Geboortelepel voor eerste baby Binnenstadverbod Terneuzen mag toch Ongerustheid over project Duurzaam Veilig zeeland 15 Delta positief over toekomst Nieuw ziekenhuis Woensdrecht Wijk afgezet om dieven te zoeken from america Sentimenten bij iets bekends uit Nederland Politie pakt bij twee controles 26 hardrijders donderdag 9 januari 1997 MIDDELBURG - Voor het Zeeuwse nutsbedrijf Delta is er al leen of samen met andere bedrijven een goede toekomst. Wel staan binnen de organisatie tal van veranderingen op stapel. De structuur van het bedrijf zal in de toekomst onderscheid maken tussen activiteiten waarin Delta een monopoliepositie heeft en activiteiten waarmee ze concurrentie kan verwach ten. De verschillende activiteiten worden ondergebracht in afzonderlijke bedrijven, die uiteindelijk vallen onder Delta Beheer Dat legde directeur ir. P Stoter van de NV Delta Nuts bedrijven uit in zijn nieuwjaarstoespraak tot het personeel. Hij hamerde er op dat service aan de klanten een van de be langrijkste sterke punten van het bedrijf moet worden. Sto ter: „Met een breed opgezet, efficiënt bedrijf zal Delta, alleen of samen met anderen, gezond het derde millenium ingaan." WOENSDRECHT - Op de vliegbasis Woensdrecht wordt morgen, vrijdag een nieuw medisch centrum (kosten: 3,8 mil joen gulden) officieel geopend. Het nieuwe centrum is al sinds september vorig jaar in gebruik. In het gebouw is ruimte voor curatieve zorg, fysiotherapie, bedrijfsgeneeskunde en tand heelkunde. Er zijn ondermeer artsenkamers, een polikliniek, behandelkamers, een apotheek, een laboratorium, vier ziek enzalen en een dagverblijf voor patiënten. De officiële opening wordt verricht door kolonel drs. Rvan de Ruit, commandant van de Koninklijke Militaire School Luchtmacht. GOES - Het hele huis was doorzocht, de geluidsapparatuur stond klaar om mee te nemen, maar van inbrekers geen spoor. Dat was de situatie die een 60-jarige inwoonster van de Goese Evertsenstraat dinsdagavond aantrof toen ze thuiskwam. Ze belde de politie, die de wijk afzette en met een speurhond op zoek ging naar de daders. Die moeten hals over kop zijn vertrokken toen ze de vrouw hoordenen konden daardoor niets meenemen. Toch waren ze blijkbaar niet meer in de buurt, want de politie kon hen niet vinden. René van der Hoofd De Goese scholier René van der Hoofd (18) bevindt zich in het dorp LeRoy (staat New York) vooreen studieverblijf van één jaar. Dat gebeurt in hetkadervan een internationaaluitwisse- lingsprogramma. Eenmaal in de veertien dagen schrijft hij over zijn ervaringen en over ivat hem opvalt in de Verenigde Staten de column From America. Vandaag de negende afleve ring. Stel je voor: zomervakantie. Een parkeerplaats in Frankrijk. Zeg, de Dordogne, voor velen een bekend beeld. Besmeurde houten picnictafels, bedorven lucht vanuit het acht hoekige toiletgebouw, lekker zonnig. Twintig nieter van jullie donkergrijze Nissan-met-cara- van vandaan staat een Neder landse Opel-met-caravan. Een gezinnetje met een noorde lijk accent houdt net als jullie een tussenstop. Schuchtere blikken worden uitgewisseld. Hun donkerblauwe Aldi-fris- bee landt tweeëneenhalve me ter van jullie onstabiele uit- klaptafeltje-met stokbrood- met-pindakaas-en-koffie-met- completa vandaan. De kans is groot dat je opstaat om de fris bee terug te geven, terwijl dit ei genlijk onzin is. Het is feitelijk een excuus om een praatje met ze te maken, toch? Je komt er achter dat ze uit Franeker ko men, ze de eigenaar van een komkommerkas in Sexbierum zijn en dat de moeder van de wouw in Goes woont maar dat die jou volkomen onbekend is. En dat Heerenveen heeft verlo ren in de intertoto. Als je op een parkeerplaats in Hulst had ge staan had je dit alles waar schijnlijk niet hebben geweten. De frisbee zou met een snel, schuchter loopje opgepakt zijn en je had met een onverschillig gezicht de andere kant op geke ken. Maar één dag later en 1600 kilometer zuidelijker ben je blij om landgenoten te zien. Want in het buitenland zijn maakt chau vinistisch. Ik ben ook vaak blij om iets be kends terug te zien, puur van wege sentimentele redenen. Af gelopen zaterdag bijvoorbeeld, ABC News, een van de grootste Amerikaanse nieuwsprogram ma's, had vanwege de kou in Europa een reportage over de Elfstedentocht. Enkele diepge vroren ploeteraars werden voor de camera geduwd en lieten een heerlijk bekend accent horen. Voor veel Amerikanen is de Ne derlandse schaatswoede volko men onbegrijpelijk. Het weinige schaatsen dat men hier doet is indoor en op ijshockey- of kunstschaatsen. In woeger tij den werd er geschaatst op het ri viertje dat hier door het dorp loopt, maar vanwege verzeke ringsredenen is dat niet meer mogelijk. Want dit is Amerika en als iemand door het ijs zou zakken of zou vallen en een wil lekeurig bot zou breken is de ge meente verantwoordelijk en zou die een behoorlijk geldsom moeten betalen Vooral in dit deel van de VS zijn veel tekens van Nederlandse in vloed terug te vinden. Oost- New York was tenslotte Nieuw Nederland en New York City was Nieuw Amsterdam. En dat is zeker terug te vinden in de plaatsnamen. Nassau en Hol land zijn duidelijke voorbeel den, Rotterdam ligt hier twintig kilometer van Amsterdam van daan (en 140 kilometer van Rome) en komt Middleburg mis schien van Middelburg van daan? West-New York, waar ik hier woon, was grotendeels ei gendom van de Holland Land Company. Ook achternamen la ten soms duidelijke Nederland se afkomst zien. De uitspraak en de spelling ervan worden vaak wat verbasterd, in mijn naam worden gemiddeld zo'n zes spel fouten gemaakt en uitgespro ken als 'Venderhoef', maar de achternamen van mijn gast- moeder, VanDeren, mijn beste vriend, Kyle Schuyler, uitge sproken als 'Skijler' en mijn zaalvoetbalcoach Schalk, zeg 'Sjak', laten weinig te raden over. Af en toe zijn er bijzondere ge beurtenissen die mij opeens weer doen beseffen hoe klein de wereld eigenlijk is. Zo zat ik tij dens het voetbalseizoen aan de zijlijn onze toekomstige tegen standers eens te bekijken. Ge woon een groep jongens met hun coach en statistiekenmeisje - Amerikanen zijn gek op statis tieken -, niks bijzonders. Toch was er iets vreemd aan de hand, ik kon mijn vinger er niet op leg gen. Het duurde even voordat ik het zag. Op het shirt van de coach van het voetbalteam van de highschool van Albion, New- York, stond met grote gerust stellend blauwe letters 'ZORG VERZEKERAAR' afgedrukt. De beste man had een vriend die basketbalde voor een team dat werd gesponsord dooreen of an der verzekeringsmaatschappij tje in Drenthe. Hij had zelf geen idee wat een 'zorgverzekeraar' was en kon het ook in geen geval goed uitspreken. Bizar toeval En dan was er de zoon van een kennis uit Reimerswaal, die werkte in Batavia, hier tien mi nuten vandaan. Prima jongen. Samen hebben we eens een boompje opgezet over wat een rare jongens die Amerikanen soms toch zijn. Maar van alle vreemde toevallen was er één toch de meest bizarre, één dat zo onwaarschijnlijk was dat het eng zou zijn, ware het niet dat het om een alleraardigst, lieftal lig, Amerikaans meisje gaat. Ik kwam haar tegen in Niagara Falls, New York, op een feestje voor alle uitwisselingsstuden ten. Zij was daar als een vrien din van een tijdelijke gastzus. Zij was deze zomer in Neder land, in Goes, in het sportcen trum 500 meter van mijn ouder lijk huis vandaan en ik was daar ook! Zij kwam naar Nederland met Atlantic Bridge, een chris telijke uitwisselingsorganisa tie. Zij verbleef bij een gastgezin in Kruïningen en stuurt heel Zeeland haar beste wensen. Tenslotte de Nederlandse in vloed die in deze tijd het meest van zich doet spreken: de kerst man! Santa heeft natuurlijk wel een wat meer spraakmakend vervoer, een ietwat minder ka tholieke outfit en - om racisti sche beschuldigingen te vermij den - geen zwarte helpers, maar hij is wel degelijk een directe af stammeling van goeie ouwe Sinterklaas en daar zouden de Amerikaanse kindertjes ons dankbaar voor moeten zijn. 'an onze verslaggever Marcel Modde TERNEUZEN - De politie in krneuzen staat wel degelijk in haar recht wanneer ze een van drugshandel verdachte man of vrouw een betredingsverbod voor de binnenstad oplegt. De cember vorig jaar bepaalde kantonrechter M. Klarenbeek dat de burgemeester die be voegdheid niet mag delegeren. Bij nader inzien is Klarenbeek echter op die uitspraak terugge komen, zo maakte persofficier van justitie D. Veurink woens dag bekend. Direct na het opzienbarende vonnis van Klarenbeek is op het arrondissementsparket in Mid delburg en met de gemeente Terneuzen overleg gevoerd. De situatie zou namelijk een be- 'angrijke bres slaan in het drugsbestrijdingsbeleid in Ter- neuzen. Officier van justitie C. Fetter heeft de Gemeentewet en de gewraakte verordening nog eens nader bestudeerd en kwam tot de conclusie dat haar collega A Flikweert en de rechter het betreffende artikel 177 onjuist hadden geïnterpreteerd. Fetter legde het onderwerp dinsdag weer voor aan Klaren beek, die niet anders kon dan zijn misvatting erkennen. Vol gens de verklaring die het par ket gisteren liet uitgaan, is de kantonrechter tot oordeel geko men dat 'de politie met het op leggen van binnenstadsverbo den niets anders doet dan het toepassen van een gemeentelij ke verordening in individuele gevallen'. „De Gemeentewet staat geenszins in de weg dat de burgemeester dat overlaat aan de politie." De kwestie werd op 3 december tijdens een zitting aangeroerd doormr. R. Lensen. Officier van justitie Flikweert gaf de Ter- neuzense advocaat na enige naspeuring in de wetsboeken gelijk en zag geen andere moge lijkheid meer dan vrijspraak te eisen. Klarenbeek vonniste con form die eis en de van drugshan del verdachte cliënt van Lensen ging vrijuit. Negen andere za ken omtrent overtreding van het binnenstadverbod werden aan gehouden. Zowel Veurink als burgemees ter drs. R. Barbé hebben begrip voor de gemaakte fout. Ze rea geren uiterst behoedzaam. „Het is best lastig, die materie. Het principiële schuilt niet in voet noten van de verordening, maar in het verhaal waar precies wél ke bevoegdheden zijn gelegd en hoe die te interpreteren", zegt de persofficier in een toelichting. Uit de officiële verklaring blijkt dat het parket met de uitspraak van de rechter in z'n maag zat. Veurink stelt nadrukkelijk dat het opleggen van binnenstad verboden een effectief middel is gebleken tegen de drugsover last. „Dat succesvolle beleid kan nu zonder problemen wor den voortgezet." Barbé. „We hadden het gevoel dat de officier van justitie en de rechter niet de hele jurispru dentie in andere arrondisse menten - en de afspraken die wij daaromtrent binnen het Zeeuw se hebben gemaakt - voor ogen stond. Er zijn de laatste tijd ook wat verschuivingen geweest binnen het openbaar ministerie. Dan is het moeilijk gelijk van al le details op de hoogte te zijn. Deze ene drugszaak is er even tussendoor geglipt. Gelukkig is de boel nu weer gladgestreken. Verrast Lensen reageerde verrast op dé correctie van de kantonrechter. „Het is natuurlijk ieders goed recht om een standpunt te her zien, maar dit zegt denk ik toch wel iets over de aard van de ver ordening." De advocaat meent dat een zwaar middel als het inperken van de bewegingsvrijheid niet met een verordening mag wor den afgedwongen. Een dergelij ke 'forse aantasting van een fundamenteel recht' hoort vol gens Lensen te zijn geregeld in de Gemeentewet. „Wat er nu is gebeurd, is dat de gemeente zich een bevoegdheid heeft toegeëigend die ze wette lijk niet heeft. De verordening gaat op dit punt ook verder dan krachtens de Gemeentewet is toegestaan. Ik vraag me af of dat wel kan." Lensen heeft op het moment geen cliënt om de wer king van de verordening nader aan de kaak te kunnen stellen. De kantom-echter veroordeelde dinsdag bij verstek twee ver dachten wegens het diverse ma len overtreden van een binnen stadverbod. Een van hen werd veroordeeld tot driehonderd gulden boete en twee weken cel, waarvan een week voorwaarde lijk. De ander, een minderjarige jongen, kreeg alleen een boete. De negen aangehouden zaken zullen in de loop van dit jaar als nog voorkomen. Ing. P. D. Goddrie weet alles van appels keurd. aan de boom gefotografeerd. Wat er daarna allemaal gebeurt en hoe het fruit dan in de winkel komt te liggen, daar sta ik nog wel eens van te kijken. Er gaat onderweg veel kwaliteit ver loren. De aanmaak van nieuwe rassen is gi gantisch. Goddrie: „Over de hele we reld worden rassen gemaakt door kruising. Je moet rekenen dat je uit kruising een appel krijgt met vijftien tot twintig pitten. Daar kweek je boompjes uit en het gaat dan net als de loop van ti< bij mensen. Een man en een vrouw kunnen een heel stel kinderen krijgen die allemaal verschillend zijn. Zo gaat het met die pitten ook. Dat worden bo men in de jeugdfase, die een aantal ja ren duurt. Dat rassen maken gebeurt wereldwijd. Op het Proefstation in Wilhelminadorp wordt het enthout of oculatiehout dat zo tot stand is geko men, gebruikt om de rassen verder op te kweken. Mijn werk bestond uit het bijhouden van literatuur van over de hele wereld. Op basis van wat je dan izenden nieuwe rassen van het fruit ge- foto Dirk-Jan Gjeltema tegenkomt, wordt gekozen voor ras sen die verder beproefd worden." E n geproefd. Het fruit van nieuwe ras sen werd eerst op smaak getest door Goddrie zelf. Daarna werd het ter be oordeling verstrekt aan medewerkers van het Proefstation en vervolgens mocht een grotere groep mensen proe ven. De rassen worden bij die gelegen heden 'blind' geseiveerd. Goddrie: „Je schilt het fruit en geeft het in partjes. Als mensen weten wat ze proeven, zijn ze bevooroordeeld. Ze vinden bijvoor beeld een Elstar lekker en een appel die daarop lijkt moet dus ook wel lek ker zijn." Criteria Van de duizenden rassen die Goddrie geselecteerd heeft, zijn er maar een paar geschikt bevonden. De criteria betreffen niet alleen smaak, vorm, kleur en geur, maar er wordt ook geke ken naar de grootte, de productiviteit, de resistentie tegen ziekten en dat soort zaken. Goddrie ziet het geringe aantal rassen dat ook echt wordt ge teeld niet als frustrerend. „Misschien hebben we bepaalde rassen wel eens te vlug afgekeurd omdat we de risico's wilden beperken. Maar daar gaat het juist om. Je doet dat werk om fruitte lers grote teleurstellingen en financië le stroppen te besparen. Dat is je uit gangspunt en dus heb ik er nooit een probleem mee gehad dat maar zo wei nig rassen in productie genomen wor den." Wat Goddrie wel spijt, is dat sommige soorten van de markt zijn verdwenen. Daarbij hoort zijn lievelingsappel, de Karmijn de Sonnaville. „Die vind ik nog altijd de beste, maar hij wordt nauwelijks geteeld omdat de schil ruw is. Hij ziet er niet mooi uit en dus wordt hij niet gekocht. Daar valt dan weinig aan te veranderen. Net zomin als aan smaken. Die verschillen trou wens. In Japan bijvoorbeeld eten mensen zoetere appels. In Nederland willen de mensen zure en naarmate je zuidelijker komt in Europa wordt de smaak ook weerzoeter." Cirkel De toekomst is, denkt Goddrie, aan fruit dat geteeld kan worden zonder dat veel bestrijdingsmiddelen hoeven worden gebruikt Daarmee is de cirkel rond als het gaat om zijn loopbaan. Hij begon met onderzoek naar chemische onkruidbestrijdingsmiddelen en nu ligt het accent vooral op het zoeken naar x*assen die met weinig spuiten ge teeld kunnen worden. „Dat wil niet zeggen dat vroeger maar raak gedaan werd met bestrijdingsmiddelen. Te lers hebben daar geen enkel belang bij, destijds niet en nu nog niet. Er wordt steeds gezocht naar mogelijk heden om onkruid zonder chemisch spul te bestrijden en om rassen resis tent te maken tegen ziekten en plagen. Maar er zijn nu eenmaal eisen van de markt. Ik wil de huisvrouw nog zien die wortelen koopt waar gaatjes in ge vreten zijn of fruit waar zwarte plek ken op zitten. Natuurlijk zijn milieu en gezondheid belangrijk en er wordt duidelijk die kant op gewerkt. Maar de producten moeten er ook mooi en aantrekkelijk uitzien." van onze verslaggever 1 A. J- Snel S-GRAVENPOLDER - De appel die wij over enkele jaren wellicht massaal zullen nuttigen heeft nog geen naam, maar is nog slechts voorzien van een code: CPRO 78038-9. Maar het kan ook zijn dat het ooft van de toekomst de Ecolette zal zijn, of de Enterprise. Ook dat zijn namelijk rassen die er goed uitzien, prima smaken en, wat in toenemende mate van betekenis is, milieuvriendelijk geteeld kunnen worden. Ze hebben een hoge resistentie tegen ziekten en plagen en dus zal de fruitte ler zuinig kimnen zijn met bestrij dingsmiddelen. Zekerheid is overi gens niet te geven over de toekomst van die rassen. Want deskundigen die zich bezighouden met de selectie van rassen appelen, peren, kersen en prui men, vegen duizenden nieuwe soorten van tafel. Slechts enkele rassen halen groentenboer en supermarkt. Ing. P. D. Goddrie uit 's-Gravenpolder weet daar alles van. Sinds 1959 werk te hij bij het Proefstation voor de Fruitteelt in Wilhelminadorp. De eer ste tien jaar hield hij zich bezig met onderzoek naar de toepassing van chemische onkruidbestrijding. Toen in grote lijnen duidelijk was wat op dat gebied in de praktijk bruikbaar was, ging hij zich bezighouden met de selectie van rassen, vooral van appels. Duizenden rassen kreeg hij op zijn bordje en ten slotte bleken er maar en kele kansrijk. Elstar en Jonagold hiel den uiteindelijk stand en zijn nu dan ook in bulk verkrijgbaar. Een kleine twee jaar geleden stopte Goddrie vervroegd met zijn werk. Daarna stelde hij een Rassenwijzer Groot Fimit samen, waarin hij 25 jaar onderzoek samenvatte. Het boek werkje verscheen dezer dagen. Behal ve heel veel informatie over fruitras- sen bevat het een serie prachtige foto's van zijn hand. De vruchten die hij ver eeuwigde zien er mooier uit dan ze als regel in de winkel te zien zijn. „Ze zijn van onze verslaggever Hans Heijt OOSTBURG - De natuurbe schermingsvereniging 't Duumpje en de landbouwor ganisatie Agrarisch West- Zeeuwsch-Vlaanderen vin den het onaanvaardbaar dat bij het project Duurzaam Veilig wordt vastgehouden aan de categorisering van wegen. Beide instanties vinden het een groot bezwaar dat een aantal gebiedsontsluitings- wegen blijft gehandhaafd zonder dat er voldoende oversteekmogelijkheden zijn. Verder vinden ze het in diverse gevallen niet juist dat landbouwverkeer en fietsers gemengd worden. Duidelijkheid Agrarisch-West-Zeeuwsch- Vlaanderen en 't Duumpje hebben in een gezamenlijke brief aan het bestuurlijk overleg van Duurzaam Veilig hun ongerustheid uitgespro ken over de voortgang van het project. In de brief schrij ven de instanties dat ze meer duidelijkheid willen over de uitgangspunten van het pro ject. „De rijkssubsidie van 83 miljoen gulden is toegekend op voorwaarde dat het plan voldoet aan de door het Rijk gestelde eisen", aldus de schrijvers. „Wat zijn deze Rijksvoorwaarden en hoe zijn ze letterlijk geformu leerd?" Categorisering Agrarisch-West-Zeeuws- Vlaanderen en 't Duumpje maken in de brief duidelijk dat ze grote moeite hebben met de categorisering van wegen. Volgens de instanties is de in spraakruimte voor de ge- biedsontsluitingswegen te gering om voor de stx-eek aan vaardbare maatregelen te kunnen uitvoeren. De briefschrijvers willen een zo duidelijk mogelijk signaal afgeven aan het bestuurlijk overleg van het demonstra tieproject. Ze hebben daar om een kopie van him epistel vex'zonden naar tal van doipsraden, middenstands verenigingen, scholen en an dere betrokken partijen bij Duurzaam Veilig. De aangeschreven organisa ties hebben het verzoek ge kregen door middel van hun handtekening de ongerust heid en bezwaren van Agra risch West-Zeeuwsch- Vlaanderen en 't Duumpje te onderschrijven. van onze medewerker Frans van Dongen DREISCHOR - Het nieuwe jaar was nog geen twee uur oud, toen de gemeente Schouwen-Duiveland zijn eerste 'eigen' inwoner kon be groeten. Danielle van de Velde uit Dreischor werd geboren om acht minuten voor twee in het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis in Zierik- zee. Burgemeester en wethoudei's boden de eerstgeborene van Schou wen-Duiveland gisteren namens de gemeente een zilveren geboor telepel aan. Burgemeester J.J P.M. Asselbergs en de wethouders G. J van de Velde-de Wilde en P. W. Ben-evoets-Ringelbei'g waren voor de gelegenheid op kraambezoek gegaan in de woning van de trotse oudei's. Daniëlle verkeert in blakende gezondheid; bij de ge boorte woog ze 4100 gram en mat ze vijftig centimeter. Op de zilveren geboortelepel staat een bootje afgebeeld als symbool voor de hechte huwelijksband van het echtpaar Van de Velde, zo üchtte Asselbergs toe. Wethouder Berrevoets, zelf oma. kon nietna- laten Daniëlle even op de arm te nemen. Beide wethouders waren vertederd door de pasgeboren inwoner Terwijl moeder Katja van de Velde de aangeboden bloemen bewonderde en de cadeaus voor de overige drie kinderen in ontvangst nam, zorgde vader Jan van de Velde voor de koffie en het beschuit met muisjes. De ouders van de eerste Schouwen-Duivelandse baby Daniëlle van de Velde bewonderen samen met de gemeentebestuurders de geboortelepel. foto PieterHonhoff NIEUWERKERK - Op het tra ject Middelburg-Stornxvloed- kering-Bruinisse zijn woensdag twee snelheidscontroles gehou den. Bij elkaar 26 bestuurders over traden de maximumsnelheid van tachtig kilometer per uur: negen bij Nieuwei'kei'k en ze ventien bij Oosterland. Bij Oosterland werd ook de hoogst gemeten snelheid geregi- streex-d: 115 kilometer per uur. In totaal werden 2867 voertui gen gecontroleerd. Nieuwjaarsreceptie van Vereniging Vluchtelingenwerk TEHNEUZEN - De Vereniging Vluchtelingenwerk Terneuzen houdt morgen, vrijdag, haar nieuwjaarsreceptie. De bijeen komst in café Porgy Bess aan de Noox-dstx-aat duurt van 18.00 tot 21.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 15