Getuigen van een lange zoektocht Via Trefpunt Walcheren op Internet PZC Anatomische collecties van musea in Nederland W Taalspelletje op cd-rom wetenschap en techniek 37 @penst@@rtjes Web pagina's als handleiding zaterdag 4 januari 1997 De universiteiten van Leiden, Amsterdam, Groningen en Utrecht herbergen omvangrijke collecties anatomische preparaten, in sommige gevallen al bijna driehonderd jaar oud. Zij zijn de stille getuigen van de lange reis die medische onderzoekers de afgelopen eeuwen hebben gemaakt om het menselijk lichaam, ziekten en afwijkingen zo precies mogelijk in kaart te brengen, te behandelen en te genezen. Tot in deze eeuw speelden ze een cruciale rol in het medisch onderwijs, nu hebben ze vooral historische waarde. Hun onderhoud is een voortdurende bron van zorg. Een bezoek aan het Universiteitsmuseum Utrecht. Hier, in een opslagplaats van het Utrechtse Universiteitsmuseum, lijkt de vergankelijkheid gestuit en ge stold in een onwezenlijk zweven dat geen weet heeft van tijd of eeuwigheid. De ana tomische en zoölogische preparaten in hun glazen flessen, de fiolen, lijken ont stegen aan de normale cyclus van groei, bloei en vergaan. De werkelijkheid is anders. Van alle mu seale collecties zijn juist historische ana tomische en zoölogische preparaten, in sommige gevallen al driehonderd jaar oud, het kwetsbaarst. Al vanaf het mo ment waarop deze stukken geprepareerd werden, vaak na een openbare dissectie in een universitair anatomisch theater, vormde die kwetsbaarheid een probleem. Zo kocht tsaar Peter de Grote bij zijn be zoek aan ons land in 1717 de gehele col lectie anatomische preparaten op van de befaamde Amstei'damse anatoom Frede rick Ruysch. Veel stukken zouden verlo ren zijn gegaan, omdat de zeelieden onderweg naar Sint Petersburg de con serverende alcohol genuttigd zouden hebben. Dat verhaal klopt waarschijnlijk niet, want de conserverende alcohol was door allerlei toevoegingen ondrinkbaar en giftig. Vermoedelijk zijn veel glazen tijdens het transport op zee gebroken of lag de concentratie alcohol lager dan de gebruikelijke zestig procent. De Universiteit van Leiden zag in 1807. een aanzienlijk deel van haar collectie anatomische preparaten vernield door Foto boven: In de opslagplaats van het Universiteitsmuseum Utrecht wachten honderden anatomische en zoölogische preparaten op onderhoud of restauratie. Foto links: Voorlopers van de wetenschappelijke medische en zoölogische collecties uit de 18de en 19de eeuw waren de 'rariteitenkabinetten' uit de 17de eeuw. waarin de meest uit eenlopende voorwerpen werden samengebracht. In vijf van deze kasten probeert het Uni versiteitsmuseum Utrecht een reconstructie te geven van zo'n 17de eeuws rariteitenkabi net. foto's Cees Baars een explosie op een kruitschip aan het Ra penburg. Maar cle belangrijkste bedrei ging voor deze kwetsbare wetenschappe lijke collecties heeft toch altijd gelegen in de onstuitbare voortgang van de tijd. Zelfs de kleinste opening in de afsluiting van de glazen potten heeft tot gevolg dat de vloeistof begint te verdampen. En om dat alcohol zo vluchtig is wordt de con centratie van alcohol in de overgebleven vloeistof lager. Onderhoud Vooral deze zogeheten natte preparaten - anatomische en zoölogische stukken op 'sterk water' - behoeven voortdurende controle en onderhoud. De jaren van de Tweede Wereldoorlog, waarin het verbor gen houden van wetenschappelijke col lecties voorrang had boven onderhoud, vormden ook voor deze verzamelingen een zware tijd. Dr. Antonie Elshout, die in 1952 in Leiden promoveerde op het anatomisch kabinet van de universiteit, beschreef de onder- houdstoestand als volgt: 'De toestand, waarin de collectie verkeerde, bleek ont stellend te zijn. (...)Achthonderd vuile flessen, vele met beschimmelde inhoud, moesten in de kelders van het Anatomisch Laboratorium worden opgeborgen. Vele praeparaten stonden droog, vele oude fio len waren gebarsten en verweerd. De kur ken waren in de flessen gevallen, van vele fraaie darmpraeparaten zag men slechts een drabbige massa op de bodem van het cylinderglas. (...)Waaraan hadden de grootmeesters der praepareerkunst het verdiend, dat hun zorgvuldige arbeid zo verontachtzaamd zou worden in latere tijden?' Zo somber is de toestand op dit moment gelukkig niet meer. De vier grote me- disch-liistorische collecties van ons land - gekoppeld aan de universiteiten van Lei den, Amsterdam, Groningen en Utrecht - zijn redelijk op orde gebracht, mede dankzij het Deltaplan Cultuurbehoud, waardoor veel achterstallig onderhoud aan kunst- en cultuurgoederen kon wor den aangepakt. Alleen Leiden kampt met problemen met zijn pathologische collec tie - preparaten van ziektegevallen - die onderdak heeft in een door vochtoverlast geteisterd pand. Daardoor kregen veel botpreparaten en skeletten last van schimmelvorming.Hoewel er verder ner gens echt sprake is van een noodsituatie kampen de conservatoren van elk van de grote anatomische en zoölogische collec ties met een forse achterstand. Waarin ligt de waarde van al deze prepa raten? Waarom moeten ze behouden wor den? Wim Mulder is conservator van de medische collectie van het Universiteits museum van Utrecht. Hij zegt: ..Het is een stukje cultuurgeschiedenis dat ons is na gelaten. De stukken geven een beeld van de tijd, waarin ze gemaakt zijn. Wie zijn wij om ze over de muur te gooien?" Sterk water De eerste anatomische preparaten date ren van het einde van de zeventiende eeuw, toen anatomen twee belangrijke technieken ontwikkelden om menselijk en dierlijk materiaal te conserveren: het gebruik van wat in de volksmond 'sterk water' heet en het injecteren van bloed- en lymfevaten met een mengsel van hete was en hars. 'Sterk water' was in die tijd zoge heten Brandewijn van Nantes, met een al coholgehalte van zestig procent. Daar werden vaak nog stoffen als looizuur, aluin, kamfer aan toegevoegd. „Aan die zeventiende en achttiende-eeuwse prepa raten kun je zien, waar het medisch on derzoek uit die tijd zich op concentreer de." vertelt Mulder.Harvey had in 1628 zijn theorie van de bloedsomloop naar buiten gebracht - veel preparaten laten zien hoezeer men er mee bezig was om te proberen aan te tonen dat er inderdaad sprake was van een circulatie van hei bloed. Een ander heet medisch 'topic' uit die tijd - bevond het toekomstig kind zich in minuscule vorm in het zaad van de man of bevond het zich in de eicel? - wordt weerspiegeld in preparaten uit die tijd." Fundament van de Utrechtse collectie vormen preparaten van de Utrechtse ana toom Bleuland (1756-1838). Deze collec tie kreeg eind vorige eeuw een belangrijke uitbreiding met veel preparaten van embryo's en baby' met aangeboren afwij kingen. resultaat van een grote belang stelling in die tijd voor embryologie en aangeboren afwijkingen. Vijf jaar gele den ontfermde het Universiteitsmuseum zich over een grote hoeveelheid menselijk botmateriaal uit het eind van de vorige en begin van deze eeuw met schrijnende voorbeelden van allerlei door ziekte ver oorzaakte vergroeiingen. Schat Nadat deze collectie was gerestaureerd dook totaal onverwacht in de kelders van het Academisch Ziekenhuis Utrecht een schat aan foto's, tekeningen en Röntgen foto's op. gemaakt door dezelfde artsen die de botverzameling bijeengebracht hadden. Zo was het al mogelijk enkele pa- tiëntenfoto's te koppelen aan botprepara- ten. Deze twee in elkaar grijpende collec ties vormen zo een intrigerende bron voor historisch inzicht in ziekte en gezondheid tn het begin van deze eeuw. Ook in modern medisch onderzoek spelen anatomische preparaten nog een belang rijke rol. In Leiden is een actief beleid voor het verzamelen van anatomische preparaten van aangeboren hartafwij kingen. Door die zo goed mogelijk te be schrijven en te documenteren groeit de kennis en daarmee behandelingswijzen van aangeboren hartafwijkingen. Niet alleen in medisch-historisch onder zoek, ook in het onderwijs kunnen deze preparaten een rol van betekenis vervul len. Tot voor enkele decennia als aan schouwelijke hulp op medisch gebied, nu als bron om inzicht te krijgèn in de ge schiedenis der geneeskunde en vaak moeizame weg, waarlangs moderne me dische kennis verkregen is. Mulder: „Ik zeg altijd maar: Als je de ge schiedenis van je vak niet kent, kun je nooit een goed vakman zijn, dus ook geen goede arts. En ook vooreen groterpubliek hebben deze stukken een educatieve functie, Mensen zijn zich steeds meer be wust van hun eigen lijf, hebben steeds meer kennis van hun eigen gezondheid, Aan de ene kant moet je daar natuurlijk heel eig' mee oppassen en toevallige be zoekers niet overvallen met afschrikwek kende preparaten, maar je zou bijvoor beeld kunnen denken aan exposities, waar je aan de hand van anatomische pre paraten de effecten laat zien van eenzijdi ge voeding of van geslachtsziekten." Carel de Goeij Tref Walcheren Ot>> nl Agenda jr V'riie Tiid Financiën s Media jemémen r Leren Burgemeester opent TrefPunt Walcheren Maandag 30 december 1996 zal mevrouw A.C. de Bruyn in het bijzijn van de 'oude' burgemeesters van Walcheren TrefPunt Walcheren officieel openen. Door op bovenstaande puntte klikken, zal TrefPunt Walcheren geopend worden VW Domburg-Oostkapelle e. U kunt hierterechtvoor o.a.. Evenementen Arrangementen Brochure's En nog veel meer. Zeeland heeft er een toegangverschaf fer tot het Internet bij. De Raboban- ken op Walcheren bieden particulieren, bedrijven en instellingen een plaatsje op het TrefPunt Walcheren aan. Abonnees - de Rabobanken spreken over 'klanten' - kunnen zoals gebruikelijk op het World Wide Web surfen. Daarnaast is het Tref Punt vooral bedoeld voor de uitwisseling van lokale en regionale informatie over evenementen, culturele instellingen, bioscopen, politieke partijen, gemeenten en dergelijke. Het is de bedoeling dat in de toekomst via het TrefPunt ook bestel lingen bij bedrijven kunnen worden ge plaatst en met behulp van de Chipknip betaald. Het boeken van vakantie-on derkomens en -arrangementen ligt even eens in het verschiet. De Rabobanken-organisatie heeft vo rig jaar de eerste stappen gezet om zich als Internet-aanbieder te gaan ma nifesteren. Daarvoor heeft Rabobank Nederland een apart bedrijfsonderdeel opgericht, TrefPunt Nederland. Plaatse lijke banken of combinaties ervan kun nen daar bij aansluiten. Vorig jaar zijn enkele experimenten uitgevoerd met lo kale TrefPunten, onder andere in Arn hem en Breda. Inmiddels zijn er inhet he le land een stuk of dertig. Walcheren is de eerste Zeeuwse regio met een eigen Tref Punt. Zoeken Het is voorlopig nog even zoeken naar het Walcherse TrefPunt. Wie inlogt op de landelijke TrefPunt-site http://imoio- .tref.nl) ziet een overzicht van plaatsen en regio's die zijn aangesloten, maar Walcheren staat er nog niet bij. Voorlo pig zal daarom het rechtstreekse adres De nieuwe Nederlandse spelling maakt heel wat mensen behoorlijk in de war. En de moed om er weer eens echt voor te gaan zitten om te leren hoe het nu definitief moet. zinkt velen in de schoenen bij de wetenschap dat de "ge leerden' er nu ook nog niet uit zijn en nieuwe wijzigingen niet uitgesloten zijn Het spel 10 voor taal, bekend van de Ne derlandse en Vlaamse televisie, kan in dit geval wel een steuntje in de rug zijn. Het is nu ook op cd-rom uitgebracht en kan in de huiselijke sfeer gespeeld wor den. Met het hele gezin of - als pa zich in gehaald voelt door zoon- of dochterlief - in de beslotenheid van de kamer waar de computer staat. Alle spelletjes uit het televisieprogram ma zijn terug te vinden op de cd-rom. En wat zo vaak ontbreekt bij de program ma's van die microzachte, hier zit ten- http://ioww.tref.nl/ivalcherenmoeten worden ingetikt. Op het TrefPunt Wal cheren kan worden gekozen uit Agenda, Discussie, Zaken en Leden. De site oogt nog als een akelig lege nieuwbouwwijk. Agenda De agenda ging begin deze week niet ver der dan 31 december van het vorige jaar, er is nog niemand die zich aan een dicus- sie heeft gewaagd en er heeft zich nog minste een klein boekje bij waarin ge woon nog eens allerlei handige gebruiks aanwijzingen terug te vinden zijn. En gek genoeg, de installatie en aanwijzin gen zijn juist bij deze cd-rom zo eenvou dig dat het boekje niet eens echt nodig is. Een vriendelijke Vlaamse mevrouw in troduceert de spelletjes en begeleidende tekst doet de rest. Op televisie lijkt het allemaal zo gemak kelijk. Een leerzaam, leuk en met meer dere spelers zelfs nog spannend spelletje over de Nederlandse taal. René Schrier 10 voor taal, een uitgave van IDG Nieuwe Me dia. Prijs f 49,95. Systeemeisen: pc met min stens 486 (liefst DX) processor, S MB geheu gen, 1 MB videokaart., een dubbelspeed cd- rom speler, 8 bits geluidskaart en Windows 3.x, Windows 95 of NT. Freetime Hornes Vakantiehuizen op Maat!! Wij verzorgen uw vakantie met eigen vervoer in Nederland of elders in Europa. Bij ons kunt u terecht voor het huren van vankantiebungalows, -appartementen,-huizen en stacaravans Meer info maar één lid aangemeld: de coördinator van het TrefPunt. Daar komt binnenkort waarschijnlijk wel verandering in, want burgemeester AC. de Bruyn van de nieuwe gemeente Veere en enkele be stuurders van de opgeheven Walcherse Nu meer en meer ogen gericht worden op de Internet browser van Micro soft, Internet Explorer, lijkt Netscape - in ieder geval qua publiciteit - wat op de achtergrond te raken. Microsoft heeft voor veel mensen het voordeel over een Nederlandstalige browser te beschik ken. Dat lijkt triviaal, maar veel mensen willen meedoen op het Internet, en die vinden het al moeilijk genoeg. Op dat In ternet is al zo veel in het Engels. Internet Explorer heeft wat dat betreft een lichte voorsprong met een Nederlandse versie. Wat de rest betreft ontlopen ze elkaar niet zo veel, al is er op allerlei fronten een hevige discussie gaande tussen voor- en tegenstanders van beide browsers. Vooral beginners hebben dan veel aan een duidelijke handleiding. Voor de Netscape-versies 2.0 en 3.0 heeft uitge verij A W. Bruna Informatica er nog eens een handleiding uitgegeven. Het voor deel van 'Effectief werken met Netscape 2.0 en 3.0' is dat bijna op iedere pagina Netscape beeldscherm-pagina's afge- plattelandsgemeenten kregen bij de in troductie van het TrefPunt een levens lang lidmaatschap aangeboden. Het aantal bedrijven dat door middel van TrefPunt Walcheren de aandacht op zich wil vestigen, is nog gering. Negen ondernemingen, voornamelijk afkom stig uit de toeristisch-recreatieve bran che, heeft er domicilie gekozen. Onder deze zakelijke klanten is de VW Dom- burg-Oostkapelle. Van deze site gaat vooralsnog weinig wervingskracht uit. De presentatie blijft beperkt tot een ge heel geel scherm, als een verlaten winters strand. Lidmaatschap De Walcherse Rabobanken streven er naar dat him TrefPunt dé plek op het In ternet wordt voor de uitwisseling van informatie over Walcheren. Het lidmaat schap is voor Walcherse inwoners en be drijven om te beginnen gedurende een half jaar gratis. Daarna moet 26.95 per maand worden betaald, maar vernacht wordt dat die prijs binnenkort sterk zal dalen tot ongeveer 20 per maand. Be drijven krijgen een gratis advertentie. Leden kunnen met korting een computer aanschaffen die als vehikel voor het In ternet kan dienen en in samenwerking met de Hogeschool Zeeland kunnen kor te Windows- en Internetcursussen wor den gevolgd. Ben Jansen beeld zijn. Die vormen een prima hou vast voor iedereen die zijn eerste stappen op het wereld wijde web zet. Wat dat be treft laat het boek niets aan duidelijk heid te wensen over. Allerlei informatie over surfen op het net, het binnenhalen van bestanden en plaatjes, het gebruik van plug-ins, werken met e-mail en nieuwsgroepen, en natuurlijk na verloop van tijd zelf web-pagina's maken staan stap voor stap in het boek beschreven. Het is geen dikke pil met 210 bladzijden, waar niet door te komen is. Integendeel, de vele afbeeldingen van web-pagina's maken het juist makkelijk om snel aan de slag te gaan. Want dat is maar al te vaak het probleem. Web-surfers zijn ongedul dig en hebben geen tijd om veel bladzij den door te worstelen. Snelheid is toch al geboden want de versie 4.0 van Netscape komt er aan. René Schrier 'Effectief werken met Netscape 2.0 en 3.0' van Marc van Oostendorp. Uitgeverij A IV' Bruna informatica. ISBN 90-229-3958-8. Prijs f 34,90. Prentbriefkaarten De collectie oude prentbriefkaarten van Zeeland, die Ad Weststrate uit Veere op cd-rom bijeen heeft gebracht, blijft uitdijen. Op het vorig najaar uitge geven schijfje Zeeland in Prentbrief kaarten staan 3300 afbeeldingen van stads- en dorpsgezichten uit lang vervlo gen tijden. Inmiddels heeft Weststrate er 300 prenten bij. Ze zijn via zijn home page op het Internet gratis te bestellen. Weststrate is ook begonnen met een prentbriefkaartenquiz. Het thema ervan wisselt maandelijks. In januari gaat het erom de plaatsnamen op te geven van zes stad- en gemeentehuizen. http://people.zeelandnel.nl/acicestst Katten op cd-rom Te bedienen met de muis van de pc: de cd-rom van Spectrum Software met de titel 'De wereld van katten'. Dit na slagwerk biedt veel informatie (deels te lezen en deels te beluisteren) over alle tamme en wilde kattenrassen. voorzien van vaak prachtige foto's en korte video fragmenten, die van beduidend mindere kwaliteit zijn. Verder is er een quiz inge bouwd alsmede een boek met tips over allerlei aspecten van het kattenbezit, zo als opvoeden, zindelijk maken, voort planting en dergelijke. Een bijzonder aardig element is de kat- tenscan, waarin eigen voorkeuren over een kat kunnen worden ingevoerd, zoals karakter, vacht, temperament en gelui den. Na een druk op deknop geeft dekat- lenscan een lijstje met rassen, die hêt beste passen. Spectrum Electronic Publishing: De wereld van katten. Minimum systeemeisen: 386DX, 4MB RAM, 4 MB vrije ruimte, 2-speed cd- romspeler. geluidskaart, SVGA-scherm, Windows 3.1. Prijs: f 149,90. Spelen met taal Wijsneuzen die het antwoord altijd beter of sneller weten dan kandi daten op televisie of mensen die hun ken nis van de nieuwe spellingsregels willen testen, kunnen nu ook thuis meedoen aan Tien voor Taal. Het Nederlands-Bel gische spelprogramma is uitgebracht op cd-rom. Net als op televisie moet de kan didaat aangeven of een woord goed ge speld is, fouten opzoeken in zinnen, de oorsprong van woorden verklaren of na cryptische omschrijvingen een woord of gezegde raden. Tien voor Taal op de pc kan alleen wor den gespeeld, maar ook in gezelschap. Als alle onderdelen zijn doorlopen, gaan de spelers door naar de finaleronde, waarin zij binnen zestig seconden de juiste betekenis moeten geven van tien woorden. Degene met de meeste punten mag zich ook hier winnaar noemen. De cd-rom Tien voor Taal is een leuk spelletje, dat bovendien educatief is. Bij elke fout geeft het schijfje aan wat het juiste antwoord is, maar ook waarom. De speler leert dus spelenderwijs meer over taal en taalgebruik. Tien voor Taal. Systeemeisen: een 486DX pc. 8 Mb RAM, 1 Mb videokaartdubbelspeed cd- rom, geluidskaart en Windows 3.1 of hoger. Prijs f49,95. Stormvloedkering op Internet Het ministerie van Verkeer en Water staat opende onlangs een Internet pagina waarop de vorderingen te zien zijn van het laatste deel van de Delta werken. de Stormvloedkering Nieuwe Waterweg in Hoek van Holland. Dit bouwwerk wordt op 10 mei dit jaar offi cieel in gebruik genomen. Het ministerie wil op deze actuele manier de bevolking, maar ook buitenlandse Internet-gebrui- kers, tonen 'hoe hoogwaardige kunst werken als de Stormvloedkering Nieuwe Waterweg een bijdrage leveren aan de veiligheid van Nederland'. De presentatie van de Stormvloedkering Nieuwe Waterweg op het Internet is een van de Nederlandse inzendingen voor een virtuele Wereldtentoonstelling. http://amsterdam.park.org/netherlands/- pavil ionstechno/svk/in de.r. html Girotel onder Windows Het aloude Girotel, het thuisbankier- pakket van de Postbank, is volwas sen geworden. Werkte het programma tot nu t«e. ook in Windows 95, onder DOS. nu is er een speciale Windows-ver- sie uit. Niet gelikt, niet heel erg fraai, maar wel uitermate functioneel, net als het oude Girotel. En voor zover tot dusver valt te zien ook zonder problemen. Het pro gramma gebruikt onder Windows het gehele scherm. Zelfs zo dat de windows niet of nauwelijks te verkleinen zijn. Lastig voor mensen die gewoon waren naast Girotel een ander financieel pro gramma te gebruiken. Nieuw in deze versie van Girotel zijn de graphics. Wie dat wil kan zijn inkomsten en uitgaven van de afgelopen maand of twaalf maanden in lijn- of staafdia grammen op het scherm zetten. Maxi maal negen verschillende categorieën uitgaven zijn naast elkaar weer te geven. Voorwaarde is wel dat trouw bij elke overschrijving wordt aangegeven tot welke categorie deze behoort. Anders blijkt de categorie 'overigen' enorm en de andere groepen blijven heel klein.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 53