NS testen de Light Rail-trein Vaccinatie (1) PZC Hendrik VIII was koopzieke kleptomaan varia donderdag 2 januari 1997 Talent rijdt vier maanden tussen Leeuwarden en Stavoren het weer in zeeland homeopathie Heer Bommel en de wezelkennis puzzelen Citaat recept Revolver OvErhemd DiReet ie El Leboog KlAssiek OpT c i ën OpEnbaar LuNapark ...en in europa snelheidscontrole van onze verslaggever Guus Ferrée De Nederlandse Spoorwegen gaan voor het eerst met een Light Rail-treinstel rijden. Op het traject Leeuwarden-Stavo ren wordt van 11 januari tot 21 april een zogeheten Talent van NS huisleverancier Talbot uit Aken in de dagelijkse dienst in gezet. De NS, zo verklaart dr. ir. Leo van Dongen, Hoofd Materi eel van NS Reizigers krijgen op die manier wat inzicht en erva ring met de nieuwe generatie treinen. Bovendien doet Talbot zelf de nodige rijerv aring op met het prototype van de Talent, waarvoor de Deutsche Bahn (DB) inmiddels al een eerste be stelling heeft geplaatst. De NS verwachten op termijn in totaal 25 tot 30 lichtgewicht treinstellen nodig te hebben. Deze worden aangekocht voor het lokale verkeer in de noorde lij ke provincies. Een aantal Light Rail-treinstellen gaat ook rijden in de Achterhoek, moge lijk op het traject Doetinchem- Winterswijk-Zutphen. Leo van Dongen- „De bestellin gen worden gedaan als we in zicht hebben in de geldstroom die van de verschillende regio's afkomstig is. Als we precies we ten hoe de overheid bijdraagt in de tekorten. Momenteel berei den we een Europese aanvraag voor die als het goed is in maart de deur uit gaat." Hoge frequentie Over Light Rail is al veel gezegd en geschreven. Van Dongen de finieert dit type trein, als een bus op rails: een betrekkelijk goedkoop railvoertuig dat een voudig en kort van constructie moet zijn, sober zijn ingericht, met een hoge frequentie dient te rijden, korte halte-afstanden kent en zo min mogelijk moet aan- en afkoppelen. Van Dongen: „We kiezen voor basiskwaliteit, en verder geen gezeur. Overdreven luxe zul je er niet aantreffen. Zekerheid en punctualiteit zijn de trefwoor den. Het materieel moet dus ook ongevoelig voor storingen zijn. De naam Light Rail zorgt overi gens voor de nodige verwarring. Het heeft niet alleen wat met het gewicht van de trein te ma ken, dat is een misvatting. Light Rail is een combinatie van lich tere treinstellen en een minder zwaar uitgevoerde infrastruc tuur." Een ander kenmerk, verklaart Van Dongen, is dat de treinstel len een maximaal snelheid van 140 kilometer per uur moeten halen en een capaciteit van maximaal tachtig reizigers. Saillant detail is het open ka rakter. De trein is bestemd voor éénmanbediening, de machinist zit afgescheiden achter een gla zen wand. „Het open karakter vergroot de sociale veiligheid. De opmerking dat de veiligheid van een machinist er niet op vooruit gaat spreek ik tegen met de opmerking: en een buschauf feur dan?" „Natuurlijk weet ik ook wel dat het nog heel wat overleg met de bonden zal kosten om de machi nist het werk van een conduc teur te laten doen. Anderzijds: de kosten moeten omlaag. Als je op een aantal minder druk be zochte trajecten niets doet, kun je je afvragen of je op de oude voet wel door kimt gaan. Doe je niets, zet je deze stap niet, dan verlies je klanten aan een ander. Het is een trein waarmee je heel goed met plaatselijke busbe drijven kunt samenwerken." Groot aanbod Leo van Dongen heeft geen voorkeur voor het Light Rail materieel dat sinds kort op de markt is. De Talent oogt welis waar mooi, heeft een strakke lijn, maar dat geldt ook voor de Transport Express Régional die de Frans fabriek De Dietrich Ferroviaire samen met de Duit se partner Linke-Hofmann- Busch heeft ontwikkelden waai de DB en de SNCF inmiddels tachtig exemplaren van hebben besteld. Siemens/Duewag heb ben de Regiosprinter ontwik keld, een treinstel dat thans bij de particuliere Dürener Kreis- bahn in bedrijf is, maar dat van binnen nogal Spartaans aan doet. Het consortium Adtranz heeft veel problemen met de Regio Shuttle gehad, een Light Rail treinstel dat te licht van con structie was waardoor het van de verantwoordelijke Duitse autoriteiten in eerste instantie geen toelatingsbewijs kreeg. Inmiddels zijn extra verstevi gingen aangebracht maar daar door moest tevens een zwaarde re motor worden ingebouwd. Een laatste concurrent is de LVT/S van Deutsche Waggon- bau (DWA) uit Görlitz, het spoorwegbedrijf dat Joep van den Nieuwenhuyzen zo graag zou hebben gekocht. GPD van onze redactie buitenland De Engelse koning Hendrik VHI (1491-1547) trouwde niet alleen zes keer, hij was ook een koopzieke kleptomaan. Dat blijkt uit een inventaris van zijn bezittingen, die ko mend voorjaar voor het eerst in zijn geheel wordt gepubli ceerd. Deskundigen beschouwen de lijst als een uniek document waarvan de historische bete kenis moeilijk kan worden overschat. De historicus David Starkey noemt het in de Engel se krant The Guardian „het laatste testament van de klep- tomane, koopzieke koning". De inventaris geeft niet alleen weer wat hij kocht, maar noemt ook de goederen uit kloosters die Hendrik na zijn breuk met de paus in beslag nam. De inventaris bestaat uit vier delen: twee zijn in het bezit van de nationale Britse bibliotheek en twee van de Society of Anti quaries. Hij geeft een overzicht van alle bezittingen van de vorst. Zijn beste kleren komen erop voor evenals zijn legenda rische juwelen „afkomstig van 's konings geheime juwelier", zijn schilderijen en zijn bed gordijnen „van blauwe stof waarop antilopen en bomen zijn geborduurd". De tinnen potten van zijn gebeeldhouw de kakstoelen, zijn muziekin strumenten en wetenschappe lijke benodigdheden, zijn kapotte brillen, versleten ten nisballen en zijn paarden, alles is in de inventaris te vinden. De vier boeken zijn tot nu toe amper bestudeerd. De Britse bibliotheek stelt haar twee de len niet tentoon. De boekwer ken die de Society bezit, liggen achter slot en grendel in de bi bliotheek van het genootschap. Expositie Zij zijn de komende maand te zien op een expositie in de Na tional Portrait Gallery in Lon den. De tentoonstelling is inge richt om te herdenken dat Hendrik 450 jaar geleden over leed. Volgens Starkey was rijkdom voor de vorst ook een politiek middel. Elke keer als Hendrik in zijn paleis een receptie hield werd de gehele zaal waai' de ontvangst werd gehouden, op nieuw ingericht. De kamers waren een soort lege ruimtes, die elke keer met andere tapij ten en afbeeldingen waren ver- sierd.De vorst wilde zo indruk maken op zijn gasten. Maar hij wierp niet snel iets weg: de in ventaris vermeldt ook twee paar Hollandse lakens, die vrijwel versleten zijn. RTR door Jacq. van Dam In Nederland begint men met vaccineren op een leef tijd van drie maanden. Ba by's worden gevaccineerd met een cocktail van vaccins (DKTP) die bestaat uit difte rie, kinkhoest, tetanus en het poliovaccin en tegenwoordig ook het meningitisvaccin (HIB). Deze vaccinatie wordt herhaald op een leeftijd van vier, vijf maanden en elf maanden. Is de peuter veertien maan den dan volgt de volgende cocktail (BMR), met vaccins van bof, mazelen en rode hond. Baby's die vijftien maanden oud zijn hebben dus al vijf vaccinaties gekre gen. De vraag is of dit wel verantwoord is en of er geen nadelige gevolgen kunnen optreden, die juist gevaar op leveren voor de gezondheid. Het grote probleem is dat ne gatieve gevolgen direct na of langere tijd na de vaccinatie niet goed worden bijgehou den en de gevallen waarin wel sprake is van ernstige schade, systematisch worden ontkend. Dit ondanks goed onderzochte en gedocumenteerde probleem gevallen. In dit en in het vol gende artikel - over twee we ken - wil ik verder ingaan op de geschiedenis van vaccina tie, de positieve en negatieve gevolgen op korte en lange termijn. De zienswijze van de antroposofie, homeopathie en allopathie komen aan de orde. Het doel van een vaccinatie is, met behulp van een entstof hel afweermechanisme in het lichaam juist voldoende te activeren en op deze ma nier een blijvende 'herinne ring' binnen het immuum- systeem achter te laten, zodat het lichaam de 'echte' ziekteverwekkers bij een la ter contact herkent, en ade quaat kan reageren, zodat men voor deze bepaalde ziekten niet meer vatbaar zou zijn. Bezwaren Dat vaccineren geen water dichte garanties geeft, is al lang bekend. Recentelijk is de discussie hierover weer opgelaaid. Dit naar aanlei ding van een zogenaamde kinkhoestepidemie. Kinde ren die werden gevaccineerd werden toch getroffen door kinkhoest. De vraag rees of dit te maken kan hebben met een verzwakt of te weinig werkzaam vaccin. Het is ook mogelijk, dat de bacil die kinkhoest kan veroorzaken, dusdanig veranderd is en niet meer wordt herkend door het afweersysteem. Het grootste bezwaar tegen vaccinatie zo als dat nu grootschalig in de westerse landen gebeurt, komt van mensen die vacci natie om godsdienstige rede nen afwijzen. Ook uit de hoek van de antroposofie worden er, weliswaar om andere redenen, kanttekeningen geplaatst tegen het vaccina tieprogramma. Door de be oefenaars van de klassieke homeopathie zijn er bezwa ren gerezen. Het positief resultaat van vaccinatie is niet duidelijk vast te stellen. Een voor beeld: de sterftecijfers van kinderen onder de 15 jaar, die getroffen werden door maze len of kinkhoest. In het jaar 1850 stierven er jaarlijks 1.100 kinderen (per miljoen) aan mazelen en ruim 1.400 kinderen aan kinkhoest. In 1996 sterft er nog meer zeer zelden iemand aan deze ziek ten. Zo op het eerste gezicht een prachtig resultaat van het vaccinatieprogramma. Maar zo simpel ligt het niet. Op het moment vóór vacci natie (1970 voor mazelen en 1948 voor kinkhoest) zijn de sterftecijfers voor kinkhoest en voor mazelen al gedaald tot onder de tien kinderen (per miljoen) Met andere woorden, de invloed van ver anderde levensstijl, gedrag en omgeving, blijkt een veel grotere rol te hebben ge speeld dan vaccinatie. Men sen kunnen voor van alles en nog wat overgevoelig zijn, ook voor vaccinaties. Van het kinkhoestvaccin is bekend dat het weliswaar in een zeer klein percentage, bij kinde ren neurologische afwijkin gen kan veroorzaken. Het is in Nederland zo, dat er auto matisch een oproep in de brievenbus valt wanneer u kind moet worden ingeënt. Het lijkt op een verplichting. Als ouders beter werden voorgelicht, dan werd er mis schien wel wat meer 'kri tisch' geprikt. Toonder Studio's Toen de avond viel had Edelhart van Wezel het einde van de lande rijen bereikt; de weg ging over in een hobbelig pad, dat naar een oud vervallen bouwwerk scheen te leiden. Het ventje stapte uit zijn automobiel en staarde peinzend naar de maanverlichte vlakte voor hem. „Het was een drukke dag", zo prevelde hij. „Maar gelukkig is de we zel in dit landvolk sterk ontwikkeld. Neef Olivier zal bij navraag niets dan eigendommen toekomen. Nu moet ik nog een stamslot vinden - en kijk, daar ligt hetDit moet, volgens de beschrijving van de waard, het fort Gruwelsteen zijn..." Hij zweeg en keek geruime tijd dubbend naar het zwarte gebouw. De avondnevels kronkelden stil om de oude muren, maar op de tin nen bewoog zich niets. „Toch was daar een gevaar, volgens de herbergier", hernam Edel- Streep op elke regel de letters weg, die samen het woord vormen dat overeenkomt met de omschrij- ving. De resterende letters vormen van boven naar beneden en van links naar rechts een citaat. 1 K W A I A E R T 2 I K N O V O R R 3 K E A M E D E R 4 z W I 0 M E R L 5 L E K N V A E P 6 P N A M O A R S 7 E L T E P E Z L 8 R I O c H O D Z 9 E P E L P F E R 10 R E V A G E N A 11 K B G E I E W R 12 H E A L M E D R 13 D E A M O A N N 14 D D O O R P E N 1. Toegangsbewijs; 2. zanggroep; 3. woon vertrek; 4. jaargetijde; 5. mooi; 6. kleur; 7. eet gerei^. kleur; 9. specerij; 10. hemelwater; 11. gerstenat; 12. timmergerei; 13. duivel; 14. plattelandsgemeente. Oplossing Sleutelwoord dinsdag: De woorden op de eerste en derde verticale regel zijn: RODEKOOL en VERLATEN. Het sleutelwoord luidt: SCHIPBREUK. Vandaag Het is vandaag een mooie schaats- dag. Door de afname van de wind voelt het allemaal een stuk prettiger aan. Hogedruk boven Sandinavië ligt daar vrijwel stationair en zorgt voor aanvoer van zeer koude lucht. Vanochtend vroeg vriest het nog streng met minima tussen -10 en - 12 graden, langzaam loopt het kwik vandaag op naar -7 tot -8 graden. Nog altijd matige vorst. Wel is er een blauwe hemel met zon. Ook vanavond en vannacht is het helder en krijgen wij weer strenge vorst in Zeeland. Wel plaatselijk, want het kwik schommelt tussen -8 en -11 graden, het begin van iets minder koude nachten. Nautisch bericht wind: oost tot zuidoost matig 3 Beaufort; zicht: matig tot goed; temperatuur kustwater: 0 graden; afwijking waterstanden: enige ver laging; maximum golfhoogte mon ding Scheldes: minder dan een hal ve meter. Zon en maan Zon op 08.49 onder 16.46 Maan op 00.52 onder 12.26 Vooruitzichten Voor vrijdag: Ook vrijdag hebben wij een oostelijke aanvoer van kou de lucht. Het kwik loopt niet verder op dan tussen -7 en -8 graden. De wind neemt ookwatin krachttoe en wordt matig, 3-4 Beaufort, uit oost later oostnoordoostelijke richtin gen. Vooral in de avond en nacht ko men er wat wolkenvelden binnen drijven. De minimum temperatuur ligt tussen -8 tot-10 graden. Voor zaterdag tot en met maandag: Geleidelijk wat minder koud met maxima van omstreeks -3 graden. Minima rond -6 graden. Wolkenvel den en kans op wat lichte sneeuw. De wind waait uit een noord tot noordoostelijke richting en is zwak tot matig, 2-4 Beaufort. Hoog water uur cm uur cm 2 januari Vlissingen 07.16 166 19.56 167 Terneuzen 07.36 189 20.16 189 Bath 08.26 226 20.55 226 Roompot Buiten 07.25 122 20.10 129 Zierikzee 08.30 130 21.00 137 Wemeldinge 08.35 146 21.05 152 Philipsdam West 08.45 138 21.20 150 uur cm uur cm 3 januari Vlissingen 08.20 157 21.01 164 Terneuzen 08.46 179 21.20 187 Bath 09.29 214 22.08 220 Roompot Buiten 08.30 117 21.05 128 Zierikzee 09.25 123 22.05 134 Wemeldinge 09.35 138 22.15 149 Philipsdam West 09.35 135 22.10 149 Laag water uur cm uur cm 2 januari Vlissingen 00.56 141 13.25 158 Terneuzen 01,15 152 13.50 167 Bath 02.16 183 14.46 194 Roompot Buiten 01.10 101 13.30 125 Zierikzee 02.15 109 14.40 133 Wemeldinge 02.15 120 14.40 145 Philipsdam West 02.10 117 14.30 140 uur cm uur cm 3 januari Vlissingen 01.43 133 14.35 151 Terneuzen 02.04 144 14.44 159 Bath 03.06 176 15.41 187 Roompot Buiten 02.20 98 14.35 120 Zierikzee 03.10 107 15.40 128 Wemeldinge 03.15 117 15.45 139 Philipsdam West 03.00 114 15:25 134 hart. „Welk gevaar is dat? Ik moet dat onderzoeken, zodat neef Oli vier het morgen doeltreffend kan ondergaan..." Met deze gedachte klom hij weer in zijn voertuig en stuurde het de vlakte in. De weg bleek geheel verwaarloosd te zijn, zodat de wagen zich schokkend en springend voortbewoog. Ook overigens lag er een akelige atmosfeer over het landschap, zodat het Van Wezel vreemd te moede werd. „Een verlaten streek", mompelde hij. „Hier heeft in geen jaren ie mand gelopen, dat voel ik. Maar wat is nu het gevaar?" Op dat mo ment flikkerde er op het fort een licht, dat werd gevolgd door een daverende knal. De tengere bestuurder liet het wiel los en dook, do delijk geschrokken, ineen, terwijl hij zich de hoed over de oren trok. „Dat was te verwachten!", jammerde hij. „Ze schieten!" Janny van der Lee Hollandse kaassoep met knoflook De basis van de soep is simpel: bouil lon, melk, boter, bloem en uiteraard kaas. Hieraan kunt U zoals in dit recept knoflook toevoegen, maar U zou bij voorbeeld de melk ook kunnen vervan gen door wijn, de soep kunnen garneren met blokjes paprika, met croutons, rin getjes lenteui of ringetjes rode of groe ne peper.... Ingrediënten: 50 gram boter 2 tenen knoflook 50 gram bloem 1 liter bouillon of half melk, half bouil lon 200 gram geraspte belegen of oude Goudse peper en zout. Bereiding: Smelt de boter en pel de tenen knoflook. Pers de tenen boven de boter uit en fruit 1-2 minuten. Bestrooi met de bloem en laat 1-2 minu ten zachtjes pruttelen. Schenk hierbij de bouillon (of half melk, half bouillon) en roer tot een gladde soep. Laat de soep enkele minuten zachtjes doorkoken. Strooi al roerend de kaas in de soep en laat de kaas langzaam smelten. Proef en breng eventueel extra op smaak met peper en zout. Vooruitzichten voor diverse landen geldig tot en met vrijdag Finland: Halftotzwaarbewolkten af en toe wat sneeuw. Tamelijk veel wind. Maxima uiteenlopend van -7 in hetzuiden tot-15 in het noorden. Vrijdag in het zuiden even minder koud. Noorwegen: Langs de westkust en in het noorden enkele sneeuwbuien en een onstuimige wind. Elders droog en opklaringen. Maxima langs de westkust dicht bij het vries punt, verder landinwaarts tussen -5 en -10 graden. Zweden: Wolkenvelden, maar ook brede opklaringen en vrijwel overal droog. Vooral in het noorden waait het stevig. Middagtemperaturen van -5graden in hetzuiden tot-15 in Lapland. Denemarken: Droog en overwe gend zonnig. Maxima rond -4 gra den. Engeland, Schotland, Wales en Ier land: Wolken, afgewisseld door brede opklaringen. Hieren daar een sneeuwbuitje. Maxima uiteenlo pend van -2 in het zuidoosten van Engeland tot een graad of 3 boven nul in Ierland. België en Luxemburg: Perioden met zon en waarschijnlijk droog. Vrijdag meer wolken. Koud met maxima rond -7 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Wol kenvelden, ook af en toe zon en vrij dag van het oosten uit toenemende kans op sneeuw. Aan zee maxima in de buurt van het vriespunt, elders rond -5 graden. Er steekt een koude oostenwind op. Portugal: Half tot zwaar bewolkt en enkele buien. Middagtemperatuur aan de kust variërend tussen 10 en 14 graden. Madeira: Wisselvallig en steeds verder toenemende kans op plens buien, mogelijk met onweer. Mid dagtemperatuur hooguit 17 gra den. Spanje: Wolkenvelden en buien, mogelijk met onweer. Plaatselijk veel neerslag. Op de Spaanse Hoogvlakte ook sneeuwen maxima iets boven nul. Aan de Costa's in het zuiden en oosten maxima tussen 10 en 15 graden. Canarische Eilanden: Afwisselend wolken en zon, maar ook enkele bui en, mogelijk met onweer. Middag- temperatuur rond 20 graden. Marokko: Westkust: meest bewolkt en erg buiig, met kansoponweeren veel neerslag. Middagtemperatuur van 15 graden in het noorden totte- gen de 20 in het zuiden. Tunesië: Perioden met zon en droog. Vrijdag meer wolken en kans op een bui. Middagtemperatuur ruim boven de 20 graden. Zuid-Frankrijk: Veel bewolking en vooral in het zuidoosten van tijd tot tijd neerslag: aan de Middellandse Zee bijzonder veel regen, landin waarts ook sneeuw of mogelijk ijzel. Verder een flinke koude oostelijke wind. Middagtemperatuur uiteen lopend van ruim onder het vries punt rond Lyon en Limoges tot een graad of8aan de Middellandse Zee. Temperatuur op 2000 meter in de Pyreneeen en Alpen oplopend tot -3 graden. Mallorca en Ibiza: Meest bewolkt en enkele regen- of onweersbuien. Middagtemperatuur ongeveer 14 graden. Italië: Veel wolkenvelden en enkele buien, in het noorden en in de ber gen sneeuw. Donderdag in het zui den nog zonnig. Soms veel wind. Maxima rond het vriespunt in het noorden en bijna 20 in het uiterste zuiden. Corsica en Sardinië: Winderig en enkele fikse buien. Middagtempe ratuur rond 15 graden. Malta: Eerst flinke zonnige perio den en droog. Vrijdag bewolkt en toenemende kans op buien. Mid dagtemperatuur ongeveer 19 gra den. Griekenland en Kreta: Vooral in het noordwesten enkele buien. Naar het zuiden toe meer zon en waar schijnlijk droog. Maxima van 12 graden rond Thessaloniki tot 17 op Kreta. Turkije en Cyprus: Kusten: Perio den met zon en op de meeste plaat sen droog. Middagtemperaturen van 12 graden rond de Dardanellen tot 20 op Cyprus. Duitsland: In het noorden helderen zonnig. In het zuiden wolkenvelden en vooral vrijdag kans op sneeuw en een opnieuwtoenemende koude oostenwind. Temperatuur in de Zuidduitse Alpen op 1500 meter even oplopend tot ongeveer -6 gra den. In het laagland overdag meest matige vorst. Zwitserland: Veel bewolking en vooral in het zuiden hier en daar sneeuw. Temperatuur op 2000 me ter iets oplopend tot -4 graden op vrijdag. Maxima in het dal meest onder nul. Oostenrijk: Meest bewolkt en af en toe sneeuw, vooral in het zuiden. Vrijdag veel wind. Temperatuur op 2000 meter oplopend tot rond -5 graden op vrijdag. In de lager gele gen gebieden 's middags veelal ma tige vorst. Polen: Helder met opklaringen, maar in de buurt van de Oostzee en in de zuidelijke bergen wolken en kans op sneeuw. Maxima meest rond -8 graden. Tsjechië en Slowakije: Wolkenvel den en hier en daar wat sneeuw. Middagtemperatuur vrijdag rond de -8 graden en dan weer een aan trekkende koude oostenwind. Hongarije: Meest bewolkt en af en toe sneeuw. Maxima ongeveer -4 graden en vrijdag een stevige oos tenwind. De politie kondigt voor vandaag de volgende snelheidscontroles a A2 tussen Amsterdam-Utrecht-Zaltbommel vice versa A12 ter hoogte van Arnhem A16 ter hoogte van Breda A28 ter hoogte van Leusden De NS gaan voor het eerst met een Light Rail-treinstel rijden: een zogeheten Talent. In november pre senteerden de NS al een ander treintype: de Buffel (foto). foto Wietze Landman/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 4