Jomanda van de oceaan heeft warme uitstraling Dolfijnen in de Rode Zee HA Duikers bij het Israëlische Eilat heb ben grote kans op een ontmoeting met de daar uitgezette dolfijnen. Een glanzende torpedo in een spoor van luchtbellen. Grote foto: Helden van de zee, mis schien zelfs met geneeskrachtige ga ven. De dolfijnen bij Eilat zwemmen in een met netten beperkt stukje Rode Zee. PZC vrije tijd füHV dinsdag 31 december 1996 Dolfijnen lijken in hun gedrag op hon den, ze laten zich graag aanhalen door mensen. Wat er ook op tafel komt, dolfijn is er niet bij. Dolfijnen zijn de vrienden van de mens. Ze komen zelfs in de krant als ze weer eens een drenkeling hebben gered van de haaien. Dolfijnen zijn de Helden van de Zee, mogelijk zelfs begiftigd met geneeskrachtige gaven. Zulke dieren eet je niet op, je communiceert er mee. In de Rode Zee bij het Israëlische Eilat bijvoorbeeld, waar steeds meer mensen op zoek gaan naar de Jomanda van de oceaan. In een wolk van zilveren druppels door breekt het tweetal hét azuren raakvlak tussen lucht en water. Zijn gladde naakte huid glinstert in de zon, haar strakke duikpak omspant een voluptueus figuur. Dan is het moment voorbij. Hij buitelt sierlijk terug in zijn eigen wereld, zij schudt het water uit haar korte blonde lokken en wandelt glorieus het strand op. Ze trilt. Ze heeft zojuist met een dolfijn gezwommen. Het Dolphin Reef in de Rode Zee, vlak bij de Israëlische badplaats Eilat, trekt jaar lijks honderdduizend bezoekers. Ze ko men niet allemaal om te zwemmen met dolfijnen, maar dagelijks gaan er toch wel zo'n zeventig bezoekers met dat doel te water. Ze betalen omgerekend bijna acht tientjes voor een snorkeltochtje van twin tig minuten of bijna honderdtwintig gul den voor een duiktrip. Een ontmoeting met de dolfijnen is niet gegarandeerd. Meestal komen de bewo ners van het rif wel naar de bezoekers toe, maar de dieren hebben voldoende ruimte om de mens te kunnen mijden. Jammer van het geld dan, maar het publiek be grijpt dat je dolfijnen niet mag dwingen. Wederzijds respect is het devies. De eerste ervaring is er een van schrik. Dolfijnen zijn vooral groot, wel drie meter lang. Terwijl de snorkelaars naar de zan derige zeebodem turen, klinkt plotseling het indringende gebiep van de dolfijnen- sonar. Het ene moment is er niets, het vol gende moment schieten ze rakelings voor bij: zwoesjjj, twee reusachtige zilveren schichten, en weg zijn ze weer. Even latei- komen ze terug om hun bezoekers beter te bekijken. Oogcontact. En dan, als er een tje met feilloze precisie tussen twee snor kelaars doorglijdt, fysiek contact. Een mensenhand streelt een dolfijnenrug. he lemaal van kop tot staart. Dolfijnen voe len lekker warm en soepel aan, net men senhuid. Maar om nu te zeggen dat je daar hogere gevoelens van krijgt, zoals prinses Irene? Natuurmystiek De prinses die geen prinses meer is, be schrijft in haar boek Dialoog met de Na tuur hoe ze voor de kust van Hawaï rust vond tussen de dolfijnen. Ze gelooft dat je kunt communiceren met dolfijnen (ook met bomen trouwens, maar dat is een an der verhaal), en ze is bepaald niet de eni ge. In haar boek borduurt ze voort op de natuurmystiek, het esoterische, de New Age, het spirituele. Onder de aanhangers van dit denken be vinden zich gelovigen die bijna goddelij ke eigenschappen toedichten aan dolfij nen. De dieren zouden geneeskrachtige gaven bezitten, in direct contact staan met de ster Sirius, wat dat ook mag bete kenen, alfa-energie uitstralen, vrouwelij ke en mannelijke eigenschappen opti maal combineren, een toonbeeld zijn van harmonie en samenwerking en zodoende een voorbeeld vormen voor ons allemaal. En dus valt er geld te verdienen aan de Dolfinitis. „Dit is gewoon een bedrijf", zegt woord voerster Paula Levin van het Dolphin Reef zonder omhaal. „Natuurlijk maken we winst, maar het welzijn van de dieren staat voorop." Het Dolphin Reef begon zes jaar geleden als onderzoekscentrum van de universi teit van Tel Aviv en de Sovjet Academie van Wetenschappen. Vijf dolfijnen uit de Zwarte Zee werden overgebracht naar Eilat, waar ze werden losgelaten in een stuk zee van tienduizend vierkante meter dat is afgezet met netten. Ze kunnen er makkelijk uit, maar de enige die dat regel matig deed was een jong mannetje dat zijn eigen familie wilde vormen. Hij kon in de Rode Zee geen geschikte partners vinden en dus is hij teruggebracht naar de Zwarte Zee waar hij zijn eigen groep heeft ge vormd. Het oudere mannetje en de drie vrouwtjes die in het Dolphin Reef achter- bleven, hebben inmiddels vier jongen voortgebracht. Geintje De jonkies volgen hun ouders als schadu wen. In een onwaarschijnlijke demon stratie synchroonzwemmen doen ze elke beweging feilloos naschuin onder de vol wassen dieren meeliftend in de slip stream. Geen haai die bij zo'n jong in de buurt moet komen, want dolfijnen zijn behalve sympathieke zeezoogdieren ook geduchte rovers. In hun halfgeopende bekken staan de blinkend witte tanden als scheermessen in het gelid. Maar binnen de netten van het Dolphin Reef wonen geen haaien. Hier is gelegen heid voor sport en spel. Een volwassen dolfijn zoomt luid biepend in op een snor kelaar en zet met een gangetje van vijftig kilometer per uur de aanval in. Twee ang stige ogen kijken vanachter een duikbril de jager aan, maar die heeft niet voor niets zijn sonar aangezet. Als de botsing onaf wendbaar lijkt, draait de lachebek z'n gladde lichaam schijnbaar moeiteloos een tikje naar links, om met een vriende lijke grijns vlak langs de geschrokken mens te schei*en. Geintje... Het wetenschappelijke onderzoek in het Dolphin Reef is gebaseerd op het idee dat de dolfijnen zo natuurlijk mogelijk moe ten leven. De onderzoekers bestuderen het gedrag en de communicatie van de dieren. Wederzijds respect is ook hier het devies. De dolfijnen worden zo veel moge lijk met rust gelaten, niet van elkaar ge scheiden en minimaal bijgevoerd. Ze krijgen alleen extra vis tijdens de vier shows die dagelijks worden gegeven, maar met een dolfinarium hebben die op tredens niets te maken, benadrukken de trainers. De dolfijnen hoeven niet mee te doen en bovendien kent elk optreden een tamelijk bijzonder einde. Het laatste kwartier worden de emmers met vis opge borgen en mogen de dieren hun kunsten vertonen zonder beloning. „Dat is revolutionair", zegt Paula Levin. „In het begin was het heel verwarrend. De diei'en wisten niet hoe ze moesten reage ren. Nu gaat het de ene keer goed, de ande re keer hebben ze geen zin. Eigenlijk moet vooral het publiek wennen aan een trai ning zonder kunstjes." Aardig Een Deense duiker en zijn zoon worstelen zich met hun zware duikuitrusting het strand op. Ze hebben zeker wel genoten van de dolfijnen? ..Ja, het was wel aardig." Alleen maar aardig? „Nou ja, het was wel mooi, maar het zicht is vandaag slecht en ze kwamen niet echt dichtbij." Hebben vader en zoon ook geen spirituele ervaring gehad? De zoon kijkt verbaasd, de vader schudt het hoofd. „Spiritueel? Het zijn gewoon mooie dieren. Groot." Een bejaarde mevrouw uit Engeland maakt een week lang elke dag een duikZe heeft al mooie ontmoetingen gehad met de dieren, die haar inmiddels beginnen te herkennen. Maar heeft ze de alfa-energie ook gevoeld? Al fa-energie? Dat weet ik niet. Ik krijg er gewoon een goed gevoel van." Een serveerster van het Dolphin Reef-res taurant heeft ooit voor de westkust van Australië met een jonge dolfijn gespeeld. „Ik was aan het zwemmen en zong een liedje. Ik denk dat de dolfijn daar op af kwam. We speelden wel een half uur. Toen kwam z'n moeder hem ophalen. Ik was helemaal opgewonden. We hadden echt contact, het was alsof je met een lieve hond speelt." Een van de trainsters knikt. „De vergelij king met een hond klopt wel. Je kunt ze ongeveer op dezelfde manier dingen leren en je hebt ook ongeveer op dezelfde ma nier contact." De dolfijn vergeleken met een hond. Is Flipper gewoon de Lassie van de oceaan, in plaats van het hogere wezen dat zijn spirituele gaven en geneeskrachtige alfa- stralen onbaatzuchtig aanwendt ten bate van de mens? Nee, zeggen de medewerkers van het Dol phin Reef. Hoe het werkt weten ze ook met, maar dolfijnen lijken een heilzame werking te hebben op autistische en hy peractieve kinderen. Jaarlijks volgen zo'n twintig patiëntjes een reeks therapieses sies met dolfijnen. „We werken aan een wetenschappelijke publicatie", zegt Pau la Levin. ..Ik heb opzienbarende resulta ten gezien. Een jongetje dat helemaal geen contact meer had met zijn ouders, omhelsde na enkele sessies met de dolfij nen voor het eerst zijn moeder." Levin beseft dat dit soort medische won deren op scepsis stuit, maar gewone dok ters weten ook niet alles. „Veel mensen zijn op zoek naar alternatieve geneeswij zen. Soms werkt het, soms niet. We geven geen garanties, maar dat doen artsen ook niet." Netten Zeven duikers zitten op de oceaanbodem te wachten op wat komen gaat. Even ge beurt er niets, dan verraadt het snel aan zwellende biep-biep-biep de komst van een dolfijn. Twee tellen later schiet een zilvergrijze torpedo van vlees en bloed dwars door de groep. Hoofden draaien, fonteinen van witte persluchtbellen brui sen omhoog uit monden die stille kreten slaken van verwondering, grote zwem vliezen woelen kilo's zand op. Het zicht wordt gereduceerd tot bijna nul, de dol fijn is weg en komt niet terug. Zeker geen zin meer. Wat er ook op tafel komt, dolfijn is er niet bij. Maar vis mag wel, en daardoor moe ten dolfijnen sterven. Meer dan een mil joen dolfijnen raakt jaarlijks verstrikt in de netten van vissers. Ze verdrinken door dat ze niet meer boven kunnen komen om adem te halen. Mensen en dolfijnen hou den van elkaar. Maar wat de dolfijn niet weet, is dat de liefde van de mens nog al tijd door de maag gaat. Michel Brandsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 37