De veiligheid van de klomp Een goede dienst en de beste wensen zeeland donderdag 2 januari 1997 13 Poging record mosselkoken Van Gelder heeft dracht lief Open-haardbrandje geblust Vuurwerk gestolen in Goes Drankrijder gepakt in Goes Paaltje stopt drankrijder MIDDELKERKE - Philippine mag dan mosselplaats num mer één zijn in de Benelux, de West-Vlaamse kustplaats Micl- delkerke wil zich komende zaterdag kronen tot de plaats waar de meeste mosselen in één pot gekookt worden. Middelkerkse verenigingen proberen zaterdag 4 januari het wereldrecord mosselkoken van Oostduinkerke te breken. Tien jaar geleden wisten koks uit die plaats 1000 kilo mosse len in een pan van 2 meter hoog en 3 meter doorsnee gaar te koken. In Middelkerke gaat komend weekeind 1250 kilogram mosselen de pan in, samen met 60 liter witte wijn, 300 kilo gram verse groenten en 5 kilo mosselkruiden. Dertig koks zul len in de weer zijn om de gigantische partij schaaldieren in een 10 meter hoge pan aan de kook te krijgen. MIDDELBURG - Commissaris van de koningin drs. W. T. van Gelder hoo'pt dat zoveel mogelijk Zeeuwen die nog in kleder dracht lopen, zaterdag naar de nieuwjaarsreceptie van cle provincie komen. Van Gelder deed die oproep woensdag in een nieuwjaars boodschap voor Omroep Zeeland. Hij zei te hopen dat veel mensen zullen 'tonen dat de Zeeuwse dracht een feestdracht is'. De oproep van Van Gelder volgt op zijn pleidooi voor het be houd van de dialecten in de provincie. De authentieke kleder dracht moet net zozeer worden gekoesteVd, aldus Van Gelder. „Ik vind die kostuums zo mooi en de vrouwen die ze dragen zo vitaal. Het zou doodzonde zijn als dat verdwijnt NIEUWERKERK - De Duivelandse brandweer heeft in de oudejaarsnacht moeten uitrukken voor een open-haard- brand. De 32-jarige bewoner van een huis aan de Elzenstraat ontdekte het vuur toen hij thuiskwam na een paar uur te zijn weggeweest. De brandweer heeft het vuur geblust. Er is veel rookschade ontstaan. GOES - Bij een Goese winkel in feestartikelen is op nieuw jaarsmorgen rond zeven uur vuurwerk gestolen. De daders gooiden een ruit in en haalden hun buit uit de etalage. Ook een woning aan de Van Dusseldorpstraat was van oud op nieuw het doelwit van inbrekers. Ook hier werd een ruit stuk geslagen. Ze namen een leeg geldkistje en een mini-stereoto ren mee. GOES - Een 25-jarige inwoner van Rilland is op nieuw jaarsmorgen in Goes aangehouden op verdenking van rijden onder invloed- Toen de verdachte om ongeveer 6.30 uur zijn auto wilde,star ten, reed hij de straat over, de stoep op, tegeneen muur aan. Bij een ademtest bleek dat hij vier keer zoveel had gedronken als is toegestaan. Zijn rijbewijs is ingevorderd en hij kreeg een rijverbod van 9 uur en een proces-verbaal. BROUWERSHAVEN - Een 53-jarige Goesenaar is in de oude jaarsnacht aangehouden hij nadat rond 3.15 uur in beschon ken toestand tegen een ANWB-paal was gebotst op de De- lingsdijk bij Brouwershaven. De auto raakte geheel vernield. De bestuurder raakte licht gewond. Een bloedproef wees uit dat zijn alcoholpromilage dusdanig hoog was dat hij een rij verbod van 11 uur kreeg opgelegd. Ook werd zijn rijbewijs in beslag genomen en kreeg hij een proces-verbaal. van onze verslaggeefster Caroline Moerland HEINKENSZAND - Een goede pas vorm, een voetbed en een voldoende dikke zool, hiel en kap. Zelf weet Jaap Kramer van klompenmakerij Traas in Heinkcnszand wel hoe een kwaliteits klomp eruit ziet. Om ook de klant te kunnen overtuigen dat de fabriek een goed product levert, is volgens Kra mer snel een officieel keurmerk nodig. Zoniet, dan dreigt de klomp door strengere veiligheidsnormen als werkschoen te verdwijnen. 'Nou breekt m'n klomp' is een bekend gezegde. Houten schoenen kunnen stevig zijn, maar ze zijn niet onver woestbaar. Het is dan ook de vraag of de klomp de voet van een werknemer onder alle omstandigheden voldoen de beschermt. Dit in tegenstelling bij voorbeeld tot veiligheidsschoenen met stalen neuzen. De kwestie is actueel door de komst van Europese regelgeving die de vei ligheid op cle werkvloer moet garan deren. Kleding en schoeisel behoren te voldoen aan vastgestelde normen. Zo niet, dan kan de werkgever aanspra kelijk worden gesteld voor een be drijfsongeval. Normen Het is onduidelijk of de klomp aan de Europese normen voldoet. De fabri kanten - Nederland telt er dertig - moeten hun product zelf laten testen. Twee ervan hebben TNO ingescha keld om te laten onderzoeken hoe ste vig de houten schoen is. Voldoet de klomp aan bepaalde eisen, dan komt hij in aanmerking voor een Europees keurmerk. Is dat het geval, dan kun nen werkgevers hun werknemers met een gerust hart op klompen laten lo pen. Ook de VVD-fractie in de Tweede Kamer heeft onlangs voor zo'n keur merk gepleit. En binnen de Neder landse Vereniging van Klompenma kers is laatst geopperd om op dit punt gezamenlijk op te trekken. Een beetje laat, vindt Jaap Kramer, maar hij heeft er alle vertrouwen in dat de houten schoen voldoet aan de Europese veiligheidsnormen. „Ik ben er niet ongerust over. Laatst kwam een klant van ons nieuwe klompen ha len. Hij werkt in de metaal en had een stalen balk op z'n voet gekregen. Er zat een barst in de klomp, maar hij mankeerde zelf niets. Zo'n kap is acht tot tien milimeter dik. Die vangt de klap grotendeels op." Volgens Kramer zijn klanten in het al gemeen zeer tevreden over de klomp als veiligheidsschoeisel. „Het nadeel van houten schoenen is dat je ei'op f oto P i et e r H o n h off droegen. En ook in de bouw waren ze populair. Maar dat mag allemaal niet meer." Als het zo door gaat, vreest hij dat winkels het product van de Hein- kenszandse fabriek niet meer willen afnemen. „Nu hebben ze meestal een voorraadje liggen, maar op den duur is dat niet meer interessant." Overi gens verkoopt de klompenmakerij ook rechtstreeks aan de groothandel en aan particulieren. Verder probeert de fabriek door het geven van rondlei dingen aan te sluiten op het groeiende toerisme in de Zak van Zuid-Beve land. Kramer is een groot voorstander van een gezamenlijk onderzoek van de klompenmakers naar de kwaliteit van de houten schoen. „Het probleem is al jaren dat mensen niet zien wat een goede klomp is. Een klomp is veel meer dan een stuk hout waarin een gat in zit." Klompenmaker Jaap Kramer van de klompenfabriek Traas toont een paar houten schoenen. moet leren lopen. Maar het voordeel is dat ze lekker warm zijn in de winter. Bovendien hoef je nooit veters te strikken." Klompenmakerij Traas in Heinkens- zancl produceert jaarlijks vijftien- tot twintigduizend houten schoenen. Op het terrein aan de Westdijk liggen gro te stapels populieren- en wilgenstam- men. Die worden in kleine blokken gezaagd, waarna speciale machines eerst de buiten- en claarna de binnen kant vormen. Vervolgens worden ze gladgeschuurd, gedroogd en eventu eel geverfd. Kramer schat dat ongeveer de helft van de jaarlijkse productie een be stemming krijgt als werkschoen. „Veeboeren dragen ze graag in de stal, vooral in hel Noorden van het land. Ze zijn best goed voor de voet, zeker wan neer je ze vergelijkt met rubber laar zen. Verder dragen buitendienstwer- naar me kijken. Ze vragen wel eens: 'Wat kun je allemaal met klompen aan?' Dan antwoord ik meestal: 'Wat kim je niet?' Kramer vreest dat de houten schoen op den duur alleen nog maar als sou venir in de winkel ligt. De landelijke productie ligt nu op zo'n 800.000 per jaar, tegen 12 miljoen halverwege de jaren zestig. „Een dorp als Heinkens- zand telde vroeger tien tot vijftien klompenmakers. Vroeger waren het veelal landarbeiders die zo in de win ter een centje probeerden bij te ver dienen." Ook klompenmakelij Traas is op die manier ontstaan. Drie gene raties Traas heeft het bedrijf nu al overleefd. De laatste van de drie is de compagnon van Kramer. „De branche krijgt iedere keer weer een tikje uitgedeeld", zegt Kramer somber. „Vroeger zag je heel veel vrachtwagenchauffeurs die klompen kers van gemeenten of stratenmakers ze erg graag." Zelf loopt de klompen maker ook bijna altijd op houten schoenen, zelfs wanneer hij inkopen gaat doen in het dorp. „Het gebeurt wel dat ik op m'n klompen een nieuwe j as ga halen. Ik heb dan pas in de gaten dat ik ze aan heb, doordat mensen fotografie Pieter Honhoff Na een paar minuten stapt de inspecteur weer in en vervolgt langzaam zijn weg. Twee arm in arm lopende, mooi uitgedoste meiden steken hun duim op naar de surveillancewagen. 'Gelukkig nieuwjaar! Het is inmiddels bijna half twee. In de Goese Polder zijn nauwe lijks nog mensen op straat. De mobilofoon zwijgt. Het enige waar de politie zich om hoeft te bekommeren, zijn wat straat brandjes in Goes-Zuid. Vreugdevuur In 's-Gravenpolder blijkt even later een aftandse personenwa gen te zijn geofferd aan een vreugdevuur. Radojewski be sluit een kijkje te gaan nemen. Op het moment dat de surveil lancewagen het dorp inrijdt, is het vuur echter al geblust. Het acht man sterke brandweer korps van s-Gravenolder had de brand in een mum van tijd onder controle. Autowrak Een zwartgeblakerd autowrak op de driesprong 'voor de oude burgemeesterswoning' is het enige wat rest van het vreugde vuur. De aanstichters van de brand zijn nergens meer te vinden. En geen enkele dorpsbewoner trot seert de kou om te kijken wat er aan de hand is. De temperatuur weerhoudt mensen ervan om rottigheid uit te halen. Radojewski: „Afgezien van die brandjes, is het rustiger dan op een doorsnee zaterdag avond." Een oude auto werd in 's-Gravenpolder geofferd aan een vreugdevuur. Blauwbekken voor het Goese stadhuis. van onze verslaggeefster Caroline Moerland Politie krijgt in oudejaarsnacht slechts meldingen van vreugdevuren GOES - Een nachtelijk ritje door Goes en omgeving met in specteur van dienst H. R. Rado jewski. Gezien de jaarwisseling blijft de mobilofoon opvallend stil. Surveillerende politiemensen melden slechts kleine brandjes: 'Hier in Nieuwdorp is een be hoorlijk vreugdevuur aan het ontstaan. Ik denk dat de mensen in de omgeving daar niet blij mee zijn. Het lijkt me verstandig om de brandweer erop af te stu ren. Verder een goede dienst en de beste wensen!' Zevenendertig mensen zijn deze nacht paraat op de Bevelanden, Tholen en Schouwen-Duive- land. Hun dienst begin oude jaarsavond om elf uur. Op het bureau in Goes eten en drinken de dienstdoende politiemensen eerst wat samen. Daarna, even na twaalf uur, vertrekken de eerste surveillancewagens. Gebied Inspecteur van dienst Radojew ski legt uit dat het bureau in Goes de hele gemeente plus Noord-Beveland bedient. Het gebied is in vier stukken ver deeld, die ieder twee politie mensen toegewezen hebben ge kregen. Het is de bedoeling dat ze daar ook blijven, 'tenzij het ergens uit de hand loopt'. De voortdurende aanwezigheid van de politie in een bepaald ge bied moet het veiligheidsgevoel van de burger vergroten. Mensen bellen het bureau deze nacht vooral omdat ze bang zijn dat kleine vreugdevuren uit de hand lopen. Het is zo rustig dat de surveillanten voldoende tijd hebben om even poolshoogte te gaan nemen, ook al gaat het soms maar om een paar kerstbo men. Zoals tegenover service flat De Schakel in Goes, waar- wat sparren in brand zijn gesto ken. Radojewski mindert nau welijks vaart wanneer hij er langs rijdt. Hij werpt een korte blik op het vuur- en constateert: „Dit levert geen gevaar op; het verkeer heeft hoogstens wat last van de rook." Wanneer hij zijn bevindingen doorgeeft aan col lega's, blijken die het vuur ook al te hebben geïnspecteerd. Naar de Goese Grote Markt dan maar. Bij een geldautomaat te genover de de Grote of Maria Magdalenakerk neemt de in specteur gas terug. Hij kijkt. „Ze zijn er toch geen rotjes in aan het douwen hè?" Op het plein zelf, is het eerste wat op valt een paar afvalbakken die ten prooi zijn gevallen aan van dalen. Verder lijkt het nogal los te lopen met de overtredingen in het uitgaanscentrum. Taxibus jes rijden af en aan. Een groepje feestvierders staat te blauwbe kken voor het stadhuis. Ze gooi en knallers op straat op die het geluidsvolume van een door snee rotje ver overstijgen. Rado jewski stapt uit en wenst ze het allerbeste voor 1997. Het aantal vernielingen in de oudejaarsnacht bleef beperkt. Politie houdt feestvierders op de Goese Markt in de gaten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 25