Wie controleert de controleur? sr. PZC Populaire astronoom Carl Sagan overleden Elektronische detentie: je bent je eigen cipier r A varia 4 Opsporingsbeambte doet boekje open over rijksdiensten het weer iri zeeland... OPRUIMING DELSCHER Heer Bommel en de wezelkennis puzzelen recept Snelle cumberlandsaus en in europa 0 r L- snelheidscontrole maandag 23 december 1996 van onze verslaggever Michel Brandsma Controlediensten van de overheid overtreden regel matig de wet. Het ontbreekt de controleurs en opsporingsbe ambten aan voldoende ambte lijke ethiek en ze schenden regelmatig de privacy van de burger. Dat schrijft voormalig opspo ringsambtenaar Jaap Spaans in een onlangs verschenen boekje over instanties als de FIOD, de Algemene Inspectiedienst, de Economische Controledienst en de Rijksverkeersinspectie. Volgens Spaans (49) moet de huidige warboel van opspo- rings- en controlediensten wor den vervangen dooreen Centra le Bijzondere Opsporingsdienst. Dat zou niet alleen een einde maken aan de onderlinge con currentie, maar ook goed zijn voor de democratische controle. Het is de derde keer dat Spaans in boekvorm zijn ongerustheid uitspreekt over de ethiek van de (controle)ambtenaar. Hij weet waarover hij praat, want hij was zelf vijf jaar opsporingsambte naar bij de politie en vijftien jaar bij de Rijksverkeersinspec tie. Nu staat hij op wachtgeld als gevolg van een reorganisa tie. Of hij gefrustreerd is? ,,Nee, ik had niet weg gehoeven. Ik heb zelf voor het wachtgeld geko zen." Niet frustratie, maar ongerust heid is Spaans drijfveer, zegt hij zelf. Hij is ongerust over de doelmatigheid, de ethiek en het democratisch gehalte van op sporing en controle. In zijn boekj e meldt hij dat er in Neder land 25.000 opsporingsbeamb ten werkzaam zijn bij tientallen inspecties die ressorteren onder (Advertentie) ministeries, lagere overheden, publiekrechtelijke lichamen en private organisaties als de Ne derlandse Spoorwegen, bedrijfsverenigingen en zelf standige bestuursorganen. Wie controleert deze controleurs? Bijna niemand, zegt Spaans. Privatisering ..Kijk naar de opkomst van al lerlei veiligheidsdiensten. Dat is een gedeeltelijke privatise ring van de rechtshandhaving waarop geen democratische controle is." Ook overheidsdiensten kunnen volgens Spaans in hoge mate hun gang gaan. Als voorbeeld noemt hij een gecombineerde bliksemactie door vier controle diensten bij drie aspergetelers in de buurt van Emmen. De ambtenaren stormen 's och tends vroeg onaangekondigd de akkers op om illegale asperge plukkers te betrappen. Die zijn er niet, en de telers beklagen zich over deze 'razzia'. Hen was niet verteld welke diensten ze op bezoek kregen, één teler wist tijdens de actie niet eens dat er controleurs op zijn veld liepen, de inspecteurs zouden verdach te plukkers hebben geselecteerd op uiterlijke kenmerken en na afloop van de actie lieten de in specteurs nauwelijks informa tie (zelfs geen telefoonnummer) achter. Spaans concludeert: er is te weinig overzicht van de contro lediensten en hun taken, een centraal aanspreek- en coördi natiepunt ontbreekt en er komt steeds meer wrijving tussen ethiek enerzijds pn het groeien de belang van doelmatigheid anderzijds. Concurrenten Zo goed is het met die doelma tigheid trouwens niet gesteld, blijkt uit een ander voorbeeld. Spaans: „Neem de rijtijdenwet. Die wordt gecontroleerd door drie instanties: de Rijksver keersinspectie die onder Verkeer en Waterstaat valt, de politie die onder Justitie en Bin nenlandse Zaken valt en de Ar beidsinspectie die onder Sociale Zaken valt. Dat zijn concurren ten van elkaar. Ik kan het weten. Ik heb zelf in een interdeparte mentale werkgroep gezeten." En dan zijn er nog de gevallen waarin opsporings- en contro lediensten domweg de wet over treden, zeker waar het de priva cy van de burger betreft. Spaans citeert uit het jaarverslag 1995 van de Registratiekamer: „Tus sen banken, verzekeraars, schade-experts, beveiligings bedrijven. recherchebureaus, politiekorpsen, bijzondere op sporingsdiensten, de Rijks dienst voor het wegverkeer, het GAK enzovoort bestaat een in tensief en ten dele illegaal gege vensverkeer. Waarom de overheid daar niets aan doet? Spaans begrijpt het ook niet. „Wanneer een oud-mi nister als Ter Beek of een oud- generaal als Couzy zijn memoi res schrijft, krijgt dat alle aan dacht. Maar wanneer een lagere ambtenaar zoals ik een boekje opendoet, is daar amper belang stelling voor." Enige belangstelling is er des ondanks toch wel, want Spaans' voorstel voor een Centrale Bij zondere Opsporingsdienst is in mei vorig jaar behandeld door de Vaste Kamercommissie voor Justitie. De commissie heeft het idee meegegeven aan de minis ter, dus wellicht gebeurt er te zijner tijd nog iets. Maarergsnel gaat het niet, beseft ook Spaans. Hij hoopt dat de publicatie van zijn nieuwe boekje (vorige week aangeboden aan Kamerlid Rou- voet) het onderwerp wat hoger op de politieke agenda kan zet ten. GPD VANDAAG vanaf 13.00 uur DAMESMODE Lange Vorststraat 12 - Goes 0113-227607 van onze verslaggever Ben Apeldoorn Carl Sagan. een van de be kendste astronomen van deze eeuw, is afgelopen vrijdag op 62-jarige leeftijd overleden. De Amerikaanse sterrenkun dige had medio december nog aanwezig willen zijn bij een ontmoeting tussen een aantal vooraanstaande sterrenkundi gen en theologen met NASA- directeur Daniel Goldin en vi ce-president Al Gore. Die bij eenkomst, had onder meer ten doel het belang van zoeken naar leven in de ruimte nog eens te onderstrepen. Maar Carl Edward Sagan was toen al te ziek om te komen. Hij leed al enige tijd aan kanker in het beenmerg, maar een acute longontsteking maakte toch nog een onverwacht einde aan zijn leven. Sagan kreeg in 1976 wereldwijde bekendheid tij dens de landingen van twee Vi king-robots op de planeet Mars. Hij maakte deel uit van het wetenschappelijke Viking team en trad ook op als weten schappelijk presentator in di verse populaire films die over Mars en de Vikings werden ge maakt. Toen kwam ook voor het eerst zijn bijna onstuitbare drang naar voren om zoveel mogelijk mensen te doordrin gen van het belang van pla- neetonderzoek. Cosmos Zijn echte doorbraak kwam echter vier jaar later toen hij de bijna legendarische TV-serie Cosmos presenteerde. Gezeten in een futuristisch ruimte schip, dat de vorm van een stralende ster had, nam hij honderden miljoenen 'aardlin- gen' mee op zijn vele reizen door ons zonnestelsel en naar de verste uithoeken van het heelal. In diezelfde periode publiceer de Sagan samen met nog vier wetenschappers het gerucht makende TTAPS-rapport waarin de klimatologische ge volgen van een kernoorlog door middel van een aantal scenario's werden toegelicht. Sagan was een stuwende kracht achter het SETI-pro- ject, waarin het zoeken naar tekenen die wijzen op het al dan niet voormalige bestaan van buitenaardse beschavin gen centraal stond. Hij was er zeker van dat er buiten de aar de nog vele miljoenen planeten zouden moeten zijn waar zich leven had gevestigd, intelli gent of niet. Desondanks was hij een scepticus ten aanzien van 'vliegende schotels' en de hele cultus daar omheen. Sa- gan's uitspraak, 'buitengewo ne beweringen vereisen bui tengewone bewijzen' is en wordt door veel wetenschap pers aangehaald. Pullitzerprijs Ondanks zijn drukke taken als planeetonderzoeker, directeur van het 'Laboratory for Space Research' van de universiteit van Cornell (sinds 1968) en president van de internationa le Planetary Society, wist Sa gan elf boeken te schrijven. Voor Draken van het Paradijs, waarin hij de ontwikkeling van de menselijke intelligentie beschreef, kreeg hij in 1978 de Pullitzerprijs. Sagan was ook voldoende we tenschappelijk geschoold op het gebied van de biologie en biochemie om met recht 'exo- bioloog' te worden genoemd. De Californische hoogleraar astronomie Frank Drake zei in het weekeinde dat het moeilijk zal worden mensen te vinden die Sagans toorts kunnen over nemen, 'vooral gezien de wijze waarop hij die al die tijd gedra gen heeft'. GPD Carl Sagan met een wereldbol van de planeet Mars. foto RTR GV:-;'G van onze verslaggever Barend Strang Is thuis zijn onder elektronisch toezicht een straf? Een van degenen die er het afgelopen jaar aan onderworpen is ge weest, zegt het zo: „Het lijkt als of je veel vrijer bent dan in een gevangenis, maar in wezen ben je je eigen cipier." Een ander: „Je bent vrij, maar ook nief vrij." De citaten staan in het onlangs gepubliceerde justitierapport over het experiment met elek tronisch huisarrest in de noor delijke provincies. Minister Sorgdrager heeft op grond van de ervaringen met deze experi menten besloten het systeem landelijk in te voeren. Elektronische detentie kan worden opgelegd aan mensen die tot een korte straf zijn ver oordeeld of personen die in de eindfase van een gewone gevan genisstraf zitten. Het doel ervan is helder iemand mag zijn wo ning niet verlaten, behalve op afgesproken tijden. Dus alleen wanneer het gaat om verplichte activiteiten buitenshuis, zoals het verrichten van werk, het volgen van een opleiding of het afleggen van een bezoek aan de huisarts. Daarnaast kan een (Advertentie) Kwaliteitsmodc voor OPRUIMINGSPRIJZEN Overhemden van ARROW-MELKA-EI.MIOR 59,- p/st 2 voor 110,- SCHIESSER ondergoed 2 stuks voor 21,95 WINTERJACKS vanaf 175,- herenmode 'De fwe/^met de feeding van (fosse Langt. 'Delft 46-fS MofoSeyeersstraat 4331 (VJ^Middetóurg telefoon 0118-613073 deel van de dag vrij besteedbaar zijn. Om de gewenste controle te kunnen uitoefenen, draagt de gene die onder toezicht is ge steld een zender in de vorm van een enkelband. Deze zender zendt gedurende 24 uur per dag twee keer per minuut een sig naal uit. Dit signaal wordt, wanneer de betrokkene thuis is, opgevangen door een ontvanger die in zijn woning staat opge steld. Via een telefoonlijn wordt het signaal doorgegeven aan een computer in de meldkamer van ADT Security Systems, een par ticulier beveiligingsbedrijf. De computer controleert of iemand op de afgesproken tijden thuis is en geeft een alarmmelding als dit niet het geval is. Stopzetting Bij overtredingen worden de re gels strikt toegepast. Wie een half uur verwijtbaar te laat thuis komt, krijgt een waar schuwing. Gaat iemand op nieuw willens en wetens in de fout of maakt hij een ernstige overtreding, dan volgt stopzet ting van het elektronisch toe zicht en terugplaatsing in een penitentiaire inrichting. De duur van deze vorm van de tentie bedraagt minimaal een maand en maximaal zes maan den. Wie voor elektronisch toe zicht in aanmerking wil komen, dient te beschikken over een ac ceptabele woon- of verblijf plaats in de regio waarin de proef loopt en over een goed functionerende telefoon. Ook dient er sprake te zijn van een zinvolle dagbesteding buitens huis, bij voorkeur ten minste twintig uur per week. Eventuele huisgenoten dienen met het elektronisch toezicht in te stem men. De verplichte aanwezig heid thuis van iemand geduren de een deel van de week kan namelijk een zware last op het gezin leggen. Zwaar Van de gedetineerden die zich vrijwillig aan het elektronisch toezicht hadden onderworpen gaven er - zo blijkt uit het on derzoeksrapport - zeven te ken nen dat het wat zwaarte betreft was tegengevallen. Men had zich van tevoren niet voldoende gerealiseerd wat het inhoudt veel thuis te moeten zijn en zich strikt aan regels en tijden te moeten houden. GPD Heer Bommel trad de herberg binnen, temidden van het gejuich der dorpelingen. Hij was daar zó van vervuld, dat de achterbakse hou ding van Edelhart, die met de waard stond te fluisteren, hem niet opviel. „Wat een aardige ontvangst", sprak hij tevreden. „Hier weet men tenminste wat een heer toekomt; Tom Poes kan er een voorbeeld aan nemen. Die zeurt er maar over, dat ik in gevaar verkeer. En weet je wat hij zei, neef? Hij beweerde, dat de grafelijke landerijen niet be staan!" De heer Van Wezel sprong op. „Dat gaat ver!", riep hij uit. „Maar ik zal een einde maken aan zijn lasterpraat. Olivier. Ik ga alles voor je komst in het stamslot gereed maken. Wacht hier op me!" Met deze woorden snelde hij de deur uit en sprong in de roomkleuri ge auto. Tom Poes, die gemelijk voor de herberg rondhing, zag hem temidden van rook- en benzinedampen wegrijden en zijn gezicht betrok nog meer. „Die heeft een nieuwe schurkenstreek bedacht", mompelde hij. „Het is duidelijk, dat hij heer Ollie uit de weg wil hebben voordat die over de grafelijke landerijen begint te zeuren. Maar nu hij even uit de buurt is zal ik misschien kunnen bewijzen dat die bezittingen niet bestaan. Als heer Bommel nu maar wil luisteren!" Heer Ollie zag er echter niet naar uit, dat hij belangstelling voor ver dachtmakingen had. Men kon hem voor het open raam van de her berg waarnemen, waar hij zich tegoed deed aan de spijzen en de drank, die de waard hem had opgediend. „Het is mooi om een Wezel te zijn", zo prevelde hij. „Wat jammer, dat mijn goede vader het niet mee kan maken wanneer ik mijn in tocht in het stamslot houd." 123456789 H SÉ HORIZONTAAL: I. Engels bier, kunsttaal; 2. uit geknipt bericht; 4. eminentie, afgelopen, tegenover; 5. vis, mestvocht; 6. sint, voor de middag; 7. plakband, gevoel; 8. loofboom, landtong, muzieknoot; 10. onruststoker; II. grootvader, ton. VERTIKAAL 1. Erg boos; 2. maanstand, in houdsmaat, spil, voorzetsel; 3. akelig, loofboom, graafwerk- tuig; 4. te kennen geven; 5. wa terkering, tijdperk; 6. soort spijker; 7. Europeaan, Japanse parelduikster, vreemde munt; 8. inhoudsmaat, ten laatste, stoomschip, rondhout; 9. aan tekening. Oplossing zaterdag: vrijwel o-p-a-e-e vorst-1-1 e-e-engel ravel-a-e --e--eton kelder a-e--o rondas JannyvanderLee_ Cumberland is een klassieke En gelse koude saus op basis van bessengelei, die bij koud vlees of paté wordt geserveerd. Deze snel le variant van de saus kunt u 1-2 dagen van tevoren al maken en goed afgedekt in een schaaltje in de koelkast wegzetten. Haal de saus enkele uren voor het serve ren uit de koelkast om op kamer temperatuur te komen. Ingrediënten: 1,5 eetlepel sinaasappelmarmela de 4 eetlepels bessengelei 2-3 eetlepels rode port 2 theelepels citroensap 1 afgestreken theelepel mosterd poeder Bereiding: Laat sinaasappelmarmelade, bes sengelei, rode port en citroensap op laag vuur zachtjes smelten. Roer het mosterdpoeder door de saus en schenk de vloeibare saus in een kommetje. Laat de saus af koelen en stevig worden. Heeft u geen mosterdpoeder tot uw beschikking, dan kunt u ook 'gewone' mosterd nemen. Reken dan op 0,5 - 1 eetlepel. Proef dan wel even of de Cumberland soms wat extra cayenne- of gewone pe per vraagt. Vandaag Het ziet er naar uit dat wij in Zeeland het komend etmaal de eerste ijsdag krijgen. De temperatuur zal in te genstelling tot gisteren niet boven de 0 graden uit komen. Dit koude weer, vooral veroorzaakt door de stevige wind, hebben wij te danken aan een hogedrukgebied met cen tra noord van Schotland en boven Zuid-Noorwegen en een lagedruk gebied dat boven de Golf van Biska je ligt en dat langzaam naar het oos ten trekt. Een bijbehorend front boven de Belgisch-Franse grens zorgt hier alleen voor hogere be wolking, maar met zon. De maxi mum temperatuur wordt 1 tot -2 graden. De noordoosten wind is vrij krachtig tot krachtig, 5-6 Beaufort, langs het strand af en toe hard, 7 Beaufort. Dit betekent een ge voelstemperatuurvan-8tot-10 gra den. Vanavond en vannacht zijn er enkele wolkenvelden maar het blijft droog. Het vriest licht tot matig met minima van -4 tot -6 graden. Nautisch bericht wind: noordoost krachtig tot hard, 6-7 Beaufort; zicht: uitstekend; tem peratuur van het kustwater: 4 gra den; afwijking waterstanden: lichte verlaging; maximum golfhoogte monding Scheldes: ruim anderhal ve meter. Vooruitzichten Voor dinsdag: Hogedruk ligt nu met centrum boven het noordelijk ge deelte van de Noordzee met een uit loper naar Polen. Lagedruk strekt zich uit vanaf de Golf van Biskaje naar de Balkan. Daartussen bevindt zich een krachtige ooststroming met koude lucht. Enkele wolkenvel den maardroog. De maximum tem peratuur ligt rond de -2 graden, de minima omstreeks -6. De oosten wind is vrij krachtig tot krachtig, 5-6, afnemend 4-5 Beaufort. Voor woensdag tot en met vrijdag: Aanhoudend koud met maxima van omstreeks-1 enminimarond-5gra- den. Wolkenvelden maar ook zon. -Geen sneeuw van betekenis. Eerste kerstdag wat minder wind, later draait de wind naar zuidoost en wordt 4-5 Beaufort. ZON EN MAAN Zon op 08.48 onder 16.38 Maan op16.00 onder 06.56 Hoog water uur cm uur cm Maandag 23 december Vlissingen 00.41 210 12.58 2131 Terneuzen 01.01 234 13.17 237 Bath 01.59 283 14.20 286 Roompot Buiten 00.35 161 12.55 163 Zierikzee 02.20 159 14.40 162 Wemeldinge 02.20 181 14.40 184 Philipsdam West 02.40 167 15.10 171 Dinsdag 24 december VM Vlissingen 01.29 218 13.45 223 Terneuzen 01.46 241 14.02 247 Bath 02.50 291 15.06 297 Roompot Buiten 01.25 165 13.40 171 Zierikzee 03.10 163 15.25 169 Wemeldinge 03.10 186 15.30 192 Philipsdam West 03.35 173 16.00 181 Laag water uur cm uur cm Maandag 23 december Vlissingen 07.05 170 19.26 180 Terneuzen 07.26 182 19.50 193 Bath 08.29 208 20.55 219 Roompot Buiten 06.55 122 19.15 131 Zierikzee 08.10 124 20.30 130 Wemeldinge 08.15 139 20.40 146 Philipsdam West 08.15 133 20.35 139 Dinsdag 24 december VM Vlissingen 07.46 182 19.59 180 Terneuzen 08.12 193 20.28 191 Bath 09.17 218 21.36 214 Roompot Buiten 07.35 131 19.55 129 Zierikzee 08.55 129 21.15 125 Wemeldinge 09.05 145 21.20 142 Philipsdam West 08.55 139 21.15 135 bewolkt regen zonnig l hagel TI 11 ,-~v'W opklaringen warmtefront windnchllng koufront x2 -7 |OPF gisl troi pre sch len zou wa: zijr ker sev op ont Ste stu sta. bes lel opi oj Toonder Studio's 19 temperatuur Vooruitzichten voor diverse landen geldig tot en met dinsdag: Finland: Maandag vrijwel overal droog. Dinsdag van het zuidwesten uit perioden metsneeuw.Tempera- tuur overdag meest tussen -10 en - 20 graden. Noorwegen: Eerst alleen in de kust gebieden een enkele sneeuwbui. Dinsdag ook elders sneeuw. Mid- dagtemperatuur vlak aan zee rond het vriespunt, landinwaarts matige tot strenge vorst. Zweden: Langs de Oostzee moge lijk wat sneeuw, elders droog en soms opklaringen. Dinsdag be wolkt en vooral in het noorden en midden sneeuw en vrij veel wind. In het zuiden dinsdag lichte, verder matige tot strenge vorst. Denemarken: Eerst vrij zonnig, rus tig en droog. Dinsdag kans op een sneeuwbui. Middagtemperatuur tussen 0 en min 4 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ier land: Langs de Noordzee en zuid kust kans op een winterse bui. El ders flink wat zon en droog. Een koude oostenwind. Middagtempe ratuur rond 3 graden, in Ierland en kele graden hoger. België en Luxemburg: Enkele wol kenvelden, maar ook geregeld zon. Waarschijnlijk droog. Een koude oostenwind. Middagtemperatuur iets onder het vriespunt. Noord- en Midden-Frankrijk: Wol kenvelden, in het noorden ook wat zon en meest droog, naar het zuiden toe af en toe regen, in de hogere de len van de Jura en Vogezen sneeuw. Kouder met dinsdag maxi ma tussen -1 in het oosten en plus 6 langs de kust. Extra koud door de stevige oostenwind. Portugal: Onbestendig en winde rig. Flink wat buien. Middagtempe ratuur aan de kust rond 15 graden. Madeira: Enkele regen- of onweers buien en tamelijk veel wind. Mid dagtemperatuur ongeveer 17 gra den. Spanje: Meest bewolkten vooral in het zuiden veel regen, mogelijk ook onweer. Aan de oostelijke costa's eerst ook zon. Middagtemperatuur landinwaarts rond 10 graden, aan de oostelijke en zuidelijke stranden ongeveer 15 graden. Canarische Eilanden: Wisselende bewolking en een enkele regen- of onweersbui. Middagtemperatuur rond 22 graden. Marokko: Westkust: vooral in het noorden flink wat buien, mogelijk met onweer en veel wind. Middag temperatuur op de meeste plaatsen tussen 15 en 20 graden. Tunesië: Maandag flink wat zon. Dinsdag wolken en vooral in het noorden grote kans op regen en mogelijk onweer. Middagtempera tuur aan de kust van 20 graden in het noorden tot 25 in het zuiden, dinsdag kouder. Zuid-Frankrijk: Aan de bewolkte kant en van tijd tot tijd regen. In de bergen boven de 1200 meter sneeuw. Iets kouder met maxima tussen de 8 en 13 graden. Mallorca en Ibiza: Aanhoudend kans op een regen- of onweersbui en een aantrekkende wind. Maxima ongeveer 16 graden. Italië: Half tot zwaar bewolkt en pe rioden met regen, in het noorden ook sneeuw. Sneeuwgrens dalend naar 1200 meter. Maandag indezui- delijke helft nog flink wat zon en droog. Middagtemperatuur in het noorden rond 5 graden, in de zuide lijke helft ongeveer 16 graden. Corsica en Sardinië: Bewolkt en en kele regen- of onweersbuien. Mid dagtemperatuur dalend naar 15 graden. Malta: Eerst vrij zonnig en een aan trekkende zuidenwind. Dinsdag wolken en een enkele regen- of on weersbui. Middagtemperatuur 20 graden, dinsdag enkele graden la ger. Griekenland en Kreta: Maandag eerst nog zon, maar van het noord westen uit wolken en buiige regen. Op Kreta meest zonnig en droog. Maxima ongeveer 18 graden. Turkije en Cyprus: Kusten: Perio den met zon en op de meeste plaat sen droog. Middagtemperatuur van 15 graden rond de Dardanellen tot 20 op Cyprus. Duitsland: In het zuiden bewolkt en hier en daar wat regen, sneeuw of ijzel. Naar het noorden toe enkele opklaringen en een straffe oosten wind. Middagtemperatuur onge veer-4 graden, maandag in het zui den nog plus 2. Zwitserland: Veel bewolking en af en toe regen of sneeuw, sneeuw grens dalend naar 1200 meter. Maxima in de dalen rond 5 graden, dinsdag in het noorden min 2. Oostenrijk: Veel bewolking en hier en daar sneeuw. Kouder met dins dag maxima van min 4 in het noor den tot 0 in het zuiden. Polen: Afwisslend wolkenvelden en enkele opklaringen en alleen in het uiterste noorden en later ook zuiden kans op een sneeuwbui. Middag temperatuur ongeveer -8 graden. Tsjechië en Slowakije: Wolkenvel den en een enkele sneeuwbui. Eerst kans op ijzel. Middagtemperatuur rond -5 graden en een koude oos tenwind. Hongarije: Bewolkt en hier en daar regen, sneeuw of ijzel: Kouder met dinsdag maxima tussen 0 en min 5. Straffe en koude oostenwind. he De politie kondigt voor vandaag de volgende snelheidscontroles aan: A2 tussen Amsterdam-Utrecht-Zaltbommel vice versa A12 - ter hoogte Arnhem A16 - ter hoogte van Breda A28 - ter hoogte van Leusden

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 4