Sammer Europees voetballer '96 Van Hoogdalem dolblij met overstap naar Schalke Telstar wil fusie na echec Sport7 Wielerweekend weer onderdeel topcompetitie Forse kritiek van Fabrizio Ravanelli Remise Jan Timman heeft geen gevolgen Duitsers verplicht op de klapschaats Geen Nederlanders in ranglijst vaktijdschrift France Football sportagenda Kalun Yu bij beste vier Graauw en trainer uit elkaar Dalglish wordt superscout Blatter wil kandidatuur Australië Belgische bond schorst De Bilde Oltmans blijft coach hockeyheren van onze sportredactie VELSEN-ZUID - Het bestuur van Telstar acht de tijd rijp voor het bespreken van een fusie met regionale rivaal Haarlem. De val van Sport7, schulden, tegenvallende be zoekersaantallen en de ver plichting binnen een paar jaar een nieuw stadion te bouwen hebben de club uit Velsen ver der in het nauw gedreven. „Bovendien komt er een be- drijfstakondei'zoek van de KNVBJuist clubs als Haarlem en Telstar zijn dan het doelwit. Als we zelf het initiatief nemen en een nieuwe, sterke club cre- eren hoeven we niet voor de toekomst te vrezen. Maar daar zijn natuurlijk twee bereidwil lige clubs voor nodig", aldus voorzitter Jan de Wit van Tel star. Volgens De Wit zijn er nog geen officiële besprekingen ge start. „Er is wel contact, maar niet over de ins en outs van zo'n fusie. We praten wel over hoe het verder moet met onze beide kleine clubs, in afwachting van dat bedrijfstakonderzoek. Maar we weten niet eens of Haarlem een fusie bespreek baar acht. We kunnen ons best voorstellen dat het heel wat is een 108 jaar oude voetbalclub als Haarlem op te offeren. Maar voor de toekomst van beide clubs zou het wel eens het beste kunnen zijn." De Wit geeft toe dat de eigen fi nanciële situatie mede debet is aan de nieuwe plannen. „Wij hebben het moeilijk, dat is be kend. Net als veel eerste divi sieclubs. Net als Haarlem, neem ik aan. Hoe moeilijk? Laat ik zeggen dat wij zo snel mogelijk in de winterstop dui delijkheid moeten hebben over het bedrag aan tv-geld, dat er straks voor ons overblijft. Dat mag wel wat minder zijn dan de 2,2 miljoen die we zouden krijgen. Maar ook weer niet te veel minder. Ik denk dat we op zijn minst de helft van dat be drag nodig hebben om onze ga rantiegevers, schuldeisers zo je wilt, nog enigzins tevreden te stellen." Woordvoerder John Drieskens van Haarlem was gisteravond kort maai" krachtig'in zijn reac tie. „Praten over een fusie lijkt me een heel goed idee." GPD van onze sportredactie PARIJS - Matthias Sammer is uitgeroepen tot Europees voet baller van het jaar 1996. De 29- te jarige aanvoerder van het Duit se elftal, dat de afgelopen zomer in Engeland de Europese titel behaalde, werd door de 51 jury leden van het vaktijdschrift France Football verkozen bo ven Ronaldo. De voormalige DDR-interna- tional Sammer, speler van Borussia Dortmund, kreeg bij de verkiezing 144 punten. Ro naldo (ex-PSV, nu Barcelona) ontving drie punten minder. De Engelse spits Alan Shearer (Newcastle United) werd met 1.07 punten derde. Bij de top tien komt geen Nederlandse voetballer voor. In het verleden kregen Johan Cruijff, Ruud Gullit en Marco van Basten de titel. Lothar Matthaeus was in 1990 de laatste Duitser die de verkie zing won. Sammer heeft zijn rol in het nationale team overgeno men. De roodharige middenvel der trad na de hereniging als eerste Oost-Duitser toe tot de Mannschaft. Hij heeft 48 inter lands achter zijn naam staan. Bij het EK maakte hij het win nende doelpunt in de kwartfi nales tegen Kroatië. Bovendien kreeg hij de titel van beste speler van het toernooi. „Een ideale speler, de beste sinds Becken- bauer", zei bondscoach Berti Vogts. Hij is technisch en atle tisch sterk en zit boordevol strijdlust." Sammer, die zijn positie als middenvelder inruilde voor li bero, leidde Borussia Dortmund van onze sportredactie MIDDLESBROUGH - Fabrizio Ravanelli heeft forse kritiek op de werkwijze van de Engelse clubs. Volgens de Italiaan van Middelsbrough hebben de ver enigingen voldoende geld, maar aan de training worden de fi nanciële middelen niet besteed. „Goede trainingsfaciliteiten ontbreken", stelde de voormali ge aanvaller van Juventus giste ren vast. „De stadions zijn aar maar daar houdt het wel bij op." Ravanelli vindt dat de trai ningen te weinig inhoud heb- Autosport MAC De Zeeuwen houdt donderdag 26 december de Kerstrit, een puzzelrit voor beginners (B-klasse) en voor gevorderden (A-klasse). Inschrijven voor deze rit van 13.30-14.30 uur in café Herwegh in Biggekerke. Start eerste deelnemer 14.00 uur. Biljarten Op tweede Kerstdag wordt in café Reseda in Sas van Gent een biljartprijs kamp 'over band' (bandstoten) gehouden. Aanvangstijd: 14.00 uur, in schrijven vanaf 13.30 uur. Paardensport De Landelijke Rijvereniging en Ponyclub De Zwinruiters uit Nieuwvliet houdt donderdag tweede Kerstdag, in Paardensportcentrum Nieuwvliet een dressuurwedstrijd voor paarden en pony's. Programma: 10.00 uur: klasse B en L paarden; 12.00 uur: klasse B en L pony's; 15.00 uur: klasse M pony's; 15.15 uur: klasse M en Z paarden. De Stichting Hippisch Sportcentrum Heikant houdt donderdag tweede Kerstdag, in Manege Heikant een springconcours voor paarden en pony's. Programma: 9.30 uur: pony's klasse B, L, M en Z, gevolgd dooreen alterna tief parcours; 13.00 uur: paarden klasse B, klassiek; 13.45 uur: klasse L, klas siek; 14.30 uur: klasse M, klassiek; 15.00 uur: klasse Z, klassiek. Aansluitend volgd een wedstrijd met een alternatief parcours voor alle klassen. Tennis In het Goese tenniscentrum Schelde International wordt op tweede Kerst dag begonnen met het Autolease Zuidwest-toernooi. Vanaf 9.00 uur tot 24.00 uur wordt er gespeeld. Het evenement loopt door tot Oudjaarsdag. Dan worden de finales gespeeld. Trimlopen Sportvereniging Marathon houdt tweede Kerstdag in Viissingen een trim- loop. De start is bij De Vijg heter onder aan de duinen: 11.00 uur voor 3 kilo- meteren om 11.15 uur voor 6 kilometer. Inschrijven in Eetcafede Vijgheter, Zwanenburg 1 te Viissingen. Zaalkorfbal De KV Luctor houdt op tweede Kerstdag haar traditionele zaalkorfbaltoer- nooi. Deelnemende clubs aan het toernooi in sporthal 't Zwaantje in Ter- neuzen zijn Keep Fit (Roosendaal), Togo 1 en 2 (Goes), Luctor 1 en 2 (Ter- neuzen), Rapid (Gent), Floriant (Merelbeke) en Zaamslag. Aanvangstijden: poulewedstrijden 09.00 uur, kruisfinales 13.00 uur en finalewedstrijden vanaf 14.30 uur. Donderdag, tweede Kerstdag, wordt in sporthal Baskensburg te Viissingen de eerste editie van het Kersttoernooi gehouden. Het evenement, georga niseerd door Seolto, staat open voor spelers tot 25 jaar. Deelnemende ve- reinigingen zijn Animo, Atlas, Oranje-Wit, Seolto, Tjoba en Zuidwesters. Aanvang om 10.30 uur, slot 18.00 uur. Zaalvoetbal van onze sportredactie GRONINGEN - Jan Timman blijft leider in het Koop Tju- chem Schaaktoernooi in Gro ningen. De remise van de Ne derlandse grootmeester in de vijfde ronde met zwart tegen de Oekraïner Alexander Onitsjoek had nauwelijks gevolgen. De Amsterdam behield ook de voorsprong van een punt op zijn afgelopen twee seizoenen met Andreas Möller naar de landsti tel. Deze voetbaljaargang wist de club zich te plaatsen voor de kwartfinales van de Champions League. Eerder speelde Sam mer bij Inter en VfB Stuttgart. Hij hoopt dat zijn prijs een aan moediging zal zijn voor andere spelers uit de voormalige DDR. „Er zijn daar veel jongens met kwaliteiten, maar ze hebben nooit de kans gehad om deze te ontwikkelen", vertelde Sam mer. De uitverkiezing kwam voor hem als een verrassing. „Natuurlijk had ik een beetje hoop, maar ik wilde alleen maar in de top vijf eindigen. Mijn dank gaat uit naar het Duitse elftal en naar Borussia. Ik heb bij deze teams de kans gehad om uit te groeien tot wie ik nu ben." De top-tien: 1. Sammer (Dui- /Borussia Dortmund144 pun ten, 2. Ronaldo (Bra/Barcelona) 141, 3. Shearer (Eng/Newcastle United) 107, 4. Del Piero (Ita/Juventus) 65, 5. Klinsmann (Dui/Bayern Miinchen) 60, 6. Suker (Kro/Real Madrid) 38, 7. Cantona (Fra/Manchester Uni ted) 24, S. Desailly (Fra/AC Mi lan) 22, 9. Djorkaeff (Fra/Inter- nazionale) 20,10. Weah (Nig/AC Milan) 17. SID ben. „We doen niet veel. Met be hulp van schema's van de coach van Juventus probeer ik zelf wat extra's te doen. De Engelse spe lers houden van rennen, maar om goed te voetballen moet je toch wel wat meer doen dan hardlopen." Ravanelli speelt sinds het begin van dit seizoen bij Middelsbrou gh. Tot nu toe maakte hij zestien doelpunten: Zijn club staat ech ter in de onderste regionen van de ranglijst. „We zitten in een moeilijke situatie. Voordat ik tekende zijn beloftes gedaan, maar die zijn vooralsnog niet nagekomen." RTR Matthias Sammer (midden) is volgens de Duitse bondscoach Berti Vogts de beste Duitse voetballer sinds Frans Beckenbauer. foto Bongarts/Reuters van onze sportredactie KERKRADE - „Een kans die ik niet kon laten schieten." Zo noemt Marco van Hoogdalem zijn bliksemtransfer naar Schalke'04. De 24-jarige mid denvelder vertrekt per direct naar Gelsenkirehen. In een Heerlens hotel werd de zaak be klonken. Het contract van Van Hoogdalem krijgt een looptijd van drieënhalf jaar. Roda JC compenseerde het vertrek van Van Hoogdalem met de komst van Garba Lawal. De 22-jarige Nigeriaanse international te kende een contract tot medio 2001 in Kerkrade. Van Hoogdalem wordt bij Schalke'04 herenigd met Huub Stevens, zijn voormalige trainer bij Roda JC en Johan de Koek, oud-speler van de Kerkraadse club. „Wij volgden Van Hoogda lem al vanaf de Europacupwed strijd tegen Roda," vertelde manager Rudi Assauer van Schalke'04. „De laatste dagen is alles in een stroomversnelling gekomen, omdat ook Huub Ste vens aangaf Marco graag te wil len hebben." Het contract van de middenvelder zou aan het einde van dit seizoen aflopen. Nu Van Hoogdalem eerder ver trekt, moeten de Duitsers een afkoopsom betalen. „Maar daar waren we snel uit,aldus Assau er. „Van Hoogdalem is voor ons een koopje." Van Hoogdalem, die zaterdag tegen Heerenveen (6-1) het eer ste doelpunt maakte, was gis termiddag dusdanig onder de indruk van de hereniging met Stevens, dat hij nauwelijks uit zijn woorden kwam. „Woorden schieten te kort," zei hij geëmo tioneerd. „Niemand kan zich voorstellen hoe blij ik ben weer met Stevens te kunnen werken. Dank zij hem ben ik die voetbal ler die ik nu ben." Huub Stevens is ook blij dat al les in sneltreinvaart is afgehan deld. Marco wist dat hij hoe dan ook naar Schalke zou gaan. Dan is het maar beter dat hij ook meteen komt. Niet dat hij bij Roda niet meer goed zou preste ren, maar nu kan hij meteen in zijn nieuwe omgeving wennen. Marco is een speler die op meer dere posities kan spelen. Zo'n type kan ik goed gebruiken, Roda JC heeft bij het aantrek ken van Garba Lawal FC Utrecht afgetroefd. De midden velder was persoonlijk al rond met de ploeg van trainer Ronald Spelbos. De Utrechtse club kon echter geen akkoord bereiken met het Tunesische Esperance, de oude club van de Nigeriaan. Roda JC werd het wel eens over een afkoopsom. Over de kwali teiten van de Nigeriaanse aan valler hoeft Roda zich geen zor gen te maken. „Lawal is een betere speler dan ik," liet oud- Roda JC'er en huidig Ajacied Tijjani Babangida veelbeteke nend weten. GPD Voetbalvereniging 's-Heer Arendskerke houdt op Tweede Kerstdag voor de 26e keer het ZTZ-zaalvoetbaltoemooi in Sportpunt Zeeland in Goes. Er worden door 16 ploegen deelgenomen in vier poules. Het toernooi begint om 10.00 uur. De finale vindt plaats om 16.40 uur. In Sas van Gent wordt op Tweede Kerstdag de eerste voorronde afgewerkt van het ABAB/Soccertoernooi. Daaraan nemen deel: Terneuzen, Terhole, Cadzand, IJzendijke, Corn Boys, HVV'24, Spui, Aardenburg en Terneuzen- ge Boys. De wedstrijden, in de Vlaanderenhal, beginnen om 11.00 uur. Advertentie directe achtervolger Nigel Short. De Engelsman speelde remise tegen de Rus Peter Svid- ler. Op het duel Kortsjnoi - So- kolov (0-1) na, eindigden giste ren alle partijen in remise. Loek van Wely kwam niet in actie om dat zijn Armeense tegenstander Vladimir Akopian zich wegens ziekte afmeldde. Kortsnoj bun gelt door een blunder tegen So- kolov onderaan de lijst. ANP De lamp. Langstraat 2-4, Arnemuiden, tel 0118-601273 in maandag I'm zaterdag en vrijdagavond stralend lichtpunt, middelpunt, rustpunt, harmo nieus decor van karakteristieke schoonheid, gloedvolle verfijning van persoonlijke smaak. MIDDELBURG - Tafeltennisser Kalun Yu 15) is in een inter nationaal tafeltennistoernooi in Forbach (Frankrijk) bij de beste vier in de junioren-categorie geëindigd. De Middelbur ger, die Nederland in deze categorie vertegenwoordigde, won zijn poule, waarna hij in de kwartfinale de Luxemburger Cas met 2-0 versloeg. In de halve finales was de Belg Gregory; Auber met 19-21 21- 14 21-7 te sterk voor Yu, die als eerste jaars junior nog twee jaar te gaan heeft in deze klasse. Auber schreef het toernooi op zijn naam. GRAAUW - Carlos van Regenmortel stopt aan het eind van het voetbalseizoen als trainer van zondagvijfdeklasser Graauw. De wegen van de oefenmeester uit Koewacht en w Graauw scheiden dan na twee jaar, overigens in goede ver standhouding. GLASGOW - Kenny Dalglish wordt superscout bij de Schot se kampioen Glasgow Rangers. De oud-coach van Liverpool en Blackburn Rovex-s werd gisteren benoemd tot manager van Carnegie Sports International, de firma van de voorzitter van Rangers, David Murray. Een van de taken van Dalglish zal zijn coach Walter Smith te assisteren bij het aantrekken van nieuwe spelers. In augustus nam Dalglish ontslag als directeur bij Blackburn Rovers, dat hij in 1995 naar de nationale titel leidde. RTR SYDNEY - Sepp Blatter, secretaris-generaal van de wereld- voetbalfederatie (FIFA), heeft de Australische voetbalbond aangemoedigd zich kandidaat te stellen voor de organisatie van het WK in 2006. „Als Australië het lef heeft om de Olympische Spelen in 2000 te ox-ganiseren, dan kan het land zich ook kandidaat stellen voor het wereldkampioenschap voetbal", aldus Blatter. De eerstvolgende wereldkampioenschappen worden gehou den in Frankrijk (1998) en in Japan en Zuid-Korea (2002). Voor het eindtoernooi in 2006 hebben Duitsland, Engeland, Argentinië en Zuid-Afrika interesse getoond. AFP BRUSSEL - De Belgische voetbalbond heeft Gilles de Bilde voorlopig geschorst naar aanleiding van het incident in het duel tussen Andexdecht en Eendracht Aalst (3-0). De aanval ler gaf tegenstander Porie een elleboogstoot. Porie hield aan de actie van De Bilde een gebroken neus, kaak- en oogletsel over. De verdediger heeft inmiddels met Aalst een aanklacht we gens mishandeling bij de politie ingediend. Anderlecht legde De Bilde eerder al een schorsing op. Na bestudering van de tv- beelden stelt de tuchtcommissie van de bond de straf vast. ANP DEN HAAG - Roelant Oltmans is zo goed als rond met de hoc- keybond (KNPIB) voor de functie als fulltime-bondscoach van de mannen. „De laatste puntjes moeten nog op de i wor den gezet", zei een woordvoerster van de KNHB gisteren. Oltmans, die het bondscoachschap nu combineert met een baan als account-manager bij NCM, veroverde dit jaar met het Nederlands team goud bij de Olympische Spelen in Atlan ta. Deze maand won Oranje de Champions Trophy in Madras. ANP van onze sportredactie ERFURT - De Duitse schaatsers hebben te horen gekregen dat ze de Europese kampioenschap pen over drie weken in Heeren- veen op klapschaatsen moeten rijden. Een uitzondering geldt voor Gunda Niemann en Frank Dittrich, die zich al hebben ge plaatst voor de titelstrijd. Zij mogen zelf hun schaatsen kie zen. De Duitse cheftrainer Helmut Kraus heeft dat de schaatsers mondeling meegedeeld. De an dere trainers hebben hun twij fels over het beleid van de man, die een week eerder verklaarde te willen uitzoeken of de klap schaats x-eglementair kan wox-- den verboden. Kx~aus motiveexi: zijn opzienbax-ende beslissing onder verwijzing naar gelijke kansen voor de schaatsers. Tijdens de Duitse titelstrijd, ko mend weekeinde in Ex-furt, is de keuze vrij. Niemann moet niets van de klapschaats weten. Ze heeft een paar, maar zegt ze nog niet te hebben gebruikt. Heike Warnicke en Claudia Pechstein hebben de nieuwe schaats wel getest. Ook de andere Duitse rijdsters in de allroundtop heb ben een paar. Vier schaatsers, twee mannen en twee vrouwen, moeten zich in Erfux-t voor het toernooi in Heerenveen kwalifi ceren. De Nederlandse successen op de klapschaats hebben binnen de Duitse schaatsbond tot hevige discussies geleid. De Duitse schaatsbond (DESG) en het In- stitut für Angewandte Trai ningswissenschaften (IAT) in Leipzig verwijten zich dat zij belangrijke ontwikkelingen hebben gemist. Leider van de schaatsafdeling van het IAT is de ex-schaatser Andxeas Ehxïg. Tijdens een trainingskamp in Font Romeu van deze zomer waar de Nederlandse vrouwen op de klapx-olschaats trainden, liet topspoxlcoordinator Ab Krook van de KNSB weten dat de kernploegvi'ouwen de vin ding van de Amsterdamse bio- mechanicus Gerrit Jan van Ingen Schenau deze winter zou den testen. In het najaar train den in Inzeil de Nederlandse vxxmwen bovendien in aanwe zigheid van de Duitse elite op de klapschaats. Tijdens de natio nale titelstrijd van het afgelo pen weekeinde in Assen behaal den Tonny de Jong, Carla Zijlstra en Jan Nijboer vijf van de acht afstandsoverwinningen op de klapschaats, ANP Marco van Hoogdalem (links), hier in actie tegen FC Utrecht: „Woorden schieten tekort." foto GPD van onze sportredactie AARDENBURG - Het Zeeuws- Vlaams Wielerweekend maakt ook in 1997 weer onderdeel uit van de topcompetitie. Noviteit is dat er punten te verdienen zijn voor het UCI-klassement, de wereldranglijst. Tevens heeft het wielerweekend een be schermde status op de interna tionale kalender gekregen. De tweedaagse staat op de ka lender voor zaterdag 7 en zon dag 8 juni. Ongeveer 15 ploegen uit de topcompetitie zullen aan het vertrek staan. Het deelne mersveld wordt aangevuld met de Zeeuwse wielerverenigingen Theo Middelkamp en WV Zeeuws-Vlaanderen en mini maal vijf buitenlandse ploegen. De organisatie heeft de moge lijkheid om ook elite-renners met contract (profs) te laten starten. Het bestuur wenst hier van echter geen gebruik te ma ken. Net als de andere wedstrijden in de topcompetitie is het OZ-wie- lex-weekend, zoals de tweedaag se sinds koit heet, ingedeeld in categorie vijf. De winnaar kan hierdoor 30 UCI-punten bij schrijven, de nummer tien twee punten. Met de NOS is overeen-, gekomen dat er een samenvat ting van de tweedaagse wordt uitgezonden. Het wedstrijdschema blijft het zelfde als vorig jaar. Zatex*dag- morgen de eerste etappe van Sluiskil naar Hulst, zaterdag middag een tijdrit tussen Hengstdijk en Boschkapelle en op zondag de slotetappe Bres- kens-Breskens.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 21