Kanaalzone wordt natuurlijker Zoutstrooiers maken overuren PZC Iraanse asielzoeker naait mond dicht Film over Oudelande uit '67 boven water Hotel in Renesse De Zeeuwse Stromen herrijst uit zijn as De Molenkreek verreed alternatieve Elfstedentocht zeeland 16 Plant en dier vinden straks weer thuis aan wateroevers Verbouwing bibliotheek in Hulst moet deze herfst gereed zijn donderdag 2 januari 1997 van onze verslaggever Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Het water schap De Drie Ambachten, de gemeenten Terneuzen, Axel en Sas van Gent en de landinrich tingscommissie Axelse Sassing gaan in 1997 beginnen met het versterken en het veilig stellen van natuurwaarden in de Ka naalzone. Aan weerszijden van het kanaal Gent-Terneuzen zullen fasege wijs verschillende natuurgebie den en waterlopen worden aan gepakt. Uitvoering van alle plannen zal zo'n tien jaar in be slag nemen. De instanties willen de kreekzo nes oostelijk en westelijk van het kanaal met elkaar in verbin ding brengen, zodat dieren uit het ene gebied zonder beletsel naar het andere kunnen gaan. Om het waterrijke gebied bij Axel/Westdorpe (Zwarten- hoeksekreek-Axelse Kreek- Spuikreek-Otheense kreek) aansluiting te geven met de na tuurgebieden in de Sint-Albert- polder bij Zandstraat zal in de Autrichepolder, zuidelijk van het nog aan te leggen nieuwe ha ven-en industriegebied, een moeras-en draslandzone wor den aangelegd. Deze ingreep zal overigens nog enkele jaren op zich laten wachten. Natuurvriendelijk De Drie Ambachten begint dit jaar wel met het ombouwen van de oevers van het Isabellaka- naal in het zuidelijk Braakman- gebied, De nu nog steile oevers zullen voorzien worden van zo genaamde natuurvriendelijke oevers, waarop planten en die ren meer ontwikkelingsmoge lijkheden hebben. Oostelijk van het kanaal zal het schap samen met de landinrichtingscommis sie Axelse Sassing de waterloop tussen Zwartenhoekse en Axel se kreek voorzien van slikkige oevers. Op die manier wordt de ze waterzone aantrekkelijk ge maakt voor steltlopers. Beide instanties zullen ook de oevers van de Spuikreek onder handen nemen. Tevens zijn plannen in de maak om de wa terkwaliteit van deze kreek te verbeteren. Op de bodem van laatstgenoemde kreek kruipt een grote hoeveelheid veront reinigde specie langzaam maar zeker in de richting van de Otheense kx-eek. Vooralsnog is afgezien van het bebossen van verschillende kreekoevers, wat oorspronkelijk wel in de land schapsvisie voor de Kanaalzone was opgenomen. De instanties geven er de voorkeur aan om het open landschap in ere te hou den. Drankrijdster ramt gevel Sluis AARDENBURG - Een 57-jarige automobiliste uit Knokke- Heist heeft in de nacht van maandag op dinsdag in be schonken toestand de gevel van een pand aan de Sint Anna- straat in Sluis geramd. Ze weigerde mee te werken aan een ademanalyse. De vrouw moest haar rijbewijs inleveren. Bovendien kreeg zij een rijver bod van een etmaal en werd naar huis gestuurd. Roemeen viert nieuwjaar in cel SLUISKIL - De Temeuzense politie hield woensdagochtend in alle vroegte een 39-jarige Roemeen aan in Sluiskil. De man was dronken en werd ter ontnuchtering ingesloten in het politiebureau in Terneuzen. Na betaling van een boete werd hij op nieuwjaarsdag weer vrij gelaten. De Spuikreek moeten straks een betere leefomgeving bieden aan flora en fauna, waarbij niet alleen de oevers maar ook de onderwaterbo dem onder handen wordt genomen. foto Charles Strijd van onze verslaggever Herre Stegenga BURGH-HAAMSTEDE - Een Iraanse inwoner van het asielzoekerscentrum in Burgh-Haamstede, M. T. Afzal Asr, is een honger- en dorststaking begonnen met als doel meer duidelijkheid te krijgen over zijn kansen op een verblijfsvergunning. Afzal Asr heeft afgelopen zondag zijn mond dichtge naaid. Volgens A ZC-medewerker Harry van der Aa wordt deze week bekeken of de Iraniër op enigerlei wijze kan worden geholpen. De hongerstaking duurt, al vanaf 18 december. De dorststaking is sinds zondag een feit. De actie van Afzal Asr richt zich tegen de IND (de Immigratie- en Naturalisatiedienst), onderdeel van justitie. De Iraniër verblijft al 28 maanden in Ne derland en wil weten waar hij aan toe is, licht Van der Aa toe. Hij toont begrip voor de situatie van de AZC- bewoner maar vraagt zich af of de staking resultaat oplevert. „In deze periode van het jaar werken de de partementen niet zo hard. Bovendien is Afzal Asr één van de duizenden." Of het azc zelf hidp kan bieden, betwijfelt hij eveneens. „Wij verzorgen natuurlijk al leen de opvang." Twee maanden geleden naaide een andere asielzoeker uit Burgh-Haamstede zijn mond dicht, de Afghaan Abdul Zahir Banai. Hij wilde naar een buitenlandse vredesconferentie maar kreeg geen toestemming om dat zijn papieren niet in orde werden bevonden. De actie van Banai had succes: na een ééndaagse honger staking kreeg hij groen licht voor zijn reis. van onze verslaggever Conny van Gremberghe HULST - Het bestuur van de stichting Bibliotheken Oost- Zeeuws-Vlaanderen Oost hoopt zo snel mogelijk te kunnen be ginnen met een uitbreiding van de Hulster leeszaal. Het is de be doeling dat het vloeroppervlak van de bieb met 185 vierkante meter wordt uitgebreid en dat de voorziening de beschikking krijgt over een eigen ingang. Over de exacte kosten wil voor zitter H. Veldhoen geen mede delingen doen. „We moeten nog in de slag met aannemers, maar het gaat om een substantieel be drag van zes cijfers." Veldhoen verwacht dat de verbouwing medio september achter de rug is. De Hulster bibliotheek woe kert al twintig jaar met de be schikbare ruimte. Tot enige ja ren terug lag het benodigde vloeroppervlak voor leeszalen verankerd in de Bibliotheek wet. maar de Hulster bieb vol deed nimmer aan de normen, kwam zelfs driehonderd vier kante meter tekort. De wet is inmiddels niet meer van kracht, maar de normen uit die wet gelden nog steeds als uitgangspunt voor bibliotheek- en gemeentebesturen. Veld hoen: „Omdat we ruimte huren in het gemeenschapscentrum Den Dullaert was het de voor bije jaren niet altijd even ge makkelijk om de publieksruim te te vergroten. We hebben de hal wat veranderd, het kantooi en de opslagruimte bij de bieb getrokken, maar meer was zon der een ingrijpende verbouwing niet mogelijk. Die verbouwing komt er nu aan, en daar zijn we blij om." Het gemeentebestuur heeft de jaarlijkse subsidie voor de bibliotheek onlangs met 47.000 gulden opgevijzeld, zo dat daarmee de verbouwing en de daaruit voortvloeiende ver hoging van de huurpenningen aan Den Dullaert kunnen wor den opgevangen. Volgens voor zitter Veldhoen komt de extra ruimte straks grotendeels ten goede aan het publiek. De lees- en studiehoeken worden uitge breid, de opstelling van de boe ken wordt verbeterd en er komt meer ruimte beschikbaar voor nieuwe media. Zo is de biblio theek deze week begonnen met de uitleen van CD-roms. Het bibliotheek-bestuur voert momenteel overleg met het be stuur van Den Dullaert over de verbouwing van de entree van het gemeenschapscentrum. Bij beide besturen leeft de wens om het centrum en de bibliotheek toegankelijk te maken voor ge handicapten en rolstoelgebrui kers. Eenzelfde aanpassing wordt overwogen voor de lees zaal in Kloosterzande. van onze verslaggeefster Caroline Moerland OLTDELANDE - Een zonnige dag in 1967 in Oudelande. Een boer rijdt op een tractor met daarachter een kar vol appel- kisten en op een bijeenkomst van de vrouwenvereniging dra gen bijna alle leden nog kleder dracht. Het zijn plaatjes uit een film over Oudelande die afkom stig is uit het Borselse gemeen tearchief. Het beeldverhaal be leeft zaterdag 11 januari om 20.00 in dorpshuis d'n Ostpit de première. De Borselse amateur-historicus Jan de Ruiter geeft bovendien een diapresentatie over de ge schiedenis van Oudelande. Eeri verhaal heeft de circa 40 minu ten durende film niet; de beel den moeten het vooral hebben van de herkenbaarheid. Eén voor één verschijnen de toen malige inwoners van het dorp in beeld. Ze komen speciaal hun huis uit om te poseren voor de camera, soms onwennig la-, chend. Af en toe praten ze ooli tegen de filmer, maar de gelui den zijn niet geregistreerd. Voor de vertoning van zaterdaj 11 januari zijn de beelden op nieuw van commentaar voor zien door iemand die bijna alle mensen op de film nog kent Gewonden bij frontale botsing van onze verslaggever IJZENDIJKE - Bij een ongeval op Rijksweg 61 nabij Uzendijke raakten dinsdagmiddag vier mensen gewond. Het ongeluk gebeurde toen een 21-jarige au tomobiliste op de rijksweg een voor haar rijdende auto wilde inhalen en te laat een tegenlig ger in het oog kreeg. Een fronta le aanrijding met de auto van een 77-jarige Duitse automobi list was het gevolg. Zowel de Axelse als de Duitser hepen bij het ongeval lichte ver wondingen op, maar konden na behandeling van een arts ter plaatse hun weg vervolgen. Twee mensen die bij de Axelse in de auto zaten troffen het wat slechter. Zij moesten met snij- wonden aan hun benen worden overgebracht naar het Antoni- us-ziekenhuis in Oostburg. Op name bleek niet noodzakelijk. Beide voertuigen werden zwaar beschadigd. Drankrijders krijgen een bon AARDENBURG - Nadat een 53-jarige automobilist uit Aar denburg maandagavond op het Verloren Kostje in zijn woon plaats was betrapt met bijna vier keer te veel alcohol in zijn bloed, moest hij zijn rijbewijs inleveren. Diezelfde nacht werd een 34-jarige Hulstenaar be trapt op het rijden met een glaasje op in de Hulsterse IJze- renhandstraat. Hij blies twee keer te veel en kreeg een dag vaarding en een rijverbod. Kans op studie Schotse Stapel VEERE - Er komt wellicht een wetenschappelijke studie naar de handelsbe trekkingen tussen Schot land en Veere- Het initia tief daartoe is afkomstig van professor T. C. Smout van de Schotse University at St. Andrews. De ge meente Veere is positief over het onderzoek, dat zich vooral richt op de commerciële en sociale aspecten van de Schotse Stapel (opslagplaats van koopwaren) in Veere. Deze week trok de ge meenteraad zesduizend gulden subsidie uit voor een vooronderzoek. Dat is nodig om nieuwe subsi dies te kunnen aanvragen bij de Europese Unie. En weer maken de strooiers zich in het depot op voor een rondje glibberen over de beijsde wegen. Als ballen in een flipperkast tussen de goten foto Charles Strijd van onze verslaggever Conny van Gremberghe TERNEUZEN - „Hallo, hallo, hier met de twintig. Kan ik afkomen oin te laden? Is de nieuwe vracht al binnen?" Pieter Bervoets, één van de coördinatoren van de gladheidbestrijding in Terneuzen, trekt de microfoon van het communica tiesysteem naar zich toe en geeft de chauffeur van wagen twintig te kennen dat-ie zonder problemen weer om een vrachtje zout kan komen. Terwijl hij het zegt rijdt wagen negen met een ladinkje het terrein van de gemeentewerkplaats af op wegnaar de glibberige Temeuzense fietspaden. „Het is op dit moment een gekkenhuis. Het ene telefoontje na het andere. Men sen vragen zich a f waarom we nog niet bij hun in de straat geweest zijn. Tja, in het merendeel van de straten in de kernen van de gemeente Terneuzen zijn we wel al geweest, ik denk dat we 85 procent van de wegen gehad hebben, maar eh, met een pak zout is de ijslaag nog niet weg. Dan moet er ook nog wel wat verkeer overheen, dan moet het zout kunnen in werken. Gebeurt dat niet. dan heeft het strooizout ook niet al te veel nut", legt Bervoets uit. De Temeuzense gemeentewerkers belast met de gladheidbestrijding zijn sinds zondag, toen het plots begon te ijzelen, non-stop in de weer geweest. In ploegen diensten proberen ze met vier grote strooiwagens en twee fietspadstrooiers het wegennet binnen de bebouwde kom men van de gemeente Terneuzen berijd baar te houden. „Makkelijk is dat niet. De grote doorgaande wegen, waar wat verkeer overgaat, die zijn goed te doen. Maar de minder drukke wegen, in de wij ken. Ja, die zijn soms voor de strooiwa gens ook niet te berijden. Dan glijden onze wagens als ballen in een flipperma chine tussen de goten." Tachtig ton In amper een week tijd hebben de Ter- neuzense gladheidbestrijders zo'n 80 ton vacuümzout op de wegen en fietspaden gedeponeerd. Akzo, de grootste leveran cier van strooizout in Nederland, doet goede zaken. In Terneuzen wordt echter met smart gewacht op een nieuwe voor raad die uit Ossendrecht moet komen. Bervoets: „Ik denk dat het in andere ge meenten niet anders is. In razend tempo zijn we door onze voorraad heengeraakt. Ik moet zeggen dat het weer de voorbije dagen echt extreem is geweest. Vorige winter was het erg, maar dit keer... Eerst vorst, een kleine dooiaanval en dan am per 12 uur later weer fors vriezen, vervol gens nog wat sneeuw en ja, dan kun je strooien, maar veel effect heeft dat niet. Zeker niet als de mensen binnen blijven en hun autootje laten staan. Het liefst zouden wij hebben dat de mensen even de weg opgingen, maar ja dat is ook niet re- eel." De gladheidbestrijding is in Nederland redelijk goed geregeld. Alle wegbeheer- ders hebben in deze een taak. Rijkswa terstaat en de provincie houden de wegen die zij beheren ijsvrij door soms nog vóór de weergoden toeslaan nat te strooien met calciumchloride. Deze vorm van gladheidbestrijding, een preventieve, is kostbaar, vereist de inzet van veel mate rieel en wordt dan ook alleen toegepast op de grotere wegennetten. De gemeen van onze verslaggever Herre Stegenga RENESSE - In rap tempo her rijst hotel De Zeeuwse Stromen in Renesse uit het as. De nieuwe eigenaren, het duo Leo van Vliet en Cees Dogger, hebben haast: ze willen tussen juli en augustus van dit jaar de deuren weer ope nen. Het nieuwe onderkomen, een ontwerp van Zeelenberg Ar chitectuur, telt aanmerkelijk meer kamers en voorzieningen dan het in juli '96 afgebrande hotel. Het personeelsbestand wordt voorlopig niet uitgebreid. Door efficiënter te werken hoopt Van Vliet het met de 27 vaste krachten (in de zomer aangevuld tot 55) te kunnen klaren. De gemeente en de Stichting Re- nesse zijn inmiddels akkoord met de nieuwbouwplannen. Ook de omwonenden zijn in kennis gesteld. De reacties zijn tot dusver positief, laat Van Vliet desgevraagd weten. De be doeling is van De Zeeuwse Stro men-nieuwe stijl een sfeervol hotel en congrescentrum te ma ken. Dat wil zeggen: veel glas, grote, ronde tafels ('heel oneco nomisch') en houten vloeren. „Met wat Toscaanse invloe den" licht Van Vliet toe. Voor de kenners: de 'hoogpolig tapijt strategie' wordt achterwege ge laten. Ook het aanzicht wordt 'klant vriendelijker' en heel anders dan het vorige pand, dat eer aanschakeling was van uitbrei dingen. Het aantal hotelkamer; wordt vermeerderd van 37 tot 80. Verder worden onder mee: een nieuw binnen- en buitenbad aangelegd, een sauna, en bil jartkamer, een bibliotheek ei enkele 'leeshoekjes'. Nieuw zijr de 'solariaruimten' ('voorheei stond er alleen een zonnebank' en de fitness-kamer. Hotelgas ten en congresgangers zullen el kaar niet voor de voeten lopen beweert Van Vliet. „Die twei delen houden we gescheiden.' De congreszalen zijn aangepas aan de moderne eisen met bij voorbeeld video en internel Een klein deel van het vorige ge bouw dat de brand getrotseen heeft, wordt geïntegreerd in he nieuwe geheel. Dit stelt echte niet zoveel voor, vindt van Vliel „Twee vloeren en een staalcon structie. Dat is alles." Net na d overname door Van Vliet ei Dogger ging De Zeeuwse Stro men in vlammen op. De. financi ele situatie van de vorige eige naar was niet gezond, stelt Va' Vliet. „Het was een rendabel be drijf maar de noodzaak va nieuwe investeringen is te las ingezien." De nieuwe eigenare zijn razendsnel te werk gegaar Om toch gasten te kunnen blij ven ontvangen, werd tijdelij ëen paviljoen geplaatst. Een op lossing die tot tevredenhei stemt. Van Vliet: „Met de kers zat het bijvoorbeeld lekker vol. ten en de waterschappen strooien hoofd zakelijk droog, met zout, nadat koning Winter in alle hevigheid heeft toegesla gen. „Preventief strooien is voor gemeen ten niet te doen. Rijkswaterstaat beheert in deze regio 160 kilometer. Wij moeten alleen in de gemeente Terneuzen al zo'n 600 kilometer weg en pad begaanbaar houden. Daar zit het grote verschil", legt Bervoets uit. Weer gaat de telefoon. Waarom men het Schuberthof nog niet gedaan heeft. Bervoets kijkt op zijn rij- schema's het een en ander na. „Daar zijn we wel al geweest", constateert hij. Wa gen twintig rijdt het terrein op. Voor een verse lading zout. De voorbije winter werd er 206 ton van het goedje over de Temeuzense wegen verspreid. Als het weer niet op korte termijn omslaat ziet het er naar uit dat dat record snel gaat sneuvelen. Goed voor het milieu is het strooigoed niet. Dat weten de mannen van het Temeuzense facilitair bedrijf als geen ander. Als het voorjaar er aankomt zijn zij het die de schade aan de wegber men weer mogen verhelpen, die de wegen weer mogen opknappen. Zo blijven ze bezig. van onze verslaggever SCHOONDIJKE - De Alternatieve Elfstedentocht, die de Schooi dijkse ijsclub De Molenkreek op Oudejaarsdag organiseerde, telt ondanks het gure weer een vijftigtal deelnemers. De meestal jeugd ge schaatsters en schaatsers deden op hun tocht over de kreek zog« naamd de elf Friese steden aan. Zaterdag aanstaande houdt het comité vanaf twee uur een ijsho' keytoernooi. De deelnemende teams moeten uit drie personen bi staan en er kan vanaf twaalf jaar worden meegedaan. Elke deeln mer moet een eigen stick en een gulden inschrijfgeld meebrenge Teams en individuelen (waaruit dan teams worden samengesteL kunnen zich opgeven bij het koek en zopiekraam aan het Bruui Dreefjei Eveneens zaterdag, maar dan om zeven uur, vindt op c Molenkreek een versierde slee-optocht met lampionnen plaats. I muziekvereniging OKK zorgt voor de muzikale begeleiding. De ij club zorgt voor de lampionnen en chocolademelk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 36