Hydro Agri moderniseert verder Belgisch verzet tegen depot kernafval Praathuisjes net op tijd verwarmd cAyooy Rijk geeft geld voor toeristisch paviljoen Banenverlies bij goederentak van NS a o a T3 Covra krijgt fiat voor tijdelijke opslag hoogradioactief afval Pp-VEROPRUJA^ Kortere spoorlijn naar Sloe kan hinder in dorpen beperken Moeilijk Extra investering van 20 miljoen voor ombouw kunstmest-eenheid in Sluiskil Aanhouding na poging diefstal in Middelburg to to to STERTEL zeeuwse almanak MIDDELBURG-Het ministe rie van Economische Zaken heeft een subsidie van 460.000 gulden toegekend voor de in richting van het Zeeland Pro motie Paviljoen als onderdeel van het in het voormalige Pol derhuis in Middelburg te vesti- gen Toeristisch Huis Zeeland. Dat is ruim de helft van de tota le investeringskosten. Het Zeeland Promotie Pavil joen moet de gezamenlijke huisvesting van diverse orga nisaties op toeristisch/recrea tief terrein een meerwaarde geven. Het gaat hier om het Bu reau voor Toerisme Zeeland, WV Middelburg, ANWB, ZWN en inwonende organisa ties als de consulent van de or ganisatie van recreatie-onder nemers Recron, de coördinator Breed Overleg Deltawateren en recreatieschap Veerse Meer. In het paviljoen kan de sector zich presenteren door middel van thema's. Het is de bedoe ling dat het paviljoen meer wordt dan een etalage. De inrichting houdt het mid den tussen een aantrekkelijke ontvangstruimte en een bezoe kerscentrum. Bij de inrichting worden geavanceerde commu nicatie-technieken en eigen tijdse presentatievormen toe gepast. Het Promotie Paviljoen zal gelijktijdig met de overige onderdelen van het Toeristisch Huis Zeeland in de zomer van volgend jaar de deuren openen. van onze verslaggever Conny van Gremberghe SLUISKIL - De leiding van Hy dro Agri Europe in Brussel heeft besloten om de fabrieksinstal- laties van Hydro Agri Sluiskil verder te moderniseren. De be staande ureum-granulatie een heid (kunstmestkorrels) wordt voor ruim twintig miljoen gul den omgebouwd tot een meer zijdige productie-installatie. Die plannen heeft de top van het concern eind vorige week goed gekeurd. Eerder dit jaar viel al het besluit om de uit 1971 date rende ammoniakfabriek C in Sluiskil aan te passen aan de ei sen des tijds. Die beslissing kost zeventig miljoen gulden. De ombouw van de Sluiskilse fa briek zal in totaal zo'n dertien maanden tijd vergen. Vestigingsdirecteur J. Duerloo sprak maandag van 'een aardig kerstgeschenk'. Uit de twee be langrijke investeringsbeslissin gen die dit jaar zijn genomen spreekt heel wat vertrouwen. (Advertentie) MIDDELBURG - De politie heeft maandagochtend vroeg op de Morkstraat in Middelburg een achttienjarige man uit Kou- dekerke aangehouden. De man had even daarvoor ge probeerd een bromfiets te ste len. Hij bleek ook een verboden mes en een geringe hoeveelheid amfetamine op zak te hebben. Nadat het opmaken van een proces-verbaal is de man vrijge laten. Boete om drugs HULST - De Hulster politie hield zondagavond laat op de Beestenmarkt in Hulst twee 18- jarige mannen uit Sint-Jan steen aan. Het tweetal bleek in het bezit van ongeveer 20 gram wiet. De soft drugs werden in beslag genomen. De jongens kregen ieder een boete van 200 gulden. De kunstmestproducent heeft enkele moeilijke jaren achter de rug, maar het tij is behoorlijk aan het keren. Volgens Duerloo bestaat er op het gebied van buik-import nog grote concur rentie uit Oost-Europa. „Om de concurrentie beter aan te kun nen hebben we binnen het concern voor een twee-sporen- beleid gekozen: een verdere ver steviging van onze positie op de markt met onze standaardpro ducten en tegelijkertijd een ver dere differentiatie in produc ten." De twee investeringen in Sluiskil moeten gezien worden in het licht van laatstgenoemde ontwikkeling. In Sluiskil moe ten naast ureumgranules in de toekomst ook samengestelde meststoffen (Ureas) maakt kunnen worden, hetgeen nu nog niet het geval is. Het vol ledige project, zowel ontwerp als verbouwing, zal door Hydro Agri zelf worden uitgevoerd op basis van eigen know-how. Ook de feitelijke product-ontwikke ling vindt in de eigen laborato ria plaats. De samengestelde meststoffen moeten in eerste plaats beschouwd worden als exportproducten. De miljoeneninvestering in Sluiskil levert geen extra werk gelegenheid op. „Maar deze nieuwe investering legt wel een basis voor toekomstige ontwik kelingen en draagt bij tot de continuïteit van de werkgele genheid op het bedrijf", zegt Duerloo. de mannen van gaan in de UITVERKOOP DRESSUALS CASUALS van onze verslaggever Harmen van der Werf VLISSINGEN-OOST - Bij NS Cargo, de goederentak van de Nederlandse Spoorwegen, ver dwijnen in Vlissingen-Oost vóór het jaar 2000 maximaal acht van de ruim twintig ar beidsplaatsen. Dit is het gevolg van een omvangrijke reorgani satie bij NS Cargo, waarbij lan delijk plusminus 600 van de 1.650 arbeidsplaatsen op de tocht staan. Het aangegeven banenverlies bij NS Cargo in Vlissingen-Oost staat in schrille tegenstelling tot de groei die wordt verwacht in het goederenvervoer in het in dustrie- en havengebied. Er wordt een verdubbeling voor speld. R. Holdert, woordvoerder van NS Cargo, denkt dat het ba nenverlies in Vlissingen-Oost dan ook beperkt blijft. „In het reorganisatieplan zijn maxima weergegeven", ver klaart Holdert, „te bereiken door verhoging van de efficiën tie, onder meer door herstructu rering van de treinen-omloop." Als de groei in Vlissingen-Oost echt wordt gehaald, verwacht hij dat het verlies aan werkgele genheid kan worden beperkt tot twee arbeidsplaatsen. De mensen die him werk verlie zen, vallen onder het sociaal plan dat is afgesloten voor de hele NS. De NS zal hen geduren de ruim drie jaar trachten te be middelen naar een andere baan binnen of buiten het bedrijf. In het Thoolse Scherpenisse kunnen de senioren nu bij een aangename temperatuur de laatste nieuwtjes uitwisselen in het praathuis. Alle praathuizen op Tholen en Sint-Philipsland zijn voorzien van verwarming. foto Willem Mieras van onze verslaggever Marco van Barneveld SINT-MAARTENSDIJK - Buiten giert de ijzig koude wind, binnen is het behaag lijk. De Thoolse redenaars zitten er warm pjes bij. Mooi op tijd, gezien de huidige temperaturen, zijn alle praathuisjes in de gemeente eindelijk voorzien van verwar ming. 'Eindelijk', omdat de komst van de ze voorzieningen heel wat voeten in de aarde heeft gehad. Het begon zo'n twee jaar geleden, ten tijde van de fusie tussen de gemeenten Sint- Philipsland en Tholen. Te Flipland moest een nieuw praathuisje komen, want het oude was vervallen. Het Thoolse gemeen tebestuur besloot dat het een huisje naar 'Thools model' moest worden: kleiner dan het oorspronkelijke gebouwtje en - tot er gernis van de Fliplandse redenaars - zon der verwarming, terwijl er altijd een ka cheltje had gestaan. Vervolgens wees een groep Thoolse oude ren het college van burgemeester en wet houders er echter op dat zo'n voorziening helemaal niet duur hoefde te zijn en ook Thoolse fracties gingen zich met de zaak bemoeien. Gevolg: er kwam in Tholen- stad een proef met het plafond-systeem. Die proef pakte goed uit, zodat in alle Thoolse kernen nu behaaglijke praathuis jes staan. Een noviteit voor de kernen op het eiland Tholen en voor Flipland een terugkeer naar de tijden van weleer. (Advertentie] DEN BOER DRUKKERS DE MEEST VEELZIJDIGE DRUKKERSI pH BEL V00R informatie 5/3 (0118) 681000 5/3 DEN BOER DRUKKERS MARKT 51 4331 LK MIDDELBURG TELEFOON (0118) 681000 TELEFAX (0118) 681215 van onze verslaggever Wout Bareman DOEL - België is op zoek naar goede locaties voor de berging van radioactief afval van de kerncentrales van Doel en Ti- hange. Een deel van het radio actief afval wordt verwerkt in de opwerkingsfabriek van Co- géma in het Franse La Hague. Dat afval wordt daarna opge slagen in Mol-Dessel. Daar gaat ook het kortlevend laagradio- actief afval naar toe. Omdat de bergingscapaciteit in Dessel maar toereikend is tot 2005, on derzoekt de NIRAS, de Natio nale Instelling voor Radioactief Afval en Verrijkte Splijtstoffen nu een kleine honderd locaties elders in het land. Kruibeke is er daar één van. Maar de bewoners van het 'pot- polderdorp' verzetten zich te gen de oppervlakte-berging binnen hun gemeentegrens. En dat doen ook bewoners van an dere 'uitverkoren' locaties in België. NIRAS denkt tegen 2050 bergingscapaciteit nodig te hebben voor zo'n 150.000 ku bieke meter radioactief afval, er vanuit gaande dat de kerncen trales in België dan zijn afge dankt en kunnen worden ont manteld. Die 150.000 kuub is de uitkomst van een optelsom van al het radioactief afval dat sinds de ingebruikname van de cen trales is afgescheiden. Volgens een woordvoerster van NIRAS is er geen haast bij het vinden van een oplossing voor de ber ging. „Daarmee worden we pas geconfronteerd als Dessel vol is - en dat duurt dus nog even." Het radioactief afval van de Belgische kerncentrales wordt hoofdzakelijk per trein, maar ook wel over de weg naar La Ha gue afgevoerd. De afgelopen 20 jaar vonden tussen de Vlaamse centrales en La Hague meer dan 400 transporten plaats. Werd het tot 1982 in de Noord-Atlan tische Oceaan gedumpt, sinds dien wordt het geborgen in bun kers van NIRAS in Mol-Dessel. Dat in afwachting van de inge- van onze Haagse redactrice Lianne Sleutjes DEN HAAG - De Centrale Or ganisatie voor Radioactief Af val NV (Covra) in Borssele heeft vergunning gekregen om onder meer een bunker voor de opslag van hoogradioactief afval te bouwen. De Covra kan met de vergunning ook hoogradioac tief afval tijdelijk opslaan in een gebouw dat daarvoor niet is be stemd. Ook mag zij de opslagge bouwen voor laag- en middel radioactief afval uitbreiden. Minister H. Wijers van Econo mische Zaken heeft de vergun ning maandag, samen met zijn collega's van van Vrom en Soci ale Zaken en Werkgelegenheid, verleend. Zij hebben de bezwa ren van onder meer Greenpeace, de Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF) en de gemeente Borsele tegen de vergunningaanvraag niet erkend. Tot 3 februari 1997 kan nu nog beroep worden aan getekend bij de Raad van State. De ZMF denkt bij monde van T. van Mierlo die procedure wel verder te voeren, al houdt hij nog wel een slag om de arm. „We doen het samen met Greenpeace en ik denk niet dat we het op zijn beloop zullen laten. Maar ik moet eerst de beweegredenen weten waarom onze bezwaren zijn afgewezen. Ik heb er weinig zin in om alleen voor de vorm door te gaan naar de Raad van State." Ook de gemeente Borsele be raadt zich op verdere stappen. „Geen prettig begin van de kerstvakantie", verzucht bur gemeester in J. Mandos. Borsele is gekant tegen de tijdelijke op slag van hoogradioactief afval in een loods die bedoeld is voor de opslag van laag- en middel- radioactief afval Teleurgesteld Mandos is ook teleurgesteld dat het Rijk in de vergunning niets zegt over het omgevingsbeleid voor de Sloerand. Borsele vindt zich een gemeente met een bij- KWALITEIT BEWITST LUI OOK TIJDENS DE OPRUIMING ZIE ONZE ADVERTENTIES ELDERS IN DEZE UITGAVE (jglej" 194(hir 20 niiSpS.urg 0U<S-612jj0S bruikname van een definitieve berging. Experts studeren al ja ren op de mogelijkheid om het afval op te slaan in de Boomse kleilaag, een stabiele laag van 30 miljoen jaar oud in het noordoosten van België. De sta biliteit wordt, verwachten die zelfde deskundigen, de komen de tienduizenden jaren niet verstoord. Tentoonstelling De verwerking en berging van radioactieve afvalstoffen in België vormt de komende maanden onderwerp van een tentoonstelling in het bezoe kerscentrum van het Kerncen tralepark Doel. Dat centrum wordt trouwens op een nieuwe leest geschoeid. Het is voortaan zonder al te veel plichtplegin gen met badges, toegangspasjes en dergelijke probleemloos te bereiken aan de rand van het kerncentralepark. Doel presen teert zich voortaan met een eco- f ietsroute door de streek rond de kerncentrales, met een speciaal milieu-labo voor scholieren, een interactief cd-romprogramma en eenbezoekje (per bus) aan het kerncentralecomplex. Inhetbe- zondere problematiek, gezien de aanwezigheid van de kern centrale, de Covra en de aanleg van de Westerscheldetunnel. Ze verwacht daarvoor een financi ële tegemoetkoming van het Rijk, Daar was goede hoop op omdat in eerdere stukken stond dat overleg zou worden gevoerd vanwege de bijzondere situatie van de gemeente, aldus Mandos. Directeur H. Codée van de Co vra hoopt begin 1997 met de bouw van de speciale bunker te kunnen beginnen. Die opslag ruimte is vanaf 2001 nodig om hoogradioactief afval op te kun nen slaan. Dat komt dan terug uit een Franse opwerkingsfa briek. Daar gaan nu tien tot vijf tien keer per jaar splijtstofsta ven naar toe, afkomstig uit de kerncentrale Borssele. De sta ven worden in Frankrijk opge werkt, waar men het plutonium en het nog bruikbare uranium eruit haalt. Het afval komt te rug naar Nederland vanaf 2001 Bouwtijd Codée schat de bouwtijd van de speciale bunker op vier jaar, met het uittesten erbij. Die kan dus net klaar zijn als het afval retour komt. Gaat er echter een be zwaarmaker naar de Raad van State dan kan niet op tijd wor den begonnen met de opslag ruimte voor hoogradioactief af val, denkt Codée. „Als we niet begin volgend jaar kunnen star ten, dan halen we het niet op tijd." Het hoogradioactief afval wordt dan tijdelijk opgeslagen in een gebouw voor laag- en middelradioactief afval. De regering maakt nu een noti tie over nut en noodzaak van het opwerken van radioactief ma teriaal. Zij doet dit op verzoek van de Tweede Kamer. Vindt de ze straks dat opwerken niet meer moet gebeuren, dan moet Covra de staven direct na ge bruik opslaan, De organisatie moet dan een nieuw ontwerp maken voor een opslagruimte. van onze verslaggever Harmen van der Werf VLISSINGEN-OOST - Het industrie- en havengebied Vlis singen-Oost krijgt een gloed nieuwe verkorte spoorwegver binding, een iets gewijzigde goederenlijn en/of een volledig geëlektrificeerde lijn over het bestaande tracé. Een verken nende studie die voorjaar 1997 al klaar moet zijn, zal het ant woord moeten geven. De provincie en het havenschap Vlissingen hebben zo'n studie gevraagd bij Rijkswaterstaat Zeeland, die het werk weer zal uitbesteden aan NS Railinfra- beheer. Er moet iets gebeuren met de goederenlijn naar Vlissingen- Oost. De verwachting is dat het transport over het spoor de ko mende vijf jaar zal verdubbelen tot 1,5 miljoen ton. Om die enor me groei te kunnen verwerken, moet de capaciteit worden aan gepast. Zowel van de voorzie ningen in het haven- en indu striegebied als onderweg naar de 'grote' Zeeuwse spoorlijn. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat heeft in zijn Meerja renprogramma voor de Infra structuur en het Transport (MIT) al geld opgenomen om de voorspelde, moelijkheden voor te zijn. Er is dertig miljoen gul den gereserveerd, in eerste in stantie voor het elektrificeren van het goederenspoor tussen Eindewege en Vlissingen-Oost. Klachten De provincie en het havenschap Vlissingen hebben die reserve ring aangegrepen om op zoek te gaan naar andere mogelijkhe den, met name naar alternatie ven voor de huidige verbinding. Die kruist Eindewege en 'schampt' de bebouwde kom van Heinkenszand. Inwoners klagen over geluidhinder en on veiligheid van het sterk groeien de goederenverkeer. De bestaande spoorweg telt boven dien veel overwegen, éénen twintig. Hét alternatief dat doorprovin- cie en havenschap is gelanceerd, is een meer rechtstreekse en dus kortere nieuwe verbinding van Vlissingen-Oost naar de hoofd spoorweg, ergens tussen Arne- muiden en Lewedorp. Een tweede mogelijkheid is het ver leggen van gedeelten van de be staande goederenlijn, waardoor Heinkenszand wordt gevrij waard van overlast. Deze voorstellen zijn door Rijkswaterstaat Zeeland aan vaard als volwaardige alterna tieven. Ze worden allebei mee genomen in de verkennende studie, waarvoor naar verwach ting volgende maand het groene licht wordt gegeven. „Iedere oplossing waardoor Heinkenszand wordt ontlast, juichen wij toe", reageert be stuurslid H. den Hartog van de Heinkenszandse spoorweg werkgroep, waarbij honderd in woners betrokken zijn. Num mer één staat bij Den Hartog het kortste tracé van Vlissingen- Oost naar de hoofdspoorweg in de omgeving van Arnemuiden en Lewedorp. „Die route biedt ook soelaas voor Eindewege en een kortere verbinding is in het voordeel van de industrie en de spoorwegen", prijst Den Hartog aan. De verwerking en berging van radioactieve afvalstoffen in België is onderwerp van een tentoonstelling in het bezoekerscentrum van het kerncentralepark in Doel. Foto: bezoekers 'spelen' met een stralings nieter. foto Peter Nicolai zoekerscentrum zijn bovendien wissel-tentoonstellingen te zien. Jaarlijks ontvangt het kerncentralepark een kleine 30.000 bezoekers. Doel besteedt erg veel aandacht aan de infor matieverstrekking aan de om geving. Dat gebeurt in het kader van een 'acceptatieprogram ma', dat is opgezet om de maat schappij vertrouwd te maken met kernenergie. Op die begro tingspost wordt niet bezuinigd, terwijl Electrabel elders binnen de organisatie miljoenen wil be sparen. Zonder dat dat overi gens de veiligheid aantast. Die Terneuzense had haast en fietste om de benen te bre ken naar huis. In de buurt van haar woning diende ze met fiets en al een stoeprand te passeren Normaal gespro ken is dat geen probleem. Ze wipte handig het voorwiel op, waarna de rest vanzelf soepel volgt. Dit keer dus niet. Ze knotste met het volle gewicht tegen de stoep aan en maakte een ferme duike ling. Terwijl ze enigszins jammerend bezig was op te krabbelen, werd ze voorbij gereden door een klein meisje op een fietsje. Dat haar goed moedig toevoegde: ,,'t Is niet makkelijk hè mevrouwM'n vader heeft bij mij ook net de zijwieltjes eraf gehaald."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 13