Brandweer Bruinisse kan vooruit OPRUIMING Y Cerestar Sas legt voor 10 min spoorlijn aan Maatregelen tegen onveiligheid route Kapelle Pauselijke hulde C. Boonman zeeland 10 I Opening nieuwe kazerne laatste wapenfeit gemeente Schouwen-Duiveland overweegt commissie Externe Contacten Lozen dieselolie bestraft Zakkenrollers actief in Goes Weinig drankrijders ontdekt Drank oorzaak aanrijding OP OP OP OP maandag 23 december 1996 van onze verslaggever Frank Balkenende BRUINISSE - Met de opening van de nieuwe brandweerka zerne aan de Dorpsweg ver richtte burgemeester A Voge laar zaterdag zijn laatste grote daad voor de gemeente Bruinis se. Nieuwjaarsdag gaat de zelf standige vissersplaats formeel op in de nieuwe gemeente Schouwen-Duiveland en is Vo gelaar burgemeester af. Na ja ren van wikken en wegen is de kazerne, waarin ook het Rode Kruis onderdak vindt, er op de valreep nog gekomen. Een mooi kerstcadeau van de gemeente Bruinisse, zo vlak voor de herin deling. Het vijftien brandweermensen tellende korps zat in veel te krap onderkomen aan de Molen straat. Nog voor de installatie van de enkele jaren terug afge zwaaide burgemeester T. C. Hekman verzocht de brandweer om een ruimer onderkomen. Maar het bleef jaren bij praten over de plaats en de centen. „D'r is wat gekakeld over die kazer ne, dat is niet te beschrijven", blikte voorzitter J. J. M. Steke- tee van de Brandweervereni ging Bruinisse zaterdag terug. Ook dit jaar beet politiek Brui nisse op dit onderwerp de tan den stuk. Goed, iedereen was het erover eens dat die nieuwe kazerne er diende te komen, al leen waar en voor welk bedrag bleek een heet hangijzer. Het college van B en W wees het ge meenteterrein aan de Molenweg aan als beste locatie. De nieuw bouw viel immers mooi te com bineren met een opknapbeurt van de gemeentewerf. Een raadsmeerderheid van SGP/GPV/RPF, CDA en Lijst Van de Velde vond het industrie terrein aan de Dorpsweg een be tere en vooral goedkopere plek. En daar kwam die kazerne uit eindelijk ook. De afgelopen weken heeft de brandweer met man en macht gewerkt om de kazerne 'ope- ningsklaar' te maken. Volgens Steketee is dat gelukt door een grote inzet van de vrijwilligers en een flexibel optreden van aannemingsbedrijf Vaessen uit Raamsdonkveer. Bij de brand weer Bruinisse zijn ze het er al lemaal over eens. De Dorpsweg is een uitstekende uitvalsbasis: snelle verbindingen naar alle kanten van het dorp en recrea tiepark Aqua Delta. Dinsdag avond moest de brandweer al uitrukken in verband met een dodelijk ongeval. „We waren hier aan het werk, de wagens stonden nog aan de Molen straat. Maar we waren als de bliksem weg." Ook burgemeester Vogelaar gaf dat zaterdag desgevraagd toe. Hij wees ook op uitbreidings mogelijkheden van de kazerne. Met de nieuwbouw is Bruinisse steunpunt geworden van de Re gionale Brandweer. De gestalde haakarm wagen, die twee con tainers met hulpmiddelen ver voert, kan worden ingezet bij grootschalige calamiteiten. Voor versterking van die steun puntfunctie biedt het terrein nog voldoende ruimte. De feestelijke opening van de brandweerkazerne kon nog net plaatsvinden in de zelfstandige 'republiek Bru'. van onze verslaggever Frank Balkenende KAPELLE - De gemeente Ka pelle gaat de Biezelingsestraat beveiligen. Uit een in 1993 ver richt onderzoek van de Heide- mij blijkt dat op de hoofdroute door Kapelle te vaak ongevallen met letsel voorkomen. Ongeveer drie per jaar. Vooral het kruispunt Stations- straat-Stationssingel-Bieze- lingsestraat is levensgeyaarlijk. Om die reden wil het dagelijks gemeentebestuur extra geld uit trekken voor de verbetering van deze gecompliceerde kruising. De analyse van de Heidemij werd aanvankelijk vertaald in een plan voor een volledige re constructie van de Biezelingse straat. Maar het traject is vrij lang en vergt daarom een grote investering. Het college kiest er dan ook 'voor de brandhaarden te bestrijden. Grootste knelpunt vormt het kruispunt bij de spoorwegovergang (Stations straat). Daar liggen twee forse kruisingsvlakken direct na el kaar. De schuine, overzichtelij ke oversteek naar de Vroon- landseweg wordt bovendien door (brom)fietsers op een ge vaarlijke manier genomen. Een ingrijpende reconstructie zet zoden aan de dijk: beide aan sluitingen op de Biezelingse straat combineren. Dat vergt wel demping van een stukje gracht en verlegging van het kruisingsvlak. Daarnaast kun nen hogere verkeersgeleiders gevaarlijk weggedrag tegen gaan. Deze aanpak drijft de in vestering met 90 mille op tot 325.000 gulden in totaal. Van dat bedrag krijgen ook de aan sluitende wegen Cederlaan, C. D. Vereekestraat, Alexander- straat. Molenwater, Maurits- straat en Jagtlust uitgebouwde trottoirs. Deze zogenoemde 'oren' versmallen de rijbaan, wat automobilisten afremt. Voor voetgangers wordt de oversteeklengte aanmerkelijk korter. Straten met een woon functie krijgen tevens een speci ale inrit. Samen met deze ingre pen moet verplaatsing van lantarenpalen, paaltjes, straat naambordjes en bewegwijze ring de Biezelingsestraat over zichtelijker maken. Het kruispunt met het Kerk plein en de Ooststraat blijft voorlopig ongewijzigd. Hoewel het niet overzichtelijk is, ont breekt momenteel voldoende ruimte om de krappe kruising op een goede manier aan te pak ken. Het voorstel komt maandag 6 januari aan de orde in de com missie volkshuisvesting, ruim telijke ordening, milieu en openbare werken. van onze verslaggever Frank Balkenende ZIERIKZEE - De nieuwe ge meente Schouwen-Duive land krijgt waarschijnlijk vijf vaste commissies, die het college van burgemeester en wethouders adviseren. Een nieuw fenomeen is de commissie Externe Contac ten, blijkt uit een zogeheten startnotitie van de stuur groep herindeling. Doel is dat gemeenteraadsleden - geen wethouders - de com missies voorzitten. De stuur groep acht het nog te vroeg om nu al buiten de raad com missieleden aan te trekken. Op termijn wordt daar wel naar gestreefd. Thema's De commissies sluiten qua onderwerpen aan bij de amb telijke structuur, die volgens het sector-model is opge bouwd. De commissie Algemeen Be stuurlijke Zaken behandelt onder meer zaken die met openbare orde en veiligheid te maken hebben, Maat schappelijke Aangelegenhe den vooral welzijn, volksge zondheid, sociale zaken en sport. Ruimtelijke Ordening en Economische Zaken be spreekt de benutting van het grondgebied, verkeer en ver voer, werkgelegenheid en be drijvigheid, recreatie, toeris me en landbouw. Milieu en Openbare Werken bestrijkt naast de twee ge noemde thema's ook nog havenzaken, visserij, reini ging en grondzaken. .De taken van de commissie Externe Contacten worden in de notitie niet verder toe gelicht. Daarnaast verschij nen er aparte commissies voor bezwaar- en beroeps schriften en het werkvoor zieningsschap De Zuidhoek. Installatie De nieuwe gemeenteraad neemt donderdag 2 januari een besluit over de commis siestructuur. De vergadering begint om 19.30 uur in de Concertzaal in Zierikzee. Op de agenda staat verder de in stallatie van burgemeester mr. J. J. R M. Asselbergs, de verkiezing van de wethou ders en de benoeming van ge meentesecretaris M. Sas. Ook moet de raad het sociaal statuut van de herindeling, het reglement van orde en het nieuwe gemeentewapen vaststellen. Inwoner Overzande tijdens mis onderscheiden van onze verslaggever Frank Balkenende OVEZANDE - De voorberei ding bleef goed geheim voor fruitteler C. Boonman uit Ovezande. En dus was hij even sprakeloos toen hij zondag tij dens de mis de pauselijke onder scheiding Pro Ecclesia et Ponti- fice kreeg opgespeld. Zijn echtgenote mocht die plechtige handeling verrichten, nadat pastoor T. J. J. M. Brooymans de decoratie tevoorschijn had getoverd. De verbouwereerde Boonman wist niet hoe hij het had. „Ik ben overdonderd. Ik zit een soort droomtoestand." Vice-voorzitter P. Rijk van het parochiebestuur lichtte vervol gens het doopceel van de pause lijk onderscheiden Boonman. Veertig jaar is hij lid van het Pius X-koor, dat hij de laatste jaren ook dirigeert. Twintig jaar maakt hij deel uit van de paro chievergadering en vele jaren van de lithurgische commissie. „En ook was hij lid van het ac tiecomité Samen Sterk. waarin hij mede heeft gezorgd dat deze kerk is zoals hij nu is", sprak Rijk zijn waardering uit. Duizendpoot Boonman zet zich behalve voor de rooms-katho- lieke kerk ook in voor de ge meenschap van Ovezande. Hij vervult taken in de brandweer, het Oranjecomité en het ouder comité van de katholieke basis school De Zandplaat. Rijk: „De C. Boonman krijgt de pauselijke onderscheiding Pro Ecclesia et Pontifice opgespeld. foto Willem Mieras paus kon niet om Boonman heen. Als iemand die onder scheiding moet krijgen, is hij het." Echtgenote De voorzitter van het kerkkoor, A Boonman, roemde de muzi kale kwaliteiten van de gedeco reerde. „Hij is een perfecte zan ger, bezit een gouden stem. Dat bleek al toen hij veertig jaar te rug toetrad tot het knapenkoor van Pius X. Bovendien speelt hij zeer verdienstelijk orgel." Om zijn muzikale kennis werd hij enkele jaren terug gevraagd het dirigentschap van Pius X op zich te nemen. Boonman kon geen 'nee' zeggen en volgde een zware dirigentencursus die hij met succes afsloot. Zijn vele ne venfuncties slorpen echter veel tijd op. zodat de voorzitter van het kerkkoor ook hulde bracht aan Boonmans echtgenote, die 'hem vaak moet missen'. „Ik weet niet of het waar is, maar het verhaal gaat dat zijn doch ters, toen die nog klein waren, hun moeder vroegen 'wie toch die man is die hier steeds komt slapen'. Zo weinig was hij thuis." van onze verslaggever Marcel Modde SAS VAN GENT - Het maïsver- werkende bedrijf Cerestar Be nelux in Sas van Gent begint volgend jaar met het vervoer van grondstoffen per spoor. Daartoe wordt een eigen trein- baan aangelegd naar het fa brieksterrein, inclusief een ran geerplaats en een losstation. De uitbreiding van de vervoersmo gelijkheden vergt een investe ring van ongeveer tien miljoen gulden, waarvan anderhalf mil joen wordt gesubsidieerd door het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Cerestar heeft met de Neder landse Spoorwegen overeen stemming bereikt over de aan leg van een aftakking van het bestaande goederenspoor Ter- neuzen-Zelzate-Gent, ter hoog te van de Tweekwartsweg. Vol gens woordvoerder A Neve gaat het om een traject van zo'n drie kilometer. In eerste instantie wordt het spoor gebruikt voor de dagelijkse aanvoer van maïs uit Frankrijk. Later is het de be doeling ook eindproducten met de trein bij de klanten af te leve ren. Allemaal „Er is een toenemende vraag naar zetmeel Een aantal van onze grotere klanten zit in Lim burg. Je ziet dat ze allemaal be zig zijn met plannen voor de aanleg van een zijspoor. Dan kunnen wij niet achterblijven. Wanneer straks de vraag komt om ons product voortaan met de trein aan te voeren, zijn wij er klaar voor. Via Zelzate zit je zo in Limburg", aldus Neve zater dag in een toelichting op de mil joeneninvestering. Het Cerestarspoor komt vanaf de Tweekwartsweg langs het woonwagencentrum te lopen. Vandaar gaat het richting ka naal om vervolgens af te buigen naar de tarwe-losinstallaties achter de personeelsparkeer- plaats. Er wordt tevens een apart losstation ingericht, be staande uit twee silo's met een gezamenlijke opslagcapaciteit van drieduizend ton. Met ingang van komend najaar (de aanleg begint in de eerste maanden van 1997) zal dage lijks één trein arriveren met maximaal 22 wagons. De wa gons worden via kleppen aan de onderkant gelost in een daar voor aangelegde put. Via deze put worden de grondstoffen ver der het fabrieksterrein op ge bracht. Directeur F. Behlau beklem toont in het interne personeels blad het belang van de eigen spoorverbinding. ..Een bedrijf met onze capaciteit kan niet af hankelijk zijn van één manier van transport De spoorlijn maakt ons minder kwetsbaar. Een voordeel is dat we met de aanvulling op het transport meer keuze hebben bij het selec teren van de leveranciers van grondstoffen. Nu houden we al tijd rekening met de nabijheid van een haven. In de toekomst kunnen we met de trein ook maïs en tarwe kopen van leve ranciers die geen water in de buurt hebben. Bij Cerestar komt jaarlijks ze ker vijfhonderdduizend ton grondstoffen binnen via het wa ter. Eenzelfde hoeveelheid eind producten gaat over de weg naar de klanten. De aanleg van het zijspoor betekent daarom ook een ontlasting van de regio nale wegen en daarmee van het milieu. Overgeslagen Een eerdere poging van het be drijf om de uitvoer voor een za kenrelatie in Schotland via het spoor te regelen, liep op niets uit. Neve: „Dat was allemaal ta melijk omslachtig. Eerst moest het eindproduct over de weg naar Verbrugge. om daar te worden overgeslagen in wa gons. Die trein reed naar Dover, waar het hele spul weer moest worden overgezet. Eenmaal aan de overkant begon dat verhaal in omgekeerde volgorde op nieuw. Daar zijn we dus maar snel van afgestapt. Met onze ei gen spoorlijn wordt dat heel an ders." foto PieterHonhoff BRESKENS - De politie heeft vrijdagavond op het PSD-ter- rein in Vlissingen een Engelsman aangehouden. De man had tijdens de wachttijd voor de boot in Breskens enkele liters die selolie uit een jerrycan geloosd op de parkeerplaats. Een medewerker van de veerdienst had dat gezien en lichtte de politie in. De Engelsman kon aan de overkant zonder pro blemen in de kraag worden gevat. Na betaling van honderd gulden boete mocht hij zijn weg vervolgen. GOES - Twee vrouwen, uit Bruinisse en Breda, zijn zaterdag in het Goese centrum slachtoffer geworden van zakkenrol lers. De dertigjarige inwoonster van Bruinisse miste de in houd van haar tas toen zij in een winkel wilde betalen. Ont vreemd waren betaalpassen, rij- en kentekenbewijzen en wat kleingeld. De Bredase raakte enkele bankpasjes. een porte monnee en vijftig gulden aan contanten kwijt. MIDDELBURG - Bij een grootscheepse alcoholcontrole op Walcheren heeft de politie in de nacht van zaterdag op zondag slechts twee automobilisten hoeven bekeuren omdat zij te veel hadden gedronken (270 en 255 milligram per liter). Zij kregen elk een rijverbod van een uur en een boete van 350 gul den. In totaal ondergingen 220 bestuurders een blaastest. De con troles werden uitgevoerd op de Kanaalweg, Stadhuisstraat en Herengracht in Middelburg, de Koekoeksweg in Aagtekerke, de Molenweg en Dorpsstraat in Oostkapelle, de Middelburg sestraat in Koudekerke en de Spuistraat en Bachlaan in Vlis singen. De controles vonden plaats tussen half elf zaterdagavond en vijf uur zondagochtend. MIDDELBURG - Een 32-jarige automobilist heeft zaterdag avond een ongeval veroorzaakt op de kruising van de Schroe- weg met de Torenweg in Middelburg. Hij negeerde het rode verkeerslicht en reed daardoor een linksafslaande auto in de flank aan. De schade viel erg mee, omdat hij de auto maar net aan de achterzijde raakte. De 32-jarige man (zonder vaste woon- of verblijfplaats) bleek te veel te hebben gedronken. De blaastest wees 650 ugl aan. Bovendien was de auto onverzekerd. Het rijbewijs van de man is ingetrokken. Omdat de man ook nog 36 dagen gevangenis straf tegoed had, is hij onmiddellijk in een politiecel gezet. Dinsdagmiddag 24 december en vrijdag 27 december gesloten. Alle dames- en herenschoenen 10 tot 70% korting Renate kinderschoenen 10 tot 30% korting Sportschoenen 10 tot 70% korting RUITERSPORT I ORKNSTRAAI 1 - -4353 A3 SEROOSkHRKH - 1 HL 0118-591251 Kennisgeving Kernenergiewet Op 15 augustus 1995 is een vergunningaanvraag, inclusief milieu-effectrapport (MER), ontvangen van de Centrale Organisatie voor Radioactief Afval NV (COVRA). Het betreft een aanvraag voor wijziging van de vergunning op grond van artikel 15 en 29 van de Kernenergiewet voor haar inrichting aan de Spanjeweg 1industrieterrein van Vlissingen- Oost. Het bevoegd gezag voor de behandeling van de aanvraag bestaat uit de ministers van Economische Zaken, van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer, van Sociale Zaken en Werkgelegenheid en van Volksgezondheid, Welzijn en Sport. Naar aanleiding van de aanvraag is op 26 september 1995 door het bevoegd gezag een aan vulling op de aanvraag gevraagd, conform artikel 4.5, eerste lid, Algemene wet be stuursrecht. COVRA heeft op 15 december 1995 deze aanvulling ingediend. De aanvraag betreft de volgende zaken: - actualisering van de huidige vergunning, waaronder begrepen een aantal momenteel gedoogde wijzigingen: - de opslag van hoogradioactief afval in een nieuw gebouw; - tijdelijke opslag van hoogradioactief afval in speciale verpakking in het bestaande ge bouw voor laag- en middelradioactief afval; - opslag van nieuwe afvalstromen (laag- en middelradioactief); - uitbreiding van de opslaggebouwen voor laag- en middelradioactief afval Naar aanleiding van de aanvraag is de ontwerp-beschikking opgesteld waarbij de ge vraagde wijzigingen vergund worden. In afwijking van de aanvraag wordt de uitbreiding van de inrichting evenwel beperkt tot hetgeen voorzien is tot 2015. Naar aanleiding van de ingediende bedenkingen op de ontwerp-beschikking zijn enke le voorschriften nader geconcretiseerd. Verder is de vergunning ongewijzigd gebleven. Inzage beschikking De beschikking, inclusief overige relevante stukken, ligt vanaf 24 december 1996 tot en met 3 februari 1997 op werkdagen ter inzage op de volgende plaatsen: - de bibliotheek van het Ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer*. Rijnstraat 8 te Den Haag - de openbare bibliotheek van de gemeente Borsele", Stengeplein 1 te Heinkenszand; - het informatiecentrum van de provincie Zeeland"*, Abdij 9 te Middelburg; - het gemeentehuis van de gemeente Borsele"", Stenevate 10 te Heinkenszand. Op woensdag gesloten. Overige dagen van 9.30 tot 16.00 uur; Maandag van 14.00 uur tot 16.00 uur, woensdag en vrijdag van 14.00 uur tot 20.00 uur; Alle werkdagen van 9.00 uur tot 12.00 uur en van 14.00 uur tot 16.00 uur; Werkdagen van 8.30 uur tot 12.30 uur, op donderdag tevens van 17.00'uur tot 20.00 uur. Beroep Tegen deze beschikking kan tot en met 3 februari 1997 beroep ingesteld worden bij de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA DEN HAAG. Beroep kan worden ingesteld door: - degenen die bedenkingen ingebracht hebben tegen de ontwerpbeschikking; - de adviseurs die gebruik hebben gemaakt van de gelegenheid advies uit te brengen over de ontwerp-beschikking; - degenen die bedenkingen hebben tegen de wijzigingen die bij het nemen van de beschikking ten opzichte van het ontwerp daarvan zijn aangebracht; - belanghebbenden aan wie redelijkerwijs niet kan worden verweten geen bedenkingen te hebben ingebracht tegen de ontwerpbeschikking Indien gedurende de beroepsstermijn bij de Voorzitter van de Afdeling bestuursrecht spraak een voorlopige voorziening wordt gevraagd, wordt de beschikking niet van kracht voordat op dat verzoek is beslist. Voor nadere informatie met betrekking tot de stukken en de procedure kunt u contact opnemen met dr H Th Cahen van het Ministerie van Economische Zaken (tel. 070- 3797849) Ministerie van Economische Zaken

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 28