CIA gaat zijn vijftigste jaar in België blikt in wantrouwen terug op het afgelopen jaar PZC PZC Asbestslachtoffers z stellen toeleverancier b aansprakelijk Aegon doet duurste overname van 1996 feiten en meningen Amerikaanse inlichtingendienst richt zich op nieuwe doelen jk dinsdag 31 december 1946 dinsdag 31 december 1996 door Laura Myers Nee, nee, mijn jongen, vertel het me maar niet. Ga je gang en doe het gewoon, ik hoef het niet te weten. Met die woor den stuurde de toenmalige voorzitter van de inlichtingen commissie van de Senaat. John Stennis, in 1973 CIA-directeur James Sehlesinger weg. De Amerikaanse inlichtingen dienst had in die dagen alle vrij heid, maar sindsdien is het toe zicht aanzienlijk verscherpt. De CIA die in 1997 formeel 50 jaar operationeel is, is bovendien be zig met een interne reorganisa tie. De inlichtingendienst zal de komende jaren vooral regimes in de gaten houden die een be dreiging voor de wereldvrede kunnen vormen. De CIA werd in 1946 gevormd uit het Office for Strategie Ser vices (OSS), de inlichtingen dienst die tijdens de Tweede We reldoorlog werd opgezet om informatie te verzamelen. In ja nuari 1947 keurde het Congres de CIA (Central Intelligence Agency) goed. In de vijftig jaar die volgden had de CIA zeven tien directeuren, onder wie een latere president, George Bush (1976-1977). Onmiddellijk na de oorlog lag de nadruk bij de werkzaamhe den van de CIA op de indam ming van het communisme, waarbij de Sovjetunie als het grootste gevaar werd gezien. De inlichtingendieftst ging daarbij heel ver en rekruteerde op verschillende plaatsen in de wereld tegenstanders van linkse regimes. Een bittere mislukking werd de halfslachtige invasie in de Var kensbaai op Cuba in 1961. In 1973 werd met steun van de CIA wel de linkse regering-Allende in Chili ten val gebracht. Uit eindelijk richtte de Sovjetunie zichzelf té gronde en verschoof de prioriteit bij de CIA van het bestrijden van het communisme tot het in de gaten houden van onvrije landen waar regeringen terroristen steunen of die door hun onvoorspelbaarheid als een gevaar worden gezien voor de stabiliteit in de wereld. Complotten Hoewel Amerika's grote vijand, de Sovjetunie, niet meer mee speelt, is de wereld er zeker niet veiliger op geworden, zegt de Republikeinse senator Richard Shelby. „De CIA heeft meer dan ooit be hoefte aan sterkere leiding om zijn missie uit te kunnen voe ren", aldus Shelby, die in janua ri aantreedt als voorzitter van de inlichtingencommissie van de Senaat. Ook in het Huis van Afgevaardigden houdt een der gelijke commissie sinds 1975 de CIA en andere inlichtingen diensten in de gaten. De com missies werden ingesteld in de nasleep van het Watergate- schandaal, toen onder meer aan het licht kwam dat de CIA in de jaren zestig betrokken was ge weest bij zeker negen complot ten om buitenlandse leiders te vermoorden. De commissies hebben de laat ste tijd aangedrongen op de no dige hervormingen, die eigen lijk pas mogelijk werden nadat CIA-directeur William Casey begin 1987 terugtrad. De afge lopen tien jaar had de CIA niet minder dan vijf directeuren. De huidige chef, John Deutch, die in januari plaats maakt voor Anthony Lake, heeft vooral ge probeerd de samenwerking tus sen de in totaal dertien Ameri kaanse inlichtingendiensten te bevorderen. Vooral met de mili taire inlichtingendienst, de DIA wil de CIA een betere coördina tie om pijnlijke vergissingen zo als tijdens de Golfcrisis te voor komen. De rivaliteit tussen de twee diensten leidde toen tot to taal verschillende inschattin gen over de militaire kracht van Irak. Aanvaringen De CIA heeft ook aanvaringen gehad met de federale recherche FBI, die verantwoordelijk is voor het onderzoek naar misda den die in het buitenland zijn gepleegd. Zo leidt de FBI de na speuringen in Saudi-Arabië, waar in juni negentien Ameri kaanse militairen omkwamen bij een aanslag op hun basis. „De CIA en FBI werken voor het eerst naadloos samen", merkt Deutch vol vertrouwen op. Dat zou te danken zijn aan het cen trum voor contraspionage dat op het hoofdkwartier van de CIA in Virginia werd ingesteld. Het centrum wordt geleid door een FBI-functionaris en alle an dere inlichtingendiensten zijn Guatemalaanse rebellen staan eind december in hun basiskamp nabij de stad Esquintla. De afgelopen zondag beëindigde burgeroorlog in Guatemala begon in 1960 met een rebellie van militaire officieren. Deze waren kwaad op hun regering die de CIA toestemming had gegeven om op Guatemalaanse bodem Cubaanse ballingen te trainen voor de Varkensbaai-invasie. foto Dario Lopez-Mil Is/AP er bij betrokken. En zo heeft de CIA nog meer centrale diensten opgezet voor de uitwisseling van gegevens over wapenbe heersing, drugs, terreur en de verspreiding van kernwapens. Waarnemers Daarnaast heeft de CIA 'voor uitgeschoven waarnemers' ge stationeerd op de ministeries van Defensie, Energie en Finan ciën. Ook wordt er druk gecoördi neerd met het National Security Agency (NSA), dat groter is dan de CIA en zich voornamelijk be zighoudt met elektronische spi onage. Harold Brown, minister van De fensie onder president Jimmy Carter en lid van een commissie die over de reorganisatie van de CIA heeft geadviseerd, denkt dat er pas grote veranderingen zullen komen als de oude garde van de Koude Oorlog het veld heeft geruimd. Brown verwacht een nieuwe ge neratie CIA'ers, „die zich kan aanpassen aan de nieuwe eisen die het verzamelen van inlich tingen stelt en die minder ge heimzinnig en afgesloten zullen zijn". Daarbij denken Deutch en andere deskundigen dat de regering eerder meer dan min der geld in de CIA zal moeten steken om landen in de gaten te houden die Amerikaanse belan gen of de wereldvrede in gevaar zouden kunnen brengen, onder meer door het verwerven van massavernietigingswapens. Vraagtekens De CIA werkt nu met een begro ting van 30 miljard dollar. Van het geld worden onder meer de informanten betaald die onmis baar zijn om buitenlandse in formatie te verkrijgen of clan destiene operaties te leiden. Onder die medewerkers zullen spionnen zijn, terroristen, leden van vijandig gezinde regimes of drugsdealers. Het zal niet voor het eerst zijn dat het Congres en de Amerikanen daar vraagte kens bij zetten, maar het is nu eenmaal een noodzakelijk kwaad, zegt James Woolsey, CIA-directeur van 1993 tot 1995. „Als je alleen aardige mensen rekruteert als infor mant, dan kom je alleen te we ten wat de aardige mensen doen", aldus Woolsey. AP V van onze verslaggeefster Thea van Beek Boven m'n kop werkten de isoleerders van het bedrijf Hertel. Hele blokken asbest zaagden ze op maat. De restan ten vielen gewoon naar bene den. Daartussen werkte ik en m'n collega's van de NDSM", vertelt de 75-jarige C. van der Lugt uit Purmerend. Van der Lugt is een van de as bestslachtoffers die werkten bij de vroegere ADM- en NDSM- scheepswerven in Amsterdam. Bij het Comité Asbestslachtof fers hebben zich inmiddels twintig oud-scheepsbouwers van deze werven met asbest ziekte aangemeld. In de loop van januari eisen zij in een kort geding een schadevergoeding van het isolatiebedrijf Hertel voor de opgelopen ziekte. Volgens de Utrechtse advocaat mr. R. Ruers is het de eerste keer dat niet de eigen werkgever, maar een derde aansprakelijk wordt gesteld. „Aanvankelijk zag het er naar uit dat we voor de Amsterdamse oud-scheeps bouwers weinig konden doen. ADM en NDSM gingen in 1983 failliet. Een partij om de schade op te verhalen bestond dus niet meer." Ruers is als advocaat actief be trokken bij het in 1995 opge richte Comité Asbestslachtof fers. Sindsdien hebben zich bij het comité al vijfhonderd men sen gemeld. Enkele maanden geleden hoorde Ruers dat vooral het isolatiebedrijf Hertel ver antwoordelijk wordt gehouden voor het werken met asbest op de scheepswerven in Amster dam-Noord. De werven huurden het bedrijf in voor het isoleren van de pijp leidingen in cle schepen. Ruers: „De Hertel-werknemers werk ten open en bloot met het asbest. Inmiddels zijn 24 van hen al overleden. Het bedrijf zorgde niet alleen voor een gevaarlijke situatie voor de eigen werkne mers, maar ook voor de mensen op de weiwen. Dus blijkt er nu wel degelijk een tegenpartij te zijn." Sinds 1993 is de productie en verwerking van asbest in Ne derland verboden. Al veel lan ger was echter bekend dat de ve zelstof tot ongeneeslijke ziektes H. kan leiden. Het Comité Asbest-Ie- slachtoffers schat dat d< m; komende twintig jaar zekejhc tienduizend mensen aan de ge- M volgen van blootstelling met as- ve best zullen overlijden. b> Van der Lugt werkte 42 jaar bi m de NDSM, van 1936 tot 1978 Het afgelopen voorjaar werd bi; Di hem mesothelioom vastgesteld al Deze door asbest veroorzaakte 21 kanker tast de longvliezen erge het buikvlies aan. De ziekte sr openbaart zich pas na tientallen ee jaren. Behandeling is niet moge- w lijk en patiënten hebben nog re maar kort te léven. or Hopeloos y „Eigenlijk ben ik een hopeloos ze geval", zegt Van der Lugt. „Ik w ben verbaasd dat ik de kerstda- w gen nog heb gehaald. Maar ik st ben vooral ontzettend kwaad, ra omdat cle overheid wist dat as best vergif was. Een asbestver- bod had echter betekend dat bedrijven als de NDSM hun schepen niet konden afleveren. De isolatie van pijpen was on ontbeerlijk." Van der Lugt schat dat hij zelf over een periode van twintig jaar met asbest in aanraking kwam, En dan vooral tijdens de enkele maanden per jaar dat hij werd ingezet als ketelmaker, Zoals geen van de werknemers, wist ook hijzelf absoluut niet hoe gevaarlijk het asbest was. Pas toen hij in 1975 in een Rot terdams magazijn om een as- bestkoord vroeg, kreeg hij de ri sico's te horen. „Veel van m'n collega's zijn inmiddels overle den. Alleen wist je toen nog niet waaraan." Advocaat Ruers eist in het kort geding voor elk asbestslachtof fer tussen cle 75.000 en 100.000 gulden schadevergoeding en smartengeld. Eerder werden de scheepswerf De Schelde en asbestf abri kant- Eternit al veroordeeld tot het: betalen van soortgelijke bedra gen. Mochten de ex-scheepsbouwers het kort geding winnen, dan kan dat het isolatiebedrijf Hertel miljoenen guldens gaan kosten. Een woordvoerder van het be drijf zegt nog niet te kunnen reageren op de aansprakelijk stelling. „We hebben nog geen dagvaarding ontvangen en kun nen daar inhoudelijk dus nog niet op ingaan." GPD van onze redactie economie Het Nederlandse bedrijfs leven heeft zich in 1996 danig versterkt. Hoewel steeds meer ondernemers hun blik richten op de snel opkomende economieën in het Verre Oosten, blijken de Verenigde Staten nog altijd het mekka voor acquisities te zijn. Dat de overnames duur betaald zijn, nemen de rijke Nederlandse concerns graag voor lief. Aegon nestelt zich met de aankoop van de Amerikaan se verzekeringsmaatschap pij Providian Corporation direct aan kop van de over- namelijst. De verzekeraar betaalt, inclusief overne ming van de schulden, 3,5 miljard dollar 6,1 miljard) voor deze verzekeraar. In maart verraste levensmid delenconcern Ahold met de aankoop van een eveneens Amerikaanse branchege noot: Stop Shop. De Zaan- se onderneming, die al in een aantal oostelijke staten van de VS een tweede thuismarkt bezit, betaalde 2,9 miljard dollar, tegen de dan geldende koers ƒ4,8 miljard. In een klap schaarde Ahold zich in de top-5 van de Amerikaanse markt. Ahold. maakte dit jaar ook overnames en samenwer kingsverbanden bekend in Aziatische landen en Zuid- Amerika. Zo betrad het con cern dit najaar voor het eerst de Chinese markt. Maar de bedragen die met deze activi teiten zijn gemoeid, steken schril af bij die voor de aan koop van Stop Shop. Zo bedraagt de investering op de toch immense Chinese markt (voorlopig) 25 miljoen dollar. ABN Amro deed in november een succesvol bod op Stan dard Federal, de op drie na grootste bank in de Ameri kaanse staat Michigan. Het bedrijf betaalde 1,9 miljard dollar 3,2 miljard). Ook ambitieus was het bod van Koninklijke PTT Neder land (KPN) op de Australi sche pakketbezorger TNT. KPN bood 1,6 miljard dollar 2,7 miljard). Aanvankelijk vond een groot deel van de TNT-aandeelhouders dit on der de maat. KPN zwichtte niet in dit spelletje blufpoker en kreeg uiteindelijk een ri ante meerderheid van het be drijf in handen. De vijfde megadeal was dichterbij huis. Het betrof de overgang van MeesPierson van ABN Amro naar het Ne derlands-Belgische financi ële conglomeraat Fortis, dat onder meer eigenaar is van verzekeringsmaatschappij Amev en de VSBBank. Fortis betaalde voor deze onderne ming 2,5 miljard. Met deze transactie is direct de grootste Nederlandse ver koop genoemd. Ver achter MeesPierson volgt Daf Trucks, dat voor 933 mil joen in handen kwam van het Amerikaanse bedrijf Paccar. Verder stootte Nedlloyd zijn diepzeeboorbedrijf Neddrill voor 560 miljoen af aan Noble Drilling (VS). Ronduit spectaculair was de verkoop van het Nederlands- Belgische biotechnologiebe drijf Plant Genetic Systems. De Duitse chemiebedrijven Hoechst en Schering betaal den via hun gezamenlijke dochter Agrèvo 920 mil joen voor een pakket van 75 procent van de aandelen. De overnamesom was ongeloof lijk hoog. Het bedrijf had sinds de oprichting in 1982 nog nooit winst geboekt. De jaaromzet bedroeg slechts 8,2 miljoen. De Duitsers betaalden echter zo grif, om dat zij denken dat de markt voor genetische gemanipu leerde gewassen de komende jaren fors groeit. Niet onvermeld mogen blij ven de overname van de prin terdivisie van Siemens Nixdorf door Océ-van der Grinten (ƒ900 miljoen) en de aankoop van het Ameri kaanse chemische distribu tiebedrijf Univar door Pak hoed (ƒ520 miljoen). Ook Unilevers acquisitie van de Amerikaanse fabrikant van toiletartikelen Helene Curtis was omvangrijk. Al met al was hier een bedrag van 1,2 miljard mee gemoeid. De meest besproken overna me ging echter niet door. Dat was die van de boedel van het failliete Fokker. Op 28 no vember staakten de curato ren het exclusieve overleg met het Zuid-Koreaanse concern Samsung omdat een zogeheten doorstart op grond van de opgestelde plannen volgens hen niet meer mogelijk was. ANP Zie ook pagina 8. doorTon van Lierop Rouwlintj es, vele minuten stilte en in oktober een 'wit te mars': de modale Belg heeft in 1996 massaal gezocht naar mo gelijkheden om het nationale trauma 'Dutroux' te verwerken. Ook omdat de grootste zeden zaak in de Belgische historie niet op zichzelf lijkt te staan. Het 'scharnierjaar' 1996 heeft veel losgemaakt in België. Voor al wantrouwen in politiek en Justitie. Arbeiders en scholieren gingen massaal de straat op voor een onderzoeksrechter. Bewindslie den werden genoemd in kinder porno-affaires. En een oud-mi- nister belandde in de cel voor betrokkenheid bij de moord op de Waalse socialistenleider Cools. Achterom kijkend komen media en politici momenteel su perlatieven tekort. Het 'zwarte jaar van de witte mars' is voor iedereen hoe dan ook het groot ste dieptepunt in 166 jaar Bel gië. Wat niemand verwachtte of aan het licht wilde laten komen, kwam aan het licht: een om vangrijk zedenschandaal en een stelsel van politieke en juridi sche afdekking van schandalen. De 'doofpot' werd plotseling het meest omstreden antiek voor werp in België. Het doek lijkt te vallen voor het oude systeem van de politieke 'krokodillen' met hun oude ge woonten van politieke benoe mingen en dienstbetoon aan de brave burger. Die in ruil voor gunsten als huis, baan of vrij stelling van militaire dienst ge woontegetrouw zijn stem gaf aan desbetreffende christen-de mocratische, liberale of socia listische politicus. In navolging van het Italië van enkele jaren geleden hebben de traditionele drie politieke fami lies hun langste tijd gehad, zou het logische gevolg zijn. De aan houdende 'scandalitis' werpt de traditie echter nog niet uit het zadel. In een meer dan ooit tevo ren terugblikkend België geven alle peilingen aan dat de drie traditionele 'kleuren' nog stevig in dat zadel zitten. Paradox België is einde 1996 sterker dan voorheen een staatkundige en maatschappelijke paradox. De stroom geruchten over politici en hooggeplaatste juristen leidt tot een massale roep om hervor ming. Een politieke omslag ligt echter niet in het verschiet. Het is ook de vraag of de Belg die grote verandering ook onmid dellijk wil. Alternatieven voor de grote drie zijn niet echt voorhanden. Of worden nauwelijks op prijs ge steld. Uit de stroom opiniepei lingen blijkt dat de kleinere oppositiepartijen niet veel aan hang winnen. Zelfs het ex- treem-rechtse Vlaams Blok blijft stabiel met een gepeilde kiezersgunst van 12 tot 14 pro cent. In tegenstelling tot de vrees van de gevestigde orde. Wel geven alle peilingen aan dat het vertrouwen in politiek, Jus titie en de democratie in het al gemeen geheel verloren zijn, Nog maar 4 procent van de be volking heeft echt fiducie in de regering-Dehaene, zo blijkt uit een peiling van de katholieke krant La Libre Belgique. Twee dagen later meldde het zelfde dagblad dat tweederde van een groep van tweeduizend ondervraagden België als de mocratische rechtsstaat zelfs niet meer ziet zitten. Alles moet anders. Wie leiding moet geven, is echter onduidelijk. De gevestigde partijen blijven redelijk in de gunst, hoewel pre mier Dehaene zijn populariteit weer met enkele procenten zag dalen. Rijzende ster is justitie minister De Clerck, nu al even populair als de eerste minister. Het zijn echter vooral de ouders van verdwenen kinderen die het machtsvacuüm opvullen. Marchal Paul Marchal, de stevig aan de weg timmerende vader van het door Mare Dutroux vermoorde meisje An, denkt er al aan een politieke partij te beginnen. Vooralsnog regeert hij in de pu blieke opinie als ongekozen pre mier. Wie uit zijn gratie valt, ziet dat snel in een lagere score in de opiniepeilingen vertaald. Het zelfde geldt in mindere mate voor de ouders van andere om gekomen kinderen. Naast vader Marchal kunnen officier van Justitie Michel Bourlet en onderzoeksrechter Jean-Marc Connerotte, verant woordelijk voor het onderzoek in de zaak-Dutroux en de vele vertakkingen daarvan, op veel publieke steun rekenen. Zij be lichamen voor de Belg het reste rende vertrouwen in Justitie. Na een omstreden bord spa ghetti verloor Connerotte zijn onafhankelijkheid, oordeelde Justitie. Hi j werd daarom van de zaak-Dutroux gehaald, Dat leidde tot ongekende taferelen, Walvisvangst Walvisvaarders in Kaapstad maken bezwaar tegen een Ne derlandse expeditie om zeker duizend walvissen in de Zui delijke IJszee te vangen. Ge vreesd wordt voor uitsterving van de walvissen. De Neder landers verklaren dat daar volgens biologen geen gevaar voor bestaat. 1946 Op oudejaarsdag wordt er te ruggeblikt op 1946, het jaar van wederopbouw en vergel ding. De Walcherse dijken zijn gedicht, de kuststreek groten deels van mijnen gezuiverd. Maar er is nog veel te doen. Mussert is terechtgesteld en nog elke dag worden er colla borateurs berecht. Verder heeft Nederland nu zijn eerste vrouwelijke burgemeester: mevrouw C. Th. M. Smulders- Beilen van Oost-, West- en Middelbeers. Internationaal was het een onrustig jaar-: bur geroorlog in China, Grieken land en Iran, onrust in Palesti na, India en Vietnam. De vergaderingen van de Verenig de Naties worden beheerst door de nieuwe grootmachten, de Sovjetunie en de Verenigde Staten. Struikenactie De vereniging Zeelandia in Rotterdam houdt een actie om struiken te verzamelen voor Walcheren. Naar schatting zijn er vier tot vijf miljoen struiken nodig om Walcheren weer groen te maken Paul Marchal en tweeduizend andere mensen protesteren op 17 november voor het Openbaar Ministe rie in Antwerpen. foto Paul van Weel/GPD waarbij fabrieksarbeiders hand in hand met scholieren dagen lang de straat op gingen. Om juist het behoud van Connerot te, voor velen de 'man van het jaar', te eisen. De demonstraties brachten een laatste vertrouwenspersoon tot een ongekende politieke stel- lingname. Koning Albert vroeg minister De Clerck publiekelijk om snel schoon schip te maken bij Justitie. Een Belgisch uni cum, want het staatshoofd wordt geacht boven de dagelijk se politiek te staan. De druk van de door Albert regelmatig ge raadpleegde ouders was niet vreemd aan zijn opmerkelijke stap. Ook premier Dehaene heeft de boodschap nu begrepen. Na 'vijftien jaren van noodzakelij ke aandacht voor sanering van de publieke financiën', wil de premier de 'maatschappelijke dynamiek' aanwenden om snel hervormingen door te voeren. Buiten een pakket voor de hand liggende maatregelen voor jus titiële hervorming heeft hij ech ter geen groot plan. Maar ook politiek 'loodgieter' Dehaene gaat in januari de hele aanpak tol nu toe 'evalueren' met de ou ders. Vader Marchal hoeft zijn politieke partij wellicht toch niet op te richten. ANP. Directie: K. Scherphuis, W F, de Pagteren F. van de Velde. Hoofdredactie: A. L. Oosthoek M. van Zuilen (adjunct) Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, Tel. (0118) 484000: Redactiefax: (0118) 470102 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur. in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Vlissingen: Oostsouburgseweg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. (0118) 484000 Middelburg: Markt 51 4331 LK Middelburg. Tel. (0118) 681000. Goes: Voorstad 22, 4461 KN Goes. Tel. (0113) 273000. Terneuzen: Axelsestraat 16 4537 AK Terneuzen. Tel. (0115) 694457 Hulst: Servicepunt: Boekhandel Duerinck, Gentsestraat 12, Tel (0114)314058. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. (0115) 568000. Zierikzee: Oude Haven 41 4301 JK Zierikzee. Tel. (0111)415380. Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Openingstijd Zierikzee 8 30-17 00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag; op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14.00 uur op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. (0118) 484000 Fax(0118)470100. Abonnementsprijzen: (met ingang van 1 januari 1997). per kwartaal 92,85, franco per post 122,00; per maand ƒ34,00 per jaar 356,50, franco per post 471,50 bij automatische afschrijving per termijn 1,50 korting losse nummers maandag t/m vrijdag 1,75, zaterdag 2,50 p.st (alle bedragen inclusief 6 pet. btw) Postrek.nr. 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 176 cent per mm, minimumprijs per advertentie 26,40, ingezonden mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 7- meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. btw) Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B V. Vlissingen PZC-ombudsman: C. van der Maas. Auteursrechten voorbehouden Uitgave PZC

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 2