illlllïILE ZEEUWS leidooi voor nationale politie i. I Kou vergt steeds meer van mens en dier Alphen aan de voeten van Henk Angenent Beschuldigingen in brief tegen lid van commissie -Dutroux 4 WEKEN Nordholt: na verdere eenwording Europa geen plaats meer voor regionale korpsen Bond ontevreden over metaai-CAO Ijsvrij school in Vlissingen door defecte cv VOOR 15,00 JA, ik wil: - Weinig verandering Wolkenvelden, een enkele opklaring, nevelig en droog. Zwakke tot matige oostelijke ivind. Maxima -4 graden, vannacht rond -8 graden. 240e jaargang no. 5 iinsdag 7 januari 1997 osse nummers 1,75 VAN FRAASSEN geeft u weer de beste reisinformatie! Per Luxe Keurmerk Touringcar naar de Vakantiebeurs te Utrecht op 9,10 en 11 januari. Het vakantie-keuzeparadijs bij uitstek. Super informatief en super gezellig! Luxe prijs 35,- incl. entree en koffie met cake en route. Plaatsbespreken en inlichtingen: DE 10 VAN FRAASSEN HOLLAND INTERNATIONAL REISBURO'S én de zon reist met u mee! juan onze redactie binnenland JMSTERDAM - In Ne- lerland moet een 'Natio- tale Politie' komen. Met eenwording van Euro- zullen regionale poli tiekorpsen verdwijnen en plaats moeten maken voor een krachtige politie-een- Iheid. Dat zei hoofdcom- reemissaris Eric Nordholt [gisteren in zijn toespraak lijdens de nieuwjaarsre ceptie voor de Amster damse politie. ^Nordholt uitte harde kritiek op ]het Nederlands Politie Instituut (NPI) dat volgens hem absoluut niet in staat is om de toekomsti ge 'Nationale Politie' te begelei dden. „Deze vreemde, verwar- Mende, papier producerende, Jamankracht- en tijdverslindende ^organisatie, zal tot het verleden 1 Bomontploffing {in Belgrado JBELGRADO - Bij het kantoor van de Servische partij JUL I(Verenigd Links), die deel uit maakt van de regeringscoalitie in Belgrado, is maandagavond een bom ontploft. De explosie veroorzaakte schade, maar er zijn geen gewonden. Dat heeft een woordvoerder van de partij meegedeeld. De partij wordt geleid door Mira 1 Markovic, echtgenote van de 'Servische president Slobodan Milosevic. AFP zie ook pagina 5 Tractor zakt door het ijs van traject Zwinstedentocht van onze sportredactie SLUIS - De organisatie van de schaatswedstrijd Sluis-Brug- ge-Sluis van vandaag en de Zwinstedentocht van morgen heeft gisteren de kluunplaats nabij de Siphon aan de Damse vaart met tenminste tien meter moeten uitbreiden. Een tractor, die fungeerde als sneeuwrui mer, zakte gistermiddag door het ijs. De chauffeur uit Sluis kwam met de schrik vrij. iVolgens Giel van Westen, voor zitter van het organisatiecomi té, is de enige consequentie van ihet voorval dat de kluunplaats imoet worden uitgebreid. „Het gebeurde precies vóór de zwak ke plek, Met matten gaan we dinsdag de kluunplaats met ze ker tien meter uitbreiden. De schaatsers zullen nu zeker veer- j tig meter moeten klunen. I De chauffeur, die anoniem ;wenste te blijven, haalde ge deeltelijk een nat pak. „Tot m'n 'navel." Plij was snel van de schrik bekomen. „Al kwam de spanning na een uur wel los." |Hij zag één voordeel van het on geval. „Stel dat er massa's men sen door het ijs waren gezakt. Dan waren we verder van huis geweest." Vanwege de schaatswedstrijden ziet de organisatie geen moge lijkheden de tractor van de bo dem van te halen. „Dat zou het ijs nog verder worden bescha digd." Het 2000 kilo zware ge vaarte wordt vermoedelijk don derdag op het droge gehaald. zie ook pagina 17 gaan behoren. Er zal worden ge kozen voor een landelijk poli tiekorps dat wordt gestuurd vanuit een departement in plaats van door een dergelijk, ongewenst instituut." De Amsterdamse politie gaat de xtc-problematiek in de hoofd stad het komend jaar nog harder aanpakken. Nordholt waar schuwde eigenaren van disco theken dat hun zaken worden dichtgetimmerd als de politie er handel in xtc-pillen aantreft. „Onlangs hebben we de disco theek 'Mazzo' gesloten, maar er komen nog veel meer controles en invallen in disco's. Die xtc- handelaren moeten in de cel be landen", aldus de hoofdcom missaris. Voor de bestrijding van de handel in xtc-pillen heeft Nordholt een speciale project coördinator aangesteld. Verder kondigde Nordholt in zijn nieuwjaarsrede een groot scheepse reorganisatie van de Amsterdamse recherche aan. Meer dan achthonderd collega's worden vrijgemaakt voor grote opsporingszaken. „Er worden technieken tot stand gebracht die in Nederland tot dusver nog niet bekend zijn", aldus de veel belovende woorden van. de hoofdcommissaris. De Groningse korpschef J.Veen- stra is van mening, dat de politie de greep op de zware criminali teit kwijtraakt. Veenstra zei maandag op de nieuwjaarsbij eenkomst van de Groninger po litie, dat het de politie na de IRT-affaire te moeilijk gemaakt wordt. Veenstra pleit voor duidelijke richtlijnen: „Ik heb het gevoel dat we onszelf te veel beperkin gen opleggen in de aanpak van de georganiseerde misdaad. De discussies in de rechtszaal gaan niet meer over de vraag of de verdachte schuldig is of niet, maar gaan over de wijze waarop het bewijs is verzameld." Sollicitanten De politie krijgt meer wettelijke mogelijkheden om sollicitanten voor een functie binnen het korps te screenen. Minister Dijkstal van Binnenlandse Za ken wil hiertoe het Besluit poli tieregisters wijzigen. Hij heeft dit de Tweede Kamer laten we ten in antwoord op vragen van deD66-fractie. De wijziging maakt het moge lijk om voor antecedentenon derzoek gegevens uit de politie registers, waaronder gegevens van de criminele inlichtingen diensten (CID's), verstrekt te krijgen. Daarbij gaat het onder andere om informatie over per sonen die zijn opgedoken in po litieonderzoeken. Het duurt nog een tijd voordat de wijziging van kracht is. Tot dan moeten de korpsen zich be perken tot toepassing van het huidige wettelijk instrumenta rium, aldus Dijkstal. Dat houdt in dat bij sollicitaties justitiële documentatieregisters en straf registers (strafblad) kunnen worden geraadpleegd. Voorts wordt aan potentiële korpsle den gevraagd een 'verklaring omtrent het gedrag' te overleg- Heel Alphen aan den Rijn leek uitgelopen om de huldiging van Henk Angenent mee te maken. De winnaar van de Elfstedentocht zou de erepenning van de Zuid-Hollandse gemeente ontvangen. foto Hans Steinmeier/ANP van onze redactiebinnenland ALPHEN AAN DEN RIJN - Alphen aan den Rijn heeft gistermiddag op overwel digende wijze haar nieuwe volksheld Henk Angenent gehuldigd. De winnaar van de Elfstedentocht wist nauwelijks wat hem overkwam. Burgemeester Paats benoemde hem tot ereburger van de stad. De komst van Alp hens jongste held bij het voormalige raadhuis liet enige tijd op zich wachten. Angenent was wel op tijd uit Eernewoude vertrokken, waar hij nog tien kilometer van de klassieker had ge schaatst, maar het enthousiasme langs de route tussen zijn woning en het oude raad huis was zo groot, dat de stoet veel langer over de tocht deed dan was gepland. Toen Angenent met zijn vrouw Sannah, familie, ploeggenoten en begeleiders bij het voormalige stadhuis arriveerde, raak te de menigte uitzinnig. De schaatser werd luidkeels toegezongen, daarbij be geleid door een dweilorkest. Angenent en zijn echtgenote deelden samen met burge meester Paats een klassieke open Chevro- lette. Henk de Jeu, oud-voorzitter van de ijs- club van Woubrugge, zei het moment dat Angenent als klein jochie bij de ijsclub binnenwandelde nog voor zich te zien. „Hij wilde altijd maar hard, hard. Toen al had hij die winnaarsmentaliteit. Geluk kig hebben we hem nog behoorlijk wat techniek weten bij te brengen." Henk Angenent bleef ook nu weer nuchter onder zijn eigen prestatie. Hij bedankte echtgenote Sannah, familie, ploeggeno ten, sponsors en begeleiders. „Maar voor al mijn vader. Normaal als je boven de zes tig bent, houd je het voor gezien. Hij deed er juist een schepje bovenop, zodat ik kon schaatsen. Dat vind ik gewoon klasse." GPD gen. De minister kondigt aan binnenkort met de korpsbe heerders te gaan overleggen over het voorgenomen screeningsbeleid voor politie ambtenaren. In dat kader zal ook worden na gegaan welke functies bij de po litie als vertrouwensfuncties moeten worden aangemerkt. GPD/ANP van onze verslaggeefster VLISSINGEN - Leerlingen van de afdeling techniek van het Zeelandcollege in Vlissingen hebben maandag onverwacht een dagje 'ijsvrij' gekregen om dat de centrale verwarming het liet afweten. Een installatiebe drijf moest erbij gehaald wor den om de verwarming weer aan de praat te krijgen. In het schoolgebouw aan de Marconi- laan was het zo koud dat de di rectie besloot de leerlingen zo lang vrij te geven. De lessen 's avonds gingen overigens ge woon door. Wat nu precies de problemen heeft veroorzaakt was niet hele maal duidelijk. Vermoedelijk heeft een bevroren onderdeeltje tot een lekkage geleid. Hierdoor ontstond een onderdruk zodat de verwarmingsinstallatie niet meer aansloeg. De conciërge van de school kon dit keer het euvel niet verhelpen. „Op de af deling techniek ging iets hele maal fout met de techniek", constateerde vestigingsdirec teur J. Kempe zelf. Interpay bestelt acht miljoen chipkaarten PARIJS - Interpay, de banken- organisatie die de chipknip op de markt brengt, heeft bij het Franse informatietechnologie concern Bidl acht miljoen chip kaarten besteld. De order voor de elektronische betaalpassen komt bovenop een bestelling van vier miljoen stuks die Interpay vorig jaar plaatste. Het bedrag dat met beide be stellingen is gemoeid, bedraagt bijna 300 miljoen frank (f 100 miljoen). De kaarten zijn be doeld voor de Chipknip, de ri vaal van de Chipper. De Post bank en PTT Telecom geven die uit. Volgens W. Stolwijk, directeur van Interpay Nederland, moe ten alle pinpassen van de ban ken nog dit jaar met een chip worden uitgerust. Ook de klan tenpassen van bij voorbeeld Al- bert Heijn krijgen straks een chip, zo verklaart Stolwijk de omvang van de order. AFP/ANP zie ook pagina 7 van onze redactie binnenland DEN HAAG - De aanhoudende vrieskou vergt steeds meer van dieren. De jagersvereniging KNVJ heeft de wildbeheerders opgeroepen het wintervoe- dingsprogramma te starten. De actie behelst onder meer het (Advertentie) BELANGRIJKE MEDEDELING Consumenten die recentelijk een flesje Eye Make Up Remover van het merk Euro Shopper hebben gekocht, worden drin gend verzocht dit product niet te gebruiken. De kans bestaat namelijk dat deze flesjes zijn gevuld met nagellak-remover. In de flesjes Eye Make Up Remover van het merk Euro Shopper hoort een blauwe vloeistof te zitten. In de foutieve flesjes Eye Make Up Remover zit echter een gele vloeistof. Eye Make Up Remover van het merk Euro Shopper is in Nederland alleen verkrijgbaar bij Albert Heijn. Consumenten wordt dringend opgeroepen flesjes Eye Make Up Remover van het merk Euro Shopper waarin een gele vloeistof zit, terug te brengen naar de Albert Heijn-winkel alwaar het aankoopbedrag wordt vergoed. Voor meer informatie kunt u contact opnemen met CNBP, tele foon 0800-1560 (gratis). U kunt echter ook gebruik maken van de gratis AH-Servicelijn, telefoon: 0800-0305. Wij bieöen onze verontschuldigingen aan voor deze fout. CNBP openhouden van wakken en het bijvoederen op plaatsen waar sneeuw ligt. In Zeeland zijn de gevolgen van de strenge vorst voor de vogel stand goed merkbaar. De afge lopen twee weken hebben dui zend scholeksters vanwege voedselgebrek het leven gela ten. De Vogelbescherming Neder land gaf gisteren het startsein voor een nationale bijvoederac- tie. Vooral watervogels hebben -het moeilijk. Als ze nog niet zijn weggetrokken, moeten ze hun vetreserves aanspreken. Voor ijsvogels en roerdompen is de si tuatie zelfs kritiek. Op advies van de jagers hebben de meeste provincies de jacht op water- en klein wild overigens gesloten. Vogelbescherming Nederland schrijft circa 150 vogel werk groepen en -opvangcentra aan om de dieren dë winter door te helpen. De betrokkenen kunnen nu op kosten van de organisatie voedsel kopen. Het gaat om brood, visafval en granen. Ook de sneeuw zorgt voor proble men. De witte laag bemoeilijkt het zoeken naar voedsel. Ijsgang De kou veroorzaakt ook steeds grotere problemen voor sche pen. De scheepvaart op de Maas en de kanalen langs de Maas ligt stil. En ook komen de veerboten van en naar Ameland en Schier monnikoog door de ijsgang moeilijk door de Waddenzee. Verscheidene boten hebben al vastgezeten. Over de Duitse Waddenzee varen al helemaal geen veerboten meer. Het wordt er voorlopig niet be ter op. Twee rederijen verwach ten dat er met een aantrekkende oostenwind de komende week meer problemen komen. Het water wordt op die manier uit de Waddenzee 'geblazen' waar door de ijsgang toeneemt. De stuwen in de Maas, met uit- Zeeuwse scholeksters leggen vanwege de koude massaal het loodje. Bioloog Rob Lambeck (L) en Peter Boel van de dierenopvang in Goes bekijken de kadavers. foto Willem Mieras De Industriebond FNV is niet te spreken over de voortgang in de on derhandelingen over de nieuwe CAO voor de metaalnijverheid. De bond vindt dat de werkgevers te weinig bereid zijn in te spelen op de eisen van de vertegenwoordigers van de werk- O nemers. Als dat niet verandert, dreigen er acties. O Saeijs waarschuwt aannemers Zeeuwse bedrijven in de grond-, weg- en waterbouw moeten de handen ineenslaan en combma- ties vormen met grotere bedrij ven. Anders missen ze de boot, vreest directeur Saeijs van Rijkswaterstaat Zeeland. Steeds meer iverken worden E ti ro pees aanbesteed. „Zijn Zeeuiose bedrijven ivel klaar om te concurreren met Ne derlandse en Europese 11 mededingers ITOBffllB KNVB-bestuur komt weer in actie Het demissionaire bestuur van de KNVB komt weer in actie om te onderhandelen over televisie-rechten. Datioas de voornaamste uit komst van een buitengewone vergadering, gisteravond van de prof clubs in Zeist, die werd bijgewoond door PS V-voorzitter Harrie van Raaij (links) en Ajax-baas Michael van Praag (rechts). Het college- Staatsen had aanvankelijk de voornaamste mandaten in geleverd, omdat het vond niet voldoende speelruimte meer TI te hebben. I Feiten en meningen: 2; Binnenland: 3; Varia: 4; Buiten land: 5; Financiën en economie: 6; Economie: 7; Radio en televisie: 9; Zeeland: 11,12,13 en 15; Sport: 16 en 17 zondering van de stuw bij Borg haren, blijven geopend. De stu wen kunnen nog niet dicht omdat het gevaar voor nieuwe ijsvorming nog te groot is. Vori ge week moesten de stuwen open omdat er sprake was van ijsophoping. Door het openen van de stuwen zijn de watex-standen op de Maas ten noorden van Borgha ren fors gedaald, plaatselijk zelfs vier meter. Rijkswater staat zette maandag geen ijs- brekers in om de twee ijsdam- men onder en boven Kampen op te ruimen. „De ijsmassa's zor gen weliswaar voor een ver hoogde waters tand van deIJssel bij Kampen, maar de situatie veroorzaakt geen problemen. De stad Kampen loop geen en kel gevaar", benadrukt de zegs man. Opnieuw is een schaatser tij dens zijn sport overleden. Een 53-jarige man uit Zuid-Beijer- land overleed zondag toen hij tijdens het schaatsen in Den Hoorn onwel werd. Het slacht offer viel plotseling en verloor het bewustzijn, mogelijk door een hartstilstand. Reanimatie mocht niet meer baten. ANP zie ook pagina 11 Winter noopt tot bijvoederen Watervogels geveld van onze correspondent Paul Koopman BRUSSEL - Er werd smakelijk en opvallend luid om gelachen, gisteren in de parlementscom missie die de Belgische zeden- zaak-Dutroux onderzoekt. Commissielid Serge Moreaux las, tranen wegpinkend, een anonieme brief voor waarin hij ervan wordt beschuldigd deel te hebben genomen aan seksfees ten, georganiseerd door de Brusselse zakenman Nihoul, handlanger van Dutroux, in het plaatsje Faulx. „Ik heb me ge amuseerd, maar het is pure ver beelding", aldus Moreaux. Door zelf de draak te steken met de beschuldigingen tegen zijn persoon, lijkt Moreaux op het nippertje te hebben voorkomen dat hij in ernstige moeilijkhe den zou komen. In het door de zaak-Dutroux getraumatiseer de België is maar weinig nodig om een politicus in opspraak te brengen, Anoniem afgelegde en niet gecontroleerde verklarin gen tegen vxce-px-emier Di Rupo brachten deze SP-minister eind vorig j aar aan de x-and van de af grond en zorgden ervoor dat hij wekenlang zijn taken niet naar behox-en kon verrichten. Precies dat hebben 'kwade krachten' nu op het oog met aantijgingen te- Lawinegevaar GRENOBLE- In het zuidelijke deel van de Alpen is de kans op lawines sterk toegenomen als gevolg van de hevige sneeuwval van de afgelopen dagen. Dat hebben de Franse autoriteiten maandag gezegd. In de eerste zes dagen van dit jaar viel ex- ruim een meter sneeuw, meldde het Franse Centrum voor Sneeuwonderzoek. AP gen leden van de parlements commissie, meent de commissie zelf. Voorzitter Vexwilghen zei gis- tex-avond, zonder ixx details te treden, dat er 'gepaste maatre gelenworden genomen om commissieleden tegen aanval len op hun eerbaarheid te be- schex-men. GPD (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 32,50 per kwartaal met automatische afschrijving a 91,35 Naam: Postcode: (Advertentie) AA Glashandel en Glasslijperij wMELIESTE dubbel glas(hR) figuurglas spiegels glas in lood tonijn Sluamveg 26, "62 GE Goes. I 0113 22 78 50. ur. 0113 2143 29. Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 1