Binnenvaart hekelt gemeenten Als een kogel over het fietspad Religie als inspiratie PZC Pleidooi voor behoud van handelshaven K. Hasselaarstraat in Vlissingen dicht Consulent geeft impuls aan Zeeuwse geschiedschrijving Kleurrijke expositie van Ilse van Loo zeeland zaterdag 28 december 1996 12 Kritiek op beleid van plaatselijke overheid tijdens vergaderingen Schuttevaer kunst cultuur r-.iv,.ÉN^ van onze verslaggeefster Caroline Moerland SINT PHILIPSLAND - Het openhouden van de handelsha ven van Sint Philipsland hoeft de gemeente Tholen niet veel te kosten. Dat is de mening van de plaatselijke afdeling van schip persvereniging Schuttevaer, die vrijdag haar jaarvergadering hield. Volgens de afdeling zijn de in vesteringen die de gemeente wil plegen niet allemaal noodzake lijk. Bovendien zou e«n beter gebruik tot meer inkomsten kunnen leiden. Een meerder heid van het Thoolse college van burgemeester en wethouders kwam eind 1995 met het voor stel de handelshaven te sluiten. Dit plan leidde echter tot felle protesten van de schippers. Ook de gemeenteraad voelde niets voor het voorstel en voorkwam een sluting. Maar daarmee is het gevaar voor de binnenschippers van Sint Philipsland niet geweken. De gemeente vindt nog steeds dat er forse investeringen nodig zijn om de haven open te houden en dat geld is er niet. Een haven ontvangstinstallatie zou bij voorbeeld 6,5 ton kosten en daarnaast moet de damwand worden hersteld en dient de ha ven te worden uitgediept. De afdelingsvergadering van| Schuttevaer vindt alleen dat laatste nodig. ,,En dat hoeft heus niet zoveel geld te kosten", meende secretaris M. J. Faasse. Bovendien menen de Fliplandsel schippers dat de haven meer geld zou kunnen opbrengen dan nu het geval is. Ze denken daar bij aan extra bedrijvigheid op de kade en het toelaten van meer schepen. van onze verslaggever VLISSINGEN - De Kenau Has selaarstraat in Vlissingen gaat in 1997 voor een periode van on geveer twee jaar dicht. Het doorgaande verkeer wordt dan omgeleid. De panden die aan de Kenau Hasselaarstraat liggen blijven wel bereikbaar voor be stemmingsverkeer. De maatregel is nodig vanwege de grootscheepse bouwactivi teiten op Boulevard Bankert, waarmee zo snel mogelijk na de winter wordt begonnen. De Apeldoornse projectontwikke laar Loostad zal het laatste 'gat' in de boulevardbebouwing, tus sen het pas gerealiseerde com plex Strandveste en Résidence Belvédère, voor het overgrote deel dichten. Alleen het gedeel te naast Strandveste blijft on bebouwd, zodat er een soort plein ontstaat. Het project omvat in totaal 221 koopappartementen, verdeeld over zes woontorens en een wat lager gedeelte aansluitend1 op Résidence Belvédère. Het op vallendste onderdeel is de 'Sar- dijntoren': 27 verdiepingen en tachtig meter hoog. De andere torens vallen minder hoog uit, maar zullen nog altijd tot boven Strandveste en Résidence Bel védère uit reiken. Onder het to tale complex komt een parkeer garage. Gezien de omvang van de werk zaamheden heeft de gemeente besloten de Kenau Hasselaar- straat af te sluiten van 1 januari 1997 tot 31 december 1998, 'of voorzover eerder of later nood zakelijk blijkt'. Belanghebben den kunnen tot en met 3 februa ri bezwaar aantekenen. TE KOOP In Hulst wordt gevestigd A&CE RA Makelaardij. van onze verslaggevers TERNEUZEN - De binnenvaart in Zeeland heeft de nodige kri tiek op het gemeentelijk beleid. Dat bleek vrijdagmiddag en - avond tijdens de jaarvergade ring van verschillende afdelin gen. Voorzitter J. Weber van De Bevelanden bijvoorbeeld vroeg tijdens de vergadering in Yerse- ke om een oplossing voor het te kort aan ligplaatsen, dat mede wordt veroorzaakt door het strengere toezicht op de nale ving van de Wet op de Vaar- en Rusttijden. Het probleem speelt vooral in doorgangshavens als Wemel- dinge en Terneuzen. Weber: „Het mag natuurlijk niet voor komen dat een schipper moet overnachten of goederen moet lossen op plaatsen die de naam 'ligplaats' niet verdienen." Protesteren Hij benadrukte dat de schip persvereniging Schuttevaer wat dat betreft 'krachtig' moet protesteren bij de verschillende overheidsinstanties. Enerzijds om te voorkomen dat door regionaal beleid goede lig plaatsen verdwijnen, ander zijds om ervoor te zorgen dat, waar nodig, de kwaliteit van de ligplaatsen wordt verbeterd. Waarnemend voorzitter W. J. Bondewel kaartte vrijdagavond de kwestie van de ligplaatsen ook aan. Het overnachten in de buitenhaven stuit op zo veel be zwaren bij Rijkswaterstaat, dat de afdeling die zaak heeft door geschoven naar het hoofdbe stuur in Rotterdam. Die kwestie wordt meegenomen in het Vaar wegen Beleidsplan en de discus sie over de invoering van 'over nachtingshavens'. Perspectief In Terneuzen wordt, in het ka der van de Wet Vaar- en Rusttij den, nog wel gepraat over een aantal extra overnachtings-lig- plaatsen bij de binnenvaarts- luis, maar verder is er weinig of geen kans op extra ligplaatsen, zoals eerder wel was voorzien. Volgens Bondewel biedt het overleg tussen Binnenvaart Ne derland (de overkoepelende or ganisatie, waarbij ook Schutte vaer nu is aangesloten) en het Korps Landelijke Rolitie Dien sten over de controle op de nale ving van de vaar- en rusttijden enig perspectief. Er komt volgens Bondewel wat meer ruimte voor het laden en lossen in zeehavens als Terneu zen en Vlissingen en het opzoe ken van een rustplaats zou ook wat minder streng worden ge controleerd. Ook voorzitter J. Jongepier van de afdeling Walcheren hamerde op de noodzaak het aantal goe de ligplaatsen in verband met de nieuwe vaar-en rusttijden uit te breiden. Daarover wordt, volgens hem, goed overleg gepleegd met de verschillende directies van Rijkswaterstaat. Stroomkastjes Waarnemend voorzitter Bonde wel van de afdeling Terneuzen had weinig goede woorden over voor het 'binnenvaartbeleid' van die gemeente. „Een opvang voor verslaafden met aanslui ting op elektra en water was, ondanks protesten van de om wonenden en zonder inspraak van de schippers die toch ook in de achtertuin van dat centrum liggen, sneller gerealiseerd dan door ons verlangde stroomkast jes." „Ook de aanleg van de rondweg en de uitbreiding van de Axelse- dam is ons domweg door de strot gewrongen. Op de plaats waar wij vroeger onze ligplaatsen hadden, zie je nu een kale vlak te, waar straks kennelijk zo no dig parkeerplaatsen moeten ko men. Het wachten is kennelijk op de een of andere projectont wikkelaar die er een 'poortge bouw' moet neerplanten. Ik heb gehoord dat de boeren van plan zijn te protesteren tegen het mestoverschot en alles wat daarmee samenhangt. Nou, als ze er geen raad mee weten... weet ik nog een leuk plekje! De Zeeuwse afdelingen had trouwens geen enkele moeite met de vorming van de overkoe pelend regiobestuur, dat de Zeeuwse zaken op landelijk ni veau gaat behartigen. De afde lingen (inclusief Goeree- Overflakkee) vormen binnen Schuttevaer de tweede regio. De eerste was die van Noord-Hol land. De Lamborghini onder de fietsen; de hoge snelheids-fiets van Bram Moens. foto Ruben Oreel van onze verslaggever Harmen van der Werf MIDDELBURG - De hoge snel heids-fiets komt eraan. De Mid delburger Bram Moens heeft hem ontwikkeld. Hij rijdt er zonder moeite zeventig kilome ter per uur mee. Ongetrainde fietsers bereiken die hoge snel heid niet, maar vijftig tot zestig kilometer per uur ligt volgens Moens ook binnen hun bereik. Fietspaden moeten worden aangepast, als de hoge snel heids-fiets (kortweg hsf) een ra ge wordt. De hsf is een ligfiets, voorzien van een speciale kunststof kuip. De kuip is het geheime wapen van de hsf. De fietser weet zich, ondanks de hoge snelheid, goed beschermd en de kuip vermin dert de luchtweerstand enorm. Die bedraagt slechts een kwart vergeleken met de normale Nederlandse fiets. Er zitten 24 versnellingen op. De kuip is ook te gebruiken voor bagage. „De hsf kan de concurrent wor den van de auto", denkt Moens, die al dertien jaar aan zijn hsf- droom werkt. „Voor forensen is deze fiets echt ideaal. Ik heb klanten die dagelijks voor hun werk tussen Goes en Middel burg rijden. Bij regen word je niet nat. Alleen je hoofd is bui ten. En zweten doe je ook niet. Je gebruikt maar één derde van de energie die je nodig hebt bij een normale fiets." De hoge snelheid is hét voordeel van de hsf, maar tegelijkertijd ook een nadeel. Bestaande fiets paden zijn veelal te smal en te slecht van kwaliteit voor de Lamborghini onder de fietsen. De berijder zit bovendien vrij laag. Mede-weggebruikers merken hem minder snel op. Moens vindt dat allemaal niet zo problematisch. Iedereen moet alert zijn in het verkeer, ook hsf- fietsers, en fietspaden kunnen aangepast worden. „Voor snel wegen wordt toch ook veel geld uitgetrokken." Prijs Of de hsf een rage wordt Moens heeft zijn bedenkingen. „Het zal kleinschalig blijven", veronder stelt hij. De prijs is vrij pittig: 3000 tot 3500 gulden. Moens trekt een vergelijking met auto kosten. Die bedragen gemid deld 500 gulden per maand. „Dan valt het dus wel mee." David Quist van de Rijwielshop Station Vlissingen, die in lig fietsen is gespecialiseerd, be speurt de laatste jaren een lichte groei in de belangstelling voor ligfietsen. Hij verkoopt fietsen van Challenge uit Apeldoorn, Flevobike uit Dronten en de M5's van Moens. „De prijs is er niet naar dat er veel worden ver kocht. Een stuk of vijftien per jaar. Dat is het." Quist is niet pessimistisch. „Vóór mensen een ligfiets kopen, moeten ze lang nadenken en sparen. Maar ach, het komt vanzelf wel, als de voordelen beter bekend wor den." van onze verslaggever Harmen van der Werf MIDDELBURG - Consulent re gionale geschiedschrijving, drs. A P. de Klerk, heeft zijn nut be wezen voor de Zeeuwse ge schiedschrijving. Hij heeft in al le delen van Zeeland groepen amateur-historici enthousiast gemaakt voor onderzoekspro jecten. De Zeeuwse geschied schrijving leeft op, dankzij zijn inzet. De stichting die de consulent in dienst heeft, wil echter meer. Zij wil blijvende subsidie om de consulent een volledige betrek king aan te kunnen bieden. Al leen dan is het mogelijk om bij voorbeeld ook jongeren meer bij regionale geschiedschrijving te betrekken, in school én daar buiten. Geld Hoewel heemkundige kringen in Zeeland groeien en bloeien, ontbrak in de provincie tot voor kort een consulent regionale ge schiedschrijving. Terwijl pro vincies zoals Drenthe en Noord- Brabant al jaren geld uittrok ken voor consulenten, bleef de discussie in Zeeland op het geld steken. In 1995 kwam er eindelijk sub sidie los, voor een deeltijdwer ker en voorlopig voor twee jaar. De Klerk die eerder het succes volle Zeeuwse burgemeesters- onderzoek coördineerde, nam de uitdaging aan. Hij moest de rol vervullen van vliegwiel; amateur-historici op het spoor zetten van Zeeuwse onderwer pen, die via langlopende projec ten worden uitgeplozen. Projecten Ruim één jaar na zijn benoe ming zijn bijna overal in Zee land groepen amateur-historici druk in de weer met onder zoeksprojecten, waar anders niemand aan toe was gekomen. De grootste groep is actief op Schouwen-Duiveiand, waar ruim twintig mensen de akten van de burgerlijke stand aan het doorspitten zijn. De akten, vooral die uit de negentiende eeuw, bevatten een schat aan informatie, over gezinssamen stelling, geboorten, sterften, ge dwongen huwelijken en beroe pen. De landverhuizer staat centraal in het project dat op de Bevelan den is opgezet. Na een oproep in een huis-aan-huis blad is de groep onderzoekers uitgebreid tot tien mensen. Zij hebben on dertussen het grootste deel van de emigranten die tussen 1900 en 1920 uit Noord-Beveland, Zuid-Beveland en ook Schou wen-Duiveiand vertrokken, in kaart gebracht. Op Walcheren ligt het accent op de landbouw, tot ver na de Tweede Wereldoorlog dé be drijfstak van Zeeland. Tegen de vijftien mensen leggen de ge schiedenis van evenveel boerde rijen bloot; kortom: agrarische geschiedenis in miniatuur. Onderwerpen Veertien amateurs in West- Zeeuws-Vlaanderen onderzoe kende crisisjaren 1840-1850 en in Oost-Zeeuws-Vlaanderen buigt een groep van zes onder zoekers zich over de historie en materiële nalatenschap van niet-agrarische bedrijven. Aan onderwerpen ontbreekt het niet. Ze zijn tussen regio's uit wisselbaar en er zitten nog volop 'gaten' in de historie van Zeeland. Daarover maakt de Stichting Regionale Geschied schrijving Zeeland zich ook geen zorgen. Extra geld Het gaat er de komende tijd om het consulentschap veilig te stellen en, het liefst, uit te brei den. Daarvoor is 50.000 gulden extra nodig. Het besluit is vol gend jaar aan de provincie. Behalve de onderzoeksprojec ten heeft De Klerk onder meer een studiemiddag georgani seerd over de eerste echte kaar tenmaker Jacob van Deventer. Een tweede middag staat voor 18 maart op de rol, over veldna men, (Advertentie) van onze verslaggeefster Mariëtte Hitzert ZIERIKZEE - 'Oriëntatiepun ten in de zoektocht naar be staan'. Dat is de titel van de ex positie van Ilse van Loo-Remijn in 't Lange Uus in Zierikzee. De in Goes geboren kunstenares exposeert haar schilderijen ge durende de hele winter in de winkel voor binnenhuisadvies. Van Loo, woonachtig in Wol- phaartsdijk, heeft vijftien jaar lang tekenles gegeven op de voormalige Christelijke scho lengemeenschap in Zierikzee. In 1990 was ze lid van de com missie voor huisstijl en kleurad vies van de CSG. Twee jaar later vestigde ze zich als beeldend kunstenaar in Goes. Daar ont wikkelde ze het kunstproject 'Goes en passant', dat sinds 1993 jaarlijks wordt gehouden. Onderdeel van het project zijn de binnenstadsexpositie 'Kunst Geëtaleerd' en de afsluitende expositie in de Grote Kerk in Goes. En Passant noemt ze 'een project waarin beeldend kun stenaars getuigen van een eigen inzicht, een eigen identiteit en een eigen vormgeving'. Vanaf 1981 heeft ze een hele reeks exposities op haar naam staan, onder meer in de Delta Expo op de Neeltje Jans. In 1994 en 1995 organiseerde ze de ex positie entree Kerstmarkt in Veere. Van Loo werkt zowel vrij als in opdracht. Zo maakte ze in opdracht van de gezamenlijke aannemers het drieluik in de au la van het Multifunctioneel Centrum in Zierikzee. Selectie De vijftien werken in 't Lange Uus voimen een selectie uit haar werk van de afgelopen vijf jaar. Zelf zegt ze over haar werk dat ze vastlegt wat ze 'ziet, voelt en beleeft', zowel landschappelijk, maatschappelijk als expres sief'. Bepalend zijn voor haar de constructie, de abstractie en de kleur van haar werk. 'IJzeren man' van Ilse van Loo-Remijn. 'Feestelijk moment' van Mare de Klijn is een aaneenschakeling van felblauw, rood en oranje. foto Charles Strijd van onze verslaggever Hans Heijt OOSTBURG - Religie is van oudsher een inspira tiebron voor tal van kunstenaars. Reden voor de Stichting Hoekspositie in Oostburg om een tentoonstelling in te richten met werken van kun stenaars die zich door spirituele thema's laten inspireren. Op de expositie in sociaal-cultureel centrum Den Hoekzak toont Mare de Klijn acht werken in abstracte stijl, presenteert zijn vrouw Henny keramiek en laat Lous Schreurs vooral schilderijen zien met de vrouw in een centrale po sitie. Mare de Klijn is afkomstig uit een liberaal-joodse familie, maar bekeerde zich tot het christendom. Tot voor kort was hij docent aan de christelijke kunstacademie in Kampen. De Klijn laat zich niet alleen inspireren door spirituele thema's. Hij schildert ook om ingrijpende gebeurtenissen op het persoonlijke vlak of uit het wereldnieuws te verwerken. De acht werken op de expositie in Oostburg vallen op door de abstracte stijl, duide lijke structuur en heldere vlakken. Hij werkt af wisselend met rustige en levendige kleuren. 'Fees telijk moment' bijvoorbeeld trekt de aandacht door de combinatie van een dominant oranje met een fel blauw en rood. Keramiste Henny de Klijn kreeg haar opleiding al op jeugdige leeftijd in het atelier van Henk van der Linden in Haarlem. Na diens overlijden had ze gedurende drie jaar een eigen pottenbakkerij in Lisse. Langzamerhand werden potten voor haar meer dan gebruiksvoorwerpen. Haar werk werd forser en monumentaler. Net als haar man houdt ze zich ook met religieuze thema's bezig. Op de ex positie in Den Hoekzak toont ze onder meer enke le schalen die ze voor de kunstenaarsvereniging Christian Artists maakt. Deze vallen op door de aderachtige lijnen, waardoor de suggestie van ge opende handen wordt versterkt. Keramiek van Henny de Klijn. foto Charles Strijd Lous Schreurs studeerde aan de Rietveldacade mie in Amsterdam en daarna aan de kunstacade mie in Arnhem. Lous is in haar werk vooral bezig met de rol van de vrou win de samenleving. Bijbel verhalen zijn vaak belangrijk als uitgangspunt, omdat hierin de rolpatronen tussen man en vrouw duidelijk aan bod komen. De geschilderde vrou wen geven soms de indruk opstandig te zijn. In an dere werken zijn ze eerder gelaten of in zichzelf gekeerd. De tentoonstelling 'geloven in kunst' is tot 13 januari te zien in de hal van Den Hoekzak in Oostburg. Bezoekers zijn welkom op werkdagen van 10 tot 12 uur en van 14 tot 17 uur en op zaterdagen van 10 tot 12 uur. Kijk snel in de gratis Creatief Vakantiebrochure 1997! Hij is uit! Hij ligt klaar! De grote gratis Vakantiebrochure van Creatief Vakantie parken. Met alle details over de 32 unieke en verschillende Creatief Bungalowparken. In Nederland, België en Duitsland. Van rustieke natuurparken tot fantastische vakantieparadijzen. En heel voordelig bovendien! Bel of vul de bon in. Bel 06-0034 (gratis) VAKANTIEPARKEN IgWB» Bel 06-0034 (gratis) of vul de bon in en vraag de Creatief Vakantiebrochurc aan! JA, stuur mij gratis de nieuwste brochure van Creatief Vakantieparken Naam:Voorleners: Adres:huisnr:

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 12