Kok steunt voorstel van Melkert PZC KLEUR! Diefstal bij Rechercheteam schokt politie en vakbond OR. Slachtoffers vliegramp Faro herdacht Geen strafvervolging Gerrit van der Valk Kroatische kinderen op kerstbezoek binnenland maandag 23 december 1996 Dienstplichtigen blijven nodig Politie schiet op man Daling aantal gestolen auto's Aandacht voor drugsopaatjes Miljoenste bezoeker Kerstcircus Premier vraagt om wapenstilstand in conflict over minimumloon maandag 23 december 1946 Baby blijkt slachtoffer van misdrijf 'n Kleurrijke Kerstshoui! LAREN - Nabestaanden van slachtoffers en overlevenden van de vliegramp in het Zuid-Portugese Faro herdenken zaterdag tijdens een stille wake in de basiliek van Sint Jan in Laren voor het vierde jaar de 56 mensen aan wie het ongeluk het leven kostte. De DC10 Anthony Ruys van Martinair stortte op 21 december 1992 neer op de landingsbaan van Faro. Het extreem slechte weer met plotselin ge windstoten is de officiële oorzaak van het ongeluk. Een deel van de inzittenden denkt nog steeds dat ook de cockpitbemanning grote fouten maakte. foto Marcel Antonisse/ANP DEN HAAG - Chef defensiestaf H. van den Breemen, de hoog ste militair in Nederland, denkt dat de geneeskundige troe pen van het beroepsleger niet zonder ex-dienstplichtigen kunnen. Als het leger aan meer vredesmissies moet deelne men. is de inzet van de ex-dienstplichtigen (reservisten gehe ten) onontbeerlijk. Genei-aal der mariniers Van den Breemen zei dat zaterdag tegen de Wereldomroep. Na de dienstplicht blijven militairen nog een tijdje oproep baar als reservist. De reservisten van de geneeskundige troepen zijn vooral men sen met een specialistische opleiding (bijvoorbeeld artsen). Volgens Van den Breemen kampen de geneeskundige troepen op dit moment met een tekort aan kundig personeel, omdat de nieuw geworven manschappen over het algemeen laag ge schoold zijn. ANP DELFT - Een 28-jarige man is gisteravond gewondgeraakt door een kogel uit een politiepistool- De schietpartij vond plaats voorde deur van een woning in Delft. De man is per am bulance naar een ziekenhuis in Rotterdam gebracht. Volgens een woordvoerder van de politie is zijn toestand redelijk. Volgens de zegsman bedreigde het slachtoffer de politieman met een mes op het moment dat hij vergezeld van twee andere agenten de woning uitkwam. De agent loste twee schoten. De man werd geraakt in arm en onderbuik. De politie was met vier mensen naar de woning gegaan, om dat daar een hevige ruzie aan de gang was. Het slachtoffer leek aanvankelijk zonder problemen mee te gaan met de agenten. Buiten trok hij echter het mes. Volgens de politie woordvoerderkon de agent 'geen kant meer op'. ANP DEN HAAG - Het aantal autodiefstallen daalt flink. In de eerste maanden van dit jaar zijn 23.901 auto's gestolen, 2.500 minder dan in dezelfde periode van 1995. De stichting Ver miste Auto Register (VAR) heeft die cijfers zaterdag bekend gemaakt. Volgens de VAR is 66,7 procent van de gestolen auto's uitein delijk weer teruggevonden. Vorig jaar lag dat percentage in de eerste negen maanden iets hoger: 69 procent. ANP HAARLEM - De Haarlemse advocaat mr. J. Gaasbeek heeft in een brief aan de Surinaamse president Wijdenbosch en minis ter van Justitie Sjak Shie aandacht gevraagd voor een nieuw fenomeen in de drugssmokkelarij: argeloze bejaarden die met partijen harddrugs op pad worden gestuurd. Volgens de jurist moet de regering actie ondernemen om deze nieuwe trend te gen te gaan. Gaasbeek is raadsman van vier bejaarde Surinamers in de leeftijd van 65 tot 76 jaar die vorige maand op Schiphol zijn aangehouden. In hun bagage zat cocaïne. Volgens de advocaat gaat het om onnozele 'opaatjes' die mis bruikt zijn door drugsbazen. ANP ROTTERDAM - Het jaarlijkse kerstcircus in de Rotterdamse Ahoy' bereikte gisteren tijdens de eerste voorstelling in 1996 een mijlpaal: de organisatie begroette de miljoenste bezoeker sinds het circus 25 jaar geleden begon. Een gezin uit Capelle aan den IJssel mag op kosten van het circus een weekeinde naar Euro Disney. Het evenement vond in 1971 voor het eerst plaats. De enige voorstelling in dat jaar trok bijna 6.500 mensen. Het aantal voorstellingen is inmiddels uitgegroeid tot achttien per jaar. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Minister-president Kok vindt dat D66 en de VVD minister Mel kert van Sociale Zaken en Werkgele genheid het voordeel van de twijfel moeten geven bij zijn wetsvoorstel om niet alle langdurig werklozen in aan merking te laten komen voor een kor ting op het minimumloon. Dat zei Kok zaterdag voor de TROS-radio. De premier refereerde aan het conflict tussen de PvdA en haar coalitiepart ners D66 en VVD. De PvdA vindt dat langdurig werkloze kostwinners niet verplicht kunnen worden om voor 70 procent van het minimumloon te gaan werken. Als dat wel gebeurt, dan komt een kostwinner onder het sociaal mini mum terecht, waardoor hij alsnog een aanvullende uitkering moet aanvra gen. D66 en de VVD wijzen echter op af spraken in het regeerakkoord. Daarin staat dat werkgevers in ruil voor inten sieve begeleiding langdurig werklozen in dienst moeten kunnen nemen voor minder dan het minimumloon. Dat geldt niet alleen voor alleenstaanden, maar ook voor kostwinners. Het gaat om een tijdelijke korting van twee jaar. Dit moet een bijdrage leveren aan het bestrijden van de grote werkloosheid aan de onderkant van de arbeidsmarkt. Afgelopen week werd duidelijk dat maandenlange onderhandelingen tus sen de coalitiepartijen niets hebben op geleverd. Voor D66 is nu de maat vol. Deze partij wil de zaak in de Kamer uit vechten. Samen met de VVD en de op positionele CDA kan het dan rekenen op een Kamermeerderheid. Wapenstilstand Kok sluit niet uit dat dit weer een lastig probleem gaat worden binnen de coali tie. Hij onderstreept dat er bij het aantreden van zijn kabinet een wapen stilstand is gesloten over het mini mumloon. D66 en de VVD waren voor verlaging, de PvdA was daar mordicus tegen. Dispensatie De wapenstilstand houdt volgens Kok in dat niet het minimumloon zelf om laag gaat, maar wel de kosten voor de werkgever. Ook moet het onder bepaal de voorwaarden mogelijk worden om dispensatie op het minimumloon tot stand te brengen. De premier spreekt van stringente voorwaarden: „Het is niet zo dat elke langdurig werkloze voor minder dan het minimumloon moet gaan werken." De premier roept de VVD en D66 op om de wapenstilstand zo te laten tot het nieuwe regeerakkoord. Hij wil deze partijen „ernstig vragen om minister Melkert op dit gevoelige punt van soci aal beleid het voordeel van de twijfel te geven." Kok vindt dat terecht. Hij laat door schemeren dat WD -minister Zalm van Financiën en D66-minister Wijers van Economische Zaken op hun beleidster reinen ook voluit worden gesteund. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Justitie ziet af van strafrechtelijke vervolging van Gerrit van der Valk, oud-top man van het gelijknamige ho telconcern, en diens zoon Ad. Het Openbaar Ministerie in Den Haag heeft de twee dat afgelo pen wÈëk laten weten, zo heeft de advocaat van de twee, mr. J. Hertoghs, zaterdag gezegd. Het Openbaar Ministerie in Den Haag wilde het zondag niet be vestigen. Persofficier van justi tie mr. Horstink is boos op de raadsman. ,,,We hadden de af spraak dat Justitie maandags ochtend mededelingen zou doen en dat niemand voor die tijd iets zou zeggen." Werkstraffen Met het afblazen van de vervol ging zijn er geen strafzaken meer tegen leden van de familie. In juni dit jaar veroordeelde het hof in Den Haag vier mannelij ke leden van de familie tot boetes en gevangenisstraffen wegens fraude met belastingen, premies en omzetten tussen 1990 en 1994. Het gerechtshof zette de celstraffen tot grote opluchting van de familie om in werkstraf fen. Drie vrouwelijke Van der Valk-familieleden werden vrij gesproken. Tegen Gerrit en Ad van der Valk liep een j ustitieel onderzoek we gens hun financiële belangen in het buitenland. Volgens advo caat Hertoghs ziet het OM geen reden voor strafvervolging. De zaken zijn volgens hem fiscaal op te lossen. Justitie heeft Van der Valk ja renlang op de hielen gezeten. In 1994 gingen justitie en de Fiod grootscheeps tot de aanval over. In diverse motels namen ze de complete boekhouding in be slag. Bij een van de Van der Val ken thuis vonden ze 5,5 miljoen gulden. Vijftien mensen werden aangehouden. De familiehoof den Arie en Gerrit werden op een tropisch strand in de kraag gegrepen en met veel publiciteit overgebracht naar de gevange nis in Scheveningen. De familie was boos. Volgens Gerrit van der Valk zat de Voe dingsbond FNV achter de „raz zia's" op zijn bedrijf. Hij pleitte voor afschaffing van de bond, die zijn kritiek op de „asociale" werkomstandigheden binnen het hiërarchisch concern nooit onder stoelen of banken heeft gestoken. Akkoord De familie trok lering uit de af faire. Nog voor het hoger beroep sloot ze een akkoord met de fis cus over een naheffing van 213 miljoen gulden. Arie en Gerrit gaven de leiding over aan de jongere garde. Ten slotte ging de ondoorzichtige structuur van het concern op de schop. ANP MAARSENBROEK - Een bekertje chocolademelk en een foto-album van het gastgezin waar ze zullen worden ondergebracht, vorm den de eerste kennismaking na aankomst van een veertigtal kinderen uit een vluchtelingenkamp in Kroatië, zondagochtend in Maarsenbroek. Zo'n 160 kinderen zijn in Nederland gearriveerd vanuit voormalig Joegoslavië om op uitnodiging van Pax Christie hier bij gastgezinnen een kerstvakantie van drie weken door te brengen. foto Aldo Alessi/ANP van onze verslaggever 'Wilco Dekker DEN HAAG - D66 moet meer kiezen en niet 'compromiezen'. Dat zegt de nieuwe partijvoor zitter Tom Kok in het partijblad HEESWIJK-DINTHER - Een vrijdagavond in de Noord-Brabantse ge meente Heeswijk-Din- ther dood gevonden baby, blijkt een onnatuurlijke dood te zijn gestorven. Depolitie heeft zondagla- ten weten dat er sprake is 'va,ri een misdrijf. Het gaat .om een jongetje van enke le weken oud. Hoe de baby aan zijn einde is gekomen, is niet bekendgemaakt. Het lijkje werd vrijdag avond ontdekt in een beauty-case die verpakt was in een vuilniszak. De politie vermoedt dat het lichaam daar enkele we ken gelegen heeft. Het Gerechtelijk Labora torium in Rijswijk is za terdag begonnen met een onderzoek van het lijfje. De politie heeft een re chercheteam van tien mensen op de zaak gezet. De politie is onder meer nog op zoek naar de moe der van het kind. ANP Democraat. Volgens de kersver se D66-voorman is de partij op een aantal punten niet duidelijk genoeg. „De kiezer kan ook niet zeggen: 'Ik kies voor de Pvd66'. Die moet ook kiezen en als die dat kan, dan kunnen wij dat ook". Volgens Kok (39), in het dage lijks leven topman van de Friese verzekeraar FBTO, moeten de Democraten vaker kiezen voor een fundamenteel debat. „Als je een verschil van mening hebt, ga dan niet meteen voor de mid denweg. Als je dat te vaak doet, staat op een gegeven moment niemand meer achter het beleid. Kies vaker voor een fundamen teel debat. Stel elkaar voortdu rend vragen en probeer de ver schillen heel scherp te stellen. Maak daarna een keuze als D66'er en leg uit waarom," al dus Kok in het partijblad. Peilingen Hiermee mengt de nieuwe voor zitter zich in de discussie over het wat bleke profiel van de kleinste regeringsfractie, waar delen van de partij zich in de aanloop naar de verkiezingen van 1998 grote zorgen over ma ken. D66 blijft in de peilingen steeds achter bij de beide rege ringspartners PvdA en WD. Die staan op kleine (PvdA) tot forse (VVD) winst, terwijl de Democraten voortdurend plus minus vijf van de huidige 24 Ka merzetels in zouden moeten le veren. Kok wil wel meer direct contact met de D66-leden. Daarom zal hij elke week een telefonisch spreekuur van een uur met de voorzitter instellen. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Bij een inbraak in een vestiging van het Landelijk Rechercheteam in Zeist hebben onbekenden in de nacht van zondag 15 op maandag 16 de cember twee draagbare compu ters en drie wapens buitge maakt. Ook is een kleine kas meegenomen waarin wat geld en betaalmiddelen zaten. De re giopolitie in Utrecht heeft de diefstal in onderzoek. Volgens woordvoerder A Fol- gerts van het Korps Landelijke Politiediensten (KLPD)die pas in het afgelopen weekeinde me dedelingen deed over de in braak, maakt de politie zich ernstig zorgen over de diefstal niet in de laatste plaats om de persoolijke veiligheid voor de politiefunctionarissen. Wij houden rekening met alle scena rio's, aldus Folgerts. Voorzitter Hans van Duijn van de Nederlandse Politiebond (NPB, de grootste politievak- bond) vindt echter dat de KLPD zich 'kapot moet schamen' dat zo'n inbraak mogelijk is ge weest. Hij gaat ervan uit dat alle informatie in de lap-tops geco deerd is en bekend is bij de poli tie. Hij gaat er ook van uit dat - als er namen van politiemensen en informanten op voorkomen - deze daarover inmiddels af doende zijn geïnformeerd. „Als dat niet geval is, is men zeer dom." Het kan om een gelegenheidsin braak gaan maar, waar men het meest voor vreest, ook om een inbraak door de georganiseerde criminaliteit. Want de spullen lagen bepaald niet voor het op rapen. De LRT-woordvoerder wees er op dat ze zijn ontvreemd uit een „kluisachtige situatie". Alarm Het particuliere beveiligingsbe drijf Group 4, dat het bezochte pand in de gaten houdt, treft overgens geen blaam. Deze dienst werkt 's nachts niet. Bij het eigen politiebedrijf, dat de alarmopvolging 's nachts regelt, (Advertentie) Sluiting PZC-kantoren De PZC-kantoren in Middelburg. Vlissingen, Goes, Terneuzen en Axel zullen dinsdag 24 december a.s. vanaf 16.00 uur gesloten zijn. De directie. is de alarmmelding wèl overge gaan maar men blijkt te laat te hebben gereageerd, aldus Fol gerts. Van Duijn (NPB) reageert schamper. Ook voor het falend bewakingsplan „heeft hij geen woorden. Men moet zich diep schamen". In verband met het onderzoek wil de KLPD niet zeggen op welke manier de inbraak is uit gevoerd en hoe laat dat is ge beurd. „De wapens die zijn ge stolen, waren in gebruik bij het Landelijk Rechercheteam. In kan niet zeggen welke informa tie in de computers was opgesla gen. We zijn niet gelukkig met deze situatie. In verband met het onderzoek doen we verder geen mededelingen," aldus de woordvoerder. Het gebouw in Zeist van het Landelijk Rechercheteam, op gezet om de georganiseerde mis daad landelijk te bestrijden, is één van de vestigingen die het KLPD gebruikt. „De lokaties maken wij liever niet bekend. De inbraak is echter niet in het hoofdkwartier gepleegd. Er zijn evenmin aanwijzingen dat die ven hulp van binnenuit hebben gekregen." ANP Aardbeving Een grote aardbeving in Japan heeft het leven gekost aan zes honderd mensen. Een vloed golf die ontstond door de aard beving, is acht kilometer diep het land in gestroomd. Vijfdui zend gebouwen zijn vernield, honderdduizend beschadigd. Het was de zwaarste aard schok in Japan sinds 1923. Indo-China In Indo-China is het na weken van incidenten tot openlijke vijandelijkheden tussen de Franse koloniale overheid en nationalistische troepen geko men. In de buurt van Hanoi en aan de oostkust wordt op vrij grote schaal gevochten. De na tionalisten, die de republiek Directie: K. Scherphuis, W F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: A. L. Oosthoek M. van Zuilen (adjunct) Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, Tel. (0118) 484000, Redactiefax: (0118) 470102. 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur. in het weekeinde- verwijzing via de telefonische boodschap op de kantonen. Vlissingen: Oostsouburgseweg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. (0118) 484000. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg. Tel. (0118) 681000. Goes: Voorstad 22, 4461 KN Goes. Tel. (0113) 273000. Terneuzen: Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen. Tel. (0115) 694457 Hulst: Servicepunt: Boekhandel Duerinck, Gentsestraat 12, Tel. (0114)314058. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel (0115)568000. Zierikzee: Oude Haven 41 4301 JK Zierikzee. Tel. (0111)415380. Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Openingstijd Zierikzee 8.30-17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Vietnam hebben uitgeroepen, hebben de Fransen in de stad Vinh zelfs tot overgave ge dwongen. Er zijn 89.000 man schappen onder Frans com mando, maar volgens deskun digen zijn er 200.000 meer no dig om Indo-China te herove ren. IJspret Op diverse plaatsen in Zee land zijn ijsbanen gevormd waar gretig gebruik van wordt gemaakt. In Vlissingen is de Spuiboezem onder water ge zet, waarna de kinderen op de zo ontstane ijsbaan mee kun nen doen aan hardrijwedstrij den. Inmiddels is de wind naar het zuiden gedraaid en wordt er dooi verwacht. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14 00 'uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. (0118) 484000. Fax(0118)470100 Abonnementsprijzen: per kwartaal 92,85, franco per post 122,00, per maand 34,00 per jaar 356,50, franco per post 471,50; bij automatische afschrijving per termijn 1,50 korting losse nummers maandag t/m vrij dag 1,75, zaterdag 2,50 p.st. (alle bedragen inclusief 6 pet. btw). Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 176 cent per mm; minimumprijs per advertentie 26,40; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 7,- meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. btw). Giro: 35 93 00. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B. V. Vlissingen PZC-ombudsman: C. van der Maas. Auteursrechten voorbehouden Uitgave PZC PAAUWE IN ZO N NE M AIRE BEKENT 23 December: extra koopmaandag! Beide Kerstdagen gesloten D E C E H B E R Zuuiwcg 20A, Zonnemaire. Tel. 0111-401318. Vrijdag kooptvvov.d. Ruime parkeergelegenheid. Tegenwoordig goed bereikbaar per openbaar vervoer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 3