Paars leidt Europa zonder kaasmeisjes PZC oud nieuw dinsdag 31 december 1996 35 ZO WAS HET WEER IN 1996 Jnf een Europees verdrag niet arrogant van tafel geveegd, maar met opvallend veel dank en loftuitingen aanvaard als 'werk bare basis'. In de Nederlandse nota's staat plechtig dat de IGC een 'substantieel resultaat' moet opleveren. Dat is een tekst waar je in elk geval nog alle kanten mee uitkunt. Van Mierlo en Kok benadrukken boven dien bij elke gelegenheid dat het nog niet zeker is dat er een Verdrag van Amster dam komt. Mogelijk moet Luxemburg, deze keer de opvolger, de klus afmaken Britse verkiezingen Er zijn nog de nodige horden te nemen. Totdat het Britse volk. uiterlijk begin mei volgend jaar. het verlossende woord heeft gesproken over een nieuwe regering in Londen, kunnen de Britse verkiezingen de IGC-onderhandelingen geheel ver lammen. Daarnaast heeft de scheidende EU-voorzitter Ierland weliswaar op de laatste Eurotop in Dublin een eerste aan zet tot het nieuwe verdrag gegeven, maar het is nog verre van een blauwdruk. Er is nog geen oplossing in zicht voor de meest heikele onderwerpen: de afschaf fing van het vetorecht in de vergaderin gen van de Europese ministers, het aantal 'gewogen' stemmen van elke lidstaat, het aantal Eurocommissarissen dat elk land naar Brussel afvaardigt en meer Europese samenwerking op het terrein van justitie. Frankrijk en Duitsland hebben daar nog eens een extra probleem bovenop gesta peld, de zogeheten flexibiliteit. Een nieuw toverwoord dat staat voor een Eu ropa van verschillende snelheden. Lan den die in een hoger tempo willen integre ren, moeten dat kunnen zonder dat ze door de langzame worden gehinderd en zonder dat er een Europa 'a la carte' ont staat, waaruit elk land alleen de lekkere hapjes pikt. Volgens Van Mierlo kan 'de flexibiliteit misschien nog wel eens het moeilijkste probleem worden'. Geheugen De 'Holland promotie op zijn paars' is op kousenvoeten begonnen, maar Neder land heeft er wel degelijk een persoonlijk belang bij het voorzitterschap tot een suc ces te maken. Allereerst zal een geslaagde top het imago van zowel Kok, Van Mierlo als Patijn in eigen land absoluut geen kwaad doen. De verkiezingen zijn nog maar anderhalf jaar ver als de Europese staatshoofden en regeringsleiders zich in Amsterdam rond de tafel scharen. De eventuele uitbundige lof voor dit promi nente gezelschap zal ongetwijfeld afstra len op de verkiezingscampagnes van PvdA D66 en VVD. Verder kan Nederland met een succesvol le top bewijzen dat het Europese voorzit terschap met noodzakelijkerwijs het best in handen is van de grote lidstaten. Het is een suggestie die de laatste jaren regelma tig vanuit voorspelbare hoek is gedaan. Het kabinet wijst deze stelling catego risch van de hand. Van Mierlo: ,,Ik ver werp die gedachte en ik hoop dat het Ne derlandse voorzitterschap daarvan het tastbare bewijs wordt." Maar er is nóg een goede reden om be hoorlijk voor de dag te komen. Politici, zeker op Europees niveau, plegen nogal eens een olifantengeheugen te bezitten. Jaren na dato is er altijd wel weer iemand die zich precies weet te herinneren wat 'die en die, toen en toen' goed of fout deed. Nederland krijgt, als de Europese Unie straks wordt uitgebreid, niet meer zo snel de kans om een eventueel verkeerd beeld recht te zetten: na de Eurotop in Amster dam zal het tien jaar duren voor ons land opnieuw aan de beurt is voor een Euro pees voorzitterschap. Aly Knol en Paul Koopman Het pragmatisme straalde ervan af, toen minister Hans van Mierlo en staatssecretaris Michiel Patijn onlangs in Brussel het startsein gaven voor het Nederlandse voorzitterschap van de Europese Unie. De Nederlandse ministersploeg wil zich er met soberheid en tactiek doorheen slaan. Er viel geen klomp of molen te beken nen. De kaasmeisjes waren bewust thuisgehouden en de tulpen stonden ver dekt opgesteld tussen andere bloemen. Er werd wijn geschonken in plaats van jene ver en de geur van haring ontbrak. In de agenda's die werden uitgereikt, was het vergeefs zoeken naar de vertrouwde Rem- brandts, Vermeers en Van Goghs. Er was alleen werk in opgenomen van heden daagse, realistische Nederlandse schil ders. Al direct bij de presentatie van het Neder landse voorzitterschap in Brussel werd het er bij de internationale pers ingeha- merd: Nederland wil van zijn halfjaar lijkse voorzitterschap van de Europese Unie, dat morgen (1 januari) ingaat, geen klassieke 'Holland promotie' maken. Pragmatisme, soberheid en tactiek zijn de sleutelwoorden voor de paarse regerings ploeg. Daarom wil Nederland ook niet ei gen stokpaardjes berijden. De verleiding is vaak groot voor de half jaarlijkse EU-voorzitters om nationale politieke ambities na te streven en leuke dingen te doen omwille van het thuis front. ,,Wij hebben daarmee gebroken", vertelde minister Hans van Mierlo van buitenlandse zaken de journalisten in Brussel. „De agenda van Europa is al be laden genoeg." De leden van het Nederlandse kabinet krijgen het inderdaad druk tussen nu en half juni, wanneer in Amsterdam de af sluitende Eurotop wordt gehouden. In de komende maanden worden niet minder dan 24 keer Europese staatshoofden, re geringsleiders en/of ministers op vader landse bodem ontvangen. Daarbij zijn dan nog niet eens de twee extra topont moetingen geteld, die het Nederlandse voorzitterschap mogelijk zullen opsieren: in februari met de Russische president Boris Jeltsin en in mei, ter gelegenheid van vijftig jaar Marshallhulp, met de Amerikaanse president Bill Clinton. De medewerkers van de Permanente Ver tegenwoordiging van Nederland in Brus sel kunnen er ook hun tanden inzetten. Zij zullen in de komende zes maanden, naast hun gewone werkzaamheden, nog eens zo'n 140 verschillende bijeenkomsten op allerlei niveaus moeten voorzitten. Reden waarom in sommige kringen 'onze man in Brussel', PV-ambassadeur Bernard Bot, als 'de echte voorzitter van de EU' geldt. Omloopsnelheid De paarse ploeg is inmiddels redelijk in Europa ingespeeld. Tweeënhalf jaar draaien ze nu mee en iemand als minister Gerrit Zalm van financiën voelt zich al bijna een oudgediende, temeer daar de gemiddelde omloopsnelheid van Europe se ministers tamelijk hoog is. Er zijn altijd wel weer ergens in één van de vijftien lidstaten verkiezingen, waardoor van de ene dag op de andere vertrouwde gezichten en standpunten verdwijnen. Met zijn Duitse collega Theo Waigel en de Brit Kenneth Clarke, die er al zaten toen Zalm op het toneel verscheen, heeft de mi nister van financiën naar eigen zeggen in tussen zelfs een soort 'old boys network' opgebouwd. Europa bleek voor Zalm 'veel gemakke lijker' dan hij had gedacht, zowel wat de inhoud als de omgangsvormen betreft. En hij gedraagt zich het liefst net zo als in Ne derland: hij leest zijn stukken, houdt niet van lange monologen en gooit er af en toe een grapje tegenaan. Ook minister Jozias van Aartsen van landbouw kan in Europa aardig uit de voeten. Vanaf het begin heeft hij plezier uitgestraald in zijn Europese werk. De onlosmakelijk met de Europese land bouw verbonden nachtelijke zittingen, doen hem ogenschijnlijk niets. Zijn voorganger, Piet Bukman, mocht nog wel eens 'mokkend in de berm' zitten als zijn Europese collega's het hem niet had den vergund om een succesje voor de Ne derlandse boeren binnen te halen. Van Aartsen gooit het liever, iets minder luid ruchtig, op welbewuste onderonsjes met de andere ministers. Op die manier wist hij bijvoorbeeld in een één-tweetje met Frankrijk een Europese vergoeding los te peuteren voor de slacht van enkele tien duizenden kalveren, die mogelijk met de gekke-koeienziekte besmet waren ge raakt. Dossiervreter De hoofdrolspelers in het komende half jaar zijn staatssecretaris Michiel Patijn van Europese zaken en minister Hans van Mierlo. Patijn staat bekend als een dos siervreter eerste klas en als iemand die niet gemakkelijk van zijn stuk te brengen is. Hij vertegenwoordigt Nederland dan ook in de onderhandelingsgroep van de zogeheten Intergouvernementele Confe rentie (IGC), die het Verdrag van Maas tricht geschikt moet maken voor verder gebruik in de volgende eeuw als de Unie richting Midden-Europa wordt uitge breid. In het komende half jaar komt die groep twee keer per maand twee volle da gen bijeen om in de verdragsteksten te schrappen en te schaven en de voorberei dende onderhandelingen over heikele kwesties te voeren. Van Mierlo wordt 'het gezicht' van het Ne derlandse voorzitterschap. Al bij zijn vuurdoop voor de Brusselse pers werd hij met alle uithoeken van de wereld gecon fronteerd. Hij moest van vraag naar vraag 'zappen': over Cyprus, Oost-Timor, Zuid- Afrika, Polen, Griekenland, Turkije. Zijn Europese 'baan' zal in meer dan één op zicht veel van hem vergen. Conferenties kun je nog plannen, internationale inci denten die om een Europees antwoord vragen niet. Premier Wim Kok (links) tijdens de december-top in Dublin niet zijn Franse collega Jacques Chirac (midden) en de Ierse premier John Bruton. foto Reuters Minister Hans van Mierlo en staatssecretaris Michiel Patijn zijn het komende half jaar het Nederlandse gezicht in Europa. foto Roland de Bruin Het hoeft maar even fout te gaan in ex- Joegoslavië, het Midden-Oosten of Afrika of Van Mierlo wordt als leider van de 'troi ka' - bestaande uit de vorige, de huidige en de volgende EU-voorzitter - geacht er namens Europa zijn zegje over te doen. Hij moet ook 'makelaar' zijn als het tussen één of meer lidstaten spaak dreigt te lo pen. Zelfs een krant als de 'Financial Ti mes' prees onlangs het vermogen van Van Mierlo om als het erop aankomt de juiste timing en stemming te peilen voor een doorbraak, maar voegde er aan toe dat Van Mierlo's aandacht ook nog wel eens op ongewenste momenten wil verslappen Als alles in het honderd dreigt te lopen, is er tenslotte premier Wim Kok. wiens 'piè- ce de résistance' ongetwijfeld de Eurotop in Amsterdam wordt. Een extra 'tussen- top', een nieuwe gewoonte van de laatste jaren, is overigens ook niet uitgesloten. De Nederlandse ministersploeg gruwt daar echter van. „Je moet ze vermijden waar je maar kunt", is de opvatting van Van Mierlo. Zwarte Maandag Dat het Nederlandse voorzitterschap in het komende half jaar zonder veel bom barie en ophef te werk wil gaan, is begrij pelijk. Iedereen in Den Haag herinnert zich nog 'Zwarte Maandag', de dag in sep tember 1991 waarop het eigen Neder landse voorstel voor een 'federaal' Euro pa sneuvelde. Alle landen, uitgezonderd België, scheurden het Nederlandse ont werp-verdrag zonder pardon aan snippers. Een Franse diplomaat zei het indertijd zo: „Het Nederlandse voorstel is afgemaakt met een kettingzaag." Dit diplomatieke bloedbad had kunnen worden voorkomen, als Nederland ge woon had verdergebouwd op de veel be scheidener ontwerp-tekst van voorgan ger Luxemburg en de sfeer in de Europese hoofdsteden beter had aangevoeld. Uit eindelijk diende niet het bevlogen Neder landse voorstel, maar het oude plan van Luxemburg als basis voor het Verdrag van Maastricht. Ditmaal is het duo Van Mierlo/Kok vast beraden niet te ver voor de troepen uit te marcheren. Tijdens de Europese top in Dublin werd de Ierse ontwerptekst voor aantal uren zon per maand 140 neerslag in mm per maand zonneschijn in uren jaarsom: ca. 1580 uren (normaal: 1480 uren) temperatuur jaargemiddelde: ca. 8,7 °C (normaal: 9,4 >C) max. temp. 0° C vorstdag min. temp. 0°C warme dag max. temp. 20° C zomerse dag max. temp. >25'C tropische dag max. temp. 30' C erslag in mm jaarsom: ca. 600 mm (normaal: 804 mm) 120 100 normaal 80 60 40 I - -ihl j f mamj j asond Zeer koud, zonnig en droog. Met over de drie wintermaanden een gemiddelde temperatuur van -0,1 °C tegen 2,6 °C normaal, komt deze winter samen met die van 1940/1941 op de achtste plaats in de rij van koude winters van deze eeuw. Er werden 71 vorstdagen (normaal 42) en 26 ijsdagen (normaal tien) genoteerd. De winter van 1962/1963 was de koudste van de eeuw met :3,1 °C. Landelijk gemiddeld scheen de zon gedurende 230 uren tegen een langjarig gemiddelde van 158 uren. In De Bilt werden 217 zon-uren geregistreerd. Hiermee behoort deze winter tot de zonnigste negen winters van de eeuw. De hoeveelheid neerslag in deze winter bedroeg landelijk gemiddeld 93 mm terwijl 193 mm normaal is. In De Bilt werd 102 mm afgetapt. Hiermee komt deze winter op de negende plaats in de rij van droge winters. Op 28 dagen werd er sneeuw waargenomen; gemiddeld telt de winter 18 sneeuwdagen. Extreem droog (droogste van de eeuw), koud en zonnig. - Met drie (fc afzonderlijke droge maanden, die in De Bilt tezamen 61 mm neerslag brachten werd de lente'van ^4?.^ 1996 de JSt J droogste van "r"'iV de eeuw. Tot nu toe was dat de lente van 1976 toen er 66 mm neerslag werd gemeten. De normale hoeveelheid neerslag voor de lente is 176 mm. De sommen liepen uiteen van 52 mm in Eelde tot 104 mm op Terschelling. De gemiddelde temperatuur van 7,8 °C bleef beneden het langjarig gemiddelde van 8.4 C. April was boven normaal, maart en mei waren te koud. De lente telde 29 vorstdagen tegen 16 gemiddeld. Ondanks een sombere mei-maand was de lente zonnig met gemiddeld 510 zonne- uren tegen 462 uren normaal. ANP/KNMI Een normale zomer. Zowel wat betreft de temperatuur, de hoeveelheid neerslag en het aantal uren zonneschijn was het een normale zomer. Gemiddeld over het land viel 1 185 mm neerslag, terwijl 211 mm normaal is. De sommen liepen uiteen van 129 mm op Terschelling tot 274 mm in Hupsel (Achterhoek). In De Bilt werd 148 mm opgevangen. De gemiddelde temperatuur van 16,4 C kwam vrijwel overeen met het langjarig gemiddelde van 16.2 =C. Deze zomer telde 17 zomerse dagen en twee tropische dagen, dit in schril contrast tot de zomer van 1995 toen er 38 zomerse en 11 tropische dagen werden genoteerd. Het zonnigste KNMI-station was Vlissingen met 680 zon-uren, Eelde was het somberst met 513 uren zonneschijn. In De Bilt werden 558 uren geregistreerd tegen 565 normaal. 20 Koud, zonnig en landelijk gemiddeld aan de natte kant. Met een gemiddelde temperatuur in De Bilt van 9,7 C tegen 10,2 °C normaal was de herfst koud. Van de drie afzonderlijke maanden was september te koud, terwijl oktober en november een vrijwel normale temperatuur hadden.Jn De Bilt kwamen'geen zomerse dagen voor, wel vijf warme dagen en op negen dagen daalde de temperatuur er beneden het vriespunt. Gemiddeld telt de herfst er één zomerse dag, 11 warme dagen en acht vorstdagen. Op 14 oktober werd het in Zuid-Limburg nog 24'C. 14 november was in De Bilt de eerste vorstdag van het seizoen. Elk van de drie maanden was zonniger dan normaal, waardoor het landelijk aantal uren zon voor de herfst op' 354 komt tegen 293 normaal. September was droog met landelijk gemiddeld 49 mm neerslag, oktober had met 70 mm vrijwel de normale neerslag en november was met 124 mm zeer nat. eind decemberschatting januari februari maart april mei juni juli augustus september oktober november december

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 35