Kans op studie Schotse Stapel Hotel De Zeeuwse Stromen in Renesse herrijst uit as PZC Werkgroep in Goes dringt aan op bouw van parkeergarage Iraniër na ruim twee jaar asielcentrum in hongerstaking zeeland Voorbereidend onderzoek handelsrelatie Veere en Schotland lezing Uw avondwinkel gaat 's morgens vroeg aiopen. donderdag 2 januari 1997 van onze verslaggever Frank Balkenende GOES - Goes heeft dringend be hoefte aan een parkeergarage onder de oostvest of het huidige parkeerterrein Oostwal. Dit wordt gesteld in een rapport van de werkgroep Bereikbaarheid, die functioneert onder de para plu van het overleg Binnen stadspartners. Het Goese colle ge van B en W loopt echter niet warm voor zo'n ondergrondse parkeergarage. Het wil eerst be staande parkeervoorzieningen verbeteren, pieken afvlakken en het fietsgebruik stimuleren door extra stallingen. Dat standpunt is tegen het zere been van de Goese Middenstands Centrale (GMC). Voorzitter R. Berks vreest dat de parkeerkel der op de lange baan wordt ge schoven. Op piektijden heeft de koopstad Goes duizend extra parkeer plaatsen nodig, blijkt uit een onderzoek van de werkgroep Bereikbaarheid. Nieuw te scheppen plaatsen moeten aan de oostzijde van de binnenstad komen, omdat de meeste par keerruimte zich nu in het westen en zuidwesten bevindt (inclusief de toekomstige par keergarage in het Bekhof) en de balans niet verder in die rich ting mag doorslaan. Om die re den is de bouw van een parkeer kelder onder de oostvest of de Oostwal noodzakelijk, oordeelt de werkgroep. Reactie In een reactie op het rapport schuift het dagelijks gemeente bestuur de verlangde parkeer kelder naar de toekomst. Het college wil eerst schipperen met de bestaande ruimte en later be zien of zo'n dure voorziening nog urgent is. Een parkeerkel der met vierhonderd plaatsen kost naar schatting acht miljoen gulden. Volgens de werkgroep is de deze voorziening financieel haalbaar. Van de drie scenario's vertoont er één een gat van bijna vier ton. Dat zöu kunnen wor den gedicht door parkeerwinst van andere terreinen te gebrui ken. In de andere twee varian ten speelt de parkeerkelder quitte of draait hij met 240.000 gulden winst. Volgens GMC-voorzitter Berks, lid van zowel de werkgroep al: het binnenstadsoverleg, toon het rapport de noodzaak var een parkeerkelder keihard aan ..Wethouder Linssen heef laatst nog in een interview ge> zegel: zorg dat de kades er ligger voordat de schepen komen Goes moet als regionaal koop centrum zijn concurrentieposi tie veiligstellen en verbeteren dus is het belangrijk dat er vol doende parkeerplaatsen zijn.' Berks voorziet bovendien pro blemen als bestaande terreinen waar nu niet of weinig moei worden betaald, voor kort par keren worden bestemd. „Dan verdrijf je cle mensen die werken in de binnenstad. Die moeten ook ergens hun auto kwijt. Een parkeerkelder vermindert de druk op de terreinen voor lang- parkeren." Het rapport doet daarvoor wel een aanbeveling: in de omgeving Marconistraat ruimte voor langparkeerders vrijmaken. Piekdagen De bouw van een parkeerkelder moet volgens de aanbevelingen hand in ha nd gaan met een beter gebruik van bestaande parkeer plaatsen en het afvlakken van parkeerpieken. Verbetering is mogelijk door stapsgewijs be taald parkeren in te voeren op het Hollandiaplein, Oude Sin gel, Molenplein, Frans den Hol- landerlaan, Voorstad en een stukje nog 'onbetaald' Koepoort. Betaald parkeren kan direct worden ingevoerd, maar ook valt te denken aan de inzet van deze terreinen op piekdagen (dinsdag en zater dag). Ook oppert de werkgroep een tussenvorm, zoals wisselen de tarieven per dag. Een evenwichtiger parkeerdruk valt verder te bereiken door op rustige dagen meer consumen ten te trekken. Dat kan onder meer door de invoering van een tweede weekmarkt op de rela tief stille vrijdag, waarvoor dan wellicht de zaterdagmarkt moet wijken. Gevolg is wel dat de parkeerplaatsen op de Grote Markt een dag extra vervallen en dat problemen ontstaan met huwelijksstoeten, want vrijdag is trouwdag bij uitstek. Een structurele tweede koopavond acht de werkgroep niet haal baar. van onze verslaggever Ab van derSluis VEERE - Er komt wellicht een wetenschappelijke studie naar de handelsbetrekkingen tussen Schotland en Veere. Het initia tief daartoe is afkomstig van professor T. C. Smout die ver bonden is aan de Schotse Uni versity at St. Andrews. De ge meente Veere is positief over het onderzoek, dat zich vooral richt op de commerciële en sociale as pecten van de Schotse Stapel (opslagplaats van koopwaren) in Veere. Deze week trok de gemeente raad zesduizend gulden subsi die uit voor een vooronderzoek. Eerdere studies hadden betrek king op de stapel zelf. Het voor onderzoek is nodig om nieuwe subsidies te kunnen aanvragen bij de Europese Gemeenschap. De laatste belangrijke studies naar de Schotse stapelmarkt in Veere en andere plaatsen in Ne derland in de zestiende, zeven tiende en achttiende eeuw wa ren aan het begin van deze eeuw- door Davidson en Grey (1909) en in 1910 door Rooseboom. De ze onderzoeken gingen in op de stapel zelf en veel minder op de betekenis van de stapel op eco nomisch en politiek terrein. Twee academici Professor Smout wil voor zijn onderzoek twee academici in schakelen: professor Rab Hous ton van de University at St. An drews en dr. Victor Enthoven, die verbonden is aan de Univer siteit van Leiden. De door Smout voorgestelde studie zal wezenlijk verschillen van eer der gehouden onderzoeken. Dat heeft onder meer te maken met Country dance GRIJPSKERKE - Belangstel lenden die willen kennismaken met Country western line dancing kunnen dat op donder dag 16 januari doen in het ge meentehuis van Grijpskerke. Deze dansvorm wint de laatste jaren snel aan populariteit, vooral in de Verenigde Staten maar ook in Nederland. De Line Dance avond in Grijpskerke be gint om 21.00 uur. nieuwe analysetechnieken die ter beschikking staan om eco nomische uitgangspunten te be studeren zodat er nieuw licht geworpen kan worden op de handelsbetrekkingen tussen de landen rond de Noordzee. Daar naast zijn er meer deelstudies over de Nederlands-Schotse handel, industrie en samenle ving gepubliceerd, waardoor wetenschappers nu in staat zijn de stapel beter in een context te plaatsen over een periode van uitgesproken economische ver anderingen. Tenslotte is er een overvloed aan documentatie zo wel in Schotland als Nederland over de economische, sociale en culturele betrekkingen tussen de twee landen. Alle Schotse schepen die Veei-e aandeden in de periode 1500-1810 zijn gere gistreerd en in te zien in de ar chieven van Middelburg. De studie wil antwoord geven op de vraag wat de economische en sociale verbanden waren tus sen Schotland en Nederland in de genoemde periode. Duide lijkheid moet er verder komen over hoe belangrijk het han delsprivilege was voor de Schots-Nederlandse handel in de periode erna. Waren de rela ties tussen de Schotten en Ne derland harmonieus of niet Welke rechten hadden migran ten en wat was het 'overzeese' leven voor Schotten in Neder land Waarom werd juist Veere een stapelplaats en wat had dat tot gevolg voor de lokale econo mie Bloei Veere kwam tot bloei door visse rij, handel en scheepvaart, waarbij de Schotse Stapel een grote rol heeft gespeeld. In het stadje zelf staan nog huizen uit die tijd: De Schotse Huizen 'Het Lammeken' en 'De Struys', die hebben gediend als woning voor Schotten toen in Veere de stapel was gevestigd. Wethouder M. Brouwer-te Roller suggereerde deze week dat de huizen wel licht als onderdak kunnen die nen voor de onderzoekers als zij in Veere zijn. Prof Houston zal wellicht zes a acht weken in Veere doorbrengen om de ar chieven van Veere en Middel burg te bestuderen. Ook sloot de wethouder niet uit dat er op ter mijn een documentatiecentrum komt. In de Schotse Huizen was tot voor kort een museum geves tigd. Maximilliaan van Bour- gondië wist in 1541 gedaan te krijgen dat de Schotse koning Jacobus de Vijfde Veere als Schotse stapelplaats voor de Lage Landen aanwees. Hier door kreeg Veere een Schotse kolonie die eigen wetten had en er een eigen rechtspraak op na hield. De Schots-Engelse oorlog van 1542 maakte een einde aan de overeenkomst omdat Karei de Vijfde de Engelsen steunde. Pas in 1578 kwam er een nieuw Stapelcontract. Tussen 1668 en 1676, na vele moeilijkheden, was de stapel te Dordrecht ge vestigd; hierna weer in Veere, maar de Schotse handel bereik te ni et meer de bloei van vroeger. In 1799 werd het stapelcontract vervallen verklaard. Vier jaar daarvoor waren de Schotten ei genlijk al vertrokken. Met de opheffing van de Schotse Stapel verdween de laatste handels glorie uit Veere. De Schotse Huizen in Veere herinneren nog aan de tijd dat de handel tussen Veere en Schotland bloeide en de Schotse handelaren er geves tigd waren. foto Ruben Oreel Film over Oudelande beleeft première na dertig jaar OUDELANDE - Een zonnige dag in 1967 in Oudelande. Een boer rijdt op een tractor met daarachter een kar vol appel- kisten, de burgemeester schiet op de liggende wip achter het café annex kapperszaak en op een bijeenkomst van de vrou wenvereniging dragen bijna al le leden nog klederdracht. Het zijn plaatjes uit een film over Oudelande die afkomstig is uit het Borselse gemeentear chief. Het beeldverhaal wordt zaterdag 11 januari vertoond. Voorzover de dorpsraad weet, is dat de première. Dorpsraadvoorzitter F. Jansens is tevens oprichter van de Stich ting Behoud Gegevens Oude lande. Hij heeft al heel wat materiaal verzameld dat kan bijdragen aan de geschied schrijving over het dorp. Zo wist hij een ongeveer vijftig jaar ou de diaserie boven water te halen van de vroegere dorpsfotograaf. En ook kwam hij tot de ontdek king dat er nog een film bestond over Oudelande uit 1967 van een onbekende maker. Dorpsbewoners en andere be langstellenden kunnen zowel de dia's als de film zaterdag 11 ja nuari gaan bekijken. Dan is er vanaf 20.00 uur een bijeen komst in dorpshuis d'n Ostpit. De Borselse amateur-histoiicus Jan de Ruiter geeft bovendien een diapresentatie over de ge schiedenis van Oudelande. Jan sens hoopt dat de dia- en film beelden veel verhalen zullen losmaken bij de (ex-)bewoners van Oudelande. Dat levert niet alleen nieuw materiaal op voor de stichting, maar bevordert ook het contact tussen de men sen uit het dorp. Herkenbaarheid De ongeveer veertig minuten durende film is overigens vooral boeiend voor wie een band heeft met Oudelande. Een verhaal zit er niet in, de beelden moeten het vooral hebben van de herken baarheid. Eén voor één ver schijnen de toenmalige inwo ners van het dorp in beeld. Ze komen speciaal hun huis uit om te poseren voor de camera, soms onwennig lachend. Af en toe praten ze ook tegen de filmer, maar de geluiden zijn niet gere gistreerd. Voor de vertoning van zaterdag 11 januari zijn de beelden op nieuw van commentaar voor zien door iemand die bijna alle mensen op de film nog kent, Deze tekening laat zien hoe de nieuwbouw van hotel De Zeeuwse Strpmen in Renesse eruit zal zien. foto PieterHonhoff van onze verslaggever Herre Stegenga RENESSE - In rap tempo herrijst hotel De Zeeuwse Stromen in Renesse uit het as. De nieuwe eigenaren, het duo Leo van Vliet en Cees Dogger, hebben haast: ze willen tussen juli en augustus van dit jaar de deuren weer openen. Het nieuwe onder komen, een ontwerp van Zeelenberg Ar chitectuur, telt aanmerkelijk meer ka mers en voorzieningen dan het in juli '96 afgebrande hotel. Het personeelsbestand wordt voorlopig niet uitgebreid. Door ef ficiënter te werken hoopt Van Vliet het met de 27 vaste krachten (in de zomer aan gevuld tot 55) te kunnen klaren. De gemeente en de Stichting Renesse zijn inmiddels akkoord met de nieuwbouw- plannen. Ook de omwonenden zijn in ken nis gesteld. De reacties zijn tot dusver po sitief, laat Van Vliet desgevraagd weten. Debedoelingis van De Zeeuwse Stromen- nieuwe stijl een sfeervol hotel en congres centrum te maken. Dat wil zeggen: veel glas, grote, ronde tafels ('heel onecono misch') en houten vloeren. „Met wat Toscaanse invloeden", licht Van Vliet toe. Voor de kenners: de 'hoogpolig tapijt- strategie' wordt achterwege gelaten. Geïntegreerd Ook het aanzicht wordt 'klantvriendelij ker' en heel anders dan het vorige pand, dat een aanschakeling was van uitbrei dingen. Het aantal hotelkamers wordt vermeerderd van 37 tot 80. Verder worden onder meer een nieuw binnen- en buiten bad aangelegd, een sauna, en biljartka mer, een bibliotheek en enkele 'leeshoek- jes'. Nieuw zijn de 'solariaruimten' ('voorheen stond er alleen een zonne bank') en de fitness-kamer. Hotelgasten en congresgangers zullen elkaar niet voor de voeten lopen, beweert Van Vliet. „Die twee delen houden we gescheiden." De congreszalen zijn aangepast aan de mo derne eisen met bijvoorbeeld video en in ternet. Een klein deel van het vorige ge bouw dat de brand getrotseerd heeft, wordt geïntegreerd in het nieuwe geheel. Dit stelt echter niet zoveel voor, vindt van Vliet.Twee vloeren en een staalconstruc tie. Dat is alles." Net na de overname door Van Vliet en Dogger ging De Zeeuwse Stromen in vlammen op. De financiële situatie van de vorige eigenaar was niet gezond, stelt Van Vliet. „Het was een rendabel bedrijf maar de noodzaak van nieuwe investeringen is te laat ingezien." De nieuwe eigenaren zijn razendsnel te werk gegaan. Om toch gasten te kunnen blijven ontvangen, werd tijdelijk een paviljoen geplaatst. Een op lossing die tot tevredenheid stemt. Van Vliet: „Met de kerst zat het bijvoorbeeld lekker vol." Gewonden bij frontale botsing van onze verslaggever IJZENDIJKE - Bij een ongeval op Rijksweg 61 nabij IJzendijke raakten dinsdagmiddag vier mensen gewond. Het ongeluk gebeurde toen een 21-jarige au tomobiliste op de rijksweg een voor haar rijdende auto wilde inhalen en te laat een tegenlig ger in het oog kreeg. Een fronta le aanrijding met de auto van een 77-jarige Duitse automobi list was het gevolg. Zowel de Axelse als de Duitser liepen bij het ongeval lichte ver wondingen op, maar konden na behandeling van een arts ter plaatse hun weg vervolgen. Twee mensen die bij de Axelse in de auto zaten troffen het wat slechter. Zij moesten met snij- wonden aan hun benen worden overgebracht naar het Antoni- us-ziekenhuis in Oostburg. Op name bleek niet noodzakelijk. Beide voertuigen werden zwaar beschadigd. Roemeen viert nieuwjaar in cel SLUISKIL - De Terneuzense politie hield woensdagochtend in alle vroegte een 39-jarige Roemeen aan in Sluiskil. De man was dronken en werd ter ontnuchtering ingesloten in het politiebureau in Terneuzen. Na betaling van een boete werd hij op later op de dag weer vrij gelaten. van onze verslaggever Herre Stegenga BURGH-HAAMSTEDE - Een Iraanse inwoner van het asiel zoekerscentrum in Burgh- Haamstede, M. T. Afzal Asr, is een honger- en dorststaking be gonnen met als doel meer duide lijkheid te krijgen over zijn kan sen op een verblijfsvergunning. Afzal Asr heeft afgelopen zon dag zijn mond dichtgenaaid. Volgens AZC-medewerker Har ry van der Aa wordt deze week bekeken of de Iraniër op eniger lei wijze kan worden geholpen. De hongerstaking duurt al van af 18 december. De dorststaking is sinds zondag een feit. De actie van Afzal Asr richt zich tegen de IND (de Immigratie- en Natura lisatiedienst), onderdeel van justitie. De Iraniër verblijft al 28 maanden in Nederland en wil weten waar hij aan toe is, licht Van der Aa toe. Hij toont begrip Het Soefi Centrum verzorgt voor morgen, vrijdag, een lezing in de Provinciale Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. Spreekster is dr. M. E. W. van Lohuizen-Mulder; zij behandelt het onderwerp 'Individu alisme en persoonlijkheid'. De le zing begint om 19.30 uur. voor de situatie van de AZC-be- woner maar vraagt zich af of de staking resultaat oplevert. „In deze periode van het jaar wer ken de departementen niet zo hard. Bovendien is Afzal Asr één van de duizenden." Of het azc zelf hulp kan bieden, be twijfelt hij eveneens. „Wij ver zorgen natuurlijk alleen de op vang." Twee maanden geleden naaide een andere asielzoeker uit Burgh-Haamstede zijn mond dicht, de Afghaan Abdul Zahir Banai. Hij wilde naar een buitenlandse vredesconferentie maar kreeg geen toestemming omdat zijn papieren niet in orde werden be vonden. De actie van Banai had succes: na een ééndaagse hon gerstaking kreeg hij groen licht voor zijn reis. MIDDELBURG Snert-puzzel-wandeltocht- Wandelsportvereniging 't Zand houdt zaterdag 4 januari de snert-puzzel-wandeltocht door de binnenstad van Middelburg. De tocht is vijf kilometer lang. Na afloop is er voor de deelne mers een leuke stoffelijke herin- nering en een warme kop erw tensoep. Bovendien worden prijzen verloot. De tocht start tussen 13.30 en 14.00 uur vanuit wijkgebouw De Vergulde Baars aan de Baarsjesstraat. Bij ons heeft u werkelijk alle tijd voor uw boodschappen. Rustig winkelen na een lange dag. Of nog even een snelle boodschap voor late trek of onverwachte visite. Het kan allemaal! Maandag tot en met vrijdag geopend van 8.00 tot 22.00 uur. Zaterdag geopend van 8.00 tot 18.00 uur. Dus elke avond koopavond en een lekker lange zaterdag Albert Heijn Miro Center Vlissingen: 1200 gratis parkeerplaatsen. E

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 16