RDVINCIfllE ZEEUWS Nederland in ban Elfstedentocht ANWB: deken mee in de auto Voorproefje op de Damse Vaart 4 WEKEN Gegijzelde generaals Peru overgeplaatst Fusiespecialist aast op overname Fokker Morgen vijftiende editie schaatsklassieker, organisatie treedt hard op tegen zwartrijders Hamas en Jihad zweren wraak na aanslag Hebron IRA-bomaanslag verijdeld Groenten duurder door vorst Dwaaltocht m/m VOOR 15,00 Kans op lichte sneeuw Toenemende bewolking en van het zuiden uit af en toe lichte sneeuw. Maxima rond -6 graden. De oost noordoosten wind ivordtvrij krachtig. 240e jaargang no. 2 vrijdag 3 januari 1997 losse nummers 1,75 Miguel Indurain beëindigt carrière ■BHHni van onze sportredactie LEEUWARDEN - Neder land maakt zich op voor de vijftiende Elfstedentocht, die zaterdag wordt verre den. De organisatie durft niet te wachten tot volgende week om dat er een weersomslag in het weekeinde wordt voorspeld. Uitstel betekent dan dat er ge wacht moet worden tot eind vol gende week. Sneek blijft de zwakste plek in de route. Niet alleen in Friesland leeft de Tocht der Tochten. Ook de rest van het land is in de ban van het schaatsspektakel, dat recht- streeks op de tv is te volgen. On der de 16.000 deelnemers be vindt zich zeker een zestigtal Zeeuwen. Slechts één rijder uit Zeeland (Fop Fonteijne uit Burgh-Haamstede) komt uit in de wedstrijd. Hij rijdt in de cate gorie veteranen. De organisatie treedt zeer van onze redactie buitenland LIMA - De Peruaanse regering heeft donderdag bekendge maakt dat zes generaals die tot de 74 gegijzelden in de residen tie van de Japanse ambassadeur in Lima behoren, overgeplaatst zijn. Een verklaring voor de over plaatsingen werd niet gegeven, maar tweè van de generaals, van de paramilitaire politie, zijn be last met het voorkomen van in cidenten zoals gijzelingen. Dat zijn Maximo Rivera Diaz, het hoof 4 van de terreurbestri j di ng, en Guillermo Diaz, die is belast met de staatsveiligheid. De rebellen in de ambassa deurswoning gaven donderdag een communique uit waarin stond dat zij de gijzelaars be handelen als krijgsgevangenen volgens de Geneefse Conventie. Daaraan werd toegevoegd dat de politieke gevangenen in Peru een dergelijke behandeling niet van onze redactie buitenland HEBRON - De twee militante Palestijnse bewegingen Harnas en Islamitische Jihad hebben gisteren aangekondigd wraak te zullen nemen voor de aanslag door een Israëlische soldaat in Hebron van woensdag. „De misdaad van de vijand te gen onze onschuldige mensen zal niet zonder vergelding blij ven", aldus een pamflet van de Islamitische Jihad. Ook de Ha rnas, verantwoordelijk voor di verse zelfmoordaanslagen in Israël, zwoer wraak, aldus Isra ëlische media. De Israëlische politie arresteer de donderdag een man die zou hebben geholpen bij het voorbe reiden van de aanslag. De mili tair Noam Friedman schoot toen op bezoekers van een groentenmarkt, waardoor ze ven Palestijnen gewond raak ten. Volgens de politie is hij ge- BELFAST - Het Britse leger in Noord-Ierland heeft gisteren in Belfast een zware IRA-bom, bestaande uit 16 zakken kunstmest met een ontstekingsmechanisme in een bestelwa gen, onschadelijk gemaakt. Het IRA zag volgens eigen zeggen af van de aanslag en liet het explosief achter bij Belfast Castle omdat zich in de buurt teveel veiligheidspersoneel ophield. Volgens de Noordierse politie zou het IRA juist veiligheids troepen naar de omgeving hebben willen lokken om met de aanslag zoveel mogelijk slachtoffers te maken. foto Crispin Rodwell/RTR streng op tegen zwartrijders. Alleen rijders die een insigne van de elfstedentocht-organi satie dragen worden toegelaten. „Niet-deelnemers worden ab soluut van het ijs geweerd. We willen het ijs zo goed mogelijk houden voorde deelnemers", al dus Kroes. Ijsmeester Piet Venema sluit niet uit dat er bussen moeten worden ingezet om de toer schaatsers van Schamegoutum naar en door Sneek te loodsen. De strenge vorst van gister nacht heeft de ijsvloer in Sneek nog niet veel verbeterd. Volgens assistent-rayonhoofd Wieb Cnossen is het ijs onder de brug gen geen millimeter dikker ge worden. De stroming houdt het water voortdurend in beweging, waardoor de ijsaangroei wordt belemmerd. Voor de wedstrijdrijders blijft het aantal kluunplaatsen be perkt tot twee, bij de Noorder- poort en de Koningsbrug. Voor de toerrijders komen daar de Berglaan, de Jachthavenstraat en de Laatste Stuiver bij. De organisatie van de tocht draait sinds woensdagavond op volle toeren. Alle gemeenten langs de route hebben instruc ties van het provinciebestuur gekregen de nodige voorzienin gen te treffen. Doordat de tocht zo vroeg in het jaar plaatsvindt, zijn de dagen kort. De wed strijdrijders zullen daardoor na de start veel langer dan in '85 en '86 in het donker moeten rijden. Voor de zestienduizend toerrij ders valt al vrij vroeg in de mid dag de duisternis in. Tel daarbij de lage temperaturen die reeds bij een beetje wind hun tol gaan heffen en het is duidelijk dat het een zware tocht zal worden. Volgens ijsmeester Piet Venema verkeert 180 van de 200 kilome ter in puike conditie. De zwakke plekken liggen bij Sneek, Har- lingen en Bartlehiem. In Sneek kunnen de wedstrijdrijders zich beperken tot tweemaal klunen. Voor de toerrijders moet nog een oplossing worden gezocht voor de drie kilometer waarop het ijs nu nog slecht is. De afstand is te groot 'onr te lopen. Volgens se cretaris Gustaaf Witsen Elias is een variant over de Sneker Oud vaart nog bekeken, maar ook dat bracht geen soelaas. De schaatsers stuiten in Sneek dan nog op dezelfde knelpunten. De kwaliteit van het ijs is over het algemeen goed. Hier en daar, vooral in het noorden, ligt 'wer- kijs'. Op de meren is op enkele plekken sprake van 'ribbelijs', maar dat hoeft voor de deelne mers geen probleem te zijn. zie ook pagina's 27,28,29, en 32. krijgen. De belangrijkst eis van de rebellen van Tupac Amaru is de vrijlating van hun gedeti neerde kameraden. President Alberto Fujimori heeft tot nu toe geweigerd op deze en andere eisen van de gijzelnemers in te gaan. In tegenstelling tot de vooraf gaande dagen waren er donder dag geen onderhandelingen tussen de linkse gijzelnemers en regeringsvertegenwoordigers of de bemiddelende bisschop Cipriani. Sinds het begin van de gijzeling op 17 december hebben de gij zelnemers geleidelijk het groot ste deel van de gijzelaars laten gaan. De meest vooraanstaande personen onder de gijzelaars houden ze echter vast. Daartoe behoren Fujimori's jongere broer Pedro, vijf rechters van het Hooggerechtshof, acht ge neraals, vijf parlementsleden en twee ambassadeurs, onder wie de Japanse.AP holpen door een 21-jarige man uit hetzelfde legeronderdeel. Friedman verklaarde tegenover- de politie dat hij met zijn actie een akkoord over de troepente rugtrekking uit Hebron wilde dwarsbomen en dat hij alleen had gehandeld. De voor gistermiddag verwach te top van Israëls premier Ne tanyahu en de Palestijnse presi dent Arafat is uitgebleven. De ontmoeting was eerder op de dag voorspeld door een naaste medewerker van Netanyahu. Israël en de PLO onderhandelen al drie maanden onder Ameri kaans auspiciën over Hebron. Israël had zich krachtens de vredesakkoorden al in maart uit het grootste deel van de stad moeten terugtrekken. Voor naamste obstakel vormden de veiligheidsgaranties voor de vierhonderd joodse kolonisten, die in Hebron wonen tussen meer dan 100.000 Palestijnen- .ANP/AFP/RTR/AP Deze deelnemers passeren al ijshockeyend de molen van Danrrne. foto Charles Strijd van onze verslaggever René Hoonhorst SLUIS - Voor het volbrengen van de 'klas sieke' schaats-toertocht Sluis-Brugge- Sluis ontvingen ruim vijfhonderd schaat sers donderdag een medaille van de Sluis- se ijsclub 't Zwin. Zo'n twintig rijders kre gen daarnaast een zilveren schaats, omdat ze de tocht voor de vijfde keer af legden. De eerste 'officiële' dag van Sluis-Brug- ge-Sluis trok meer schaatsliefhebbers dan voorzitter Giel van Westen van 't Zwin tevoren had gedacht. Het relatief mooie weer - steenkoud, maar een waterig zonnetje in plaats van de verwachte gure wind - gaf velen de moed niet tot het weekeinde te wachten. Het ijs op de Dam se Vaart was vooral aan de Nederlandse kant van de grens niet al te best, maar dat mocht de pret niet drukken. ,,Het blijft natuurijs, een beetje barre omstandighe den maken de tocht juist mooier", vond Van Westen, De Sluisse ijsclub zet veel mankracht en materieel in om de ijsvloer de komende dagen bij de Sluisse Kaai, start- en eind punt, wat gladder te krijgen. Het bestuur van 't Zwin hoopt maandag of dinsdag de wedstrijd Sluis-Brugge-Sluis te laten verrijden. In overleg met de Koninklijke Nederland se Schaatsenrijdersbond moet een paar dagen later de Zwinstedentocht worden verreden. Tijdens die tocht rijden de deel nemers drie keer heen en weer tussen Sluis en Brugge. Zie ook pagina 12 van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het is in Neder land kouder dan in Noorwegen en dat is goed te merken: de ANWB roept automobilisten op warme kleren en een deken mee te nemen, waterleidingen vrie zen bij duizenden stuk, vaarwe- (Advertentie) N Ook als lease-adviseur helpt Auto-lease Walcheren u graag op weg Auto-Lease Walcheren B.V. Gildeweg 22, 4383 NK Vlissingen Telefoon. 0118-424000 Fax:0118-416699 Sterk in elk merk! U least al een Audi A4 vanaf 935,- per maand excl. BTW^y gen raken onbevaarbaar en steeds minder auto's willen starten. Maar niet iedereen klaagt. De Friezen kijken uit naar de vijf tiende Elfstedentocht. De schaatsverkoop steeg donder dag naar recordhoogte. Twee van de drie belangrijke fabri kanten zijn door hun vooraad heen. Honderdduizenden paren gingen de afgelopen dagen over de toonbank. De Dierenbescherming maakte gisteren bekend dat „Nederland goed voor zijn dieren zorgt". Het vee staat op stal, verwaarloosde en onderkoelde dieren werden niet gesignaleerd. De Vogelbe scherming bereidt een landelij ke bijvoercampagne voor. Niet blij met de koude zijn de waterleidingbedrijven. Koning Winter voerde een geslaagde verrassingsaanval uit op de lei dingen. Vanaf Kerstmis maken monteurs overuren om duizen den gesprongen leidingen en watermeters te repareren. Be woners zaten soms dagen zon der water voordat de reparateur tijd had het euvel te verhelpen. Het Twentse dorp Buurse zat door een lekke hoofdleiding uren zonder water. Alleen bij het waterbedrijf van de Delta in Middelburg was het erg rustig met slechts één melding. Meer dan 6000 automobilisten deden donderdag een beroep op de monteurs van de ANWB We genwacht. Veel van de gestran de mensen moesten uren wach ten. De ANWB adviseert autogebruikers dan ook warme kleren en een deken in de wagen mee te nemen. De scheepvaart kwam donder dag op steeds meer plaatsen stil te liggen. Amsterdam kondigde een vaarverbod af voor de grachten. Alleen de route waar over kerosine naar Schiphol wordt gebracht blijft open. Rijkswaterstaat streek een aan tal stuwen in de Maas, waardoor- de rivier nauwelijks meer be vaarbaar is. Vrijdag gaan ook de waterkeringen in de andere gro tere rivieren open. Het openen is noodzakelijk om dat het ijs zich voor de stuwen te (Advertentie) Van schaarste is nog geen sprake, maar door de aanhoudende stren ge ivinter schieten de prijzen van groenten wel omhoog. Wintergroenten, zoals spruiten, kool, prei en knolselderij zijn de afgelopen week fors duurder geworden. O Met de beeldende kunst van Lucebert dwalen we door een onbegrij pelijk universum. Honderd tekeningen uit de collectie van E. van Lanschot bankiers in het Noordbrabants museum in "T Den Bosch I Feiten en meningen: 2; Binnenland: 3; Varia: 4; Buiten land: 5 en 7; Financiën en economie: 6; Radio en televi sie: 9; Zeeland: 11,12,13 en 15; Kunst en cultuur: 17,18, 19,20,21,23 en 25; Sport: 27,28,29,30,31 en 32. hoog heeft opgehoopt. Door het openen van de keringen daalt het water in de rivieren 25 pro cent. De politie waarschuwt schaatsers op de Maasplassen voor zwevend ijs. In Groningen moesten agenten donderdag in actie komen om mensen van het wad te halen. Steeds meer men sen wagen zich buitendijks op de Eems. De politie ziet de „uit daging van een tochtje op het wad" best in, maar acht het toch te gevaarlijk. Stroming en eb en vloed zorgen voor ven-aderlijk en onbetrouwbaar ijs. ANP pagina 3: pinguïns in warme koelcel voedseldropping verijdeld pagina 11: Wegenwacht maakt overuren van onze redactie economie AMSTERDAM - De Amster damse fusiespecialist W. de Waard heeft zich bij de curato ren van Fokker gemeld als gega digde voor de restanten van de vliegtuigbrouwer. Met steun van een aantal onbekende fi nanciers wil De Waard de pro ductie voortzetten bij de faillie te vliegtuigbouwer, zo heeft hij gisteren bevestigd. De Waard denkt ongeveer 500 miljoen gulden nodig te hebben voor zijn plannen. Hij heeft in middels onder strikte geheim houding de boeken van Fokker mogen inzien. Ook heeft hij ge sprekken gevoerd met vertegen woordigers van de ministeries van Financiën en Economische Zaken en de Ierse toeleveran cier Shorts. Shorts, een dochter van de Ca nadese vliegtuigbouwer Bom- Kroonprins niet in Elfstedentocht DEN HAAG - Deelname van kroonprins Willem-Alexander aan de Elfstedentocht zit er dit jaar niet in. De Prins van Oranje verblijft in Afrika waar de hele koninklijke familie het 60-jarig huwelijk van prinses Juliana en prins Bernhard viert. Willem-Alexander baarde in 1986 opzien door onder het pseudoniem WA van Buren de moeder van alle tochten te vol brengen. De rijksvoorlichtings dienst noemt het onwaarschijn lijk dat de kroonprins zaterdag naar Nederland overkomt voor de Elfstedentocht. Willem- Alexander dou dan vers uit een tropisch land en zonder training aan de zware tocht moeten be ginnen. „De kans is minder groot dan verwaarloosbaar"al dus de woordvoerder. ANP (Advertentie) VANDAAG! Bouwlasershow BouwCenter De Jager-Tolhoek 9.00-13.00 uur Stanleyweg 2 Goes bij de Zeelandhallen bardier, staakte in november de levering van vleugels voor de F 50 en F 100. Dat vormde voorde curatoren aanleiding de bespre kingen met het Zuid-Koreaanse concern Samsung te beëindi gen. Samsung was de voor naamste overnamekandidaat van Fokker, maar zag zich in zijn plannen gedwarsboomd door de Zuid-Koreaanse rege ring. ANP zie ook pagina 2 (Advenen tie) (eenmalig binnen zes maanden) JAj ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 j een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 32,50 J per kwartaal met automatische afschrijving a 91,35 Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 Do PZC 'n dijk van een krant 713214 000002 Maten 36 - 42. Bristolprijs 59.95 Geldig t/m 4 januari MIDDELBURG: Markt 45 (naast ING)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 1