3b zeeland dinsdag 31 december 1996 1 5 Na twee jaar in afgeslankte vorm te hebben bestaan, zou 1996 een keer punt worden. Het Straatfestival in Vlissingen moest in oude luister wor den hersteld. De gemeenteraad tastte flink in de buidel om een aantrek kelijk programma mogelijk te maken. Van 29 juni tot en met 6 juli kon het publiek genieten van muziek en theater op straat. Het weer: regen, regen, af en toe een zonnetje, maar vervolgens weer regen. foto Lex de Meester Het Antoniusziekenhuis in Oostburg moet flink afslanken. Van een vol waardig ziekenhuis kan. menen zowel de directie van het Ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen. de zorgverzekeraars als het provinciebestuur, in de toekomst geen sprake meer zijn. Niet haalbaar, is hun argument. De acute klinische zorg moet beperkt worden tot de kantoortijden en het aantal bedden moet terug van honderd naar maximaal 45. Het plan leid de tot massaal verzet. Op 9 november trok een stoet van 75 motorrijders en twintig busjes en personenauto's door Zeeuws-Vlaanderen voor een ronkend protest. foto Peter Nicolai Het afgelopen jaar bracht goed èn slecht nieuws over de zeehondenpo- pulatic in het Deltagebied. Het goede nieuws was dat er in de zomer, waarschijnlijk, vier jongen waren geboren, het slechte dat er vervolgens ook vier in kritieke toestand aanspoelden. Verstoring door menselijke activiteit zou ze van hun moeder hebben verdreven. De dieren werden toevertrouwd aan het zeehondencentrum in Pieterburen, waar zij kon den revalideren. Op 2 december werden ze. weer gezond en wel, losgela ten in de Oosterschelde. foto Pieter Honhoff Ruim honderd gasten moesten hotel De Zeeuwse Stromen in Renesse in de nacht van 29 op 30 juli hals over kop verlaten voor snel om zich heen grijpend vuur. Een uitslaande brand legde het hotel volledig in de as. Dankzij kordaat optreden van het personeel, vielen er geen slachtoffers. Vijfenvijftig gasten bevonden zich tijdens het uitbreken van de brand omstreeks één uur nog in het plaatselijke nachtleven. De gasten werden opgevangen in de sporthal in Burgh-Haamstedc. foto Pieter Honhoff Wie zo langzamerhand dacht en wellicht ook hoopte dat de tunnel onder de Westerschelde een ge passeerd station was, kwam be drogen uit. Na veertig jaar oever loos gepraat over een vaste verbinding, viel in juni het besluit. Eerst hakten provinciale staten de knoop door en vervolgens maakte de Tweede Kamer de weg vrij voor dit gezamenlijke project van Rijk en provincie. De bijna vierhon derd personeelsleden van de Provinciale Stoombootdiensten (PSD) verliezen hierdoor in 2002 hun baan. Daarom ging de Zeeuw se vlag naar aanleiding van het tunnelbesluit halfstok. foto Ruben Oreel Het Amsterdamse iT-gevoel verplaatste zich op 24 augustus naar de Middelburgse Stadsdanszaal. Die zaterdagnacht stond in het teken van lak. leer, rubber, beschilderde lijven en ander spannends. Voor het brede publiek was het nog even wennen. Vooral bij de heren legden de stoute outfits het af tegen spijkerbroeken, T-shirts en gestreepte polo s. foto Lex de Meester Koningin Beatrix en haar familie werden op 30 april vorstelijk onthaald in Sint-Maartensdijk. Het dorp had er maandenlang met spanning op zitten wachten. Als de koningin, prins Claus, hun zoons, prinses Mar griet en Pieter van Vollenhoven om half tien per helikopter arriveren, barst het koninginnedagfeest los. Om kwart over elf is het bezoek alweer voorbij. Dan stapt het gezelschap in de koninklijke bus naar Bergen op Zoom. foto Pieter Honhoff. Bestuurlijke veranderingen houden Zeeland in 1996 in de ban. Goeree-Overflakkee is in de aan bieding en menig bestuurder ziet nieuwe provinciale verkiezingen voor het vergrote Zeeland al in het ver schiet. Maar de stadsprovincie Rotterdam, waarom alles is begonnen, gaat niet door en dat betekent ein de verhaal. Goeree-Overflakkee blijft bij Zuxd-Hol- land. Volgens Zeeuwse bestuurders komt de kwestie na verloop van tijd wel weer een keer opnieuw aan de orde. Op Walcheren en Schouwen-Duiveland wordt ge stemd voor een aantal nieuwe gemeenteraden. De zes gemeenten op Schouwen-Duiveland worden samen gevoegd tot één nieuwe. Middelburg en Arnemuiden fuseren.Voorts vormen Veere, Mariekerke, Domburg, Westkapelle en Valkenisse samen de nieuwe gemeen te Veere. In Zeeuws-Vlaanderen wordt de discussie over een gemeentelijke herindeling beslecht in het voordeel van de tegenstanders, zodat de verder overal om zich heen grijpende bestuurlijke schaalvergroting aan de ze regio voorlopig voorbij gaat. Soft-drugs zijn anno 1996 nog lang niet in elk deel van Zeeland vei'krijgbaar via koffieshops en als het aan bui-gemeester Kessen van Hulst ligt blijft dat zo. Het verbieden van koffieshops in deze gemeente oogst zowel lof als kritiek. Critici wijzen Kessen erop dat een volledig verbod van koffieshops haaks staat op het Nederlandse drugsbeleid, maar in het buiten land maakt Kessen furox-e. In mei wordt hij gekozen in het dagelijks bestuur van Eui'opean Cities Against Dnigs, samen met de burgemeestei's van Athene, Ber lijn, Lugano, Oslo, Stockholm, Sint Petersburg. Cox-k, Londen en Parijs. Het felst is Zeeland nog steeds in de strijd met het wa ter. Een plan voor ontpoldering, om het verlies van natuur door verdieping van de Westerschelde te com penseren, veroorzaakt een volksoploop. De 'Zeeuwse leeuw brult van woede', stellen bezoekers van in spraakbijeenkomsten. Emotie voeit de boventoon. Gevolg is niettemin dat het plan in de ijskast gaat. Terwijl di-uk wordt gestudeerd op mogelijke alterna tieven om de natuur rond de Westerschelde ruimte te geven, blijkt de dreiging van het water uit een andere hoek te komen. De zeespiegel stijgt sneller dan ge dacht en een flink deel van de Zeeuwse dijken blijkt in slechte staat te verkeren. Van de betonbekleding krijgt maar 10 procent het predikaat 'goed' De rest deugt in meerdere of mindere mate niet. Herstel, no dig om de veiligheid in de toekomst te garanderen, vergt honderden miljoenen Voor de werknemers van de Koninklijke Schelde Groep (KSG) is het in febman erop of erondex- Op dinsdag 27 februax'i valt de grote klap ruim vierhon derdvijftig werknemers zien hun arbeidsplaats ver dwijnen. De verslagenheid is groot. Tachtig pi'ocent van de wex*knemers. ontvangers van de slechte bood schap èn hun collega's die kunnen blijven, gaat in de loop van de ochtend, al dan niet in tranen, naar huis om de slag te verwerken Het rommelt op meer plaatsen aan het wei-kgelegen- heidsfront. Zo verdwijnt het Opleidingscentx-um Militaire Administratie (Ocma) uit Middelburg (250 banen), zijn er forse reorganisaties bij Philips in Ter- neuzen (60 banen), Zeetex in Goes 60 banen) en gaat Linden Machines in Goes failliet (50 banen). Eux-olink, de rederij die in het voetspoor trad van de eex-der ter ziele gegane Olau-lxne, legt het loodje. Zondagochtend 1 december is de laatste afvaaxt van uit Vlissingen. Tranen vloeien Adieu Eurolink. De twintig werknemers verliezen hun baan. Het nieuws is amper vex-werkt of een volgende, veel grotere on heilstijding dient zich aan. Bij de Hoechst-vestiging in Vlissingen moeten 250 van de ruim negenhonderd arbeidsplaatsen verdwijnen En ook de PZC-holding laat zich niet onbetuigd: het bedrijf wil 44 arbeids plaatsen schi-appen. Gelukkig kan de Zeeuwse economie tegen een stoot je. Ondanks alle ontslagen blijft de werkgelegenheid op peil. Ook de toeristen blijven komen, slechte zo mer of niet. Hoewel de provinciale VVV waarschuwt voor concurrentie van de Duitse Oostzeekust, houdt de recreatiesector een rotsvast vertrouwen in de ei gen mogelijkheden. En hoe bestuurdei-s ook hun best doen, de opmars van de bungalowparken blijkt niet te stuiten, tot genoegen van projectontwikkelaars, maar tot verdriet van menig liefhebber van het Zeeuwse landschap. De dood van de Iraanse vluchteling Anxir Kaveh leidde op 7 december tot grote onrust in het asielzoekerscentrum De Eendracht in Middel burg. Amir Kaveh, getrouwd en vader van een zes maanden oude baby, was vier dagen voor zijn dood uit het AZC gezet wegens slaan van een medebewoner. Hij zou in grote psychische nood hebben verkeerd. In de fatale nacht werd hij dood aangetroffen in het water bij de Zeeuwse Bi bliotheek. Getuigen hadden hem er nog in zien springen, maar de ge waarschuwde hulpverleners konden hem niet meer redden. Op de foto de geëmotioneerde weduwe met haar kind. foto Lex de Meester Toen bekend werd dat de Israëlische premier Simon Peres tot het viertal behoorde dat op 11 mei in Middelburg een Four Freedoms Award zou ontvangen, stond de stad op zijn kop. In verband met de dreiging van aanslagen moest de stad ineen vesting worden veranderd. Hoewel Peres om binnenlands-politieke en veiligheidsredenen uiteindelijk niet kon komen, bleven de veiligheidsmaatregelen van kracht voor het overige bezoek, waaronder ook Israëlische gasten. De drie andere laureaten wa ren de Spaanse koning Juan Carlos, de Noox-d-Ierse parlementariër John Hume en de uit Breskens afkomstige voorzitter van de internatio nale organisatie Ai'tsen zonder Grenzen, Jacques de Milliano. De Ame rikaanse Four Freedom Awards worden afwisselend uitgereikt in New York en Middelburg. Op de foto Juan Cai-los. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 15