Verduin heeft dag van zijn leven Aandacht krijg ik genoeg Jenita Smit neemt titel over van zus Nog drie knelpunten in de Elfstedenroute Nationaal kampioen op natuurijs: nu de allermooiste zege nog Kritiek op vroeg tijdstip NK natuurijs Derde marathon in Rilland De Leeuw breekt sleutelbeen Tillström verrast Kafelnikov Voetballer oog kwijt na overval Sterke toename voetbaltransfers Erelijst Fop Fonteyne niet tevreden met 31e stek Klapschaats onbetaalbaar voor recreant Van Velde rijdt officieus record van onze verslaggever Rob Kat ANKEVEEN - „Nu de mooiste overwinning nog", grijnsde Bert Verduin, terwijl hij met bibbe rende handen een bekertje war me chocolade naar binnen slurpte. De kleine marathon schaatser had zojuist een zeld zaam staaltje machtsvertoon van onze sportredactie ANKEVEEN - Voor me nig marathonschaatser kwam het NK natuurijs veel te vroeg. Twee dagen na het nationaal kampi oenschap op kunstijs in Utrecht, klaagden vele deelnemers in Ankeveen over het gebrek aan „kilo meters" op dichtgevroren sloten, meren of kanalen. Ruud Borst en Henk An- genent, tweede en derde van het NK natuurijs, hadden deze winter pas 50 kilometer op natuurijs ge schaatst. De Hollands Ve- netië-tocht in Giethoorn was de enige klassieker, die voorafging aan het kampioenschap in Anke veen. ..Laat ons eerst een paar klassiekers rijden en organiseer dan een NK. dan liggen de verhoudin gen wat eerlijker", zei Borst. „Dan hadden we wat kunnen wennen aan veel rechtuit rijden, veel bochten naar rechts en die vele scheuren in het ijs", zei Angenent. Evenals vorig jaar besloot de schaatsbond niet het risico van invallende dooi te nemen en het NK al voor de jaarwisseling te houden. Op 30 december 1995 werd Yep Kramer in Erm kampioen van het seizoen 1995/1996. 365 dagen later werd Bert Ver- duin in Ankeveen zijn op volger. ANP gedemonstreerd in het Neder lands kampioenschap op na tuurijs in Ankeveen. Met de boomlange Ruud Borst 80 kilo meter als een klit in zijn spoor, rondde Verduin de dag van zijn leven winnend af. Erik Huizebosch mag de naam hebben, na gistermiddag is Bert Verduin dè favoriet voor een eventueel te verrijden Elfste dentocht. Daar doelde hij ook op toen hij zei: „Vandaag was het mijn mooiste zege, nu de al lermooiste nog. Misschien vol gende week." De nationale titelstrijd werd de wedstrijd van Bert Verduin. Al vier maal eerder won de 32-jari- ge tuinder uit Heemskerk een grote wedstrijd over honderd kilometer. Twee keer op de Plansee, in Eernewoude en in de Noord-Hollandse USA-mara- thon, bijna in zijn eigen achter tuin. Als beperkt sprinter moet Verduin het hebben van een so lo-ontsnapping. Met een andere schaatser naar de streep is hij vrijwel altijd kansloos. „Dus als je vandaag wat wil moet je vroeg aanvallen", prentte zijn ploeg leider Richard van Kempen hem voor de start in. „Later in de wedstrijd laat niemand je meer gaan." Verduin voerde het advies nauwgezet uit. Hij sprong in de derde van de twintig ronden van vijf kilometer weg en duldde bijna drie uur lang niemand meer voor zich. Alleen Ruud Borst en Jan-Eise Kromkamp konden mee in het helse tempo van Verduin, die zich als licht gewicht in zijn element voelde op het dooi-ijs bij Ankeveen. Twijfels Kromkamp, altijd in voor een avontuurtje, haakte echter al vlug weer af. „Ik zie er niets in, 't is mij nog veel te ver", bromde de Friese rechercheur naar zijn ploegleider. Bert Verduin hoor de het niet, maar betreurde het wel. „Ik ging ook even twijfe len," bekende hij later. „Het was natuurlijk nog erg ver. Maar ik besloot toch door te rijden. Ik voelde me heel goed. En naar mate de wedstrijd vorderde voelde ik me alleen maar beter worden." Met de minuut groeide de be wondering voor de dappere Ver duin. En de kritiek op Borst, die weigerde ook maar een moment Bert Verduin (voorgrond) en Ruud Borst maakten in Ankeveen de dienst uit. In de laatste meters sloeg Verduin zijn slag. foto Paul Vreeker/ANP op kop te komen. Verduin: ..In het begin vroeg ik hem een paar keer over te nemen, maar hij zei niet te geloven in de ontsnap ping. En hij voelde zich ook niet zo goed. Maar ik büjf wel bij je, voegde hij er wel aan toe. Ter be waking." Verduins ploegleider Van Kempen zag het anders: „Het is allemaal het gevolg van een conflict dat ik een paar jaar terug heb gehad met Borsts ploegleider Frans Overdevest. Van hem mag Borst niet op kop komen, omdat hij niet het risico wil lopen dat een van ons gaat winnen. Iets anders kan ik er niet van maken." Terwijl de kritiek op Borst, en de strijdwijze van zijn ploegleider, groeide (Verduin: „hij is echt geen meter op kop geweest") stoomde de kleine Heemskerker onverstoorbaar verder. De kloof tussen de leider, en zijn scha duw, en het sterk uitgedunde peloton groeide tot maximaal twee minuten en 45 seconden. Hoe lang kan dat noggoed gaan, vroeg de massa langs het par koers zich verwonderd af. Toen het vijftal Huitema, Ange nent. Stam, Pie terse en René Ruitenberg zich na driekwart wedstrijd losmaakte uit het pe loton leek de vlucht van Verduin toch nog te mislukken. Maar ook bij de achtervolgers was het helse tempo van de koploper niet zonder gevolgen gebleven. Toen de marge tot anderhalve minuut was verminderd, gaf Verduin nog eens gas en groeide het gat opnieuw tot boven de twee minuten. De held van de dag was Verduin inmiddels al. nu nog de kroon op het werk. Elke prognose rond de finish wees naar de veel snellere Ruud Borst. Mede om zijn be houdende, afkeurenswaardige wijze van rijden; al dan niet in opdracht van zijn ploegleider Overdevest. Met vriendin Ka- thalijne, vader Ben en al die an dere supporters handenwrin gend langs de kant, meldde de speaker dat het tweetal aan de laatste 300 meter was begon nen. Het leek dus toch Borst te worden, maar Verduin sprintte weg en verloste zich van zijn schaduw. Kramp Honderd meter over de streep viel hi] in de armen van zijn sup porters, Ruud Borst lag even verder languit op het ijs; kramp. Ruim tachtig kilometer een lan ge slag aanpassen aan het prik- slagje van Verduin had zijn tol geeist. Zilver werd zijn deel, meer verdiende hij ook niet. Verduin, terwijl de massa om hem heen wegvluchtte van het scheurende ijs: „Hij wilde maar niet op kop komen, dus waar ik kon dwong ik hem steeds naar het slechtste deel van de baan. Ik wist dat ik in de laatste kilo meter zo veel mogelijk rechts moest rijden. Ik dwong hem ge woon de sneeuw en de scheuren in. En met succes. Maar ik heb me ondanks alles toch geen mo ment aan hem geërgerd hoor. Ik kon de hele dag mijn eigen slag rijden, hij niet." GPD RILLAND - De derde schaatsmarathon op natuurijs vindt vanmiddag (dinsdag) plaats op het Grote Gat bij Rilland, in de nabijheid van dé A58 Na de marathons bij Wolphaartsdijk en Zierikzee kan IJsclub De Poel een derde wedstrijd houden De jeugdrijders worden om 13.00 uur weggeschoten, de senio ren starten om 13.30 uur voor een marathon over 45 minuten en één ronde. ERMELO - Godert de Leeuw heeft gisteren in de buurt van zijn woonplaats Ermelo tijdens een trainingsritje op de mountainbike een sleutelbeen gebroken. De wegrenner uit de formatie Foreldorado-Golff is waarschijnlijk voor minimaal zes weken uitgeschakeld Vorig jaar februari overkwam De Leeuw dezelfde kwetsuur. Toen viel hij tijdens de Ronde van Mallorca en brak eveneens het linkersleutelbeen. Die blessure liep hij op een dag na zijn eerste zege bij de profs, de vierde etappe in de Ronde van Mal lorca. Die wedstrijd is nu het streven waarop De Leeuw, die vorig jaar ook een rit irt Olympia's Ronde won. zich richt. In januari hoopt hij mee te kunnen met de ploeg op trainings kamp naar Spanje. ANP ADELAIDE - Titelverdediger Jevgeni Kafelnikov heeft in Adelaide een zwakke start gemaakt op weg naar de Austra lian Open, die over twee weken beginnen. De Russische tennisser, opgeklommen naar de derde plaats op de wereld ranglijst. verloor in de eerste ronde van de Zweed Mikael Till ström. D'e nummer 47 van de wereld zegevierde met twee keer 6-2. „Voorlopig zet ik de eerste plaats op de wereldranglijst maar uit mijn hoofd. Het is voor mij geen doel meer", verklaarde de onthutste winnaar van de Open Franse titelstrijd na de snelle nederlaag. RTR ANTWERPEN - De 22-jarige Kirill Varaksine moet vrezen voor zijn voetballoopbaan. De Rus raakte donderdag bij een overval op het huis van Jean-Marie Pfaff, oud-doelman van het Belgische nationale team, zwaargewond. Doktoren zijn er de afgelopen dagen niet in geslaagd een zwaar toegetakeld oog te redden Varaksine zou op 2 januari als spits in een vriendschappelijk duel zijn debuut maken bij Germinal Eke- ren. Het huis van Pfaff kreeg donderdagnacht ongewenst be zoek van vijf gewelddadige overvallers De oud-speler zelf was op vakantie. Zijn dochter Debbie, haarvriend Geo ff ry en hun gast Varaksine waren wel thuis. De overvallers takelden Varaksine het zwaarst toe: een op een paar plaatsen gebroken neus, een hersenschudding en ernstig oogletsel. De buit was miniem. De politie heeft nog nauwelijks vooruitgang geboekt in het onderzoek naar de overvallers. Belga NYON - Een jaar na het Bosman-arrest is het aantal grens overschrijdende voetbaltransfers in Europa sterk toegeno men. Dit blijkt uit een studie van de Europese voetbalunie (UEFA). Vooral Engeland haalde veel buitenlandse spelers binnen. In totaal komen er 255 buitenlanders in de Engelse competitie in actie. Van hen zijn er 226 afkomstig uit de lan den van de Europese Gemeenschap. Spanje en Portugal be zetten met 140 en 137 buitenlanders respectievelijk de tweede en derde plaats. Duitsland is vierde met 109 De UEFA onder zocht in zes landen de gevolgen van het afschaffen van de transfersom. „De uitkomst is onrustbarend", verklaarde ge neraal-secretaris Gerhard Aigner van de UEFA bij de presen tatie van de cijfers. DPA Nelli Cooman zal het startschot missen, maar: van onze verslaggever Pim van Esschoten ROTTERDAM - Het start schot. Dat zal Nelli Cooman het meest missen. Het start schot dat staat voor de span ning, voor de adrenaline die door het lichaam jaagt, voor de wedstrijd. En in haar geval voor winnen, voor show. Ook voor aandacht. Zal ze dat niet missen? „Aandacht krijg ik ge noeg, lieve schat." Nelli Cooman (32) zal niet ver dwijnen uit de belangstelling, belooft ze. Ze wil public rela tions voor bedrijven gaan doen, ze hoopt ooit een talk show op tv te krijgen en ze wenst een sportschool te be ginnen. Plannen genoeg, waarmee ze de aandacht zal blijven trekken. „En wat dacht je van vijftien kinderen..." Bij de bekendmaking van de punt achter haar loopbaan, gisteren in de Rotterdamse Kuip, was ze weer dat stralen de middelpunt. Een contrast met het besluit zelf. Dat nam ze in alle stilte Een week terug deed ze een test op een geheim zinnige plek. Ook gisteren wil de ze niet onthullen waar ze haar laatste, explosieve jump uit de startblokken maakte. Tot haar verbazing was het nog altijd een goede start geweest. Maar de meters daarna maak ten duidelijk dat het over en uit is. De volgende dag was ze te stijf om normaal te lopen. Vooral in de rug, die haar al meer dan een jaar veel pijn doet. Bovendien traint ze al zo lang met pijn. „En je moet hon derd procent pijnvrij zijn voor topsport." Pijnbank Een jaar geleden onderging ze een hernia-operatie. Daarna wilde ze nog één keer alles op alles zetten om de Olympische Spelen te halen. De 'tafel' van de fysiotherapeut werd haar pijnbank Ze voelde zoveel in wendige kracht dat ze het alle maal nog één keer kon opbren- Een emotionele Nelli Cooman bedankt tijdens de persconferentie haar overleden vader voor zijn aandeel in haar succes. foto Bram Gebuys/ANP gen. Maar de eerste wedstrijd (Hengelo. 27 mei) inde aanloop naar Atlanta, was een misluk king en meteen de laatste in haar imposante carrière. Die loopbaan stond gisteren centraal. Meer nog dan het af scheid. Want wat was aange kondigd als 'persconferentie' rond haar toekomst, werd een vrolijk afscheidsfeestje. Met alle sponsors, vrienden en fa milie. Met veel cadeau's. zoals een gouden schoen van haar kledingsponsor. En een lied van het Rotterdams vrouwen koor de Krijsende Krengen. Het afscheid kwam zonder spijt. Ze toonde zich vooral trots over wat ze in vij ftien jaar bereikte. Even zocht ze naar woorden, toen ze stilstond bij het seizoen 1994. Toen ze na twee teleurstellende jaren toch wéér Europees indoorkampi- oene werd op de zestig meter. Bovendien haalde ze zes maanden later de finale van de 100 meter op het EK in Helsin ki, waar ze als zesde finishte. „Dat jaar was het mooiste, vanwege alle emoties die er in zaten", verwees ze naar het te rugvechten vanuit operatie en blessures, maar bovenal het verdriet rond het overlijden van haar vader. Nelli Cooman boekte de mooi ste resultaten indoor. Zes keer was ze Europees en twee keer wereldkampioene ('87 en '89). En gedurende zes jaar was ze houder van het wereldrecord met 7.00. Gelopen op 23 febru ari 1986. „Om zeven uur 's avonds." Ze vindt dat ze er alles heeft uitgehaald, wat er in zat. Hoe wel? Nelli Cooman zag toch nog een klein smetje bij haar afscheid. De Russin Irena Pri- valova snelde tot twee keer toe (beide keren ook in Madrid!) naar 6.92. Wat had Cooman zich nog graag één keer opge maakt voor de ultieme race om dat record terug te pakken. „Omdat ik het gevoel heb dat het van mij is." Het WK-indoor in Parijs in maart was gepland als haar laatste grote optreden. Het af scheid kwam dus iets eerder. „Mijn gezondheid is belangrij ker dan m'n topsport-carri ère", berustte Cooman in het onvermijdelijke. Want uitein delijk was het ook mentaal niet meer op te brengen de pijn te verdragen. Hoezeer ze het startschot ook zal missen. GPD 1984: EK indoor Göteborg: 3e 60 m. 1985: EK indoor Piraeus: 1e 60 m. 1986: EK indoor Madrid- Ie 60 m in wereldrecordtijd van 7,00 se conden. Deze tijd werd pas op 13 februari 1992 in Madrid verbe terd door Merlene Ottey (6,96). EK buiten Stuttgart: 3e 100 m in nog steeds geldig nationaal re cord van 11.08 sec. Tijdens Seoul door Cooman geëvenaard. Sport vrouw van het jaar. 1987: WK indoor Indianapolis: Ie 60 m. EK indoor Lievin: Ie 60 m. 1988: EK indoor Boedapest: 1e 60 m. OS Seoul: uitgeschakeld in halve finales 100 m. 1989: WK indoor Boedapest: 1e 60 m. EK indoor Den Haag: 1e 60 m. 1990: EK indoor Glasgow. 3e 60 m. 1993: WK indoor Toronto: 7e 60 m 1994: EK indoor Parijs: 1e 60 m. EK buiten Helsinki: 5e 100 m. 1995: WK indoor Barcelona: 6e 60 m. van onze sportredactie DEN HAAG - Tonnie de Jong schaatst dit seizoen alle vrou wen naar huis op de klap- I schaats. Ook de meeste andere toppers testen met het revolu tionaire, nieuwe materiaal. De Nederlandse recreant zal echter geduld moeten hebben, voordat hij de 'onbetaalbare' klap schaats aan zijn voeten kan bin den. Want het type klapschaats, waarop De JongNederlands all roundkampioen is geworden, bevindt zich volgens een woord voerster van schaatsfabrikant Viking nog in de 'testfase'. De'oude'klapschaats ligt wel in de winkel. Volgens de woord voerster van Viking verschilt l het mechanisme van de oude en nieuwe schaats. „De vraag er naar is flink gestegen. Met hoe veel? Weet ik niet", aldus de I woordvoerster die er verder het zwijgen toe. „We hebben het enorm druk. We zitten namelijk midden in een vorstperiode, weetu..." De extreem hoge prijs maakt de klapschaats haast onbereik baar voor toerrijders. De meeste winkels hebben de klapschaats niet in het assortiment. En an ders vormt de prijs een vrijwel onoverkomelijke barrière voor I de gemiddelde schaatsliefheb ber. Wie echter een bom duiten voor de klapschaats over heeft, kan wel degelijk een paar be- machtigen, bijvoorbeeld van het merk waarop Falco Zand- stra rijdt. Zo meldt een Haagse winkel, met de toepasselijke naam Go Klap. wel de klap schaats te bestellen als er vraag naar is. De prijs: 1600 gulden. Ook voor het iets goedkopere ty pe dient nog altijd meer dan dui zend gulden te worden betaald. ,Het veermechanisme maakt de klapschaats zo duur", aldus de bedrijfsleider. „Er is dan ook nauwelijks vraag naar. Alleen wedstrijdschaatsers informe ren naar de klapschaats." De'echte'markt ligt dus nog al- j tijd bij de 'gewone" schaatsen Door de vorstperiode heeft de verkoop van schaatsen een enorme vlucht genomen. Win kels die schaatsen verkopen, be- I leven deze weken dan ook top- drukte Vooral de hockey-noren vallen volgens de winkeliers in de smaak. Die schaatsen hebben de stevigheid van hockeyschaat sen, maar zijn ook geschikt om toertochten op te rijden. De klapschaats komt er bij V D niet in. te duur en te specialis tisch. GPD van onze sportredactie ANKEVEEN - Fop Fonteyne is gisteren bij het Nederlands kampioenschap op natuurijs voor veteranen als 31e over de streep gekomen. De schaatser uit Burgh-Haam- stede had gehoopt op een plaatsje bij de beste twintig in Ankeveen. „Omdat ik mijn klassering van vorig jaar - 23e - wilde verbeteren." Het podium werd bezet door winnaar Piet Manden (Steenwijk), Piet de Boer (2, Jellum) en Rein Jonker (Wijtgaard) Het drietal maakte deel uit van een kopgroepje van tien ren ners, die het pak van ruim 150 veteranen ongeveer halfweg de koers van 75 kilometer zijn hie len liet zien. Achter de kopgroep ontstond een pelotonnetje van ongeveer dertig rijders, onder wie Fonteyne, Cees Borst, Ben ny van de Weijden, de 69-jarige levende legende Jeen van den Berg en Henk Holland. Fontey ne eindigde als 3 le. „Dat viel me toch een beetje tegen. Maar ik heb nog nauwelijks op natuurijs kunnen rijden." Een schrale troost voor Fontey ne was de positie, tweede, van het klassement opgemaakt uit de gewesten. Van Zuid-Hol- land/Zeeland was Cees Borst, vader van nummer 2 bij de seni oren Ruud, de beste. Fonteyne werd tweede. van onze sportredactie ANKEVEEN - Van gewapend beton zijn de zusjes Smit, schaatsgekke familie uit Rou- veen. Jenita behaalde gisteren de nationale titel op natuurijs. Titelverdedigster Gretha ein digde als derde, jongste telg Marjanne als zevende. Exact een jaar geleden profi teerde Gretha Smit in Erm van de hechte familieband. Maan dag in Ankeveen was Jenita uit verkoren om te zegevieren. Zij vormde de kopgroep, samen met Klasina Seinstra, sinds twee da gen de Nederlandse kampioene op kunstijs. Seinstra moest het kopwerk doen, Gretha kwam eraan, Jenita zag een twee-een verhouding wel zitten. Tot aan de finish bleef het duo intact, Seinstra had al haar energie op- van onze sportredactie LEEUWARDEN - De onver wachte dooi, die zondag inviel en gisteren werd verdrongen, heeft de Elfstedentocht twee dagen vertraagd. Vooral onder bruggen heeft een combinatie van doof, sneeuw en pekelresten het ijs wat verzwakt. Het be stuur van De Friesche Elf Ste den blijft evenwel optimistisch over een spoedige vijftiende Elfstedentocht. Enkele dagen matige tot strenge vorst zijn daarvoor vereist. Elfstedenvoorzitter Henk Kroes wilde vanmorgen niet uitsluiten dat er nog deze week (vrijdag of zaterdag) kan wor den gereden. Maar die kans is door de dooi wel klein gewor den. Het bestuur heeft de rayon hoofden dan ook nog niet naar Leeuwarden ont*boden. De weersverwachtingen voor mor gen en Nieuwjaarsdag zijn goed. Daarna wordt het schim mig. Volgens weerman Johan Habe- kothé uit Hurdegaryp wordt het donderdag een slechte dag Bo ven Denemarken ontwikkelt zich een kleine depresseie Daar zit een front met bewolking aan vast. De wind krimpt naar west tot noordwest, zodat de warme re lucht van de Noordzee naar Friesland komt. Volgens dit mo del zou het weer van donderdag vergelijkbaar worden met dat gebruikt, de beste sprintster van het vrouwenpeloton ging tenonder Jenita Smit koos de beste van wel 101 ideeen die onderweg door haar hoofd spookten. „Ik heb niet één keer geprobeerd te demarreren. Dan gaan mijn be nen zeer doen en kan ik hele maal niet meer sprinten." Dus kreeg afwachten de voorkeur, de taktiek bleek lonend „Hart stikke blij", was Jenita met haar overwinning. „Hartstikke mooi dat deze titel in de familie blijft." Zelf had Jenita Smit gezien haar compane niet op de zege gere kend. „Geen moment zelfs", zo klonk het verbaasd. „Maar ik had nog goede benen, ik heb ge woon geluk gehad." Ietsje meer dan dat, want de dreiging van Gretha Smit speelde een be langrijke rol. ANP van gisteren. Habekothé houdt het er op dat het een tijdelijke zaak is. Ijsmeester Piet Venema telde gisteren drie belangrijke knel punten op de route, die „voor 75 procent op sterkte" is. De dunne plekken liggen in het centrum van Sneek. in Harlingen en op de ijswegenkruising van Bartle- hiem.Ook onder bruggen en op de Luts in Gaasterland moet er nog een paar centimeter ijs bij. Rayonhoofden in het buitenge bied hebben al ijsdikten van 15 tot 18 centimeter gemeten. GPD CALGARY - Gerard van Velde heeft in Calgary een officieus Nederlands record op de dui zend meter gevestigd: 1.12,24. De sprinter deed buiten mede dinging mee aan de Canadese trials. Om die reden is het ook nog on zeker of het record officieel wordt erkend Daar buigt de Koninklijke Nederlandse Schaatsenrijders Bond (KNSB) zich de komende dagen over. Van Velde reed op de snelle baan in Canada met de rondetijden 17,44 en 44,36 naar 1.12,24. Het oude record stond ook op zijn naam Vorig jaar kwam de sprinter tot 1 12,36. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 21