Het ijs begint al te trekken PZC Astronauten op een baggerschip Hof legt Vlissinger een lagere straf op Budgetfinanciering bij maatschappelijk werk brengt rust Snelle behandeling lichtere misdrijven zeeland 15 Ophokplicht duiven gevraagd Garnalenvissers uit Voordelta Thuis stemmen voor waterschap Boete voor Dow Chemical Mededogen met duiven gevraagd dinsdag 24 december 1996 Beschut en op ijs zonder wakken kan de Vlissingse jeugd zich wekenlang uitleven op hel kunstijsbaantje achter het zwembad. foto's Lex de Meester van onze verslaggeefster Lianne Sleufjes VLISSINGEN - De temperatuur werkt prima mee. De komende dagen houdt de vorst wel aan. Maar de wind huilt om het huis en door die vermale dijde spelbreker blijft het water open. „Slootjes en zo vriezen nu dicht, die liggen meestal beschut. Daar kun je eerste kerstdag wel op schaatsen. Maar groot water blijft voorlopig nog een paar dagen open", voorspelt PZC- weerman Jos Broeke. De schaatshon- ger moet voorlopig worden gestild op kunstijs. Als er al groter water dichtzit in het weekeinde ligt dat op Zeeuws-Vlaams grondgebied. „Daar is het altijd veel kouder, minstens een graadje lager. De Westerschelde en de Oosterschelde houden de temperatuur op Walcheren en Beveland warmer", verklaart Broeke. Voor de komende dagen verwacht hij aanhoudende vorst. Overdag een graad of twee, drie onder nul. 's nachts varieert het tussen min vijf en min acht. De wind krijgt tegen het einde van de week steun van een dooiaanval maar de voi'st houdt wel stand, voor spelt Broeke. Als die alleenheerser was, zou het Veerse Meer rap dicht vriezen. Hij heeft nog een waarschu wing voor fanaten die, gedreven door schaatskoorts, kost wat kost de baan op willen. „Het blijft zaak of het ijs is goedgekeurd." Op het opgespoten schaatsbaantje in Schuddebeurs kon de liefhebber in elk geval nog niet te recht: een bord waarschuwt voor de onbetrouwbaarheid van het ijs. Sluis-Brugge-Sluis Misschien bijtijds, maar in Sluis zijn de 'rayonhoofden' al bij elkaar ge weest om nieuwe stempelkaarten te maken voor de tocht der Zeeuwse tochten: Sluis-Brugge-Sluis. Ook de sponsors zijn weer aan hun jasje ge trokken, vertelt voorzitter Giel van Westen van de Sluisse ijsvereniging 't Zwin. Je moet immers goed voorbe reid zijn, wil je tochten voor honder den deelnemers organiseren. Maar voor het zoeven der schaatsen is het nog te vroeg dag. „Het is hier nog niet veel. Maar als er eenmaal een vliesje op ligt, dan gaat het rap." Het ijs moet toch wel 12 centimeter dik zijn voor 't Zwin een toertocht houdt. Het staat iedereen vrij om voor die tijd over het ijs te zwieren maar dat is ge heel op eigen risico. „En dan zijn er ook geen vlaggetjes of lampjes." Er kan nu nog geen kip op, weet Rob de Rijcke (68), eerste Gouden- Schaatswinnaar en kruidenier in rus te te Sluis. Zijn schaatsen, och die zit ten nog in het vet. „Je kunt er toch nog helemaal niets mee. Maar als ik kan schaatsen dan ga ik." Hij was in 1987 de eerste die de Gouden Schaats kreeg van 't Zwin omdat hij Sluis-Brugge- Sluis twintig keer had volbracht; twintig keer die 34 kilometer Veteraan Elke morgen, direct na het opstaan, snelt Fop Fonteijne uit Burgh-Haam- stede naar de thermometer om te zien hoe hard het vriest. „En ik kijk naar Teletekst wat voor weer het wordt. Het zal hier in Zeeland nog wel even duren voor je op natuurijs kunt schaatsen." De 44-jarige veteraan reed afgelopen weekend nog de mara thon in Alkmaar. Dat zijn 60 rondjes van 400 meter, 40 rondjes minder dan de A-rijders. Op kunstijs. Het liefst schaatst Fonteijne op na tuurijs. „Waarom, tsja, ik heb er de beste resultaten geboekt. Bij een wed- strijdop debaanben ik vaak blij dat ik de finish haal. Op natuurijs kan ik vooraan blijven schaatsen, dat ligt me gewoon beter." Vorig jaar eindigde hij bij het Nederlands kampioenschap veteranen in het Drentse Erm als 23ste. Het wooi'd veteranen kan voor mis verstanden zorgen. Het is absoluut geen theekransje, de schaatsex-s in die klasse kunnen iedereen nog het snot voor de ogen lijden. „De gemiddelde rondetijden zijn vaak maar een secon de slechter dan bij de A-rijders. Onze snelheid is er niet minder om, je moet van goeden huize komen wil j e dat bij - houden. Maar de A-rijders rijden in totaal meer rondjes." Aan toertochten verdoet Fonteijne zijn tijd niet, hij rijdt alleen wedstrij den. „Of ik doe zo'n toertocht om te trainen, dat kan wel." Twee keer in de week volgt hij schaatstx-aining in Den Haag, hij fietst, skeelert en loopt. En stiekem hoopt hij nu op een Elfsteden tocht want natuuxiijk is hij lid en is hij in het bezit van een landelijk nummer. „Niet dat ik de illusie heb dat ik die van een medewerker DEN HAAG/VLISSINGEN- Een 25-jarige man uit Vlissin- gen die expres op zijn tante was ingereden met zijn auto, heeft gisteren een aanmerkelijke strafvermindering van het Haagse gerechtshof gekregen. De man werd door de rechtbank Middelburg wegens poging tot doodslag veroordeeld tot een jaar celstraf en een rij-ontzeg- ging van twee jaar. Nu heeft het hof 240 uur dienstverlening op gelegd naast een half jaar voor waardelijke gevangenisstraf. Ook mag de man een jaar lang geen auto meer rijden, zo be paalde het hof voorts. Naar aanleiding van een fami lievete reed de Vlissinger op 14 augustus vorig jaar in op zijn tante. Dat gebeurde in de Verlo- renlandstraat. De tante man keerde niets ernstigs omdat ze net op tijd opzij had kunnen springen. Eerder had de Vlissin ger de man van die tante iets aangedaan. Daarvoor betaalt hij nu in termijnen een forse schadevergoeding. Om die te kunnen betalen zou de man veel overuren maken, en een gevan genisstraf had die betalingen in de weg gestaan, zo bepleitte de Vlissinger twee weken geleden. Ook zijn vriendin en zijn moe der hadden het hof schriftelijk om clementie gevraagd. Zowel zijn moeder als de Vlissinger zelf zijn uit de buurt van de fa milie gaan wonen. Hij beloofde het hof dat hij voortaan geen vinger meer zou uitsteken naar zijn'naasten'. De Vlissinger was erg bang geweest voor de gevan genis. Hij had er in verband met het gebeuren met zijn oom al eens een maand doorgebracht. „Ze drinken daar en gebruiken drugs, ik doe geen van beide", zo legde de Vlissinger het hof uit dat hij beslist 'geen crimineel was'. De hofaanklager, mr. T. van der Schans, had het hof twee weken geleden al een voorzet gegeven tot de strafvermindering. Hij had dezelfde stx-af geëist als het hof uiteindelijk heeft opgelegd. Alleen heeft het hof nog een jaartje van de geeiste rij-ont- zegging afgedaan. (Advertentie) van onze verslaggever Wout Bareman TERNEUZEN - De mannen in het gangboord zijn gekleed in stemmig groene overalls. Ze drageix veiligheidsschoenen, handschoenen en een gasmas ker. Eigenlijk hebben ze wel iets weg van enigszins carna valesk uitgedoste astronau ten. Aan boord van het baggerschip Pieter Hubert, net afgemeerd op de noord punt van de Axelse Vlakte aan het Kanaal Gent-Terneuzen bij Sluiskil, valt echter weinig of niets te lachen. De opdracht is daar immers niet naar: het wegbaggeren van 50.000 kubieke meter zeer zwaar verontreinigd slib van de kanaalbodem. Onder stren ge voorschriften, die ook voor de directe omgeving van de losplaats gelden. Wie zich bij overpompen van de giftige la ding in de transportleiding binnen een straal van 50 meter ophoudt, wordt weggestuurd Voor de bemanning van de Pie ter Hubert, een zuiger die spe ciaal is uitgerust voor klussen als deze, is het dagelijkse kost. Ze volgen aan boord procedu res die niet onderdoen voor de richtli jnen die gelden in kern centrales. Aan boord wordt gewerkt met een drukcabine, met een speciale sluis waar de bemanning doorheen moet van en naar de verb lij ven en met alle mogelijke geavan ceerde apparatuur, die direct op tilt slaat als er ook maar iets dreigt mis te lópen. Depot Kortom, Rijkswatex-staat heeft na drié jaar de bagger- werkzaamheden in het Neder landse deel van het Kanaal Gent-Terneuzen hervat. Om te beginnen haalt de Pieter Hu- beii de komende weken 50.000 kuub zwaar verontreinigd slib weg van de bodem van het ka naalgedeelte tussen de bocht bij Sluiskil en de kanaalbnxg, ruim anderhalve kilometer noordelijker: Het wordt via een kilometerslange boven grondse leiding naar het nieu we depot van waterstaat in cle Dekkerspolder bij Westdorpe gepompt. Vervolgens wordt in de loop van volgend jaar nog eens 60.000 kuub weggehaald bij de sluizen van Terneuzen en aan de noordkant van de kanaalbmjg bij Sas van Gent. Ing, W. Vxixke, hoofd van de dienstkring Zeeuws-Vlaande- ren van Rijkswaterstaat: „Als we écht alles zouden moeten weghalen, zou het gaan om zo'n 250.000 kuub. Maar we beperken ons de komende tijd tot het nautisch op diepte hou den van het kanaal. De opei'a- tie die nu wordt uitgevoei'd, is niet meer dan het verwijderen van de grootste hindernissen. Zouden we de zwaar vervuilde bodem ook nog moeten sane ren, dan zou je wox-den gecon fronteerd met een slibberg van 800.000 kuub. Die kunnen we in de eerste plaats nergens kwijt en daarnaast heeft zo'n ingrijpende operatie weinig zin zolang in het Vlaamse deel van de Kanaalzone nog niet is overgegaan op sanexing bij de bron, bij de vervuilende be drijven dus." Tot de grens Als halverwege januari de klus bij Sluiskil is geklaard, gaan de baggeraars aan de slag op het kanaalgedeelte tussen de bxmg bij Sas van Gent en de grens bij Zelzate. Daar moet minstens 70.000 kuub zeer zwaar verontreinigd slib (puur gif, volgens Vinke) worden zou kunnen wirxnen. Maar die tocht weer eens rijden dat is al een beleve nis." Kunstijs Er is er een die garen spint bij de aan houdende wind: de Vlissingse kunst ijsbaan. Wie niet te houden is, kan daar rondjes rijden. Maandag gleden er zo'n vijftig tot honderd man over het ijs. „Beschut, goed ijs, geen wak ken, niet klunen", somt directeur Jaap Keijmel de voordelen van zijn baan op. Zolang het niet boven de 12 graden Celsius komt, kan de schaatsliefheb ber bij hem ter-echt. „De geleerden hebben ons gezegd dat wij in het win- terseizoen zo'n 150 schaatsbare dagen zouden hebben. We zouden tot onge veer half april open kunnen zijn. En ik hoop dat degenen die nu willen schaatsen bij ons uit de voeten kun nen." Dat hij straks tegen een lege baan aankijkt als er stx-aks overal na- tuux-ijs ligt, gelooft hij niet. „Datzie je ook aaix het zwembad. Ook al heb je de zee in de buurt, er zijn toch altijd men sen die er niets van moeten hebben en naar een openluchtbad willen." De ijsbaandirecteur kiest voor na tuurijs als hij de keus heeft, „Die om standigheden die er daix zijn, die ge ven er juist de charme aan. De wind, heerlijk. Als er natuurijs ligt, moet je daar gebi'uik van maken." Het baggerschip Pieter Hubert haalt de komende weken 50.000 kuub zwaar verontreinigd slib weg uit van het Kanaal Gent-Terneu zen. foto Charles Strijd weggehaald. Dat slib wordt gedumpt in het omstreden slibdepot van Callemansputte bij Zelzate. De immense slib- drempel bij de grens vormde jax-enlang de inzet van uiterst moeizame ondei-handelingen tussen waterstaat en de Vlaamse instanties, het stads bestuur van Gent voorop. Rijkswaterstaat kan tot net na de eeuwwisseling met het bag gerslib uit het Nedei'landse deel van het kanaal terecht in de Dekkerspolder. Daar werd de afgelopen jaren al 100.000 kuub geborgen in een eerste depot. Inmiddels is een tweede depot (kosten 4,5 miljoen gul den, inclusief de extra voor zieningen om 'doorlekken' te voorkomen) in gebruik geno men. Het heeft een capaciteit van 180.000 kuub. Daarnaast heeft waterstaat x-uimte gere serveerd voor een derde depot van dezelfde capaciteit. Ove rigens wordt in de Dekkers- polder in de loop van volgend jaar een proefinstallatie in gebruik genomen voor het rei nigen van het vervuilde ka- naalslib. Valt dat experiment positief uit, dan zou dat water staat extra storlcapaciteit op leveren. GOES - De LTO-raad heeft, mede namens de jagersvereni gingen en de verenigde duivenhouders, de gemeenten in Zee land verzocht om tussen zaterdag 4 en zaterdag 18 januari een ophokplicht voor postduiven in te stellen. Tijdens die periode kunnen dertig jagers met een vergunning wilde duiven af schieten om schade aan land- en tuinbouwgewassen te voor komen. Door deze gerichte actie wordt schade vooi-komen aan de gewassen, maar ze zorgt er ook voor dat de vervuiling op openbare gebouwen wordt beperkt. GOEDEREEDE - Garnalenvissers uit Colijnsplaat en Goede- reede dreigen de dupe te worden, als de Voordelta voor de Zeeuws-Zuid-Hollandse kust wordt uitgeroepen tot Staatsnatuux-monument. De gemeente Goedereede heeft al vast protest aangetekend tegen zo'n besluit. Als de stuur groep Voordelta toch de status van Staatsnatuux-monument aanvraagt, stapt Goedereede uit dat overleg. Volgens het vak blad Visserijnieuios die uit het beleidsplan Voordelta citeert, bedx-aagt de aanvoer uit de Voox-delta op jaarbasis voor garna len twintig miljoen gulden en voor rondvis (kabeljauw en wij - ting) zeven miljoen gulden. Een verbod op gax-nalenvisserij dreigt, omdat de bodem daardoor te veel zou wox-den omge woeld. GOES - In 1998 zullen waax-schijnlijk voor het eerst schrifte lijke stemmingen plaatsvinden voor de vvaterschapsbestux-en in Zeeland. Het waterschap Zeeuwse Eilanden wil af van de stembusverkiezingen, omdat die te duur zijn en omdat er in 1998 geen gemeenteraadsverkiezingen plaatsvinden op Wal cheren (met xutzondering van Vlissingen) en op Schouwen- Duiveland. In 1994 waren de waterschapsverkiezingen ge koppeld aan die voor de gemeentei-aden. Dat werkte een grote opkomst in de hand. Zeeuwse Eilanden stelt nog een onder zoek in naar de voor- en nadelen van schriftelijk stemmen, waarna een definitief besluit wordt genomen. DEN HAAG - Dow Chemical NV in Tex-neuzen krijgt defini tief een boete van 25.000 gulden wegens de lozing van ben zeen. Dat heeft de Hoge Raad maandag bekendgemaakt, Dow Chemical gebx-uikt de uitex-st giftige stof benzeen in het koel systeem. De lozing, feitelijk een lekkage in het koelwatersys teem, wex-d ontdekt door Rijkswaterstaat. De bedxijfsleiding van Dow Chemical in Terneuzen beriep zich op afspraken met de gemeente Terneuzen om aan dergelijke incidenten weinig aandacht te schenken. Rijkswatei-staat dacht daar anders over en schakelde justitie in. Bij elke veroordeling ging Dow Chemical echter in beroep, tot aan het hoogste rechtscollege. De bedrijfsleiding heeft een fout gemaakt en moet dergelijke lekkages voorkomen, aldus de uitspx-aak door de Hoge Raad.ANP VLISSINGEN - De Stichting PETA (People for the Ethical Treatment of Animals) wil dat de gemeente Vlissingen onmid dellijk stopt met het vangen en afmaken van duiven op het Scheldeplein. PETA, die zich inzet voor de bescherming van dieren, schi-ijft dat in een brandbxief aan B en W. De organisa tie vindt dat de gemeente op een 'omstreden en inefficiënte manier' de overlast van duiven probeert tegen te gaan. Na herhaalde klachten van ondernemers wox-dt nu ongeveer de helft van de 150 duiven op het Scheldeplein 'weggevangen' en gedood. „De diervriendelijkheid van deze operatie is in on ze optiek en die van iedere andere diex-envriend ver te zoe ken", schrijft PETA. van onze verslaggever René Hoonhorst HULST - De organisatie van de Stichting Algemeen Maat schappelijk Werk Zeeuws- Vlaanderen wordt met ingang van volgende week (1 januari '97) op andere leest geschoeid. Budgetfinanciering moet zowel voor de stichting zelf als voor subsidieverstrekkers duidelij ker maken waar de beschikbare financiën kunnen worden inge zet. De cliënten van het alge meen maatschappelijk werk zullen weinig van de organisa torische veranderingen merken, net als voorheen kunnen zij voor hulp gewoon bij de drie vesti gingen in Hulst, Terneuzen en Oostburg terecht. Dix-ecteur M. Moonen aan- vaax-dt per 1 februari 1997 een andere betrekking in Nijmegen. Moonen was naast directeur te vens teamhoofd, een construc tie die het stichtingsbestuur in het nieuwe jaar loslaat. Eén full-time teamhoofd krijgt de leiding over de drie uitvoeiings- teams in de dx-ie Zeeuws- Vlaamse regio's. Een nieuwe al gemeen directeur, die een baan voor vier dagen kx-ijgt aangebo den, wordt belast met de alge mene leiding. De nog aan te weiven directeur ki'ijgt daar naast de leiding over alle speci ale projecten, zoals de detache- i-ing en begeleiding van de sociaal-medische teams op scholen. De nieuwe ox-ganisatiestx'uctuur moet de medewerkers van het AMW x-ust en vastigheid bren- gen, verwacht stichtingsvoor zitter M. Ie Roi. Het dooivoeren van budgetfinanciei-ing maakt het mogelijk om 'efficiënter met geld en tijd om te gaan', stelt Le Roi. „Stel dat op een gegeven moment het budget voor een be paalde tak van dienstverlening op is, dan zullen de wachtlijsten voor dat werk langer worden. Subsidieverstrekkers kunnen dan ook zelf duidelijker afwe gen waar eventueel extra geld ingezet zou moeten worden." Overigens is de hoogte van de budgetfinanciering voor de ko mende vier jaar al vastgelegd. De voorzitter gaat er van uit dat de stichting met de afgesproken bedx-agen goed uit de voeten kan. Twee medewerkers gaan zich specifiek bezighouden met bedrijfsmaatschappelijk werk. van onze verslaggever Jacques Cats MIDDELBURG - Personen die zich in het arrondissement Mid delburg aan lichtere misdrijven bezondigen krijgen met ingang van 1 januari volgend jaar 'bo ter bij de vis'. Tegen de tijd dat ze na verhoor het politiebureau mogen verlaten hebben ze me teen een schikkingsvoorstel op zak of wordt er een dagvaarding overhandigd om binnen tien weken voor de rechter te ver schijnen. Deze regeling is ge troffen in nauw overleg tussen justitie en politie. In het arrondissement Middel burg liep al een experiment met het versheid afdoen van geval len van rijden onder drankin vloed. Met ingang van het nieu we jaar komen daar ook zaken bij die vallen onder de veel voor komende criminaliteit. Daartoe worden gerekend (winkeldief stal, eenvoudige mishandeling, vernieling, het bezit van een kleine hoeveelheid drugs en het onder invloed besturen van een (brom)fiets, motor of auto. De nieuwe wijze van afhande len, waarbij de politie wordt ge machtigd een aantal zaken af te doen namens het openbaar mi nisterie, biedt de wetsovei*tre- der het voordeel direct te weten waar hij aan toe is. Zo is dan be kend wanneer de zaak voor de rechter komt. Daannee blijft de periode van onzekerheid be perkt. Met het delegeren en mandateren van een aantal za ken behoren situaties dat er tus sen het moment van het delict en de behandeling door de rechter een jaar kon veiiopen tot het verleden. De nieuwe werkwijze scheelt ook aan nietige dag vaardingen. Justitie en politie vei-wachten voorts, dat de nieu we werkwijze een lik op stuk effect zal hebben en herhalings gedrag zal verminderen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 15