Diamant dankzij Juliana PZC r oud nieuw dinsdag 31 december 1996 26 J r 1940: Duitse bezetting Vertrek Juliana, Bernhard, Beatrix en Irene naar Engeland Wilhelmina volgt; later vertrekken Juliana, Beatrix en Irene naar Canada; Wilhelmina en Bernhard (zal steeds actiever worden in militaire functies) blijven in Engeland. 1945: Duitse overgave Hereniging van de hele familie: Bernhard zet in Engeland begonnen militaire loopbaan voort als inspecteur-generaal van de landmacht {marine en luchtmacht volgen in 1946 en 1953) 1946: Commandeurskruis Militaire Willemsorde en Vliegerskruis voor Bernhard. 1947: Juliana regentes 1948: Juliana opnieuw regentes. Op 6 september wordt ze als koningin ingehuldigd 1949: Juliana tekent souvereimteitsoverdracht aan Indonesië. 1950: Eerste van 28 staatsbezoeken- Groot- Brittanniê en Frankrijk. Juliana zet doodstraf nazi's Kotalla.Ausder Füntenen Fischer om in levenslang. 1952: Juliana staat op levenslang i.p.v. doodstraf voor nazi Willy Lages. kabinet gaat akkoord. Pacifistische toespraak Juliana tot Amerikaans Congres. 1953: Koninklijk gezin toont grote betrokkenheid bij watersnoodramp. 1954: Juliana ondertekent statuut waardoor Suriname en de Antillen wel onder de Koningin vallen, maar eigen regeringen krijgen. Bernhard wordt voorzitter Bilderberg-conferenties. 1963: Nederland staat Nieuw-Guinea af 1964: Irene haakt op hel allerlaatste moment af bij het staatsbezoek dat ze met Juliana, Bernhard en Beatrix aan Mexico zou brengen. Ze vertrekt naar Rome om haar huwelijk met Carel Hugo prins van Bourbon van Parma voor te bereiden. Juliana en Bernhard zijn met aanwezig bij het huwelijk. Ze blijven thuis, bevreesd voor politieke complicaties vanwege de carlistische achtergrond van Carel Hugo 1971: Eerste staatsbezoek aan voormalig kolonie Indonesië. Eerste staatsbezoek aan (West-) Duitsland na de Tweede Wereldoorlog. Omstreden officieus bezoek van de Japanse keizer Hirohito aan Nederland 1973: Zilveren regeringsjubileum Juliana Juliana ondertekent onafhankelijkheid Suriname. 1976: Bernhard blijkt 'gevoelig voor gunsten': Lockheed-affaire. Hij moet afstand doen van militaire functies en ziet af van voorzitterschap Bilderberg- conferenties. Staatsbezoek aan voormalige kQlome Suriname." 1980: Op 30 april doet Juliana ten gunste van haar dochter Beatrix afstand van de troon. foto Presse Photo 7:« Huwelijk Ernstig auto-ongeluk prins Bernhard 1938: Geboorte prinses Beatrix 1939: Geboorte prinses Irene 1943: Geboorte prinses Margriet in Canada 7: Geboorte prinses Marijke (vanaf 1963 Christina) 1948: Juliana en Bernhard schakelen gebeds genezeres Greet Hofmans in voor de oogkwaal van Marijke. 1956: Greet Hofmans aan de kant gezet, reorganisatie verdeelde hofhouding. 1962: Zilveren huwelijksfeest Wilhelmina overlijdt. 1964: Irene blijkt katholiek geworden Ze trouwt in Rome met Carel Hugo prins van Bourbon van Parma, zonder toestemming van het parlement waardoor ze haar rechten op de troon verliest. 6: Beatrix trouwt na veel commotie in den lande, in een rellerig Amsterdam met de Duitser Claus van Amsberg. 1967: Margriet trouwt Pieter van Vollenhoven, de eerste echte 'gewone burger1 bij de Oranjes. Het eerste kleinkind en kroonprins wordt geboren Willem- Alexander, zoon van Beatrix en Claus. 1971: Prinses Armgard, moeder van Bernhard, overlijdt 1975: Prinses Christina trouwt met Cubaanse vluchteling Jorge Guillermo; vraagt geen toestemming aan parlement en doet daarmee afstand van haar rechten 1981: Prinsesirene I scheidt van pnns Carel Hugo. 3: Prins Aschwin, broer van Bernhard, overlijdt. 1992: Prinses Christina wordt ook katholiek. 1996: Scheiding prinses Christina van Jorge Guillermo. Christina kondigt aan opnieuw naar de VS te verhuizen. 1994: Bernhard zeer 1995: Bernhard keert ernstig ziek na I hersteld terug darmoperatie. op Soestdijk. Niets lijkt moeilijker dan een koninklijk huwelijk. Veel poppenkast, weinig privacy. Zelfs de minister-president bemoeit zich met zo'n relatie. Prins Bernhard en prinses Juliana hebben echter een koninklijk record gebroken: op 7 januari zijn ze 60 jaar getrouwd. Een roerige verbintenis tussen twee tegenpolen die uitgroeide tot een verstandshuwelijk. Met een mengeling van ti'ots en ontzag kijkt Juliana (87) naar haar echtge noot die in het Amsterdamse bos het Da- chau-monument onthult. Op de eretribu ne, waar de prinses met een deken haar knieën beschermt tegen de kou, hoort ze dat Bernhard (85) als eerste geld schonk voor dit monument dat slachtoffers van het concentratiekamp Dachau gedenkt. Zorgzaam dekt ze zijn benen toe als hij weer naast haar gaat zitten. Bernhard slaat de wol geïrriteerd van zich af: een echte man weerstaat kou. Het tafereeltje op die grauwe dag in de cember 1996 is typerend voor het konink lijk paar. Al zestig jaar lang kijkt Juliana hoog op tegen Bernhard, een man die zich met charme en stijl presenteert. Bij histo rische gebeurtenissen pakt Juliana haar eigen pocketcamera uit haar handtasje, zoals in april 1991 gebeurde. Bernhard mocht voor het eerst sinds de Lockheed- affaire weer een uniform dragen. De prins werd omringd door professionele foto grafen, maar de prinses wil haar man zelf vastleggen. Die bewonderende houding van Juliana is eerder pijnlijk dan aandoenlijk, fluiste ren hofkringen. Want Bernhard is in die zestig jaar nou niet bepaald een toegewij de echtgenoot geweest. „Hij had veel vrienden en vriendinnen, die stonden op de eerste plaats, daarna volgden vrouw en kinderen. Soms ging de prins te ver. Dan bleven zijn vriendinnen op het paleis sla pen, terwijl Juliana ook thuis was. Dat is wel erg hard." Passende partij Liefde is niet de belangrijkste drijfveer geweest voor dit koninklijk huwelijk. Het staatsbelang speelde ook een grote rol. Toen Juliana op haar 27ste nog vrijgezel was, begon het kabinet-Colijn zich ern stig zorgen te maken. Ze was de enige troonopvolgster, moest zo snel mogelijk trouwen en kinderen baren. Moeder Wil helmina gaf de vice-voorzitter van de Raad van State, het hoogste adviesorgaan van de regering, opdracht een passende partij te zoeken voor haar dochter. Juli ana werd gekoppeld aan Bernhard: een charmante, vrolijke jongeman van goe den huize. In die periode was 'uithuwelijken' in vor stelijke kringen nog heel normaal. Ook Juliana's moeder, koningin Wilhelmina had haar man niet zelf uitgezocht. Na een paar gelukkige huwelijksjaren werd dui delijk zichtbaar dat de relatie tussen Wil helmina en prins Hendrik niet op liefde was gebaseerdIn de j aren twintig is er op paleis 't Loo zelfs serieus gesproken over een echtscheiding. Wilhelmina werd gek van haar man die overal schulden maakte en achter mooie vrouwen aan zat. Het kabinet-Colijn hield de breuk tegen. Een crisis in de monarchie moest worden voorkomen. Vanaf dat moment creëerde Wilhelmina een zakelijke relatie met haar man. Ze hield hem strak en gaf hem geen eigen inkomen omdat „hij het geld toch maar verbraste." Ze zweeg over staatsza ken en Hendrik kreeg geen enkele interes sante functie. Het was overigens Wilhelmina die vond dat haar schoonzoon Bernhard wèl een zinvol bestaan moest leiden. Ze zag in dat het nutteloze privé-leven van haar echt genoot hem een slechte reputatie had be zorgd. Zodra Bernhard Prins der Neder landen werd, kreeg hij jaarlijks 20.000 gulden uit de rijkskas. De Grondwet moest zelfs worden gewijzigd om het in komen van de prins-gemaal vast te leg gen. Al vlak na zijn huwelijk in 1937 kreeg Bernhard een eigen functie. Tijdens de Tweede Wereldoorlog benoemde Wilhel mina hem tot haar persoonlijke inspec teur-generaal bij de krijgsmacht. En na de oorlog maakte hij als ambassadeur voor het Nederlandse bedrijfsleven veel bui tenlandse reizen. Kemphanen Diep in haar hart was Juliana niet zo ge lukkig met het zinvolle bestaan vanBem- hard. Haar man was bijna nooit thuis en daar leed Juliana onder. Ze wilde eigen lijk een echtgenoot die aan haar zijde stond, haar steunde en begeleidde, maar Bernhard ging volledig zijn eigen gang. Als Juliana hem voor zich probeerde te winnen, kon hij nors reageren. Bernhard was een dominante partner die absoluut niet van plan was zijn vrouw haar zin te geven. Dat overheersende karakter werkte soms averechts op Juliana. „Ze kon eindeloos ruzie maken over kleine dingen, op een zeurderige, drammerige manier Daar houden'mannen niet van. Soms waren er zulke heftige ruzies dat de hofhouding letterlijk tussenbeide moest komen om de kemphanen uit elkaar te halen. Diverse periodes leefde het paar gescheiden, ieder in een vleugel van het paleis. Zelfs samen eten was dan onverdraaglijk, aldus een ingewijde. Na verloop van tijd groeiden ze uit elkaar. Zo heeft de prins heel lang niet in de gaten gehad dat Juliana werd beïnvloed door de pacifistische ideeën van de mystieke ge bedsgenezeres Greet Hofmans. Bernhard haalde haar in 1948 zelf naar paleis Soest dijk om het gezichtsvermogen van prinses Marijke (Christina) te verbeteren. Pas in 1952. toen Bernhard en Juliana een rond reis maakten door de Verenigde Staten, bleek uit een toespraak van de koningin dat ze zich zeer antimilitaristisch opstel de. Haar woorden druisten in tegen het angstige Koude-Oorlogsklimaat van die tijd. Ook Bernhard, die juist zeer militair gezind is, was het absoluut oneens met de ideeën van zijn vrouw. Op paleis Soestdijk 'brak de oorloguit', zo verwoordde Bernhard de sfeer in die da gen. Voor het eerst werd er serieus gespro ken over een scheiding. Net als tijdens de huwelijkscrisis tussen Wilhelmina en Hendrik, was het ook cleze keer de vrouw Juliana en Bernhard op de 70e verjaardag van de prins, in 1981. foto Het Binnenhof des huizes die aanstuurde op een breuk. Bernhard wilde zijn huwelijk echter niet opblazen. Dan was hij immers in één klap al zijn privileges kwijt. Geen enkele ande re duurzame relatie zou hem zoveel rijk dom en vrijheid bieden als het koninklijk huwelijk. Minister-president Drees stelde een commissie van wijze mannen in, die uiteindelijk in 1956 de crisis suste. Greet Hofmans verliet het paleis en Juliana en Bernhard sloten gewapende vrede. Verstandshuwelijk Hun relatie kreeg de vorm van een ver standshuwelijk. Harmonieus met elkaar omgaan was moeilijk: daarvoor waren de twee te grote tegenpolen. Juliana haatte het protocol: „dat is mijn natuurlijke vij and Bernhard daarentegen was ver knocht aan rode lopers, saluutschoten en erewachten. Zijn vrouw is altijd vooruit strevend geweest. „Ik heb een hekel aan alles wat conservatief en ouderwets is", zei Juliana in een interview ter gelegen heid van hun 50-jarig huwelijk. Bernhard was eerder rechts dan links. Bij ruzies kozen hun dochters makkelij ker partij voor 'pappie' dan voor 'mam mie', zoals de kinderen hun ouders tot op de dag van vandaag noemen. Bernhard was dan wel streng en autoritair, maar ook grappig en gek, een soort kameraad voor zijn dochters. Dat Bernhard vreemd ging - de prinsessen waren daarvan op de hoogte - vonden ze zielig voor hun moe der, maar de bewondering voor Bernhard overheerste. Vooral Beatrix en Irene zijn stapelgek op hun vader. Irene lijkt het meest op hem: beiden hebben een enorme hang naar vrij heid. Beatrix heeft veel samengewerkt met haar vader. Toen Bernhard voorzitter was van de Bilderbergconferentie, een ex clusieve club van topmensen die betrek kingen tussen Europa en de Verenigde Staten wilde verbeteren, was Beatrix zijn secretaresse. Ze kan geen kwaad woord horen over 'pappie'. Toen Bernhard in 1976 ervan werd beschuldigd dat hij steekpenningen had aangenomen van vliegtuigfabrikant Lockheed, schreeuw de Beatrix tegen journalisten: „Dat heeft mijn vader niet gedaan! Opleiding Wel zag Beatrix in dat 'het type Bernhard' niet ideaal was voor een goed 'koninklijk huwelijk'. Zelf koos ze een man met een totaal ander karakter. Prins Claus had niet de behoefte om op de voorgrond te treden en schikte zich makkelijker in de rolpatronen van een koninklijk huwelijk die nu eenmaal niet traditioneel zijn. In deze relatie is de vrouw nummer één. In tegenstelling tot zijn schoonvader is Claus wel een volgzame echtgenoot, die Beatrix adviseert en begeleidt in haar zware taak als staatshoofd. „Het eerste echte Oranjehuwelijk", zo klinkt het in hofkringen. Beatrix en Claus doen veel samen en dat is zeer ongebruikelijk bin nen de koninklijke familie. Claus is als prins-gemaal veel strenger aangepakt dan Bernhard. Toen de verio- ving van Beatrix en Claus in 1965 bekend werd gemaakt - het was twintig jaar na de Tweede Wereldoorlog - moest hij onder grote druk bewijzen dat een Duitser ook een goed mens kan zijn. Hij kreeg een 'op leiding tot prins-gemaal': het staatsrecht, waaronder de staatsrechtelijke positie van leden van het Koninklijk Huis, werd hem bijgebracht door ex-premier Beel, een vertrouweling van Juliana. Bernhard heeft nooit enige scholing geno ten inzake zijn functioneren als 'echtge noot van het staatshoofd'. Pogingen daar toe zouden zijn mislukt, zo blijkt uit het boek De prins-gemaal: vogelvrij en ge kooid, waarvoor schrijver Harry van Wij nen uitgebreide gesprekken voerde met Bernhard. „Als het niets te maken had met gaspedalen en stuurknuppels, had hij er geen zin in. Bernhard had geen zin in taalles, geen zin in het bijwonen van de lessen die Juliana kreeg in staatsrecht en staatsinrichting, geen zin om zich te ver diepen in het werk van de Raad van Sta te." Bernhard dwong zijn eigen vrijheid af, in zijn werk en in de liefde. Over zijn huwe lijk met Juliana is hij realistisch. Tijdens hun 50-jarig jubileum zei Bernhard; ..Van ons familieleven heb ik een uitstekend idee, namelijk een medaille waarop aan de ene kant staat wat zij onder mij geleden heeft en aan de andere kant wat ik onder haar geleden heb. Inmiddels hebben Juliana en Bernhard al zestig huwelijksjaren gehaald. Zij vieren hun trouwdag met alle kinderen en klein kinderen in Oost-Afrika, waar ze samen op safari gaan. Het is vooral aan Juliana te danken dat dit huwelijk zo lang in stand is gebleven. Tegen wil en dank was ze toch zo 'verstandig' om haarman vrij te laten. Volgens Sarah Bradford, die een boek schreef over het Britse koninklijk paar dat binnenkort 50 jaar is getrouwd, is de loyale houding van deze generatie vrouwen kenmerkend voor het koninklijk huwelijk. „Ze ver-wachten geen trouw." Carine Neefjes Het verloofde paar in Duitsland, oktober 1936. ANP- Infographics Jeroen Luizink en Rob Taconis Foto-1 december 1996, Hans Steinmeier Research: Barenda Grutterink BERNHARD Leopold Frederik Eberhard Julius Coert Karei Godfried Pieter, Prins der Nederlanden, Prins van Lippe- Biesterfeld (29-6-1911), zoon van Bernhard, Prins zur Lippe, en Armgard, barones van Cramm- Grieben. Huwelijk met prinses Juliana op 7 januari 1937. JULIANA Louise Emma Marie Wilhelmina, Koningin der Nederlanden (1948-1980), Prinses van Oranje-Nassau, Hertogin van Mecklenburg, Prinses van Lippe- Biesterfeld (30-4-1909), dochter van koningin Wilhelmina en prins Hendrik, Prins der Nederlanden. I BEATRIX Wilhelmina Armgard, Koningin der Nederlanden sinds j 1980, Prinses van Oranje-Nassau, j enz. enz. enz (31-1-1938) Gehuwd (10-3-1966) met CLAUS George Willem Otto Frederik Geert, Prins der Nederlanden, Jonkheer van Amsberg (6-9-1926) WILLEM-ALEXANDER Claus George Ferdinand, Prins van Oranje, Prins der Nederlanden, Prins van Oranie-Nassau. Jonkheer van Amsberg (27-4-1967) JOHAN FRISO Bernard Chnstiaan David, Prins der Nederlanden, Prins van Oranje-NassauJonkheer van i Amsberg (25-9-1968) OCONSTANTIJN Christof Frederik Aschwin, Prins der Nederlanden, Pnns van Oranje-Nassau (11-10-1969) IRENE Emma Elisabeth, Prinses der Nederlanden, Prinses van Lippe- Biesterfeld (5-8-1939) Gehuwd (29-4-1964) met CAREL j HUGO, Pnns van Bourbon van Parma (8-4-1930) Gescheiden 27-5-1981 CARLOS. Javier Bernardo. Prins van j Bourbon van Parma (27-1-1970) MARGARITA Maria Beatriz. Prinses van Bourbon van Parma (13-10-1972) O JAIME Bernardo. Prins van Bourbon van Parma (13-10-1972) O O MARIA Carolina Christina, Prinses j van Bourbon van Parma (23-6-1974) j kinderen O kleinkinderen I O Maria CHRISTINA, Prinses der Nederlanden, Prinses van Oranje-Nassau, Pnnses van Lippe-Biesterfeld (18-2-1947) Gehuwd (28-6-1975) met Jorge Guillermo (1-8-1946). Gescheiden 25-4-1996 I O BERNARDO Fedenco Tomas Guillermo (17-6-1977) O NICOLAS Daniel Mauncio Guillermo (6-7-1979) der Nederlanden, Prinses van Oranje-Nassau, Prinses van Lippe-Biesterfeld (19-1-1943) Gehuwd (10-1-1967) met mr. PIETER van Vollenhoven (30-4-1939) O n O B O MAURITS Willem Pieter Hendhk Pnns van Oranje-Nassau, van Vollenhoven (17-4-1968) BERNHARD Lucas Emmanuel, Prins van Oranje-Nassau, van Vollenhoven (25-12-1969) PIETER-CHRISTIAAN Michiel. Prins van Oranje-Nassau, van Vollenhoven (22-3-1972) FLORIS Frederik Martijn, Prins van Oranje-Nassau, van Vollenhoven (10-4-1975) O JULIANA Edema Antonia Guillermo (8-10-1981) Q o-gorde van Iroooopvokging ir, Nederland. N.3. de pnnsessen Irene en Christina hebben >•00: a.thzelf en voor nun nakomelingen het recht tol troonopvolging verloren door te huwen jonder toestemming van de Siaten-Generaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 26