Zajedno vormt schaduwregering m n e en HSL-verdrag getekend PZC Spaanse rechter legt bezoekregeling op voor drie honden Marcello Mastroianni in Rome begraven Belgische premier pleit voor minitop over drugs-aanpak glJ Afkeer van homo's brengt president Israël in problemen 2.99 1.99 jast 12.50 1.99 1.99 1.49 A95T 6.95 Affi 3.99 buitenland OVSE-missieleider Gonzalez: verkiezingen mogelijk niet volgens regels Autobom in Noord-Ierland Grieken heffen wegblokkade op Time: Ho Man van het Jaar Jackie Onassis liet minder na Bevruchting in de ruimte kan VN-personeel Tadzjikistan vrijgelaten Rode Khmer "van de weel maandag 23 december 1996 van onze redactie buitenland BELGRADO - Hel Servische oppositieblok Zajedno heelt gisteren een nieuw wapen geïn troduceerd in de strijd tegen president Slobodan Milosevic: schaduwbesturen voor tiental len gemeentes waar de oppositie zou hebben gewonnen, maar waar de verkiezingen ongeldig zijn verklaard door rechtban ken die naar de pijpen van Milo sevic dansen. Oppositieleider Zoran Djindjic ontkende dat de Unie van Vrije Steden en Gemeenten een be stuurssysteem is naast het be staande. „We willen het gewone bestuur worden, niet een paral lel bestuur", zei hij tijdens de oprichtingsceremonie. „Dit wordt een netwerk van gemeen ten waarin de (oppositie-)coali- tie heeft gewonnen, met het doel een nieuwe maatstaf om te rege ren in te voeren." I Djindjic kondigde ook aan dat de oppositie een eigen radio- en televisiestation wil beginnen, I omdat de bestaande media wor den gedomineerd door Milose vic. Als de zenders geen zend vergunning krijgen, dan zullen ze de illegaliteit ingaan, aldus Djindjic. De oppositieleider voelde zich geschraagd door de uitlatingen van de OVSE-missie die de gang van zaken bij de verkiezingen van 17 november onderzoekt. De Spaanse oud-premier Felipe Gonzalez, die de missie van de Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa, leidt zei aan het eind van zijn bezoek aan de Servische hoofdstad dat het idee dat de missie van tevo ren had, namelijk dat er proble men waren bij de verkiezingen, bevestigd waren na twee dagen Belgrado. De oppositie over handigde de OVSE-missie vrij dag documenten waaruit zou blijken dat Milosevic de verkie zingszege heeft gestolen. Een Amerikaans lid van het OVSE- team, Max Kampeiman, noem de de documentatie 'indruk wekkend'. Gonzalez beloofde dat de OVSE zo snel mogelijk tot actie zal overgaan als alle van onze correspondent Henk van den Boom BARCELONA r Een rechter in het Spaanse Mollet, dicht bij Barcelona, heeft aan een ge scheiden echtpaar een bezoek regeling opgelegd voor hun drie honden. De man, aan wie de honden zijn toegewezen, moet zijn ex de ge legenheid geven elke avond tus sen zeven en acht hun drie vier voeters te bezoeken. Dat is het uur waarop de vrouw tijdens het huwelijk de honden gewoonlijk uitliet. De fox terriër, de york- shire en de Duitse herder blijven bij de man omdat de nieuwe woonruimte van de vrouw te klein is voor haar en de drie hon den. In Lligall, het tijdschrift voor advocaten wordt de beslissing van rechter Francisco Barban- documenten bestudeerd zijn. Gonzalez wilde niet in detail treden maar zijn opmerkingen kwamen waarschijnlijk hard aan voor Milosevic die blijft vol houden dat alles volgens de re gels is verlopen. Zaterdag gingen opnieuw 100.000 mensen de straat op in Belgrado om te protesteren te gen de gang van zaken bij de verkiezingen. Een politiecor- don moest 3.000 pro- en 5.000 anti-Milosevicdemonstranten uit elkaar houden in de zuidelij ke industriestad Kragujevac. Burgeroorlog De spanningen zijn de afgelo pen week opgelopen, omdat de medestanders van Milosevic zich nu ook beginnen te roeren. Het gevaar op een burgeroorlog wordt steeds groter nu handlan gers van Milosevic hebben aan gekondigd dat ze deze week ook een grote demonstratie in Bel grado willen organiseren. Volgens Zajedno heeft de politie in kleine steden een aantal de monstranten gearresteerd, Een van hen zou ernstig zij n mishan deld. De oppositie zei dat er ook al activisten waren ontslagen en dat gepensioneerden te horen hadden gekregen dat ze geen pensioen meer zouden krijgen als ze niet met de pro-Milosevic demonstraties meelopen. De demonstraties vormen de grootste bedreiging voor Milo sevic sinds hij negen jaar gele den aan de macht kwam. De op positie eist meer democratische veranderingen terwijl anderen de economische ontberingen voor lief willen nemen omdat zij, veelal geïndoctrineerd door de staatsmedia, vinden dat Milosevic de sterke man is die hen kan beschermen tegen bui tenlandse overheersing. AP cho 'volstrekt uniek' in de Spaanse rechtspraak genoemd. Tot nu toe werden huisdieren beschouwd als roerend goed en als zodanig aan een van de beide partijen toegekend. Door de echtscheidingswet op deze ma nier toe te passen beziet de rech ter de drie huisdieren van het echtpaar als waren het kinde ren. Het paar, waarvan de namen in het tijdschrift niet worden prijsgegeven, is overigens kin derloos. Er was al enkele maanden spra ke van heftige ruzies met als in zet de honden. De dertigjarige vrouw, met een universitaire loopbaan, ging ermee akkoord dat de dieren bij haar ex-man bleven wonen, wanneer zij da gelijks 'haar kinderen' mocht bezoeken. De rechter heeft al dus bepaald. GPD In het hart van Rome bewijzen zondag vele bewonderaars de laatste eer aan Marcello Mastroianni foto Mario Laporta/RTR van onze redactie buitenland ROME - De Italiaanse acteur Marcello Mastroianni is gisteren in Rome begraven na een korte rouwplechtigheid op het stadhuis. Het lichaam van de donderdag in Parijs overleden Mastroianni werd op de begraafplaats Verano in de Italiaanse hoofdstad ter aarde besteld. De begrafe nis voltrok zich op zijn uitdrukkelijk ver zoek in alle eenvoud. De beroemde acteur overleed op 72e jari ge leeftijd, Zijn stoffelijk overschot lag vanaf zaterdag opgebaard in het stadhuis van Rome, waar gisteren collega's, hoge gezagsdragers en ruim 20.000 bewonde raars afscheid van hem namen. President Oscar Luigi Scalfaro prees Mastrioanni als 'een grote getuige en ambassadeur van de Italiaanse kunst in de wereld'. De begrafenis zelf was een aangelegen heid van de 'Italiaanse familie' van Mastroianni. Dat zijn onder anderen zijn vrouw Flora Carabella en dochter Barba ra. Mastroianni woonde al lange tijd in Parijs en gescheiden van zijn vrouw, waarmee hij desondanks getrouwd bleef. Zijn 'Franse familie' bleef weg. Zijn laat ste levensgezellin, de regisseuse Ana Ma ria Tato, met wie hij twintig jaar samen woonde, verscheen niet. Ook de actrice Cathérine Deneuve, Mastrioanni's voor laatste partner, en hun dochter Chiara schitterden door afwezigheid. De Franse familie van Mastroianni hield gisteren een rouwdienst in Parijs. AFP/RTR/ RTR BELFAST - Een Noord-Ierse katholieke leider is gisteren ge wond geraakt toen een autobom ontplofte in Ardoyne, de ka tholieke wijk van Belfast. Niemand heeft gisteren de verant woordelijkheid voor de aanslag opgeëist. Het slachtoffer van de aanslag is de 25-jarige Eddie Cope- land, die bekend staat als een Republikeinse activist. De bom was geplaatst onder zijn auto, die voor zijn huis geparkeerd stond. Hij ging af toen Copeland wilde instappen. De man liep daarbij zware verwondingen aan zijn benen op. De explosie blies bij huizen in de omtrek de ramen uit de sponningen. De aanslag komt minder dan 48 uur na een aanslag op een pro-Britse protestante politicus. Diens lijfwacht raakte daar bij gewond. AFP/RTR ATHENE - Het actiecomité van de Griekse boeren heeft giste ren in een stormachige vergadering besloten de blokkade van de belangrijke noord-zuidverbinding in het land na 24 dagen op te heffen. De boeren eisen meer vergoeding voor stormschade aan de oogst, een regeling voor hun leningen, goedkopere diesel brandstof en meer subsidies op hun producten. Premier Simitis wilde alleen met hen praten als de blokkades worden opgeheven. Er moet volgens hem worden bezuinigd om Griekenland te kunnen laten deelnemen aan de Europese munt. Het Griekse parlement ging zondag akkoord met de be zuinigingen voor 1997. RTR NEW YORK - Het Amerikaanse weekblad Time heeft zater dag de Amerikaanse aids-onderzoeker David Ho tot Man van het Jaar uitgeroepen. Met zijn baanbrekende onderzoek heeft de viroloog in 1996 voor het eerst sinds het uitbreken van de epidemie tienduizenden slachtoffers weer hoop gegeven, zo motiveert het blad zijn keuze. Ho is directeur van het Aaron Diamond Aids-Onderzoeks- centrum in New York. Samen met zijn medewerkers ontwik kelde hij een 'cocktail' die met aids besmet bloed en weefsel voor geruime tijd reinigt. In een reactie \yaarschuwde Ho er voor ontdekkingen in de bestrijding van aids als een wonder middel te zien. Veel patiënten kunnen zich de kosten van een cocktailbehandeling niet veroorloven. DPA/ANP NEW YORK - Het door Jacqueline Kennedy Onassis nagela ten vermogen is minder omvangrijk dan verwacht. Daarom hebben de executeurs-testamentair de plannen voor de op richting van een liefdadigheidsstichting die vernoemd zou worden naar haar kinderen Caroline en John, moeten schrap pen. Volgens de New York Times van zaterdag is het vermogen van de in 1994 overleden voormalige first lady 'slechts' 43,7 miljoen dollar in plaats van de eerder geschatte 100 miljoen dollar. Na aftrek van alle kosten zou van dit bedrag nog maar 18 miljoen dollar overblijven en dan staat er nog een belas tingschuld van 23 miljoen open. AP PARIJS - Bevruchting in de ruimte is mogelijk. Dit conclu deert het Franse ruimtevaartbureau CNES na de Frans-Rus sische Cassiopeia-missie aan boord van het Russische ruimte station Mir. Bij deze missie verbleef de Frangaise Claudie André-Deshays eind augustus twee weken aan boord van de Mir. Zij verrichte onderzoek naar de in vivo bevruchting van een salamander soort. Zij stelde vast dat de nakomelingen normaal werden geboren en ondanks de minuscule zwaartekracht konden zwemmen. AFP/Belga Minister Jorritsma (1) en haar Belgische collega Daerden (r) spelen zaterdag met een houten treintje, dat zij hem als kerstkadootje heeft gegeven, foto Herwig Vergult/EPA van onze redactie buitenland HILVERSUM - De Belgische premier Jean-Luc Dehaene heeft zondag gepleit voor een mini-top over drugs van de Be- nelux-landen, Frankrijk en Duitsland. Het akkoord op de EU-top in Dublin over een gemeenschap pelijke aanpak van de strijd te gen verdovende midden is „een grote stap voorwaarts", maar de vijf landen kunnen verder gaan in hun grensoverschrijdende sa menwerking, zei Dehaene voor Radio 1. Hij wees erop dat Frankrijk vanwege de drugsproblemen met Nederland nog altijd zijn grenscontroles met België en Luxemburg handhaaft. Hij noemde deze Franse houding kwetsend voor de buurlanden. „Beter dan de schijn hooghou den dat de grenzen worden ge controleerd" zou Parijs met de vier buren de politiesamenwer king kunnen versterken, meent de Belgische premier. In maart werd een soortgelijke minitop over drugs afgeblazen, omdat bij voorbaat vaststond dat deze tot mislukken was ge doemd. De Franse president Chirac zou zich tegen welk be sluit dan ook verzetten en pre mier Kok was niet in staat om de Nederlandse wetgeving aan te passen. Maar na de Europese top in Dublin is volgens Dehae ne het klimaat beter en zou zo'n ontmoeting zinvol kunnen zijn. De Belgische premier noemde de realistische houding waar mee de Nederlandse regering op 1 januari het voorzitterschap van de Europese Unie ingaat „de juiste instelling". „Wetende welke moeilijke opdracht je te wachten staat is het beter de verwachtingen niet te hoog te stellen." Het Europees parle ment, waarin kritiek is geuit op de geringe ambities van het Ne derlands voorzitterschap, be schuldigt hij „van een soort fun damentalisme". „Ze zweven soms wat en houden te weinig rekening met wat haalbaar is." Aldus Dehaene. ANP DOESJANBE - Tadzjiek- se rebellen hebben zater dag 21 gijzelaars, onder wie zeven buitenlandse VN-medewerkers, vrijge laten. Dat heeft een VN- woordvoerder in Does- janbe gezegd. Er zitten nog wel twee leden van de oppositie in het land vast. De vrijlating was al eerder overeengekomen, na on derhandelingen tussen de Tadzjiekse regering en de ontvoerders. De rebellen, die zichzelf de Groep van Rizvon Sa- dirov noemen, gijzelden vrijdag bij Faizabad, 60 kilometer ten oosten van de hoofdstad Doesjanbe, een konvooi van VN-me dewerkers en leden van het islamitisch verzet. Zij eisten de vrijlating van Sadirovs broer, die in han den van het verzet is. Als niet binnen twee dagen aan hun eisen was vol daan zouden zij hun gijze laars doden, zo dreigden ze aanvankelijk. RTR/ AFP van onze redactie buitenland BRUSSEL - Minister Jorritsma en haar Belgische collega Daer den hebben zaterdag een ver drag ondertekend over de aan leg van de spoorlijn voor hoge snelheidstreinen tussen Rotter dam en Antwerpen. Dat gebeur de op het Egmontpaleis in Brus sel, waar het Belgische kabinet zetelt. Het verdrag bezegelt de afspra ken van 12 juli over de keuze voor het tracé langs deE-19,een hartewens van Nederland, en de financiële compensatie van Den Haag voor deze duurdere lijn. De Belgische overheid had aan vankelijk de voorkeur voor een tracé via Bergen op Zoom/Ant werpse haven naar Parijs. Deze variant was voor de Belgen snel ler en goedkoper. Nederland draagt 823 miljoen gulden bij aan de aanleg van het Belgische deel van de hoge snelheidslijn (HSL), Nog deze maand zal minister Jorritsma ruim 427 miljoen gulden van dit bedrag overmaken. In totaal kost het hele stuk van Brussel naar de Nederlandse grens ruim 2,9 miljard gulden en het deel vanaf Antwerpen naar de grens bijna 1,6 miljard gulden. Ook is er de belofte dat Den Haag zal meewerken aan de stu die naar de opwaardering van een door België gewenste goe derenspoorlijn, de zogeheten IJzeren Rijndie Antwerpen met het Europese achterland ver bindt. Een deel daarvan zou door Nederlands Limburg lo pen. Goes De twee landen streven er ook naar voor 1 januari 2000 een keuze te maken voor het tracé van de verlenging van de goede- renlijn die vanuit de Antwerpse haven naar Nederland loopt. Die moet uiteindelijk aanslui ten op de lijn die Goes verbindt met Bergen op Zoom. De HSL, die in 2005 klaar moet zijn, zorgt ervoor dat passagiers vanuit Amsterdam in een uur en vier minuten in Brussel en in drie uur en een minuut in Parijs zijn. Etienne Schouppe, het hoofd van de Belgische spoor wegen (NMBS) vernacht dat aan het einde van het jaar 2000 de eerste rails kunnen worden gelegd voor het stuk Antwer- pen-Rotterdam. Vervoersminister Daerden noemde het project 'buitenge woon belangrijk' in het totaal van de Transeuropese netwer ken (TENs). Jorritsma noemde de besluitvorming over de aan leg van de HSL 'een unieke gebeurtenis'. ,,We hebben net gedaan alsof de grens tussen België en Nederland niet be staat en alle effecten zo obj ectief mogeüjk bekeken." De nieuwe lijn is een belangrijke stap naar de 2 le eeuw, waarin steeds meer handel en verkeer over de gren zen zal plaatshebben in een ver enigd Europa, aldus Jorritsma. ANP (Advertentie) de 4fieeiaci(eeui4. (wt getuid, &n, /iceld en thuis genieten... W IB ïjtml Kf«ukölm.§kt 9 Gom '0113 23 28 36 Barnat/. 1b Tamoumn 0115 89 SC 58 van onze correspondent Ad Bloemendaal TEL AVIV - De Israëlische pre sident Ezer Weizman - die nogal eens sneller spreekt dan na denkt - heeft zich weer eens in de nesten gewerkt. Afgelopen vrijdag vertelde hij een gehoor van middelbare scholieren dat hij een hekel heeft aan homo seksuelen en lesbiennes. Parle mentslid Naomi Chazan van de liberale Meretz-partij heeft gis teren aangedrongen op het on middellijk aftreden van Weiz man. Dezelfde eis was zaterdagavond te horen in Jeruzalem, waar en kele honderden homoseksuelen betoogden bij de presidentiële residentie. Maar volgens een woordvoerder van de president heeft deze vanuit het e land juist veel instemmende reacties ont vangen. Weizman was vrijdag in de Rea- li-school in Haifa, waar hem werd gevraagd naar zijn opvat tingen over homoseksualiteit. „Ik vind het moeilijk homosek suelen als normaal te beschou wen," antwoordde hij. Raar Hij voegde eraan toe dat de dis cussie over de vraag of homo seksualiteit wordt veroorzaakt door genetische of psychologi sche factoren nog niet is afge rond. „Maar in mijn ogen is het een abnormaal verschijnsel. Ik hou er helemaal niet van dat ieder een zich zo maar openlijk als ho moseksueel bekendmaakt. Ik vind het maar raar." Hij herin nerde eraan dat homoseksuelen tot voor kort door het leger als een veiligheidsrisico werden beschouwd. Later zei de president dat hij zich ervan bewust is dat homo seksuelen te lijden hebben on der discriminatie in de samenle ving. „Ik vind dat niet prettig. Maar er wordt veel te veel aan dacht aan besteed. De zaak wordt overdreven. Het heeft van homoseksualiteit iets moois ge maakt." Excuses De leider van Meretz, Yossi Sa- rid, heeft Weizman telefonisch om uitleg gevraagd. Hij vindt dat de president zijn excuses moet aanbieden. Hij wordt daarin gesteund door Knesset- lid Yael Dayan (Arbeiderspar tij), een nicht van Weizman. Dayan, die de homo-lobby in de Knesset aanvoert, gaat vandaag met een afvaardiging van ho moseksuelen en lesbiennes naar de presidentiële residentie voor een gesprek. Sarids fractiege note prof. Naomi Chazan heeft aangedrongen op het aftreden van de president. Maar aan de andere kant van het politieke spectrum zijn Weizmans woorden met instem ming begroet. Prof. Avner Shaki van de Nationaal Religieuze Partij zei gisteren dat de presi dent groot gelijk heeft. „Onze tora beschouwt homoseksuali teit als een afschuwelijk ver schijnsel. Ik weet dat er mensen in dit land zijn die vinden dat homoseksuelen rechten moeten hebben. Maar zij vergeten dat het hier niet gaat om een norma le manier van leven, maar om een abnormale. De meeste men sen in Israël staan achter wat de president heeft gezegd." GPD SIEM REAP - Een eenheid van zo'n 250 guerrillastrijders van de Rode Kluner heeft in het weekeinde een aantal dorpen in het noorden van Cambodja ver overd. Zo meldde de Cambod jaanse legergeneraal LongSerei Rath gisteren. De guerrillastrijders staan on der leiding van de eenbenige commandant Ta Mok. Bij de ge vechten die vrijdag begonnen zijn vijf regeringssoldaten ge dood. Volgens generaal Rath heeft het leger versterkingen naar het gebied langs de grens met Thailand gestuurd om de dorpen te heroveren. AP Advertentie Chico Navel- handsinaasappelen, net 2 kilo Doyenné du Cornice, handperen, kilo Argentijnse entrecote, 100 gram ®s®® Konijn, 500 gram-2?ff 6.75 kilo Uit de bedieningsafdeling: Q "7Q Jambon d'Ardennes, 100 gram ®a®®3r79" ZJ Cd Zalmmoten, verpakt, ca. 250 gram, per 100 grarrt299' A3/S 3.69 Ctl Slagroom, pak 12891 of .-ïft geklopte slagroom,J249T beker 0.5 liter Uit de diepvries: Cd Aardappelballetjes iL79j; -kroketjes 11.89) of -wafeltjes zak 450 gram Dolce Italia Tiramisu, bak 500 gram ®®o® l(j Uit de diepvries: Ola Viennetta, SeF diverse soorten Cd Hollandse Geitenkaas 48-t; Q Qrt .kilo®®» 229tri?.yu Mogen we u uitnodigen voor de Aanbiedingen gelden t/m dinsdag 24 december a.s. eestdagen? HH HARRY HUTJENS s

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 5