PZC buitenland dinsdag 31 december 1996 Driehonderdduizend Belgen stromen op 19 oktober samen in de zoge noemde Witte Mars in BrusseL Ze demonstreren voor een beter werkend gerecht en absolute openheid m de zedenzaak rond Mare Dutroux. Na de bevrijding in augustus van twee ontvoerde meisjes - Sabine en Laetitia - uit een ondergrondse cel in Wallonië bekent de bende-Dutroux meer misdaden. De dubbele moord op de 8-jarige meisjes Julie en Melissa en de ontvoering van en moord op twee Vlaamse meisjes: An (17) en Eefje (19). Later blijkt dat de Waalse electriciën Dutroux veel meer meisjes ontvoerde en misbruikte. Dutroux en zijn internationale kinderporno netwerk zouden van hogerhand bescherming hebben genoten. foto Paul van Weel/GPD Een inwoner van Grozny loopt begin september door het centrum van de verwoeste hoofdstad van Tsjetsjenië, waar afgelopen rupsbanden van pantservoertuigen getuigen van de recente gevechten tussen het Russische leger en de Tsjetsjeense separatisten. Bijna twee jaar na de Russische inval in de opstandige Kaukasus-repu- bliek begint in december de terugtrekking van de laatste Russische troepen uit het gebied. Alle andere Russi sche troepen vertrokken al in september na een akkoord tussen Moskou en de rebellen. De aftocht moet op 20 januari zijn voltooid, zodat de Tsjetsjenen een week later presidents- en parlementsverkiezingen kunnen hou den. Daarna moet binnen vijf jaar in onderhandelingen de definitieve status van Tsjetsjenië komen vast te staan. foto Gleb Garanich/RTR Zaïrezen trekken door het verlaten Mugunga-kamp in Oost-Zaïre op zoek naar brandhout en spullen die de 400.000 Hutu-vluchtelingen hebben achtergelaten. In julil994 toen het toenmalige hoofdzakelijk uit Tutsi's bestaande Rwandees Patriottisch Front (nu het Rwandese leger) aan haar opmars bezig was, sloegen honderdduizenden Hutu's in Rwanda op de vlucht naar Zaïre. Op 15 november 1996 voltrekt zich onverwachts een omge keerde exodus. De massale uittocht wordt in gang gezet door de oplaaiende strijd in het oosten van Zaïre tussen Tutsi-rebellen enerzijds en het Zai- rese leger en Hutu-milities anderzijds. foto David Guttenfelder/AP Ouders sluiten hun angstige kinderen in de armen na een schietpartij in Dunblane. Op 13 maart loopt de 43-ja- rige Thomas Hamilton met vier vuurwapens de lagere school van het Schotse dorpje binnen en hij schiet in drie minuten zestien van de 28 kleuters in de gymzaal dood. Ook hun 44-jarige onderwijzeres overleeft de ko gelregen niet. foto lan Waldie/RTR De nieuwe premier van Israël Benjamin Netanyahu (1) en de Palestijnse leider Jasser Arafat schudden elkaar op 4 september de hand bij hun eerste ontmoeting. Op 29 mei won de leider van het rechtse Likoed-blok de verkiezingen. De uitslag is een klap voor veel Israëli's die menen dat met Netanyahu het vredesproces schade zal oplopen. foto Ahmed Jadallah/RTR Een vleugeldeel van een op 17 juli voor de Amerikaanse oostkust in zee neergestorte Boeing 747 van TWA, drijft in de Atlantische Oce aan. Alle 228 inzittenden komen om het leven. Voor de luchtvaart is 1996 een rampjaar. Wereldwijd vallen er ongeveer tweeduizend doden te betreuren. foto RTR Bill Clinton, zijn echtgenote Hillary en hun dochter Chelsea vieren in Little Rock zijn overwinning in de Amerikaanse presidentsverkiezin gen van 5 november. Hij is de eerste Democraat in zestig jaar die na een volle termijn in het Witte Huis is herkozen. Hoewel Clinton een overtui gende zege behaalt op zijn Republikeinse uitdager Bob Dole, behouden de Republikeinen hun meerderheid in het Congres. foto Win McNamee/RTR Geblinddoekt probeert de Russi sche president Boris Jeltsin - tij dens zijn verkiezingscampagne - met een stok een pot op de grond te vinden en vervolgens kapot te slaan, een traditioneel Tataars volksspel. Jeltsin verslaat op 3 juli in de tweede ronde van de presi dentsverkiezingen zijn rivaal de communist Gennadi Zjoeganov, dankzij de steun van de populaire ex-generaal Alexander Lebed. Lebed eindigde in de eerste ronde op de derde plaats. foto RTR Aanhangers van de Moslimpartij voor Democratische Actie (SDA) op een bijeenkomst in Jablanica. De eerste na-oorlogse verkiezingen in het verdeelde Bosnië-Herzegowina op 14 september verlopen rustig. De drie grote nationalistische partijen winnen elk in 'hun' deel van de repu bliek. De Bosnische Kroaten stemmen massaal op de Kroatische Demo cratische Unie (HDZ) en de meeste moslims op de SDA In de 'Republika Srpska' kiezen de Bosnische Serviërs voor de SDS, de Servische Demo cratische Partij. foto Oleg Popov/RTR Mitterrands weduwe Danielle (1) en haar zoon Jean-Christophe leggen de weggewaaide Franse vlag terug over de doodkist van de oud-presi dent van Frankrijk in diens geboorteplaats Jarnac. De 79-jarige Fran cois Mitterrand overlijdt op 5 januari aan de gevolgen van prostaatkan ker. Hij was maar liefst twee volle ambtstermijnen - van 1981 tot 1995 - president van de Republiek. foto Phillipe Wojazer/RTR De ravage in het hartje van de Noord-Engelse stad Manchester na een zware bomexplosie op zaterdagochtend 15 juni. De politie kon het druk ke winkelcentrum op tijd ontruimen wat een catastrofe voorkomt. Er vallen toch nog meer dan tweehonderd gewonden, voornamelijk door in het rond vliegende glasscherven. Het verboden Ierse Republikeinse Le ger (IRA) eist de aanslag op die de hoop op een Noord-Iers vredesrege ling de bodem in slaat. foto RTR Een modderstroom vaagde op 7 augustus de camping Virgin de las Nie- ves in Biescas in de Spaanse Pyreneeën weg. Van de achthonderd cam- pinggasten komen 85 mensen, onder wie vier leden van een familie uit Oisterwijk, om het leven. foto Sergio Perez/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 6