Als iedereen 'ns ging schaatsen PZC sport 22 Over kooien, kegels en klunen tijdens de Tocht der Tochten maandag 6 januari 1997 Hindeloopen in ochtendgloren. Achterblijvers uit de wedstrijd passeren het stadje aan het IJsselmeer. foto Ruben Oreel De gefinishte schaatsers konden in de Frieslandhal op zoek naar de schoenen die ze hadden achtergelaten. foto Ruben Oree van onze verslaggevers Koen de Vries en Mark Caldenhoven Hilbert van der Duim had er al eens lichtelijk denigre rend over gesproken. Kuddevee, dat samengeprakt wordt in een ondeugdelijke metalen con- tructie. Zo noemde de Drentse topschaatser van weleer De Kooi, Elfstedenjargon voor het geraamte waarin de wedstrijd schaatsers wachten op het ver lossende seintje. Dranghekken, ongeduld en, jawel, geur van paardenstront. Had-ie dan toch gelijk...? 05.27 uur. Als de nacht, de nacht niet is geweest. Voor deze keer heeft Leeuwarden geen oog dicht gedaan. Buiten is het zes graden onder nul, binnen zit.... Evert van Bentem. Nog even een telefoontje op zijn mobile, naar vrouwlief. ,,Dit doet een beetje pijn, maar of ik te vroeg ben ge stopt, weet ik écht nog niet. De Frieslandhallen zijn afge brand, lang leve de Friesland hallen. Waar paarden normali ter regeren, snuiven nu schaatsers. Stukken hooi aan het ijzer, plakken onder de zool. Wachtend op hun beurt voor de 1900 meter lange ren, draf of wandeling naar het ijs van de Zwettehaven. Ook Erica hup pelt rond en duikt met de ene suppoost na de andere op de fo to. Voor het Elfstedenplakboek 1997, voor 9,95 gulden te koop. De haast heeft zichtbaar toege slagen bij de commerciëlen on der de schaatsaasgieren. Wim Smit is bij het krieken van de dag al in zijn element. De spreekstalmeester van deze ochtend tracht de gretige bore lingen van de vijftiende Elfste dentocht in toom te houden. Sluis I begint vol te lopen met de kleur paars, de nummers 5000 tot en met 5999. Achteloos vraagt de omroeper om een ta feltje. „Om toch iets te kunnen zien." Smit vervolgt zijn praat je, als een volleerd repeteerge weer. De oranje banden zijn op. Uw lidmaatschapskaart en stempelkaart zijn ook voldoen de. Piet Verhage, Iman Koeman en Paul van Iwaarden staan te trappelen van ongeduld. Ze zijn één van de eerste Zeeuwen die in actie komen. In de hokken prie men schaatsen in je rug. Je priemt ze zelf in iemand anders rug. De sfeer lijkt gespannen, maar is het niet. Tijd is tijd, kleur is kleur, nummer is num mer. „Je komt heus wel aan de beurt", weet Westkapellaar Ver hage. Johan Olav Koss komt binnen en de gekte slaat toe. Lampen van de camera's schie ten aan. „Of ik een tijd in ge dachten heb. Gewoon binnen de tijd finishen." De Noorse veel vraat heeft precies achttien uur de tijd. 06.48 uur. Leeuwarden zit pot dicht. In een sleuf rennen weg geschoten schaatsers naar de Zwette. Er is immens veel pu bliek op de been, rollend uit de kroeg van de feestende Friese hoofdstad. Uit de kelen borrelt dranklucht, de temperatuur geeft de figuurlijke kegel vorm. Hoe zup ik 'm op z'n Fries. De sfeer is opperbest. Wanklanken hoort men niet, wil men niet ho ren. 07.29 uur. Woudsend host. Op het bruggetje dat het dorpje in tweeën splijt, kan één voertuig tegelijk passeren. Het is de eer ste mogelijkheid het Elfsteden- traject na Leeuwarden, Sneek en IJlst te kruisen. De molen werkt. Schaatsers vliegen er - windje in de rug - in sneltrein vaart langs. De ijzers zijn in ge sprek met het ijs, nu nog wel. Lampje op het voorhoofd, in-en uitgeluid met het Friese hé, hé, hé. Ze zijn op weg naar Sloten, In een lint trekken de toerrijders over het Elfstedentraject. foto Patrick Post/AP nummer 4 uit de reeks van 11. Twee van die schreeuwers ko men uit... Middelburg. Het echt paar Lenie en Hennie Evers is er op uitnodiging van een zakenre latie. Ze hebben een klein uurtje eerder de eerste wedstrijd schaatsers voorbij zien komen. Wie het waren? „Dan moeten we de video-camera even terug spoelen." 08.14 uur. De Luts, een smal ri viertje dat Balk zijn rug laat zien en via kronkels overgaat in de FluessenDe nacht gaat lang zaam over in de dag. Lampjes doven, scheuren in het ijs wor den zichtbaar. Domburger Paul van Iwaarden is gevallen. „Kei hard, op mijn hoofd, tegen de beschroeiing. Ik was even dizzy, maar 't gaat nu." Het is steen koud. Rietkragen buigen door, onder de snijdende noordoos tenwind. De gevoelstempera tuur zakt naar waarden van -20 graden. Chris Koopman uit St. Maart- sensijk, flink ingepakt, gaat lekker. „Maar er zijn erg veel scheuren. Ik ben blij dat het licht wordt." Kees Kortleve uit Wilhelminadorp: „Je moet al leen niet vergeten dat de wind nog goed staat." Vanaf Stavo ren, over een kilometertje of dertien, zal alles anders zijn. Hagenaar David Vriesendorp - „mijn voorouders hebben nog op Kasteel Moermond in Renes- se gewoond" - geniet met volle teugen van de Tocht der Toch ten. „Dit is fantastisch. Er zou vrede op aarde zijn als iedereen eens een dagje ging schaatsen. Er is zoveel vriendschap, ieder een is zo voorkomend." Hij rijdt niet voor zichzelf, maar voor zijn zoon Jaap. „In 1985 haalde ik een kruisje voor Willem, een jaar later voor Jan en nu moest ik weer inschrijven voor Jaap." Iedereen heeft zo zijn eigen ver haal, Siberische omstandighe den of niet. Vlissinger Bart de Koning gaat de strijd aan met zichzelf. „Het zal me verbazen als ik de tocht uitrijd. Ik heb he lemaal niet getraind." Zo zijn er velen. In 1996 wachtten de schaatsers wekenlang vergeefs op de Elfstedentocht. Nu was nummer 15 sinds 1909 er als uit het niets. Adriaan Provoost: „Het gaat heel voorspoedig, voor mij althans. Maar de lang- zamen zie je nu al naar achteren vallen, die zitten nu al moei lijk." Middelburger Cor den En gelsman: „Ik neem geen onnodi ge risico's." Rien Manneke uit Tholen maakt voor onze ogen een sierlijke val. Hij rijdt z'n eerste Elfsteden tocht, want in '85 kreeg hij een auto-ongeluk en in '86 een her nia. „Vandaag moet het gebeu ren." Ido Klijnsma (50) uit Tho len - wiens opa ooit rayonhoofd van Sloten was: „Mijn vrouw volgt me met het openbaar ver- voer. Ik vrees dat ik haar niet zal zien." Ai'jen Canrinus uit Overslag: „Tot hier was het pierewaaien. Ik ben trouwens van oorsprong Fries. En ik ben nog steeds pret tig gestoord." Jan Fortrei, huis arts te Heinkenszand. „Dit wordtmoeilijk. Ik had lieverpas maandag geschaatst." 12.02 uur. Het is feest in Hinde loopen. Rijen mensen slaan hun handen warm en schreeuwen de kelen schor. En er is humor. Wat te denken van het spandoek al leen als hij ijs en ijskoud is. Ook loopt er een jongen met een vlag waarop twee letters: ijs. De schaatsers verwarmen hun hart en gebruiken de oevers om iets naar binnen te slaan. De koek en-zoopies doen uitstekende za ken. Het standje van bakkerij De Jong voimt een uitzonde ring. De krentenbollen verko pen nog wel, maar de rest... „We hadden beter iets warms in ons assoi*timent kunnen opnemen." De stempelpost, ja, die waar Piet Kleine gewoon voorbij schaatste, maakt overuren. Het is er zo druk dat er, met een grote knal, een enorme barst in het ijs springt. Net buiten het stadje staan het Vlissingse trio Alex Stoll, Wil lem Molenaar, Donald Valcourt en Middelburgse Adje Burgers. Ze zijn supporters van hun col lega Willem van Rooij (52). „En we geven hem te vreten." Het laatst hebben ze Van Rooij in Sloten gezien. Ze zijn enthousi ast: „We weten zeker dat hij het haalt. En als we thuis zijn, gaan we oefenen voor de volgende Elfstedentocht." 13.47 uur. De Blikvaart, in vele tochten de scherprechter. Op het land van veehouder Folkert Werkhoven giert de wind. Waar niet eigenlijk. Tussen Berlikum en St. Annaparochie is het een slagveld, een ware uitputtings slag. Warme boerenchoco moet de inwendige mens verwarmen. Werkhovens land ligt aan de Blikvaart. Boer Werkhoven geniet. „Van mij mag de Elfstedentocht elke week wel plaatsvinden. Nee, zelf rijd ik niet. Ook al zou ik willen. Ik weet alleen zeker dat ik 'm nooit zou uitrijden. Ik zou hier namelijk afstappen." Hij knikt naar zijn boerderij, veer tig koeien staan op stal, 130 schapen lopen rond. De kou neemt ondraaglijke vor men aan. Zeker langs de kant, in de kale, ietwat troosteloze om geving. Piet Verhage komt weer langs. „Ongelooflijk. Het is vrij pittig. Maar je weet altijd dat de Elfstedentocht pas begint als je wind tegen hebt." Hij heeft al menig wedstrijdrijder inge haald. Wij noteren de nummers 17, 182, 218, 27, 41 en 58. Voor hen zeker geen kruisj e. Er vallen er drie, geen scheur te zien. Ver moeidheid speelt hen pai-ten. Nog veertien kilometer naar Bartlehiem, dan de helletocht naar Dokkum. De Dokkummer Ee als nieuwe scherprechter. 15.27 uur. Het FEC te Leeuwar den stroomt langzaam vol. Een berg schoenen, gympies en slof fen in honderden maten en soor ten ligt te wachten op zijn of haar eigenaar. Een stilleven van een barre tocht. Schaatsers ko men hun stempelkaart inleve ren. Het kruisje komt later. 19.57 uur. Rob van Hiele uit Ga- pinge ziet het laatste, verlossen de stempelhokje op de Bonke- vaart. De lichtmasten schijnen de rijders, dus ook hem, in de ogen. Het zorgt'voor enigszins vermakelijke taferelen. Tiental len rijden in de kant, verblind door het felle licht. „Ik ben ook onderuit gegaan, de eerste keer vandaag." Van Hiele is ruim schoots op tijd. Nog iets meer dan vier uur tot het onverbidde lijke sluiten van het laatste hok je. Hoeveel zullen er nog sneu velen, hoeveel gaan er nog ondexuit? Voor wie komt de ver lossing? Wie slaat een kruisje, wie krijgt er één? Alleen een donker gat geeft antwoord. En wie het niet redt? Sjaak Franse uit Koudekerke geeft het antwoord. „Kom je thuis, zie je dat spandoek hangen. Je hebt 130 kilometer geschaatst. Dan komen toch die traantjes..." Evert van Benthem, winnaar van de Elfstedentocht van 1985 en vai 1986, gaat als toerrijder juichend door Dokkum. Koen Suyk/ANr De vier Vlissingse supporters van Willem van Rooij wachten op zijr komst in Hindeloopen. Vlnr Willem Molenaar, Donald Valcourt Alex Stoll en Adje Burgers. foto Ruben Oreé bankje bij van de gelever foto Ruben Oree Lunchpauze. Een toerrijder komt op een de inspanningen, met een broodje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 22