Jorritsma komt miljarden tekort President van Peru weerstaat druk Koning Winter stipt op tijd 4 WEKEN IO wenskaarten GRATIS Minister wil af van geruzie met Kamer over keuzes infrastructuur Zwaargewond door ontploffen vuurwerk Speurders Dutroux-zaak vinden kelder Banen in gevaar bij Transavia Afrekening in crimineel milieu LAATSTE LOTEN! j^^msixmsinna SÉfa zssSM Noodweer in Spanje en Portugal Zajedno vormt schaduwregering Het geluk heeft Ajax verlaten 'Vliegvakanties' naar Oostkapelle breken Bondsdagvoorzitter op VOOR 15,00 te Koud maar zonnig Vrij zonnig met xvat sluierbewolking. De noordoosten wind is vrij krachtig tot krachtig. Maxima rond -1, minima omstreeks -5 graden. 239e jaargang no. 303 maandag 23 december 1996 losse nummers 1,60 bij ontwikkelen afdrukken Klokstraat 7 FOTO VERSCHOORE Goes Vlissingen Middelburg Hulst Terneuzen Zierikzee Etten-Leur van onze verslaggever Wilco Dekker EMMEN - Een 26-jarige Zwollenaar is gister avond in Emmen levensgevaarlijk gewond ge raakt bij een ongeluk met een vuurwerkbom. Het illegale explosief van het type 'Bazooka' ontplofte in het gezicht van het slachtoffer. Het grote stuk vuurwerk had moeten dienen ter opfleuring van het verjaardagsfeest van de vader van het slachtoffer. De Zwollenaar en z'n broer wilden het explosieve pakketje aanste ken bij de ouderlijke woning. Dat lukte in eer ste instantie niet en daarom werd er een stukje van de lont geknipt. Bij de nieuwe poging het vuurwerk aan te steken, ging de bazooka on middellijk af waardoor het gezicht van de Zwollenaar ernstig verminkt raakte. GPD CHARLEROI - Onderzoekers in de zaak- Dut roux zijn zondag bij hun speurtocht in een mijnschacht in Jumet op een kelder gestuit. De kelder staat onder water en het is niet dui delijk of er zich iets in bevindt. Vandaag gaan de onderzoekers verder. Zaterdag was de hoop om iets op het spoor te komen nog groot. Een trap waarvan de eerste treden werden blootge legd deed vermoeden dat hij naar de galerij zou leiden waarin volgens Dutroux kinderen wer den ondergebracht. Enkele honderden medewerkers van de bur- gerbescherming, rijkswacht en anderen zijn al sinds 13 december op zoek in het uitgestrekte domein. Belga DEN HAAG - Minister Jorritsma van verkeer komt met de huidige plan nen voor de infrastructuur tot het jaar 2010 zo'n 27 miljard gulden tekort. Als allerlei extra wensen mee geteld worden, loopt dat tekort volgens de minister als snel op naar het dubbele: 54 miljard. „Mijn probleem is dat we nu al weten dat ik met de huidige plannen tot 2010 zo'n 27 miljard tekort heb. Als wij daar nog van alles bovenop doen aan extra wensen, dan zit ik zo aan de 54 miljard. En dan heb ik het nog niet over grote investeringen in bijvoorbeeld dingen als Randst adrail en de tweede Maasvlakte. Mogelijk dat we ook nog moeten iraten over wat er naar Schip- ïol moet. Over dat soort inves teringen heb ik het dan nog niet eens," aldus de liberale be windsvrouw gisteren in het tv- programma Buitenhof. Jorritsma ligt geregeld in de clinch m,et de Tweede Kamer over infrastructuurprojecten; niet alleen bij grote pi'ojecten als de hogesnelheidslijn (HSL), maar ook - zoals vorige week nog - over kleinere zaken als een spoortunnel bij Abcoude. Daar om wil de VVD-minister een no ta opstellen waaruit duidelijk wordt wat de keuzes zijn; als de Kamer bij het ene project 100 miljoen meer wil, dan moet het er bij een ander project vanaf. „Ik denk dat we moeten probe- ren van die ï-uzies af te komen. Natuurlijk vind ik het vervelend als ik elke maand naar de Ka mer moet en de één wil een tun neltje en de ander wil weer een andere inpassing. En alles kost geld. Je moet iedere keer weer die afweging maken tussen hoe noodzakelijk het is en wat het allemaal kost", aldus Joxxitsma. De Kamer is overigens niet erg onder de indruk van de miljar denbedragen waarmee de mi nister schermt. Zowel PvdA, D66 als het CDA noemen de cij fers 'indicatief', dan wel 'specu latief'. CDA en D66 zien ook niets in het idee van de PvdA om gemeenten en px'ovincies zelf SCHIPHOL - De luchtvaart maatschappij Transavia wil in een periode van twee tot drie jaar het bedrijfsresultaat met een bedrag van f 45 miljoen ver beteren. Het overgrote deel zal moeten komen uit bezuinigin gen. De rest bestaal uit extra in komsten. De directie van Trans avia zegt rekening te houden met gedwongen ontslagexx. De kosten van de maatschappij moeten flink naar beneden om de verlies- en winstrekening ge zond te houden. In september voorzag directeur P. Legro een verlies over het lopende boek jaar van f 6 miljoen. De bezuini gingen zullen al effect hebben in dit boekjaar, dat eindigt op 31 maart. Toch houdt de dix-ectie ex- rekening mee dit boekjaar per saldo met een verlies af te slui ten. De maatregelen zullen hun ef fect volledig moeten krijgen in de loop van 1998. Binnen een paar weken zal blijken wat het bezuinigingspakket in praktijk precies gaat betekenen. De di rectie heeft al wel een aantal terreinen genoemd waarop de besparing gestalte moet krij gen. Van de 1100 wei'knemers bij Transavia zullen er enige tien tallen moeten vertx-ekken. Met gedwongen ontslagen zal wel rekening gehouden moeten worden. ANP De winter toont zich zondagochtend in volle pracht langs het Gooimeer. Op verschillende plaatsen in het xxoorden van Nederland is gisteren al op natuurijs geschaatst. foto Aldo Alessi/ANP mee te laten betalen als ze ver betering willen in bepaalde in frastructurele plannen. Jorrits ma ziet daar wel wat in, maar D66 en het CDA vinden dat on eerlijk tegenover armlastiger gemeenten. Aanvaringen Jorritsma wil ook in een nieuw i-egeex-akkoord de afspraken over grote projecten duidelijker vastleggen. Premier Kok liet af gelopen vx-ij dag weten dat wel te begrijpen, maar niet te ver wachten dat daarmee de aanva ringen met de Kamer tot het verleden behoren. Volgens Kok zal het parlement altijd extra wensen houden en kunnen ook xxit de inspraakprocedures nieu we gegevens komen waardoor de afspraken uit het regeerak koord weer op de helling moe ten. Volgens de premier moet dus niet alles 'dichtgetimmerd' worden. Joiritsma liet in Buitenhof ook weten in de volgende kabinets periode graag terug te willen keren als minister van vei'keer en waterstaat. „Dan kan ik eens iets openen wa t i k zelf begonnen ben. Nu open ik alleen dingen van mijn voox-gangers". GPD EPE - In het bosgebied tussen Epe en Nunspeet is in het week einde een 43-jarige man uit Nunspeet om het leven ge bracht. Waarschijnlijk is hij doodge schoten. Wandelaars troffen het stoffelijk overschot gistex-mid- dag aan in het landgoed Weina. De politie denkt dat het gaat om een afrekening in het cx-iminele milieu. Over de wijze waarop de Nunspeter om het leven is ge bracht wilde de politie niets meedelen. GPD van onze redactie buitenland LIMA - De Peruaanse president Fujimori volhardt in zijn on buigzame houding tegenover de rebellen die al sinds diixsdag honderden mensen in gijzeling houden in de Japanse residentie in Lima. Gedurende het weekeinde weex-stond hij druk uit binnen- en buitenland om onderhande lingen te openen met de guerril labeweging Tupac Amaru. Zowel zijn eigen mirxister van Buitenlandse Zaken als de Ja panse ambassadeur, die beiden tot de gijzelden behoren, riep de president eerder op te ondex-- handelen. Maar in zijn eerste speech sinds het begin van de gijzeling verklaax-de Fujimoxi gisteren niet te willen onder handelen met de gijzelnemers. Eerst moeten zij hun gijzelaars vrijlaten en de wapens neerleg gen, pas dan is het mogelijk een uitweg te zoeken, aldus de pre sident. De Japanse minister van Bui tenlandse Zaken Ikeda keerde gistex'en onvemchterzake uit Pei'u terug. Premier Hashimoto riep hem terug nadat hij in drie dagen onderhandelen Fujimori niet tot andere inzichten had weten te brengen. Hashimoto zei gisteren niet te geloven in een snelle oplossing voor de cri sis. In het openbaar zei zowel Ikeda als Hashimoto geheel achter de harde lijn van de Peru aanse regering te staan. Zaterdag bleek dat de hoogste leider van de Tupac Amaru, Nestor Cei-pa Cartolina, moge lijk persoonlijk de gijzeling leidt. Iemand die zich Coman- dante Evarista noemt, meldde zaterdag telefonisch dat alle gijzelaars op 24 december vrij zullen komen. Deze naam is een pseudoniem dat Cartolina vaak gebruikt. Het Rode Kruis, dat tussen de gijzelnemers en de autoriteiten bemiddelt, kon niet zeggen of het telefoontje authentiek was. Het Spaanse persbureau EFE meldde echter dat op de band achtergrondgeluiden te horen wax-en die niet uit residentie af komstig konden zijn. Er zijn nog loten voor de Oudejaarsloterij dus u kunt nog multimiljonair worden. Wacht alleen niet te lang, want het aantal loten is beperkt en het loopt storm. Trekking 31 december. Koop nu uw Oudejaarsloten. van onze redactie buitenland SEVILLA- Door zware regenval in het zuiden van Spanje en Poilugal en sneeuwval in het noordwesten van Portugal zijn eeix aantal dor pen geisoleerd en moesten ruim duizend men sen worden geëvacueerd. In Spanje trad de xivier de Guadalete buiten haar oevers waai'door enkele doxpen in de pro vincies Sevilla en Cadiz onder water liepen. Ruim duizend mensen moesten hun huis verla ten in verband met de wateroverlast. In Cadiz werd een automobilist vermist die met auto en al in de rivier terecht was gekomen. Twee ande re passagiers uit de auto konden worden gered. Rxxim 50 wegen tussen de steden Cadiz, Sevilla, Cordoba, Malaga en Huelva werden tijdelijk voor het verkeer afgesloten. Volgens landbouwfunctionarissen is door een week zware regenval voor vijf miljai-d peseta (6.8 miljoen gulden) aan oogsten verloren ge gaan. In Portugal wei'den zo'n tweeduizend mensen geïsoleerd van de rest van de weigeld omdat de wegen naar hun dorpen onder water waren ge lopen. De bevolking van Santai-em, zo'n vijftig kilometer ten noorden van Lissabon, raakte van de buitenwereld afgesloten nadat de rivier de Tejo buiten haar oevers was getreden. In het Serra da Estrela gebergte in het nooi'd- oosten van het land ligt twee meter sneeuw. Sommige wegen zijn daar al sinds vorige week woensdag afgesloten voor alle verkeer. AP In een vei'klaring beloofde de guerrillabeweging nog eens 'een belangrijk' aantal gijzelaars vrij te laten als president Fuji moxi hun toestaat te praten met hun kameraden die in de gevan genis zitten. Tot dusver eisten zij de vrijlating van alle gevan gen leden van Tupac Amanx. RTR/AFP/DPA HfMMoeBosa BÜCJMiöGT Het Servische oppositieblok Zajedno heeft gisteren een nieuw wa pen geïntroduceerd in destrijd tegen president Slobodan Milosevic: schaduwbesturen voor tientallen gemeentes waar de oppositie zou hebben gewonnen, maar waar de verkiezingen ongeldig zijn ver klaard door rechtbanken die naar de pijpen van Milosevic dansen. Voor- en tegenstanders van Milosevic hielden op- C nieuw demonstraties. van onze vei Tienduizenden Peruaixen hebben zondag gedemonstreerd voor de vrijlating van de gegijzelden in de Japanse residentie in Lima. In de stoet werd de Peruaanse vlag meegevoerd. foto Jaime Razu ri/EPA Ajax heeft de mond vol van Superliga's en grensoverschrijdende plannen, maar is in de eredivisie van Nederland tijdelijk een be scheiden ploegje. Ajax besloot een bizar jaar in stijl: met een nederlaag tegen koploper PSV, 0-2. Voor de Eindhove- O naren troffen Witti Jonk en Luc Nilis doel. I O Radio en televisie: 2; Binnenland: 3; Varia: 4; Buiten land: 5; Zeeland: 7,9 en 11; Sport: 13,14,15,16,17,18, 19 en 20. zijn vakantiehuis aan de Zuid- Nederlandse kust, zo liet zijn woordvoerder aan de Welt we ten. Stissmuth wijst alle beschuldi gingen van de hand. „Privé-i-ei- zen heb ik bij Lufthansa of Swissair geboekt en betaald, net als elke pai-txculier." De parlementsvoorzitter zegt het slachtoffer van een laster campagne te zijn. ANP (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) JAj ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 32,50 per kwartaal met automatische afschrijving a 91,35 Naam: BONN - Oostkapelle stijgt deze dagen in Duitsland met stip op de lijst van bekende vakantie bestemmingen. Dat heeft weinig met zon en zee te maken, maar alles met de commotie die in de Bondsrepu bliek is ontstaan rond de per soon van parlementsvoorzitter Rita Süssmuth. Ze zou volgens de ki-ant Welt am Sontag veer tien keer door de Luftwaffe naai de vliegbasis Woensdrecht zijn gevlogen om vei-volgens door te x-eizen naar Oostkapelle, waai de familie Süssmuth al sinds jaar en dag een vakantiehuis heeft. De publicaties over het ver- meende misbruik van vliegtui gen van het Duitse leger voor privédoeleinden heeft het ima go van de Bondsdagvoorzitter als 'geweten der natie' een stevi ge deuk bezorgd. Uit een telling van de Welt blijkt dat Süssmuth van 1993 tot medio 1996 zo'n negentig korte en middellange- afstandvluchten met leger vliegtuigen heeft gemaakt. Dat is bijna twee keer zoveel als mi nister Kinkel van Buitenlandse Zaken, die er circa vijftig op zijn naam heeft staan. Bovendien gaat Kinkel altijd per auto naar (Advertentie) Nieuwe Burg 3 TRENDY MET KERST Burg 3 - Middelburg (Advertentie) Idig t/m 28 december MIDDELBURG: Markt 45 (naast ING) Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 1