Kabinet pakt te hard rijden aan Tieners verantwoordelijk voor moord op alleenstaande vrouw PZC binnenland Verbod op radarverklikkers; meer controles en hogere boetes Boetes voor Janmaat en bestuur van CD Feest van Bomans wordt jaarlijks festijn De Belastingdienst tijdelijk buiten dienst. Belastingdienst Erewacht voor medewerker Rode Kruis T~ Leidingbreuk treft treinverkeer Rijbaan van A12 te slecht Kok voelt niet voor drugstop Ontslag islamitische school Jeugddetentie voor doden man Weinig hoop voor otter Hoge inkomens best af met fiscale wijziging Boete voor vee René Diekstra moet psychologenprijs aan NIP teruggeven Coaster veroorzaakt enorme schade dinsdag 24 december 1996 van onze verslaggever Mare Peeperkorn DEN HAAG - Het kabinet wil radarverklikkers die automobi- oj listen waarschuwen voor snel- ;heidscontroles verbieden. Tege moet het aantal ,n controles omhoog evenals de y boetes. Alleen op die manier kan ^'de vaak massale overtreding van de toegestane maximaal snelheid worden beteugeld. ei.De ministers Jorritsma (ver- djieer), Sorgdrager (justitie) en ej'De Boer (milieu) schrijven in een gisteren naar de Tweede §f Kamer gestuurd rapport, dat binnen de bebouwde kom de snelheidslimieten massaal (overschreden worden. Zelfs zo .erg dat van een „van een nale- "yingsprobleem van de eerste or de" kan worden gesproken. 'Ook op de tachtig-kilometerwe- gen is sprake van een „aanzien lijk" aantal automobilisten dat de snelheidsregels aan zijn laars flapt. Het kabinet wil daar verande ring in brengen. Daartoe wordt 'de fabricage, de verkoop en het gebruik van zogenoemde radar detectoren wettelijk verboden. Om de snelheid te beperken wil het kabinet verder het gebruik van cruisecontrols in personen- en bestelwagens bevorderen. De autobranche en de ANWB moe ten daarbij een handje helpen. Prestaties Opvallend is het gezamenlijke pleidooi van de ministers om in- ternatiqnale steun te zoeken voor de ontwikkeling van wa gens die minder presteren (lage re topsnelheid, tragere accele ratie). De drie zijn zich ei-van bewust dat de maatschappelijke en technische trends juist de ande re kant op gaan. In Europees verband wordt on derzocht welke regels het best de snelheid van automobilisten beperken. Onderdeel daarvan is een studie naar de meest effec tieve wijze om het gedrag van de bestuurders te beïnvloeden. In Nederland wil het kabinet het aantal wegen waarboven licht gevende snelheidsadviezen hangen, uitbreiden. GPD van onze redactie binnenland AMSTERDAM-CD-leider Jan maat is maandag door het ge rechtshof in Amsterdam veroor deeld tot een geldboete van 3 000 gulden of veertig dagen vervan gende hechtenis, wegens het aanzetten tot haat tegen en dis criminatie van buitenlanders. Het bestuur van de Vereniging Centrumdemocraten moet 5000 gulden betalen. Procureur-generaal mr. A Kor- vinus eiste twee weken geleden tegen de vereniging 10.000 gul den boete, waarvan de helft voorwaardelijk met een proef tijd van twee jaar. Tegen Jan maat eiste zij 6000 gulden boete, waarvan de helft voorwaarde lijk met een proeftijd van twee jaar. Mr. Korvinus maakte er twee -weken geleden geen geheim van (dat haar eis hoger zou zijn uit gevallen als er al niet zoveel tijd was verstreken. Janmaat deed zijn gewraakte uitlatingen tus sen 1989 en 1991 op radio en tv. Het hof in Den Haag veroor deelde hem en de bestuursleden in 19 9 5maar sprak hen vrij van een deel van de telastelegging omdat de termen „minderhe den, buitenlanders en vreemde lingen" niet op een bepaald ras terug te voeren zijn. De Hoge Raad vond dat een te beperkte uitleg van de wet en verwees de zaak terug naar het hof in Am sterdam. Dat oordeelde maan dag dat de algemene termen die Janmaat gebruikte ook onmis kenbaar discriminerend zijn, hetgeen duidelijk bleek uit het verband waarin de extreem rechtse politicus ze gebruikte. Het Landelijk Bureau ter be strijding van Rassendiscrimi natie is verheugd over het ar rest. Volgens het LBR is het met deze uitspraak in de hand mak kelijker om extreem-rechtse po litici in de toekomst te vervol gen. ANP 'van onze verslaggeefster Inge van den Blink UTRECHT - Er zijn Bomans- mokken, er is een stand met an tiquarische boeken en elpees van Bomans, er zijn sprekers, er is levende muziek en er zijn meer dan tweehonderd Bom- ansliel'hebbers en -adepten. Er is zelfs een Bomans-site op In ternet. En o ja, voortaan wordt op 22 december een nieuwe feestdag gevierd: Sint Godfried. Dit is gisteren in Utrecht beslo ten. „Godfried zou dit geweldig hebben gevonden. Een studie dag, helemaal aan hem gewijd. Michel van der Plas, biograaf van de jonge Bomans (hij be schreef zijn leven van 1913 tot 1945), maakte aan het eind van ieen geheel aan Godfried Bom ans gewijde conferentie tevre den de balans op. Populair Van der Plas is 's ochtends in de aula van het Academiegebouw aan het Domplein een van de eersten die aan het woord komt. En meteen de beste. De dichter en biograaf heeft Bomans goed gekend. Dat zorgt ervoor dat hij de tijdens zijn leven immens po pulaire schrijver minder op een voetstuk plaatst dan sommige andere adepten doen. Van der Plas heeft oude dagboe ken opgezocht en zijn aanteke ningen herlezen rond het over- lij den van zij n vriendDat levert (Advertentie) Op vrijdag 27 december aanstaande zijn alle kantoren van de Belastingdienst gesloten. Ook de BelastingTelefoon is op deze dag niet te bereiken. Vanaf maandag 30 december zijn onze kantoren weer geopend. Dit geldt ook voor de BelastingTelefoon voor ondernemers (06-0443), de BelastingTelefoon voor particu lieren (06-0543) en de BelastingTelefoon Douane (06-0143). De BelastingTelefoon kunt u gratis tijdens kantooruren bellen. ontroerende herinneringen op. Bijvoorbeeld hoe hij, om het massale gedrang bij de begrafe nis van Bomans te ontlopen, een stukje verderop stond te kijken vanaf een heuveltje, samen met Wolkers en Fens. Van der Plas krijgt het even te kwaad als hij aan de laatste re gels toe is van een gedicht dat hij naar aanleiding van Bomans' overlijden schreef. 'Zijn vrouw kon enkel 'arme jongen' zeggen en meer was er ook niet aan uit te leggen'. Bomans was een in trigerende, raadselachtige man, zegt Van der Plas, een levend enigma. Dol op practical jokes en verkleedpartijen, maar tra gisch. „Hij was de grote wegwe zen Altijd op de vlucht." Tijdens de conferentie, ter gele genheid van de 25e sterfdag van Bomans, wordt met enige na druk gesteld dat er een complete biografie moet komen. Want er zijn steeds minder mensen in le ven die de schrijver nog hebben gekend. Uiteraard wordt daar bij richting Van der Plas geke ken. Deze ontkent in de wandelgan gen aanvankelijk iedere bereid heid. Hij is voorlopig druk met een biografie over Anton van Duinkerken. In het afsluitende forum doet Van der Plas toch voorzichtige toezeggingen. „Als me nog genoeg tijd en energie gegeven zijn. "Eregast op de conferentie en hekkensluiter is oud minister-president Dries van Agt, gepensioneerd ambas sadeur. GPD Eikerbout werd ter aarde besteld in aanwezigheid van een erewacht van het Rode Kruis. foto Ron Nagtzaam/GPD van onze redactie binnenland HENGELO - In aanwezigheid van een erewacht van dertig vrij willigers van het Rode Kruis is gistermiddag in het Gelderse Hengelo Rode-Kruis-medewerker Hans Eikerbout ten grave ge dragen. Eikerbout (47) kwam vorige week dinsdag in Tsjetsjenië om het leven bij een nog niet opgehelderde moordaanslag. Voorafgaand aan de uitvaart hield tijdens een herdenkings dienst in de NH-kerk in Hengelo onder anderen Rode-Kruisdi- recteur W.H. Cense een toespraak. Ook mevrouw Buss-Weiier, vertegenwoordigster van het internationale Rode Kruis in Genè- ve, voerde het woord. Eikerbout hielp in Tsjetsjenië namens het Rode Kruis bij het ver bouwen van een voormalig weeshuis tot ziekenhuis. Hij werd sa men met vijf andere medewerkers in koelen bloede vermoord. Voor de zes overledenen hield het Rode Kruis in Genève gisteren een herdenkingsdienst in de Sint Pierre-kathedraal en een stille tocht. In Hengelo woonden gistermiddag zo'n zestig mensen en dertig vrijwilligers van de hulporganisatie de kerkdienst ter nagedach tenis aan Eikerbout bijHij werd in Hengelo begraven omdat zijn ouders er wonen. Op hun verzoek kreeg Hans een erewacht van het Rode Kruis. De ouders hadden te kennen gegeven een sobere dienst te willen. Op de begraafplaats speelde een trompettist van het Rode Kruis een laatste muzikale groet aan Eikerbout. GPD Met man en macht werd gisteren gewerkt aan reparatie van de bovenleiding. foto CeesSpruijt/ANP van onze redactie binnenland Zeeland, weer worden hervat. DORDRECHT - Het treinver keer rond Dordrecht is tot gis teravond laat ontregeld ge weest door een breuk in beide bovenleidingen. De breuk liep over een lengte van enkele ki lometers tussen Dordrecht en Lage Zwaluwe. Pas tegen elf uur 's avonds was het defect hersteld en kon het verkeer op het traject, dat ook van belang is voor de treinverbinding met De kabelbreuk trof onder meer de intercity Amsterdam- Vlissingen. Tussen Dordrecht en Roosendaal was geen trein verkeer mogelijk. Volgens de NS-woordvoerder heeft waarschijnlijk een te hoog be laden vrachtwagen de boven leiding stukgetrokken bij een overweg tussen Willemsdorp en Dordrecht-Zuid. De passe rende intercity Bi:ussel/Am- sterdam kon niet op tijd stop pen en heeft heeft vervolgens de leidingen over een lengte van enkele kilometers meege sleurd. De spoorwegen zetten 33 bus sen Om passagiers op de druk- bereden route te kunnen vervoeren. Ettelijke duizen den reizigers hebben te maken met een vertraging van onge veer een half uur. Volgens de zegsman zijn er onder hen ook veel vakantiegangers, ANP van onze redactie binnenland VRIEZEN VEEN - De 41-jarige Wilhelmina Hendrika Overesch uit Vriezenveen reed op dinsdagavond 12 november haar dood tege moet. Drie jonge Enschedeërs van 13,15 en 17 jaar hadden al enkele dagen tevoren be raamd dat de alleenstaande vrouw nog de zelfde avond moest sterven. De 17-jarige verdachte kende het slachtoffer dat in haar woonplaats bekend stond als iemand die vermoedelijk werkzaam was in de prostitu- Roof zou het motief zij n geweest van de bru te moord, zo maakt de politie Twente op uit de verhoren van de 13-, 15-en 17-jarige jon gens, die de afgelopen dagen na een anonie me tip zijn aangehouden. De sectie op het li chaam van Wilhelmina Hendrika Overesch heeft gisteren uitgewezen dat ze door een klap met een hard voorwerp op haar hoofd is gedood. Haar lichaam werd zondagavond opgegraven. De politie gaat er van uit dat de 17-jarige de fatale klap heeft toegebracht. Hij zou ook met haar een afspraak hebben gemaakt om naar Enschede te komen. Volgens de reconstructie van de politie ver trok het slachtoffer op 12 november om half zeven 's avonds in de auto vanuit haar wo ning in Vriezenveen naar Enschede. Daar zou ze zijn opgewacht door de 17-jarige En- schedeër, waarmee ze naar het recreatie park aan de rand van Enschede is gereden. Daar waren de 13- en 15-jarige verdachten al aanwezig. Zij hebben in de uren daarvoor een kuil gegraven. „De twee jongste ver dachten waren bij het voorval aanwezig en hebben min of meer de vrouw in bedwang gehouden. Daarna is het slachtoffer in het gat begraven", aldus een politiewoordvoer der. Nadat de vrouw was begraven, zijn de jongens met haar auto weggereden. Ze ver oorzaakten vervolgens in Enschede een DRIEBERGEN - De politie heeft gisteren een rijbaan van de A12 afgesloten, omdat het wegdek door slijtage gevaarlijk is geworden voor motorrijders. Reparatie laat echter op zich wachten. Het asfalt kan pas worden vernieuwd als het niet meer vriest. Verwacht wordt dat dit na het komende weekein de zal zijn. Een woordvoerster van de landelijke politiediensten in Drie bergen heeft dat laten weten. Het gaat om de rechterrijbaan van de weg tussen Woerden en Nieuwerbrug. Driebergen denkt niet dat de afsluiting voor al te grote problemen gaat zorgen gezien het mindere verkeersaanbod tijdens de feestda gen. Gisteren ontstond in de avondspits evenwel een file van zo'n vier kilometer. ANP DEN HAAG - Minister-president Kokvoe.lt niets vooreen mi ni top over drugs tussen Frankrijk, Duitsland en de Benelux- landen, zoals de Belgische premier Dehaene heeft voorge steld. Kok acht het zinvoller dat de ministers van justitie van de EU-landen eerst de afspraken over drugsbestrijding uit werken die onlangs in Dublin werden gemaakt. Regerings partij D66 en oppositiepartij CDA zouden een topoverleg op premiersniveau juist wel toejuichen. Kok vindt een dergelijke topontmoeting echter voorbarig. De premier heeft goede hoop dat minister Sorgdrager (Justitie) en haar Europese collega's de meeste meningsverschillen tus sen de landen over het te voeren drugsbeleid uit de weg kun nen ruimen. Pas als dat niet lukt sluit Kok een drugstop niet uit. GPD WAGENINGEN - De kantonrechter in Wageningen heeft gis teren de ontslagaanvragen van zeven leraren van de islamiti sche basisschool El Inkade in Ede goedgekeurd. De docenten vroegen ontslag omdat zij problemen hebben met het school bestuur, dat zij beschuldigen van ondemocratische besluit vorming. Zo moesten zij tegen hun zin les geven in lange gewaden en mochten ze niet roken, drinken of make-up ge bruiken. Intussen weigerde het schoolbestuur de bezwaren met hen te bespreken. Vorige week droeg staatssecretaris Netelenbos (Onderwijs) de onderwijsinspectie op de problemen te onderzoeken, Dat bracht echter geen ernstige misstanden aan het licht. ANP ALKMAAR - De Alkmaarse rechtbank heeft gisteren een 15- jarige jongen, die in september in Berkhout de Engelsman Mark White doodstak, tot negen maanden jeugddetentie ver oordeeld. De zaak werd achter gesloten deuren behandeld. De tiener uit Hoorn stak i n de nacht van 21 op 2 2 september de 25-jarige Engelsman dood na eenrel om geluidsoverlast. ANP AMSTERDAM - Nederland kan het wat de otter betreft wel vergeten. Als gevolg van giftige polychloor-biphenylen (pcb's) zal het dier het in Nederland naar alle waarschijnlijk heid niet redden. Volgens P. Leonards heeft het geen zin de otter weer uit te zet ten. Hij promoveert op 28 januari aan de faculteit scheikunde van de Vrije Universiteit te Amsterdam op de werking van pcb's. De meest giftige biphenylen hopen zich in het lichaam van marterachtigen op, stelt Leonard. Veel gebieden in Neder land, vooral bij de Maas en de Rijn, hebben momenteel der mate hoge pcb-gehalten, dat het niet zinvol is de otter weer uit te zetten. Delever van wezel, hermelijn en bunzing zijn in Ne derland eveneens door pcb's aangetast. ANP DEN HAAG - Mensen die veel verdienen, gaan er het komende jaar netto het meest op vooruit. Van een brutosalaris van 9.000 gulden per maand blijft netto ruim een procent (55,17 gulden) meer over, zo berekent CMG in Amstelveen. Van het minimum loon van 2203,50 blijft in 1997 0,56 procent netto meer over, of wel 9,42 gulden. CMG verwerkt 350.000 salaris stroken per maand en is daar mee een van de grootste service bureaus op dat terrein in ons land. De jongste berekeningen zijn tot stand gekomen op basis van de nieuwe belastingtabel len die vanaf 1 januari gelden. Uit de cijferopstelling blijkt dat van een maandinkomen van 10.000 gulden bruto 0,95 pro cent netto meer overblijft, 662 gulden op jaarbasis. Grootver dieners met bruto 15.000 gulden houden 0,83 procent meer over. GPD DEN HAAG - Het houden van te veel vee zal net zoals het ver spreiden van een teveel aan mest in de toekomst leiden tot hoge boetes. Dat blijkt uit een recente uit spraak door de Hoge Raad, die gisteren is bekendgemaakt. Landbouwbedrijven moeten volgens het hoogste rechtscolle ge voortaan het economisch voordeel na milieu-overtredin gen afstaan. ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - René Diekstra moet de Mediaprijs 1994 van het Nederlands In stituut van Psychologen (NIP) en Uitgeverij Van Gor- cum teruggeven. Op een ander front krijgt de weten schapper juist steun: studen ten van de Rijksuniversiteit Leiden spannen een kort ge ding aan om hun hoogleraar terug te krijgen. De psychologie-prijs kreeg Diekstra voor zijn populair- wetenschappelijke boeken. De prijs zal niet naar een an der gaan. „We hebben eerst afgewacht of hij uit eigen be weging de prijs zou terugge ven", zegt secretaris R. Bane- kevanhetNIP. „Toen dat niet gebeurde, hebben we deze beslissing genomen." Diekstra nam deze maand ontslag bij de Rijksuniversi teit Leiden nadat een onder zoekscommissie plagiaat had vastgesteld. De hoogle raar was in opspraak geraakt naar aanleiding van artike len in Vrij Nederland. Daarin stond dat hij stukken tekst had overgeschreven in zijn populair-wetenschappelijke uitgaven. Het hoofdbestuur van het NIP heeft besloten geen klacht in te dienen bij het col lege van toezicht. Het NIP vindt het ontslag van de psy choloog en het intrekken van de prijs voldoende. Wel is de beroepsvereniging van psy chologen geschokt over de bevindingen van de commis sie Hofstee/Drupsteen. Diekstra bleek grote delen van zijn oeuvre van vooral Amerikaanse collega's te hebben overgeschreven zon der de bron te vermelden. De studenten in Leiden heb ben zich verenigd in de actie groep Comité Achter René tot het Einde (CARE). Diekstra heeft in hun ogen te grote kwaliteiten om zo maar aan de kant te worden schui ven. ANP eenzijdige aanrijding, waarna ze vluchtten en de auto ter plekke achterlieten. Wilhelmina Hendrika Overesch was alleen staand. Ze woonde sinds januari van dit jaar op een adres in Vriezenveen, waar ze nauwelijks of geen contact had met de bu ren. De brute roofmoord heeft behalve in de Vriezenveense gemeenschap ook binnen het korps van de politie voor veel consternatie gezorgd, vooral omdat het om drie zeer jeugdige verdachten gaat. Twee van de drie zijn bekenden van de politie. Het onderzoek naar de verdwijning van de 41-jarige vrouw kwam zaterdag in een stroomversnelling. De politie kreeg toen in formatie dat de 17-jarige Enschedeër iets met haar verdwijning te maken had en dat zij om het leven was gebracht. Nadat deze jongen die dag werd aangehouden, werden zondag de 13- en 15-jarige plaatsgenoten opgepakt. GPD van onze redactie binnenland ROTTERDAM - Een aanvaring in de Rotterdamse haven gister middag tussen de coaster Bot- niaborg en een schip van ber gingsbedrijf Smit, dat daarna tegen drie afgemeerde schepen van Takmarine aanvoer, heeft tonnen aan schade veroorzaakt. Niemand raakte gewond. De 80 meter lange coaster van de firma Wagenborg-Lagen dijk, onderweg met holit naar Ouderkerk aan den IJssel, raak te plotseling ter hoogte van het Noordereiland onbestuurbaar. Volgens de schipper van het bin nenvaartschip Presto meldde de stuurman van de coaster over de marifoon dat er aan boord een totale 'black out' was. De bestu ring viel daarbij geheel uit. De 80 meter lange coaster koerste recht op het bergings schip Smit Waalhaven 1 af die midden in het vaarwater lag. Een duiker van de Smit Waalha ven 1 was onder water op zoek naar een roer dat eerder door een binnenvaartschip was ver loren. De Botniaborg probeerde met de scheepstoeter het ber gingsschip te waarschuwen maar dat kon niet wegvaren om dat eerst de duiker omhoog ge haald moest worden. Dat lukte nog wel op tijd maar de Smit Waalhaven 1 kon toen niet meer wegkomen en werd midscheeps geraakt. Het bergingsschip ramde ver volgens drie aan de kant afge meerde schepen van Takmarine. Ook een steiger en de kade raak ten daarbij beschadigd. De Smit Waalhaven 1 maakte water. Met de kraan aan boord heeft het schip zichzelf scheef vastgelegd zodat het gat boven de waterlinie uitkomt en de schade opgenomen kon worden. Volgens bedrijfsleider N. Blok land van Takmarine hebben de Smit Waalhaven 1 en de drie schepen van Takmarine voor tonnen schade. De Botniaborg raakte nauwelijks beschadigd er. kon na korte tijdzijn weg ver volgen. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 3