Jaarwisseling zonder problemen Nederland komend halfjaar hart van de Europese Unie PZC Popgroep houdt jeugd Staphorst zoet Jongeren hebben in nieuwe jaar weinig goede voornemens Zuid-Koreanen zien definitief af van overname Fokker Verkeer eist acht mensenlevens binnenland 3 Politie pakt dader bommelding Ruim 2 miljoen verkeersboetes Dode bij houseparty Rotterdam Hakenkruisen in Rucphen Vos gevangen in Amsterdam Skiënde Leidenaar verongelukt Strenge vorst houdt vandalen bij de kachel Veehouder Pauw stopt 'Amsterdam capital of inspiration' Drie doden door schietpartij in Wageningen DE NOBELAER donderdag 2 januari 1997 STAPHORST - Een spetterend feest met de popgroep 'De Thime Bandits' heeft de jaarwisseling in Staphorst rustig doen verlo pen. Zo'n duizend jongeren kwamen op het feest af, georgani seerd door de stichting „Oud en Nieuw Staphorst". Voorliet feest begon ontstak burgemeester Plomp een groots vuurwerk. De stichting organiseerde het feest met medewerking van ge meente, politie, brandweer, Rode Kruis en plaatselijke horeca. De afgelopen jaren was het met de jaarwisseling goed mis in Staphorst, Vorig jaar was-er voor ruim 30.000 gulden schade aangericht. De rechtbank in Zwolle veroordeelde 39 vandalen. Drie van hen kregen een straatverbod opgelegd, de overigen een werkstraf. Dertien van hen droegen hun steentje bij aan de opzet van het feest. Volgens Evert Slager van de Stichting is het een „te gek feest" zonder enige wanklank. Ook in het dorp is nagenoeg niets vernield. In de gemeente de afgelopen veel beroering geweest rond het feest. De hervormde dominee Tj. de Jong meldde onlangs tijdens een kanselboodschap dat de kerkenraad er fel tegen had gepro testeerd. ANP AMSTERDAM- De Amsterdamse politie heeft een 44-jarige Amsterdammer opgepakt op verdenking van een valse bom melding. De man belde de politie op 24 december met de me dedeling dat er een semtexbom was aangebracht onder een auto op de Ceintuurbaan. De politie nam de bommelding seri eus en sloot de Ceintuurbaan bijna twee uur lang af. Een bom was er niet. De politie trof wel een dreigbrief op cle auto van de 36-jarige eigenaresse aan. Die bleek afkomstig van de nu ge arresteerde ex-vriend van de vrouw. De man had nog een boete van een ton open staan in verband met een veroordeling voor deelname aan een hasjtransport. ANP DEN HAAG - De politie heeft dit jaar in het verkeer meer dan 2 miljoen processen-verbaal uitgeschreven. Dat is veel meer {400.000) dan het college van procureurs-generaal had ge raamd. Bij een gemiddelde verkeersboete van tachtig gulden betekent dat zo'n 32 miljoen gulden extra. Het gaat hierbij om voorlopige cijfers, aldus dinsdag woordvoerder J. Simonis van dit college. Procureur-generaal D. Steenhuis (Leeuwarden), portefeuil lehouder verkeer, noemt 1996 een goed jaar en is zeer te spre ken over de verscherpte handhaving. ANP ROTTERDAM - Een 19-jarige jongen uit Maassluis is in de nacht van dinsdag op woensdag tijdens een houseparty onwel geworden en in het ziekenhuis overleden. Dat heeft, de regio politie Rotterdam-Rijnmond bekendgemaakt. De houseparty werd georganiseerd in de Energiehal in Rot terdam-West. Rond vier uur 's-nachts raakte hij onwel. Be handeling in het ziekenhuis mocht niet balen. Ruim een uur later overleed hij, vermoedelijk door pillengebruik. ANP RUCPHEN - Onbekenden hebben in de nacht van oud op nieuw in het West-Brabantse kerkdorp Rucphen her en dei- racistische tekens gespoten. Diverse gebouwen, bushokjes en personenautos zijn beklad, aldus de politie woensdag. Een inwoner ontdekte woensdagochtend hakenkruisen op zijn rolluiken. Later kwamen meer aangiften op het politie bureau binnen. Tot nu toe zijn er vernielingen gemeld aan woningen, gebou wen zoals het arbeidsbureau en het gemeentehuis, alsmede aan personenautos. Behalve met hakenkruisen waren deze beklad met cirkels met daarin de letters W.P. Inmiddels is ge bleken dat de letters staan voor White Power. ANP AMSTERDAM - Amsterdamse politie-agenten hebben dins dag in samenwerking met personeel van de Dierenambulance een gewonde vos gevangen. Het beest was bij de Ringweg bij het westelijk havengebied aangereden door een vuilnisauto. Politie en dierenambulancemedewerkers jaagden de vos op en konden het vangen. Het dier is voor verpleging overge bracht naar Artis. ANP INNSBRUCK - Een 38-jarige vakantieganger uit Leiden is dinsdag bij het skiën in Oostenrijk verongelukt. Hij kwam op een piste in de streek van Obergurgl in Tirol ten val. De man gleed nog tien meter over een stijle helling en bleef gewond liggen op een parkeerterrein. Het slachtoffer overleed in de reddingshelikopter aan zijn zware hoofdwonden.DPA De jeugd van Staphorst amuseert zich kostelijk. foto Jacob Melissen/ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Bij de goede voor nemens voor het nieuwe jaar is er dit jaar een duidelijke schei ding tussen ouderen en jonge ren. Zo wil een kwart van de Neder landse 55-plussers volgend jaar meer aandacht en geduld aan de dag leggen voor de medemens. Bij de jongeren is dit gevoelen schamel aanwezig; slechts 5 procent zegt dat van plan te zijn. Opvallend is verder dat veel achttien-plussers (52 procent) in het geheel géén goede voorne mens hebben en 21 procent nog zegt te twijfelen. Het hebben van goede voorne mens lijkt een zaak van ouderen geworden. Dit bleek uit dinsdag gepubliceerde gegevens van het onderzoeksinstituut NIPO, Het onderzocht ook dit jaar weer de goede voornemens van de Ne derlander voor het nieuwe jaar. Gewoontegetrouw staat afslan ken (voornamelijk vrouwen) op de eerste plaats(33 procent) op enige afstand gevolgd door het stoppen met roken (16 procent). Vooral mensen van 55 jaar en ouder (32 procent) hebben wel de behoefte om het nieuwe jaar met goede voornemens op te luisteren. Het gemiddelde per centage Nederlanders dat zulks wil bedraagt 24 procent. De top-tien ziet er als volgt uit: afslanken (33 procent), stoppen met roken (16 procent), meer aandacht voor de medemens 13 procent), gezonder leven (10 procent), meer sporten (9 pro cent), van het leven genieten (5 procent), het net zo goed of beter doen (4 procent) en zuiniger gaan leven en meer sparen ein digt als minst populair, met 4 procent. Het onderzoek, waarbij het NI PO 1141 mensen ondervroeg, vond plaats in het laatste week einde van 1996. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De viering van oud en nieuw is kennelijk door de bittere kou zonder veel grote incidenten verlopen, behoudens de kleine brandjes, vernielingen en andere vuurwerkoverlast. De politiekorpsen schetsten een kalm beeld en toonden zich dankbaar aan Koning Winter die de reltrappers bij de kachel hield. Ook in Den Haag, traditioneel centrum van rumoerige jaar wisselingen, stuitte de politie nergens op de gebruikelijke brandhaarden. De politie ver- richtte28 arrestaties, „net zo veel als tijdens een normaal weekeinde. „Het is nog nooit zo rustig geweest", aldus de Haag se politie. De ziekenhuizen in de Haagse regio kregen geen ernstig ge wonde vuurwerkslachtoffers binnen. Hetzelfde gold voor het Brandwondencentrum in Be verwijk, waar het wat dat be treft ook stil was. Er was sprake van veel kleine- en middelgrote branden, die met het vuurwei'kgebruik ver band hielden. In Amsterdam rukte de brandweer enkele ke ren uit voor straat- en gordijn brandjes. Een poging op de Dam de grote kerstboom in brand te steken mislukte. De brandweer in het Rijmondgebied had de handen vol aan vijftig kleine branden, waaronder een cara van cüe op een brandstapel in Schiedam werd gegooid. In D ordrecht kwam een vuurpij 1 in een flatwoning terecht. Deze blindganger zette het interieur terstond in lichterlaaie. Vuur pijlen speelden ook bij een brand in Bunnik de hoofdrol toen een bloemenzaak met, aan grenzende boerderij geheel in vlammen opging nadat zo'n projectiel op het rieten dak neerstreek. Het vuurwerk veroorzaakte veel klein brandwondenleed. Vijftien mensen raakten in het Rijnmondgebied gewond door vuurwerk. Een kind in de wijk Beverwaard verloor haar hand dooreenrotje. Eenander kind in de wijk Oud-Charlois liep ern stig oogletsel op. In Rotterdam raakten een paar jongeren ge wond door in hun hand ontplof fend vuurwei'k. In één geval kon een afgerukt stuk vinger weer worden aangezet. In het Utrechtse Loenen raakte een 34-jarige man zwaar ge wond bij het aansteken van vuurwerk, die spontaan in zijn gezicht explodeerde. Hetzelfde gebeurde met een 22-jarige man uit De Krim (O), die een zelfge- fabriceerde bom in een stalen pijp vroegtijdig tot ontbranding bracht. Een 26-jarige inwoner van Zandvoort moest in het zie kenhuis worden opgenomen na dat hij door een vuurpijl vol in het gezicht werd getroffen. In Twente telde de eerste hulp slechts vijf lichtgewonde vuur werkslachtoffers. In Drenthe (Peize en Emmen) vielen twee gewonden bij het afsteken van vuuiwerk. In Roosendaal raak ten vier mensen gewond door vuuiwerk en een 16-jarige jon gen uit Alphen aan den Rijn raakte dinsdagmiddag al een aantal vingertopjes en een duim kwijt toen vuurwerk in zijn hand ontplofte. Een 31-jarige man uit Deventer hep ernstig oogletsel op tijdens het afsteken van een granaat met lont. Een vechtpartij tijdens een nieuwjaarsfeest in Circle's Stu dio in Dordrecht, dat door 1.400 jongeren werd bezocht, ont aardde in een steekpartij. Een 18-jarige Dortenaar werd later met een steekwond in zijn zij aangetroffen. In Zwolle ont stond ruzie in een asielzoekers centrum. De politie hield twee mensen aan nadat bij eenvecht partij een asielzoeker met een mes in de sleutelbeenstreek was gestoken. ANP Zie ook pagina 7: Zeeland begint rustig aan 1997 van onze redactie economie SEOUL - Het Zuid-Kore- aans vliegtuigbouwconsor- tium onder leiding van Samsung Aerospace ziet de finitief af van een overname van Fokker. Dit heeft het Zuid-Koreaanse ministerie van Handel. Industrie en Energie dinsdag in Seoul be kendgemaakt. De bij het consortium be trokken bedrijven Hyundai Space and Aircraft, Daewoo Heavy Industries en Korean Air hebben de regering on langs laten weten dat een overname van de failliete Nederlandse vliegtuigbou wer op teveel problemen stuit. De curatoren van Fokker, die in de afgelopen maanden in tensief met Samsung hebben onderhandeld, wilden dins dag geen commentaar geven. „Een dergelijk officieel be richt hebben we nog niet ont vangen", aldus een. Fokker woordvoerster. Vorige week maakten de Zuid-Koreaanse media nog bekend dat Samsung begin dit jaar weer wilde onder handelen over een overname van Fokker. Ook dat bericht konden de curatoren toen niet bevestigen. Te riskant Eerdere overnamebespre kingen tussen Samsung- dochter Samsung Aerospace en Fokker hepen in novem ber al stuk na bemoeienis van de Zuid-Koreaanse regering. De regering achtte het te ris kant de overname van de Ne derlandse vliegtuigbouwer alleen aan Samsung over te laten. De curatoren besloten daarop de onderhandelingen af te breken. Volgens het Amerikaanse on derzoeksbureau Bain and Company, door de Zuid-Ko reaanse regering ingescha keld als adviseur, zou de overname van Fokker het Aziatische conglomeraat zo'n 850 miljoen dollar, ongeveer 1,5 miljard gulden, hebben gekost. DPA van onze redactie binnenland DEN HAAG - Nederland is de komende zes maanden voorzit ter van de Europese Unie. Onder voorzitterschap van premier Kok en de verschillende minis ters moet Nederland werken aan een herziening van het uit 1991 daterende Verdrag van Maastricht. Deze herstructurering en ver soepeling van de Europese in stellingen en besluitvorming moet de unie klaar maken voor uitbreiding met nieuwe lidsta ten uit Midden- en Oost-Euro pa. De onderhandelingen over de verdragsherziening moeten in juni van dit jaar uitmonden in de ondertekening van het Verdrag van Amsterdam. Op 16 en 17 juni houden de Euro pese regeringsleiders en de twee staatshoofden (de presidenten van Frankrijk en Finland) in Amsterdam hun halfjaarlijkse topontmoeting. Deze zal plaats vinden in het gebouw van De Nederlandsche Bank. Naast de voorbereiding van het Verdrag van Amsterdam krijgt Nederland ook nog tal van za ken af te handelen op weg naar 1 De BelastingTelefoon voor ondernemers en de BelastingTelefoon Douane 's avonds bereikbaar. Sommige ondernemers regelen hun belasting zaken 's avonds. Vandaar dat de BelastingTelefoon voor onder nemers én de BelastingTelefoon Douane vanaf 1 januari ook in de avonduren bereikbaar zullen zijn. Om precies te zijn van maandag tot en met donderdag van 8.00 tot 22.00 uur. Op vrijdag is de BelastingTelefoon bereikbaar van 8.00 tot 17.00 uur. Voortaan kunnen we u als ondernemer dus ook in de avonduren van dienst zijn. En dat is wel zo gemakkelijk. Goedenavond, dat is gemakkelijk! "Zijn de nummers gewoon hetzelfde gebleven?" Nee, de nummers van de BelastingTelefoon zijn, net zoals alle andere 06-nummers, met ingang van 1 januari gewijzigd. Het nieuwe nummer van de BelastingTelefoon voor ondernemers is: 0800-0443. Dat van de BelastingTelefoon Douane: 0800-0143. Uiteraard zijn beide num mers nog steeds gratis. Ook het Centraal bureau motorrijtuigenbelasting heeft per 1 januari een nieuw gratis nummer: 0800-0749. De openings tijden zijn daar hetzelfde gebleven: van maandag tot en met vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Belastingdienst Leuker kunnen we 't niet maken. Wel makkelijker. de invoering van cle eenheids munt euro. Zo moeten de rege ringsleiders in juni in Amster dam een besluit nemen over het ontwerp voor de euromuntjes. Er komen munten van één en twee euro en één, twee, vijf, tien, twintig en vijftig eurocent. De cember vorig jaar is in Dublin al het ontwerp voor de nieu we euro-bankbiljetten gepre senteerd. Premier Kok en de verschillen de vakministers zullen het komende halfjaar optreden als voorzitter tijdens de diverse vergaderingen van Europese bewindslieden in Brussel en Luxemburg. Ook zullen Nederlandse be- winclsheden regelmatig verant woording moeten afleggen in het Europees Parlement in Straatsburg over de voortgang van de onderhandelingen op di verse terreinen. Verder zal vooral minister van Buitenlandse Zaken Van Mierlo namens de Europese Unie moe ten bemiddelen in internationa le conflicten over de hele we reld. Naast Van Mierlo speelt diens staatssecretaris Patijn een belangrijke rol in de onderhan delingen over het Verdrag van Amsterdam. ANP Het wrak van de auto die op nieuwjaarsdag in Winschoten in botsing kwam met een trein wordt weggetakeld. Foto Karei Zwaneveld/ANP DEN HAAG - Het verkeer heeft t i jdens de jaar wisseling (inclusief het dodelijk ongeluk op de A58) aan zeker acht mensen het leven gekost. Drie mensen kwamen op nieuwjaarsdag om het leven op de A2 bij Beesd. De Duitse auto waarin ze zaten reed tegen een lantaarnpaal en sloeg daarna over de kop. Drie van de vier in zittenden werden uit de auto geslingerd en wa ren op slag dood. De ander werd zwaargewond. Een 25-jarige vrouw uit Alkmaar verloor woensdagochtend vroeg het leven toen ze lo pend over de snelweg A9 (Alkmaar-Haarlem) werd aangereden door een taxi De vrouw was naar een nieuwjaarsfeest in Uitgeest geweest. Vermoedelijk kon ze door de drukte geen taxi krijgen. Het is onduidelijk of ze heeft gepro beerd de taxi die haar aanreed, aan te houden. Een nog onbekend persoon liet woensdagmid dag het leven, toen de auto waarin hij zat op een beveiligde overweg in Winschoten in bot sing kwam met een trein. Een 31-jarige Rotterdammer verloor op oude jaarsdag het leven in zijn woonplaats. Hij zat achter op een brommer die op een kruising te gen een auto botste. In het Limburgse Klimmen verongelukte dins dag een 38-jarige man uit Valkenburg aan de Geul. De man, die geen rijbewijs had. verlooi de macht over het stuur van zij n auto. botste te gen een boom en overleed ter plaatse. ANP van onze redactie binnenland BEETS - Veehouder Klaas Pauw in de Noord-Hollandse gemeente Beets heeft dinsdag ochtend zijn laatste vee, vijftien koeien en kalveren, naar de slacht gebracht. Zeil' vindt hij het vlees niet geschikt voor con sumptie, maar de Rijksdienst voor de keuring van Vee en Vlees denkt daar anders over. Het vlees ligt binnenkort in de win kel. In april is eerder geslacht vee van Pauw grondig onderzocht. Daarbij bestond zelf de moge lijkheid van BSE. de gekke- koeienzïekte. Maar ook dit vlees kwam door de verkoopkeuring. De familie Pauw is het hier niet mee eens. Echtgenote A Pauw: „Wij vinden het absoluut onver antwoord om dit vlees voor con sumptie te gebruiken." De problemen op het bedrijf be gonnen zo'n twee jaar geleden toen het vee allerlei afwijkingen AMSTERDAM - 'Amsterdam, capital of inspiration' (hoofd stad van inspiratie) is het motto van de Europese stad Amster- damgedurende het half jaar Ne derlands voorzitterschap van de Europese Unie in 1997. Bur gemeester Patijn maakte het motto woensdagavond bekend. Het motto wordt vprbeeld door Atlas die de wereldbol torst. Amsterdam is zich er zeer van bewust de komende maanden extra in de etalage te staan, Dat is geen reden om de stad op te poetsen. „Gelikt voor het mo ment te maken", zoals Patijn het uitdrukte. De burgemeester ziet het Nederlandse voorzitter schap van de EU als een uitgele zen kans om zijn stad te laten zien zoals hij is en iedereen te to nen hoe Amsterdam de zaken aanpakt. Ondanks dat het voor de burgemeester duidelijk is waar de meeste aandacht naar uit zal gaan: het omstreden Ne derlandse drugsbeleid en de in Amsterdam in ruime mate aan wezige exponenten daarvan, de koffieshops. Patijn was niet bevreesd voor de ongetwijfeld kritische geluiden die er over Amsterdam zullen komen. „We voelen ons verbon den met de eeuwenlange tradi tie van de vrije onafhankelijke hoofdstad die Amsterdam is. Een vrijheid die we ons door niemand laten afnemen. We we ten immers waarmee we bezig zijn." ANP en ziektes begon te vertonen. Volgens Pauw ligt de ooi-zaak hiervan in het verontreinigde grondwater. Uit onderzoek is gebleken dat er zware metalen, zoals molvbdeen en zwavel in de grond zitten. Hierdoor is bij de koeien een kopertekort ont staan. De familie heeft besloten te ver huizen. Nadat Pauw negentien jaar het bedrijf heeft geleid en de veehouderij al ruim honderd jaar familiebezit is, valt hier mee definitief het doek voor het boerenbedrijf van Pauw in Beets. Het is nog steeds niet be kend of de veehouder op finan ciële steun van het Rijk kan re kenen. Het ministerie van Landbouw heeft de zaak in on derzoek. ANP WAGENINGEN - Een schiet partij in restaurant Balkan aan de Stadsbrink in Wageningen in de nacht van dinsdag op woens dag, heeft het leven gekost aan drie mannen. De politie heeft noggcen enkel idee wie de fatale schoten heeft gelost. Voor zover nu bekend zouden twee slachtoffers ter plekke en één in het ziekenhuis zijn over leden. Er zijn nog geen nadere gegevens bekend omtrent de toedracht en de identiteit en na tionaliteit van de slachtoffers. Op het moment van de schiet partij was er een nieuwjaars feest gaande met ongeveer hon derd gasten. Ook deze getuigen konden geen verklaring geven voor de plotse linge schotenwisseling. Plet is ook niet duidelijk of er gericht of in het wilde weg is geschoten. Volgens een politiewoordvoer der was er geen sprake van een overval. Hij wilde niet ingaan op geruchten dat het gaat om een afrekening in het criminele circuit. ANP (Advertentie) vonof 3 jan. korting rot 50% ocssroor 8 domburg 0118-582121

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 3