binnenland dinsdag 31 december 1996 De Tweede Kamer stemt op 16 april met een onverwacht grote meerder heid voor het homohuwelijk. Met 81 tegen 60 stemmen neemt de volks vertegenwoordiging een motie van PvdA en D66 aan, die de regering op roept het wettelijk trouwverbod voor mensen van gelijk geslacht op te heffen. Deze meerderheid vindt dat het trouwverbod voor homoseksue le mannen en vrouwen in strijd is met de Wet Gelijke Behandeling. De re gering neemt voor de zomer van 1997 een definitief besluit over het wetsvoorstel. fotoarchief PZC Staatssecretaris Robin Linschoten van Sociale Zaken tijdens het debat eind juni over het CTSV-rapport. De WD-bewindsman weigert zich neer te leggen bij het harde oordeel van de Tweede Kamer over zijn rol in de chaos bij het College van Toezicht Sociale Zaken. Hij treedt af omdat dat hij vindt dat hij niet verder kan werken nu zijn geloofwaardigheid is aangetast. foto Roland de Bruin/GPD In Nijkerk begint op 10 april het vernieligen van de 64.000 Britse talve ren die zich in Nederland bevinden vanwege BSE-besmettingsgevaar. BSE ofwel de gekke-koeienziekte zon het eten van besmet vlees bij mensen de fatale hersenziekte Creutzfeldt-Jakob kunnen veroorzaken. HetPermanent Veterinair Comité van de Europese Commissie legt op 25 maart Groot-Brittannië een exportverbod op voor rundvlees, rund vleesproducten, levende kalveren, rundersperma en runderbeenmeel. Dit tot grote woede van de Britten. foto Paul Vreeker/ANP Ongeveer 120 nabestaanden van de slachtoffers van de ramp met de Dakota herdenken zaterdag 30 november op de Waddenzee hun omgekomen naasten. De nabestaanden voeren in zes vissersschepen naar de plek van de ramp waar ze bloemen in zee wierpen. Het vliegtuigongeluk op 2 5 september kostte aan alle 32 inzittenden het leven. De meeste slachtoffers werkten bij de provincie Noord-Holland. Er zaten ook mensen van het bedrijf Ballasl-Xedam in het toestel. De passagiers waren een dagje uit en zouden met het vliegtuig van de Dutch Dakota Association van Texel terugvliegen naar Schiphol. De Raad voor de Luchtvaart onderzoekt nogsteeds de oorzaak van de ramp. foto Marcel Antonisse/ANP Het wrak van het Belgische C130 legertransportvliegtuig. Tijdens de landing op de vliegbasis Eindhoven, 15 juli. stortte de Hercules neer. De Belgische vierkoppige bemanning en 28 van de 37 passagiers komen om het leven. De overige negen raken zwaargewond. De slachtoffers maken deel uit van het muziekkorps van de Koninklijke Landmacht uit Vught, dat net terugkeert van een muziekfestival in Italië. foto Benoit Doppagne/RTR Bevelhebber van de Koninklijke Landmacht luitenant-generaal H.A Couzy kraakt in zijn autobio grafie de top van het ministerie van Defensie. Couzy die in juli zijn functie neerlegt, schrijft dat De fensie onverantwoorde risico's heeft genomen bij de inzet van troepen voor vredesoperaties. Ook spreekt hij van communicatie stoornis binnen het departement en van botsingen tussen de mili taire- en de burgertop. foto GPD De negen overlevenden van het gijzelingsdrama in Irian Jaya na hun be vrijding in mei door het Indonesische leger. Onder hen twee Nederlan ders: Mark van der Wal (links, staand) van het Wereld Natuur Fonds en Martha Klein (rechts, zittend) van het VN-kinderfonds Unesco. De se paratistische Beweging Vrij Papoea (OPM) heeft hen ruim vier maanden in de binnenlanden van Irian Jaya vastgehouden om wereldwijd aan dacht te vragen voor de onderdrukte positie van de Papoea's op het In donesische eiland. foto Enny Nuraheni/RTR De hoge-snelheidstrein bestaat al. maar over het traject van de HSL in Nederland worden felle discussies gevoerd. De varianten voor het tracé door, onder of langs het Groene Hart van de randstad verdelen Neder land. In december stemt de Tweede Kamer definitief in met het voor keurstracé van het kabinet - door het Groene Hart - nadat PvdA en D66 hun verzet hiertegen hebben opgegeven. foto John Schults/RTR Een hoogwerker staat op de nieuwe Erasmusbrug om de tuidraden aan elkaar te binden, opdat de tuibrug bij storm niet te veel gaat trillen. De in september geopende 'trots van Rotterdam' over de Nieuwe Maas laat het op 4 november afweten. Een combinatie van harde zuidwestenwind en regen brengt de kenmerkende tuidraden van De Zwaan zo sterk aan het trillen, dat het verkeer op en onder de brug moet worden stilgelegd. foto Niels van der Hoeven/GPD Het beeld van opkomende dienstplichtigen die worstelen met hun nieu we uitrusting, behoort tot het verleden. Op 22 augustus zwaait de laatste lichting van de landmacht af. De opkomstplicht is afgeschaft om de kleinere krijgsmacht om te vormen tot een beroepsleger van vrijwilli gers. Vanaf 31 augustus geldt een generaal pardon voor alle jongens die voor hun nummer moesten opkomen. foto Roland de Bruin/GPD Een in het zwart gekleed personeelslid van Fokker bedekt op 15 maart het 'wapen' op de hoofdvestiging in Amsterdam na het faillissement van de Koninklijke Nederlandse Vliegtuigfabrieken Fokker. Pogingen om Fokker overeind te houden en de werkgelegenheid te redden, hebben uiteindelijk geen resultaat opgeleverd. Een kleine zesduizend werkne mers staan op straat. Van hen kan slechts een deel aan de slag bij het nieuwe servicebedrijf Fokker Aviation. Eind november zijn de kansen op een doorstart zo goed als verkeken. Het Koreaanse Samsung haakt af als koper en de Noord-Ierse vleugelbouwer Shorts stopt de levering van vleugels. foto RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 7