Hoop op akkoord over Hebron Crisis in Belgrado naar kookpunt PZC Twijfels over Jeltsin Vredesafspraken Tadzjikistan Graafwerk in mijn van Waalse Jumet voorlopig gestopt Nederlandse toeriste komt om in Egypte NU EXCLUSIEF A MET AIR MILES NAAR RENÉ FROGER buitenland Onderhandelaars dicht bij overeenkomst over spoedig terugtrekken leger Israël Geen VN-macht naar Zaïre Scharping vreest sociale explosie Aboriginals winnen geschil Miljardenaankoop Siemens Elektrocutie door kerstlichtjes ICRC in de rode cijfers Bonn: belastingstructuur EU-landen op één lijn Christelijke partijen houden Europese stem Duitse tv-journalist cel in voor vervalsen reportages Leider Koerden wil vrede sluiten dinsdag 24 december 1996 NEW YORK - De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft gisteren besloten geen militaire macht naar Zaire te stu ren om hulp te bieden aan Rwandese vluchtelingen. De beslis sing van de raad was een formaliteit. De landen die aan de strijdmacht zouden deelnemen hadden al besloten dat er geen behoefte meer aan was. Ongeveer 940.000 van de 1,2 miljoen vluchtelingen zijn in de afgelopen tweg.maanden al uit Tan zania en Zaïre naar Rwanda teruggekeerd. De UNHCR ver wacht dat tot het einde van het jaar nog tussen de twintig- en dertigduizend vluchtelingen per dag uit Tanzania naar Rwanda terug zullen keren. AP HAMBURG - De groeiende werkloosheid in Duitsland dreigt uit te monden in een 'sociale explosie'. Die waarschuwing uit te Rudolf Scharping, fractieleider van de sociaal-democrati sche oppositiepartij in de Bundestag, de Duitse Tweede Ka mer. Daarbij vreest hij onder meer de mogelijke opkomst van nieuw rechts-extremisme. Momenteel worden ongeveer vier miljoen Duitsers rechts- streeks door werkloosheid getroffen. De politicus, die zijn uit spraken deed in een vraaggesprek met de Duitse dagblad Bild, riep op tot een 'grote coalitie van het verstand'. DPA CANBERRA- De Australische aboriginals hebben gisteren een grote overwinning geboekt in een rechtszaak over grond bezit. Rechters van het Hooggerechtshof spraken met vier te gen drie stemmen hun steun uit voor de eis van aboriginals dat ze grond terug kunnen eisen die de staat aan rundvee- een schapenboeren heeft verpacht. Het gaat in totaal om 40 pro cent van het Australische grondgebied. De veeboeren en enkele deelstaatregeringen hebben zich fel ver-zet tegen teruggave van de weidegrond. Het Hoogge rechtshof stelde echter dat de aboriginals, de oorspronkelijke bewoners van het conti nent, hun aanspraken van geval tot ge val bij het gerecht aanhangig kunnen maken. AP MÜNCHEN - Het Duitse elektro- en elektronicaconcern Sie mens wordt waarschijnlijk eigenaarvande industriële activi teiten van het Zwitserse bedrijf Elektrowatt. Dit bedrijf telt 28.000 werknemers en heeft een jaaromzet van 5,5 miljard Zwitserse frank 7,2 miljard). Siemens maakte gisteren be kend het belang van 44,9 procent over te nemen van de bank CS Holding. Op de rest van de aandelen van Elektrowatts in dustrietak zal het Duitse concern een bod uitbrengen. Alles bij elkaar kost de overname omgerekend 3,2 miljard. Daar mee is het een van de grotere aankopen van het concern. Elektrowatt wordt gesplitst in de industrietak en het nutsbe drijf Watt, een producent van elektriciteit. DPA/ANP LONDEN - Een zesjarig Brits meisje is om het leven gekomen nadat zij de lichtjes in haar kerstboom had aangedaan. Vol gens de Britse omroep BBC is er een onderzoek gestart naar de toedracht van het ongeval. ANP GENEVE - Het Internationale Comité van het Rode Kruis, de tak van het Rode Kruis die hulp verleent in oorlogssituaties, sluit het jaar 1996 af met een tekort van 54 miljoen Zwitserse frank 70 miljoen). Daarnaast wacht het ICRC nog op 60 miljoen frank (ruim 77 miljoen) die donors dit jaar hebben toegezegd, maar nog niet hebben overgemaakt. AP van onze redactie buitenland BONN - De regering van Duits land wil een einde maken aan de in haar ogen oneerlijke belas tingheffingen op nationaal ni veau binnen de Europese Unie. Die zou buitenlandse financiële centra een concurrentievoor deel geven ten opzichte van Frankfurt. Eind volgende maand wil Jürgen Stark, de Duitse staatssecretaris van Fi nanciën, met voorstellen komen voor een eerlijker Europees be lastingstructuur. Volgens de Britse zakenkrant The Financial Times van giste ren, richt de kritiek van Bonn zich vooral op Londen, maar ook Nederland, België en Ier land zouden met hun belasting beleid de positie van Duitse financiële dienstverleners tref fen. Stark noemde in dit ver band de verschillen die in de EU bestaan over de belasting op winst uit de verkoop van aande len. De verschillende belas tingstructuren vormden vorige week een van de onderwerpen tijdens een ontmoeting tussen de staatssecretaris en Duitse bankiei's, investeerders en ver tegenwoordigers van de effec tenbeurs. Centraal tijdens dit overleg stond de vraag hoe Duitsland de positie van zijn fi nanciële centra kan versterken in de aanloop naar de introduc tie van de Europese munteen heid in 1999? Dan zal Duitsland niet langer kunnen profiteren van de rol van de mark als anker van andere Europese munteen heden. ANP BRUSSEL - De kleine christe lijke partijen SGP. GPV en RPF blijven de komende jaren verte genwoordigd in een officiële fractie in het Europees Parle ment (EP). Door de overstap maandag van de Noord-Ierse Unionist James Nicholson blijft de fractie Euro pa der Staten (EDS) op sterkte. Daardoor blijven de twee Ne derlandse fractieleden L. van der Waal en H. Blokland hun ge wone spreektijd behouden. Ook kunnen zij resoluties of amen dementen blijven indienen. Eerder leken zij beknot te wor den in hun mogelijkheden, om dat EDS door het vertrek van de Franse gaulliste Poisson onder de grens van achttien zetels en vertegewoordigers uit drie lid staten dreigde te zakken. In EDS waren eurosceptici uit Nederland, Denemarken en Frankrijk vertegenwoordigd. Door de komst van de Britse protestant Nicholson, die deel uitmaakte van de Europese Volkspartij (christen-democra ten), bestaat de fractie nu uit vertegenwoordigers uit vier lid staten. Daardoor zakt de 'ze- telgrens' tot veertien. ANP KOBLENZ - De televisie journalist Michael Born (38), producent van zeker zestien vervalste tv-reportages, is maandag in Ivoblenz tot vier jaar gevangenisstraf veroor deeld. Hij kreeg de straf voor onder andere bedrog, dieren mishandeling, en het aanzet ten tot rassenhaat. Twee van zijn medewerkers kregen respectievelijk zeven en twee maanden celstraf. Born produceerde zestien ge fingeerde reportages. Hij verkocht deze tussen 1990 en 1995 aan televisiezenders, vooral aan de Luxemburgse zender RTL en de Duitse fir ma Stern-TV. De rechter toonde zich verbijsterd over de kritiekloze graagte waar mee Borns afnemers zijn films uitzonden. De redactie van Stern-TV wist ruim een jaar geleden al dat er sprake was van bedrog in een repor tage van Born over kinderar beid in India. Maar de redac tie ondernam niets tegen de producent, Born streek zeker 350.000 mark op voor de producten. Hij maakte bijvoorbeeld een reportage over „de activitei ten van de Ku-Klux-Clan" in de Bondsrepubliek. Daar voor toog hij met acteurs naar de Ei fel. De acteurs gin gen in gewaden gehuld te keer tegen joden. Een politie man uit Koblenz ontdekte in dit geval het bedrog. DPA Voor 50 Air Miles en fl 47,50 (incl. fi 5,50 reserveringskosten) kunt u op vrijdag 21 en zaterdag 22 maart 1997 naar een concert van René Froger in de Jaar beurshallen te Utrecht. René Froger biedt een spectaculair avond vullend programma samen met zijn Illegal Romeo band, 'The True Juliettes' en 'The Wild Rhythm Dancers'. Uw kans een spetterend live concert van Nederlands mega-ster René Froger. Be there U kunt bestellen via de sprekende computer van Air Miles (023) 56 99 233. <g binnen 10 degen Ie hebben overgemaakt per bank, giro ot betaalcheque naar Nationale Theater Kassa, Postbus 42, 3155 ZO Maasland, o.v.v. uw Air Miles kaartnummer (zie achterzijde van uw Air Miles kaart). Bankrekening 65.95.11.910/Olrorekenlng 64.11.05. UlterH/k 10 dagen na ontvangst van uw betaling worden de kaarten thuis gestuurd. "Op de aanbieding zijn de Algemene Voorwaarden en specllleke boeklngsvaorwaarden van Air Miles van toepassing. Deze aanbieding geldt zolang de voorraad strekt. Boek snel, want op=op!" Jeltsin glimlacht bij zijn aankomst bij het Kremlin. van onze redactie buitenland MOSKOU - De Russische president Boris Jel tsin is terug in het Kremlin. Bijna zeven weken na zijn zware hartoperatie en een half jaar na dat hij uit het openbare leven was verdwenen, hervatte de president gisteren zijn werkzaam heden. Politici en waarnemers vragen zich echter af of de 65-jarige Jeltsin in staat is het hoofd te bieden aan de economische en sociale crisis in zijn land. Oppositieleider Zjoeganov zei openlijk dat hij vindt dat Jeltsin geen van de problemen kan oplossen. „Het staatshoofd van dit land moet vijftien uur per dag werken, zonder onderbre king' of vrije dagen, en dat kan hij niet", aldus Zjoeganov. Hij sloot met zijn kritiek aan op op merkingen van de voormalige veiligheidschef van Jeltsin, Aleksandr Lebed. Deze riep Jeltsin zondag in een interview op af te treden omdat de president 'een ernstig zieke man is die niet in staat is het land te leiden'. Jeltsin zei gisterochtend zich in het bijzonder te gaan wijden aan de sociale problemen van het land, met name de achterstallige uitbeta lingen van pensioenen en salarissen en de her vorming van de strijdkrachten. Hij werkt ook verder aan een politieke regeling voor de Kau- kasische republiek Tsjetsjenië. Het komende jaar wordt daardoor beter voor Rusland, voor spelde Jeltsin. AFP/RTR van onze redactie buitenland MOSKOU - De president van Tadzjikistan en de leider van de rebellen in dat land hebben maandag in Moskou documen ten getekend met afspraken over het verdere verloop van het vredesproces dat een einde moet maken aan de burgeroorlog. President Emomali Rachmonov en rebellenleider Abdoellah Noeri ondertekenden in het bij zijn van de Russische premier Tsjemomyrdin een verklaring waarin zij zich verplichten de onderhandelingen overblijven de vrede in het land voor 1 juli af te ronden. Een commissie van nationale verzoening onder voorzitter schap van de oppositie zal gedu rende een overgangsperiode van één tot anderhalf jaar werken aan wettelijke maatregelen die de vrede moeten bestendigen en aan deelname van de oppositie aan de regering. Het andere do cument regelt amnestie en vrij lating van alle krijgsgevange nen in de Centraal-Aziatische republiek. Meningsverschillen De ceremonie was wegens aan houdende meningsverschillen al tweemaal uitgesteld. De on derhandelingen in Moskou, die vorige week donderdag zouden beginnen, werden een dag uit gesteld omdat Noeri te laat in de Russische hoofdstad arriveer de. Hij moest eerst nog in de Iraanse hoofdstad Teheran overleggen met de politieke lei der van de islamitische opposi tie. In Tadzjikistan woedt al vier jaar een bloedige machtsstrijd tussen verschillende clans van enerzijds het bewind in Does- janbe en anderzijdse de islamis- tische en democratische opposi tie. De strijd heeft ongeveer 50.000 mensen het leven gekost. DPA/AFP van onze redactie buitenland JERUZALEM - De onderhan delaars van Israël en de PLO hebben gisteren vooruitgang geboekt bij de besprekingen over de kwestie-Hebron. Dit heeft de tweede man van de PLO, Mahmoed Abbas (Aboe Mazen) meegedeeld na een ont moeting met de Israëlische pre mier Netanyahu. Hij wilde niet in details treden. Netanyahu, die zich gisteren bij 'de onderhandelaars voegde, wilde na afloop van de bespre kingen niets zeggen. Hij ging meteen naar het Israëlische par lement voor overleg met de mi nisters Mordechaï (Defensie) en Levy (Buitenlandse Zaken). Bij de besprekingen is de Ameri kaanse gezant Dennis Ross ook aanwezig. Volgens hem is er nog een hoop te doen voor er een ak koord ligt. Ross arriveerde za terdag in Israël. Gisteren sprak hij met de Egyptische minister van Buitenlandse Zaken Moes- Waarnemers spraken eerder op de dag de hoop uit dat Netanya hu's persoonlijke bemoeienis voor de avond tot een akkoord over Hebron zou leiden. Volgens zegslieden hebben de delegaties van Israël en de PLO de op dracht gekregen met een rege ling te komen voor de lange tijd uitgestelde terugtrekking van Israëlische troepen uit de stad Hebron op de Westelijke Jor- daanoever. Als de onderhande laars een basisakkoord hebben gesloten, kunnen Netanyahu en Arafat de overgebleven proble men samen uitpraten. Maar over een ontmoeting tussen de twee is volgens Aboe Mazen nog niets besloten. De terugtrekking van de Israëli sche troepen uit Hebron had volgens eerdere Palestijns-Isra- elische akkoorden al in maart van dit jaar zijn beslag moeten hebben, maar werd uitgesteld na een serie zelfmoordaansla gen door Palestijnse moslimex tremisten en na bezwaren van Netanyahu's in mei gekozen Li- kud-regering. De nieuwe rege ring wilde de 500 joodse kolo nisten die tussen de 130.000 Palestijnen in Hebron leven be scherming blijven bieden. RTR/AFP/AP van onze redactie buitenland e BELGRADO - De politieke cri sis in Servië, dreigt vandaag een ft gevaarlijk hoogtepunt te berei- n ken. De socialisten van de in het ;r nauw gebrachte president Milo- a sevic hebben hun aanhangers in n heel het land gisteren opgeroe pen vandaag in Belgrado een grote demonstratie te houden. De demonstratie moet een ant- s woord zijn op de protesten die de Servische oppositie, studen ten en de coalitie Zajedno, sinds r 34 dagen houdt tegen het be wind. Ook gisteren betoogden t ANKARA - De leider van de Koerdische opstandelingen Ab dullah Ocalan wil een vreedza me regeling treffen met Turkije. Hij riep gisteren op tot een ak- koord dat een einde moet maken aan twaalf jaar bloedige oorlog tussen zijn guerrillastrijders en het Turkse leger in Oost-Tur- kije. Daarbij zijn sinds 1984 al '20.000 doden gevallen. RTR weer tienduizenden studenten en Zajedno-aanhangers in Bel grado tegen het ongeldig ver klaren van de uitslag van de ge meenteraadsverkiezingen, die door de oppositie werden ge wonnen. De 'spontane' betoging, de soci alistische partij zegt de organi satoren 'niet te kennen', zal verlopen volgens een bekend scenario bij communistische re gimes. Bedrijven staken de pro ductie, moedigen de arbeiders aan mee te doen met de betoging en stellen vervoermiddelen ter beschikking. De betoging op het plein van de Republiek in Bel grado is volgens het anonieme betogingscomité een steunbe tuiging aan de 'vredelievende, onafhankelijke en waardevolle' politiek van Milosevic. Het moet het hoogtepunt worden van een week van georganiseer de pro-Milosevicbetogingen die eerder in de provincies werden gehouden. Oproerpolitie Inmiddels zijn met het oog van de regeringsdemonstratie bus ladingen oproerpolitie aange voerd. Bij ongewijzigde mars routes van de demonstranten dreigen vandaag in het centrum van Belgrado twee massa's van mogelijk elk een hall: miljoen mensen tegenover elkaar te ko men staan. Patriarch Pavle van de orthodoxe kerk keerde zich gisteren tegen de regerende par tij en de achter haar staande strijdmacht. Als het tot geweld komt, zal hij zich aan de zijde van het volk stellen, aldus de kerkvorst. Wegblokkades Een tegenslag voor Milosevic zijn wegblokkades die woeden de Servische boeren gisteren op verscheidene doorgaande we gen in het land oprichtten. De boeren eisen betaling van pro ducten die zij al eerder leverden aan de staat. Voorzitter Djordje Garabandic van de boerenbond kondigde voor vandaag meer boerenbetogingen aan. Door de blokkades op verscheidene doorgaande routes zou de aan voer van pro-Milosevic demon stranten tot stilstand kunnen komen. Uit een enquête blijkt dat bijna de helft van de Serviërs staat achter de protesten van de op positie tegen de gang van zaken bij de gemeenteraadsverkiezin gen van 17 november'. DPA/RTR/AFP (Advertentie) van onze redactie buitenland ,m JUMET - De graafwerkzaam heden naar lichamen van ver- dwenen kinderen in de mijn Saint-Louis in het Waalse Ju- 14 met zijn maandagavond voorlo- pig stopgezet. Door ijzel en on- begaanbaarheid van het terrein g,. moest de civiele bescherming het werk voor drie dagen sta- ken. Na de kerstdagen hervat- ten rijkswacht en hulpdiensten him werkzaamheden. De activiteiten in Jumet begon- 21 nen elf dagen geleden. De bende 99 van Mare Dutroux heeft er mo gelijk stoffelijke overschotten verborgen. Twee maanden terug ;was ook al een schacht van de mijn vergeefs afgegraven. De x'ijkswacht heeft inmiddels 19 een speciaal telefoonnummer 15 ingesteld voor buurtbewoners 29 die als kind rondom de mijn speelden. Het korps hoopt daar- mee betrouwbare tips te krijgen over de toegang tot de mijn en 18 eventueel verborgen gangen. 17 Het telefoonnummer heeft tot 53 nu toe enkele tientallen be- 11 trouwbare aanwijzingen opge- leverd. Sporen van door Mare Dutroux ontvoerde en vermoor- de kinderen zijn echter nog niet aangetroffen. Toch wil de rijks wacht na Kerstmis het hele ter rein afgraven. I Justitieminister De Clerck be- -zocht maandagmiddag het mijnterrein. Hij heeft zijn fiat gegeven voor het volledig on derzoeken van de omgeving. De Clerck wilde niet ingaan op een mogelijk verband tussen de zaak-Dutroux en een huiszoe king, zaterdagavond, bij een Waalse vereniging van occultis ten. Ook gerechtelijke politie en x'ijkswacht hullen zich in stil zwijgen over de actie. Abrasix De inval vond plaats bij het in stituut Abrasix in Forchies-la- Marche bij Chax'leroi. Officieel houdt de instelling zich bezig met „psychotherapie en magie", maar volgens de rijkswacht gaat het om een vereniging van satanisten en aanhangers van occulte religies en gebruiken. De door Dutroux vermoorde handlanger Bernard Weinstein zou banden hebben gehad met Abrasix. In een woning van Weinstein in Jumet, eveneens in de buurt van Charleroi, is een bxlef van het genootschap aan- getroffen waarin hem wei'd ge vraagd een bijdrage te doen voor een cadeau aan de „hoge priesteres". Deze hoofdverantwoordelijke van Abrasix ontkende maandag voor de Waalse televisiezender RTBF elke band met Dutroux. Bij de huiszoeking zijn ook geen arrestaties verricht. Wel zijn di verse leden langdurig onder vraagd. Ook is een grote hoe veelheid documentatie in beslag genomen. ANP Israëlische soldaten rennen weg omdat jongeren in Hebron met stenen beginnen te gooien. foto R u I a H ala wan i/RTR van onze redactie buitenland HURGHADA - Een busongeval in Egypte heeft zondag een Nederlandse toeriste het leven gekost. Elf andere Nederlandse inzit tenden raakten gewond, van wie er twee in het ziekenhuis zijn opgenomen. Het ongeval werd pas gisteravond bekend. De Nederlanders behoorden tot één familie. De identiteit van het verongelukte slachtof fer is nog niet bekend. Volgens het ministe rie van Buitenlandse Zaken zouden er mo gelijk ook twee gewonden zijn van een an dere nationaliteit. De Nederlandse groep wordt zo spoedig mo gelijk naar Nederland overgevlogen, aldus Elvia Alar™ Service in Amsterdam. Elvia coördineert de hulpverlening. De opgeno men slachtoffers verkeren volgens een wooi'dvoerster niet in levensgevaar. De ove- ïige negen hebben lichte verwondingen op gelopen. Het ongeluk gebeurde toen de Nederlanders op weg waren naar hun hotel in de omgeving van Hurghada, een badplaats aan de Rode Zee. Volgens de eerste berichten is het toe ristenbusje in botsing gekomen met een vrachtwagen. De familie van de Nederlandse slachtoffers is inmiddels op de hoogte gesteld, aldus de Algemene Nederlandse Vereniging van Reisbureaus ANVR. Elvia denkt dat de Ne derlandse groep mogelijk komende nacht, en anders dinsdag, naar Nederland kan worden overgevlogen. ANP Demonstraties voor- en tegenstanders Milosevic

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 5