Sporthal voor buitenlandse zeelui Waar de liefde heerst, is God Huizen weg voor Rijksarchief Blije gezichten tijdens kerst-inn Kindje wiegen in Hulster basiliek zeeland The Missions to Seamen kan bouwen dankzij gift van 750.000 gulden Auto botst tegen lantaarnpaal Geld buit bij reeks inbraken Kerststukje veroorzaakt brandje Autobanden in brand gestoken Akkoord over speelautomaten weekenddiensten vrijdag 27 december 1996 van onze verslaggever Harmen van der Werf VLISSINGEN - Het Zeemans huis in Vlissingen-Oost van The Missions to Seamen heeft een flinke slag geslagen. Het kan een sportzaal bouwen dankzij een gift van 750.000 gulden van de Internationale Transportar beiders Federatie (ITF). de Se afarers Trust. Het bestuur van The Missions to Seamen ziet de sehenking als een blijk van waardering voor het werk dat vanuit het Vlissingse Zeemans huis wordt gedaan voor buiten landse zeelui. Jaarlijks bezoeken 16.000 tot 18.000 zeelui het Zeemanshuis inVlissingen.dat sinds 1987 een nieuw onderkomen heeft vlak bij reparatiewerf Scheldepoort. Voordien beschikten The Mis sions to Seamen over een houten keet op het Schelde-terrein. ..Dat gebouw was ruim twintig jaar oud", verhaalt N. M. Bol len. bestuurslid van het haven comité, dat het Zeemanshuis bestiert. „Dat kon echt niet meer. Het was een geluk bij een Open dansdag Blue Spirit in Middelburg MIDDELBURG - Blue Spirit Drum Bugle Corps uit Mid delburg houdt morgen een open dansdag. De hele dag zullen in de Spiegelzaal van sportcom plex De Kruitmolen dansde- monstraties worden gegeven. Onder leiding van Stephan Hendrikse, verbonden aan de Dansacademie Lucia Marthas en actief in diverse showballets, geven de color guards van het Blue Spirit A-corps en het jeugdcorps De Blue Spirit Ca dets acte de présence. Color guard is een dansvorm met ge bruik van showmateriaal De dansdag begint om 10.00 uur voor kinderen vanaf acht jaar. Van 13.00 tot 17.00 uur is er een demonstratie voor jongeren vanaf veertien jaar. Bezoekers kunnen ook zelf deelnemen. Er varing is niet nodig. De Open Dansdag is een voorproefje op het Color Guardfestival op 25 januari in De Kruitmolen. Daaraan nemen tien organisa ties uit heel Nederland deel. ongeluk dat De Schelde de gas- rekening betaalde, want an ders..." Voor de bouw van het Zeemans huis (The Flving Angel Club) klopte het bestuur al niet tever geefs aan bij het steunfonds van de ITF. Dat legde 250.000 gul den op tafel. En nu is het weer raak driekwart miljoen gulden voor een sport lokaal van 12 bij 21 meter, met douches, wc's en twee kleedruimten. Het bedrag dat The Missions to Seamen Vlissingen heeft gevraagd, heeft het ook gekregen. Manager J. Hollowav. „Wonderbaarlijk De ITF waardeert op deze manier het werk dat wij voor zeelui doen. voor de rechten van zee lui. Dat is bekend, all over the world." Een sportzaal is geen overbodi ge luxe. vindt het bestuur. Bol len: ..Wij hebben een sportveld, maar dat kan slechts enkele maanden per jaar worden. Bo vendien: de bemanningen van zeeschepen zijn zo klein gewor den. Ze kunnen niet eens meer een elftal samenstellen. En vroeger had je veel Nederlandse en Engelse zeelui. Die houden van voetbal De huidige zeelui, uit derde wereld-landen, vinden voetbal minder leuk." Het Zeemanshuis heeft een en quête onder bezoekers gehou- Paardrijden voor gehandicapten bij Indoor Zeeland GOES - De onlangs opgerichte Stichting Promotie Paardrijden Gehandicapten houdt vandaag, vrijdag, tijdens het paarden sportspektakel Indoor Zeeland in Goes een promotiedag paard rijden voor gehandicapten. De vorig jaar gehouden promo tiedag bleek zo'n succes dat de organisatie besloot de dag als vast onderdeel in het program ma van Indoor Zeeland te Goes op te nemen. Op deze dag wordt een gevari eerd aanbod van activiteiten aan de deelnemers aangeboden. Naast dressuurproeven en aan gespannen rijden zijn er spel vormen in competitieverband en demonstraties. De promotie dag is bedoeld voor verstande lijk en lichamelijk gehandicap ten en begint om 10.00 uur. den om er achter te komen wel ke sporten hun voorkeur heb ben. Zaalvoetbal, volleybal en basketbal zijn favoriet. Er zul len ook extra tafeltennis-tafels aangeschaft worden, zodat Ko- reanen en Chinezen toernooien kunnen spelen. De gekozen sporten weerspiegelen de inter nationale mix aan zeelieden. Zo is basketbal dè sport op de Filip pijnen. De nieuwe sportzaal die in 1997 wordt opgeleverd, komt tegen het Zeemanshuis aan. The Mis sions to Seamen hebben twee vaste krachten (een dominee en een barman) en weten zich ge steund door veertig a vijftig vrijwilligers. Enkele huizen aan het Hofplein in Middelburg zijn gesloopt om plaats te maken voor het nieuwe Rijksarchief, foto Lex de Meester van onze verslaggever Ab van derSluis MIDDELBURG - Slopers hebben een bres geslagen in de straatwand van het Hofplein in Middelburg. De afgelopen weken ging het pand 16-18 tegen de vlak te om plaats te maken voor nieuwbouw van het Rijksarchief. Sindsdien rijden vrachtwagens af en aan om duizenden kilo's puin af te voeren. De verbouwing van de voormalige rechtbank tot archief is medio 1998 voltooid. De ou de rechtbank, het Van de Perrehuis, staat sinds september 1995 leeg na de inge bruikneming van een nieuw gerechtsge bouw aan de Kousteensedijk. De Rijksge bouwendienst, eigenaar van de oude rechtbank, zocht naar een passende be stemming. Aangezien het beleid erop is gericht belangrijke, cultuurhistorische panden te behouden en daarvoor nieuwe gegadigden te zoeken viel het oog op het archief. In het Van de Perrehuis en de aangrenzen de Lussanetvleugel komen de medewer kers van het archief. Op het binnenterrein komt een nieuwe, tien meter diepe ar chiefberging. Daarbovenop komen de pu blieksruimtes, zoals een studiezaal en een kantine. Sloop van de twee panden was nodig om die nieuwbouw mogelijk te maken. Het Rijk investeert in totaal 27 miljoen gulden in de verbouwing en uitbreiding. MIDDELBURG - Een 25-jarige Middelburger is in de nacht van dinsdag op woensdag gewond geraakt aan zijn hoofd toen hij met zijn auto op het Bastion in Middelburg tegen een lan taarnpaal botste. Hij was door te hoge snelheid de macht over het stuur kwijtgeraakt. De man moest in het ziekenhuis wor den behandeld aan een flinke hoofdwond, maar mocht daar na weer naar huis. De auto werd totaal vernield. Behalve dat de man te hard reed, had hij volgens de politie vermoedelijk ook te veel gedronken. Tegen de Middelburger is in ieder geval proces-verbaal opgemaakt in verband met rijden onder in vloed. De uitslag van de bloedproef is nog niet bekend. MIDDELBURG - In Middelburg, Vlissingen en Oost-Sou burg is de afgelopen dagen in meerdere woningen en een schuur ingebroken. Uit een woning aan de Jac. Pieterse Bo- reelstraat in Middelburg verdwenen stereo-apparaten ter waarde van tweeduizend gulden en vijfhonderd gulden aan contant geld. De bewoners van een huis in de Mastgatstraat in Middelburg missen een geldbedrag van ongeveer driehon derd gulden. Ook uit een woning aan de Wachttoren in Mid delburg is alleen geld ontvreemd. Hoeveel is niet bekend. In Vlissingen is ingebroken in een woning aan de Joost de Moorstraat. Wat uit het huis is meegenomen is onbekend. De dieven zijn vermoedelijk binnengekomen met een valse sleu tel. Uit een schuur aan het Oranjeplein in Oost-Souburg is een hoeveelheid gereedschap gestolen. De waarde van de spullen is niet bekend. VLISSINGEN - Door een brand in haar aanleunwoning aan de Vredehoflaan in Vlissingen heeft een vrouw dinsdagavond diverse kleine brandwonden opgelopen. Zij hoefde echter niet in het ziekenhuis te worden opgenomen. In het huis zelf is veel rook- en roetschade ontstaan. De brand ontstond rond kwart voor twaalf 's avonds doordat een kerststukje in brand was gevlogen nadat de kaars helemaal was opgebrand. ARNEMUIDEN - In Arnemuiden is de brandweer in de nacht van woensdag op donderdag twee keer uitgerukt voor het blussen van brandjes. In beide gevallen was een stapel auto banden in de fik gestoken. De eerste keer was dat op de Mo lenweg, rond kwart voor twaalf. Twee uur later moest de brandweer naar de Markt om een brandje te blussen en de troep op te ruimen. Bij Dishoek zijn woensdag rond drie uur 's middags enkele honderden vierkante meters duinhelmgras verbrand. De po litie vermoedt ook hier brandstichting. Die middag is in de buurt een groep jongens gezien, maar geen van hen is aange houden. HULST - De horeca-ondernemers in de gemeente Hulst mo gen vanaf 1 januari niet meer dan drie speelautomaten in hun zaak te plaatsen. Voor laagdrempelige horeca-gelegenheden als sportkantines en cafetaria's geldt vanaf 1 januari 1998 een totaalverbod op kansspelautomaten. De branche-organisatie voor speelautomaten VAN, Koninklijk Horeca Nederland en de gemeente Hulst hebben hierover een nieuw raamconve- nant afgesloten. Belangrijkste wijziging is de verhoging van het aantal auto maten van twee naar drie. Individuele ondernemers die zich vrijwillig aan het convenant verbinden, verklaren bovendien een cursus te zullen volgen op het gebied van het signaleren, aanspreken en verwijzen van spelers met overmatig gokge- drag. Pastor Peter de Rooy wisselt de HH Petrus en Paulusparochie in Middelburg voor een parochie in de regio Oudenbosch. foto Lex de Meester van onze verslaggever Maurits Sep MIDDELBURG - Na zo'n veertig jaar in Middelburg bij de HH Petrus en Paulusparo chie betrokken te zijn geweest - eerst als misdienaar, toen als 'hulpje' van de koster en sinds drie jaar als pastor- vertrekt Peter de Rooij per 1 januari naar West-Brabant. Naar de regio Oudenbosch om precies te zijn, waar hij de parochies Stampersgat, Standaarbuiten en Oud-Gastel onder zijn hoe de krijgt. Een promotie: zijn nieuwe werkgebied telt 20.000 'papie ren katholieken'. Walcheren 10.000. Zondag 29 december neemt hij na de eucharistievie ring van 10.00 uur afscheid. De Rooij verwacht in West- Brabant een volkskerk aan te treffen. „De kerkgang is daar verhoudingsgewijs twee keer zo groot als hier. Dat is - ver moed ik - veel meer een gevolg van de gewoonte van vroeger. Ik heb ook het gevoel dat men daar veel meer is gericht op die zondagsdienst. De katholie ken op Walcheren zijn in de minderheid en maken veel meer een bewuste keus om naar de kerk te gaan. Er zijn meer verschillen. „Hier zijn door de week veel meer ac tiviteiten. zoals catechese. Wij hebben ontzettend veel vrij willigers, een actieve pasto- raatsgroep die ik erg waardeer. Ik sta er als pastor niet alleen voor, maar heb er bijzonder betrokken leden bij Een vrij- willigerskerk dus. Dat zullen we daar van de grond moeten tillen." We, want De Rooij ver- tekt samen met Paul Verbeek uit Goes naar de buurprovin cie. Verbeek gaat in Ouden bosch en Hoeven aan de slag. Opzienbarend Zijn vertrek uit Middelburg mag opzienbarend worden ge noemd. „Kijk, ik heb hier heel m'n leven doorgebracht", legt De Rooij uit. „Op m'n achtste misdienaar, op mijn twaalfde hulpje van de koster. Dat heb ik tot aan diens pensionering, in 1986, gedaan. Een jaar later kwam ik in de pastoraats- groep. Ik kon zo een aardig kijkje in de keuken nemen. Daarna ben ik naar de pries teropleidingen voor late roe pingen gegaan. Drie jaar gele den ben ik hier in de HH Petrus en Pauluskerk tot priester ge wijd." „Ik ben ook altijd vrij honk vast geweest. Wilde altijd graag priester in mijn eigen parochie worden. De bisschop heeft dat onthouden en uitein delijk deed die kans zich voor." Maar toen duidelijk werd dat op Walcheren kerken zouden moeten sluiten en er nog maar plaats zou zijn voor één pries ter. nam zijn bereidheid te ver kassen toe. „Bovendien hebben we de pa rochie hier naar een bepaald niveau getild. Wat moet ik verder nog Natuurlijk, de uitdaging zou het kerkbezoek kunnen zijn. Waarom zijn de kerken zo leeg Wat beweegt de jongeren Maar ik ben een opbouwer, ik wil graag in een andere omgeving gaan doen wat ik hier heb gedaan." Dat zal niet van de ene op de andere dag kunnen, maar geleidelijk moeten gebeuren. De Rooij. „Het zijn dorpen, geen steden Ik kan wat ik hier heb gedaan niet zomaar projecteren op mijn nieuwe parochies." Lijfspreuk Dat is mensen die zoekende zijn, een handvat geven, laten merken dat zij niet alleen op de wereld zijn. de droom van een goede wereld levend houden. Een wereld zonder ellende, pijn, verdriet en armoede. „Dat probeer ik steeds uit te dragen. 'Waar vriendschap heerst en liefde, daar is God' heb ik tot mijn motto gemaakt, mijn lijfspreuk." De Rooij gaat in Oud-Gastel wonen. In de pastorie en niet - zoals nu in Middelburg - in een rijtjeshuis. „Ik was gelijk ver slingerd aan die pastorie. Een mooi, nieuw gebouw, uit 1980. Met een tuin op het zuiden en ik houd wel van de zon. Boven dien is het woonhuis goed af gescheiden van de rest. Het is niet zoals hier dat wel vijftig mensen een sleutel hebben van de pastorie." Een van zijn eerste diensten wordt een oecumenische dienst met de dominee van de hervormde kerk. „Dat vind ik leuk, want da 's nou net een van de rijke dingen die we hier op Walcheren hebben: samen werking met andere kerken. Soms kijken we als mensen te veel naar de verschillen tussen mensen. Terwijl er meer is wat ons bindt dan wat ons scheidt," van onze verslaggever HULST - Wanneer vertelster Ellen Aper de jongste bezoekers uitnodigt om naar voren te ko men, nemen de kinderen in een razend tempo bezit van het ta pijt voor het altaar in de basiliek van de Heilige Willibrordus in Hulst. Het kerstverhaal wordt nagespeeld en is voor de peuters en kleuters zeer interessant, omdat een aantal leeftijdge nootjes meedoet. Vroeger stond kindje wiegen voor het bezoeken van de nacht mis, maar tegenwoordig wordt daarmee het op 25 december na spelen van het kerstverhaal voor de jongsten bedoeld. Net als andere jaren zat de Hulster basiliek Eerste Kerstdag vol. Het relaas over de geboorte van,' Jezus werd onderbroken door dialogen van meespelende kim deren. Zij hadden de rollen van Jozef en Maria, de engelen, drie koningen en herders voor hun rekening genomen. Ook de dierenrollen ontbraken niet. Zö; legde de vertolker van de ezel.' zich vol enthousiasme te slapen I in de stal. De leden van kinderkoor De Walnoten namen de muzikale J intermezzo's voor hun rekening en werden vocaal ondersteunde door het publiek. Al werden de j ouderen zich slechts langzaam van hun taak bewust. De jonge- j ren lieten zich al bij het eerste liedje gelden, veel ouderen lie ten hun schroom pas varen bij de afsluiting met 'Ere zij God'. 28 en 29 december 1996 CENTRAAL ALARMNUMMER 06-11 Huisartsen: Vlissingen, zat. 0.00-24.00 uur: A.M.M. Termeer en F. A. van den Berg, Rosenburglaan 1, tel. (0118) 465253. zon. 0.00-24.00 uur: F. Legemate, Troelstraweg 411, tel. (0118)468021. Spreekuur 12.30-13.00 en 17.30- 18.00 uur. Middelburg, vrij. 17.00-zat. 23.00 uur: C.J.E.M. Albers, Bellinkplein 3, tel. (0118)639933. zat. 23.00-zon. 23.00 uur: M. A. de Vries en K. Prins, Heren straat 18, tel. (0118) 639933. Spreekuur 12.30-13.00 en 17.30- 18.00 uur. Gezondheidscentrum Middelburg- Zuid, Souburg, Nieuwland en Arne muiden, zat. 0.00-24.00 uur: C. Wattel, Amstelstraat 55, Oost- Souburg, tel. (0118) 461630. zon. 0.00-24.00 uur: H.J. Roelofsen, Pr. Bernhardstraat 2, Arnemuiden, tel. (0118) 601308. Spreekuur 12.30-13.00 en 17.30- 18.00 uur. Gapinge, Grijpskerke, Oostkapelle, Serooskerke, Vrouwenpolder, Veere en Zanddijk: G. C. M. Rullens en M. J. M. E. Mol, Dorpsstraat 2, Oostkapelle, tel. (0118)581276. Domburg, Aagtekerke, Westkapel- le, Meliskerke, Zoutelande, Koude- kerke en Biggekerke, vrij. 18.00- zon. 24.00 uur: A. A. v. d. Male, Duinweg 59, Zoute lande, tel.(0118)561282. Biggekerke en Meliskerke (artsen Bouwense en Stutterheim), vrij. 18.00-ma 08.00: B. Bouwense, Valkenisseweg 14, Biggekerke, tel. (0118) 552190. Tandartsen: Walcheren: R. P. Reddingius, Singel 26, Vlissin gen, tel. (0118) 412644. Spreekuur 11.00-12.00 uur. Patiënten tandarts P. van Malland: praktijknummer bellen. Verloskundigen: Vlissingen, vrij. 09.00-ma. 09.00 uur: S. v.d. Kaaden, tel. (0118) 471140. Middelburg, vrij. 20.00-zon. 20.00 uur: S. K. Boot, tel. (0118) 639865. Dierenartsen: Landbouwhuisdieren: tel. (0118) 633803. Kleine huisdieren: A. Ruys, Stadsschuur 1, Middel burg, tel. (0118) 613118. Spreekuur 11.00-12.00 en 17.00- 18.00 uur. Dierenartsen praktijk 'Oostkapelle: Oude Domburgseweg 33a te Oost kapelle, landbouwhuisdieren tel. (0118) 581443, gezelschapsdieren tel.(0118)582985. Dierenarts A. Meijns: Oostkapelseweg 12, Grijpskerke, tel. (0118)593060. Dierenartsenpraktijk Meliskerke: R. Roskam, Kelderweg 1, tel. (0118) 592838. Apotheken: Middelburg: Stromenwijk 't Zand, Maasstraat 56, tel. (0118) 635565. Vlissingen: Apotheek Singel, Singel 9, tel. (0118)412730. Thuiszorg: Walcheren: tel. (0118) 411877 (wijkverpleging); tel. 0118) 413880 (gezinsverzor ging). van onze verslaggever Maurits Sep VLISSINGEN - 'Je hoeft je van ons niks aan te trekken' had me vrouw Hofman tegen haar kin deren gezegd. 'Wij vermaken ons hier prima.' Het is tweede kerstdag en zij zit samen met haar man achterin de zaal van het dienstencentrum Bachten Reede in Vlissingen te genieten van het optreden van de Zeeuw se volkszanger Peter Dieleman. „Leuk hoor", zegt ze stralend. „Ik kan het ook allemaal ver staan hè, wat hij zingt. Ik ben een echte Zeeuwse. Ik praat wel niet zo plat als hij. maar ik ver sta het wel." De traditionele Vlissingse kerst-inn in Bachten Reede - dit jaar voor de 27e keer - heeft op eerste en tweede kerstdag weer enkele honderden mensen ge trokken. Op eerste kerstdag was het. zoals gebruikelijk wat min der druk. De meeste mensen vierden die dag met hun kinde ren. Donderdag kwamen meer mensen naar het dienstencen trum. Zo ook de heer en me vrouw Hofman, die in Bachten MIDDELBURG Jongerencentrum-Open Jonge rencentrum Midgard in Middel burg houdt zaterdag 4 januari vanaf 20 uur een New Years Slumber Party. Op drie etages vinden verschillende activitei ten gelijktijdig plaats Centraal staat danee-music met diverse dj's en diverse stijlen. Op zolder is sprake van R B. een cuddle movie room met space muziek en de bar komt in het teken van de teddybeer te staan. Elke ver dieping krijgt een eigen sfeer Reede wonen. „Onze kinderen hebben ook kinderen. Die moe ten ook hun eigen leven leiden", zegt zij. Dus heeft zij met haar man een uitstekend plaatsje verworven achterin de zaal. Dat zullen ze de rest van de dag niet meer ver laten. Zelfs niet voor het avond eten. „Moet je kijken", zegt ze wijzend op de menukaart. „Da's toch prima, daar hoeven we niet voor naar boven." Trouwens, spotgoedkoop ook. Mijnheer Hofman toont een leeg flesje Heineken: „Eén gulden." Bovendien is het die avond weer bingo en dat willen ze voor geen goud missen. „Ach, daar wor den we haast zot van", schatert ze. „Elke vrijdag zitten hier zo'n tachtig mensen hoor." „O nee, kom niet aan de bingo", lacht Joke Scheele. Samen met haar man Rien. Janny Landkroon, Erik Mulder en een grote groep vrijwilligers organiseert zij al vele jaren cie kerst-inn. „Die bingo is heel belangrijk. Het is de afsluiting hè." Al 24 jaar helpt Joke Scheele mee met het organiseren van de kerst-inn. Haar man al een jaar langer, hij kreeg woensdag daarom een bloemetje. Land kroon helpt al 17 jaar mee „Ja, je gezin moet er wel achter staan. Anders houd je het niet vol", zeggen zegedrieën. En hun gezinnen slaan er achter. Ko men bovendien al vele jaren mee naar de kerst-inn. Hun eigen kerstdiner houden ze voor of na de kerstdagen. „De kerst-inn wordt enorm ge waardeerd", zegt Scheele. Ze krijgen bedankjes, zien blije en opgewekte gezichten en dat is voor hen genoeg. Landkroon: „Je merkt dat ze hel waarderen en dat doet je goed." rst-inn in het Vlissingse Bachten Iteede werd dit jaar voor de 'ergehouden. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 16