PZC zeeland Geen jachthaven bij Neeltje Jans Koude duik in ijzige Noordzee Zeeland ontdekt indoor-kartsport Zeeuws hoorspel over 'die mit die bulte' op cd uitgebracht Bergparkiet mooiste vogel van Zeeland Rijkswaterstaat zegt veiligheidsrisico 's te groot te vinden Muller hoofd politie in Oostburg Ravage door drankrijder Goesenaar mishandeld Groepje slaat Vlissinger in elkaar Baldadig gedrag beboet zeeuwse almanak Pompoen maandag 23 december 1996 jan onze verslaggever jarmen van der Werf |IEELTJE JANS - Rijkswater- Staat Zeeland traineert de plan- len voor een jachthaven bij Neeltje Jans. Vanwege de tegen werking heeft de Initiatiefgroep Maritiem Zeeland die de jacht- |aven met ruim driehonderd ilaatsen wil ontwikkelen, het loof d voorlopig in de schoot ge- jegd. Wij wachten", aldus Initiatief- j roep-lidTh. H. de Meester, ,,tot r een andere wind waait bij Rijkswaterstaat Zeeland." Rijkswaterstaat ontkent bij monde van woordvoerder J. Ge luk dat er sprake is van tegen werking. De Initiatiefgroep moet volgens hem een definitief plan indienen 'en dan zullen we dat als elk ander project beoor delen'. De Meester, oud-burgemeester van Zierikzee, moet hartelijk la chen om die officiële reactie van de kant van Rijkswaterstaat. „Al onze plannen liggen bij Rijkswaterstaat Zeeland, maar men wil daar domweg geen van onze verslaggever Frank Balkenende HEINKENSZAND - Zee land is ontdekt als markt voor indoor-kartsport. Steeds meer gemeenten krij gen aanvragen van onderne mers. Plannen liggen onder meer bij de gemeenten Schouwen-Duiveland, Tho- len, Goes en Borsele. Het da gelijks bestuur van laatstge noemde gemeente is bereid planologisch mee te werken aan een karthal op het indu strieterrein Noordzak in Heinkenszand. Volgens B en W is een bedrij venterrein de beste plaats voor deze activiteit, hoewel het gaat om recreatief tijd verdrijf. Om die reden moet de bestemming worden ver anderd. Borsele beschouwt de kartbaan als een slecht- weervoorziening en in die zin een versterking van recreatie en toerisme. Bedrijf sarran- gementen worden de belang rijkste bron van inkomsten voor de indoor-kartbaan. De initiatiefnemer uit Nieuwer- kerk werkt hierbij samen met het vakantiewoningen park Hof van Holland in Heinkenszand. Ook bedrij ven in het Sloegebied vormen potentiële klandizie. Naar verwachting levert de kart baan weinig verkeersproble men op. De meeste bezoekers komen of gezamenlijke per auto of per bus. Geluid Om de milieu-effecten (voor al lawaai) te onderzoeken heeft een Borselse afvaardi ging een bezoek gebracht aan een vergelijkbare indoor- kartbaan in Apeldoorn, waar wordt gescheurd in een hal van 240 vierkante meter. In het gebouw bedraagt de ge luidsproductie ongeveer 85 decibel. Door een speciaal damwandprofiel was het ge ronk buiten niet te horen. Wel was het geluid van de venti latoren waarneembaar. Bor sele acht daar een mouw aan te passen door een goede si tuering, de plaatsing van zo geheten'suskasten'en het ge bruik van stille ventilatoren. De initiatiefnemer dient ech ter via een geluidsrapport aan te tonen dat de omgeving geen hinder ondervindt. Het voorstel komt donder dag 9 januari ter tafel in de gemeenteraad van Borsele, die vanaf 20.00 uur vergadert in het gemeentehuis in Hein kenszand. Ivan onze verslaggever Maurits Sep jVLISSINGEN - Elk jaar wordt de platenmarkt in november en idecember overspoeld met kerst- jcd's. Zeker voor Zeeuwen zit er dit jaar ten minste één opmerke- llijk exemplaar tussen: de hoor- spel-cd Van een Dorpeen Jon den en een Orgel. De dubbel-cd is een bewerking van het gelijk namige kerstverhaal dat de kin derboekenschrijfster An Rut gers van der Loeff-Basenau in 1944/1945 schreef over een Zeeuws dorp. Welk dorp blijft ongewis. 'InBa- kenisse, of Riemersplaat, ge ■moogt er zelf naar raden, maar iij elk geval ligt het des zomers blond en bloeiend achter een sterke dijk' - aldus de verteller van het verhaal (en initiatiefne mer van de cd), Pieter Vis. Het verhaal vertelt de levensge schiedenis van de jongen Ma- chiel Hendrik Rootstock. Machiel wordt door de andere Borsele gaat band met Sosnovy Bor in Rusland aan van onze verslaggever HEINKENSZAND - Borsele en het Russische Sosnovy B.or wor den zustergemeenten. Kern energie speelt een hoofdrol in |deze uitwisseling. Beide ge meenten hebben één of meer kerncentrales en een opslagde pot voor radioactief afval bin nen hun grenzen. Aan de jurne- lage zijn bezoeken over en weer voorafgegaan. Het college van B en W vraagt de Iraad om structureel 5.000 gul den voor het onderhouden van [deze internationale relatie be schikbaar te stellen, Ook zal Borsele het ministerie van Eco- jnomische Zaken, de Electrici- teits en Produktiemaatschappij Zuid-Nederland (EPZ) en de Centrale Opslag voor Radioac tief Afval (Covra) om financiële steun vragen. Het dagelijks ge meentebestuur zal de invulling van de uitwisseling verder uit werken en de gemeenteraad te- zijnertijd concrete voorstellen doen. De gemeenteraad behandelt het voorstel donderdag 9 januari tijdens een vergadering die om 20 uur begint in het gemeente huis in Heinkenszand. jachthaven. Welk voorstel wij ook indienen, het zal worden af gewezen. Dat heeft men ons met zoveel woorden te verstaan ge geven. Waarom zouden wij dan verder gaan, terwijl in het verle den anders op onze plannen is Veilgheid Voor Rijkswaterstaat Zeeland draait alles om de veiligheid, zo dicht bij de stormvloedkering waar het behoorlijk hard kan stromen. Rijkswaterstaat heeft daarom ook een veiligheidson derzoek van de Initiatiefgroep gevraagd. Welke risico's lopen pleziervaarders die de jachtha ven willen binnenlopen En hoe kunnen die tot praktisch nul worden teruggebracht Op die vragen moet het onderzoek ant woorden geven. De Initiatiefgroep Maritiem Zeeland is niet van zins een der gelijk onderzoek uit te laten voeren. Daar heeft De Meester twee redenen voor. Rijkswater staat heeft al zo'n studie laten doen in 1990. Die analyse wijst volgens De Meester uit, dat er geen verhoogd risico bestaat. „Wij willen bovendien een zwaardere scheidslijn van staaldraad voor het geval sche pen te dicht bij de kering ko men." Het heeft aldus De Meester ook geen enkel nut een risico-analy se te maken, zolang Rijkswater staat zegt elk plan te zullen af wijzen. „Zo'n onderzoek kost duizenden guldens. Dat is dan weggegooid geld." Rij kswaterstaat-voorlichter Geluk stelt in een reactie vast: „Voor ons staat de veiligheid nummer één. En dat er een uit gebreide risico-analyse zou bestaan uit 1990, klopt niet. Vandaar dat wij aan de initia tiefgroep hebben gevraagd een nader onderzoek te doen." De Meester geeft zich echter niet gewonnen. Hij put hoop uit een toespraak die ANWB-direc- teur mr. P. Nouwen eerder dit jaar heeft gehouden. Nouwen pleitte voor een Noordzee- jachthaven tussen Vlissingen en Scheveningen, want 'daar gaapt een gat'. Vluchthaven Er is volgens hem vooral be hoefte aan een vluchthaven. De geplande jachthaven bij Neeltje Jans kan naar het oordeel van De Meester prima voorzien in die vraag. Dat er bij Stellendam een grote jachthaven komt, doet aan zijn idee niets af omdat die haven achter de sluis komt. Rijkswaterstaat Zeeland ziet in het voorstel van ANWB-direc- teur Nouwen geen reden om de plannen van de initiatiefgroep door een andere bril te bekijken. „Het is al mogelijk om in de ha ven voor de Roompotsluis te vluchten", legt Geluk uit. Saeijs De Meester heeft daar geen zin in. Hij heeft aan de leden van de initiatiefgroep een brief ge schreven, die eindigt met de op merking dat hij heeft besloten 'om de plannen op te geven, zo lang dr. H. L. F. Saeijs hoofdin genieur-directeur van Rijkswa terstaat Zeeland is'. De positie van Saeijs "doet niet ter zake, reageert woordvoerder Geluk, het gaat om de veiligheid. Het haventje bij het Topshuis op Neeltje Jans. Rijkswaterstaat voelt weinig voor de aanleg van een jachthaven op deze plaats. foto Pieter Honhoff kinderen 'die mit die bulte' ge noemd. De bochel op zijn rug is een gevolg van een valpartij bij het uithalen van kattekwaad. Machiels vader is voorzanger in de kerk, maar kan - stomdron ken als hij is - op kerstavond niet zingen. Machiel neemt zijn plaats in en wordt dankzij zijn muzikale talent een internatio naal beroemd pianist/organist. Hij sterft echter jong, op 42-ja- rige leeftijd (1889). Een bezoe ker van het dorp stuit op het graf van Machiel Rootstock en ver zoekt de koster-organist van de kerk het orgel te mogen zien. Hier begint het verhaal Van een D orpeen Jongen en een Orgel. Pieter Vis is een in binnen- en buitenland vermaard bas/bari ton. Als dertienjarige las hij het boekje van Rutgers van der Loeff-Basenau over een jeugds- opraan. Omdat de hoofdper soon zijn leeftijd had en Vis zelf ook wilde gaan zingen, sprak het verhaal hem enorm aan. Toen hij dertien jaar geleden het boekje plots weer in handen kreeg, wilde hij het als hoorspel op cd uitbrengen. Dat is nu eindelijk gebeurd, met medewerking van twee van zijn zangleerlingen: Gerben van Dienst en Sander Donze. Vis wil met de cd zijn jeugdherinnering en het verhaal van An Rutgers van der Loeff-Basenau toegan kelijk maken voor de jeugd van nu. Of dat lukt, valt te betwijfe len. Nog afgezien van de lange speelduur - bijna 2,5 uur (147 minuten) - maken de orgelmu ziek en de vaak toch niet een voudige teksten - getuige een zin als 'Terwijl de zware laarzen van de wandelaar voor de twee de keer de smalle treetjes deden jammeren, begin de organist te preluderen' - de cd vrij ontoe gankelijk voor de jeugd. Dat is jammer, want het verhaal op zich is zeker de moeite waard. Het heeft spanning, dra matiek en historische elemen ten in zich. Zo wordt gaande het hoorspel een stukje geschiede nis van Zeeland verteld, zoals de strijd tegen de zee en het daarop volgende herstel van land en volk. Het 'luctor et emergo' (Ik worstel en kom boven) keert re gelmatig terug en staat eigenlijk ook symbool voor het levensver haal van Machiel Rootstock. Een echt kerstverhaal dus. De hoorspel-cd Van een Dorp, een Jongen en een Orgel is een uitgave van de Elza Vis-de Clercq Stichting (Telefoon: 030-6372455). De dubbel- cd kost 45 gulden. OOSTBURG - Hoofdinspecteur J. A C. Muller is met ingang van 1 januari aangesteld als het nieuwe Hoofd Basiseenheid van de regiopolitie Zeeland in Oostburg. Muller was sinds eind oktober al interim-hoofd in West-Zeeuws-Vlaanderen. Hij verving A P. Pielaat, die zijn functie had neergelegd na het ontstaan van een vertrouwensbreuk met het overige perso neel van het bureau Oostburg. Volgens politiewoordvoerder H. Kramer is Muller er de afgelopen twee maanden in ge slaagd het onderlinge vertrouwen bij de medewerkers van het bureau Oostburg 'weer aardig op de rails te krijgen'. Dat is ook de reden geweest om de voormalige voorlichter van de rijks- en regiopolitie daadwerkelijk aan te stellen als de nieu we eerst verantwoordelijke voor de kusteenheid. Muller was vanaf januari 1995 toegevoegd aan de districtsleiding in Ter- neuzen. Voor Pielaat wordt binnen de regiopolitie nog een an dere functie gezocht. Dat gebeurt, aldus Kramer, in overleg met de betrokkene zelf. Gekeken wordt naar een post in Zeeuws-Vlaanderen of elders in de provincie. OUDELANDE - Een dronken automobilist uit OveZande heeft in de nacht van zaterdag op zondag een ravage aange richt in de Wilhelminastraat in Oudelande. Bij een botsing liep hij hoofdletsel op. De dertigjarige man is overgebracht naar het Oosterscheldeziekenhuis in Goes. De drankrijder knalde rond 2.00 uur tegen een geparkeerde auto, die daardoor tegen een andere auto klapte. Dat voertuig kwam vervolgens in beweging en ramde de deur van een gara ge. De geraakte auto's liepen zware schade op. Het herstel, in clusief garagedeur, vergt naar schatting vij ftien- tot twintig duizend gulden. De veroorzaker moest in het ziekenhuis een bloedproef ondergaan. Het resultaat was voor de politie aan leiding onmiddellijk zijn rijbewijs in beslag te nemen. KORTGENE - Een 25-jarige Goesenaar liep in nacht van za terdag op zondag een gebroken neus op toen hij rond 1.35 uur een klap op zijn gezicht kreeg in de Hoofdstraat in Kortgene. Volgens het slachtoffer, die bij bekenden op visite was ge weest, werd hij zonder aanleiding mishandeld. De onbekend gebleven dader verdween kort na de vuistslag in een taxibus je. Het signalement van de verdachte luidt: twintig jaar, 1,75 meter lang, kort zwart haar en een breed postuur. De politie roept getuigen op zich te melden bij het bureau in Goes. VLISSINGEN - Een 21-jarige Vlissinger is in de vroege zater dagochtend op het Bellamypark in Vlissingen i n elkaar gesla gen door een groep onbekende jongelui. Hij liep daarbij be schadigingen op aan zijn gebit en hield er beurse plekken op zijn hoofd en bovenlichaam aan over. De reden voor de mis handeling is onbekend. De man liep, na een avond stappen, even na vijf uur 's och tends naar huis toen hij een groep van ongeveer tien jongens van tussen de zestien en twintig jaar passeerde. Die sloegen hem zonder directe aanleiding tegen de grond en trapten op hem in. Toen een van hen zei 'Zo is het wel genoeg' kon de Vlis singer opkrabbelen en naar huis lopen. De politie zoekt men sen die getuige zijn geweest van de mishandeling. GOES - De politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag in Goes een 18-jarige jongen uit Hansweert bekeurd wegens bal dadig gedrag. Hij had in de Wijngaardstraat een fiets over de straat gegooid. Na betaling van tachtig gulden kon de jongen naar huis. De fiets liep geen schade op. van onze verslaggever Marcel Modde VOGELWAARDE - De vloer ligt bezaaid met zaadjes. De vijftienhonderd vogels die een hele week het hoogste woord voerden in het dorpscentrum van Vogelwaarde (toepasselij ker kan het niet), hebben zojuist hun feestmaal achter de rug. Kampioenen en verliezers vie ren gebroedelijk de afsluiting van een spannend toernooi. De bazen een mooie glimmende be ker en straks weer lekker naar de vertrouwde omgeving thuis. Nummer 1353, een overwegend groene bergparkiet met een zachtrode tekening op de staart, zit wat stilletjes op de bodem van zijn kooi. Alsof hij ontdaan is van de status die hem als tweejarige ten deel is gevallen. In opperste conditie, de mooiste van allen, zo oordeelde de jury zaterdag over de nieuwe Zeeuwse algemeen kampioen uit de volière van Kloosterzan- denaar H. Roels. Hoge ogen op de districtsten toonstelling gooide ook de ge muteerde huismus (satinet) van W.J, van Doorn uit Groede, Hij won de medaille van het minis terie van Landbouw en Visserij. Voor een derde Zeeuws-Vla ming, de Hulster E. de Roek en zijn dwergpapagaai, was er een bijzondere onderscheiding met de zogeheten PSC Rozet. Alge meen kampioen bij de jeugd werd de Zuiddorpse parkiet van Danny Audenaert. Het organi serende Zang Kleur uit Kloos- terzande won het verengings kampioenschap voor Goes en Sluiskil met slechts enkele pun ten verschil. Achterwaarts lopen de deelnemers in Knokke het koude water in, foto Peter Nicolai Zwemwedstrijd tussen Knokke en Cadzand bij vier graden vorst van onze verslaggever Marcel Modde CADZAND-BAD - Een groep je wandelaars blijft nieuws gierig staan. Dik ingepakt wa ren ze naar het strand van Knokke gekomen voor een frisse wandeling door de snij dende wind. Tranen worden uit de ogen gewreven, om er toch zeker van te zijn dat ze het écht goed zien. 't Is heus zo! Daar, in de branding, staan toch werkelijk een paar maf kezen klaar om het water in te duiken! Goed, de acht mannen en één vrouw zijn weliswaar gekleed in een (zelfdrijvend) surfpak, inclusief flippers en snorkel, maar om rond deze tijd van het j aar voor j e plezier een paar ki lometer te gaan zwemmen... Brrr, de plaatsvervangende rillingen lopen bij voorbaat over de rug. Even na tien uur die zondag ochtend zet de KNRM-red- dingsboot De Tuimelaar van uit het haventje van Cadzand- Bad in volle vaart koers naar de Belgische badplaats. De tweemotorige Zodiac beukt de ijskoude golven met gemak kapot. Vier graden Celsius is de tem peratuur van het zeewater. Daarbuiten meet de thermo meter min vier. In combinatie met een zwakke oostenwind niet bepaald aangenaam, maar de driekoppige beman ning en een verslaggever heb ben zich warm ingepakt. Watermassa Door zijn hoge snelheid speelt De Tuimelaar met de golven. Van top naar top gaat het, zo goed als mogelijk, om vervol gens enkele meters naar bene den te duiken waar de plotse ling' opdoemende watermassa wordt doorkliefd voor de weg terug naar omhoog, Nieren, rug en knieën krijgen heel wat stoten te verduren. Knokke nadert. De negen zwemmers uit Cadzand, Has selt en Breda maken zich op voor de start. Gezamenlijk gaat het nog achteruit de leeg te in. Maar amper vijf minuten later, is de groep al uiteenge slagen. Hoewel het geen wed strijd is, neemt de 48-jarige Belg Georges Duerinckx al di rect afstand van zijn mede-fa naten. Soepel bindt hij de strijd aan met de elementen, die geen enkele vat op hem lij ken te hebben. Met de armen steevast vooruit flippert hij zich stroomafwaarts de weg terug naar Cadzand-Bad. De enige vrouwelijke deelnemer aan de jaarlijkse kerstzwem tocht van de North Sea Swim ming Association (NSSA), Leen Geelen (17) uit Hasselt, volgt hem kort op de voet. Zes kilometer verder en nog geen drie kwartier later heeft Due rinckx zijn kopje warme cho colademelk al te pakken, ter wijl het merendeel nog slechts halverwege is. Whisky Ondertussen pendelt De Tui melaar samen met twee boten van de gemeentelijke red dingsbrigade tussen de ploete rende plukjes zwemmers door. Een melding over de mobilo foon. In de achterhoede is één van de deelnemers in proble men geraakt. De stuurman geeft gas in de richting van twee zwaaiende ai-men die uit de golven omhoog steken, Ca- mile Verstraeten (58) ziet het niet meer zitten. Kou en tallo ze slokken zeewater hebben zijn doorzettingsvermogen ge broken. Wanneer de Belg in de rubberboot wordt gehesen, proest hij het uit. ,.Ik kon echt niet meer", zegt hij na afloop schouderophalend. „Amai, wat viel dat tegen." Een kopje glühwein en een ferme teug whisky brengen hem al weer snel helemaal terug onder de mensen. Nog twee mannen liggen in het water. Huub Dellaert -nor- maal staat hij als bemannings lid in De Tuimelaar- en Erwin Riemens zijn twee van de in to taal vier leden van de organi serende NSSA Dellaert zwemt langszij bij zijn maten voor en slok uit de fles Vat 69. De in wendige versterking doet hem aanzetten tot een heuse eind sprint. Riemens blijft het kalm aandoen. Even overweegt hij in de boot te stappen, maar toch zet door. Anderhalf uur na de start strompelt de Cad- zander als laatste zijn thuis- strand op, Siberisch De damp slaat van Riemens af bij het uittrekken van het pak in de beschutting van de KNRM-remise. Met z'n Sibe rische bontmuts op het hoofd en verder enkel gehuld in een zwembroek zorgt hij voor een meer dan toepasselij k contrast rond het evenement. „Koude voeten", zegt de held met een van pijn vertrokken gezicht. „Niet normaal meer! Maar volgende keer weer. Lest best is ook best in deze omstandig heden." Niemand die hem durft tegen te spreken. Nummer 1353, een overwegend groene bergparkiet met een zachtrode tekening op de staart, was de mooiste van allemaal. foto Peter Nicolai De auto tuas stuk en mo.est naar de autodokter. In 'af wachting van diagnose en re medie kregen de pappa en mamma van Vlissingse Eva de beschikking over een leen- auto voor de broodnodige au tomobiliteit. Het toas een aardig autootje, zo'n modem vormgegeven wegluisje met een naam die sterke associa ties met het bekende koekje tivinky opriep. Eva echter zag hele andere dingen in die bolle witte vierwieler. Toen Eva en haar pappa die ochtend zich gereedmaakten om de werkdag te beginnen met een bezoek aan de kinderopvang, voerde de fan tasierijke driejarige haar imaginaire vriendinnetje As sepoester aan de hand mee. Pappa kreeg opdracht om de 'fee' op zijn sterke schouders te zetten. Aangekomen bij het speeladres bleek waar de leenauto in de ogen van Eva op leek: „We zijn met de fee- ivagen!" verkondigde zij trots. Een pompoen met aandrij ving dus

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 7