Kou zorgt voor rustig begin 1997 Bij min zeven de Wester schelde in Schip bij Sluiskil uitgebrand Oudste vrouw van Zeeland nu 108 jaar Brandweer redt ondankbare hond Bergers voorkomen olieramp met tanker Brand in pompgemaal Schaatsers vandaag op pad voor tocht Sluis-Brugge-Sluis Meeste mensen blijven binnenshuis tijdens jaarwisseling zeeuwse almanak Dienst PZC zeeland donderdag 2 januari 1997 van onze verslaggevers VLISSINGEN - Zeeland is rus tig het nieuwe jaar ingegaan. De meldingen bij de politie bleven beperkt tot tientallen vreugde vuren in dorpen en steden en te lefoontjes over vuurwerkover- last. De politie hoefde in geen enkele plaats in actie te komen. Vernielingen bleven beperkt tot opgeblazen telefooncellen en brievenbussen. Vuurwerkslachtoffers vielen er, voorzover bekend, nergens in de provincie. Volgens politie woordvoerders is vooral het ex treem koude weer de oorzaak van de rustig verlopen jaarwis selingen. Dat hield veel mensen van de straat. De politie in het district Ooster- scheldebekken spreekt van een rustige nieuwjaarsviering. De belangstelling om de straat op te gaan was duidelijk minder groot dan vorig jaar. In Bruinis- se moest de brandweer al om 23.30 uur in actie komen na een melding van een autobanden- brand op de Molenstraat. In de nieuwjaarsnacht zelf was het nog een keer raak. De brand weer doofde op verzoek van de politie rond 4 uur een vuurtje bij jeugdsoos De Pul. In de omge ving van de brandstapel waren bomen omgezaagd om het vuur te voeden. Ook pleegde de jeugd bij de soos baldadigheden om voldoende materiaal op het vuur te houden. Sirene In Haamstede kwam een mel ding van geluidsoverlast. Een sirene luidde daar ongeveer een uur lang het nieuwe jaar in. De ze is op last van de politie rond de klok van een uur uitgezet. In Zierikzee werden op diverse plaatsen kleine vreugdevuur tjes ontstoken. In de Huijbert- straat kwam de plaatselijke brandweer in actie. Een 43-jari- g'e bewoner werd bekeurd we gens geluidsoverlast. In Tholen- stad vloog rond 2.00 uur 's nachts een vuilniscontainer aan de Minneputtestraat in brand. De vermoedelijke oorzaak is vuurwerk. De politie bluste de brand. In Goes werden al vroeg op ou dejaarsavond vuurtjes ge stookt. Op de Oranjeweg ging de vlam in een oude caravan. Bij het winkelcentrum De Bussel sleepte de jeugd houten platen, kerstbomen en ander afval bij elkaar met de bedoeling het in de fik te steken. Op verzoek van de politie werd het materiaal door de dienst gemeentewerken afgevoerd. Enkele uren later bleek dat jongeren op dezelfde plek toch een vuur van autoban den en kerstbomen hadden aan- gestoken.Van hetzelfde materi aal was een vuur gemaakt in de Kamperfoeliestraat. In beide gevallen bluste de brandweer het vuur. Binnenstad In de Goese binnenstad moesten enkele ruiten het ontgelden. Van een geparkeerde wagen werd een ruit ingeslagen. Een tuinaf- scheiding werd vernield door vuurwerk en op de Wulfaert- straat sneuvelde een verkeers- zuil door een onbekende auto mobilist. In Kruiningen hield de politie rond 20.00 uur een 26-jarige Rotterdammer aan. Hij had een telefooncel bij het NS-station vernield. De man heeft bekend en beloofde de schade te vergoe den. In Krabbendijke werden in de nieuwjaarsnacht de ruiten vernield van een café aan de Dorpsstraat. In 's-Gravenpol- der ging op het kruispunt Lan- geweg een autowrak in vlam men op. De brandweer bluste het vuur, waarna de gemeente reiniging het wrak afvoex-de. In Baarland werd een bushokje vernield. Op Walcheren verbrandde de jeugd in Nieuw- en Sint Joos- land - ondanks een verbod van de burgemeester - autobranden en ander materiaal op de Oude Rijksweg. De brandweer doofde van onze medewerkster Sheila van Doorsselaer TERNEUZEN - Zeelands oud ste vrouw, Neeltje Willemsen- Verbruggen, is weer een jaartje ouder geworden. Deze week be reikte zij de mijlpaal van 108 jaar, wat zij samen met haar fa milie en medebewoners vierde in verpleegtehuis Ter Schorre in Terneuzen. Mevrouw Willemsen werd in 1888 geboren in Othene. Zij was de oudste uit een gezin van vijf kinderen. In 1912 trouwde ze; het echtpaar leefde van de sme derij die haar man runde. Toen de Eerste Wereldoorlog uitbrak, week het echtpaar samen met zijn twee dochters uit naar Hansweert, maar de economi sche crisis en heimwee deden hen doen terugkeren naar Zeeuws-Vlaanderen. Na bij de Axelse trammaatschappij ge werkt te hebben begon Willem sen een fietsenmakerij. Neeltje werkte ook in de winkel van haarman. In 1975 verhuisde het echtpaar naar het Axelse ver zorgingstehuis De Vurssche; en- van onze verslaggeefster Caroline Moerland YERSEKE - De Yersekse brandweer heeft nieuw jaarsnacht ervaren waar de uit dru kking on d ankb a re hond' vandaan komt. Het korps redde een bewusteloze bouvier uit een brandend huis, bracht het dier weer tot leven en kreeg stank voor dank. Het nieuwe jaar was noggeen half uur jong, of de zestien dienstdoende brandweerlie den moesten uitrukken: brand door onbekende oor zaak in een woning aan de Zanddwarsstraat. Eenmaal aangekomen bij het huis, bleek door kordaat optreden van een buurman het vuur al gedoofd. Hij was met een handblusser de vlammen in keuken en woonkamer te lijf gegaan. Het gevolg was dat de woning voorlopig welis waar onbewoonbaar is, maar niet verloren. Buren wisten ook te vertellen dat de bewoners niet thuis waren, maar hun hond wel. Met persluchtapparatuur trotseerden enkele brand weerlieden de rook, op zoek naar het dier. Dat bleek spoorloos. Na een tip van het inmiddels gealarmeerde baasje, vonden ze de bouvier in een hoekje van de zolder. De brandweerlieden brach ten het dier bewusteloos naar buiten en legden het op straat. Mond-op-bekbeade- ming bleek niet te werken. Daarom combineerde de be velvoerder hartmassage met het toedienen van zuurstof uit een fles. Dat werkte: de bouvier kwanj weer tot le ven. Het eerste wat het dier deed toen hij weer tot zijn po sitieven kwam, was zijn red der in de bovenlip bijten. De dierenarts kon even latei- vaststellen dat de hond er wel weer bovenop zou komen. Hij moest de bevelvoerder echter doorverwijzen naar een huisarts. het vuur. In Amemuiden moest het korps ook in actie komen om vreugdevuren van autobanden te blussen. Uit het dorp kreeg de politie bovendien een anonieme telefonische melding dat een jongen met een vuurwapen zou rondlopen. De politie wist de man tegen half vijf op te sporen, maar een wapen werd niet aan getroffen. In het vissersdorp sneuvelde een telefooncel aan de Burgemeester Hackstraat. In Middelburg ging een tele fooncel kapot aan de Brugge- mede en moest de brandweer in actie komen op de Grevelingen- straat, de Dauwendaelselaan, de Welsingestraat en de Z. Jans- zenstraat. In Vlissingen vatte het plafond van een schooltje aan de W. Roe- lofszlaan vlam, nadat onbeken den vuurwerk door de brieven bus hadden gegooid. De overlast bleef wat de brandweer betreft beperkt tot kerstbomen en autobandenbrandjes. Het korps kwam viermaal in actie. In de Walstraat in Vlissingen sneuvelde een ruit van een broodjeszaak. Om 4.45 uur meldde zich een 23-jarige Vlis- singer aan het bureau die zei in de binnenstad op zijn neus ge slagen te zijn met een fles. De politie heeft hem naar het zie kenhuis gebracht om zijn ver wondingen te laten hechten. Risico Ondanks de kou was het be hoorlijk druk in de binnenste den van Terneuzen en Hulst. Ongex-egeldheden deden zich niet voor. In Zaamslag werd op Het Plein een aantal opgeslagen pallets, kerstbomen en pakken stro door de politie verwijderd, omdat het risico dat deze spul len in brand zouden worden ge stoken te groot was. De brand weer van Terneuzen moest niettemin later in de nacht uit rukken, omdat door de aanwak kerende wind een vreugdevuur niet uit zichzelf doofde en rond vliegend as gevaar opleverde voor de bebouwing. Van een jongeman uit Hoek nam de politie in totaal 112 stuks vuurwerk af. Het spul is door de politie vernietigd. De inwoner van Hoek was ruim na het ver strijken van de toegestane tijd nog bezig vuurwerk af te steken. Zie ook pagina 13: 'Een goede dienst en de beste wensen' I Neeltje Maria Willemsen-Ver- bruggen, oudste inwoonster van Zeeland. kele maanden later overleed de heer Willemsen. Dit jaar mocht de verpleging van verpleeghuis Ter Schorre in Terneuzen een gebakje mee- eten op de verjaardag van Neel tje, want daar is ze het afgelo pen jaar naar toe verhuisd. Het heuglijke feit werd, in tegen stelling tot vorig jaar, sobertjes geviex-d. De gezondheid van Neeltje laat haar de laatste tijd een beetje in de steek en ze is bedlegex-ig, maar toch nog steeds een kx-asse dame. VLISSINGEN - Ondanks de snijdende kou waagden 27 snorkelaars zich op Nieuwjaarsdag in hel ijskoude water van de Westerschelde. Eén deelnemer trok zich niets aan van de zeven graden onder nul. Hij trok al zijn kleren uit en dompelde zich even onder. De overige deelnemers aan de traditionele snox-keltocht bij de Vlissingse boulevard hielden hun duik- of surfpak aan. De Nieuwjaax-ssnox-keltocht - voor de ne gentiende maal georganiseex-d door Duik team Zeeland - kende een historisch laag aantal deelnemers. In vroeger jaren kon de ox-garxisatie veexfig tot hondex-d deelne- mers inschx-ijven die hagel, sneeuw en ijzel tx-otseerden om een parcoux-s van ne genhonderd meter al snox-kelend af te leg gen. „Het water in de Westex'schelde is maar 1,6 gi-aden en dat is wel erg koud", vertelde Ellie Rauws van Duikteam Zee land. „We denkeix dat de mensen het door de kou hebben laten afweten." Protest De tocht is ooit ontstaan uit protest tegen de invoering van de duikvergunning. Van enig protest is al jaren geen sprake meer. Deelnemex's komen vooral voor de uitda ging en voor de gezelligheid. De meeste van hen komen uit Vlissingen of Terneu zen, maar ook duikers uit Hellevoetsluis en zelfs Tiel ondernemen elk jaar de reis foto Lex de Meester naar de Boulevard Evertsen-om het nieu we jaar te beginnen met een frisse duik. Door de kou en de striemende wind be sloot de organisatie het parcours met de helft in te koxten. Gadegeslaan door tien tallen, warm ingepakte, toeschouwers, liepen de deelnemers het koude water in. Groot was de verbazing toen Pieter-Johan Meerveld zich uitkleedde en slechts ge kleed in een zwembroekje kopje onder ging. „Een ongeoefend iemand moet dat echt niet doen", vertelde de Middelbui-ger terwijl hij zich in een trainingspak stak, ..maar ik doe dit tweemaal per week, van af oktober. Je moet weten wat je doet en luisteren naar de taal van je lichaam. Ik ben er vijf jaar geleden mee begonnen en het is gewoon leuk om te doen." van onze verslaggever Conny van Gremberghe SLUISKIL - Een uitslaande brand heeft in de nacht van oud op nieuw het woon- compartiment van het binnenvaartschip Aicha, dat lag afgemeerd in een zijarm van het kanaal Gent-Terneuzen bij Sluiskil, volledig in as gelegd. ■Pex-soonlijke ongevallen deden zich bij de brand niet voor. De exacte omvang van de schade was gisteren nog niet bekend. De bx-and brak uit omstreeks vijf voor half een. Kort na de melding nxkte de brand weer met groot materieel uit. De korpsen van Sas van Gent. Philippine. Westdorpe en Sluiskil zetteix ieder een bluswagen in om de brand aan boox-d van het sloopschip te beteugelen. Ook de havendienst Ter neuzen en de sleepboot Finland verleen- den assistentie. Na enkele uren blussen kon het sein 'brand meester' worden gege ven. Het naast het sloopschip afgemeerde binnenvaartschip Cunia, dat in tegenstel ling tot de Aicha nog gewoon in de vaart is, kon met moeite van zijn ligplaats worden gehaald. Toch liep ook dit schip nog aan zienlijke schade op. Beide schepen waren eigendom van PUMA bv uit Terneuzen. De oox-zaak van de brand is niet bekend. De brandweer sluit evenwel brandstich ting niet uit. De politie te water zal een na der onderzoek instellen. van onze verslaggever Conny van Gremberghe GOES - Snel overpompen van de lading gasolie uit een vastgelopen tanker heeft woensdagmiddag een mi lieuramp in de Oosterschelde voorkomen. De Zwitserse gasolietanker Bruno, geladen met 1950 ton gasolie, was in de ochtend- ux-en aan de grond gelopen bij dé Vlije en dreigde te breken. Vier sleepboten trokken om vier uur de vastgelopen Zwitser vlot. Volgens L. Pol derman van het gelijknamige bergingsbedrijf uit Hans- weert is door het overpom pen van lading voorkomen dat de olie in het water is ge komen. De mosselbanken liggen gedeeltelijk boven water en zouden met olie be- smeurd geraakt zijn. De Bi'uno was op weg van Vlissingen naar Duitsland. Omdat er gevaar bestond dat de binnenvaai-ttanker zou breken liep de kapitein van het schip omstreeks 10.00 uur de hulp in van de Muiler sleepboot Schotland. Het bergingsbedrijf charterde vervolgens de tanker Dieze- stroonx en begon onmiddel lijk met het overslaan van een deel van de lading. Nadat 900 ton olie was overgehe veld slaagden de sleepboten Alpha en Charlie van ber- gingsbedrijf L. Polderman en de boten Holland en Fin land van Willem Mulder Ne derland bv er bij opkomend water in om de tanker vlot te trekken. De Bruno is gistex-- avond voor nadei'e inspectie overgebracht naar een lig plaats bij de Krammerslui zen. Het bergingsbedrijf Willem Muller heeft van Rijkswater staat op oudejaarsdag opdi*acht gekregen om de scheepvaartroutes op de Oosterschelde tussen de Krammer-en Volkerakslui- zen ijsvrij te houden. Voor dat doel worden dxde schepen ingezet. Bij de Kreekrakslui- zen is de Bi'avo van Polder man ingezet om de vrije doorgang van het scheeps- verkeer te garanderen. van onze verslaggever RILLAND - Brand in een pomp gemaal bij de Kreekraksluizen heeft in de nacht van maandag op dinsdag voor enkele tonnen schade aangericht. De oorzaak van de brand is onbekend. Rijkswaterstaat vermoedt dat door een storing in een motor het één en ander fout is gegaan. De binnenvaai't op het Schelde- Rijnkanaal ondervindt geen hinder door de brand. Het uitge schakelde gemaal heeft geen functie voor de scheepvaart. Het wordt gebruikt om zoet wa ter uit een spaarbekken bij de sluizen richting Antwerpen te pompen, waarmee zout en ver vuild water uit de Antwex*pse haven wordt tegengehouden. De kans dat het zoute watêr nu de Kreekraksluizen bereikt, is klein. Het wordt gewoonlijk tot de Bathse brug weggednxkt. een afstand van anderhalve kilome ter. Het water wordt bovendien weinig in beweging gebracht, omdat de scheepvaart deze da gen zeer beperkt is. Er vinden maximaal vijf schuttingen per dag plaats.De brandweer van Rilland was in de nacht van maandag op dinsdag omstx-eeks kwart over twaalf als eerste ter plaatse. Zij kon niet voorkomen dat er veel schade ontstond. Het gemaal zal eex-st water- en winddicht worden gemaakt, waarna de machineiie in het ge maal kan worden schoonge maakt en gerepai'eerd. Dit werk duurt zeker tien dagen. van onze verslaggever Conny van Gremberghe SLUIS - Liefhebbers van lange schaatstochten kunnen vanaf vandaag (donderdag) aan hun trekken komen. De Sluisse ijs- club 't Zwin kreeg gisteren van de Belgische en Nederlandse in stanties toestemming de tradi tionele toertocht Sluis-Brugge- Sluis te houden. Vanaf 10.00 uur kan er vanaf de Sluisse Kaai ge stald worden voor de langeaf- standstocht over 34 kilometer. „Het ijs heeft zelfs onder de bruggetjes in de Damse Vaart een dikte van ruim twaalf centi meter: Op tal van plekken is het ijs nog veel dikker. Er is dus geen enkel beletsel meer om grote groepen mensen op het parcours toe te laten", zei voorzitter M. van Westen van 't Zwin gister middag. Zwinstedentocht Als de weersomstandigheden de komende dagen niet wijzigen - en daar ziet het niet naar uit - dan zal zaterdag de wedstrijd Sluis-Brugge-Sluis gereden kunnen worden. Van Westen: „Dan hebben we het niet over de echte klassieker, de Zwinste dentocht. Om die te mogen rij den hebben we toestemming no dig van de KNSB. We hopen die overigens wel te krijgen en wel voor donderdag 9 januari, maar ja, daar zitten wel wat haken en ogen aan. Gaat de Elfsteden tocht door, dan moet het pro gramma van de bond daar op aangepast worden. Het is dus nog even afwachten, maar voor alsnog treffen wij de voorberei dingen om de Zwinstedentocht volgende week dondei'dag te kunnen houden." Geen beletsel Volgens Van Westen is de be langstelling voor zowel de klas siekers als de toertocht enorm. „De voorbije dagen hebben vele mensen ons gebeld en gevraagd hoe de zaken eivoor stonden. Welnu, burgemeester C. van Liere van Sluis heeft ons laten weten dat er wat hem betreft geen beletsel meer bestond om de toexlocht te houden." Bestuurslid J. Smoorenburg van de Sluisse ijsclub verkende woensdagmiddag samen met andere leden het parcours en kreeg in Damme van de rijks wacht te horen dat de ijslaag daar ruim veertien centimeter was. „Ook in België zullen we dus, in tegenstelling tot vorig jaar, geen problemen meer on dervinden", zei hij. Vorig jaar deelde de rijkswacht op het Vlaamse deel van de tocht be keuringen uit aan twee schaat sers die zich op de Vaart ge waagd hadden zonder dat de Belgische instanties daarvoor toestemming hadden verleend. De Sluisse ijsclub verwacht dat vandaag zo'n driehonderd schaatsers de tocht zullen ma ken. „Meer dan driehonderd is mogelijk, maar met het oog op het barre weer zullen dat er, zo denken wij, niet veel meerzijn", aldus Smoorenburg, Nor-maal gespx-oken vie ren ze Nieuwjaar met el kaar; die twee ondei-houds- monteurs, maar deze keer had één van hen dienst. Tij dens het Nieuwjaarsconcert kwam hij binnenrennen: Ge lukkig Nieuwjaar! En, ja, graag een borreltje en, zeker, het was druk geweest en best mogelijk dat hij nog meer te klussen zou krijgen. Na een uurtje stapte hij op en zette koex-s naar huis. „Misschien nog even een uuxlje pitten, wie weet." Zijn collega vond het dan ook vervelend om hem na een kwartier te moeten bellen. Zijn tas was blijven staan. „Even gauw, dan. voordat hij op bed ligt." Hij draaide het nummer en en enkele secon den later ging de telefoon- In de tas. Normaalgesproken verluiert hij zijn vrije dagen op de bank, die onderhouds monteur, maar nu had hij dienst. Overgenomen van een colle ga, die hij snurkend in zijn bed wist. foto Charles Strijd Het wooncompartiment van het binnenvaartschip brandde volledig uit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 23