^Stroomversnelling zaak-Dutroux Ongewoon strenge koude in Europa eist tientallen levens organa Sir Paul McCartney Genocide-processen in Rwanda verdaagd wensen voor 1997 365 maal een goede nacht. Drugssmokkel aan Nederlands-Duitse grens toegenomen buitenland Magistraat stapt op, handlanger hoofdverdachte veroordeeld ■Lebed man van Ï1996 in Rusland ISP»» [Noord-Korea hervat scheldpartij tegen Seoul Amerikaanse bizon bedreigd Boutros-Ghali terug naar Egypte Veel animo voor Bundeswehr Dieven aan publiek getoond Schennis joodse graven Brazilianen bekennen moord op toeristen Schaakspel voor drie dinsdag 31 december 1996 187 ^^5 210 255an onze redactie buitenland 144' ™;RUSSEL - De Belgische pro- 157ureur-generaal bij het Hof van !eroep in de gemeente Bergen, ïr. Georges Demanet, heeft laandag ontslag genomen in erband met zijn positie in de cmaak-Dutroux. De 62-jarige aagistraat raakte in opspraak "adat hij zijn zoon de hand bo- ig^en het hoofd had gehouden in erband met een autozwendel, lie verband houdt met de )utroux-zaak. 145 dOSKOU - De ontslagen vei- igheidsadviseur van president Joris Jeltsin, Aleksandr Lebed, 135 s gekozen lot populairste man 141 -an Rusland. I59 153 Jij een opiniepeiling onder 1600 nensen door het instituut IiVZIOM haalde de vroegere ge- teraal, die vorige week een tieuwe partij oprichtte, 29 pro- :ent van de stemmen. 166 *Ja Lebed volgt Jeltsin, die voor 74 .4 procent de man van het jaar !00 s. Met 10 procent komt de leider 3® ?an de communisten, Gennedi ijoeganov, op de derde plaats. De belangrijkste medeverdach te in de zedenaffaire, Jean-Mi- chel Nihoul, is tot drie jaar cel veroordeeld wegens fraude met hulpgelden voor Afrika. Een 18- jarige man uit Brasschaat zal worden vervolgd omdat hij naakfoto's van de verhongerde meisjes Julie en Mélissa op In ternet zou hebben gepubliceerd. Stroomversnelling Pal voor de jaarwisseling raak te het onderzoek naar de zaak- Dutroux maandag in een stroomversnelling. Minister De Clerck van Justitie heeft het af treden van procureur Demanet Demanet maandag bevestigd. Formeel gaat Demanet in febru ari met vervroegd pensioen. Op verzoek van minister de Clerck wordt een onderzoek ingesteld tegen de procureur-generaal. De rechtbank in Brussel veroor deelde maandag één van de be langrijke medeverdachte in de zaak-Dutroux, Jean-Michel Ni houl, tot drie jaar cel wegens fraude. De rechtbank acht be wezen dat hij miljoenen franken voor de organisatie SOS Sahel in eigen zak heeft gestoken. Jean-Michel Nihoul richtte de ze organisatie eind jaren tachtig op. De ingezamelde bedragen belandden volgens Justitie op Nihouls eigen bankrekening. Hij blijft in voorarrest als ver- 26 /an onze redactie buitenland 29 37 PANMUNJON - Noord-Korea 52 neeft direct na het in ontvangst 50 aemen van de stoffelijke resten i-an 24 in Zuid-Korea doodge- I schoten opvarenden van een duikboot zijn scheldkanonna des aan het adres van de Zuid- Koreaanse regering hervat. Uit luidsprekers in de grensplaats Panmunjon schalden termen als „slagers" en „pionnen van het 25 kolonialisme". 33 De teruggave van de kistjes met 45 as van de 24 opvarenden van de 40 duikboot was bedoeld als een gebaar om de spanning tussen beide landen te verminderen. Noord-Korea had zondag zijn verontschuldigingen had aan geboden voor het incident met de duikboot, die in september voor de Zuid-Koreaanse kust aan de grond liep. Maar meteen na de ceremonie schalden uit de luidsprekers aan Noord-Koreaanse zijde stem men die de gedode infiltranten omschreef als „martelaren die als helden hebben gevochten" tijdens een oefening. Dat vorm de een sterk contrast met de be tuiging van diepe spijt over het incident die zondag nog te horen was in de verklaring waarin Py ongyang beloofde alles in het werk te stellen om herhaling van dit soort incidenten te voor komen en een duurzame vrede op het Koreaanse schiereiland te bereiken. RTR dachte in de zaak-Dutroux. Een echtpaar dat betrokken was bij de opzet van SOS Sahel kreeg een straf van enkele maanden cel. Foto's Justitie in Antweipen gaat een man uit de Brasschaat vervol gen vooreen 'grap' rond naakfo to's van de meisjes Julie en Mé lissa, die door Mare Dutroux door uithongering zijn ver moord. De man had via het In ternet een bericht verspreid dat een vriend naaktfoto's van de twee meisjes kon aanbieden. Bij het Meldpunt Kinderporno van de gerechtelijke politie wa ren vorige week al berichten binnengekomen over foto's van de meisjes. Onderzoek van de politie wees uit dat degene die volgens het bericht op Internet het materiaal zou aanbieden, van niets wist. De man uit Bras schaat bleek een 'grap' te heb ben uitgehaald. De Rijkswacht en burgerbe scherming hebben hun speur tocht naar mogelijke nieuwe slachtoffers van Mare Dutroux maandag opnieuw opgeschort. De werkzaamheden in en rond de oude mijn Saint Louis in de Waalse gemeente Jumet hebben tot nu toe niets opgeleverd. De zoekactie wordt donderdag ver volgd. De onderzoeksrechters Lang- lois en Gérard, verantwoorde lijk voor het onderzoek in de zaak-Dutroux. bezochten de voormalige mijn maandag. Zij willen dat ook het laatste deel van het terrein wordt afgegra ven. Rijkswacht en civiele bescherming gaan ook het om liggende gebied verkennen. Ex perts hebben daartoe een gedetailleerde kaart gemaakt, waarop mogelijke toegangs poorten en luchtschachten zijn aangegeven. Dutroux kan daar in slachtoffers hebben verbor gen. Inmiddels is het laatste deel van een pas ontdekte kelder in Ju- met geruimd. Ook is gezocht in vier nabij gelegen mijnwerkers- huisjes. De zoekactie in Wallo nië begon eind oktober, maar werd na ruim een week stopge zet. Twee weken geleden pakten de speurders het werk weer op, maar tot op heden zijn daarbij geen stoffelijke resten aange troffen. ANP LONDEN - 's Werelds meest succesvolle pop componist Paul McCartney wordt in de adel stand verheven. De voormalige Beatle komt voor op de lijst van duizend personen, die in het nieuwe jaar wegens hun bijzondere verdien sten van de Britse koningin Elisabeth een on derscheiding krijgen. Sir Paul (54) draagt zijn onderscheiding op aan zijn mede-Beatles en „alle mensen in Liver pool, zonder wie dit allemaal niet mogelijk zou zijn geweest". Sinds het uiteenvallen van de Beatles in 1970 bracht McCartney tot dusver nog 23 albums uit. Hij moet overigens een andere componist, An drew Llovd Webber, voor laten gaan. De 48-ja- rige bedenker van musicals als Phantom of the Opera, Cats en recentelijk Evita wordt Lord. Deze nog hogere onderscheiding geeft het recht om zitting te nemen in het Britse Hoger huis. Lloyd Webber was al sinds 1992 Sir An drew. Actrice Joan Collins, onder meer bekend van de televisieserie Dynasty, wordt officier in de Orde van het Britse Rijk. net als Formule 1- coureur Damon Hill. Thriller-schrijver Frede rick Forsyth mag zich voortaan Commander noemen. foto Rebecca Naden/AP DEN HAAG - Het voortbestaan van de ooit bijna uitgeroeide Amerikaanse bizon wordt opnieuw bedreigd. Een kerkge meenschap wil toestemming voor een massale slachting on der de bizons in het Yellowstone National Park. Volgens de kerk, die een grote veehouderij beheert in het aan grenzende Montana, lijden deze bizons aan brucellose, de ziekte van Bang. en dreigen ze de koeien van de kerk te be smetten. De ranchhouder wil ook gezonde bizons laten afschieten om dat zij op hun zwerftochten het hekwerk beschadigen De Britse krant The Guardian schrijft maandag dat een kleine zeshonderd bizons naar lagergelegen weidegronden in Mont ana trekken. Op hun zoektocht naar voedsel volgen ze daarbij de paden die parkwachters in de sneeuw maken voor het ver keer. ANP CAIRO - De aftredende secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Boutros-Ghali. keert vrijdag definitief terug naar zijn vaderland Egypte. Dit meldt het Egyptische persbureau MÉ- NA De 74-jarige Boutros gaat thuis twee boeken schrijven, een over het vredesverdrag van Camp David tussen Israël en Egypte en een over de Verenigde Naties, waarvan hij vijf jaar secretaris-generaal was. Boutros-Ghali was als vice-premier en minister van Buiten landse Zaken nauw betrokken met de vredesbesprekingen met Egypte. Hij begeleidde president Sadat tijdens diens his torische bezoek aan Jeruzalem in november 1977. AFP BONN-De animo vooreen baan bij de Bundeswehr is zo groot dat de beschikbare banen met de beste kandidaten kunnen worden opgevuld, zo heeft het ministerie van defensie in Bonn maandag meegedeeld. In 1996 meldden zich 8.270 kandidaten voor een officiersop leiding bij het leger, 7,5 procent meer dan in 1995. Uiteinde lijk werden er 1.600 geplaatst. Naar een loopbaan als onder officier. waarvoor minstens drie jaar moet worden getekend, solliciteerden meer dan 30.000 jonge vrouwen en mannen. Voor het eerst sinds jaren werd daardoor het jaarlijkse aantal van 21.000 militairen gehaald dat nodig is om de dienstplich tigen aan te vullen. AP TAIPEI- Het bestuur van de Taiwanese hoofdstad Taipei wil veroordeelde dieven tentoonstellen aan het publiek in de hoop de misdaad de kop in te drukken. Burgemeester Chen Shui-bian kondigde aan dat hij een busje met glazen zijpanelen wil aanschaffen, waarin de dief of die vegge zal zitten Op de auto komt een bord met de naam van de misdadiger De burgemeester vindt dat de dieven er niet slecht vanaf komen. ..In sommige landen worden de handen van dieven afgehakt", aldus de burgervader. AP ROME - Politici van alle Italiaanse partijen hebben maandag de vernieling van joodse graven in Rome veroordeeld. Onbe kenden hebben in de nacht van zaterdag op zondag vijftien graven op het joodse deel van de begraafplaats Prima Porta beschadigd en van hakenkruisen voorzien. De joodse gemeenschap gaat ervan uit dat neo-nazi's verant woordelijk zijn voor de wandaden. Een politicus van de socia- listische partij PDS, Victor Magyar, sloot niet uit dat er een verband bestaat tussen de grafschennis en de mis die zondag in een rooms-katholieke kerk in Rome voor de oud-nazi Erich Priebke plaatshad. CIC/AFP van onze redactie buitenland KIGALI - De twee genocide- rechtszaken die maandag in de Rwandese hoofdstad Kigali zijn begonnen, zijn meteen ver daagd omdat de twee aange klaagde ex-regeringsfunctio narissen ontkenden schuldig te zijn aan medeplichtigheid bij de slachting van een half miljoen Rwandezen in 1994. n Rechter Jariel Rutarmara be- sloot de zitting te verdagen tot vrijdag of misschien zelfs later om de advocaten van de ver- s dachten de tijd te geven hun g verdediging voor te bereiden. Maandag begon het proces te- gen Silas Munyagishali, de •t voormalige plaatsvervangende aanklager van Kigali, die ervan wordt beschuldigd te hebben 'i meegeholpen met het opzetten van de Hutu-burgermilities. Die milities worden verant- l_ woordelijk gehouden voor het n afslachten van duizenden Tut- n si's en gematigde Hutu's in Ki- - gali. - Maar krachtens de Rwandese wet kan Munyagishali niet wor den berecht door de rechtbank waarvoor hij ooit zelf werk zaam was. Zijn proces wordt daarom verplaatst. Het tweede proces is dat van iTheodormir Ruzirabwoba, een voormalige plaatselijke be stuurder. Hij zou Hutu-milities zou hebben georganiseerd. Bo vendien zou hij in 1992 en 1993 al hebben deelgenomen aan massale moordpartijen, De regering van Burundi heeft onlangs wapens ontvangen en thee geëxporteerd. Dat hebben de Burundese Hutu-rebellen, verenigd in de nationale raad voor de bescherming van de de mocratie (CNDD), maandag ge meld. Als de beschuldiging juist is, be tekent dat een schending van het embargo dat de buurlanden vanBurundi in juli afkondigden na de staatsgreep die een einde maakte aan het bewind van Hu- tu-president Sylvestre Ntiban- tunganya. Volgens het CNDD is een Egyp tisch toestel, dat uit de Bel gische kustplaats Oostende kwam, in de nacht van 26 op 27 december in de Burundese hoofdstad Bujumbura geland. Het toestel zou 34 ton wapens en uniformen hebben vervoerd. Alles werd uit het toestel ge laden en vervangen door 24 ton thee. De thee werd naar Zaï re geëxporteerd. Woordvoerder Isaie Nibizi van het Burundese leger spreekt de beschuldiging tegen. De douane van Oostende zegt in een reactie dat zij geen enkele bemoeienis heeft gehad met wa- penexport of transport van mi litair materieel naar Afrika. Volgens de douane worden alle ladingen op de luchthaven zeer nauwgezet gecontroleerd. AP/AFP/BELGA LONDEN- Een Brit die elf jaar geleden als gevolg van zware sneeuwval in Schotland met twee andere schaakspelers zat opgesloten, heeft een schaak spel voor drie personen ontwor pen. Een onderneming in Brighton neemt het spel binnenkort in productie. Dat meldt de Britse krant The Times. Khia Rasmus sin heeft elf jaar aan zijn uitvin ding gewerkt Hij heeft er 40.000 pond (huidige waarde ongeveer 116.000 gulden) aan besteed. Het bord telt 96 in plaats van 64 vakjes en is sa mengesteld uit drie converge rende vijfhoeken die een ster met drie uiteinden vormen. De gebruikte kleuren zijn zwart, wit en rood. Met behulp van de zestien schaakstukken moet iedere spe ler proberen zijn tegenstanders mat te zetten. Rasmussin is niet de eerste ont werpervan een schaakspel voor dne personen. In 1722 kwam kapitein Philip Marinelli al met zo'n spel. maar het is nooit ge meengoed geworden. AFP van onze redactie buitenland DUSSSELDORF - De smokkel van verdovende middelen in het grensgebied tussen Nederland en Duitsland is dit jaar sterk toegenomen. Tussen Emmerich, ten zuidoosten van Arnhem, en Elmt, ten zuiden van Roermond, nam de Duitse douane 4840 keer drugs in beslag, 25 procent va ker dan in 1995. De hoeveelheid harddrugs steeg met 300 pro cent. Dat heeft het orgaan dat toe zicht houdt op de douane van de deelstaat Nordrhein-Westfalen. maandag bekendgemaakt. Het grensgebied tussen Arnhem en Roermond heeft de reputatie van een regio waar de drugs smokkel welig tiert. Bij de in beslag genomen hoe veelheid harddrugs ging het om 163 kilo cocaïne (plus 93 pro cent), 49 kilo heroïne (plus 120 procent) en om 156.000 pillen ecstacy (plus 300 procent). De waarde van de in beslag geno men verdovende middelen was ongeveer 50 miljoen gulden. De politie vaardigde in 532 ge vallen een arrestatiebevel uit, 15 procent meer dan in 1995. Daarbij moet rekening worden gehouden dat daders met een vaste woon- en verblijfplaats geen risico meer lopen als zij 1,5 kilo marihuana of minder bij zich hebben. Vroeger lag de grens bij 500 gram. Volgens de douane is de lucht haven van Düsseldorf, hoofd stad van Nordrhein-Westfalen, steeds meer een spil in de drugs smokkel. De douane betrapte daar 165 keer een drugssmok kelaar, 57 keer vaker dan in 1995. Het ging om meer heroïne en cocaïne. Kort voor Kerstmis arresteerde de politie op de luchthaven nog twee Turkse koeriers die in de dubbele bo dem van hun koffer 6,5 en 5 kilo heroïne probeerden te smokke len. Criminelen De Nederlandse en Duitse justi tiële autoriteiten maken zich zorgen over de criminaliteit in de grensregio's. Al geruime tijd werken zij aan een intensievere samenwerking om de grens overschrijdende misdaad aan te pakken. Samenwerking is des te meer noodzakelijk door het wegvallen van de paspoortcon troles als gevolg van Verdrag van Schengen. Criminelen moeten niet denken dat ze de open grenzen schaam teloos kunnen gebruiken voor hun duistere praktijken, zei de Duitse staatssecretaris Schelter van Binnenlandse Zaken eerder dit jaar bij de bekrachtiging van een samenwerkingsover eenkomst tussen beide landen. Die overeenkomst, waar de mi nisters Sorgdrager (Justitie) en Dijkstal (Binnenlandse Zaken) namens Nederland hun handte kening onderzetten, voorziet onder andere in het uitwisselen van informatie en in regels voor het grensoverschrijdend optre den van de Duitse en Neder landse politie. ANP BRASILIA - Vier Brazili aanse mannen hebben be kend afgelopen vrijdag twee Nederlandse toeris ten in de Braziliaanse stad Recife te hebben doodge schoten. Ze legden hun bekentenis af tegenover de politie in het bijzijn van de Nederlandse consul in Recife. Dit heeft een woordvoer der van de Nederlandse ambassade in de Brazili aanse hoofdstad Brasilia maandag bevestigd De slachtoffers, de 28-jarige J. van Kampen en de 35- jarige A Overtoom uit Obdam, wei-den om het le ven gebracht in de slop penwijk van Recife, Deze wijk is berucht door het geweld en een levendige drugshandel. Of de moord ook iets met drugs te maken heeft, is niet bekend, aldus de am bassade. Volgens de Bra ziliaanse kranten gaat het om een roofoverval. De Braziliaanse politie is nog op zoek naar een voort vluchtige man. Van Kampen overleed ter plaatse aan vier schot wonden. Overtoom over leed enkele uren na de schietpartij in het zieken huis. ANP Advertentie slaapkamers DE SCHIPPER WOONDELTA van Cittersweg 2a. Arnemuiden, 0118-603434 's maandags gesloten - vrijdag koopavond Mannen ruimen maandag sneeuw in een dorp in de buurt van de Corsicaanse hoofdstad Bastia. Het winterse weer veroorzaakte op het Mediterrane eiland een verkeerschaos. De energievoorziening viel op vele plaatsen uit. foto Michel Domino/EPA van onze redactie buitenland PARIJS - De winter in Europa heeft in de afgelopen dagen tientallen levens geëist. Slachtoffers vielen onder meer in Polen, Rusland en Frankrijk. In Polen daalde de temperatuur tol een record van 37 graden onder nul. Er vielen zeker zestien doden door de poolkou. In Moskou vroren bij een nachttempera- tuur van min 30 tien mensen dood en gin gen 245 anderen het ziekenhuis in met be vriezingsverschijnselen. In Frankrijk vroren tien mensen dood, in Tsjechië ze ven, in Spanje drie. van wie twee in Ma drid en een in Valancia. In Oostenrijk werd maandagochtend een 51-jarige vrouw dood aangetroffen op straat. Vol gens de politie is zij doodgevroren nadat ze haar appartement in Wenen had verla ten voor een wandelingetje. Haar man had de politie gealarmeerd toen ze erg langwegbleef. Eerder waren in het land al drie mensen omgekomen door de koude. Verkeer IJzel teisterde het noorden van Grieken land. Daar vielen vier doden door ver keersongelukken als gevolg van de glad heid. In Sardinië vielen zulke pakken sneeuw, dat de bevolking is opgeroepen vanaf vandaag alleen in uiterste nood zaak de auto te gebruiken. Door ijzel moesten automobilisten in Rome de nacht in hun voertuig doorbrengen. In Duitsland veroorzaakten sneeuw en ijzel maandagochtend talrijke ongeval len, waarbij slechts weinig mensen ern stig letsel opliepen. Bij Neurenberg vielen op de autosnelweg Berlijn-München twee doden en vijf ge wonden toen een auto met volle vaart op het eind van een file inreed. De koude heeft in het oosten van Duitsland twee mensen het leven gekost. Gladheid in Zuid-Zwitserland kostte een 26-jarige Nederlandse automobilist het leven Hij verloor de macht over het stuur op een beijzelde brug bij Brig in het Rhö- ne-dal en botste daardoor frontaal op een vrachtwagen. Ook in België was het maandag erg glad. vooral in het westen van het land. Er ge beurden veel aanrijdingen, de meeste al leen met blikschade. Scandinavië bleef gespaard voor de kou degolf. Met rond min vijf hadden Stock holm, Oslo en Helsinki een normale tem peratuur voor de tijd van het jaar. AFP/DPA/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 5