COURANT Leger Servië steunt betogers niet Drie mannen gewond bij schietpartij in Vlissingen Nederland ijskoud het nieuwe jaar in zwemmen met dolfijn Koortsachtig overleg Israël en Pales tij nen 4 WEKEN .eiding strijdkrachten reageert op brief dissidente officieren <5®# Bloedige aanslag op trein India oud nieuw 25 t/m 35 Siervuurwerk is favoriet VOOR 15,00 M'CÉ dPZC Ijskoud Maximum temperatuur tussen -5 en -7. Oost tot noordoosten wind ma tig tot vrij krachtig. Zonnige perio den. Minimaal -10 graden. 239e jaargang no. 310 Jinsdag 31 december 1996 losse nummers 1,60 bijlage vrije 1 |van onze redactie buitenland IBELGRADO - De Servi sche legerleiding heeft maandag een verklaring uitgegeven waarin staat dat het leger niet de kant 'van de oppositie zal kie- in het conflict tussen rk de regering en de oppositie over de uitslagen van op 17 november gehouden -0 gemeentelijke verkiezin- gen. Zondag hadden dissidente le gerofficieren verklaard dat ze de kant van de oppositie zouden kiezen als het leger in actie moet komen. De officieren riepen le gercommandant generaal Momcilo Perisic op bekend te maken of hij en het leger,aan de kant van het volk, van de jonge- re generatie" staan. De verklaring van maandag leek een eerste reactie op het verzoek van de dissidente offi cieren. ,.De generale staf en het leger als geheel zijn verenigd in de consequente vervulling van hun plichten. Een andere inter pretatie van de rol van het leger vertegenwoordigt niet het offi ciële standpunt, ongeacht hoe die aan aan het publiek wordt gepresenteerd", aldus de ver klaring van de legerleiding. Eerder maandag had Perisic een ontmoeting met de Joegoslavi sche president Zoran Lilic, een medestander van de Servische president Slobodan Milosevic. Volgens het -staatspersbueau Tanjug zou Perisic bij die ont moeting hebben gezegd dat het leger de stabiliteit en integriteit van Joegoslavië zal handhaven. Zullen we het volgend jaar eens anders doen? Circle Lease wenst u een goed draaiend 1997! Leasen in vertrouwde kring Circle Lease is de lease-organisatie van ruim 80 Volkswagen- en Audi-dealers. Auto-Lease Walcheren B.V. Gildeweg 22, 4383 NK Vlissingen Telefoon, 0118-424000 Fax:0118-416699 Milosevic verklaarde de verkie zingsuitslag in 14 steden waar de oppositie een overwinning opeiste, waaronder Belgrado, ongeldig wegens vermeende on regelmatigheden. Sindsdien gaan tienduizenden aanhangers van de oppositie dagelijks in meerdere plaatsen in Servië de straat op om te demonstreren tegen de regering. Een commis sie van de Organisatie voor Vei ligheid en Samenwerking in Europa (OVSE), die onderzoek deed naar de gang van zaken rond de verkiezingen, noemde het ongeldig verklaren van de verkiezingsuitslag vrijdag on terecht en riep Milosevic op de overwinningen van de oppositie te erkennen. Ook maandag gingen zo'n 60.000 mensen in Belgrado de straat op om te protesteren te gen de regering. Enkele van de demonstranten bekogelden de politie met sneeuwballen. De oppositie riep de bevolking op het verkeer in het centrum van de stad met eigen auto's lam te leggen. Justitie Het Servische ministerie van Justitie heeft maandag kritiek geuit op de kiescommissie van de stad Nis omdat die weigert de overwinning van de oppositie bi] de gemeenteraadsverkiezin gen in november te erkennen. Nis is na Belgrado de grootste stad van het land. In plaats van erkenning van de overwinning stelt de kiescommissie voor nog een verkiezingsronde te houden Voor zeventien zetels. Ze heeft de socialistische partij van pre sident Milosevic negen andere zetels toegekend. Het ministerie van Justitie merkte op dat de commissie moet oppassen dat ze niet het NEW DELHI - Een bomaanslag op een Indiase sneltrein heeft maandag vermoedelijk drie honderd mensen het leven ge kost. De krachtige bom trof de Brahmaputra Mail Expres met bestemming New Delhi in de noordoostelijke deelstaat As sam. Zeker vier wagons en de lo comotief zijn verwoest. De aanslag speelde zich af 150 kilometer ten westen van de hoofdstad van de deelstaat, Di- spur. Assam wordt al decennia geteisterd door etnisch en sepa ratistisch geweld. Onder de treinpassagiers waren vermoe delijk veel mensen die in Delhi de jaars wisseling wilden vieren Zondag bliezen extremisten van i de Bodo-stam in dezelfde streek een brug over een rivier op. De brug lag op de belangrijkste verbindingsroute voor het auto verkeer tussen Assam en de rest van India. In het gebied streeft de Bodo-stam naar autonomie binnen India. Een splintergroep binnen de stam vindt autonomie niet ver genoeg gaan en streeft naar een onafhankelijke staat. Om dat streven kracht bij te zet ten heeft de groepering in het verleden terreuraanslagen ge pleegd. RTR/AFP/ANP (Advertentie) De afgezette plek in de Vlissingse Bonedijkestraat, waar maandag drie mensen gewond raakten bij een schietpartij. Links de blauwe auto, waarmee een medewerker van de gemeente tegen de gladheid strooide; hij werd in zijn been geschoten. foto Ruben Oreel van onze verslaggever Arjen Nijmeijer VLISSINGEN - Bij een schietpartij in de Bonedijkestraat in Vlissingen zijn gister morgen drie mannen gewond geraakt. Een van de gewonden was een 42-jarige medewerker van de gemeente, die in de buurt aan het werk was toen de schoten werden gelost. De schietpartij had plaats rond half twaalf ter hoogte van de kruising van de Bonedijkestraat en de Schuitvaartgracht. De schoten vlogen over en weer tussen twee mannen uit Vlissingen, 21 en 22 jaar oud, en een 33-jarige Rotterdammer. De laatste raakte zwaargewond en moest worden opgenomen in het ziekenhuis. Hij is gistermiddag geopereerd, op dat mo ment was de man buiten levensgevaar. De medewerker van de gemeente was be zig zout te strooien tegen de gladheid, toen de schietpartij begonHij werd in zijn been geraakt. Na behandeling in het zie kenhuis kon de man weer gaan. Een van de beide Vlissingse daders raakte even eens lichtgewond: ook hij hoefde niet in het ziekenhuis te blijven. De beide Vlissingers zijn aangehouden. De politie vermoedt dat de schietpartij te maken had met onenigheid over drugs. De schietpartij zorgde voor grote op schudding in de buurt. „Toen ik die knal len hoorde, dacht ik eerst dat het om vuur werk ging", zegt een buurtbewoner. „Je voelt je hier niet veilig meer. Het is gewoon een zootje met die drugs. Je krijgt het er benauwd van.Het feit dat bij het vuurge vecht een onschuldige werd geraakt, geeft hem ook te denken. „Wie weet wat er bij de volgende schietpartij gebeurt. We ra ken dit soort dingen beu. Hier in de buurt wonen ook normale mensen. Maar ze we ten niet waar ze hun ei hierover kwijt kun nen." onderzoek belemmert dat Milo sevic heeft laten instellen naar mogelijke vervalsing van de verslagen van de stembureaus, AP/AFP Gijzelaars Lima krijgen post LIMA - De 83 gijzelaars die nog steeds door een commando van de extreem-linkse Peruaanse organisatie Tupac Amaru (MR- TA) worden vastgehouden in de woning van de Japanse ambas sadeur in Lima mogen post ont vangen van hun familie. Het Rode Kruis heeft bekendge maakt dat de gijzelhouders maandag hebben toegestaan dat elke gijzelaar een brief ont vangt en die mag beantwoor den. Buitenlandse diplomaten en medewerkers van hulporgani saties verwachten dat er nog meer gijzelaars zullen worden vrijgelaten, na de vrijlating van 20 mensen zaterdag. Die volgde op de eerste directe onderhan delingen met een Peruaanse mi nister. Een woordvoerder van de Tupac Amaru heeft maandag een bom aanslag in Griekenland, die bedoeld was als een solidari teitsactie, veroordeeld. „Wij zijn tegen het zinloos gebruik van geweld" aldus Isaac Velaz- co. een prominent Tupac Amaru-lid dat in Hamburg ver- blijft. De bom ontplofte maandag avond voor de ingang van de Pe ruaanse ambassade in Athene. Er ontstond alleen materiële schade. Volgens de politie was via een anoniem telefoontje ge waarschuwd. AP/AFP/RTR Reizen duurder DEN HAAG - Treinreizigers die vandaag nog een NS-jaarkaart aanschaffen, kunnen meer dan tweehonderd gulden besparen. Vanaf morgen kost een abonne ment twee tot vier procent meer. Voor een jaarabonnement 'eer ste klas-treinstellen' 6.460) moet de reiziger dan 240 extra betalen. Dat komt neer op een tariefstijging van 3,7%. Een NS-jaarkaart voor de tweede klas, nu nog 4.390, kost vol gend jaar 120 meer. Reizigers zonder abonnement kunnen de pijn in de portemon nee verlichten door een voor raad kaartjes zonder datum in te slaan. Want ook de prijzen voor treinkaartjes stijgen, ge middeld met 2,25%. Alle kaar ten en abonnementen die nu worden aangeschaft, kunnen ook in 1997 nog worden ge bruikt Ook bus. tram en metro worden vanaf morgen duurder. Vooral kinderen tot en met elf jaar en 65 plussers moeten meer betalen. Een roze 15-strippenkaart kost volgend jaar 6,75, vijftig cent meer De prijs van abonnemen ten voor ouderen en kinderen stijgt met bijna 15%. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Nederland gaat ijskoud het nieuwe jaar in. De maximumtemperaturen van vandaag vallen onder de cate gorie matige vorst en de snij dende wind zal het naar ver wachting Siberisch koud doen aanvoelen. De ouderenpartijen vragen weer om een koudetoe- Advertentie SCHOONMAAKBEDRIJF Bieijenberg b.v. wenst u een SCHOON 1997 Scheldestraat 98 Vlissingen, 0118-417500 slag en de schaatsen vliegen over dé toonbank. Unie 55+ en AOV vinden dat het kabinet alsnog een koudetoe- slag moet geven aan de mini muminkomens. Volgens de Ka merleden Leerkes (Unie55+) en Van Wingerden (AOV) blijkt dat vrijwel niemand bij de gemeen telijke sociale diensten vraagt om extra geld voor de veel hoge re stookkosten. Minister Melkert (sociale za ken) had eerder op wagen om een landelijke koudetoeslag ge antwoord dat mensen bij de so ciale diensten terecht konden. Volgens Leerkes en Van Winger den dient zich opnieuw een kou de winter aan, terwijl ook de gasprijs in vergelijking met vo rig jaar met zo'n 25 procent is gestegen. Met name voor de mensen met een minimuminko men zijn deze extra onkosten niet te dragen, aldus beide Ka merleden. Schaatsen Intussen vliegen de schaatsen als warme broodjes over de toonbank. De winkels kunnen ze bijna niet aanslepen. „Elke vier tot vijf dagen verkopen we meer dan vijfduizend paar schaatsen", aldus woordvoer der Van Bakkum van het Vendex-concern. Ondanks de enorme vraag zullen de filialen van V D de komende week nog niet om de ijzers verlegen zitten. „Toen de vorst werd voorspeld, hebben we direct extra bestel lingengeplaatst. We kunnendus nog even vooruit", meldt Van Bakkum. „De vorst is juist op tijd ingevallen, zo kort voor de feestdagen. Iedereen die kan schaatsen, wil dat tijdens zijn vakantie ook." Ook de andere winkels die schaatsen verkopen, beleven deze weken een topdrukte. Vooral de 'hockeynoren' vallen volgens de winkeliers in de smaak. Die schaatsen hebben de stevigheid van hockeyschaat sen. maar zijn ook geschikt om toertochten op te rijden. Na de chaos op zondag viel de toestand op de wegen gisteren mee. De doorgaande wegen wa ren goed berijdbaar en files ble ven uit, omdat veel mensen vrij af waren.Op provinciale en lokale wegen moesten de weg gebruikers wel oppassen. Door lichte sneeuwval en opvriezing was'het plaatselijk glad in het hele land. Een 28-jarige inwo ner van Gemert verongelukte door de gladheid. Hij raakte in Keidonk (gemeente Veghel) met zij n auto in een slip, botste tegen een boom en belandde in een sloot. De weersvooruitzichten zijn voor het verkeer gunstig. Het Koen en Harm in Circus Imago van Zeeland. *Bernhard en Ju liana zestig jaar getrou wd. In valide geraakt voor God en Va derland. Daphne Deckers blijft haars ondanks de vriendin van... *Twee Nederlandse vrou wen achter de tralies in de Goe- lag. *Docters van Leeuwen is trots op het Nederlandse drugs beleid. Nederland steekt deze jaarwisseling voor zeventig miljoen gulden- aan vuurwerk af. Althans, volgens de cijfers van de reguliere han del, want hoeveel er omgaat in het illegale circuit is onbe kend. Knallers raken steeds meer uit de gratie, terwijl het O betere siervuurwerk verreweg favoriet is. O Feiten en meningen: 2; Binnenland: 3 en 7; Varia: 4; Buitenland: 5 en 6; Financiën en economie: 8; Econo mie^; Kunstencultuur: 10 en 11; Zeeland: 13,15,17 en 19; Sport: 2122 en 23; Oud en nieuw: 25,26,27,28,29, 30,31,33 en 35; Vrije tijd: 37,38,39,41 en 43; Radio en televisie: 44 en 45. van onze redactie buitenland JERUZALEM. - Palestijnse en Israëlische onderhandelaars probeerden maandag de laatste hand te leggen aan het ontwerp akkoord over een Israëlische troepenterugtrekking uit He- bron, zodat de Israëlische pre mier Benjamin Netanyahu en de Palestijnse leider Yasser Arafat nog voor Nieuwjaar in een top ontmoeting het akkoord kun nen bezegelen. De Amerikaanse Midden-Oos tengezant Dennis Ross arriveer de maandagavond in de regio voor gesprekken met Netanya hu en Arafat. Zowel de Israëliërs als de Pales- tijnen waren optimistisch over het bereiken van een akkoord. „Ik verwacht dat het in een zeer korte tijd afgerond en getekend zal worden", aldus de Israëli sche minister van defensie Yitz hak Mordechai. Ook de Palestijnse onderhande laar Jibril Rajoub liet weten dat vooruitgang is geboekt. „Ik hoop dat we het vandaag afron den en dat morgen een topont moeting tussen Arafat en de Is raëlische premier plaatsvindt", zei Rajoub.De topmedewerker van Netanyahu, David Bar-Il- lan, zei dat een topontmoeting vandaag mogelijk is indien de Palestijnen enkele eisen laten vallen die ze op het laatste mo ment stelden. Hij gaf geen bij zonderheden, maar bekend is dat de Palestijnen gezamenlijk met de Israëliërs de veiligheids controle over het Graf van de Aartsvaderen, zowel voor joden als moslims een heilige plaats, willen uitvoeren. Het Graf - door moslims Ibra- himmoskee genoemd - ligt in het centrum van Hebron nabij de joodse enclaves, die onder con trole van het Israëlische leger blijven. In het oorspronkelijke akkoord over Hebron blijft het Graf onder uitsluitend Israëli sche controle In februari 1994 schoot de joodse kolonist Ba- (Advertentie) ruch Goldstein 29 biddende moslims dood in de moskee bij het Graf. Maandag overleefde de regering van Netanyahu een motie van wantrouwen in het parlement over de terugtrekking uit He- bron De oppositiepartij Mole- det had deze ingediend omdat men vindt dat de terugtrekking het leven in gevaar brengt van de 500 joodse kolonisten in He- bron. AP Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 J een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 32,50 per kwartaal met automatische afschrijving a 91,35 Postcode: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller. (0118) 484216 Warm ingepakt geniet de zesjarige Grace uit Almere op de schaats van een warme oliebol. foto Mario Nap/WFA gaat wel hard vliezen, maar het blijft droog, aldus het KNMI. ANP/GPD pagina 5: koude eist tientallen levens WIJ WENSEN U EEN GELUKKIG 1997 Nieuwe Burg 3 - Middelburg 'n dijk van een krant 8 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 1