Duur veer slecht voor toerisme Beschuit met muisjes bij de koenkelpot Nieuwjaarsmelange bij Nieuwe Muziek Zeeland Helaas was het weer de Bonedijkestraat Kritiek raadsman op beleid schelpenloods Laatste jawoord zeeland donderdag 2 januari 1997 1 5 Zeeuws-Vlamingen boos lezers schrijven lezing kunst cultuur van onze verslaggeefster Nicole Kluijtmans VLISSINGEN - „Het is smerig, mevrouw. Dat zo'n schietpartij hier kan gebeuren. Zoiets heb ik nog nooit meegemaakt. Nee, zelf heb ik er niets van gemerkt. Behalve dan dat ik moest omlopen omdat de straat was afgezet. Schandalig", zegt een vaste klant van de bakkerij aan de Brouwe- naarstraat in Vlissingen dinsdag. Slechts enkele meters hier vandaan vond een dag eerder de schietpartij plaats waarbij drie gewonden vielen. Een van de slachtoffers, een 42-jarige ambtenaar van de gemeente die bezig was met strooiwerkzaamheden. ligt nog met verwondingen aan een been in het zieken huis. Volgens zijn collega's maakt hij het goed. Eén dag na de schietpartij is het rustig op het kruispunt van de Schuitvaartgracht en Bonedijkestraat. Bij de bakkerij ko men klanten binnenlopen voor brood en verse oliebollen. De drie medewerksters van de bakkerij vertellen dat ze de bewus te dag: 'gelukkig' vrij waren. Een van hen merkt wel op dat vlak na de schietpartij voorbijgangers die het schieten van dicht bij hadden meegemaakt huilend de win kel waren binnengevlucht. Bij de schietpartij die vermoedelijk te ma ken had met drugs waren twee Vlissingers en een Rotterdammer betrokken. Het dra ma voltrok zich twee jaar nadat de beken- de drugsdealër G. Melse in de omgeving van de Bonedijkestraat was doodgescho- ten. Een vrouw die aan de Singel woont was daarom dan ookniet verbaasd overde schietpartij van maandag. „De Bonedij kestraat heeft nu eenmaal een slechte re putatie. Er wonen nog steeds druggebrui kers. En waar in drugs wordt gehandeld, kun je excessen als geweld en vuurwapens verw&ehten." Een verpleegkundige die na haar de win kel binnenkomt vertelt dat vooral oudere mensen die niet kunnen en willen verhuizen, een groot gevoel van onveilig heid hebben. Toch is dat gevoel volgens de wijkambtenaar W. Vael onterecht. „Inte gendeel, de criminaliteit is dankzij de inspanningen van de gemeente, de wo ningbouwverenigingen en de politie juist afgenomen. Er is nieuwe verlichting aan gebracht en het openbaar groen is ge snoeid. Die schietpartij zie ik als een inci dent." Teleurgesteld Een aantal mensen zoals J. Brons (tot voor kort secretaris van het buurtcomité) is zeer teleurgesteld over het voorval. „Toen ik het las dacht ik: getverderrie, wordt on ze wijk weer eens een keer in een kwaad daglicht gesteld- Die schietpartij had vol gens mij overal kunnen gebeuren. Helaas was het weer de Bonedijkestraat", rea geert een duidelijk geïrriteerde Brons op persoonlijke titel. Ook A Raas, directeur van de woning bouwvereniging Basco, vindt het jammer dat het incident weer in verband wordt gebracht met het 'beruchte' stuk Bonedij kestraat waar vroeger nogal wat drugge bruikers waren ondergebracht. Niet al leen zijn die woningen aan de andere kant van de straat, ook is het woon- en leefkli maat volgens hem daar aanzienlijk verbe terd. „De aanpak van het middengebied heeft duidelijk effect gehad. Natuurlijk wonen er nog enkele mensen die overlast veroorzaken, die heb je overal in de stad. Maar er zijn geen grote problemen meer." Ondertussen gaan de medewerkers van de gemeente onverschrokken door met hun strooiwerkzaamheden. „Het was wel even schrikken geblazen. Maar- dat onze colle ga nu in het ziekenhuis ligt. heeft niets te maken met ons werk. Iedereen die op dat moment op straat liep kon worden ge raakt. Gelukkig gaat het goed met hem", relativeert het afdelingshoofd H. van Housselt. De 33-jarige Rotterdammer die bij de schietpartij zwaar gewond raakte, is na zijn operatie in het ziekenhuis van Vlis singen overgebracht naar het penitentiair ziekenhuis in Scheveningen. Alle drie bij het incident betrokken en aangehouden mannen, worden deze week voorgeleid aan de rechter-commissaris. van onze verslaggever Hans Heijt TERNEUZEN - De verhoging van de tarieven voor de veer diensten op de Westerschelde vanaf 3 januari is zeer slecht ge vallen bij de Zeeuws-Vlaamse recreatie-ondernemers. De on dernemers hebben vooral grote Meer proeven voor berging Maisonneuve van onze verslaggever MIDDELBURG - Het contract voor de proefberging van het vrachtschip Fort Maisonneuve in de monding van de Wester schelde is door Rijkswaterstaat verlengd tot eind maart. De combinatie van het Vlissing- se bergingsbedrijf Van den Ak ker en de Tijdelijke Vereniging Bergingen uit Vlaanderen gaat tot die tijd een speciale ber gingstechniek op het in 1944 gezonken schip testen: het aan brengen van stroppen onder het middenstuk van het schip, dat bijna helemaal in het zand ver borgen gaat. Er moeten gaten worden ge boord in het zand onder het schip om de stroppen aan te kunnen brengen. Daarvoor wordt een ponton op poten bij de Fort Maisonneuve geplaatst. Met het aanbrengen van de stroppen zijn de bergers er nog niet. Het moet ook mogelijk zijn de stroppen strak te trekken. Lukt dit dan hangen de bergers en Rijkswaterstaat Zeeland de vlag uit. Dan is de proef ge slaagd.Het plan voorziet niet in het daadwerkelijk lichten van het proefstuk. De testresultaten worden 'bewaard' voor het ber gen van ruim 1 van de Fort Mai sonneuve, waarin zich nog mu nitie zou bevinden. moeite met de fikse prijsverho ging voor voertuigen van zes tot en met twaalf meter, omdat ook auto's met caravans en ander re- creatieverkeer tot die categorie behoort. Provinciale Staten hebben voor een reeks van jaren prijsstijgin gen vastgesteld. Uiteindelijk moeten die verhogingen leiden tot het begintarief van een kaartje voor de Westerschelde- tunnel. De kaartjes worden vijf procent duurder, maar voertui gen van zes tot en met twaalf meter moeten volgende zomer dertig gulden betalen. Het afge lopen zomerseizoen was het ta rief/20,75. Asociaal J. van de Velde, voorzitter van de vereniging voor campingex ploitanten in Zeeuws-Vlaande ren, noemt de prijsstijgingen 'asociaal'. „De recreatie-onder nemers krijgen voortdurend van de overheid te horen dat ze het de toeristen naar de zin moe ten maken en kwaliteit dienen te bieden", aldus Van de Velde. „En dan gaat de provincie ach ter ons gat om de prijzen verho gen. Men wil naar het beginta rief van de Westerscheldetunnel toe. Maar als ik dan naar de prijsstijgingen kijk, vraag ik me af of die tunnel er wel moet ko men." Onderzoek Van de Velde laat weten dat de Zeeuws-Vlaamse recreatie-on dernemers willen onderzoeken of het mogelijk is de toeristen naar Zeeuws-Vlaanderen te la ten komen, zonder dat het de gasten extra geld kost. Hij wilde nog geen mededelingen doen over de wijze waarop hij aan dat streven invulling denkt te ge ven. Van de Velde: „Begin vol gend jaar willen we met de be trokken instanties praten over de prijsstijgingen en de moge lijkheid om daar iets aan te doen." Een dagna de schietpartij is het rustig op het kruispunt Schuilvaartgracht/Bonedijkeslraat. van onze verslaggever Marten de Jongh MIDDELBURG - Een onge hoord staaltje ongebreidelde provinciale machtsuitoefening die nauwelijks onder controle is te brengen. Zo omschreef mr II. Voormolen maandag in Middel brug de opstelling van Gedepu teerde Staten in de zaak rond de mosselsclielpenloods in Vlake. De advocaat van de familie Kole doelde op het feit dat het dage lijks provincebestuur van geen wijken weet, alle verloren pro cedures ten spijt. Voormolen verweerde zich gisteren bij de rechtbank tegen de streekplan afwijking die nodig is om de loods te rechtvaardigen. De advocaat riep in herinnering dat de Raad van State het afge lopen jaar zowel de afvalstof fenwetvergunning als de bouw vergunning vernietigde. En dat de regionaal inspecteur voor de milieuhygiëne zich keerde tegen voortzetting van de activiteiten afgelopen zomer. Een van de argumenten die Voormolen aanvoerde is dat noodzakelijk onderzoek naar alternatieven voor mosselschel penopslag in een loods achter wege bleef, terwijl die alterna tieven er wel degelijk zijn. De rechtbank zal binnen zes weken uitspraak doen. Tenminste als de sector bestuursrecht ge machtigd is een uitspraak te doen. Ook daarover moet rech ter C. Kools zich buigen. foto Lex de Meester van onze verslaggever Herre Stegenga NIEUWERKERK - Eeuwige trouw beloven op de valreep van het jaar: het gebeurde oude jaarsavond in Nieuwerkerk. Serge Goossens (26) en Ellen Smits (23) gaven elkaar rond half twaalf het jawoord. Waar om? De herindeling speelt een belangrijke rol. „Nu kan het nog hè?", legt de bruidegom uit. „We wonen allebei in Nieuwerkerk en wilden hier graag nog trou wen." De collega's van zijn echtgeno te, ambtelijk medewerkster op het Duivelandse gemeentehuis, hebben echter sterk aangedron gen op de bruiloft. „Ze zeiden steeds: we hebben nog een hu welijk nodig." Oké. besloot het Nieuwerkerkse stel. Maar dan wel op oudejaarsavond. Geen punt, zo bleek. Natuurlijk ontbraken de colle ga's van mevrouw Goossens niet. Het huwelijk werd zelfs door vier van hen voltrokken. Eigenlijk was er sprake van een omgedraaide bruiloft, conclu deert Goossens. „Eerst foto's nemen, vervolgens de taart aan snijden, dan eten en ten slotte naar het gemeentehuis." Ellen Smits en Serge Goossens geven elkaar, 31 december 1996 om 23.30 uur, het jawoord. foto Pieter Honhoff Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiter lijk 7 dagen. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langerzijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. van onze verslaggeefster Caroline Moerland YERSEKE - De leden van de Eerste Yersekse Koenckelpot Fanfare hadden dinsdag amper een half rondje om de kerk gelo pen, of ze kregen al een borreltje aangeboden. Dankbaar accep teerden de muzikanten het drankje, dat volgens het recla mefilmpje 'ijs- en ijskoud' het lekkerst is. Dat kwam mooi uit, want de temperatuur bleef de hele dag onder nul. De koencke- Ipotters trokken zich daar ech ter niks van aan en zorgden voor een hartverwarmende rond gang door het dorp. Koenkelen is een oud gebruik, dat in de meeste Zeeuwse plaat sen is verdwenen. Kinderen gin gen op oudejaarsdag met een koenkelpot langs de deur om geld op te halen. Het 'instru ment' bestaat uit een blik waar van de opening is bespannen met een varkensblaas met een gat erin. Door een spaans rietje op en neer te bewegen in de ope ning, brengt de pot een sonore brom voort, In Yerseke is de tra ditie nooit verdwenen en met de oprichting van de Koenckelpot Fanfare vijf jaar geleden nieuw leven ingeblazen. Carnaval Het is eigenlijk een beetje car naval op z'n Yerses, de jaarlijkse rondgang van de Koenckelpot. Fanfare. Onder leiding van feestneus Rinus Scheele zetten de muzikanten dinsdag de ene na de andere meezinger in. Ze begeleiden de liederen met - vanzelfsprekend- koenkelpot, Dr. H. W. A van Rooijen-Dijk- nran. oud-docent en vertaalster, houdt woensdag 19 maart een lezing onder de titel 'Ik brarid van verlangen naar Rome'. De lezing, in de Zeeuwse Biblio theek in Middelburg, begint om 20.00 uur. stampviool (bezemsteel met bekkens), banjo en accordeon. Hoofd van de optocht was het varken Jewanna, dat op een karretje werd rondgereden. De arme zeug moest uitgerekend op oudejaarsdagbevallen. Voorhet schaal- en schelpdierenmuseum kwamen vier biggen ter wereld. Vier echte veeartsen haalden de kleintjes met assistentie van een traumateam. Vervolgens was er beschuit met muisjes voor alle deelnemers aan de optocht en voorhet publiek. Ondanks de kou bracht de ron- gang heel wat mensen op de been. Maar afzien was het. Vooral voor de muzikanten die een ander instrument dan de koenkelpot of stampviool be speelden. Zij konden niet an ders dan handschoenen zonder vingertopjes dragen. Het aantal kinderen dat meeliep in de tocht was kleiner dan anders, maar ze waren er wel. Zoals de kleuter die dik ingepakt een roerhoutje bewoog in een conservenblikje bespannen met plastic. Archief Axel In de PZC (20-12) werd melding gemaakt van een vergadering van het gemeentebestuur te Ax el. Het PvdA-raadslid Van Oyen stelde dat mijnerzijds een 'grim mige' actie zou worden gevoerd teneinde te voorkomen dat men 23% van de archieven van Axel wil overhevelen naar de Rijks archief-bewaarplaats in Mid delburg. Het geheel zou berus ten op rancunes. Mijn actie is slechts ingegeven uit betrok kenheid met deze kwestie van uit cultuur-historisch oogmerk. Dat deze actie wordt onder schreven door bijna honder-d geïnteresseerden, de heemkun dige kringen in Zeeuws-Vlaan deren, de Vereniging voor Re gionale Geschiedbeoefening etcetera. Tevens is ondersteu ning voor mijn standpunten van de zijde van de algemeen rijks archivaris te Den Haag prof. dr. Ketelaar, alsmede kwam diens 'rechterhand' drs. Ch. Noord- am, zelfs uit Amsterdam om dit te ondersteunen. Overigens over wélke frustratie heeft de heer van Oyen het? Ik ben bereid belangeloos zelfs het archief van Axel te dienen daar de ge meente Axel niet veel voor haar historische archieven overheeft en zelfs tot versnippering van haar kostbaar erfgoed wil over gaan. Bepaald uniek in Neder land; alle gemeqpten hebben el ders veel voor hun archieven over en de besluiten in Axel ge tuigen van weinig kennis en inzicht en wekken zelfs de er gernis van de algemeen rijksar chivaris; terwijl de rijksarchi varis in Middelburg niet zit te springen om de Axelse archie ven. De opmerkingen van Van Oyen getuigen eveneens van een be paald onbenul en vormen we derom het bewijs voor de stel- lingname; dat hij zich schaarde achter hen welke verbrokkeling voorstaan van eigen erfgoed zonder een greintje ethisch fat soen. Fr. Inniger Sint Maartenlaan 38 Axel Uitwassen Tot mijn stomme verbazing lees ik in de PZC van 21-12 dat alle mensen die door de reorganisa tie bij De Schelde hun baan zijn kwijtgeraakt door de heer Van den Heuvel 'uitwassen' worden genoemd. Met mij zijn er echter heel veel vakmensen die door een collectief ontslag het veld moesten ruimen en zeker niet omdat ze 'uitwassen' zouden zijn. Over het algemeen zijn het mensen die jaren altijd voor De Schelde hebben klaargestaan. Ik vind dan ook ongepast dat de heer Van den Heuvel zulke uit spraken in het openbaar doet. J. A Hengeveld Oudestraat 43 Veere Asiel III In zijn repliek (PZC 21-12) kent mr. Vermeulen aan de onwil van onze gezagsdragers een maat schappelijk draagvlak toe. Hoe gevaarlijk dat is, leert ons de ge schiedenis. Als (schaamteloos bij klussende) gezagsdragers omwille van hun baantjes som mige burgers gaan nazeggen: „Geen plaats in deze herberg, vol is vol dan gaat er iets mis. Temeer als wij daarin ook nog eens berusten, met het idee 'Halleluja, Den Haag regelt het wel'. Vermeulens repliek getuigt niet van een persoonlijk inzicht en staat vér van de kerstgedach te. Ook ik vind dat de grenzen dit land land niet wijd opengezet moeten worden. (Behalve voor de rijken, de nieuwe exotische echtgenotes én als dat voor onze economie nodig is...?!). Asiel procedures moeten snel en streng afgehandeld worden. Als dat vanwege gerechtvaardige twijfel en door traagwerkende ambtenaren niet lukt, dan moe ten wij daarvan zelf de conse quenties trekken. Vluchtelin gen mogen niet jaren in onzekerheid verkeren. Hun pro blemen zijn (gezien de ruimte die wij wel hebben voor tweede auto's, tweede huizen, varkens en andere heilige koeien) groter dan de onze. Accepteren of overwerken, dus!). Overigens moeten wij wakker blijven, geen Telegraaf lezen dus en creatief worden, opdat we straks niet hoeven te zeggen: 'Wir haben es nicht gewusst' (kan dat op z'n Zeeuws?). Crea tief, om te beginnen in Europees verband. Want er is buiten Ne derland nog genoeg plaats voor- die relatief weinige mensen die huis en haard verlaten om een toekomst op te bouwen. Dat is nog eens andere stuff om over te praten met Jacques en Helmut. Pieter Ham Wagenaar straat 18 Veere door Kees Cijsouw MIDDELBURG-Nieuwe Mu ziek Zeeland zette 1997 in vol gens een beproefde formule. Het traditionele nieuwjaars concert mengde woensdag- middag- en avond in de Kloveniersdoelen gecompo neerde en geïmproviseerde muziek, klassiek en jazz, vroeg-twintigste eeuws en ei gentijds. De presentatie vari eerde daarbij net zo sterk als de verscheidenheid aan mu ziekgenres, complete concer ten werden afgewisseld met klankshows van Gert-Jan Prins en met intermezzi van trompettist Marco Blaauw. Blaauw beet 's middags het spits af. Zijn vertolking - niet altijd intonatievast - van de twee korte stukken van Fran co Donatoni werkte als een soort intrada en voerden de bezoekers van de foyer de con certzaal in. Daar zorgen vio liste Mifuni Tsjuji en pianiste Kyoko Hashimoto voor een compleet Prokofiev-concertje met diens eerste en tweede vi oolsonate en de Vijf (voor vi ool en piano herwerkte) Melo dieën. Zoals beide voorgaande trom petwerkjes te karakteriseren zijn als extrovert en introvert, zo contrasteren ook de viool sonates van Prokofiev, beide klassiekers in de twintigst- eeuwse sonateliteratuur. Te genover de duistere oorlogs sonate opus 80 staat de bijna zorgeloze tweede sonate. Zij werden met aplomb gespeeld. Maai'hoezeer beide musicien nes fonkelden in de snelle de len, de Andantes uit beide werken vormden hoogtepun ten in hun vertolkingen. Dat de bijdragen van trom pettist Blaauw door het hele programma waren gestrooid, bleek een wijze ordening die een aanslag op zijn uithou dingsvermogen voorkwam. Hij verkende, in inspannende werkjes van Scelsi, Ayres en Kagel, de grenzen van de dy namiek en het klankspectrum van zijn instrument. Daarbij was, evenals bij het Proko- fiev-concert, niet zelden hin derlijkhoe de aandacht van de musici werd afgeleid door ge stommel van gereed gezette apparatuur in de foyer of door niet aflatend gewauwel rich ting bar. Gaandeweg het nieuwjaars concert nam de publieke be langstelling toe. En gaande weg de concerten groeide ook de bezetting op het podium, van twee tot dertien musici. Aan het begin van de avond trad het ensemble Arte Y Compas aan voor, in muzikaal opzicht, iets geheel anders: een uurtje Flamenco-muziek. Een optreden dat niet bij ie dereen de temperatuur deed oplopen. Dus moesten daarna de riet- en koperblazers, strij kers en slagwerkers van de beide tussen klassiek, jazz en improvisatie pendelende Ste ve Martland Band uit Enge land en de Bik Bent Braam zelf voor een swingend sfeer tje zorgen. Een van de onderdelen van het nieuwjaarsmuziekfeest in de Kloveniersdoelen: het optreden van het Flamenco Ensemble Arte Y Conras. foto Lex de Meester Ook het jeugdige publiek had een eigen koenkelpot meegenomen voor de optocht, foto Pieter Hon hoff

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 27