Meer zeggenschap voor ouderen Brandweer slaat wak voor vogels Brugklassers van SSGM moeten nog even wennen na verhuizing Handelshaven in Sint-Philipsland moet 1 april dichi Hulst wacht op monumentenzorg voor herstel basiliek Plan voor nieuwe verbinding van Hulst naar Sint Niklaas zeeland donderdag 9 januari 1997 w 18 Aangehouden na dronkemansrit Autodieven slaan hun slag Axelse bejaarde bestolen Drankrijder valt door de mand Auto bij Hulst in de sloot Boete voor niet verzekeren auto Belgen met drugs aangehouden SWOW stapt over op democratischer organisatiestructuur Klunen in Zierikzee MIDDELBURG - Met een riek in de hand hebben Middelburgse brandweerlieden woensdag een wak van tien bij zes meter geprikt in het Kanaal door \yalcheren in Middelburg, even voorbij de Schroebrug richting Oost-Souburg. Dat gebeurde op verzoek van vogelopvang De Mikke in Middelburg en van de provinciale water staat. Vanuit het korfje van de autoladder kon den de brandweermannen de vele in nood verkerende watervogels een dienst bewij zen. Er is bovendien brood gestrooid om de vogels naar het wak te lokken. De brandweer heeft beloofd het wak open te houden. „Anders hadden we het nu ook niet hoeven maken." foto Dirk-Jan Gjeltema van onze verslaggeefster Pascalle Cappetti HULST - Het college van Bur gemeester en Wethouders van Hulst trekt volgende week bij de Rijksdienst voor de Monumen tenzorg aan de bel, wanneer zij dan nog niets heeft gehoord over de voortgang van de restauratie van de Willibrordusbasiliek. Wethouder P. Weemaes had ver wacht dat er in december een brief van Monumentenzorg op het gemeentehuis zou liggen; waarin het gemeentebestuur en het kerkbestuur van de basiliek zouden worden meegedeeld dat zij geen bezwaar heeft, tegen de start van fase drie, het koor en transepten. Maar dat schrijven is nog altijd niet binnen. „We hadden ge hoopt dat wij vorige maand be richt zouden krijgen dat de op dracht aan de aannemer om met fase drie te beginnen, zonder problemen kan worden afgege ven. Die toestemming hebben we nodig om de voortgang van de restauratie van de basiliek te kunnen waarborgen. We moé ten in februari de afweging ma ken of het financieel haalbaar is, door te gaan. Wachten we langer, dan treedt er ongetwij feld vertraging op." Politiek Weemaes liet weten dat er maandag 'op politiek niveau' contact wordt gezocht met de rijksdienst. „We willen ontzet tend graag verder. Maar pas als wij die toestemming krijgen, met de toezegging dat de beloof de subsidie niet in gevaar komt, kunnen we het financieel plaat je rond maken." De restauratie van de basiliek ligt op dit moment enigszins stil vanwege de barre weersom standigheden. Weemaes ver wacht echter niet dat de vorst grote gevolgen heeft voor het verloop van de grote onder houdsbeurt. De restauratie van de toren, eigendom van de ge meente, pakt vermoedelijk zo'n 220.000 gulden duurder uit dan verwacht. Dit werkt echter niet nadelig uit voor de gemeente, omdat zij meer geld heeft ge raamd, dan aanvankelijk nodig was. de woonkernen en de snelweg E17 en de Expressweg kan de N70 een nog lokalere functie krijgen. Voor de N403 die Sint Niklaas verbindt met Hulst zijn plannen in de maak voor een ge heel nieuw tracé, parallel aan de huidige verbinding en aanslui tend op de N41De plannen zijn vastgelegd in de structuurplan ning voor de acht gemeenten van het Waasland, die clit jaar definitief wordt vastgesteld. Voor de gemeente Hulst is de aanleg van een nieuwe verbin ding grens-Sint Niklaas van grote betekenis Mochten de Vlamingen daadwerkelijk be sluiten om een nieuwe N403 aan te leggen, dan nemen de kansen voor de aanleg van een nieuwe rijksweg 61 westelijk van de kern Hulst, bijvoorbeeld vanaf de rotonde Terra Nova aan de Absdaalseweg, via Heikant richting Sint Niklaas aanmer kelijk toe. van onze verslaggever Conny van Gremberghe HULST - De gemeenten in het Land van Waas, juist ten zuiden van de landsgrens, willen de ko mende jaren de voornaamste doorgaande wegen in het gebied drastisch aanpassen. Het gaat dan om de belangrijke verbin dingen Gent-Antwerpen (E17), de oude rijksweg Gent-Antwer pen (N70). de N403 (Sint Niklaas-Hulst) en de Express- weg Antwerpen-Knokke. De N403 en de N70 staan in het Waasland bekend als drukke en verkeersgevaarlijke verbindin gen. De wegen doorsnijden ver schillende woonkernen en ver werken niet alleen veel doorgaand, maar ook nog eens veel plaatselijk verkeer. De ge meenten willen de oude rijks weg Gent-Antwerpen ver keersluwer maken. Door meer verbindingen te maken tussen van onze verslaggeefster Edith Ramakers MIDDELBURG - De brugklas sers van de Stedelijke Scholen gemeenschap Middelburg (SSGM) moeten nog even wen nen aan hun nieuwe onderko men. De overgang van de over zichtelijke dependance aan de Sint Pieterstraat, waar de 210 scholieren het rijk alleen had den, naar het hoofdgebouw aan de Sir Winston Churchilllaan, is groot. „In de Sint Pieterstraat waren we de oudsten, nu zijn we ineens de jongsten. En dat voel ik ook zo", zegt brugklasser San Wepster. „Maar we komen er wel overheen, hoor." De meningen zijn verdeeld over het nieuwe schoolgebouw. Frank Ploegaers stoort zich aan het geroezemoes in de hal. „Het lijkt op het geluid in een zwem bad. We waren natuurlijk wel een beetje verwend in de Sint Pieterstraat. Je wist precies waar je moest zijn en nu moeten we onze weg nog vinden. Maar het meeste baal ik ervan dat we in de pauze niet kunnen voet ballen. Op het pleintje van de Sint Pieterstraat speelden we vaak een partijtje. Dat kan hier niet, want overal staan fietsen rekken." Klasgenoot Winfred Valois vult aan: „In de Sint Pieterstraat kon ik in de pauze een rondje lo pen. Maar hier zitten we overal te ver vandaan om gezellig even langs te gaan. Maar ik vind dit toch ook wel een gezellige school. Eerlijk gezegd valt het me mee." Die mening heeft ook Jessica Geleynse. „Sommige kleint jes kij ken misschien op te gen de scholieren van de boven bouw. Die verdwalen of zijn een beetje onder de indruk van de ruimte. Maar ik vind het alleen maar leuk. Ik ben deze week al veel bekenden tegengekomen. Dat had je op de dependance niet. Ik denk dat ik gemakkelij ker nieuwe vrienden kan ma ken." Behoedzaam De schoolleiding van de SSGM ging behoedzaam om met de verhuizing van de brugklassers. Aan de Churchilllaan hebben ze een aparte ingang en een afge schermd gedeelte met acht lo kalen. Ook J. Puma van het on dersteunend personeel houdt een oogje in het zeil. „Ik denk dat de kinderen er veel aan heb ben als ze tussen al die nieuwe scholieren een vertrouwd ge zicht zien. Ik was er op de Sint Pieterstraat en ik ben mee ver huisd- Als ze pauze hebben, ben ik in de buurt en ze weten dat ze altijd bij mij aan kunnen klop pen." Fien Puma had verwacht dat de scholieren zich minder gemak kelijk zouden aanpassen. „Ik dacht echt dat ik huilende scho lieren aan mijn schouder zou krijgen. Maar dat is helemaal niet gebeurd. Misschien krijgen ze nog een terugslag, want alles is nog erg nieuw." Wat er met de dependance ge beurt, is nog niet bekend. Het gemeentebestuur neemt bin nenkort een besluit over de school die dateert uit 1865. Con rector G. Daamen denkt nog wel met weemoed aan de karakte ristieke hoge gangen en lokalen. „Maar omdat de exploitatie kosten van de Sint Pieterstraat te hoog opliepen, moest deze be slissing genomen worden. Jam mer, nogmaals, maar ik hoop dat de kinderen er snel mee om kunnen gaan. En opvoedkundig gezien heeft de verhuizing ook wel voordelen. Van de oudere leerlingen kan een corrigerende werking uitgaan." van onze verslaggever Marco van Barneveld SINT-PHILIPSLAND - De handelshaven in Sint-Philips- land moet per 1 april sluiten. De haven brengt al jaren nagenoeg niets meer op, maar om de voor ziening open te houden zouden voor meer dan een half miljoen gulden aan maatregelen moeten worden getroffen. Dat is veel te veel geld voor een voorziening die nauwelijks wordt gebruikt. Binnenkort zal het Thoolse col lege van burgemeester en wet houders een voorstel van deze strekking voorleggen aan de ge meenteraad. Punt is dat het vervoer over de weg sterk is toegenomen. Vroe ger vond er vanuit de handels haven nog regelmatig vervoer plaats van landbouwproduk- ten, maar die activiteiten liggen al jaren stil. Om de haven open te houden zou onder meer de damwand hersteld moeten wor den (kosten: een half miljoen) en moet er een nieuwe haven ont vangst installatie komen (kos ten: bijna een ton). Het college van B en W van Tholen ziet het niet zitten om zulke bedragen op te hoesten voor een haven die niets oplevert. Vaste groep Onlangs heeft het college de ma terie besproken met de afdeling Schuttevaer van Sint-Philips land. Die afdeling is fel tegen sluiting van de haven. De schip pers stellen dat er, ondanks het feit dat er geen handel meer wordt gedreven, wel regelmatig schepen liggen afgemeerd. Het gaat om een vaste groep van zo'n twintig schippers die afmeren in de handelshaven om bijvoor beeld met vakanties en feestda gen thuis te kunnen zijn. Volgens het college van B en W zijn de inkomsten uit die liggel den echter zelfs nauwelijks vol doende om de salariskosten van de havenmeester (vier uur per week) te kunnen betalen. Het is nog de vraag of de Thoolse raadsleden zich kunnen vinden in de opstelling van het college. Medio '95 werd een zelfde colle gevoorstel door de commissie fi nanciën verworpen. Sluiten Net als Schuttevaer twijfelde de commissie indertijd al aan de noodzaak van de peperdure maatregelen die volgens het col lege nodig waren. Vervolge dwong de raad het college h voorstel terug te nemen om i zaak nog eens goed te bekijke Verantwoordelijk wethoud ing. J. vanderJagt: „Dathebbi we gedaan en ons is geblek dat de maatregelen nog hard nodig zijn dan we dachte Daarom blijven we op o standpunt: sluiten. Dat bet kent overigens niet dat de havi wordt gedempt, maar er zal g woon niets meer aan gebeurt Afmeren zal inderdaad onm gelijk zijn." bij SIMON OPRUIMING HULST - Een 23-jarige man uit Hulst moest dinsdagnacl zijn rijbewijs inleveren, omdat hij met alcohol op achter h( stuur was gekropen. Rond kwart voor twee werd hij op c Steensedijk in zijn woonplaats aangehouden. De ademanalj se wees uit dat hij bijna drie keer de toegestane hoeveelhei alcohol achter de kiezen had. Een 26-jarige automobilist uit Terneuzen reed diezelfd nacht zijn voertuig volledig de vernieling in, nadat hij dert tonde Driewegen rechtdoor had overgestoken. Uit de adem analyse bleek dat de man te veel had gedronken. Hij had ar derhalf keer de toegestane hoeveelheid op. De Terneuzena; bleef ongedeerd. BROUWERSHAVEN - In de nacht van dinsdag op woensda zijn in Brouwershaven twee Mercedessen gestolen. De auto stonden geparkeerd aan de Christoffellaan en de Valklaan. E uit Duitsland afkomstige eigenaren hebben aangifte gedaa: HULST - Een 75-jarige vrouw uit Axel werd woensdagmo: gen in Hulst het slachtoffer van een zakkenroller. De vroui die in de Overdamstraat in Hulst aan het winkelen was, raai te haar portemonnee met ruim honderd gulden kwijt. HEINKENSZAND - Doordat hij onvoorzichtig over een ve keersdrempel in de Buizerdhof reed, trok een 54-jarige inwi ner van Heinkenszand in de nacht van dinsdag op woensds ongewild de aandacht van de politie. De surveillanten hielde de man aan, zodat hij kon worden gecontroleerd op het gi bruik.van alcohol achter het stuur. Hij bleek bijna drie kei zoveel te hebben gedronken als is toegestaan. Daarom krei hij een proces-verbaal en een rijverbod van zeven uur. HULST - Een 37-jarige automobilist uit Hulst is woensdaj morgen met zijn auto in de sloot beland. De man raakte m zijn auto in de berm van de rijksweg N61 in Hulst en verloon macht over het stuur Bij de stuurcorrectie reed hij de sloot i De auto liep daarbij lichte schade op. De bestuurder kwa met de schrik vrij. MIDDELBURG - De Middelburgse kantonrechter hee woensdag een 35-jarige inwoner uit Dronten voor het niet stand houden van zijn autoverzekering conform de eis ve oordeeld tot 200 gulden. De auto van de verdachte werd 28 j; nuari vorig jaar onverzekerd in Veere aangetroffen. Offici van justitie mr. A S. Flikweert had een lagere boete geëii omdat hij rekening wilde houden met het lage inkomen van i Macedoniër De verdachte, die inmiddels drie jaar met zijng zin in Nederland verblijft, had al eens eerder een auto ni verzekerd. De officier week daarbij fors af van het gebruik lijke tarief van 660 gulden. TERNEUZEN - De politie hield dinsdagmiddag in de Pelm lengang in Terneuzen twee 21-jarige mannen uit Brugge aa De mannen waren in het bezit van een joint en 42 gram wee De man met de joint kreeg een bekeuring, de man met de wei een dagvaarding. Beiden kregen een binnenstadsverbod o gelegd. De politie nam de drugs in beslag. van onze verslaggeefster Nicole Kluijtmans DOMBURG - De Stichting Wel zijn Ouderen Platteland Wal cheren (SWOW) in Domburg krijgt een democratischer orga nisatiestructuur. In het nieuwe bestuur krijgen de ouderen zelf meer zeggenschap. Het oude be stuur dat bestond uit de porte feuillehouders van de zes plat telandsgemeenten en veertien plaatselijke commissies Welzijn van onze medewerker Frans van Dongen ZIERIKZEE - Meer dan drie honderd jonge schaatsers stre den woensdagmiddag op de ijs baan van Zierikzee om het felbegeerde 'Elfstedenkruisje'. De baan aan het Kaaskenswater was in luttele uren omgetoverd tot een heus Elfstedenparcours met een kluunplaats, stempel posten én het bruggetje van Bartlehiem. Gelijk aan de echte Tocht der Tochten waren enkele telefoon tjes tussen leden van de Zierik- zeese IJsvereniging voldoende om in enkele uren de organisatie rond te krijgen. Direct aan het begin van de middag stroomde de jeugd in groten getale toe. Gerekend was op zo'n honderd deelnemertjes. Het bleken er echter 318 te zijn. De route over de ijsbaan voerde langs de elf Friese steden. In ie dere stad moest een stempel op de stempelkaart worden ge haald. Speaker op de ijsbaan was Geert van der Wielen. Hij gaf commentaar en moedigde de vaak verkleumde kinderen aan om door te gaan tot aan de fi nish. Want daar wachtte de prijs waar het allemaal om ging: het Elfstedenkruisje. In Harlingen moest een extra stempelpost worden ingericht om de drukte te kunnen verwer ken. De rapste van allemaal was de elfjarige Rik Markense van de Jan Wouter van den Doel- school. Hij werd direct gevolgd door de snelste dame op de baan, de eveneens elfjarige Eli- ne Prat van basisschool Binnen de Veste. Ouderen maken plaats voor een negenkoppig bestuur. Nieuw is ook de adviesraad, een soort cli ëntenraad, die het bestuur ge vraagd en ongevraagd advi seert. Hiermee heeft de SWOW een Zeeuwse primeur. „Met tweeëntwintig mensen was het bestuur veel te groot. We hadden al eerder nadrukkelijk de wens uitgesproken voor een verkleinde opzet. Uiteindelijk hebben we de gemeentelijke herindeling aangegrepen om de zaken te veranderen, ook omdat de ouderenbonden nog niet for meel waren vertegenwoordigd", verklaart J. Kuijpers. coördina tor/directeur van de SWOW. In het nieuwe bestuur zullen twee afgevaardigden van de ad viesraad, een wethouder van de nieuwe gemeente Veere, twee vertegenwoordigers van de ou derenbonden en iemand na mens de zorginstellingen zitting hebben. Daarnaast worden een voorzitter, secretaris en pen ningmeester op persoonlijke ti tel benoemd. De drie kandida ten worden tijdens de eerste ver gadering op 15 januari voorge dragen door het oude bestuur. Trots Kuijpers is trots op de instelling van een adviesraad. De SWOW wordt de eerste Stichting Wel zijn Ouderen in Zeeland met een dergelijke raad. „Onterecht", meent hij. „Wettelijkgezien zijn alle zorginstellingen verplicht om een cliëntenraad op te rich ten. Wij leveren als stichting diensten aan mensen. Naar mijn mening zijn wij ook een soort zorginstelling. Maar hierover zijn de meningen in de px-ovincie nog verdeeld." Iedere commissie in de dertien kernen (Arnemuiden behoort inmiddels tot Middelburg) stuurt een afgevaardigde naar de adviesraad. Een van de voor delen is dat de leden, omdat ze geen bestuurlijke verantwoor delijkheid dragen, gemakkelij ker praten over de zaken als de kwaliteit van de maaltijdvoor ziening of de voorlichting. Toch neemt de raad een belangrijke plaats in het bestuur. „In het vo rige bestuur lag het zwaarte punt bij de portefeuillehouders. Nu ligt dat bij de adviesraad. Het bestuur beslist niet zonder overleg met de adviesraad. Wel heeft het bestuur het laatste woord." rs en tegens van fr Foto Ruben Oreel. De brugklassers (vlnr) Jessica Geleynse, Frank Ploegaerts, Winfred Valois en San Wepster bespreken met J. Puma d< verhuizing. Tijdelijk VOORDEEL van Schiesser Lange Delft 8, Middelburg Ondergoed voor mannen 100% katoen. Singlets 2 stuks 24,- Slips 2 stuks 22,-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 18