Alarm over toestand van Deng Hoop op snelle oplossing van gij zeidrama Peru vervlogen Aantal doden door kou Europa loopt op Nieuwjaarsprotest trekt massa naar centrum Belgrado Gegijzelde Polen in Jemen vrij buitenland donderdag 2 januari 1997 Dieselaars in Tsjechië vast Ruimteapen doen het goed Chinese dissident krijgt 9 jaar Bijna gescalpeerd door roltrap Nieuwe leden Veiligheidsraad Importquota wodka opgeschort Chinese leiding heeft belang bij dood van partijveteraan Onderzoek in VS naar vraatzuchtige poppen Brit sterft na genot van miljoenenwinst in loterij Kofi Annan chef van VN Knallende Oliebellen-kortingen! Primafoon DEN HAAG - Veel Neder landse dieselrijders die tijdens hun Kerstvakantie Midden-Europese landen aandoen hebben proble men met de plaatselijke dieselbrandstof. Vooral uit Tsjechië wordt de Alarmcentrale van de ANWB overstelpt met te lefoontjes van gestrande landgenoten. De ANWB adviseert een brandstof cocktail te mixen. Volgens de ANWB worden de problemen veroor zaakt doordat de diesel- brandstof in Tsjechië niet toldoende is beveiligd te gen lage temperaturen. Dat leidt tot „vlokken", het stollen van de brand stof en het dientengevolge verstoppen van de leidin gen en filters. De toeristenbond advi seert voor «over mogelijk niet in Tsjechië te tanken, of, als dit onvermijdelijk is, een mengsel van benzi ne/dieselbrandstof samen te stellen. „Verhouding: 1 deel benzine op vier delen diesel. "ANP MOSKOU-Tijdens hun eerste week in de ruimte hebben de twee apen die de bemanning vormen van een Russische sonde hun taken naar verwachting uitgevoerd, heeft het persbureau ITAR-Tass dinsdag gemeld. Lapik en Moeltik, twee makaken, werden op 24 december omhooggeschoten. Zij zijn de proefkonijnen voor het Bion-11 project, waarmee de Russen onderzoek doen naar gewicht loosheid. In hun ruimtepakken en vastgeriemd aan hun stoelen voeren de apen een paar uur per dag lichamelijke en geestelijke proe ven uit. Het resultaat wordt gemeten aan de hand van de sig nalen die de apen afgeven door op pedalen te drukken. Het ondernemende duo wordt op 7 januari op de aarde terugver wacht. AP PEKING - De Chinese dissident Li Hai is tot negen jaar ge vangenisstraf veroordeeld wegens 'schending van staatsge heimen'. Dit verklaarde zijn moeder woensdag. Mevrouw Gong Liwen zei een blief van het gerechtshof in Pe king te hebben ontvangen waarin staat dat Li Hai op 18 de cember was veroordeeld tot negen jaar gevangenisstraf. De 42-jarige Li Hai werd op 31 mei 1995 gearresteerd. Een jaar later begon het proces van de dissident. AFP KEULEN - In de Keulse ondergrondse is woensdag een vrouw bijna gescalpeerd, nadat zij ten val was gekomen op een rol trap. Haar haar en kleding kwamen klem te zitten aan het bo venste eind van de bewegende trap. De vrouw werd daardoor bijna gescalpeerd en gewurgd. Omstanders in het drukke station keken toe zonder in te grij pen, totdat eindelijk iemand op de noodknop drukte om de roltrap tot stilstand te brengen. De arts moest het haar en de kleding van de vrouw afknippen om het slachtoffer te bevrijden. De vrouw is naar het zieken huis gebracht. DPA NEW YORK - Costa Rica. Japan, Kenia, Portugal en Zweden zijn sinds gisteren de vijf nieuwe niet-permanente leden van de Veiligheidsraad. De vijf nieuwe leden vervangen Duitsland. Italië, Indonesië. Botswana en Honduras, die twee jaar lid zijn geweest. Chili. Egypte, Guiné-Bissau, Polen en Zuid-Korea zijn nog een jaar lid van de raad. De hele raad telt vijftien leden, vijf permanente en tien niet- permanente. De vijf permanente leden zijn de VS. Rusland, China, Groot-Brittannië en Frankrijk. De tien niet-permanente hebben een zittingstermijn van twee jaar. Ieder jaar wordt de helft van hen vervangen. RTR MOSKOU - De beperkingen op de import van wodka en alco hol die in Rusland dit nieuwe jaar van kracht zouden worden, zijn van de baan. Dat is een rechtsstreeks gevolg van het herstel van het staats monopolie op alcohol dat de Russische president Boris Jeltsin onlangs verordonneerde. Dat heeft vice- premier Oleg David- ov woensdag verklaard tegenover het Russische persbureau Itar-Tass. De maatregel van de president heeft de situatie geheel veran derd, aldus de vice-premier. De ingreep van Jeltsin is ver strekkender dan het hanteren van quota's, zo stelde Davidov, Moskou zal het quota-systeem nu vervangen door licenties. Bovendien zal de controle op de kwaliteit van de ingevoerde alcoholhoudende dranken worden verscherpt. AFP van onze correspondente Yvonne van der Heijden PEKING - In de Chinese hoofd stad Peking gonst het opnieuw van de geruchten dat het laatste uur voor partijveteraan Deng Xiaoping nu echt geslagen heeft. Begin deze week is er tot op het hoogste niveau in de Communistische Partij alarm geslagen nadat verpleegsters de 92-jarige Deng niet wakker konden krijgen voor zijn avond eten. De beroering valt samen met de start woensdagavond van een twaalfdelige documentaire op de nationale televisiezender die het leven en de successen van de 'architect van de hervormingen' in China verheerlijkt en die ge makkelijk kan gelden als een voorloper op een overlijdensbe richt. Verpleegsters uit het team van twintig artsen dat 24 uur per dag waakt over Deng Xiaoping, bleken maandagavond niet in staat de zieke man na zijn mid dagslaapje te wekken voor de maaltijd. De staatsman in ruste ontwaakte later op de avond en is toen onder intensieve verple ging geplaatst in zijn huis in het centrum van Peking dat al eer der is omgebouwd tot een soort volledig ingericht particulier hospitaal. Hij zou niet zijn over gebracht naar een militair zie kenhuis in de buurt van zijn huis. Deng zou volgens ingewijden sinds het begin van vorig jaar gemiddeld een keer per week in een coma geraken, maar daar ook steeds uit ontwaken. Van de man die China eind 1978 op de weg van kapitalistische hervor mingen zette, wordt gezegd dat hij aan de ziekte van Parkinson lijdt. Deng zou nog voorname lijk voortleven op vloeibaar voedsel en niet meer in staat zijn zijn gedachten helder te formu leren. Het voorval afgelopen maandagavond bleek ernstig genoeg om het kabinet van par tijleider en president Jiang Ze- min te waarschuwen. Binnen de partij wordt ontkend dat er ook maar enig verband bestaat tussen de verslechteren de gezondheid van Deng en het uitzenden, twaalf dagen op rij, van een verheerlijkende docu mentaire over zijn opkomst als China's machtige man en zijn bijdrage aan de economische hervormingen en het zoge naamde 'open deur'-beleid. De voorbereiding van deze serie is meer dan een jaar geleden be gonnen, wordt als argument daarvoor aangehaald. Boven dien zou Jiang Zemin, die door Deng persoonlijk tot opvolger als leider van China is aangewe zen, opdracht hebben gegeven aan de doktoren in medische zin al het mogelijke te doen het le ven van zijn beschermheer te rekken. De Chinese leiders hebben be lang bij de dood van Deng Xiao ping. Voornaamste reden is dat Peking op 1 juli - na bijna 155 jaar Brits koloniaal bestuur - de soevereiniteit over Hongkong terugkrijgt. Het zou de status van de weinig charismatische partijleider Jiang Zemin enorm verhogen als hij de geschiedenis in kan gaan als degene die het gebied terugontvangt in de Chi nese moederschoot. Als Deng, die in 1984 de over eenkomst voor de overdracht van Hongkong ondertekende, tegen die tijd nog in leven is, zal de eer moeten worden gedeeld, ook al ligt de partijveteraan aan zijn ziekbed gekluisterd. In de herfst staat bovendien een Na tionaal Partijcongres gepland dat maar een keer in de vijf jaar bijeenkomt en dat dit keer de leiders moet aanwijzen om Chi na de 21e eeuw in te voeren. Jiang, die als partijleider herbe vestigd moet worden, zal ook daar niet voorde voetengelopen willen worden door de schaduw van Deng. GPD HAMBURG - Langs de rivier de Elbe bij Hamburg vormen de manshoge ijsschotsen een populaire doel voor een wandeling. De aanhou dende extreme koude veroorzaakt drijfijs in de Duitse rivieren en havens. foto Michael Probst/AP van onze redactie buitenland DEN'HAAG - In verschillende Europese landen zijn woensdag in totaal zeker vijftien mensen omgekomen als gevolg van de kou die het continent al ruim een week teistert. Het aantal doden sinds het invallen van de koude komt daardoor op bijna 180. De dodelijke slachtoffers zijn voornamelijk daklozen. In Duitsland kwamen op oudejaarsavond en tijdens de daaropvol gende nacht vier mensen om door de'kou. Woensdagochtend ver dronk een vrouw in het Zuid-Duitse Mühlacker toen zij tijdens het eendenvoeren door het ijs zakte. In het Belgische Antwerpen overleed een 53-jarige man in zijn wo ning zonder verwarming. In het Zuid-Engelse Reading gleed een bejaarde vrouw van een gladde stoep. Op de rijbaan werd zij door een passerende auto over reden. In Polen werden opnieuw twee doden gevonden, in Slowakij - ke één. In Polen zijn door de kou al zeker dertig mensen om het leven gekomen. In Noord-Ossetië wisten Georgische reddingswerkers 148 van de driehonderd mensen, die al zes dagen als gevolg van lawines in een tunnel vastzitten, uit hun benarde positie te bevrijden. De gered den, onder wie 22 kinderen, zijn per helikopter naar de hoofdstad Vladikavkaz overgebracht. Met de mensen die nog in de tunnel zit ten die het noorden van de vroegere Sovjetrepubliek met het zuiden van Rusland verbind, is een permanente radioverbinding tot stand gebracht, aldus het persbureau ITAR-TASS. Het gaat voornamelijk om bestuurders van bussen en vrachtwagens die hu voertuigen niet onbeheerd wilden achterlaten. Het verkeer in Europa ondervindt veel hinder van ijs en sneeuw. In Duitsland kan alleen nog maar op de Rijn worden gevaren. Ook de scheepvaart op Noord- en Oostzee ondervindt problemen, ondanks de inzet van ijsbrekers. AFP /DPA van onze redactie buitenland WASHINGTON - De Ameri kaanse commissie voor veilig heid van producten is een on derzoek gestart naar incidenten met vraatzuchtige poppen. De poppen van fabrikant Mat tel, genoemd Cabbage patch snack time kid, kunnen eten van plastic vermalen en inslikken. Maar er zijn 35 gevallen gemeld waarbij de pop het haar van meisjes verorberde. Voor zover bekend zijn er geen ernstig ge wonden gevallen. De jongste „aanval" van de pop was in Zuid-Carolina, waar een moeder het haar van een 3-jarig dochtertje moest afknippen om het kind van de vraatzuchtige pop te bevrijden. In Indiana moesten ouders vorige week een pop demonteren om een meisje van 7 jaar los te maken. Mattel, dat 700.000 van de pop pen heeft verkocht, zegt dat het mogelijk is de pop onschadelijk te maken door te trekken aan het rugzakje van de pop. Grote speelgoedketens in Ne derland zoals Bart Smit, Inter- toys en Toys 'R' Us hebben de haarverslindende pop nog niet in hun assortiment. Volgens de woordvoerders van deze bedrij ven is het onwaarschijnlijk dat de poppen al in Nederland op de markt zijn. „Daar komt het denk ik ook niet meer van", zegt de woordvoerster van Bart Smit. „Mattel zal de poppen wel uit de markt nemen." Fabrikant Mattel in Nederland was niet bereikbaar voor com mentaar. AFP/ANP LONDEN - Een Britse ex-ar beider die twintig maanden ge leden elf miljoen pond (huidige waarde ongeveer 32 miljoen gulden) won in de loterij, is aan drank, sigaretten en afhaal maaltijden gestorven. Dat meldt het Britse boulevardblad Sun dinsdag. De 63-jarige Ernie Bailey ne geerde na het winnen van de lo terij het advies van zijn artsen om met roken en drinken te (Advertentie) stoppen. Hij was uitgedijd tot 140 kilo. Bailey stierf in de luxu euze bungalow die hij in april vorig jaar had gekocht. „De arme oude Ernie bewijst dat je het niet kunt meenemen", citeert het blad een vriend van het gezin. „Hem was telkens weer gezegd dat hij gezien zijn zwakke hart moest stoppen met roken en dat hij de fles moest la ten staan om gewicht te verlie zen. Maar hij hield van zijn natje en droogje en ten slotte deed dat hem de das om". Zelfs toen bleek dat zijn ge zondheid verslechterde bleef Bailey roken, de plaatselijke kroeg bezoeken en tot in de vroege uren video's bekijken terwijl hij een afhaalmaaltijd verorberde. Aan enige li chaamsoefening kwam hij niet toe. RTR wenst al haar relaties een gezond en sfeervol 1997 ANTIEKRESTAURATIE INTERIEURBOUW MEUBELEN OP MAAT t BRAKSTRAAT 28 4331 TN MIDDELBURG TEL/FAX (0118)61 14 60 NEW YORK - De Ghanees Kofi Annan is sinds gisterende nieu we secretaris-generaal van de Verenigde Naties. De 58-jarige Annan, die al meer dan dertig jaar voor de VN werkt, is opvol ger van Boutros Boutros-Ghali. Op Annan, die laatstelijk lei ding gaf aan VN-vredesopera- ties. rust de zware taak de orga nisatie van de Verenigde Naties te hervormen. De nieuwe VN- chef werd dinsdag succes toege wenst door zijn voorgangerdie de hele volkerenorganisatie alle goeds wenste. ANP van onze redactie buitenland BELGRADO - Zeker twee honderdduizend mensen hebben in de nacht van dins dag op woensdag in Belgrado het nieuwjaarsbal van de Servische oppositie bijge woond. Dit enkele uren na dat president Milosevic in zijn nieuwjaarstoespraak op tv in alle talen zweeg over het verkiezingsconflict van zijn bewind met de oppositie. De verenigde oppositie Zajedno won de verkiezingen in ne gen stadsdelen van Belgrado en dertien gemeenten, maar de verkiezingen werden on geldig verklaard Het grote plein in het cen trum en aanliggende straten waren volledig gevuld met mensen. Het leek er zelfs vol ler dan tijdens de grootste protestbetogingen in decem ber tegen Milosevic, toen 250.000 mensen op cle been waren. Om middernacht sta ken duizenden mensen fak kels in de lucht en mengden gejoel en protestgefluit zich met het knallen van vuur werk. Alle leeftijden en alle sociale groepen waren verte genwoordigd en uitten hun protest tegen het bewind. Van oude dames die protest fluitjes lieten horen, tot in fluorescerende technokle- ding uitgedoste studenten en burgers in avondkleding. De massale opkomst was een klap in het gezicht voor Milo sevic, die enkele uren eerder de bevolking economische hervormingen beloofde. Maar tot teleurstelling van de Servische oppositie sprak hij nauwelijks over de poli tieke crisis. Eerder dinsdag zeiden diplo maten van de Europese Unie na een gesprek met de plaats vervangend minister van Buitenlandse Zaken, Nikola Cicanovic, dat de regering van Servië bereid is de uit slag van de gemeenteraads- verkiezingen van 17 novem ber te aanvaarden. De Spaanse ex-premier Feli pe Gonzalez, die namens de Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa Servië heeft bezocht, advi seerde vorige week de rege ring in Belgrado de winst van de oppositie te erkennen. Hij deed een dringend beroep op president Slobodan Milose vic en de overige Servische leiders „zich te voegen naai de wil die de burgers hebben geuit". De EU-diplomaten, onder leiding van de eerste secretaris van de Nederland se ambassade, Menno Len stra, zeiden dat de ontmoe ting met Cicanovic positief was verlopen en dat hij de in druk had gekregen dat de regering in Belgrado onder zoekt hoe zij aan de aanbeve lingen van Gonzalez gehoor kan geven. AFP/RTR Een zwaarbewapend lid van de Tupac Amaru toont journalisten een raketwerper. foto RTR de gegijzelden en de gijzelhou- ders geëerbiedigd worden", al dus Fujimori. De Japanse premier Hashimoto zei dinsdag niet langer te gelo ven in een snelle oplossing. Bush De Amerikaanse oud-president Bush heeft Fujimori geadvi seerd niet met de rebellen te on derhandelen. Hij schreef de Pe ruviaanse president maandag een brief, die het ministerie van Buitenlandse Zaken in Lima dinsdag heeft vrijgegeven. Bush schrijft dat. de gijzeling hem herinnert aan de Golfoor log, toen de Iraakse leider Sad dam Hussein buitenlanders in gijzeling hield om sterker te staan bij onderhandelingen met zijn tegenstanders. Velen heb ben mij toen het advies gegeven met Saddam te onderhandelen om de gijzelaars vrij te krijgen, aldus Bush. „Maar ik gaf niet toe en tenslotte liet hij de gijze laars vi-ij." Het gijzelingsdrama zorgde overigens voor rustigste jaar wisseling sinds mensenheuge nis in de Peruaanse hoofdstad. Vooral in de wijk waar de gijze ling plaatsvindt, bleef het ook na middernacht ijzig stil. Enke le politiemensen met sterretjes vormden het enige zichtbare te ken dat 1997 was aangebroken. De Peruaanse politie had alle vuurwerk in de verre omtrek van de Japanse residentie ver boden. Men was bang dat de zwaarbewapende rebellen feestgeknal zouden verwarren met schoten, waardoor het le ven van de gijzelaars in gevaar kon komen. Slechts vuurwerk, dat onmogelijk op een bevrij dingsactie kon duiden, was toe gestaan. RTR/AFP/EFE SANAA - De vijf Poolse toe risten die sinds vorige week werden gegijzeld in Jemen, zijn woensdag vrijgelaten. Dit beeft een woordvoerder van de Jemenistische regering be kendgemaakt. De rijf waren woensdagmid dag op weg naar de hoofdstad Sanaa, aldus de woordvoer der Hij wilde niet ingaan op eerdere berichten, dat Jemen de gijzelnemers had beloofd hen niet te vervolgen, in ruil voor de vrijlating van de Po len. Dinsdag al meldde het Poolse ministerie van Buitenlandse Zaken de vrijlating van de rij f Polen, maar Jemen sprak deze berichten enkele uren later weer tegen. De vijf toeristen, tussen 57 en 64 jaar. zaten sinds vorige week vast in het doip Al-Mas- sann, in een bergachtig gebied ongeveer zestig kilometer ten oosten van de hoofdstad. De ontvoerders waren leden van de Bani Jabr-stam die van de Jemenitische regering een schadevergoeding eisen voor de bezittingen die zij bij de overstromingen van juli heb ben verloren. Aanvankelijk bestond het vermoeden dat het om een groep Nederlandse toeristen ging, maar uit de paspoorten bleek dat de vijf - twee vrou wen en drie mannen - uit Po len komen. Het Arabische woord voor Nederlander lijkt veel op dat vooreen Pool. RTR De jaarwisseling biedi weer vele guldens voordeel. Tenminste, als u het jaar afsluit of het nieuwe jaar begint met een boodschap bij Primafoon, Want van 27 december tot en met 11 januari is het weer Oliebellen-tijd! Dan krijgt u fikse kortingen op >ielc telefoons, faxen, antwoordapparaten en vele andere artikelen uil het assortiment. Dus een goed voornemen voor het nieuwe jaar is: kom langs bij Primafoon. Of bel gratis 06-0402. Vanaf 1 januari k belt u gratis IAdvertentie van onze redactie buitenland LIMA - Voor de 81 gijzelaars in de Japanse residentie in Lima heeft de jaarwisseling geen ver andering gebracht. De hoop op een snelle oplossing van het gij zelingsdrama, dat op 17 decem ber begon, vervloog nadat de re bellenbeweging Tupac Amaru op oudejaarsavond slechts twee gijzelaars vrijliet. De vrijlating van de twee, de ambassadeur van Honduras en de Argentijnse consul-generaal, kwam enige uren nadat enkele tientallen persmensen toestem ming hadden gekregen het gebouw binnen te gaan. De toe lating van de pers versterkte aanvankelijk de hoop op een spoedige, vreedzame oplossing. Maar even later herhaalden de rebellen hun eis dat 400 gevan gen kameraden worden vrijge laten, iets dat voor de Peruaanse regering onaanvaardbaar is. President Fujimori van Peru zei eerder op de dag nog steeds te geloven in een vreedzame oplos sing. Hij bood de rebellen een vrijgeleide naar een ander land aan. aldus het Amerikaanse tv- station CNN. Maar er kan vol gens hem geen sprake zijn van het vrijlaten van gevangen zit tende leden van de guerrillabe weging Tupac Amaru. Voor waarde van Fujimori blijft dat de Tupac Amaru-leden hun wapens neerleggen en de gegij zelden vrijlaten. „Ik denk dat tenslotte de redelijkheid een op lossing zal brengen zonder dat er bloed verspild wordt en waarbij de mensenrechten van

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 5