Zwartrijder nu de grote favoriet Zege getergde Van der Wielen PZC Elfstedenbestuur in riante positie Chelsea verslaat leider Liverpool Evert van Benthem schaatst toertocht sport donderdag 2 januari 1997 19 Post kan nieuwe ploeg starten Arnold kiest voor Japan Tergat snelste in Sylvester-loop Peterka wint in Garmisch Bestuurslid Elfsteden overleden Erik Huizebosch en Henk van Benthem trekken zich terug voor Elfstedentocht Nieuwenhuyse onderhandelt met twee clubs Van Utrecht vertrekt bij Padova Basketbaltop speelt om troostprijzen Atleet Tessema zwaar gewond Henk Kroes (rechts) en ijsmeester Piet Venema zijn optimistisch na de bijeenkomst met de twintig rayonhoofden. foto Paul Vreeker/ANP van onze verslaggever Willem Stegenga LEEUWARDEN - Het bestuur van de Ver eniging De Friesche Elf Steden verkeert in een riante positie. Voor het eerst sinds jaren heeft het de keus uit drie dagen om de tocht te laten verrijden. Mocht er tij dens of na het weekeinde een dooifront ons land binnendringen dan kan de tocht op zaterdag worden gehouden. Als de vorst aanhoudt - en de voorspellingen wijzen in die richting - dan kan de tocht maandag of dinsdag worden georgani seerd. Dat er een tocht wordt gehouden, staat buiten kijf. Voorzitter Henk Kroes laat daar geen enkele twijfel meer over bestaan. Tijdens de vergadering van rayonhoofden kreeg het bestuur gisteravond mandaat eventueel de tocht voor zaterdag uit te .schrijven zonder dat de rayonhoofden daar eerst nog voor bij een moeten worden geroepen. De voorbereidingen zijn inmid dels in volle gang. „Wij beginnen met die dingen die geld gaan kosten", aldus Kroes. De route kent nog een aantal zwakke plekken: Sneek, HarlingenenBartlehiem. Volgens ijsmeester Piet Venema verkeert 180 van de 200 kilometer in een puike con ditie. In Sneek kunnen de wedstrijdrij ders zich beperken tot klunen. De toerrij ders zullen echter al na korte tijd worden geconfronteerd met een looptraject van drie kilometer. Het bestuur wil dat voor komen. De kwaliteit van het ijs is over het alge meen goed. Hier en daar, vooral in het noorden, ligt 'werkijs'. Op de meren is op enkele plekken sprake van 'ribbelijs'. Het hoeft voor de deelnemers geen probleem te zijn, GPD DEN HAAG - Peter Post heeft van een multinational het aan bod gekregen een nieuwe wielerploeg op te zetten. De 63-jari- ge nestor van het Nederlandse fietsen, sinds eind 1994 weg uit de wielersport, heeft het verzoek in beraad. „Ik moet binnen twee tot drie maanden beslissen." Post verliet twee jaar gele den noodgedwongen de wielersport. Na Raleigh, Panasonic en Histor/Novemail eindigde zijn ploegleidersleidersavon- tuur van 22 jaar door een gebrek aan nieuwe geldschieters. Dat er nu opnieuw een multinational heeft aangeklopt, streelt hem wel. „Maar eigenlijk wil ik er geen ruchtbaarheid aan ge ven. Dan moet ik me binnenkort weer aan iedereen verant woorden." Post wil de naam van het bedrijf niet kwijt. Alleen dat het een wereldwijd opererend concern betreft. Als Post een positief besluit neemt, moet de ploeg in 1998 de weg op. ANP BREDA - Graham Arnold heeft definitief voor een voetbal- avontuur in Japan gekozen. De 33-jarige Australische spits van NAC tekende een contract van een jaar voor Hiroshima Sanfrecce. waar tot voor kort ook trainer Wim Jansen en spe ler Pieter Huistra actief waren. Arnold, die dit seizoen negen keer scoorde voor NAC en op 18 december uit tegen Fortuna Sittard zijn laatste wedstrijd speelde in de eredivisie, maakt zijn debuut in de J-league in februari. ANP SAO PAULO - Paul Tergat heeft 1996 met een zege afgesloten. De zilveren-medaillewinnaar van de olympische 10.000 me ter prolongeerde zijn titel in de Sylvester-loop in Sao Paulo. de traditionele afsluiting van het jaar van de wegatletiek. Bij de vrouwen won de Braziliaanse Roseli Machado voor eigen publiek. Tergat, regerend wereldkampioen veldloop, loste 1500 meter voor het einde van de race over 15 kilometer zijn landgenoot Joseph Kimani. Tergat won in 43.50 seconden, 38 seconden boven het parcoursrecord dat hij vorig jaar vestig de. Aan de finish bedroeg het verschil tussen beide Kenvanen 33 seconden. Kimani had dezelfde marge voorsprong op de nummer drie, de Braziliaan Vanderley Cordeiro de Lima. De Sylvesterloop, al sinds 1925 een jaarlijks terugkerend feno meen, kende bij de vrouwen evenmin spanning. Machado fi nishte in 52 minuten en 32 seconjden, 41 seconden voor de Mexicaanse Maria del Carmen. RTR GARMISCH PARTENKIRCHEN - De 17-jarige Primoz Pe terka heeft op nieuwjaarsdag de traditionele schansspring wedstrijden in het Duitse Garmisch Partenkirchen gewon nen. De Sloveen maakte de winnende sprong van 118 meter en kwam tot een totaal van 241,9 punten. De Oostenrijker An dreas Goldberger legde beslag op de tweede plaats. De Japan ner Takanabu Okabe werd derde. Het was de tweede wed strijd van de Vierschansentoernee. De zege tijdens de eerste wedstrijd in Oberstdorf ging naar olympisch kampioen Die ter Thoma. Tijdens de training in Garmisch verbeterde de Duitser voor eigen publiek het schansrecord na een vlucht van 126 meter. Bij de wedstrijden kwam hij niet verder dan de achtste plaats. SID LEEUWARDEN - Bestuurslid Andries Westerbaan van de vereniging De Friesche Elf Steden is dinsdagmorgen op 59- jarige leeftijd overleden. Westerbaan kreeg vlak voor hij naai de dagelijkse persconferentie van het bestuur in Leeuwarden zou afreizen een hartstilstand. Binnen het college van de Elf stedentocht was de aannemer belast met technische - en wed strijdzaken. ANP van onze sportredactie SINT JANSKLOOSTER - Er komt dit jaar een opvolger van Evert van Benthem als twee voudig winnaar van de Friese Elfstedentocht. De kaasboer uit Sint Jansklooster vindt het niet erg. „Ik had liever gehad dat de tocht afgelopen winter was doorgegaan." Toen reed hij zelf nog mee bij de wedstrijdrijders. Maar begin dit jaar kondigde hij zijn afscheid van het wedstrijdschaatsen aan. „Je bent nog niet gestopt of ze schrijven een Elfstedentocht uit. Dat is wel een beetje zuur," bekent Van Benthem. Samen met andere oud-gedien- den als Jos Niesten (derde in 1985), Jos Pronk en mogelijk ook Co Giling wil hij nu de toer tocht rijden. „Ik heb inmiddels een buikje," grapt hij. „Wil je bij de wedstrijdrijders meetellen dan moet je de hele zomer door- trainen. Ik heb niets gedaan, al leen op de kaasboerderij ge staan." GPD van onze verslaggever Henk Wageman ZWOLLE - In 1985 schaatste Erik Huizebosch als toerrijder de Elfstedentocht 'illegaal' uit. „En nu geld ik als een grote fa voriet", zegt de marathon schaatser uit Gramsbergen, kort nadat hij heeft gehoord dat de Tocht der Tochten doorgaat. Een voorkeur voor een datum heeft hij niet. „Het kan me niks schelen. Hij wordt gereden, dat is voor mij het belangrijkste." Huizebosch wordt platgebeld, nu bekend is geworden dat er een opvolger komt van twee voudig winnaar Evert van Ben them. „Iedereen trekt aan me. Ze willen me op de dag voor de wedstrijd nog helemaal volgen met een camera. Nou, ze mogen van mij helemaal niets meer. Ik doe nergens meer aan mee. Ik concentreer me helemaal op de Elfstedentocht en ik trek me niks aan van de pers." Huizebosch denkt dat de eerste 50 kilometer van de wedstrijd bepalend zullen zijn. „We moe ten de eerste twee uur in het pik kedonker schaatsen. Reken er op dat er veel valpartijen zullen zijn. Ik denk dat er dan direct groepjes van een man of tien zullen ontstaan. En daar moet je gelijk bijzitten." Ploeggenoot en mede-favoriet Henk van Benthem is het vol strekt oneens met zijn compaan Huizebosch. „Ben je mal, de wedstrijd wordt echt niet in een vroeg stadium beslist. Iedereen begint voorzichtig, want het gaat om een wedstrijd van 200 kilometer. Zo vaak zal er niet worden gevallen. Bovendien: als je in vorm bent, val je niet. Evert is de beide keren dat hij won weinig onderuit gegaan." Wat de jongste Van Benthem- telg betreft komt de wedstiijd zaterdag al. „Ik ben weliswaar niet in vorm, maar ondervind ook geen hinder van blessures of ziekten. Bovendien wordt er weinig wind verwacht die dag en is de voorspelling dat het zondag gaat sneeuwen." Dat de kersverse nationale kampioen Bert Verduin zich na de titelstrijd in Ankeveen on middellijk in de favorietenrol plaatste, vindt Van Benthem geen nadeel. „Er zullen nu toch een stuk of vijf, zes rijders op Verduin gaan rijden. Op mij let ten ze niet, want ik heb nog geen deuk in een pakkie boter gere den." Veel geluk Huizebosch wil nog geen favo rieten noemen. „Ach, iedereen kan zo'n wedstrijd winnen. Je moet ook veel geluk hebben." Henk van Benthem weer: „Ge luk dwing je af. Let maar op, de winnaar zal weinig pech ken nen." Erik Huizebosch en Henk van Benthem zullen tot aan de Elfstedentocht niet meer in an dere wedstrijden aan de start verschijnen. Voor de Wehkamp- ploeg van Haico Bouma, Ed ward Hagen en de broers Henri en René Ruitenberg ligt dat an ders. Henri Ruitenberg reist vandaag al af naar Friesland. Hij ontbrak gisteren in Heeren veen wegens darmproblemen, maar is al weer nagenoeg her steld. Voor Edward Hagen, die al een maand lang met darmproble men kampt, lijkt de Elfsteden tocht te vroeg te komen. Ploeg leider Jan van Ommen: „Wij hopen zeer dat de Elfsteden tocht maandag wordt ven-e den. GPD Superbenen dragen schaatser uit Zierikzee naar eerste succes op natuurijs van onze verslaggever KRUININGEN - Adriaan Nieu wenhuyse is volgend jaar geen trainer meer bij de voetbalclub Kruiningen. De oefenmeester heeft zijn huidige club, die hij voor het vierde jaar traint, laten weten dat hij in onderhandeling is met twee hoger spelende clubs. Kruiningen hoopt deze week rond te komen met een opvolger voor Nieuwenhuyse, die in de afgelopen jaren als trainer/spe ler heeft gefungeerd. Kruinin gen is koploper in de derde klas se B. Het is nog niet bekend waar de ex-speler van onder meer Hoek, Oostkapelle en het Nederlands amateurelftal volgend jaar ak- tief zal zijn als trainer. Zijn naam wordt het meest in ver band gebracht met een over gang naar Hoek. Bij de zaterdag hoofdklasser wordt dat nog niet bevestigd. Nieuwenhuyse: „Ik ben met twee clubs in bespreking, we zijn in een vergevorderd stadi um, maar ik verwacht pas in de komende week duidelijkheid." Hoek heeft een dezer dagen een gesprek met Johan Ballegeer. LEIDEN - Het avontuur van Leonard van Utrecht in Padova is ten einde. Het bestuur en de trainer van de Noord-Italiaanse vereniging hebben de 27-jarige Noordwijker meegedeeld dat hij naar een andere club mag uitzien. Van Utrecht verhuisde in 1995 van Cambuur Leeuwarden naar Padova, een club die toen nog in de Serie A uitkwam. In plaats van Helmond Sport, Excelsior of Veendam heetten de tegen standers plotseling AC Milan. Internazionale en Juventus. Dertien maanden later is Van Utrecht hard wakker geschud uit de 'jongensdroom', zoals hij zijn overgang indertijd om schreef. Padova degradeerde, sterren als Kreek, Lalas en Vlaovic verdwenen en de Noordwijkermoest in het huidi ge seizoen regelmatig plaatsne men op de bank en later zelfs op de tribune. Van Utrecht: „Padova wilde me bij een club uit de Serie C onder brengen, maar daar had ik geen zin in. Ik beslis zelf waar ik heenga." GPD van onze sportredactie LONDEN - Chelsea heeft op nieuwjaarsdag de Engelse kop loper Liverpool verrast. Vuur werk was voor de ploeg van Ruud Gullit op Stamford Bridge niet nodig. Een treffer van Ro berto di Matteo volstond voor drie punten. Arsenal en New castle profiteerden optimaal zo dat het weer dringen is geblazen in de top van de premier league. Chelsea nam wraak voor de dik ke nederlaag (5-1) in de uitwed strijd op Airfield Road. De Lon- denaren holden in de eerste helft vooral achteruit door het geduldige, bijna onberispelijke positiespel van Liverpool. Di Matteo bracht, daarin in de 43e minuut verandering. Hij maak te gebruik van een blunder van Michael Thomas. Een veel beter Arsenal won voor ruim 37.000 getrouwen op Highbury met 2-0 van Middles brough, door blessures zodanig verzwakt dat de bijna 40-jarige manager Bryan Robson zichzelf moest opstellen. De Gunners verkleinden de achterstand op Liverpool tot twee punten met een wedstrijd minder gespeeld. Dennis Bergkamp opende de score na een kwartier met een fraaie volley van een meter of 25. Ian Wright verdubbelde de voorsprong vlak voor rust. Het was zijn 200e dpelpunt in het betaald voetbal. De eerste goal van 1997 in de hoogste afdeling kwam op naam van Alan Shearer. De dure aan koop van titelpretendent New castle had tegen Leeds al na vier minuten succes. Hij knalde in de HAARLEM - De top van Neder land speelt vandaag om de troostprijsjes in de Haarlemse Basketbalweek. René Coltof- /Den Helder sloot het jaar tegen Maccabi Tel Aviv gedesillusio neerd af (61-92) en begon giste ren niet veel vrolijker aan 1997 met een 74-84 nederlaag tegen Rode Ster Belgrado. Voor Den Bosch is de vijfde plaats vandaag het hoogst haal bare na het 89-95 verlies tegen een nauwelijks geïnspireerd Kalev Tallinn en de nederlaag tegen het Italiaanse Varese (87- 100). rebound raak. Shearer zorgde ver in de tweede helft ook voor 2-0. Les Ferdinand bepaalde vlak voor tijd voor de statistiek de eindstand op 3-0. Trainerswissel Nottingham Forest lijkt toch baat te hebben bij de trainers wissel. Onder aanvoering van interimcoach Stuart Pearce werd de tweede zege geboekt. Forest zegevierde in Londen met 1-0 over West Ham. RTR/ANP van onze verslaggever Frans Dreissen BERGEN OP ZOOM - Het atle- tiekleven van Getaneh Tessema werd op Oudjaarsdag abrupt beëindigd. De asielzoeker uit Ethiopië raakte op weg naar de Sylvestercross in Soest zwaar gewond bij een verkeersonge val. De 29-jarige Tessema, rege rend Nederlands kampioen 10 kilometer en halve marathon, kampte met autopech en had zijn wagen tussen Roosendaal en de Moerdijk geparkeerd op de vluchtstrook. Toen hij om zijn auto liep werd hij geschept door een vrachtwagen. „Hij stond naast zijn auto toen hij de vrachtwagen zag aanko men, maar hij kon geen kant meer op. Achteraf mag hij blij zijn dat hij het ongeluk heeft overleefd," vertelt manager Jos Hermens. Geta Wami, de Ethio pische wereldkampioene veld loop en vriendin van Tessema, bleef ongedeerd omdat ze in de auto zat Tessema werd meteen in het Lievensburg ziekenhuis in Ber gen op Zoom geopereerd. „Het linkerbovenbeen is helemaal verbrijzeld. Het onderbeen ver- toont enkele gecompliceerde breuken. Bovendien is een stuk van het hielbeen afgebroken. De doktoren hebben hem al in een vroeg stadium verteld dat zijn atletiekloopbaan voorbij is," zegt Jos Hermens, die verwacht dat Tessema gespaard blijft voor de rolstoel. De Ethiopiër, sinds 1992 als asielzoeker in Nederland ver blijvend (Smilde, Spaubeek, Sittard, Bergen op Zoom), stond pal voor zijn naturalisatie. Hij hoopte zelfs dit jaar namens Ne derland deel te mogen nemen aan het WK atletiek (10 km baan) in Athene. GPD van onze verslaggever Koen de Vries RILLAND - Leon van der Wie len heeft zijn revanche. De schaatser uit Zierikzee eindig de in de eerste twee marathons op Zeeuws natuurijs twee keer als tweede en zocht nadrukke lijk naar eerherstel. Hij vond dat dinsdag (Oudjaarsdag) op de ijskoude kreek 'Het Grote Gat' bij Rilland. Van der Wie len leidde in de marathon over 45 minuten en een ronde bijna van begin tot eind en had op de finish een ruime voorsprong op nummer twee, 'natuurmens' Flip Salomé uit Breskens. Leon van der Wielen (28) is in het Zeeuwse schaats wereldje al jarenlang een veelvraat. Hij legt zijn ziel en zaligheid voor al in het schaatsen op kunstijs, maar wanneer de winter toe slaat en er wedstrijden op na tuurijs worden gehouden, doet ook daar een nederlaag bij zon der veel pijn. „Ik heb vannacht slecht gesla pen", openbaarde Van der Wie len na zijn onbetwiste zege. „Ik was verschrikkelijk zenuw achtig en kreeg tot de wed strijd geen hap door mijn keel. Ik wilde die twee tweede plaat sen per se wegwissen en had steeds een voorgevoel dat het vandaag zou lukken. Toen we eenmaal op weg waren, wist ik dat het goed zat. Ik voelde su perbenen." Van der Wielen voelde zich blijkbaar zo sterk, dat hij er al na tien minuten koersen over de baan van zo'n 1500 meter lengte tussenuit trok. „Veel te vroeg", oordeelde zijn vader Geert. De man die zijn zoon al tijd en overal coacht en tevens mecle-organisator was van de wedstrijd bij ijsclub De Poel, voorzag een nieuw debacle. „Hij is weer eens veel te gre tig", stelde hij. Dat riep hij zijn zoon ook toe, maar die zag het anders. De al snel gevormde kopgroep, bestaande uit Marcel de Looff, Corné Lepoeter, Flip Salomé, Iman Koeman, Frans Pro voost, Geert van der Weiden, Kees Hoogerland, de Belg Eric Peirs en Leon van der Wielen, ontwikkelde op het stuk tegen- de harde, ijskoude wind in vol gens Van der Wielen zo'n laag tempo, dat de Zierikzeeënaar na nog geen tien minuten wed strijd een tandje bijschakelde. Hij was weg en bleef dat de res terende 35 minuten pok. teerde van zijn uitstekende techniek. Van der Wielen: „Ik wist al snel dat het goed zat. We hebben zelfs nog even naar elkaar ge zwaaid. Wanneer Flip dichter bij kwam, schroefde ik het tempo gewoon weer wat op." Van de rijders uit de achtervol gende groQp werd van Corné Lepoeter, winnaar van de wed strijd in Wolphaartsdijk, het meest verwacht. De man uit Wemeldinge had echter een off-day. Hij ging stuk op de de marrage van Salomé en be landde uiteindelijk in de twee de groep, met Kees de Goffau, Jan Kattestaart, Pascal van de Broeke, Jan Mesu, Rien van Brussel en Piet Verhage. „Er zat vandag gewoon niet meer in", erkende Lepoeter, die uit eindelijk achtste werd, ruiter lijk. Met 48 seconden voorsprong op Flip Salomé haalde Van dei- Wielen zijn gram. De twee tweede plaatsen waren wegge wist, net als de twee tweede plaatsen overigens die hij in 1995 en 1994 op het Grote Gat behaalde. Kees Hoogerland sprintte knap naar de derde plaats, voor Iman Koeman, Frans Provoost, Eric Peirs en Geert van der Weiden. Maasland De komende dagen richt het Zeeuwse peloton zich nog op wedstrijden op natuurijs in de nabije omgeving. Vandaag (donderdag) reist het meren deel af naar Maasland, voor de plaatselijke marathon. Zater dag wordt er öf op Het Schen- ge. öf in Zierikzee'gereden en zondag in Middelharnis. Tenzij de Elfstedentocht op korte termijn verreden wordt. Dinsdag stonden voor de tocht der tochten heel wat deelne mers op het Rillandse ijs: Jaap Moelker, Kees Hoogerland, Leon van der Wielen, Iman Koeman, Adriaan en Frans Provoost en Henk en Geert van der Weiden. Van de aanwezige organisatoren zal zeker Ko Goeree, voorzitter van De Poel, van start gaan. Frans van de Berge mag ook vertrekken in Leeuwarden, maar de man uit Krabbendijke - in de vorige Elfstedentocht lange tijd lid van de kopgroep - heeft afge sproken vanaf maandag op wintersportvakantie te gaan. Op het Grote Gat vochten schaatsen en skiën nog om voorrang. Alleen Flip Salomé ondernam een poging de eenzame vluch ter te achterhalen, maar ont dekte al snel dat het een kans loze missie was. De 43-jarige tuinman uit Breskens - vroeger een bevlogen schaatser, tegen woordig alleen actief wanneer er natuurijs ligt - kwam tot 25 seconden van Van der Wielen en zag het gat daarna weer gro ter worden. „Ik dachtlaat die Van der Wie len maar rijden. Maar ik heb me vergist. Hij reed ijzersterk", gaf Salomé, in de eerste twee wedstrijden op natuurijs steeds derde, toe. De koploper controleerde de wedstrijd, me de omdat hij op het lange stuk met de wind in de rug profi Leon van der Wielen tijdens zijn eenzame tocht naar de overwinning. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 19