Het kwijl loopt je in de mond Publiek op Sas' popfestival ontdooit pas na twaalven -fPZC De Russische ziel blijft op afstand zeeland agenda geslaagd Man gewond bij ongeval Koren nemen afscheid van dirigent Beekman G. Engels koninklijk beloond voor inzet kunst cultuur I9( maandag 23 december 1996 z11 EVENEMENTEN BAARLAND - Ger. kerk, 19.30 uur; Volkskerstzang met muziekver. Prinses Juliana; HEINKENSZAND - RK kerk, 20 uur; Vocaal ensemble Musica Cordis met Lessons en Carols; MIDDELBURG - Nieuwe kerk, 20 uur: Kerstconcert jongerenkoor Matthanja e.a.; OOSTKAPELLE - Zionskerk, 20 uur: Volkskerstzang m.m.v. brassband Crescendo, kinderkoor De Duinflui ters e.a.; VLISSINGEN De Ruijterplein/Nieuwendijk, 10-21 uur: Kerstmarkt; BERGEN OP ZOOM - Roxy, 14 en 18.45 uur: De klokkenluider van de Notre Dame; Matilda; 21 uur: The long kiss goodnight; Sleepers; Cinemactueel, 12.30, 14.30, 17, 19 en 21.30 uur: Jingle all the way; 13, 15 en 17.30 uur: De klokkenluider van de Notre Dame; 16.30,19.30 en 21.45 uur: Daylight; 12.30 en 14.30 uur: De avonturen van Pinokkio; 19.15 en 21.30 uur: The hunchback of Notre Dame; GOES - Grand, 14 uur: De klokken luider van de Notre Dame; 20 uur: Evita; HULST - De Koning van Engeland, 14 uur: De avonturen van Pinokkio; De klokkenluider van de Notre Da me; 14 en 19 uur; Matilda; 14,19 en 21.30 uur: Jingle all the way; Day light; Evita; 19 uur: The nutty profes sor; 19 en 21.30 uur: The long kiss goodnight; 21.30 uur: Sleepers; The hunchback of Notre Dame; MIDDELBURG - Cinema, 20.30 uur: Mephisto; VLISSINGEN - Alhambra, 13.30 en 16 uur: De klokkenluider van de No tre Dame; De avonturen van Pinok kio; Matilda; 13.30, 16 en 19 uur: Jingle all the way; 19 en 21.30 uur: Evita; Daylight; The long kiss good night; The hunchback of Notre Da me; TENTOONSTELLINGEN BURGH-HAAMSTEDE - De Bewaer- schole, 13.30-16.30 uur: Kerstgroe pen- en stallen (t/m 6/1 GOES - Stadskantoor, 9-17 uur: werk van leden Goese Kunstmarkt (t/m31/1); HEINKENSZAND - Gemeentehuis, 8.30-12.30 uur: AmbachtZeven met handbedrukte stoffen toegepast in het interieur (t/m 31/12); Bibliotheek, 14-16 uur: Nellie Grim, aquarellen (t/m 31/12); KAPELLE - Gemeentehuis, 8.30-12 en 13-16 uur: Fotowerk Fotoclub Valkenisse (t/m 27/12); MIDDELBURG - Zeeuws Museum, 10-17 uur: Johannes Goedaert (schilder en entomoloog) en aan winsten 17e eeuwse schilderkunst (t/m 5/1Singles, De keuze van Lex ter Braak (t/m 12/1); Zeeuwse Bibliotheek, 17.30-21 uur: 'Werd verwacht, affiches in beeld' (t/m 28/12); Fotosequentie Fata Morgana van Barbara Jean Galerie Het Gouden Briefke, 13- 17.30 uur: A. van Dijke, schilderijen en J. Notschade, keramiek (t/m 9/1 OOSTBURG - Den Hoekzak, 10-12 en 14-17 uur: Marc de Klijn en Lous Schreurs (schilderijen), Henny de Klijn (keramiek) t/m 12/1; SLUIS - Raadskelder, 14-17 uur: Cies Bauer-Verkest, schilderijen, te keningen en lithografieën (t/m 5/1); VLISSINGEN - Stedelijk Museum, 10-17 uur: 'Scheepswerven in Zee land'(t/m 19/1); Gemeentearchief, 9-16.30 uur; 'Col lectie van der Burght, een persoon lijke zienswijze op de Tweede We reldoorlog' (t/m 10/1); Bellamy 19, 10-17 uur: Hans Bom- meljé, Wim Bakker en Menno de Nooijer, schilderijen en beelden (t/m 5/1); YERSEKE - Museum, 10-16 uur: 'Yerseke en de visserij op de Oos- terschelde' Frederik J. Weijs, aqua rellen (t/m 16/8/97); ZIERIKZEE - Galerie Galerij, 13-16 uur: Gust Romijn, van computer print tot schilderij (t/m 30/1 't Lange Uus, 13-18 uur: Schilderij en van Ilse van Loo (t/m 15 maart); HULPCENTRA Alarmnummer voor geheel Zee land: tel. 06-11. Centraal Meldpunt Milieuklachten Zeeland, tel. 0118 412323. SOS Telefonische Hulpdienst Zee land, tel. 0118 615551 (dagen nacht bereikbaar). Chr. Hulpdienst Zeeland voor men sen in nood, tel. 0118 636251, van 10.00-14.00 en 20.00-23.00 uur, weekends van 20.00-23.00 uur. Stichting Blijf van m'n lijf Zeeland, tel. 0118 469869 (dag en nacht be reikbaar). Kindertelefoon Zeeland, tel. 06 0432 (gratis), dag. van 14.00-20.00 uur. Bureau Vertrouwensarts Kinder mishandeling, tel. 0118 628800. Aids Infolijn, tel. 0118 638384. Aan de Technische Universiteit Eindhoven is de 24-jarige P. M. C. Mol uit Baarland geslaagd voor het afsluitend examen Scheikundige Technologie met als afstudeerrich ting Milieubiotechnologie. De politie houdt vandaag snel heidscontroles op de N59 tussen Zierikzee en de Stormvloedkering. van onze verslaggever Jacques Cats VLISSINGEN-„Nee", zei die mevrouw, duidelijk hoorbaar voor anderen, toen ze in de su permarkt een kennis tegen het lijf liep, „mij krijgen ze niet meer zo gek. Ik houd het met de feestdagen een beetje rustig. Geen zoveel- gangen- menu's, stapels cadeaus onder de boom en het hele huis versierd met ballen, takken en lichtjes tot buiten toe. Al die overdreven opsmuk. Daar doe ik niet meer aan mee!" Die mevrouw beseft wellicht niet dat ze in een luxe positie vertoeft. Zij kan nog kiezen. Een steeds groter wordende groep heeft niks meer te kiezen. Bosjes mensen moeten het ge woon doen met wat ze hebben. En dat is weinig. Aan de onder kant van de samenleving is daarom niet overwegend vol voorpret van 'hè, ja dat worden weer sfeervolle tijden' naar het slot van december toegeleefd. Gelaten, knarsetandend of verdrietig is daar kennis geno men van de niet te ontlopen commerciële uitingen vol na drukkelijke verwijzingen naar de naderende feestelijkheden. Stemmig versierde winkel straten, geluiden van rinkelen de sledebellen en ijle kinder stemmetjes, etalages die uitpuilen van lekkernijen en glitterkleren. Bij thuiskomst blijkt de deurmat andermaal vol te liggen met folders die herinneren aan waar je moet zijn om al die ter veraangena ming strekkende goederen aan te schaffen en heeft de tv nog meer van hetzelfde in petto. Daggeld Bezitters van een smalle beurs worden beheerst door de klem mende vraag: hoe overleef ik de feestdagen? Als je gemiddeld niet meer dan vijf tientjes per week aan eten hebt te besteden kan het een ware kwelling zijn om te worden geconfronteerd met kleurige folders van de su permarkt. WAO'er Gerard uit Middelburg roept het uit: „Wat heb ik aan een aanbieding van een met amandelspijs gevulde banketstaaf voor 7,50. Dat is bijna mijn daggeld." Gerard bladert in de folder en kijkt bij de tips. „Een mooi tus sendoortje", leest hij hardop. De arme kant van de samenleving wordt in deze dagen extra gekweld door beelden van luxe en overdaad. foto Ruben Oreel. zijn de kleine dingen die het doen. Die kleine dingen kun nen voor mij het kerstfeest ge slaagd maken." Gerard pleegt in deze dagen zo min mogelijk in het centrum te komen om maar niet met al die pracht en praal te worden ge confronteerd waar hij niet in kan meedelen. Maar toen hij er toch even moest, zijn heeft hij het niet kunnen laten een bege rige blik in de uitstalkast van het modemagazijn te werpen. Wat zou hij zich graag eens wil len opdirken. Even wat anders aan dan die door het wassen verbleekte en pluizige truien. Een wijle halt houdend bij de kledingzaak heeft Gerard ze gezien: de ontevreden gezich ten van het pubhek dat uit de winkel kwam. En hij heeft het zich afgevraagd: kunnen jullie nog wel lachen? Hebben jullie nog wel plezier in het feit dat jullie het geld schijnen te heb ben om iets te kopen. „Op zo'n moment zou ik die mensen wel door elkaar kunnen rossen en zeggen: ldjkeens watjij hebt en wat een ander moet ontberen. Wees daar dan blij mee." Bij Gerard is zojuist het Leger des Heils langs geweest om een kerstpakket af te leveren. Alsof het cadeautjes zijn stalt Gerard de artikelen uit op tafel: een blikje ragout, een pakje pastei bakjes van bladerdeeg, een blikje zalm, perziksap. Behalve blijdschap - ik kom aan dat soort dingen nooit toe' - roept de aanbieding van het kerstpakket ook nog een ander gevoel op. Gerard: „Het bete kent een confrontatie met je zelf. Je situatie komt zo haar- scherp naar voren. Je stelt voor jezelf vast dat je kennelijk zo diep bent gezonken dat je je die dingen niet meer kunt permit teren. Tk zou het hef st voor me zelf zorgen. Maar nu ik dit pak ket krijg zeg ik: Goh zeg, hé dat is leuk". Knagen Overdaad, luxe: als de feestda gen er straks weer op zitten, worden mensen die chronisch slecht bij kas zitten even niet meer zo gekweld. Maar het ge mis aan financiële armslag blijft knagen. En daarmee ook de woede over zinloze geldsmijterij op velerlei ge bied. Belachelijk vindt Gerard het als een krantenbericht ge wag maakt van het overbren gen van een in benarde omstandigheden geraakt zee hondje vanuit de Zeeuwse wa teren naar het opvangcentrum in Pieterburen. Per helicopter. Gerard stelt het voorop: „Elke vorm van leven heeft recht op overleven. Maar of dat nu op deze manier moet.. Van de helft van het geld voor zo'n vlieg- tochtje moet ik een maand rond komen. De verhoudingen zijn niet meer scheef, ze zijn totaal uit hun verband". „Een warm hamrolletje met bleekselderij en hazelnoot. Mmmm. Lijkt me lekker. Kost wel 1,50 per persoon. Dan hebben we dus met z'n tweetjes al drie gulden besteed aan een tussendoortje. Om over het hoofdgerecht nog niet te pra ten." Hazenrug, wordt daar voor in de folder als suggestie aangedragen. Met mosterd saus. Ongeveer 12,50perper- soon. „Moet je kijken", zegt Gerard, de kleurige folder met een smakelijke afbeelding van het gerecht omhoog houdend. „Het kwijl loopt je in de mond. Ik kijk bever in die eenvoudige krantj es die in twee kleuren zijn uitgevoerd. Dan drukken ze je tenminste wat minder op de feiten." Lichtpuntjes Als de samenleving te verdelen is in de 'have's en have nöt's' be hoort Gerard onmiskenbaar tot de laatste categorie. Hij kan zich totaal geen financiële uit spattingen permitteren maar ziet, al relativerend, toch licht puntjes die hem met warme gevoelens doen omringen. Re lativeren is gewenst. Gerard daarover: „Dat leer je wel, wil je niet verzuren en nog meer in de neerwaartse spiraal raken. Als je niet meer kunt lachen, ben je nog armer. Er zijn altijd mensen die het veel slechter hebben. Dus wat zal ik moppe ren." Gerard heeft het voor zichzelf vastgesteld: „Ik vier op een ple zieriger manier kerstfeest dan waar de rijkdom overvloedig op tafel staat. Het feit dat mijn studerende zoon dan thuis komt is heerlijk. Dat is mooier dan de grootste cadeaus die bij een ander onder de kerstboom liggen. We steken een kaarsje aan, zitten samen aan tafel. Wat wil je in feite meer? Saskia en Serge hebben het destijds mooi verwoord in hun lied: het KOEWACHT - Een automobilist uit Axel is vrijdagavond gewond geraakt bij een eenzijdig ongeluk op de Fortdijk bij Koewacht. De auto van de man raakte van de weg en botste tegen een boom. Hij is met heupletsel en snijwonden overgebracht naar het ziekenhuis in Terneuzen. De Axelaar bleek onder invloed van alcohol te verke ren, zodat hij tevens een bloedproef moest ondergaan. De auto werd bij de botsing volledig vernield. TERNEUZEN, Zuidlandthea- ter Liefde op de Krim; tekst Slaxoo- mir Mrozek, regie Joanna Bils- ka, uitgevoerd door het Haar lems Toneel met onder meer Gees Linnebank, Jeróme Ree huis, Nelly Frijda, Teuntje de Klerk en anderen. door Trees van Herpen In het eerste bedrijf van Liefde op de Krim zegt Iwan Nikola- jewitsj: „Russen denken met hun ziel, Westerlingen met hun verstand". Daarmee schept hij een afstand die gedurende het hele spel blijft bestaan. Gees Linnebank is meesterlijk in de rol van Iwan, geslepen, treiterend en charmant tegelijk. Toch kan die prestatie het ge voel niet wegnemen dat er geen aansluiting is met onze wereld. Het is 1910, in pension 'Nice' op de Klim filosofeert een vakan tievierend gezelschap rond de samovar. De sfeer is broeierig. Tatjana, heimelijk verliefd op Pjotr, verwoordt de stemming heel algemeen: „Verbeter de we reld, dan verbeteren de mensen vanzelf ook." Maar niemand weet hoe. Dan komt een potsier lijke Lenin ten tonele. „Te vroeg", oordeelt het gezelschap, maar de verandering is onaf wendbaar. Drie bedrijven heeft Mrozek no dig om een eeuw menselijke ge schiedenis in Rusland uit te beelden. Hij neemt grote stap pen die voor de toeschouwer nauwelijks zijn bij te benen. Wat beweegt een Pool als Mrozek om in 1992 een satire over Rusland te schrijven? Herkenning of ri diculisering nu het eindelijk kan? Het tweede bedrijf speelt in 1928, de hoogtijdagen van het communispie. „De victorie van het proletariaat brengt alleen verveling, de creativiteit is ver dwenen", laat Iwan ons weten. Maar ook nu de angst heerst om verrader te zijn of verraden te worden, is het hart niet veran derd. Nog steeds denkt de Rus met zijn ziel. Het stuk is doorspekt met ver wijzingen naar klassiekers als Tsjechov, Gorki en Shakespe are. Het druipt van de symbo liek, zelfs Eva's appel wordt niet geschuwd. Het is die overdaad waaraan het ten onder gaat, on danks de vele komische momen ten en de goede acteerpresta ties. In het laatste bedrijf, het heden daagse Rusland, worden we ge confronteerd met maffioze praktijken, Westerse verwor venheden als een zaktelefoon en de alom aanwezige droom om naar Amerika te gaan. Grim migheid overheerst, iedereen heeft zijn illusies verloren. Maar zoals Multatuli ooit zei: verlo ren illusies, zijn gevonden waarheden. Nog te zien: 7 januari in De Maagd, Bergen op Zoom. van onze verslaggever MIDDELBURG - Dirigent Han Beekman heeft afgelopen zater dag in Middelburg afscheid genomen van het Zeeuws Vrou wenkoor uit Goes en hef Mid delburgs Mannenkoor. Beek man kan zijn drukke werk zaamheden als musicus niet meer combineren met het diri geren van beide koren. De koren zien hun dirigent met lede ogen vertrekken. De leden roemen zijn enthousiasme, in zet, geduld en professionaliteit. De afgelopen week gaf Beek man zijn laatste concerten met de koren. In de Middelburgse Concert- en Gehoorzaal was za terdag een afscheidsreceptie. Bij het afscheid spraken de koorleden en Beekman de hoop uit in de toekomst nog een sa men op het podium te kunnen staan. Han Beekman van onze verslaggever Marcel Modde SAS VAN GENT - Ze verwach ten heel wat, de mannen van Dark Yellow Morning Piss. In februari even naar de Evergem studio's een cd-tje opnemen, rondsturen naar platenmaat schappijen en radiostations en dan maar zien wat er loskomt. Dat moet lukken, verwacht bas sist Oliver Schelinsky. Maar ook al wordt het niks, 'so what!' DYMP is gewoonweg origineel èn verrassend, stelt Schelinsky. Een band waar ie der van de vier muzikanten z'n ei kwijt kan en dus kan heel re laxed aan een leuke toekomst samen worden gewerkt. Ge woon gezellig samen op de bank op het podium, zoals zaterdag tijdens het Rock around the Winter festival in Sas van Gent. De zachte zetel moet in elk geval een welkom rustpunt zijn voor zangér Jelle de Groote. De in Amsterdam woonachtige cen trumspits van de één jaar oude Zeeuws-Vlaamse formatie keert nog trouw elke week terug naar de grensstreek om zich met een oefensessie van DYMP op te laden. Carnaval Eenmaal voor het publiek komt het tot een uitbarsting, zélfs voor het tot dan toe uitermate matte Sasse publiek in De Speye. Kunnen ze daar in dat troosteloze Kanaalstadje dan écht alleen maar lachen met carnaval en om de bestuurlijke capaciteiten van mevrouw de burgemeester? Want hoewel Restless Soul en Cutting Edge hun beste beentje voorzetten en Jake's Thing de soort blues bezong die perfect aansloot bij de onverschillig heid in de jammerlijk verlichte zaal, sloeg pas bij de gekheid van De Groote de vonk over. Onwezenlijk De verrichtingen van het Gent se Jake's Thing hadden iets on wezenlijks. Ze deden nog het meest denken aan het optreden van de Blues Brothers in een country café ergens in de Ameri kaanse middle of nowhere. Wat ontbrak was een hekwerk om het rotte fruit op te vangen. Na drie nummers doorzag het kwartet dat het tevergeefs wachten op applaus hun enkel langer van huis bracht. Steeds klagender klonk de mondhar monica. Steeds aangrijpender klonk de blues. DYMP liet zich, hoe dan ook. niet beïnvloeden. Schelinsky, De Groote, gitarist Mare Odijk en Renzo van Poecke (tevens drummer bij MindLink), spelen sinds de heroprichting van de groep in 1995 bovenal voor het eigen plezier. De band ambiëert voorlopig geen eigen avondvul lende concerten meer en houdt het bij festivals. Het voordeel van deze bewuste keuze is dat DYMP zich kan be perken tot een klein, ijzersterk repertoire. Zeven van de twaalf composities die vooralsnog werden ingestudeerd, zijn van eigen hand. Flarden klassiek worden afge wisseld met zware funk en zelfs het gebruik van New Age-ele- menten wordt niet geschroomd. Inderdaad, verrassend en veel belovend. Zelfs voor Sas van Gent. van onze medewerker Edy de Witte SINT JANSTEEN - Vanwege zijn verdienstelijke bestuur lijke activiteiten bij de Stich ting De Warande is George Engels benoemd tot ridder van de zesde graad in de Orde van Oranje-Nassau. De ver sierselen werden hem zater dagmiddag in het gemeen schapscentrum De Warande in Sint Jansteen opgespeld door burgemeester A Kessen van Hulst. Tijdens een druk bezochte receptie nam En gels afscheid als voorzitter van de stichting. George Engels was in 1975 mede initiatiefnemer van de oprichting van de Stichting De Warande. Na zeven jaar het secretariaat te hebben beheerd nam hij in 1982 de voorzittershamer over. Der halve is hij meer dan twintig jaar op een zeer indringende manier betrokken bij het wel en wee van het gemeen schapscentrum. Kessen typeerde Engels, die zich als voorzitter altijd zeer actief heeft opgesteld, als een onbezoldigd directeur van de stichting. Verder memoreer de de burgervader als mar kante punten uit die periode onder meer de renovatie van het oude patronaat in 1979 en het realiseren van de noodzakelijke aanpassingen ten behoeve van de peuter speelzaal, zo'n zes jaar gele den. Raadslid Naast zijn activiteiten voor de Stichting De Warande is de heer Engels ook op nog an dere terreinen zeer actief ge weest in het maatschappelijk leven van Sint Jansteen. Bij de plaatselijke voetbalver eniging was hij behalve spe lend lid jaren lang bestuurs lid. In -de voormalige gemeente Sint Jansteenis hij van 1958 tot en met 1970 ge meenteraadslid geweest. In het bestuur van de toneel vereniging Camere van Rhetorica Sint Jan ten Steene waakte hij als pen ningmeester over de financi en. Vocaal uit hij zich al bijna vijftig jaar in regionale koren waaronder het Sint Cecilia- koor, het Sint Gregoriuskoor en het zangkoor van de Blaauwe Hoeve. Engels wordt als voorzitter van de stichting De Warande opge volgd door G. Verhagen. Burgemeester Kessen speldt George Engels de versierselen op. foto Peter Nicolai Jake's Thing speelt de blues. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 31