Basco start kozijnenproject lAvooy Frisheid neemt langzaam toe PZC zeeland Politici moeten problemen opzoeken De jeugd krijgt vrij spel Rechter vernietigt vergunning winning zand in Zaamslag Corporatie investeert 7 miljoen in 575 woningen kunst cultuur Kunstkring in Vleeshal KORTINGEN TOT 40% geslaagd CONCERT DINER NOËL dinsdag 24 december 1996 w 1 7 V_r M 1/ 1/1 VMM'f VUCVVf X MM V J v VMM/ *s rr l/f rn an onze verslaggever plf Bosboom LISSINGEN - De Vlissingse oningcorporatie Basco gaat komende vier jaar 575 wo ngen voorzien van kunststof izijpen. Op langere termijn is •t gebruik van kunststof ren- ibeler dan het gebruik van mt. De vervanging van de ko- jnen vergt van Basco een bl istering van in totaal zeven iljoen gulden. De opdracht is itbesteed aan het Groningse drijf Kumij BV. e vervanging van de kozijnen ibeurt op zeven plaatsen in de imeente Vlissingen: 176 wo- jngen in de omgeving Aclriaen rouwerlaan, 113 woningen in omgeving J. D. P. de Smit- raat (Oost-Souburg), 85 wo- pgen in de omgeving Jan teenlaan, 75 woningen in de ingeving Abraham Kuy- perstraat, 66 woningen in de omgeving Leeghwaterstraat/ Hoge weg, 32 woningen in de omgeving Korenbloemlaan/ Tulpenlaan en 28 woningen in de omgeving Johan Melchior Kemperstraat. Voordeliger Volgens B. Baert, hoofd techni sche dienst bij Basco, zijn er ver schillende redenen om voor kunststof te kiezen. De belang rijkste is dat minimaal onder houd volstaat. Daardoor is het uiteindelijk, na vijftien jaar, voordeliger dan hout. Bij hout is om de vijfjaar een schilderbeurt en herstel van houtrot noodza kelijk. ,,De ligging van Zeeland speelt ook een rol", zegt Baert. „Door de invloed van zee en wind gaat de slijtage sneller dan in de rest van Nederland." Andere voordelen zijn dat de kunststof kozijnen beter be stand zijn tegen inbraak. Ook heeft Basco gekeken naar de na delen voor het milieu, zowel bij de vervaardiging van de kozij nen als na gebruik. Baert: „Een uitdrukkelijke voorwaarde is dat het recyclebaar moet zijn. Een soort statiegeld dus.Daar mee voldoet Basco aan het re cent gesloten Zeeuws conve nant voor duurzaam bouwen. Het mes snijdt aan twee kanten. Niet alleen Basco, maar ook de bewoners profiteren van de kunststof kozijnen. Behalve het gebruikersgemak en de kleinere kans op inbraak wordt het wo nen, mede dankzij het gebruik van dubbel glas, comfortabeler. In sommige gevallen betekent dat wel een kleine huurverho ging, die gecompenseerd moet worden door een lagere energie rekening. „We zullen een kos- tenvoorstel doen die de toets der kritiek kan doorstaan", belooft Baert. In de omgeving van de J. D. P. de Smitstraat in Oost- Souburg worden de kozijnen van 113 woningen vex*vangen. De overige zeventien woningen in die buurt heeft Basco inmid dels verkocht. Ook de eigenaren van die woningen hebben het aanbod gekregen om 'mee te draaien in het project', zoals Baert het noemt. Daardoor kun nen ze goedkoper uit zijn dan wanneer ze op eigen initiatief de kozijnen (laten) vervangen. (Advertentie) KWALITEIT BEWIJST OOK TIIDENS DE OPRUIMING ONZE SPECIALITEIT LODENMANTELS EN COATS VOOR DAMES EN HEREN IN ALLE KLEUREN EN KWALITEITEN ONZE OPRUIMING BEGINT VRIJDAG 27 DEC mode plein 1940 nr 20 middelburg 0118-612508 donderdag koopavond eigen kleermakerij l/SS JÊS van onze verslaggever Rolf Bosboom MIDDELBURG - De lokale po litiek moet op zoek naar andere omgangsvormen met de bur gers. „Het gaat om het bewust opzoeken van problemen. Het luisteren naar de inwoners, wel ke zaken spelen in hun directe omgeving en daar het juiste ge wicht aan geven." Die bood schap heeft S. Smitskamp uit gedragen bij haar afscheid als wethouder van Middelburg. Smitskamp nam samen met col lega E. M. J. van Brummelen- van Wilgen en negen raadsleden afscheid van de gemeentepoli tiek. Smitskamp, die namens de PvdA achttien jaar raadslid en tien jaar wethouder is geweest, liet een emotioneel politiek tes tament na. Daarin vroeg ze zich af waarom 'inspanningen van politici zo weinig waardering van burgers ondervinden' en waarom juist bij gemeente raadsverkiezingen de opkomst zo laag is. Zij wees daarbij voor al op 'de cultuur van afzijdig heid', waarin het niet meer van zelfsprekend is dat men zich met elkaar bemoeit. Afzijdigheid Volgens Smitskamp is het de taak van gemeentebestuurders die afzijdigheid te doorbreken. „Zij moeten zich opnieuw gaan bewegen in de frontlinie van de samenleving. Een samenleving bestaat bij de gratie van onder linge bemoeienis. Daarbij gaat het om bemoeienis vanuit res pect en openheid." De schei dend wethouder van onder meer sociale vernieuwing en sociale zaken noemde dat 'een eigen tijdse invulling van de wortels van de sociaal-democratie'. (vlnr:) E Smitskamp en E. M. J. van Brummelen-van Wilgen namen vrijdag afscheid van de Middel burgse politiek; D. S. Goedegebuure-Wondergem keert niet terug als wethouder maar blijft wel raads lid. foto Lex de Meester „Dat is het uitgangspunt dat niemand aan zijn lot wordt overgelaten." Burgemeester mr. D. C. B. Bur gers noemde bij haar afscheid Smitskamp 'een dijk van een vrouw' en 'het boegbeeld voor mensen die vaak nergens meer terecht kunnen'. „De stad Mid delburg is jou dankbaar voor jouw tomeloze inzet, voor je echte betrokkenheid en zorg. Haar collega Van Brummelen, die vertrekt na negen jaar wet houder en twaalf jaar raadslid voor het CDA te zijn geweest, zei in haar afscheidsrede te be treuren dat steeds meer burgers het individuele belang boven het algemene belang stellen. Dat steeds vaker gemeentelijke besluiten worden aangevochten bij cle rechter, vond zij een teken aan de wand. „Veel Middelbur gers weten het beter", aldus Van Brummelen, die zei terug te kij ken op een 'boeiende, gevarieer de en enerverende' periode in de politiek. Betrokken 'Hartelijk en betrokken' en 'door en door fatsoenlijk, inte ger, betrouwbaar en eerlijk', zo omschreef burgemeester Bur gers Van Brummelen. „Jouw haast moederlijke liefde is wel licht ten diepste jouw drijfveer om te besturen. Jij scoort op la-acht van argumenten. Vuisten op tafel is jouw politieke stijl niet. Een enkele keer denk ik wel eens: ben je eigenlijk niet te goed voor de politiek?" Middelburg heeft ook negen raadsleden uitgezwaaid, onder wie de oud-wethouders mr. J. A R. M. Douwes van het CDA ('een markant, gezaghebbend en degelijk bestuurder', aldus Burgers) en PvdA'er G. B. Schoenmakers ('een begrip in onze stad'). Daarnaast vertrok ken: G. C. van Malland (VVD), W. G. Uythoven (WD), A D. J. den Hartog (VVD), ir. N. Oskam (PvdA), A J. Vleugel (D66), B. C. Leynse (D66) en J. Goetheer (GroenLinks). D. S., Goedege buure-Wondergem (D66), die sinds februari van dit jaar wet houder is, keert niet terug in het college maar blijft wel raadslid. „Zo'n grote uittocht heb ik nog nooit meegemaakt", zei L. A Kodde, nestor van de raad. „Even heb ik gedacht: ik heb ze toch maar mooi allemaal over leefd." DENHAAG/TERNEL'ZEN-Dc Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State heeft de ontgrondingenvergunning ver nietigd die Gedeputeerde Sta ten hebben verleend aan de Aannemingsmaatschappij Zeeuwsch-Vlaanderen B.V. De vergunning werd begin dit jaar verleend voor zandwi nning ten behoeve van de aanleg van de rondweg Zaamslag- Het rechtscollege heeft om formele redenen de vergunning vernie tigd. Dit gebeurde op verzoek van akkerbouwer H. Nijssen. Nijssen is pachter van land bouwgrond naast de percelen aan de Aandijkseweg waar het zand gewonnen zal worden. Nijssen is echter niet door het provinciebestuur op de hoogte Kerst Inn beleeft 27e aflevering VLISSINGEN - In het Vlissing se welzijnscentrum Bachten Reede wordt dit jaar alweer de 27e Kerst Inn gehouden. Op eer ste en tweede kerstdag is er van 10.00 tot 22.00 uur open huis. Op eerste kerstdag kan het be zoek 's morgens bij een kopje koffie of thee een praatje maken of eeti spelletje doen. 's Middags zingt Igor Presniakov Russische volksliedjes, 's Avonds is er ka raoke. Op tweede kerstdag zijn er 's morgens weer koffie en thee en spelletjes, 's Middags treedt de Zeeuwse volkszanger Peter Dieleman op. 's Avonds is er een bingo-dansant met medewer king van de Bintjes. Belangstellenden kunnen op beide dagen meedoen aan een broodmaaltijd (tussen de mid dag en aan het eind van de mid dag). Voor wie daar behoefte aanheeft, kan vervoer worden geregeld. Dief betrapt MIDDELBURG - Maandag middag is in een winkel aan de Lange Delft te Middelburg een 24-jaxrige man uit die stad aan gehouden. Hij rekende een por temonnee ter waarde van 39,75 niet af. Het kostte hem een boete van 220,-. gesteld van de verleende ver gunning en dat had wel gemoeten. De hele vergunnings- pi-ocedux-e moet opnieuw. De Aannemingsmaatschappij Zeeuwsch-Vlaanderen mocht volgens de veimietigde vex-gun- ning 35 duizend vierkante me ter gx-ond tot twee meter diep af- gx-aven. Na de werkzaamheden, die dxrie jaar in beslag nemen, moeten de percelen weer wor den aangevuld om als land bouwgrond gebimikl te kunnen wox*den. Groen College geeft cursussen paardenhouders van onze verslaggever GOES - Het Groen College in Goes begint half januari met vijf cursussen op het gebied van paardenhouderij. De cursussen zijn bedoeld voor fokkers en ge bruikers van (sport)paarden. In de praktijk blijkt dat er een grote behoefte is aan cursussen op het gebied van management en verzoi'ging van paarden. Vroeger wex'd veel kexxnis en ei"- varing overgebracht doox'dat men dagelijks beroepsmatig met paarden bezig was. Actuele kennis Tegenwooi'dig is deze kennis- overdracht niet meer vanzelf sprekend. Bovendien is cursus onderwijs één van de methoden om actuele kennis op te doen met behulp van deskundige do centen. De cursussen zijn zeer praktisch van inhoud en woi'den gegeven door docenten die nauw bij de paardenhoudeiij betrokken zijn. Mirjam van der Male uit 's-Graven- polder is aan de Universiteit van Utrecht geslaagd voor het docto raalexamen Franse taal en letter kunde, Sascha van Belzen uit Middelburg is aan de Universiteit van Amster dam geslaagd voor het doctoraal examen in de communicatieweten schappen. 't Beest Goes richt zich in vakanties op kinderen door Nico Out Wanneer je vijf- en negentig werken in een ruimte zon der voorzieningen exposeert, moeten wandruimte en verlich ting tijdelijk worden gecreëerd. Zonder stevig budget blijft het voor de Zeeuwse Kunstkring behelpen in de Vleeshal. Zeker nu er 28 kunstenaars een bijdra ge levex'den. De helft ervan is lid van een Limburgse kunstkring en heeft wat meer elan hun col lega's uit Zeeland. Tentoonstellen in een groep is veiliger dan alleen. Dat karak teriseert de positie van veel le den van de kring. Sommige van de aanwezigen zoeken nadruk kelijk ook buiten het halfjaar lijkse festijn naar plekken om hun werk te tonen. Anderen hebben expositieruimte aan huis. Dat is het verschil met veel van hun collega's. En dat komt ook terug in de aard en ambitie van hun wex-k. Variatie |De Vleeshal herbergt schilderij en, tekeningen, grafiek en sculpturen van uiteenlopende aard. Miems van Citters is de enige die werkt op basis van een degelijke academische oriënta tie. Haar portretten zijn soms boeiend ('Annet'), soms vlak. Ook stei'kop de waarneming ge richt is Marcel van de Hoef, die geraffineerde composities toont waarin het licht in en vanuit zijn atelier een hoofdrol speelt De reeks ï'ozen in rasters van Sas- kia Eggink is minder inventief dan bijvoorbeeld haar Japanse série van enkele jaren tei'ug. Het waarnemen zelf is het gegeven dat Margreet Leijdekkex-s steeds opnieuw aanpakt. Zij richt nu de blik op het heelal. Het werk Werk van Leen van Duivendijk. foto Lex de Meester Advertentie heeft niveau, maar wordt in twee gevallen ontsierd door een weex-gave van de aarde die deto neert zonder functioneel te zijn. Het genre 'expressieve figura tie' wox-dt vooral ingevuld met werk dat ervaringen en emoties verbeeldt. Fris, kleumjk en vro lijk zijn de taferelen van geluk kige mensen die Maxja de Lange presenteert. De dromerige ge stalten van Anja Massee blijven steken in vaagheid, terwijl de fragiele jonglerende figuren van haar Limburgse collega Nelleke Boon van een ontwapenende eenvoud zijxx, Haar provinciege- note Greet Boekholt zoekt he t in complexe appliqués met als the ma's Serajewo en de geschiede nis van de mens. Ik zie zulk werk liever minder symmetxrisch en zwaar symbolisch. Zoals in de speelse reeks rond vruchtbaar heid van Mathilde Pil. Mooi en creatief matexriaalgebruik ken merkt ook de schilderijen van Bei'nai'd Visser-, die bovendien beschikt over originele ideeën. Een minpunt is zijn vox*mgevoel: een liggende mensfiguur op een van zijn doeken mist spamxing. De gestalten die opdoemen in de beweeglijke schriftuur van Lu cy van Duppen zitten zijn wél x-aak gesuggeerd. De mens is ook in de beelden px-esent. Zoals in de expressieve figuren van Gei'da Rutters: ka rakteristieke vrouwen en een stevige tors. Ook haar vogel - een beeld van aangetaste vrij heid - hooit tot het betei'e werk in de Vleeshal. Gekunstelde!- zijn de aan de aarde gekluister de vogelvrouwen van Emmy van de Venne. De bronzen van Rina Corti roepen, evenals haar tafels van keramiek treffend een mythische wex-eld op. Abstractie Het meest overtuigt mij in deze sfeer het wexk van Renier Vaes- sen en Annemarie Boi'greve. Met bravoure bouwt Vaessen rijke, krachtige composities uit vlekken die vonn woi'den. Naast de vlek gebnxikt Borggi'e- ve ook de lijn in sobere, gecon centreerde schilderijen. Be scheidener, maar mooi zijn de heldere op het landschap geïn- spix-eex-de gouaches van Eric Kieikels. Met dit werk vei'gele- ken zijn de geabstraheerde ver werkingen van huizen die Hans Cool laat zien schools en onder de maat. Net zoals de semi-figu- x-atieve gouaches van Fi-ansje van de Swan te weinig van een persoonlijke opvatting getui gen, Van de onlangs overdeden Jan Jongschaap zijn zes ab stracte composities te zien: sommige zijn gevoelig en spon taan, andere missen evenwicht. De constructies die Ad Braat boetseerde en in brons liet gie ten zijn typisch Bx-aat: qua in houd ironisch, qua vorm stevig, hoekig en vol tegenstellingen. Perfect uitgevoex-d en intens van kleur zijn de schalen en vazen van Tessa Bx-aat. Het meest interessante werk komt van Leen Duivendijk en twee Limburgse collega's, van Duivendijk maakte het afge beelde dirieluik 'Back Stage', waax-in hij met als aanleiding een oogkwaal, een fictief portret schilderde van 'Doctor Graves', een oogaits die hij associeexd met keuzes maken. De helften van zijn gezicht vex-schillen meer dan nonnaal. De boeken kasten links en rechts van hem staan vol met huidkleurige ban den, waarmee een beeld woi-dt opgeroepen van mensen die te gen over elkaar staan. Duijven- dijk schildert vrij, ook in zijn reeks New York, waarin hij het uitzicht op de lucht verbeeldt zoals dat tussen wolkenkrab bers zichtbaar is. Alleen de luchten zijn mij te aards gepen seeld- Naast deze bijdrage bleef het wexk van twee Limburgers mij het meeste bij. Rob Kars bouwde kleine, frank en vrij be schilderde reliëfs van wrak hout. En Jack Vx-eeke plaatste drie prachtige vogelveren van hout in de hal. Door hun be schildering en formaat krijgen zij allure. Wintersalon Zeeuwse Kunst kring. Tot en met 4 januari. van onze verslaggever Ernstjan Rozendaal GOES - Podium 't Beest in Goes geeft de jeugd vrij baan. Met in gang van deze week zullen in de filmzaal voortaan elke school vakantie kinder- en jeugdfilms worden vertoond. In de theater programmering is dit jaar ook plek ingeruimd voor jeugdvoor stellingen en in maart begint een theatercursus die jongeren in staat stelt met alle facetten van het toneel kennis te maken. Na de zomervakantie krijgt de cursus een vervolg met de vor ming van een jeugdtheater werkgroep die ook zelf dingen voor publiek gaat presenteren. „Als het goed loopt, ontstaat in Goes misschien een jeugdthea- terbolwexkje", zegt dx-amado- cente Eveline Mulder. „We zijn voox-zichtig met jeugd voorstellingen begonnen", ver klaart programmeur Chxris Tan gelder van 't Beest. „Eerst eens kijken of het aanslaat. Het is een logische ontwikkeling, merkten we na dertien jaar-. De program mering is steeds bx-eder en geva rieerder geworden. We hebben hier hele x-uige concerten, maar ook vex-stild theater; We hadden alleen niets voor kindei-en en het leek ons toch leuk om daar ook iets mee te doen." Voor de kerstvakantie heeft dat geresulteerd in twee filmvoor stellingen. Vrijdag 27 en zater dag 28 december is de animatie film Wallace Gromit. The wrong trousers te zien. Voor dondex-dag 2 en vrijdag 3 janua ri staat de Nederlandse speel film Lang leve de koningin op het pi'ogramma. Regisseur Es- mé Lammei's kreeg hiervoor de Grote Prijs van het Cinekid Fes tival 1995 (aanvang alle films: 15 uur). In de voorjaarsvakantie (5 t/rn 9 maait) oi'ganiseert 't Beest een hele week voor kinderen, met films en theater. Er is een voor stelling van Rijn en Txtjn ge pland, en verder de films Mijn leven als hond, Lottavan de Ka baalstraat en James and the Giant Peach. In het reguliere theaterprogramma zijn de fa milievoorstelling Nanook of the North - een combinatie van film en live-muziek - (2 feb) en Over jarig van Hakinx (16 feb) opge nomen. Niet opvoedend Tangelder: „We programmeren de films die de grote bioscopen over het algemeen niet halen. Voor The hunchback of the No tre Dame moet je niet in 't Beest zijn. Wij willen graag laten zien dat ook andere voorstellingen veel kwaliteit hebben. Hetzelf de geldt voor het jeugdtheater. Dat staat in Nederland op een zeer hoog niveau. Net als bij het overige toneelaanbod willen we de ontwikkelingen in het he dendaagse theater laten zien. We hebben geen opvoedende motieven, het publiek moet zelf maar kijken wat het ernxee doet. Wij laten gewooxx mooie dingen zien die de moeite waard zijn Volgens Mulder zijn de facilitei ten in 't Beest ideaal om kinde ren ook zelf iets met theater te laten doexx. „Het is een pi'achti- ge locatie, niet te vergelijken met eeix noodgebouwtje of een klaslokaal. Alles is er: kleedka- mei-s, licht en geluid. En het is ook behapbaar." In maart en april wil zij op de woensdag middagen kinderen kennis laten maken met de basispxrinci- pes van het toneel, zoals grime ren, het decor, samexxspel en impi'o viseren. „Uiteindelijk moeten er kleine sketches uit komen die ze dan kunnen laten zien." Plezier voorop Dat is zeker de bedoeling met de werkgroep die na de zomei*va- kantie begint. Mulder: „De cur- sus is er natuurlijk op gericht dat jongeren zelf iets doen en daar lol aan beleven, maar het is ook aardig als ze iets oppikken en dat laten zien. Misschien dat ik wat bestaande tekstexx ga aanpassen en presenteren, maar voor kindei-en is het moeilijk die uit het hoofd te leren. Dat be lemmert het spel. En het spelen en experimenteren staan voor op. Het zou leuk zijn als kinde ren de geest van theater te pak ken krijgen. Als ze in de gaten Inrijgen dat het leuk is om te ma ken, spannend om mee bezig te zijn exx dus ook plezierig om naar te kijken." Nanook de eskimo. In februari is met begeleiding van vier muzi kanten een film over hem te zien in 't Beest in Goes. foto Koninklijk Belgisch Filmarchief. 2e en 3e kerstdag aanvang 16.30 uur KLOVENIERSDOELEN MIDDELBURG MARIANNE BOER pi. Afrikaanse muziek door NJAVA AZIATISCH DINEREN nog enkele plaatsen bel nü nieuwe MUZIEK 0118-623650 faxen kan ook 624754

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 17