Fries waakt over jetset op Mallorca Bakeliet gaf het leven vorm vrije tijd 38 Klusjesman van de rijken dinsdag 31 december 1996 In Friesland was hij een avontuurlijk ingestelde onderwijzer. Hij reed in een Landrover, bouwde zijn eigen huis en wist de kinderen op zijn school in Drachten vaak te boeien met de fantastische verhalen van Roald Dahl. Toch was de werkelijkheid voor Johan Yntenia veel te saai en voorspelbaar. De geboren Leeuwarder wilde écht wat beleven en dus vertrok hij tien jaar geleden met zijn vrouw Diana Tang naar Mallorca. Ze stichtten er een Nederlands schooltje en verhuurden zeiljachten. Inmiddels is Yntema 41 jaar en manusje van alles bij de rijken der aarde. Hij ontmoet beroemdheden als zangeres Annie Lennox en prins Philip van Spanje. En tussendoor is er tijd voor bergbeklimmen, duiken en vliegen. Het gehavende asfalt kronkelt omhoog. In de terreinwagen van de baas spoedt Johan Yntema zich naar de afgelegen bergvilla bij Esporlas. Her en der in de acht kilometer lange weg zijn diepe ga ten gevallen. Het handjevol rijke aanwonenden wil het plaveisel vernieuwen. Yntema is gevraagd het zaakje te regelen met een aan nemer. De betaling is geen pro bleem. De bezitters van tweede huizen op Mallorca strooien met geld. De weg loopt dood. Aan het eind staat een van de vakantiehuizen van een wereldbefaamde Duitse chirurg. Yntema draait de auto het erf op. Hij trekt zijn T-shirt uit en zet een sombrero op zijn hoofd. De najaarszon brandt vervaarlijk in het Middellandse-Zeegebied. Het is tijd voor een tuininspectie. Yntema is klusjes- en vertrou wensman van de bezitters van de landgoederen. Vroeger zouden ze hem een 'majordomus' hebben ge noemd; een huismeester voor de rijken. De voormalige Drachtsier schoolmeester onderhoudt gebou wen, tuinen en zwembaden. En hij doet bijna alles wat gewoonlijk de heer of vrouw des huizes doet: hij houdt de kamers op temperatuur, schakelt een aannemer in voor een verbouwinkje, ontvangt bestelde meubels, vult de wijnvoorraden aan en hij brengt jeeps of tuintrek- kertjes voor een servicebeurt naar de garage. Hij is 'majordomus' op tien adres sen. „Je moet alles kunnen", zegt Yntema. „Als je jetalen spreekt en vertrouwen kunt winnen, kom je een heel eind. Eerlijk gezegd zijn er niet veèl mensen geschikt voor dit werk." Niet alles voert hij zelf uit. Veel klussen worden uitbesteed aan deskundigen. Yntema zorgt dan met behulp van zijn onafscheide lijke mobiele telefoon voor de co ördinatie. Er zijn hi er zo'n vijf en- twintig man die zo nu en dan wat voor me doen." Regelneef Veel van de Mallorcaanse buiten verblijven staan zo'n tien maan den per jaar leeg. Terwijl de regel neef zijn klussenlijst afwerkt, houdt hij tegelijkertijd toezicht op onze bezittingen, redeneren de rij - ken der aarde. Zij hebben volgens Yntema weinig vertrouwen meer in alarminstallaties. „Uit ervaring weten ze dat dievenaltijd kunnen binnenkomen. Bovendien komt de politie in deze uithoeken altijd te laat." In de gazonnen van de chirurg controleert Yntema eerst de be- vloeiingsinstallatie. De Duitser, die eigenaar is van een groteprivé- kliniek, eist dat de tuinen dage lijks vijf kuub water krijgen. De door Yntema geïnstalleerde scha- kelklokken regelen dat. Voor de vermogenden in dëbergen is water vloeibaar goud. De medicus heeft op z'n landgoed een betonnen stuwmeertje aangelegd. Daar gaat zeven miljoen liter water in. Mo menteel is het reservoir leeg. In de hitte leggen drie mannen een nieu we folie aan ter vervanging het ou de, dat lekte. De renovatie kost 150.000 gulden. In tijden varf droogte wil de multi miljonair geen water hoeven ko pen. Hij investeert liever tonnen in opslagtanks dan dat hij voor een 'prikje' tankauto's naar boven moet laten rijden, weet zijn klus jesman en adviseur. „Ik vraag hem We eens of geld echt gelukkig maakt. Dan zegt hij: Nee, maar het maakt je wel onafhankelijk." Aston Martin De chirurgenfamilie rijdt in dure sportwagens als de Aston Martin Lagonda met een topsnelheid 260 kilometer per uur. Ze kopen niet alleen de nieuwste Mercedesen en Porsches, ze eisen ook nog het eer ste exemplaar op dat van de lopen de band rolt. De aankopen maken niet altijd gelukkig. De heer des huizes trapte de Aston Martin op de staart en reed de wagen de ver nieling in. De Mercedes met serie nummer 1 vertoonde voortdurend gebreken Ook een gelukkig fami lieleven blijkt niet maakbaar. Er zijn ruzies en intriges. Af en toe moet de klussenman geheimen be waren. Bijvoorbeeld nu de dochter er vandoor is met de golfleraar. „Het is Dynasty in het echt." Binnen hangen schilderijen van zeezeilschepen en werken van de Spaanse surrealist Salvador Dali. In de slaapkamer staat een dres soir met fax. Hier doet Yntema de boekhouding. „Eigenlijk is het wel gek dat ik de 'master-be droom' als kantoor mag gebrui ken", beseft Yntema opeens. Hij regelt er zelfs belastingzaken voor z'n baas. Yntema en zijn vrouw Diana zijn onlangs op de Oostzee wezen zei len met de Duitsers. Hun 58-voets jacht bleek een varend paradijs dat met behulp van computers af meert in havens. „Bij deze mensen Feestje van de jetset op Mallorca: Koning Juan Carlos van Spanje wordt te water gelaten nadat hij de King's Cup Yacht Race 1993 heeft gewonnen. foto Reuters voel ik me thuis. Ze laten je in je wa arde ze lui s teren naarje.Zezijn al generaties lang rijk. Het zijn niet zogenaamde nieuwe rijken die meestal onui tstaanbaar zijn en steeds meer geld willen hebben." Aan dezelfde bergweg woont zo'n nieuwe rijke, een echte yup, weet Yntema. De Deen is een „verwend kereltje". De dertiger kreeg een vermogen van zijn vader en zette daarmee een confectieconcern op. De vrijgezel vertoeft enkele maan den per jaar in het Mallorcaanse gebergte. „Hij neemt altijd men sen mee om te laten zien wat hij al lemaal bezit." Bijna maandelijks wordt een vrachtwagen met nieu we spullen bij het landhuis afgele verd. Laatst kocht hij voor 120.000 gulden aan tuinmeubilair. Hometrainer In het klassiek ingerichte buiten verblijf van de Deen is bijna alles afgedekt met lakens en kleden. Dat scheelt een hoop stof. Yntema licht hier en daar een tipje van de sluiers op. De twee meter hoge luidsprekers blijken van het top merk Bang en Olufsen. Het smet teloze poolbiljart is van Olhausen en de blinkende mountainbike van Scott. Op een van de home trainers in het tuinhuisje worden hartslag en bloeddruk digitaal ge registreerd. In donkere nissen en op eikenhou ten planken staan antieke theolo gische boeken en complete in leer gebonden seriewerken van Sha kespeare. De Deen is streng gelo vig en adoreert muziek. Op iedere tafel ligt een afstandsbediening voor de geluidsapparatuur De tuinen en het zwembad zijn ont worpen en aangelegd door zijn Friese hulp. Naast het bad staat een tuinbank op een natuurstenen plateau. De confectiebaas zit het liefst op deze troon om uit te kij ken over het dal, waar de hoofd stad Palma de Mallorca letterlijk aan zijn voeten ligt. Flatbewoner Yntema is niet jaloers op de multimiljonairs. In tegendeel. Hij ziet hen meestal overwerkt bij hun buitenhuis arri veren. „Als ze dan op Mallorca zijn, gaan ze niet rustig in de tuin zitten. Nee, dan willen ze hier ook van alles veranderen en regelen." Door de zorgen die de vakantie woning met zich meebrengt, keren de grootgrondbezitters nog gest- rester terug dan ze bij aankomst al waren. „Hun enorme bezit geeft hen zorgen. De rijkdom maakt hen het leven moeilijk." Toch ldust de ex-onderwijzer het liefst bij de rijkelui. De 'gewone' adresjes heeft hij langzamerhand afgestoten. „Het is het mooiste wanneer mensen veel geld kunnen besteden. Dan kun je er ook wat bijzonders van maken." Het wer ken voor puissant rijken biedt daarnaast allerlei mogelijkheden op avontuur. Yntema vaart op de duurste jachten, logeert in verre oorden en leert de jetset kennen. Annie Lennox De Londense zangeres Annie Len nox is Yntema's bekendste op drachtgever. Haar acht eeuwen oude landhuis staat vlakbij een steile afgrond. Binnen is het don ker, de ramen zijn geblindeerd. Samen met haar man en twee dochters brengt de zangeres er als een kluizenaar haar vakanties door. Niemand mag weten waar ze zit, benadrukt Yntema als hij de door hem aangelegde tuinen laat zien. De bloedserieuze popzange- res wil in haar vrije tijd met rust worden gelaten. Bovendien is ze bang dat haar kinderen worden ontvoerd. Het huis is gebouwd door Moorse bezetters en deed nadien dienst als museum en kerk. Tot 1797 was het een olijfoliefabriek. De zware olij- venpers staat nog in vol ornaat in de koele woonkamer. De bergen in de verte behoren eveneens tot Lennox' bezit, vertelt huismeester Jaime. Hij bewaakt de bezittingen dag en nacht. De Mallorcaan woont met z'n ge zin in het vakantiehuis van de zan geres. Hij oogst fruit en groenten in de uitgestrekte boomgaarden en tuinen. Hij maakt olijfolie en hij bakt vijgenkoeken en dadel taarten. „Annie wil leven van na tuurlijke producten", verklaart Jaime. Sinds kort houdt hij ook bijen. Die moeten zorgen voor ho ning en nog meer plantensoorten. Op een hoog punt in de tuin staat een stenen gebouw. Dit is de studio waarin Lennox haar cd Medusa heeft opgenomen ..Ik was erbij. Schitterend", vertelt Yntema trots. Hij vroeg de zangeres ook eens om een T-shirt met handteke ning. Hij ontving een hele zak vol met gesigneerde teddyberen en T- shirts. Ietwat beschaamd nam hij ze in ontvangst. De zangeres kan Yntema's platte humor niet zo waarderen. De ma jordomus hoorde haar eens in de keuken zingen. Hij deed alsof hij iemand had horen schreeuwen. „Ik zei: waar is de brand? Ze werd zo kwaad dat ze me met de koe kenpan achterna kwam." Annie Lennox is een verlegen ty pe, weet haar tuinontwerper. Van de wilde feesten die haar collega ster Michael Douglas in en om zijn vier huizen op Mallorca organi seert, moet ze niets hebben. Ynte ma: ..Annie houdt niet van zulke feesten. Het is een demonstratie van macht, zegt zc." De Fries vindt het eigenlijk best Wie in Amsterdam het overvolle Damrak de rug toekeert en de Beurs van Berlage betreedt komt in de rust van grootmoeders tijd terecht. De 2000 voorwerpen van bakeliet uit de collectie van Frits en Agnes Beeht ademen er de sfeer van bruinig getinte interieurs en families die bij de snorrende kachel nog samen spelletjes deden. Hoe ingrijpend de uitvinding van bakeliet in 1907 het dagelijks leven veranderde blijkt uit de enorme verscheidenheid van deze collectie. Die Omvat babyflessenverwarmers en biljartballenautomaten maar ook blokfluiten en peper- en zoutvaatjes. De uitvinding van het eerste synthetische plastic staat op naam van de Belg Leo Baekeland (1863-1944). Deze hoogbegaafde schoenmakerszoon uit Gent con centreerde zich na zijn studie na tuurwetenschappen aanvankelijk op fotografische ontwikkelings technieken. Hij verhuisde in 1889 naar de Verenigde Staten en vond daar allereerst het fotografische papier uit dat bij kunstlicht ont wikkeld kan worden. Baekeland verkocht dit procédé aan Kodak en werd daar in één klap steenrijk mee. Met zijn nieuwe fortuin bouwde hij een laboratorium in de buurt van New York. Dat zijn uitvinding daar niet zomaar uit de lucht kwam vallen blijkt ui t de beschrij ving van het ingewikkelde pro ductieproces in de folder die deze tentoonstelling begeleidt. Bakeliet ontstaat uit een reactie tussen de stoffen fenol en formal dehyde, een proces dat onder grote hitte in een luchtdichte ketel plaats heeft. Het eerste resultaat is een stroperige massa waar voor een grotere warmtebestendigheid, een geringere vochtdoorlaatbaar- heid en de kleur nog vulstoffen als asbest, mica, fijn houtzaagsel, ka toen of papier aan moeten worden toegevoegd. Dat mengsel wordt gezeefd en door trechters geleid, vergruisd en tot korrels verwerkt. Het eindproduct komt tot stand door deze korrels in ongeveer 150 jammer dat de zangeres niet gaat. „Want dan kon ik mooi met haar mee." Filmster Jack Nicholson en fotomodel Claudia Schiffer be zoeken de feesten wel. Een huis dame van Douglas zou Yntema laatst introduceren, maar die af spraak ging op het laatste moment niet door. Niet getreurd, de oud-leraar ont moet genoeg beroemdheden. Na afloop van een zeezeilwedstrijd maakte hij een dolletje met de Spaanse prins Philip. „Wij eindig den als laatste. Toen heb ik hem gevraagd of hij niet een tweede hands bootje voor mij had." Zuivel Sinds kort heeft Yntema ook con tact met de Nederlander Henk El- sink. De oud-cabaretier krijgt vliegles van piloot Yntema. De rossige Fries leerde het vliegen in de Spaanse taal en haalde zelfs een stunt brevet. Samen met zijn zwager Norberd Klaus heeft Yntema een compu terbedrijfje opgezet. Het is een gat in de markt, verklaren de mannen. Op het toeristische eiland is ge noeg geld, maar computerkennis ontbreekt nog. „Mijn zwager is een echte 'whizzkid'. Via ons eigen abonnement installeren we Inter net in een half uur." De in het Leeuwarder café De Bontekoe opgegroeide Mallor caan wil graag agent worden voor zuivelconcern Friesland Dairy Foods. De onderhandelingen zijn gaande. Aanleiding was het ont breken van literpakken zuivel op Mallorca. „Ze hadden hier alleen van die kleine pakjes van Dano- ne." De caféhouderszoon weet al hoe hij de 'Frico' op de Balearen gaat promoten: „Fryslan heeft de koe Us Mem en Spanje heeft de stier. Als die twee bij elkaar komen krijg je het beste product ter we reld." Verhalen over wilde zeeën, averij en nonchalante b.oothuurders heeft Yntema genoeg. Aan de ver huur van zeiljachten, namens een reder uit Amsterdam, kwam na twee jaar een triest einde. Volgens Yntema spanden concurrerende bedrijven en de overheid samen om 'de Hollanders' uit te schake len. Zo werden op de ongelukkig ste momenten alle tien schepen van zee teruggeroepen voor in specties, die alleen met hoge boe tes konden worden afgekocht. Toen de inkomsten wegvielen werd Yntema tuinman. Daarnaast runde hij zeven jaar lang het za terdagschooltje voor Nederlandse taal en cultuur in Palma Nova. Dit schooljaar stopte hij daarmee. „Ik wilde mijn vrije zaterdag terug. Bovendien heb ik nu werk zat." Nederlanders vertelt hij over de Elfstedentocht, die hij afgelopen winter op eigen houtje in 'it heite- lan' schaatste. ..'Donderdag Elf stedentocht", schreef deTelegraaf. Dus ik er naar toe. Ging het niet door. Maar ik heb hem toch gere den. Bij de finish zag ik toevallig Henk Kroes staan. Ik heb hem recht in de ogen gekeken en gezegd dat 'ie geen lef had." Jan Arendz graden warme, metalen matrijzen te doen. Bakeliet bleek toch zo goedkoop, licht en sterk dat het aan een snelle en wereldwijde opmars begon. Het werd verwerkt in radio's, fototoestellen, inktpotten, telma chines, asbakken, sigaren- en si garettendozen, biljartballen, vin gerhoeden, maasballen (ronde bol waarover verstelwerk gespannen werd), bekers, borden,dienbla den, knijpkatten, stofzuigers, klokken, bureaulampen, haarföh- nen, ventilatoren, schakelaars met drukknoppen, speelgoed, naaimachines en vele, vele andere producten. Van maar enkele objecten is de ontwerper bekend omdat vormge vers zich niet voor deze massapro ducten interesseerden. Zo is op de ze expositie het ei-vormige scheerapparaat van Philips naar een ontwerp van L.C. Kalffte zien. Pas in de tweede helft van deze eeuw werden ze van gebruiks voorwerp tot verzamelobject om dat verzamelaars als Frits en Agnes Becht in de ban van de schoonheid van deze anonieme ontwerpen raakten. Dat het echtpaar in de loop der ja ren maar liefst 2000 voorwerpen verzamelde toont hun onverza digbare en aandoenlijke passie voor dit materiaal. Maar helaas heeft dat een tentoonstelling op geleverd die tenslotte aan over daad ten onder gaat. Op de lange, flauw gebogen tafels en in de vitri nes staat namelijk veel te veel van ongeveer hetzelfde uitgestald. Dat heeft het effect dat hoogtepunten als de inklapbare Franse Jumo- bureaulamp, de Kodak Brownie 127, een van de eerste televisietoe stellen (een Bush uit 1949) en de Duitse radio met adelaar en ha kenkruis uit 1933 niet genoeg tot hun recht kunnen komen. Fran^oise Ledeboer Expositie: Bakeliet 2000 X. Van gebruiks voorwerp tot verzamelobject - Beurs van Berlage (Damrak 243, Amsterdam), t/m 9 fe bruari; geopend dagelijks 11 tot 77 uur, be halve op Nieuwjaarsdag. Projector Infrarode straatlamp Vloeistofduplicator De Friese schoolmeester Johan Yntema onderhoudt huizen en tuinen op Mallorca: Soms is het hier Dynasty in het echt. foto Jan Arendz

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 38