Frisheid neemt langzaam toe Rechter vernietigt vergunning winning zand in Zaamslag PZC De jeugd krijgt vrij spel Studie naar ruimere bij Dow Chemical zeeland lontenisse wil illegale bouwsels niet tolereren KORTINGEN TOT 40 geslaagd kunst cultuur lunstkring in Vleeshal CONCERT DINER NOËL dinsdag 24 december 1996 z 1 1 W T'B i A in onze verslaggeefster iscalle Cappetti LOOSTERZANDE - De ge- eente Hontenisse behalve var- insboer Lavrijsen, nu ook var- ïiishouders Wouters en noops in een brief gewaar- liuwd dat zij geen pardon kent et lieden die de regels overtre- tn. „Als jullie hetzelfde doen meneer Lavrijsen, zullen we niet door de vingers zien", rwoordde wethouder B. Pau- els de briefwisseling. en W hebben Lavrijsen laten eten dat zij zijn illegaal ge- mwd mestbassin en inpandige oning aan de Langeweg in Os- nisse niet tolereren. De eige- iar van de vai-kensstal heeft rie weken de tijd gekregen om het college bezwaar te ma il tegen de voorgenomen toe- jssing van bestuursdwang. Ook is zijn aanvraag voor een nieuwe bouwvergunning ge weigerd. Wanneer zijn bedenkingen on gegrond worden verklaard, gaat het college over tot een formele 'aanschrijving van toepassing tot bestuursdwang'. De Bra bantse varkenshouder krijgt dan - vermoedelijk - een maand de tijd om de illegale gebouwen af te breken. Doet hij dat niet, en daar gaan wethouder B. Pau wels en gemeentesecretaris F. van Kuppeveld van uit ('onge twijfeld'), dan worden de bouw werken op kosten van de overtreder door de gemeente verwijderd. ,,We kiezen in dit geval niet voor de dwangsom methode. Dat doe je bijvoor beeld als je een parkeerterrein met vijfduizend auto's weg wilt hebben. Die kun je als gemeente moeilijk zelf weg halen", vertelt Van Kuppeveld. Voor het zover is, bestaat voor de eigenaar/beheerder nog wel de mogelijkheid om bij de rech ter een verzoek tot een voorlopi ge voorziening in te dienen. Oordeelt die dat de gemeente in haar recht staat, dan komt de bulldozer er alsnog aan te pas. Van Kuppeveld denkt dat het al met al nog wel een paar maan den kan duren. ,,En als er ook nog een bodemprocedure wordt gestart, dan zijn we wel een jaartje verder." Raadsman mr. J. van Groningen was maandag niet bereikbaar. (Advertentie) KWALITEIT BEWIJST OOK TIJDENS DE OPRUIMING ONZE SPECIALITEIT LODENMANTELS EN COATS VOOR DAMES EN HEREN IN ALLE KLEUREN EN KWALITEITEN ONZE OPRUIMING BEGINT VRIJDAG 27 DEC Hontenisse gaat optreden tegen het illegaal gebouwde mestbassin en de inpandige woning bij de varkensstal aan de Langeweg in Ossenis- se. foto Peter Nicolai van een medewerker DEN H AAG/TERNEUZEN - De Afdeling bestuursrecht spraak van de Raad van State heeft de ontgrondingenver gunning vernietigd die Gede puteerde Staten hebben verleend aan de Aannemings maatschappij Zeeuwsch- Vlaandercn B.V. De vergunning werd begin dit jaar verleend voor zandwin ning ten behoeve van de aan leg van de rondweg Zaamslag. Het rechtscollege heeft om formele redenen de vergun ning vernietigd. Dit gebeurde op verzoek van akkerbouwer H. Nijssen. Nijssen is pachter van land bouwgrond naast de percelen aan de Aandijkseweg waar het zand gewonnen zal worden. Nijssen is echter niet door het provinciebestuur op de hoogte gesteld van de verleende ver gunning en dat had wel gemoeten. De hele vergun ningsprocedure moet op-- nieuw. Nijssen zal dan ook zijn bezwaren kenbaar kunnen maken. Het provinciebestuur stelt dat de eigenaren van de grond, de familie S. Verstraeten, wel in kennis is gesteld van het afge ven van de vergunning aan de Aannemingsmaatschappij Zeeüwsch-Vlaanderen. De pachter had echter volgens de Ontgrondingenverordening als belanghebbende ook een schriftelijke kennisgeving in de bus moeten krijgen. Nijssen vreest schade door de ontgron dingswerkzaamheden. Behal ve pachter van grond is hij eigenaar/bewoner van een boerderij op zeven meter van de Aandijkseweg. De Aannemingsmaatschappij Zeeuwsch-Vlaanderen mocht, volgens de vernietigde ver gunning 35 duizend vierkante meter grond tot twee meter diep afgraven. Na de werk zaamheden, die drie jaar in be slag nemen, moeten de perce len weêr worden aangevuld om als landbouwgrond ge bruikt te kunnen worden. van onze verslaggever Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Dow Chemical in Terneuzen is bezig met een onderzoek dat moet uitwijzen of het bedrijf kan komen tot een verruiming van mogelijkheden voor kinderopvang voor het ei gen personeel. Dow heeft tot het eind van dit jaar een samenwerkingsover eenkomst met de stichting Kin deropvang Zeeuws-Vlaanderen voor een groot aantal kind plaatsen. Die overeenkomst is aan herziening toe, maar dit be tekent niet het concern minder zaken met de stichting zal doen. Het tegendeel is volgens mana ger J. van den Braak, belast met personeelszaken, eerder het ge val. Prijzen „Sinds 1994 werken we samen met de stichting op het vlak van kinderopvang. Jaarlijks doet de stichting ons een opgave van de pnjzen voor opvang toekomen. De prijzen van de stichting stij gen per 1 januari behoorlijk. Re den voor ons om ons eens af te vragen of wij op deze of een an dere manier verder moeten gaan. Tot op heden was het zo dat de opvangplaatsen zich vooral concentreerden in Terneuzen. Mogelijk kan dit in de toekomst, als we meer gebruik maken van gastouderprojecten, meer ver spreid over de regio voor op vangplaatsen zorgen. Mogelijk kunnen we ook een beroep gaan doen op andere instellingen bui ten de stichting Kinderopvang Zeeuws-Vlaanderen of particu liere opvangmogelijkheden", aldus Van den Braak Belang Dow is als grootste werkgever van Zeeuws-Vlaanderen van enorm belang voor de stichting Kinderopvang. Bij Dow wer kende ouders staan borg voor een groot aantal kindplaatsen. Bij de kinderdagverblijven van de stichting in Zeeuws-Vlaan deren zijn 47 kinderen onderge bracht voor in totaal 160 dagde len opvang. Nog eens negentien kinderen van Dow-employees worden buiten de schooluren door de stichting opgevangen. De stich ting hecht dan ook grote waarde aan Dow als klant. Volgens di recteur I. Herrebout is de slich ting dan ook meer dan bereid om Dow bij het onderzoek naar een verruiming van de opvangmo gelijkheden te helpen. Volgens Van den Braak moet in de loop van het eerste kwartaal van 1997 duidelijk zijn op welke leest het bedrijf de kinderop vang in de toekomst wil schoei- Groen College geeft cursussen paardenhouders van onze verslaggever GOES - Het Groen College in Goes begint half januari niet vijf cursussen op het gebied van paardenhouderij. De cursussen zijn bedoeld voor fokkers en ge bruikers van (sport)paarden. In de praktijk blijkt dat er een grote behoefte is aan cursussen op het gebied van management en verzorging van paarden. Vroeger werd veel kennis en er varing overgebracht doordat men dagelijks beroepsmatig met paarden bezig was. Actuele kennis Tegenwoordig is deze kennis overdracht niet meer vanzelf sprekend. Bovendien is cursus onderwijs één van de methoden om actuele kennis op te doen met behulp van deskundige do centen. De cursussen zijn zeer praktisch van inhoud en worden gegeven door docenten die nauw bij de paardenhouderij betrokken zijn. Mirjam van der Male uit 's-Graven- polder is aan de Universiteit van Utrecht geslaagd voor het docto raalexamen Franse taal en letter kunde. Sascha van Belzen uit Middelburg is aan de Universiteit van Amster dam geslaagd voor het doctoraal examen in de communicatieweten schappen. 't Beest Goes richt zich in vakanties op kinderen oor Nico Out ÏTanneer je vijf- en negentig V werken in een ruimte zon- voorzieningen exposeert, loeten wandruimte en verlich- ing tijdelijk worden gecreëerd, londer stevig budget blijft het oor de Zeeuwse Kunstkring ehelpen in de Vleeshal. Zeker uer 28 kunstenaars een bijdra- e leverden. De helft ervan is lid an een Limburgse kunstkring heeft wat meer elan hun col- ega's uit Zeeland, tentoonstellen in een groep is eiliger dan alleen. Dat karak- ïriseert de positie van veel le en van de kring. Sommige van e aanwezigen zoeken nadruk- elijk ook buiten het halfjaar- jkse festijn naar plekken om lun werk te tonen. Anderen lebben expositieruimte aan luis. Dat is het verschil met veel an hun collega's. En dat komt rak terug in de aard en ambitie an hun werk. Variatie )e Vleeshal herbergt sch ilderij- tekeningen, grafiek en culpturen van uiteenlopende ard. Miems van Citters is de 'nige die werkt op basis van een legelij ke academische oriënta le. Haar portretten zijn soms loeiend ('Annet'), soms vlak. )ok sterk op de waarneming ge- icht is Marcel van de Hoef, die eraffineerde composities toont waarin het licht in en vanuitzijn itelier een hoofdrol speelt. De eëks rozen in rasters van Sas- Eggink is minder inventief ian bijvoorbeeld haar Japanse ifirie van enkele jaren terug. Het Waarnemen zelf is het gegeven lat Margreet Leij dekkers steeds ipnieuw aanpakt. Zij richt nu Ie blik op het heelal. Het werk y* j§ Werk van Leen van Duivendijk. foto Lex de Meester heeft niveau, maar wordt in twee gevallen ontsierd door een weergave van de aarde die deto neert zonder functioneel te zijn. Het genre 'expressieve figura tie' wordt vooral ingevuld met werk dat ervaringen en emoties verbeeldt. Fris, kleurrijken vro lijk zijn de taferelen van geluk kige mensen die Marja de Lange presenteert. De dromerige ge stalten van Anja Massee blijven steken in vaagheid, terwijl de fragiele jonglerende figuren van haar Limburgse collega Nelleke Boon van een ontwapenende eenvoud zijnHaar provinciege- note Greet Boekholt zoekt het in complexe appliques met als the ma's Sera je wo en de geschiede nis van de mens. Ik zie zulk werk liever minder symmetrisch en zwaar symbolisch. Zoals in de speelse reeks rond vruchtbaar heid van Mathilde Pil. Mooi en creatief materiaalgebruik ken merkt ook de schilderijen van Bernard Visser, die bovendien beschikt over originele ideeën. Een minpunt is zijn vormgevoel: een liggende mensfiguur op een van zijn doeken mist spanning. De gestalten die opdoemen in de beweeglijke schriftuur van Lu cy van Duppen zitten zijn wél raakgesuggeerd. De mens is ook in de beelden present. Zoals in de expressieve figuren van Gerda Rutters: ka rakteristieke vrouwen en een stevige tors. Ook haar vogel - een beeld van aangetaste vrij heid - hoort tot het betere werk in de Vleeshal. Gekunstelder zijn de aan cle aarde gekluister de vogelvrouwen van Emmy van de Verrne. De bronzen van Rina Corti roepen, evenals haar tafels van keramiek treffend een mythische wereld op. Abstractie Het meest overtuigt mij in deze sfeer het werk van Renier Vaes- sen en Annemarie Borgreve. Met bravoure bouwt Vaessen rijke, krachtige composities uit vlekken die vorm worden. Naast de vlek gebruikt Borggre- ve ook de lijn in sobere, gecon centreerde schilderijen. Be scheidener, maar mooi zijn de heldere op het landschap geïn spireerde gouaches van Eric Kierkels. Met: dit werk vergele ken zijn de geabstraheerde ver werkingen van huizen die Hans Cool laat zien schools en onder de maat. Net zoals de semi-figu- ratieve gouaches van Fransje van de Swan te weinig van een persoonlijke opvatting getui gen. Van de onlangs overleden Jan Jongschaap zijn zes ab stracte composities te zien: sommige zijn gevoelig en spon taan, andere missen evenwicht. De constructies die Ad Braat boetseerde en in brons liet gie ten zijn typisch Braat: qua in houd ironisch, qua vorm stevig, hoekig en vol tegenstellingen. Perfect uitgevoerd en intens van kleur zijn de schalen en vazen van Tessa Braat. Het meest interessante werk komt van Leen Duivendijk en twee Limburgse collega's, van Duivendijk maakte het afge beelde drieluik 'Back Stage', waarin hij met als aanleiding een oogkwaal, een fictief portret schilderde van 'Doctor Graves', een oogarts die hij associeert met keuzes maken. De helften van zijn gezicht verschillen meer dan normaal. De boeken kasten links en rechts van hem staan vol met huidkleurige ban den, waarmee een beeld wordt opgeroepen van mensen die te gen over elkaar staan. Duijven- dijk schildert vrij, ook in zijn reeks New York, waarin hij het uitzicht op de lucht verbeeldt zoals dat tussen wolkenkrab bers zichtbaar is. Alleen de luchten zijn mij te aards gepen seeld. Naast deze bijdrage bleef het werk van twee Limburgers mij het meeste bij. Rob Kars bouwde kleine, frank en vrij be schilderde reliëfs van wrak hout. En Jack Vreeke plaatste drie prachtige vogelveren van hout in de hal. Door hun be schildering en formaat krijgen zij allure. Wïntersalon Zeeuwse Kunst kring. Tot en met 4 januari. van onze verslaggever Ernstjan Rozendaal GOES - Podium 't Beest in Goes geeft de jeugd vrij baan. Met in gang van deze week zullen in de filmzaal voortaan elke school vakantie kinder- en jeugdfilms worden vertoond. In de theater programmering is dit jaar ook plek ingeruimd voor jeugdvoor stellingen en in maart begint een theatercursus die jongeren in staat stelt met alle facetten van het toneel kennis te maken. Na de zomervakantie krijgt de cursus een vervolg met de vor ming van een jeugdtheater- werkgroep die ook zelf dingen voor publiek gaat presenteren. „Als het goed loopt, ontstaat in Goes misschien een jeugdthea- terbolwerkje", zegt dramado cente Eveline Mulder. „We zijn voorzichtig met jeugd voorstellingen begonnen", ver klaart programmeur Chris Tan gelder van 't Beest. „Eerst eens kijken of het aanslaat. Het is een logische ontwikkeling, merkten we na dertien jaar. De program mering is steeds breder en geva rieerder geworden. We hebben hier hele ruige concerten, maar ook verstild theater. We hadden alleen niets voor kinderen en het leek ons toch leuk om daar ook iets mee te doen." Voor de kerstvakantie heeft dat geresulteerd in twee filmvoor stellingen. Vrij dag-2 7 en zater dag 28 december is de animatie film Wallace Gromit, The wrong trousers te zien. Voor donderdag 2 en vrijdag 3 janua ri staat de Nederlandse speel film Lang leve de koningin op het programma. Regisseur Es- mé Lammers kreeg hiervoor de Grote Prijs van het Cinekid Fes tival 1995 (aanvang alle films: 15 uur). In de voorjaarsvakantie (5 t/m 9 maart) organiseert 't Beest een hele week voor kinderen, met films en theater. Er is een voor- steEing van Rijn en Trijn ge pland, en verder de films Mijn leven als hond, Lotta van de Ka baalstraat en James and the Giant Peach. In het reguliere theaterprogramma zijn de fa milievoorstelling Ncinook of the North - een combinatie van film en live-muziok - (2 feb) en Over jarig van Hakim (16 feb) opge nomen. Niet opvoedend Tangelder: „We programmeren de films die de grote bioscopen over het algemeen niet halen. Voor The hunchback of the No tre Dame moet je niet in 't Beest zijn. Wij willen graag laten zien dat ook andere voorstellingen veel kwaliteit hebben. Hetzelf de geldt voor het jeugdtheater. Dat staat in Nederland op een zeer hoog niveau. Net als bij het overige toneelaanbod willen we de ontwikkelingen in het he dendaagse theater laten zien. We hebben geen opvoedende motieven, het publiek moet zel f maar kijken wat het ermee doet. Wij laten gewoon mooie dingen zien die de moeite waard zijn." Volgens Mulder zijn de facilitei ten in 't Beest ideaal om kinde ren ook zelf iets met theater te laten doen. „Het is een prachti ge locatie, niet- te vergelijken met een noodgebouwtje of een klaslokaal. Alles is er: kleedka mers, licht en geluid. En het is ook behapbaar." In maart en april wil zij op de woensdag middagen kinderen kennis laten maken met de basisprinci pes van het toneel, zoals grime ren, het decor, samenspel en improviseren. „Uiteindelijk moeten er kleine sketches uit komen die ze dan kunnen laten zien." Plezier voorop Dat is zeker de bedoeling met de werkgroep die na de zomerva kantie begint. Mulder; „De cur sus is er natuurlijk op gericht dat jongeren zelf iets doen en daar lol aan beleven, maar het is ook aardig als ze iets oppikken en dat laten zien. Misschien dat ik wat bestaande teksten ga aanpassen en presenteren, maar voorkinderen ishetmoeilijk die uit het hoofd te leren. Dat be lemmert het spel. En het spelen en experimenteren staan voor op. Het zou leuk zijn als kinde ren de geest van theater te pak ken krijgen. Als ze in de gaten krijgen dat het leuk is om te ma ken. spannend om mee bezig te zijn en dus ook plezierig om naar te kijken." Nanook de eskimo. In februari is met begeleiding van vier muzi kanten een film over hem te zien in 'l Beest in Goes. foto Koninklijk Belgisch Filmarchief. 2e en 3e kerstdag aanvang 16.30 uur KLOVENIERSDOELEN MIDDELBURG MARIANNE BOER pi. Afrikaanse muziek door NJAVA AZIATISCH DINEREN nog enkele plaatsen bel nü nieuwe MUZIEK 0118-623650 faxen kan ook 624754

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 53