PZC sport 22 I dinsdag 31 december 1996 Het Nederlandse wielrennen kon wel een opkikker gebruiken. Na een aantal magere jaren was de start van de Ronde van Frank rijk in Den Bosch kennelijk het zetje, dat de Nederlandse renners nodig hadden. Michael Boogerd (foto), Jeroen Blijlevens en Bart Voskamp wonnen allen een etappe. foto Ed Oudenaarden/ANP Hoek zorgde in het afgelopen voetbalseizoen voor een Zeeuwse mijlpaal. De ambitieuze club werd mede door de trefzekere spits Davy Gijsel (op de foto benut hij een strafschop tegen G VVV) kampioen in de hoogste klasse van het zaterdag-amateurvoet bal. In het algeheel zaterdagkampioenschap was de ploeg niet opgewassen tegen Scheveningen en Urk. foto Charles Strijd Al jaren werd reikhalzend uitgekeken naar de opleveringsdatum van het modernste voetbalstadion van Europa: de Amsterdam Arena. Het nieuwe onderkomen van Ajax, dat een uitschuifbaar dak heeft, was hèt helemaal. Er ontstond een run op seizoenkaarten, Ajax moest velen te leurstellen. In de praktijk is het allemaal minder mooi. Het gras wil maar niet groeien, het dak is lek en de prijzen van versnaperingen zijn schrik barend hoog. Ook parkeren in de buurt van de Arena is schrikbarend duur. Maar het ergste voor de fans is de terugval van Ajax. De ploeg speelt in de competitie een bijrol en haalde in de Champions League met geluk de kwartfinale, waarin het in maart Atletico Madrid treft. foto Juan Vrijdag/ANP Aan het eind van de jaren tachtig deed de mountain bike zijn intrede in het Nederlandse verkeer. Deze sportief ogende tweewieler, in Amerika al veel langer populair, zorgde in Nederland voor een nieuwe fietsrage. Mountain bike is uitgegroeid tot een serieuze wed strijdsport en dat is niet in de laat ste plaats te danken aan Bart Brenljens. De Limburger werd vo rig jaar wereldkampioen en richt te zijn vizier dit jaar op olympisch goud. Zijn missie slaagde, want op het zware parkoers in het snikhete Atlanta kon niemand in zijn spoor blijven, foto Paul Vreeker/ANP Vooraf was al duidelijk dat de Holland Acht een medaille zou gaan halen op de Olympische Spelen. De ploeg behoorde al jaren tot de wereldtop en beschikte over uitstekend materiaal. Op het Lake Lanier in Gainesville klopte alles tot in de puntjes. De Nederlandse boot bleef, tot groot enthousi asme van de grote supporterssehare, de gevreesde concurrenten Duitsland en Rusland (brons) voor. foto Nick Didlick/Reuters Richard Krajicek. Een leuke tennisser, maar geen man die een Grand- Slamtoemooi kan winnen. Zijn techniek laat te wensen over en hij heeft geen mentaliteit. Bovendien kan zijn lichaam de belasting niet aan. De ze zo vaak gehoorde kritiek van de zogenaamde kenners verstomde in de afgelopen zomer. Richard Krajicek zorgde voor het grootste succes in de geschiedenis van het Nederlandse tennis door het belangrijkste toer nooi van de wereld te winnen. Op het heilige gras van Wimbledon maak te de Hagenaar indruk door Pete Sampras, de nummer één van de we reldranglijst, kansloos te laten. In de finale zette hij de kroon op het werk tegen de Amerikaan MaliVai Washington: 6-3, 6-4, 6-3. De zege van Krajicek was hèt hoogtepunt in een voor Nederland boeiend sportjaar. foto Kevin Lamarque/Reuters Hij was dit jaar gebrand op de grote doorbraak. Edgar Davids gaf in hel shirt van Ajax zijn visitekaartje af in de Nederlandse competitie en in Champions League. Vervolgens koos hij voor AC Milan en wilde hij bij zijn oude club afscheid nemen met de Europa Cup. Juventus stak daar in de finale een stokje voor. Het was de eerste in een serie tegenslagen. Tij dens het EK voetbal beledigde hij bondscoach Hiddink, die hem had ge passeerd voor het duel met Zwitserland. De trainer van Oranje stuurde de speler direct naar huis en de kans op een verzoening met Hiddink is in de afgelopen maanden niet groter geworden. Ook bij zijn nieuwe club AC Milan gaat het niet goed. De topclub speelt zwak in de competitie en werd in de Europa Cup uitgeschakeld door het Noorse Rosenborg. foto Martin Hayhow/EPA .k,. Het Nederlandse hockeyteam behoort al jaren tot de wereldtop. Wereld titels, Europese hoofdprijzen en de Champions Trophy werden gewon nen, maar de mooiste titel - olympisch goud - ontbrak. Daarin kwam in olympisch Atlanta verandering. Het verrassend sterke Spanje, dat fa voriet Australië in de halve finale had verslagen, nam in de finale tegen Oranje een 1-0-voorsprong. Nederland sloeg mede dankzij de gevreesde stracorner van Floris-Jan Bovelander op het juiste moment terug. Aan voerder Mare Delissen (midden) kreeg met de overwinning het gewenste afscheid. Ook Bovelander keerde de nationale ploeg de rug toe. foto Mark Baker/Reuters Ze hadden een olympische droom, een gouden droom. Een droom die nooit werkelijkheid zou worden. Want de volleybalploeg van Italië was in de afgelopen jaren op de beslissende momenten altijd beter. In het voorjaar veranderde dat, want in de finale van de World League was Oranje in Rotterdam te sterk. Maar in de Olympi sche poulewedstrijd verloor Nederland kansloos van de Zuid-Euopeanen. In de finale trof men elkaar op nieuw'. Het werd een bloedstollende slijtageslag. In de vijfde set hadden de Italianen lange tijd de beste papie ren, maar Oranje greep tot ieders verrassing de zege en het goud. foto Yannis Behrakis/Reuters mM80EH'

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 22