Wimbledon was ook mijn mooiste dag PZC Daphne Deckers, de vriendin van oud nieuw 29 dinsdag 31 december 1996 van die vette varkens, wint Wimbledon. Agassi heeft gezegd dat Sampras op een aap lijkt. Becker roept dat Muster aan de drugs is en Martina Hingis zei dat 'Mar- cellos Rios een ongeciviliseerde indiaan uit het oerwoud' is. Kan allemaal, behalve als Richard iets zegt. Waarom toch9 Leg het me toch eens uit?" Nu ze 'haar Richard' aan het verdedigen is, wordt ze fel. „Nog zoiets, Bij de Davis Cup in Haarlem moet Richard gebles seerd opgeven. Het is zo erg dat hij daar nu voor geopereerd wordt. Dan krijgt hij een fluitconcert en staat de volgende dag in het 'Algemeen Dagblad' dat Krajicek een schlemiel is. Belachelijk. Ze hoeven hem geen Koning Richard te noemen, maar ook geen schlemiel. Oester Krajicek reageert met geslotenheid. Dec kers kan dat niet. „Richard is tijdens in terviews net een oester. Hij vindt dat ik ook veel te veel zeg. Ik moet het meer langs me heel laten lopen, net als hij. Dat vind ik op zich knap, al geloof ik niet helemaal dat het ook echt volledig langs hem af glijdt. Hoe dan ook: ik kan niet tegen die onrechtvaardigheid. Ik moet en zal me er tegen verzetten. Altijd al gedaan. Komt ook uit mijn opvoeding. Mijn hele familie heeft over alles een mening. Maar het loont niet, hè. Pas ook weer op de set van de nieuwe film waaraan ik bezig ben, met Antonie Kamerling en Danny de Munck. Is er een middagje voor journalisten. Komt er zo'n vent naar me toe die zegt: 'Vinden je collega's het niet vervelend te werken met een model dat zo nodig moet acteren?' Dat is al behoorlijk.Maar weet je wat z'n uitsmijter was: 'Wat zitten op een stoel in Wimbledon al niet oplevert, hè' En dan te bedenken dat ik al sinds 1988 werk en in 1993 al een film heb ge maakt in Amerika, onder meer met Derek de Lint. En vorig jaar kreeg ik nog een grote rol aangeboden in 'Two Day's in the Valley', met Danny Aeillo (Do the right Thing) en James Spader (Stargate): heb ik geweigerd. Ik koos voor Reisgids Veroni ca. daar had ik net een contract mee on dertekend. Maar voor zo'n film doet heel acterend Nederland een moord." Daar zou Deckers wel eens gelijk in kun nen hebben. En toch is ze 'De vriendin van...' „Ja, dat is soms wel eens moeilijk. Jij vraagt me nu over mijn eigen leven. Maar we hadden hier waarschijnlijk met gezeten als Richard Wimbledon niet had gewonnen. Richard weet dat ook. Privé houdt hij er ook altijd rekening mee. Hij kan er ook niks aan doen, houdt niet van de publiciteit." „Wat interviews betreft, heb ik één ding geleerd: maak nooit grapjes. Je leest ze al tijd terug als bloedserieuze meningen. Zo maakte ik de fout tegen Henk van der Meyden te zeggen dat Richard een krui sing is tussen Hercules en Socrates." Grapje „Het was een grapje..En eigenlijk zei Van der Meyden zelf dat Richard het profiel van Hercules had. Ik heb alleen gezegd dat hij er dan in ieder geval een kruising van Hercules en Socrates van moest ma ken. Nou, dat heb ik geweten zeg. De hele pers pikte het op. Zelfs Richard was er boos over. Hoe ik dat nou toch had kunnen zeggen? Ach, hij heeft misschien gelijk. Weet je, ik heb net een boek gelezen. Toxic Fame heet dat. Daarin vertellen be roemdheden over de misvattingen die er over hen leven. De nadelen beslaan 493 pagina's, de voordelen zestien. Een van de beste quotes vind ik 'Wil je rijk en be roemd worden, probeer liever eerst rijk'. Susan Sarandon stelt bovendien dat het niveau van een interview meestal gelijke tred houdt met het niveau van de intervie wer. Daar zit iets in, denk ik." De dosis cynisme over de perceptie van het publiek wordt wel erg groot. Verliest Daphne Deckers de voorrechten van het succes niet te veel uit het oog? „Ik ben niet cynisch over het publiek, maar over het journaille. Daar baseert het publiek zich op. Maar klinkt het klagend9 Dat is over dreven. Ach, dat sceptische van Neder landers heb ik zelf ook. Toen ik hoorde van de relatie van Richard Gere en Cindy Crawford geloofde ik er eerst ook hele maal niks van. Zelfde gold trouwens voor David Copperfield en Claudia Schiffer. Ja, en ik ken ze. En nu moet ik me zelf wei eens verdedigen als het om m'n relatie met Richard gaat. Ironisch is het wel. Toch kies ik er liever voor me te uiten en teleur gesteld te worden, dan om de knop op grijs te zetten. Dat doet Richard wat te veel. vind ik. Hij is privé zó sprankelend, zó grappig en boeiend. Daar zie je in het openbaar weinig van terug." Krajicek is sinds kort publiek aanhanger van Zen Zou 'ie daar via Deckers aan ko men? ..Richard interesseert zich al veel langer voor verschillende filosofieën. Beiden hebben we belangstelling voor de grotere vragen van het leven. Nu ben ik bezig met een boek van John Hancock over het ontstaan van de eerste grote be schavingen. Hij stelt dat de piramides en de grote tempels in Mexico allemaal met elkaar te maken hebben en veel ouder zijn dan wordt aangenomen. Prachtig om over na te denken. Mijn vader is geneticus. Die gaf me pas een paar boeken van Stephen Hawkins over het ontstaan van het heelal. Fascinerend, dat vindt Richard ook. Maar dat betekent niet dat we zwaar aan het zweven zijn." Voorwaarden Goed. Terug op aarde. Krajicek is een top atleet die altijd maar over de wereld reist en zijn sport voor alles moet laten gaan. Loopt Deckers niet het risico alleen maar op zijn voorwaarden bij de tennisser te kunnen zijn? Zoals nu ook in München. Ze beweegt zich hier weer op Krajicek's ter rein. „Dat klopt Hij is nog nooit meege gaan naar mijn werk. wat dat dan ook was. Kan hij ook niet, hij moet tennissen. Dagin daguit. week in weekuit. Wel zorgt hij er voor dat hij vooral in Europa toer- nooienspeelt. Zodat we altijd elkaar kun nen opzoeken als we dat willen. En verder doe ik het omdat ik veel van hem hou. Een tenniscarrière is eindig. Over een paar jaar is Richard uitgespeeld. Dan liggen de verhoudingen anders. Wat ik wil dat hij dan gaat doen? Huisman, haha. Nee, dat moet hij natuurlijk zelf weten." Even terug naar Krajicek's triomf. Die twee magische weken in Londen. Daar waar de Hagenaar even Koning was, de wereld verbaasde. „Richard was zó mooi, zogoed. Ik weet nog toen hij de halve fina le had gewonnen van Stoltenberg. Wij kwamen terug in het hotel en ik was hele maal door het dolle heen. Zo van: YES! het is geweldig. Je hebt iets gedaan wat nog nooit eerder een Nederlander deed. Maar Richard bleef heel koel, wilde alleen maar weten hoe het met zijn computer was in Nederland. Die was net binnen." En nu. terugkijkend? „Weet je, George Michael zingt: 'You look for your dreams in heaven, but what the hell are you sup posed to do when they come true9' Daar hebben we het na Wimbledon natuurlijk wel over gehad. Richard miste duidelijk een beetje de motivatie. Ga nou na: je hele leven droom je ervan Wimbledon tc win nen. Dan is dat ineens gebeurd. Je hebt het bereikt. En dan...?" Dromen Hoe zit het eigenlijk met jouw voorraad dromen? „Misschien ben ik nog wel meer dan Richard door mijn dromen heen. Ik wilde een boek schrijven, dat heb ik ge daan. Ik wilde de wereld zien, dat is ge beurd. Ik heb een succesvolle carrière achter de rug als model, heb in films geac teerd en doe tv-werk. Tsja. wat wil je nog meer? Misschien verlang ik daarom wel naar een gezin, en kinderen. Een uitda ging op een heel ander vlak. Niet meer zelfzuchtig, je wegcijferen voor iemand anders. Lijkt me prachtig." Weer een nieuw levensdoel. Ze is toch nog maar net goed met tv-werk bezig. Toch angst om je ergens op te richten? „Zoals ik zei Ik blij f tv-werk doen en ben bezig met een opleiding jeugdliteratuur. Na de ver vulling van mijn kleine-meisjes-dromen zoek ik echt wel verdieping. Maar wat je stelt klopt als je naar mijn modellencar- rière kijkt en mijn werk als actrice. An ders had ik 'Two day's in the valley' niet laten lopen. De regisseur van die film stuurt me trouwens steeds artikelen over het meisje die de rol van me over nam. Ze was de grote ontdekking en gaat nu in een film met Tom Hanks spelen. Zij had er wel alles voor over. Dat bewonder ik ook zo in Richard. Hij is zo toegewijd. Weetje: hij is gek op puzzels. Nu heb je in Amsterdam een winkel met de meest moeilijke puz zels. Ben ik een paar keer geweest, vrese lijke dingen meegenomen. Complexe IQ- puzzels. maar ook van die dingen waarbij je een balletje door een doolhof met alle maal van die gaatjes moet leiden naar een bepaald punt Vooral voor tennissers, die het zo van hand-oog-coördinatie moeten hebben, schijnen die onweerstaanbaar te zijn. Nou, hij ging zitten en bleef net zo lang doorgaan tot hij klaar was. Liet het ding natuurlijk triomfantelijk aan mij zien. Dat tekent hem, dat doorzettings vermogen. Mensen onderschatten hem. Wat denk je hoeveel energie het kost een lichaam dat zo snel en zo vaak geblesseerd is steeds weer op topniveau terug te bren gen?" „De mooiste dag van mijn leven was de dag dat hij Wimbledon won. Gek eigen lijk. Heb ik zo veel gedaan en dan is dat mijn mooiste belevenis. Als ik had moeten kiezen had ik - denk ik - er alles voor op willen geven wat ik zelf heb gedaan." Willem Schouten Presentatrice, actrice, auteur, 'ex'- model en muze in Marco Borsato's nieuwe clip. Daphne Deckers (28) doet het allemaal maar. En toch... „Toch blijf ik vooral 'De vriendin van', hè." Ze weet het. Haar vriend is tennisser Richard Krajicek en dat is nu eenmaal de enige Nederlander die ooit een Grand Slamtitel won. Deckers mag dan veel hebben gedaan, als je minnaar Wimbledon wint speel je de bijwagen. Vindt ze ook niet zo erg. Waar ze wel van baalt? Dazzling Daphne heeft een hele lijst. 'Geopinieerd' is ze, over van alles en nog wat. Het bouwjaar van de Egyptische tempels, Cindy Crawford en Richard Gere, de Ilias, de betonnen muur van vooroordelen, en natuurlijk het leven naast een wereldster. Een terugblik op het jaar met het mooiste moment in Deckers leven. En ja, dat heeft te maken met die beroemde knieval. Toch fijn als je als journalist zo veel ba gage uit je omgeving meekrijgt naar een interview. Schoonmoeder, collega's, vrienden en vrienden van je vriendin. In geval van Daphne Deckers staat iedereen klaar met tips. „Haar tanden staan scheef en ze heeft al kraaienpootjes om haar ogen.„Let j e wel op of ze weer zo'n coltrui aan heeft? Die draagt ze altijd; volgens ons heeft ze iets aan haar nek." „Wel een lekker ding, hè?! Het schept wel verwachtingen. En wat dat betreft is de ontmoeting in het Hilton in München - daar speelde vriend Kraji cek de replay van de Wimbledonfinale in de Grand Slam Cup - toch een lichte te leurstelling. Het is 'gewoon' de Daphne die afgelopen zomer zo straalde in die spelersbox op dat beroemde centercourt. Gulle glimlach, sprankelende ogen en weinig dedecteerbare kraaienpootjes op het nauwelijks opgemaakte gezicht. Oh ja, wel een coltrui inderdaad. Daphne begint goed, met een uitdaging. Ze vertelt dat ze zelden een journalist heeft meegemaakt die haar verhaal fat soenlijk opschreef. „Daarom heb ik zelf maar een bio meegenomen, kan er niet al te veel fout gaan." Een bloemlezing: Ster renbeeld schorpioen, modellenwerk in Milaan, Parijs en Tokyo, 'gezicht' van RTL-Veronique, actrice in een Ameri kaanse miniserie, auteur van Mijn leven als fotomodel en schrijver van poëzie en songteksten. Uit interviews was al wel duidelijk dat Deckers er geen been inziet al haar pijlen op één doel te richtenDaphne is een veel vraat, figuurlijk gezien dan. Op haar zes tiende was ze al klaar met haar atheneum aan het Canisius College. De bekende Je zuïeten-opleiding waar onder anderen ex-premier Lubbers en minister van bui tenlandse zaken Van Mierlo niet voor hun achttiende de schoolbankjes mochten verlaten. Intellectueel Daphne Deckers noemt zichzelf zonder gêne 'intellectueel opgevoed'. „Mijn ou ders legden altijd de nadruk op je intellec tuele ontwikkeling. Altijd moesten we discussiëren en zorgen dat we onze me ning vormden. Mijn ouders komen allebei uit een intellectueel milieu, zijn allebei afgestudeerd en gepromoveerd. Ik heb thuis niet alleen Hans en Grietje gehoord. Mijn ouders lazen ook verhalen voor over Odysseus en uit de Ilias van Homerus." Pré-historische sprookjes dus. „Ja, en be- respannend. Maar het was toch wat an ders dan Hans Christiaan Andersen." Dat zal best. Waarom dan voor zo'n baan als fotomodel gekozen? „Wacht even: wie denkt dat dit zo'n dom werk is weet er niets van. Het is een keiharde wereld waarin je een heel kwetsbaar product in de markt moet plaatsen en verkopen: je eigen gezicht en persoonlijkheid. Maar goed. Terug naar je vraag. Ik wilde schrij ver worden, dat is altijd al mijn droom ge weest. Een van mijn eerste verhalen ging over de modellenwereld. Voor Club Vero nica. Verkoopt altijd goed, dacht ik. Bij de modellenbureaus waar ik langs ging, zei den ze dat ik het zelf eens moest proberen Basissalaris als beginner: 1000 gulden per dag. Ik leefde op een basisbeurs van 600 gulden per maand. Dan is het niet zo moeilijk. Ik werd dus model." Milaan, New York, Tokyo, Deckers leefde de utlieme meisjesdroom. „Nu misschien wel, toen minder. In ieder geval niet mijn droom. Hoe super ik dan was als model? Ik was geen supermodel, als je dat bedoelt. Zat er wel tegenaan. Maar ik had er niet alles voor over; ben twee keer gestopt toen het net heel goed ging. Kijk, Cindy Craw ford is gewoon een sterk merk. daar is aan gewerkt. Je bent je eigen product. Super modellen als Crawford en Naomi Camp- Daphne Deckers tijdens de Wimbledon-finale van Richard Krajicek: Richard was zó mooi, zó goed. foto's Leo Vogelzang Daphne Deckers over haar vriend Richard Krajicek: Ze hoeven hem geen Koning Richard te noemen, maar ook geen schlemiel. foto Koster bell - ja, ik ken ze allebei - zijn niet alleen maar een mooi gezicht. Ze brengen een ei gen persoonlijkheid mee, karakter." Wereldster Campbell staat bekend als een verwend kreng. „Heb jij haar weieens ontmoet? Nee? Nou ik wel. Dat meisje komt uit één van de ergste achterbuurten van Londen en heeft zich opgewerkt tot een wereld ster. Ja, ze kan moeilijk zijn. Maar daar mee is ze nog met alleen een domme bitch met een mooi gezicht. Dat zijn die voor oordelen. Die zijn zó sterk. Ik ben al jaren geen model meer Maar ik word er steeds weer mee geconfronteerd." Voorbeelden graag. Op wat voor manier dan? „Oké. Ik word uitgenodigd bij de Erasmus-universiteit, waar ik de bloem der natie toe mocht spreken over de mo dewereld. Hou ik een heel verhaal. Spreek al mijn marketingkennis aan; ik heb niet voor niks communicatie op de HEAO ge daan. Roept er zo'n studentje bij de eerste vraag: 'Je vertelt het wel mooi. Maar is het niet zo dat je voor de mooiste baantjes ge woon met de fotograaf naar bed gaat?' Ik dacht dat ik gek werd. Wil je meer horen?" „Pas gaf ik een bedrijfspresentatie. Komt die directeur naar me toe: 'Goed gedaan, zeg. Je hebt niet alleen tit maar ook pit'. Nou ja.. Dat is toch niet normaal?' Wie die man is? Dat zeg ik niet. Maar het ts een zeer bekende Nederlandse zakenman „Sowieso krijg je als je model bent ge weest veel shit over je heen. Het is moei lijk serieus genomen te worden. In mijn werk voor Veronica kon ik er in het begin heel slecht mee omgaan. Ik werd niet als volwassen redactrice gezien, maar als 'dat model'." Vette varkens Haarvriend wordt soms op een soortgelij ke manier in de hoek gezet. De labiele sik ken eur met die kernbom in zijn boven arm. „Laten we daar niet over beginnen, zeg. Dan ga ik me echt opwinden. Wat ze allemaal voor belachelijks over Richard schrijven.. Dat hele gedoe over die vrou wentennissers die vette varkens zouden zijn. Dat is vijf jaar geleden en wordt hem nu nog nagedragen. Hij had wel zoiets ge zegd, ja. Maar niet zo zwart-wit als het in de kranten kwam. Wereldnieuws werd het. Zelfs toen 'ie dit jaar Wimbledon won. stond het weer overal. Krajicek, die

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 29