Communicatie moet beter in azc Privatisering jachthaven in Yerseke vergt nieuw overleg Z-Vlaams bevolkingspeil lijdt onder teruggelopen economie PZC Voorzitter BZW neemt provinciaal bestuur onder vuur zeeland 16 geslaagd lezers schrijven COA belooft verbetering, maar blijft vinden dat er niets mis is in De Eendracht donderdag 9 januari 1997 Van onze verslaggever Henk Postma MIDDELBURG - Het Middel burgs asielzoekerscentrum De Eendracht moet de interne com municatie verbeteren. Met die aankondiging hoopt het Cen traal Orgaan Opvang Asielzoe kers (COA) het verzet van de be woners tegen terugkeer van de directie te breken. Het orgaan stuurde woensdag de adjunct directeur opvang voor Zuid- Nederland. F. van der Grinten, naar Middelburg om de bood schap over te brengen. De gezant sprak met het voltal lige personeel en met vertegen woordigers van de bewoners. Dat gebeurde achter gesloten deuren Hij concludeerde na af loop dat het personeel de terug keer van de directie met ver trouwen tegemoet ziet, 'al geldt dat voor de een meer dan voor de ander'. De vijf woordvoerders van de bewoners, evenzovele nationa liteiten vertegenwoordigend, bleven terugkeer van de twee directieleden 'onaanvaardbaar' noemen. „We hebben al genoeg problemen met hen gehad." Van der Grinten maakte ook deel uit van de commissie die Schaatsen in IJzendijke IJZENDIJKE - IJsvereni ging De Veste in IJzendij ke houdt morgen, vrijdag in samenwerldng met de basisscholen wedstrijden voor de schoolgaande jeugd. Om 13.00 uur wordt op De Veste begon nen met korte-baanwed- strijden voor de jongste kinderen. Voor de oudere jeugd wordt rond het her tenkamp een wedstrijd in circuitvorm gehouden. Monique Boerjan uitCadzandisaan de Rijksuniversiteit Leiden ge slaagd voor het doctoraal examen fiscaal recht. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC verscli nen berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiti lijk 7 dagen. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen wordi niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. Dei dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Overg weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Post In de PZC van 6-01 schrijft Jac ques Cats dat het 'koddig' aan doet dat post die van een Mid delburgse afzender naar een Middelburgse bestemming een retourtje Rotterdam maakt. Even verderop vermeldt Cats dat het toch raadzaan is de streekpost in de aparte gleuf te werpen daar de PTT er dan in de verwerking prioriteit aan geeft. In december verzond ik kopij voor een tijdschrift vanuit Mid delburg naar een adres ter plaatse. Ik kreeg een telefoontje van de geadresseerde dat de en velop - verregend - leeg was be zorgd. Telefoontje naar hoofd postkantoor Middelburg. „Moet u Goes bellen. Daar vindt de sortering plaats." Goes?? En fin, Goes gebeld. „Nee, alles gaat tegenwoordig naar Rotter dam." Ik uitte mijn verbazing wederom: 't was post van Mid delburg naar Middelburg, gede poneerd in de linkerbus, die voor streekpost. De uiterst vriendelijke meneer in Goes vertelde me dat die tweedeling geen zin meer heeft, omdat alles naar Rotterdam gaat. Waarom dan nog die aparte bussen? Ach, het zou zoveel kosten om die al lemaal weer te vervangen. Heeft degene die dit (Middel burg-Rotterdam-Vlissingen...) leest hetzelfde verkaterde ge voel als ik omdat hij keer op keer voor joker heeft gestaan bij de brievenbus waarin hij z'n post, keurig gesorteerd, door linker en rechtergleuf heeft laten glij den? En ook omdat de efficiënte werkwijze van de PTT zo 'kod dig' is dat de posttarieven per 1- 01 weer verhoogd zijn? De vermiste inhoud van mijn envelop kreeg ik een dag of tien later toegezonden uit... Den Haag! J. de Jong Van Kleffenslaan 109 Middelburg Diekstra II In feite lanceert de heer Verheul in Lezers schrijven (PZC 7/1) een oproep om Diekstra voor de gemeenschap te behouden. Ook vanuit het studentenkoor van de Leidse Alma Mater zijn soortgelijke geluiden te beluis teren. Blijkbaar heeft de beke: de zielkundige bij menigeen ei gevoelige snaar weten te rake Verheul pleit dan ook voor e terugkeer van Diekstra op h podium van Waarheid, Wete schap en Media. Het Forum, onder leiding vi Hofstee, heeft echter anders g vonnist. Het NIP, de belangenverenigii voor psychologen, weet er genlijk niet goed raad m( Schorsen van deze zondaar ga blijkbaar te ver, maar wel wor hij er toe aangespoord een tijds verworven literatuurpr uit eigener beweging te retou neren. De affaire kan blijkba niet strafrechtelijk worden gedaan, zoals tegenwoordig wel schijnt te gebeuren wanne bijvoorbeeld een copyright gi geschonden wordt. Dit laats wordt nu overigens verdie threaten (dialect!) genoemd. In ieder geval heeft het op tred van Diekstra vele psycho-ku digen en (pseudo-)psycholog in opperste verwarring g bracht. Velen voelen zich d ook hooglijk verneukedeui Hoe sympathiek Verheul zi ook over Diekstra uitlaat, alle de man zelf zal zich moeten i habiliteren. Zijn volgende bo kan hiertoe een aanzet zijn. m hij zich niet bedient van de ere tieve Münchhausen-strateg U weet wel - die meneer die een kanonskogel plaatsna zichzelf het moeras inschoot er vervolgens via zijn laan weer uitklom. T. Steende P. Krügerstraat Nii (Discussie gesloti Automobilist krijgt rijverbod VLISSINGEN -Een patroui van de koninklijke marechai see heeft woensdagavond e Vlissingse automobilist op Ritthemsestraat in Oost-Sc burg aangehouden. De man viel op door zijn slinj rend rijgedrag. Bij contr bleek dat de Vlissinger te v alcohol had gedronken. I moest zijn auto laten staan kreeg een rijverbod van vijf u Van der Grinten wil daarmee niet zeggen dat er iets mis was in het asielzoekerscentrum, „Het gaat goed in dit centrum. Het draait al lang, en het is één van de rustigste in Nederland. Maar zo'n dramatische gebeurtenis heeft een enorme impact. Het zet het personeel onder druk, want daar wordt door de bui tenwacht naar gewezen. En het roept bij bewoners diepe emo ties op. Het gaat er nu om dat we de mensen helpen die gebeurte nis te verwerken." Onrust Inmiddels is in het asielzoekers centrum een nieuwe bron van onrust ontstaan: een Iraans ge zin. dat al tweeënhalf jaar wacht op een beslissing over de asielaanvraag, dreigt onder de spanning te bezwijken. De man is maandag bij het mi nisterie van Justitie in Den Haag in hongerstaking gegaan. Volgens zijn advocaat heeft het ministerie, in strijd met wette lijke termijnen, een beslissing al enkele malen uitgesteld. Asielzoekers, gesteund door het comité Bravo willen vandaag een petitie aanbieden op het stadhuis, waarin het gemeente bestuur wordt gevraagd druk op Justitie uit te oefenen. Reimerswaal vindt dat de privatisering van de Yersekse jachthaven de gemeente geen geld mag kosten. foto Willem Mieras van onze verslaggever Marten de Jongh YERSEKE - De privatisering van de jachthaven in Yerseke vergt waarschijn lijk nieuwe onderhandelingen. De gemeente Reimerswaal en watersportver eniging Yerseke kunnen nog niet tot over eenstemming komen. Enkele knelpunten zijn de verplaatsing van het havenkan toor en de vrijkomende uren van de ha venmeester. Uitgangspunt van Reimers waal is dat de operatie de gemeente geen geld mag kosten. De watersportvereniging Yerseke mikt al geruime tijd op privatisering van de jachthaven. Club en gemeente zijn er op een aantal punten uit. Bijvoorbeeld waar het gaat om handhaving van het openbare karakter Ook over het baggeren zijn de partijen het eens volgens wethouder A P. Bruinooge (SGP). Dat onderhoud blijft voor rekening van de gemeente. Zij het dat de watersportvereniging een jaarlijk se bijdrage betaalt. Heikel punt in de onderhandelingen is het havenkantoor van de havenmeester. Het staat nu bij de jachthaven. Bij privatise ring wil de gemeente het verplaatsen om dat het kantoor dan alleen nog van belang is voor de vissershaven. Reimerswaal vindt dat de watersportvereniging de ka- pitaalslasten dient te dragen. Ook is er nog geen oplossing voor onder meer de vrijkomende uren van de havenmeester. De watersportvereniging zou de kosten op zich moeten nemen van de wegvallende uren van dé havenmeester. Volgens Bruin ooge verkeert het overleg nu in een impas se. De wethouder voerde de onderhande lingen op basis van binnen het dagelijks gemeentebestuur afgesproken richtlij nen. De wethouder wacht overigens nog op een eindaanbod van de watersportver eniging. De club zelf wacht op dit moment echter op een voorstel van de gemeente, aldus secretaris M. de Koeijer. Wellicht dat bij één van de twee partijen nog niet alle informatie is doorgekomen. De Koeijer is redelijk positief gestemd over de afloop. „Ik proef inieder geval een positieve sfeer." Volgens de secretaris kan de jachthaven een nieuwe impuls goed ge bruiken. „Opdat het een echte trekpleis ter wordt met een meerwaarde voor Yerse ke." concludeerde dat de directie van het centrum terecht heeft besloten een Iraanse asielzoeker buiten de deur te zetten. Dat de Iraniër vervolgens in het water sprong en verdronk, kan de di rectie volgens hem niet worden venveten. De directieleden han delden geheel volgens de regels. Hoewel van alle kanten was ge waarschuwd dat het onverant woord was de man aan zijn lot over te laten, was 'het beeld' volgens Van der Grinten des tijds 'niet zo dat de man ernstig in psychische nood was'. Les geleerd Toch heeft het COA een les ge leerd: de communicatie in het asielzoekerscentrum moet wor den verbeterd, in de eerste plaats binnen de organisatie. „Want daarna pas kun je de communicatie met de bewoners verbeteren." Daarom keert de directie straks terug met een in terim-manager naast zich die tot taak krijgt de interne com municatie goed te laten verlo pen. Stop visserij kokkels geëist voor redding scholekster DEN HAAG - Volledige sluiting van de droogval lende platen in de Wad denzee voor de mossel- en kokkelvisserij is noodza kelijk om te voorkomen dat watervogels als de scholekster in de winter verhongeren, zoals op dit moment gebeurt. Vogel bescherming Nederland en de Waddenvereniging hebben hierom gevraagd in een brief aan minister Van Aartsen van Land bouw en Natuurbeheer. Beide organisaties maken zich zorgen om het verlies van de mosselbanken en de zeegrasvelden op de Wadden. Niet alleen de scholeksters, maar ook andere soorten als de smient en de rotgans vin den er hun voedsel. In hun brief aan de bewindsman stellen de twee organisa ties dat het beheer van de Wadden door de visserij sector leidt tot onaan vaardbare risico's voor voedselvoorziening van vogels en aantasting van de leefgemeenschap in de Waddenzee. De Wadden zee is een internationaal erkend 'wetland', het grootste en belangrijkste van ons land. Stofzuiger Het stoort de organisaties dat de natuurbelangen in dit gebied net zo zwaar wegen als de visserij, zij menen dat dit in strijd is met de afspraken. Het na- tuurbelang behoort voor te gaan, vinden zij. Vooral de mechanische visserij, waarbij met een grote stofzuiger kokkels en mosselen worden opge vist, baart de natuurorga nisaties zorgen. Ze menen bovendien dat aantasting van de zeeg rasvelden en het verdwij nen van de mosselvelden ertoe leiden dat delen van de Wadden niet langer droogvallen. Zwevend slib wordt niet meer vast gehouden en zodoende groeien de ondiepere de len van de zeebodem niet meer aan. Met het stijgen van de zeespiegel, zal een minder groot deel van de Waddenzee in de toe komst droog vallen, zo vrezen z e.GPD van onze verslaggever Conny van Gremberghe TERNEUZEN - De bevolkings ontwikkeling van Zeeuws- Vlaanderen steekt schril af te gen die van de andere regio's in de provincie. Terwijl de rest van Zeeland de voorbije jaren het aantal inwoners telkens zag stijgen bleef het bevolkingspeil bezuiden de Westerschelde min of meer stabiel. Vorig jaar boekte Zeeland een bevolkingstoename van 1191 zielen, het aandeel van Zeeuws- Vlaanderen reikte niet verder dan 36, maar pluste over 1996 wel. Een jaar daarvoor kelderde het inwonertal van Zeeuws- Vlaanderen met 162 zielen (Zeeland 1530), in 1994 daalde het met 51 inwoners (Zeeland 2050). Cijfers zeggen niet alles, maar wel veel. Gemeentebestuurders weten dat maar al te goed. Zo rond de jaarwisseling raken zij altijd even in de ban van de be volkingscijfers. Wordt er ge plust. dan is er niets aan de handdan kan op de traditionele nieuwjaarsreceptie weer ge zegd wordt dat 'onze mooie ge meente nieuwe bewoners blijft trekken'. Zijn er weer meer mensen vertrokken (al dan niet naar het buitenaardse), dan dat er zijn bijgekomen, dan moet weer naarstig gezocht worden naar excuses, zoals 'de terug loop is te wijten aan een tekort aan bouwgrond' of - ook een goeie - 'de economische recessie heeft zich doen voelen'. Imago Wat er ook gezegd wordt, het ex cuus spoort niet altijd met de werkelijkheid. Terneuzen ver loor het voorbije jaar ruim 400 bewoners. Volgens gemeente woordvoerder E Neve was deze terugloop vooral te wijten aan het negatieve imago van de stad, iets wat een jaar geleden - toen er ook al bijna 300 vertrokken uit de Scheldestad - nadrukke lijk werd ontkend. In Terneuzen gaan ze nu weer eens onderzoeken waarom zo veel mensen de stad de rug toekeren. Ook dat is al vaker ge zegd, maar serieuze onderzoe ken naar demografische ont wikkelingen worden niet zo vaak gehouden. Het laatste provinciale onder zoek om inzicht te krijgen in be volkingsstromen dateert van 1982. De Zeeuwse Raad voor de De nieuwe wijk Othene ligt er nog vrij troosteloos bij. Bij gebrek aan belangstelling wordt pas binnenkort, een jaar later dan was gepland, begonnen met de tweede fase. foto Charles Strijd Volksgezondheid. Maatschap pelijke Ontwikkeling en Cul tuur (VMC) houdt wel de ontwikkeling van het aantal ou deren (vergrijzing en hulpvra gen) in de peiling, maar daar blijft het bij. Mobiliteit Incidenteel duikt de Haarlemse onderzoeker F. Thissen nog wel eens op in de provincie. Laatste lijk begin jaren '90 toen Thissen in Oost-Zeeuws-Vlaanderen onderzoek deed naar mobiliteit en opleidingsmogelijkheden. De onderzoeker constateerde toen dat in de kleinere kernen van Oost-Zeeuws-Vlaanderen verhoudingsgewijs veel oudere, laag geschoolde en weinig daadkrachtige mensen wonen. Het zogenaamde downgrading- proces (het wegtrekken van kansrijke groepen, zodat alleen kansarmen overblijven) heeft zich in Zeeuws-Vlaanderen de voorbije jaren voortgezet. Niet alleen in de kleine Oost- Zeeuws-Vlaamse kernen, maar ook in Terneuzen, in Sas van Gent en in het westen van de re gio. Uit de vertrekcijfers kan worden opgemaakt dat studen ten en jonge gezinnen het snelst de regio de rug toekeren. De stu denten omdat studiemogelijk heden in Zeeland gewoon be perkt zijn en jonge gezinnen omdat die altijd neerstrijken in regio's waar de economische groei het grootst is. Economie Zeeuws-Vlaanderen - en dat blijkt ook uit de recente cijfers van de Kamer van Koophandel - is economisch lang niet meer zo sterk als voorheen. Het aantal industriële arbeidsplaatsen kelderde fors in de Kanaalzone (alleen al bij Dow gingen in vijf jaar tijd 800 banen verloren). Zelfs in 1996 liep in deze sector de werkgelegenheid nog terug met 0,4 procent. Het verlies van industriële arbeidsplaatsen werd slechts ten dele gecompen seerd door een groei van ar beidsplaatsen in het midden-en kleinbedrijf, de horeca en de toeristische sector, met dien ver stande dat het hier vaak om niet-fulltime banen gaat. In Zeeuws-Vlaanderen zat ook in 1996 de rem op het economisch herstel. De werkgelegenheid groeide met slechts 0,6 procent, terwijl in de rest van Zeeland die groei het dubbele betrof. Bestuurders in Middelburg en Den Haag denken dat Zeeuws- Vlaanderen als regio aantrekke lijker te maken valt door be leidsmatig meer aandacht te be steden aan de ontwikkeling van de plattelandsgebieden. In het kader van een regionaal ont wikkelingsplan (ROP) en het zogenaamde 5B-beleid zijn er inmiddels tientallen miljoenen guldens gepompt in allerhande stimuleringsprojecten (varië rend van de teelt van aardappe len en tulpenbollen tot de ont wikkeling van melkrobotten), in waterpeilbeheer- en verdro- gingsprojecten, toeristische fiets- en wandelpaden en bor den, heel veel borden. Subsidiebeleid Of die projecten positieve effec ten teweegbrengen op de demo grafische ontwikkelingen in de regio valt te betwijfelen. De ja ren '60 - en het in die tijd flore rende regionale subsidiebeleid - hebben duidelijk uitgewezen dat het inwonertal van Zeeuws- Vlaanderen alleen zal toenemen als er werk, veel werk in de regio te verdelen valt. Pas als de ba nen echt voor het opscheppen liggen, dan durven mensen el ders in den lande er nog wel eens over te denken om te verkassen naar het verre, vreemde landje apart. Het bedrijfsleven - voor zichtig positief voor de komen de jaren - gelooft daar vooral eerst nog niet in. Provinciebestuurder D. Bruin ooge wel, die gaat er nog steeds vanuit dat bedrijven straks op de Axelse Vlakte en in de Autri- chepolder neerstrijken als gan zen op de landerijen bij het val len van de winter. Burgemeester drs. R. Barbé van Terneuzen heeft zijn hoop gevestigd op de aanleg van de Westerschelde- tunnel die voor Zeeuws-Vlaan deren een economische impuls zal inhouden. Nou ja, hoop doet leven, maar veel leven zit er nog niet in de nieuwe wijk Othene. Na drie jaar ontwikkelen wordt daar - als de vorst uit de grond is - begonnen met de tweede fase van het plan. Een jaar later dan was voorzien. van onze verslaggever René Schrier PHILIPPINE - De voorzitter van de Brabants Zeeuwse Werk geversvereniging (BZW), ir. L. A van Gelder, heeft in zijn nieuwjaarstoespraak zijn pijlen gericht op het provinciaal be stuur. De provincie draaft veel te ver door met het milieuhand- havingsbeleid, is zijn opvatting. Verder is hij van mening dat de provincie baast moet maken met het instellen van een parti cipatiefonds voor nieuwe risi covolle projecten. Van Gelder Boete voor schuld aan aanrijding van onze medewerker MIDDELBURG - De Middel burgse kantonrechter mr. H. Bruin heeft woensdag een 23- jarige vrouw uit de Zeeuwse hoofdstad voor het veroorzaken van een ongeval veroordeeld tot een geldboete van 500 gulden en een voorwaardelijke rij-ontzeg ging van twee maanden, proef tijd twee jaar. De automobiliste verleende 12 juli vorig jaar op de kruising van de Koudekerkse- weg geen voorrang aan een motor, waarna er een botsing ontstond. De motorrijder liep daarbij een gebroken rug op. De verdachte vertelde op de zit ting dat ze de motor helemaal niet had gezien. De vrouw had na een avondje stappen de auto van een ander mogen gebruiken om mensen naar huis te bren gen. Toen ze de eerste passagier in Biggekerke had afgeleverd, wilde ze de rest van het gezel schap ophalen. Zover kwam het niet, want vlak daarop vond de aanrijding plaats. De auto waarin ze reed werd vernield. Officier van justitie mr. A S. Fli- kweert eiste een boete van 600 gulden en vier maanden voor waardelijke rij-ontzegging. De kantonrechter hield reke ning met verzachtende omstan digheden. Zo was het de eerste keer dat de vrouw in aanraking kwam met justitie. Bovendien heeft de vrouw haar medeleven getoond door het slachtoffer verschillende keren te bezoe ken. De motorrijder, die in de rechtszaal aanwezig was, is aan de beterende hand en hoopt spoedig weer aan de slag te kun nen gaan. hield zijn toespraak op nieuwjaarsbijeenkomst v zijn vereniging in Philippine. Hij pleitte voor een serieuze 1 nadering van de zijde van provincie als het gaat om dei lieuhandhaving. Hij heeft s nalen ontvangen dat dat bel te ver is doorgeschoten. „Hel; huldigen de politiek vera: woordelijken nog te veel de vatting dat opvoering van kwantiteit van de controles het gewenste resultaat zal 1 den." Van Gelder vond dat licl overtredingen veel te snel j meld worden aan de officier justitie. „Dat wekt natuurl irritatie, te meer waar bedrij\ niet alleen door de bank gei men te goeder trouw de wet leven, maar bovendien fo inspanningen leveren om voo durend verbetering van hun r lieubeleid na te streven. Ess< tieel is naar mijn opvatting bedrijven door invoering milieuzorgsystemen, die objectieve criteria voldo slechts marginaal of stei proefsgewijs getoetst behoe\ te worden." Van Gelder voegde er aan dat zoals het nu gebeurt een sprake is van een ontmoe gingsbeleid dan van een stin lans om de milieuzorg in ei} hand te nemen. Participatiefonds De voorzitter van de BZW spi voorts de wens uit dat de p vincie meer haast maakt met invoering van het participal fonds voor nieuwe risicovc projecten. Die haast is volgi hem onder meer nodig orw momenteel initiatieven won genomen voor een samenw kingsverband tussen de Ho. school Zeeland en het bedri; leven, voor de verbetering onderwij svormen. Ten aanzien van Arbeidsvo ziening Zeeland, verzuch Van Gelder, betreurt hij het i de Zeeuwse arbeidsvoon ningsorganisatie het afgeloj jaar bovenmatig veel aanda en inspanningen heeft moe opbrengen voor de conflict!! ze relatie met de vrouwenv; school Janneke Dierkx. J kan niet anders dan dat andt voor de werkzoekende veel langrijker, functies van de or nisatie daaronder geleden h ben. Wat ons betreft valt onder de categorie eens m nooit weer."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 16