Schietpartij op markt Hebron iDiïemula Schippers vast in het ijs 4 WEKEN GmnCxère Elfstedentocht zaterdag of maandag Connerotte man van het jaar in België ^zintratuin l VEE Zeven Palestijnen gewond door protestactie Israëlische militair Rotterdam achteruit Middelburger verongelukt Ijskoude duik in Westerschelde Superlot maakt inwoner Utrecht multimiljonair Deze week alleen )ij Albert Heijn. Oh VOOR 15,00 JA, ik wil: BESTOL MIDDELBURG: EEN GOED GRENEN BEGIN... Mooi schaatsweer De oostzuidoosten wind is zwak tot matig, 2-3 Beaufort. Het is zonnig en helder. Temperatuur omstreeks -7 graden, vannacht rond -11 graden. 240e jaargang no. 1 donderdag 2 januari 1997 losse nummers 1,75 GEMEENTE BES rilIIRBERS EN MEDEWERKERS WENSEN U EEN VOORSPOEDIG WÊÊÊÊÊÊÊÊmÊÊmÊÊÊÊÊÊÊmmÊÊiiÊÊÊÊÊmÊmÊÊÊÊmÊm van onze sportredactie LEEUWARDEN - De Elfste dentocht komt eraan. „We gaan los met de organisatie", vertelde voorzitter Kroes van de Vereniging De Friesche Elf Steden gisteren. Op de Bonke- vaart in Leeuwarden, waar de rijders finishen, is gisteren al begonnen met het plaatsen van lichtmasten. Vandaag wordt in de Friese hoofdstad een tiental grote tenten opgebouwd, die voor verschillende doeleinden gebruikt gaan worden. Misschien wordt vandaag al beslist wanneer de tocht dei- tochten verreden wordt. De Elfstedenkoorts is inmiddels zo hoog opgelopen, dat de NOS vanaf 11.00 uur via Nederland 2 een rechtstreekse uitzending verzorgt van de persconferen tie die het bestuur geeft na af loop van de vergadering. Wan neer het bestuur de beslissing uitstelt, is het gezien de weers verwachtingen zeker dat er maandag geschaatst gaat wor den. Negentig procent van het 200 kilometer lange traject is inmiddels geschikt bevonden. Het bestuur eist echter hon derd procent. Pas als daarover zekerheid is, zal voorzitter Kroes de verlossende woorden 'it sil heve" ('het gaat gebeu ren') uitspreken. Kroes meldde gisteren dat de ijssituatie op de route niet is veranderd sinds woensdag morgen. Met name in Sneek en Harlingen zijn er nog proble men. In Sneek is de afstand te groot om te klunen. Om daar de zwakke plekken te verhelpen, is het mogelijk dat de brand weer het ijs gaat besproeien. Zie ook pagina 19 van onze correspondent Ad Bloemendaal TEL AVIV - Een akkoord over de hergroepering van het Israë lische leger in Hebron liet woensdagavond nog altijd op zich wachten. Maar in de stad zelf is de spanning verder toege nomen nadat een Israëlische soldaat zijn wapen in het wilde weg leegschoot, waardoor ze ven Palestijnen gewond raak ten. Eén van de slachtoffers ver keerde gisteravond nog in levensgevaar. De dader, een 19-jarige kolonist uit een nederzetting bij Jeruza lem, zei dathij de uitvoering van de militaire hergroepering wil de saboteren. Premier Benjamin Netanyahu heeft de actie in een telefoongesprek met Yasser Arafat scherp veroordeeld. Hij beloofde de Palestijnse presi dent dat 'deze misdaad' de on dertekening van een overeen komst over Hebron niet zal verhinderen. Soldaat Noam Friedman was niet gelegerd in Hebron, maar ging speciaal naar de stad om zijn daad uit te voeren. Halver wege de ochtend wandelde hij vanuit de Avraham Avinu-wijk, in de Israëlische enclave, in de Noam Friedman aan het schieten, kort voor hij werd overmeesterd. van onze verslaggevers ROTTERDAM - Als de huidige kou aanhoudt zal het niet lang meer duren of de binnenvaart loopt langzaam vast in het ijs. Momenteel varen de meeste schepen nog wel, vooral onder begeleiding van ijsbrekers. Op de kleinere vaarwegen is het al een stuk moeilijker, ook als ge volg van vaarverboden. Volgens bestuurslid J. de Vries van de schippersbond ONS wordt het nu dagelijks moeilij ker voor de binnenschippers om inde vaart te blijven. Daar komt nog eens bij dat op bepaalde routes varen niet meer mogelijk is doordat sluisdeuren zijn vast gevroren en dus niet meer func tioneren. Volgens De Vries liggen op aller lei plaatsen al binnenvaartsche pen vast in het ijs. Het gaat dan vooral om vaartuigen die leeg zijn. Niet beladen schepen zijn door hun hogere ligging in het water veel minder tegen het ijs opgewassen. Een positief punt is volgens De Vries dat het materieel in de bin nenvaart steeds sterker en zwaarder wordt. Dat betekent een grotere weerbaarheid in winterse omstandigheden. „Maai- desondanks zal de situa tie wel heel snel verslechteren als de huidige vorst doorzet", al dus De Vries. Dode De hevige koude heeft in Lely stad een slachtoffer geëist. Een 79-jarige inwoner van die stad vroor dood. Het stoffelijk over schot van de man werd op oud jaarsdag in alle vroegte door de politie ontdekt in de tuin van zijn woning. Het slachtoffer is vermoedelijk de avond voor zijn dood in de achtertuin uitgegle den, op zijn hoofd gevallen en vervolgens bewusteloos ge raakt. Met een helikopter wordt van middag voedsel gedropt voor de honderden koeien en paarden in het natuurgebied Oostvaar- dersplassen. Volgens de Neder landse Melkveehouders Vak bond in Flevoland is de actie nodig, omdat de dieren in het gebied door de barre winter moeilijk aan voedsel kunnen komen. De melkveehouders in Flevo land vinden dat de dieren in de Oostvaardersplassen onder toe zicht van de Gezondheidsdienst voor Dieren en dierenartsen in Flevoland moeten komen te staan. De bond dreigt met ande re acties, als de dieren in het ge bied geen betere verzorging krijgen. Het geld voor de voedseldrop- ping is bijeengebracht door sponsors, dierenartsen en melk veehouders. Staatsbosbeheer vindt de actie 'absoluut overbodig'. „Er is voedsel genoeg. De dieren zijn uitstekend in staat het zelf te vinden. Het zijn geen land- bouw-huisdieren. In de strenge winter van vorig jaar hebben ze zichzelf ook prima kunnen red den. Ze hebben ook genoeg te drinken, want wij maken wak ken. Er is niets aan de hand", al dus een woordvoerder. AN- P/AP/GPD pagina 5: kou elders in Europa den bestaat dat de bestuurder alcohol heeft gebruikt, wordt de 24-jarige Hagenaar nog'steeds vastgehouden. Hem wordt rij den onder invloed en dood door schuld verweten. Alle inzittenden met uitzonde ring van de bestuurder raakten gewond. Drie van hen konden ter plaatse aan hun verwondin- gen worden behandeld. De 21-jarige Middelburger en een 19-jarige Vlissinger moes ten naar het Oosterscheldezie- kenhxxis worden overgebracht. D aar is de oudste van de twee la ter in de morgen overleden. KAPELLE - De 21-jarige A Quasinx Salinx uit Middelburg is op nieuwjaarsmorgen overle den als gevolg vaix een verkeers ongeval op de A58 bij Kapelle. Hij zat met vijf andex-en in een pei'sonenwagen die werd be stuurd door een 24-jaxige man uit Den Haag. De Hagenaar haalde met hoge snelheid een voor hem rijdende personenau to in. Hij raakte bij deze ma noeuvre de vangrail. Vanwege zijn onvoorzichtige lijgedrag en omdat het vermoe- Advertentie) Vertraging Arafat zegt dat wat hem betreft de handtekeningen kunnen worden gezet onder het Hebron- akkoord, maar de Israëlische premier houdt vol dat hij pas zal De haven van Rotterdam heeft het afgelopen jaar één procent min der lading verwerkt. De oorzaak lag vooral in de achteniitgang van de overslag van ijzererts en schroot. De overslag van con tainers steeg met anderhalf procent. Daarmee bleef Rotter- T dam achter bij concurrenten als Hamburg en Ajitwerpen. van onze redactie binnenland DEN HAAG - Ixx de provincie Utrecht loopt sinds de laatste minuten van 1996 een multimil jonair rond. Althans, het win nende superlot vaix de Oude- jaarsloterij, dat tien miljoen gulden opbracht, is in deze pro vincie verkocht. Meer mag directeur J. Wille- mars van de Stichting Exploita tie Nedexiandse Staatslotexij (SENS) niet zeggen. Tenzij de nieuwbakken multimiljonair te kennen geeft de publiciteit te zoeken, uiteraard. Vast staat wél dat nooit eerder in Nedex- land een belastingvrije hoofd prijs van tien miljoen gulden is uitgekeerd. Voor de Staatsloterij is 1996 een goed jaar geweest. De omzet van marktleider SENS heeft de grens van één miljard gulden overschreden. Deze ging van 956 miljoen gulden in 1995 naar 1,015 miljard gulden dit jaar, al dus een zeer tevi-eden Wille- mars. De belangstelling voor de Oude- jaarsloterij 1996 sloeg alle re cords, aldus Willemars. De Staatsloterij boekte een omzet van 110 miljoen gulden. Vorig jaar bedroeg die nog 85 miljoen gulden. De Staatslotexij ver kocht dit jaar alle 2,2 miljoen Oudejaax-sloten en verdeelde bijna 736.000 pxijzen met een totaal prijzenpakket van 65 miljoen gulden. ANP Aanbieding geldt t/m zaterdag 11 Januari 1997. 'Zolang de voorraad strekt (Advertentie) lichting van de Arabische markt. Hij was gewapend met een M-16 geweer. Volgens een Palestijnse winke lier, die ooggetuige was, dach ten Israëlische soldaten in de buurt aanvankelijk dat zij doel wit waren. „Ik zag een Israëli sche soldaat met een keppeltje op, de markt oplopen," vertelde hij de Israëlische radio. „On middellijk opende hij het vuur in alle lichtingen. Soldaten in de buurt doken eerst weg, om dat ze dachten dat zij werden beschoten. Overal lagen Pales tijnen op de grond. Sommigen bloedden. Op het moment waar op de aanvaller een nieuw ma gazijn wilde laden, werd hij be sprongen door ckie soldaten die zijn geweer afpakten. Hij bood hevig tegenstand". Korte tijd later arriveerde mi nister van defensie Jitschak Mordechai in Hebron. Hij sprak er met burgemeester Mustafa Natshe, in een poging de gemoe deren te kalmeren. tekenen als wat hem betreft de veiligheidssituatie voldoende is geregeld. Dat was op oudejaai-s- dag volgens hem nog niet het ge val en daarom is toen een top conferentie met Arafat op het laatste moment afgelast. Woensdagavond hebben Israë lische en Palestijnse onderhan delaars hxm overleg voortgezet in de residentie van de Ameri kaanse ambassadeur in Hei-z- liya, bij Tel Aviv. In het Israëlische kabinet heeft zich ook minister Limor Livnat (Likud) tegen de tekst van het ontwerp-akkoord over Hebron uitgesproken. In totaal zijn nu zeven van de achttien minister tegen, plus een aantal Knesset- leden van de coalitiepartijen. „Het kan zo niet langer", zei Ne tanyahu dinsdag. Die opmer- king leidde onmiddelijk tot spe culaties over de vorming van een regering van nationale een heid. GPD Zie ook pagina 2. Strenge vorst of niet, 27 man do ken op Niemvjaarsdag vanaf het Vlissingse strand in het ijzige ivater van de Westerschelde voor de traditionele snorkel- tocht. De meeste zwemmers hielden hun surfpak aan. Eén dappere volbracht de tocht slechts gekleedin een zwembroek. WÊÊÊÊKÊÊÊKÊHÊÊÊÊÊÊÊÊHÊÊÊÊKÊÊÊÊÊÊÊlÊÊÊÊÊKÊÊÊÊÊÊtk Feiten en meningen: 2; Binnenland: 3; Varia: 4; Buiten land: 5; Financiën en economie: 7; Radio en televisie: 9; Zeeland: 11,13,15 en 14; Sport: 19 en 21. (Advertentie) Na alle feesten van de afgelopen tijd is het niet ondenkbaar dat u nü vooral behoefte hebt aan fris. Om even bij te komen. Komt goed uit trouwens, want u krijgt nu bij zes literflessen Royal Club een praktische, inklapbare fles- sendrager. Is dat mooi (en mak kelijk!) meegenomen of niet? Royal Club Bitter Lemon, Bitter Lemon Light Tonic, Tonic Light Light Cassis, Light Cerise, Grapefruit Light Citroen, Light Sinas en Ice Tea. Nu bij zes literflessen: inklap bare flessendrager cadeau van onze redactie buitenland BRUSSEL - Onderzoeksrechter Jean-Marc Connerotte, aan vankelijk verantwoordelijk voor de coördinatie in de zaak- Dutroux, is in België uitgeroe pen tot 'man van het jaar'. Lezers van de grootste Belgi sche krant Het Laatste Nieuws gaven hem ruim tweeduizend punten meer dan de olympische zwemkampioen Fred Deburgh- gi'aeve. Officiex- van Justitie Michel Bourlet, nog steeds belast met het ondei-zoek in de zaak- Dutroux, eindigde als derde in de peiling onder zeshonderd le zers van de krant. Marie-France Botte, strijdster tegen het mis bruik van kinderen, behaalde de vierde plaats, Paul Max-chal, va der van het door Dutroux ver- moorde meisje An, de rijfde. De x*est van de top-tien bestaat ui t achtereenvolgens koning Al- bert, zanger Helmut Lotti, we reldkampioen wielx-ennen Jo- han Museeuw, Jean Lambx-ecks, vader van de samen met An Max-chal vermooi'de Eefje, en de student uit het Waalse plaatsje Marcinelle die de politie op het spoor bracht van MarcDutroux. Daardoor kon de politie de meisjes Sabine en Laetitia be vrijden Opmei-kelijk is de slechte score van de polxtici. Vlaams opposi tieleider en liberaal Hennan de Croo is de eerste politicus in de peiling op de twintigste plaats. Premier Jean-Luc Dehaene ein digde als nummer 47. Connei'otte kon in oktober op massale sympathie rekenen toen justitie hem van de zaak- Duti-oux haalde. Door een bord spaghetti te accepteren op een benefietfeestje voor de nabe staanden van vermiste kinderen had hij in de ogen van het Hof van Cassatie zijn onafhanke lijkheid verloren. ANP ^^^^(Advertentie^^^^^ (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 32,50 per kwartaal met automatische afschrijving a 91,35 foto AP (Advertentie) Naam: Voorletters: m/v Straat: Postcode: Plaats: Telefoon: BLUE STONEWASHED SPIJKERBROEK Maten 30-40, lengtematen 32 en 3' Normaal 34.95 Bristolprijs 25.- Geldig 4 januari Markt 45 (naast ING) (Advertentie) De sleutelbloem (Primula Acaulis) brengt in deze wintertijd het voorjaar in huis. Zet haar op een koele, lichte plek in huis, geef regelmatig water en u heeft er lang plezier van. Keuze uit diverse kleuren. 3 stuks, compleet in mandje Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant In januari en februari geen koopavond. Grote zijdebloemshow. KOUDEKERKE Vllssingsestraat (tussen Koudekerke en Vlissingen). tel. 0118-551623. ^mKÊÊMÊBmamËBÊÊummsmm HET GROENE WARENHUIS Een dagje uit naar onze grandioze Feestelijke Kerst- en Nieuwjaarsshow Donderdag 2 januari 09.30- 17.30 uur Vrijdag 3 januari 9.30 - 21.00 uur Zaterdag 4 januari 09.00 - 17.00 uur Uniek in antiek- en geloogd grenen meubelen Chr. Huygensstraat 3 ind. terr. Strijen tel. 078 - 674 30 00 GROOT GEDEELTE WINTERCOLLECTIE 1/2 PRIJS LANGE DELF 16 MIDDELBURG

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 1