Gevecht titel wordt tweestrijd jaar in stiji af Elfstedenkoorts laait al weer op Acht eredivisieclubs willen snel profliga Zandstra meldt zich terug aan het front Drie Friezen naar EK PSV houdt na zege op Ajax alleen nog rekening met Feyenoord Aj<iX Slllit blZHT 1.1 ?z< S| por maandag 23 december 996 Ruud Borst aan de leiding in de eerste wedstrijd op natuurijs van dit seizoen, die in Veenoord werd verreden. Hij wordt op de voet ge volgd door de latere winnaar Peter de Vries. foto Jacob Melissen René Ruitenberg: de tocht komt dit seizoen van onze sportredactie ALKMAAR/VEENOORD - Op de Alk- maarse kunstijsbaan De Meent gingen za terdag op de eerste dag van de winter de vriesmachines uit. In Nieuw-Amsterdam- /Veenoord sprenkelde een giertank 200.000 liter water op de plaatselijke sin- telbaan en het eerste laagje natuurijs lag een dag later te glinsteren in zon. De mete- orlogen en de barometers namen de mara thonschaatsers in een ijzeren greep. In Alkmaar zat het bloed al tegen het kookpunt aan. Daar won Frans de Ronde de tiende KNSB-marathon. Met vier me devluchters had de boomchirurg uit Am sterdam twee ronden voorsprong op het peloton. Hij won de eindsprint voor Ruud Borst en Hans Pieterse. In Drenthe zege vierde Peter de Vries en de tweede plaats ging opnieuw naar Ruud Borst. Het twee tal ringeloorde twee keer het peloton van zo'n honderd rijders. René Ruitenberg, de leider in het KNSB- Cupklassement, had graag de strijd met zijn collega's op natuurijs willen aangaan. Maar uit principe schaatst hij niet op zon dag. Alleen voor de Elfstedentocht zou Ruitenberg een uitzondering maken. Het hoge woord was eruit, de tocht der tochten leeft nu al in de harten van elke marathon schaatser. „De Elfstedentocht komt dit seizoen", voorspelt Ruitenberg. „Ik sprak in sep tember een oud mannetje van 88. Hij zei dat het rond de kerst zes weken zou gaan vriezen. Die conclusie trok hij nadat som mige bergetappes van de laatste Tour de France geplaagd werden door sneeuw en ijs. Dat was in de Elfstedenjaren '63, '85 en '86 ook zo. Nee, op het klassement richt ik me niet meer. Ik ga na zondag rammen en raggen op natuurijs." Massaal (43 A-rijders, 57 B-rijders en ve teranen) vielen de rijders de organisato ren in Veenoord om de hals. Logisch, want de IJsclub Nieuw-Amsterdam/Veenoord die aanstaande vrijdag haar honderdjarig jublileum viert, had de spaarpot speciaal voor de marathon stukgeslagen. In de prijzenpot zat 10.000 gulden, waarvan eentiende voor winnaar De Vries was. „Voor het geld ben ik hier niet naar toege komen. Ik deed het om de sfeer van het na tuurijs weer te proeven. Een ereronde op een boex-enkar maak je op kunstijs nooit mee." De rit over een uur en tien ronden was een zware. Door de schrale oosten wind bleef het peloton lange tijd bij el kaar. Halverwege dubbelden tien rijders (onder wie Huitema, Bouma, Borst en De Vries) de grote groep. In de finale haalden Borst en De Vries die stunt opnieuw uit. In de eindsprint troefde De Vries zijn enige medevluchter met gemak af. ANP van onze verslaggever Mark Caldenhoven AMSTERDAM - Ze schreeuwen het in Eindhoven nog niet van de daken. Maar langzaam maar zeker dringt het besef door dat het scenario van het laatste kampioensfeest van PSV in 1992 binnenkort weer uit een stoffige lade kan worden opge doken. Wim Jonk is er na de zege bij Ajax klaar voor. „Dit is een fan tastische opsteker voor ons. Laat maar komen die titel." Luc Nilis, behoudend als hij is, wil er echter nog weinig van horen. „Dit is een mooi kerstgeschenk, op zeker. Maar vlak Feyenoord niet uit. Iedereen is in maart vergeten hoe ze in december de punten bij elkaar hebben ge- sprokkeld. Mij hoor je nu niet zeggen dat we zomaar kampi oen worden." De race om de titel wordt medio februari hervat met een twee^ strijd tussen Eindhoven en Rot terdam. Ajax haakte na gister avond definitief af, zei menig PSV'er èn beaamde menig Aja- cied. Jonk: „Tuurlijk doet Ajax niet meer mee. Een voorsprong van achttien punten halen ze van ze lang zal ze leven niet meer in." PSV'er Jaap Stam: „Ajax is als kampioenskandi daat definitief van de baan. Dat is een lekker gevoel." Frank de Boer: „Voor ons is dit seizoen niet meer weggelegd dan een rol op het tweede plan. Zelfs als we hadden gewonnen, zouden we afhankelijk zijn geweest. Nu is het helemaal over." Voor de tweede keer won PSV dit seizoen in de Arena. Na de overwinning in de Super Cup (0-3) sloeg de koploper gister avond opnieuw toe: 0-2. Stam: „Nog geen doelpunt tegen in de Arena. Wat een weelde." Hij haastte zich er wel aan toe te voegen dat PSV het zich na de rode kaart van Marcio Santos onnodig moeilijk had gemaakt. „Ineens verloren we het initia tief aan Ajax. Gek toch, elf te gen tien. We wisten niet wat we met de ruimte moesten doen." Jonk, die PSV vlak voor de rust in het zadel had geholpen: „Het opportunisme van Ajax stelde ons voor problemen." Frank de Boer: „Dan doet iedereen toch een stapje harder." Onprofessioneel Nilis was zelfs boos. Meer dan eens hief de Belg de handen ten hemel, toen ploeggenoten het individuele belang lieten preva leren boven het teambelang. „Het was onprofessioneel hoe we met die situatie omgingen. Je moet Ajax gewoon de genade klap toedienen. Nu kun je nog tegen een doelpunt van Aj ax op lopen. Op zo'n moment kon je wachten." Het kwam niet. Nilis deed in blessuretijd zelf de deur dicht, omdat invaller Boudewijn Zen den wel het overzicht bewaarde, waar Marciano Vink, Arthur Numan en Vampeta met oog kleppen op rondliepen. Zenden was ingevallen voor René Eij- kelkampdie in de pauze Marce- lo had afgelost. Na ruim 28 mi nuten wist PSV's target man niet wat hij zag. „Ik zag nummer 15 en vloekte behoorlijk. Pas onder de douche besefte ik dat de wissel terecht was. Met Bou dewijn zouden we meer diep gang en snelheid hebben. Ik ben voor het vak van trainer aan het leren en ik moet nu toegeven dat de trainer gelijk had", aldus de aankomende trainer, die opgaat voor het diploma oefenmeester 2. De blijdschap van de prima zege had de overhand bij PSV. Nilis: „We kunnen op het drama Brann Bergen na terugblikken op een goede eerste competitie helft." Stam: „We hebben bij vlagen als een natte dweil ge speeld, ook vanavond tegen de tien van Ajax. Maar iedei'een is toch wel blijZeker omdat we de voorsprong van drie punten op Feyenoord hebben weten te houden." Jonk: „We weten drommels goed dat we de ko mende maanden de te kloppen ploeg zullen zijn. Daar moeten „Zo is het wel, ja. Het gat met PSV en Feyenoord is gewoon te groot. Daar moet je eerlijk in zijn. Het is te hopen dat de kern van de selectie weer tot normale proporties terugkeert. Dan moeten we ons maar helemaal op Atletico Madrid richten." Ais het aan Kofey Mensah ligt, is hij erbij. De Amsterdamse de butant in de topper tegen PSV was de 28e speler die Louis van Gaal dit seizoen opriep. Don derdag had hij een vlucht naar zijn familie in Ghana geboekt. „Tot de trainer zei dat ik zou spelen. Ja, dat hoorde ik don derdag al." Nu vliegt hij mor gen. „Ik heb ze heel veel te vexdellen in Ghana, zeker na vanavond." Hij kon tei'Ugkijken op een rede lijke wedstrijd, vond hij zelf. Al was de ingooi naar Marcio San tos uiterst ongelukkig. De Bra ziliaan, koud in het veld, kon innikken nadat hij Nilis de doox-gang naar Edwin van der Sar had belet. Mensah: „Daar voel ik me schuldig ovex-. Hij kon gelijk douchen, maar Santos was de erxige die bij de inworp naar me toe kwam lopen." San tos was gisteravond in geexx vel den of wegen te bekennen. Arno Splinter, die Santos na zijn wis sel in de kleedkamer zag: „Hij zat er heel zielig bij Record Santos AMSTERDAM - Santos heeft bij Ajax Weinig gepresteerd maar wel een Nederlands record gevestigd. De Braziliaan kreeg het snelst in de historie de rode kaart. Hij speelde slechts ne gentien seconden mee voor Ajax tegen koploper PSV (0-2). Het oude Nederlands record stond op naam van Ton Riet broek van Dordrecht '90. Hij kreeg op 7 oktober 1990 in de wedsti'ijd tegen NAC als basis speler na precies 28 seconden de rode kaait van scheidsrechter Van der Niet. ANP van onze verslaggever Ype Minkema AMSTERDAM - Marcio Rober to dos Santos sloeg nog een haastig kruisje en vluchtte toen uit het theater. Hij, de onge wenste, had in negentien secon den voor Ajax het jaar 1996 sa mengevat. De schlemiel, zielig, maar toch ook een beetje eigen schuld. Na een zwakke inworp van Mensah kwam Santos niet aaxx de bal, waarna hij zich 'noodgedwongen' vergreep aan Luc Nilis. De Braziliaan moest vertrekken. Negentien secon den, zonder een bal te raken. Het was het enige record dat Ajax in '96 mocht bijschrijven in de jaarboeken. Ajax - PSV werd 0-2 en op de laatste voet balavond van het jaar nam Ajax definitief afscheid van de voet- baltop. PSV heeft nog maar één concurrent over, dat is Feye noord. Niemand wilde hem nog bij Ajax. Marcio Robeito dos San tos werd zelfs voorbijgestreefd door broekies als Arno Splintex* Menno Willems, Mario Melchiot en Kofey Mensah. Wie? Santos zal even hebben opgekeken toen hij de opstelling hoorde. Hij, de wei-eldkampioen, was niet goed genoeg, Zijn trots is gekrenkt, hij is vaak verdrietig, soms woe dend, maar voortdurend verbit terd. Hij wil weg bij Ajax. Gis teravond zat hij nog op de bank. Louis van Gaal liet zelfs een achttienjarige, een debutant, uit het tweede, Kofey Mensah, voorgaan. Vol ongeloof Toch, hij moest invallen. Na 53 minuten en 22 seconden kwam Santos het veld op. Was het toe val? De gewraakte ingooi kwam van Mensah, het ventje dat hem uit de basis had gehouden. En daar ging de wereldkampioen. Hij reageei'de te laat, hij ver greep zich. Hij was vol ongeloof. Dat het, zou hij later zeggen, dat het hèm moest overkomen. Voor de tweede keer binnen een week, want ook maandag, met het tweede tegen Sparta, was hij al weggestuurd. Dat het Ajax moest overkomen. En iedereen leefde mee. Zelfs voorzitter Mi chael van Praag klopte op de deur van de kleedkamer om zijn diep bedroefde werknemer te troosten. Dat was Ajax in het jaar '96, ze ker in de laatste helft. Schlemie lig, vol leed, blessures en tegen slagen, maar ook steeds een stapje te laat. En kwalitatief niet goed genoeg voor de top. Het einde van Santos was het einde van topclub Ajax. De laatste trap van het jaar, de laatste goal, van Luc Nilis. Er kaneenknxis door het jaar 1996. Geen topduel Ajax is geen topper meer, Ajax - PSV was dus ook geen topduel. Ook topploegen lijken zich moeiteloos aan het niveau te kunnen aanpassen. De wed strijd van gisteravond was slechts vermakelijk, door de on volkomenheden in het spel, door de inzet. Tegenover de gekende ploeg van PSV, met de vaste waarden en de ingeslepen automatismen, stond het nieuwste produkt van Van Gaals improvisatietalent. Ajax kende een laatste linie met Splinter (18), Melchiot (18) en Mensah (18). Het verschil was iix de wedstrijd op de beslissende momenten zichtbaar. Bij het eerste doel punt, dat de wedstrijd uit ba lans duwde. Hoe kon de voorzet van Nilis het hele, overbevolkte strafschopgebied van Ajax doorkruisen? Geen verdediger stak een been uit omdat ze, on- ervaren, bijna allemaal uit posi tie waren. Wim Jonk scoorde wel heel gemakkelijk. De laat ste mogelijkheid van Ajax om nog aan te haken, was vanaf dat moment verkeken. Ajax - PSV 0-2 (0-1). 43. Jonk 0-1. 90. Nilis 0-2. Scheidsrechter: Jol. Toeschouivers: 50.000. Rode kaart: 54. Santos (Ajax). Gele kaart: Juan (Ajax), Valckx, Stam (PSV). GPD van onze verslaggever Marcel van der Kraan OISTERWIJK - De voorzitters van de acht eredivisieclubs die het afgelopen weekeinde heb ben vergaderd over de nieuw te vormen profliga sluiten ïxiet uit dat volgend seizoen het hele j profvoetbal in Nederland al in 1 een nieuwe vorm wordt gego- ten. De bestaande promotie- en degradatie-regeling ten spijt, I willen zij zo gauw mogelijk een eigeix competitie voor maxi maal zestien, maar het liefst veertien clubs oprichten. 'We I' praten over 1997 en niet over het jaar 2000', was het commentaar na de geheime bijeenkomst in Oisterwijk. De 'bende van acht' kwam za terdagmorgen in een hotel in Oisterwijk bijeen. Ajax, Feye noord en PSV hebben het voor touw genomen voor de vorming van een profliga en hebben sinds zaterdag een belangrijk aantal eredivisieclubs op hun hand. Roda JC, Heerenveen, Vi tesse, NAC en FC Twente, die al- Armstrong gelooft in come-back AUSTIN - Profwielrenner Lance Armstrong is ervan overtuigd dat hij de strijd tegen kanker iieeft ge wonnen en dat hij in 1997 zijn rentree kan maken in het peloton. De behandelend artsen hebben de 25-jarige Te- xaan twee maanden na diens balzakoperatie ver teld dat de chemotherapie succes heeft gehad en kan worden beëindigd. De art sen haalden tevens twee tumoren uit Armstrongs hoofd. De wereldkampioen van 1993 stelde bij de Olympi sche Spelen in Atlanta te leur met de twaalfde plaats. Aansluitend me disch onderzoek wees uit dat hij kanker had. „Ik wil niets overhaasten, maar als ik geen terugslag krijg, kom ik komende zomer weer in wedstrijden uit. Natuurlijk ïxiet de Tour de France. Daaxtoe is mijn li chaam dan nog niet in staat." SID len eerder boos waren op Feye noord-voorzitter Joi'ien van den Herik, steunen de Rotterdam mers en de andere twee topclubs nu zelfs op alle fronten in hun verdere strijd tegen de KNVB. Brandbrief De acht 'brainstormende' clubs hebben het demissionaire be stuur betaald voetbal vandaag een brandbrief bezorgd, waarin men dreigt het mandaat in te trekken om in zee te gaan met een nieuwe bieder op de televi sierechten. Na de buitengewone vergade ring betaald voetbal verkeerden de clubs in de veronderstelling dat de KNVB eindelijk had toe gegeven dat de clubs zelfstandig de tv-rechten mogen uitbaten. Feyenoord staakte daarop de juridische strijd bij het ge rechtshof in Amsterdam. Vrij dagavond kreeg Feyenoord ech ter te horen dat de KNVB de topclubs slechts voor een be perkte periode toestemming wil geven om zijn thuiswedstrijden zelf te verkopen. Jorien van den Herik toonde de brief zaterdag aan de andere clubs. „Harrie van Raaij van PSV kon zijn ogen niet geloven. Dit staat haaks op wat er is afge sproken, vond iedereen. Wij hebben toch echt voor altijd de rechten," zegt de Feyenoord- preses. Vals De acht clubs die in Oisterwijk bijeen waren verwijten Staat- sen en de zijnen een 'rancuneuze houding'. Van den Herik: „Iedereen is het erover eens dat ze vals en rancu neus zijn. Maar wij laten ons niet meer dwarsbomen door een bestuur dat er straks rxiet meer is. Als we dat wel zouden doen, zitten we nog jaren vast aan de beslissingen die deze heren nog nemen." Met de brandbrief die vandaag in Zeist op de mat valt, waar schuwen de clubs de voetbal bond voor de problemen die kunnen ontstaan met een nieu we televisiezender als de tv- rechten voor een langere perio de dan de afgesprokeix 2,5 jaar worclen verkoeht. Van den Herik: „We hebben de KNVB echt geen toestemming gegeven voor een langere ter mijn. Iedere bieder op de televi sie-rechten moet weten wat er werkelijk aan de hand is. Gaat de KNVB toch zijn eigen weg, dan trekken wij ons mandaat in." GPD van onze sportredactie ASSEN - Gianni Romme won in Assen tijdens het NK allround twee van de vier afstanden. Toch vond de Brabander het verstandiger zijn zieke kern- ploeggenoot Ids Postma het na derende Europees kampioen schap te gunnen. Postma moest het toernooi in Assen afzeggen vanwege een voorhoofdsholte ontsteking. De commissie kernploegen bleef daardoor een vervelend waagstuk bespaard. De vexwachting was immers dat Postma zich moeiteloos met kampioen Rintje Ritsma zou kwalificeren voor het EK. Het derde ticket zou moeten worden toegewezen aan Roinme, Martin Hersman of Falko Zandstra. De realiteit was anders. Postma meldde zich ziek af, Zandstra werd tweede achter Ritsma, Hei'sman presteerde teleurstel lend en Romme verdiende het nu om aangewezen te worden. Rommes gebaar werd zeer ge waardeerd door de KNSB-keu- zeheren. Romme is nu reseive van een verder volledig Friese ploeg. Ook dat is een unicum. GPD van onze verslaggever Renze Lolkema ASSEN - Bijna een jaar lang mocht en kon Falko Zandstra niets zeggen. Zijn coach Henk Gemser legde hem een spreek verbod op zodat lange tijd zijn kaakholte-ontsteking geheim bleef. Door de schaatser niet veel later uit de kernploeg te kwakken, maakte de KNSB de ex-wereldkampioen mond dood. Zandstra viel, maar minder diep dan gedacht. Op het NK in Assen eiste hij gisteren zelfs zijn plek in het nationale keurkorps weer op. Waardoor hij volgende maand tijdens het EK in Hee renveen weer herenigd wordt met Rintje Ritsma, die zonder vorm van concurrentie zijn Ne derlandse allroundtitel met succes verdedigde. Van een spreekverbod is overi gens allang geen sprake meer Zandstra, donderdag wordt hij 25, trekt zich van Gemser niets meer aan. Erger nog, hij wil niets meer met de kernploeg- coach te maken hebben. Dat werd gisteren, toen hij als twee de het NK beëindigde, weer eens bevestigd. „Het mag duidelijk zijn dat Sjoerd mijn coach is en niemand anders", riep Zandstra toen hem werd voorgelegd dat hij tijdens het EK in Heeren veen mogelijk weer met Gemser te maken zou krijgen. Groot onrecht Gemser krenkte in het voorjaar Zandstra's ziel toen op voor spraak van de coach de kern ploeg niet langer onderdak bood aan de Fries. Volgens Gemser hadden Zand stra's belabberde prestaties niets te maken met diens ziekte, maar met een bedenkelijke wedstrijdmentaliteit. Zandstra voelde zich groot on recht aangedaan en wendde zich tot zijn vriend en coach van het gewest Friesland, Sjoerd de Boer. Die lapte hem langzaam maar zeker op. met behulp van de Reiki-lessen van dieps vrouw Akke. Die speciale Japanse ontspan ningstechniek en de rust die zijn trainer uitstraalt hadden een goede uitwerking op hem. Zandstra reed zaterdag en gis teren een heel behoorlijk EK. Eigenlijk was dat een logisch vervolg op een behoorlijk voor seizoen. Op de IJsselcup ver diende hij een startbewijs voor de eex-ste World Cup van het sei zoen in Berlijn, maar de bond bleef hem sarren en hield hem thuis. Aan de wereldbekerwedstrijd in Heerenveen mocht hij wel mee doen, maar de voorbereiding was allesbehalve i'ustig. De keuzeheren van de KNSB duld den De Boer niet langs de baan als coach van Zandstra. Na lang dralen stemden ze uiteindelijk toch toe. Zandstra begon het NK zeer nerveus. Zijn opening op de sprint was ronduit tegenvallend (10.5). Na 500 meter klokte hij 39,26, de vierde tijd. „Dat viel tegen", bekende hij. „Maar het had met spanning te maken. Op het vorige NK ging toch alles mis. Daar moest ik toch even aan terugdenken." Ook Zandstra's vijf kilometer was niet bepaald vlekkeloos. In de laatste ronden leek hij de conti'ole over zijn techniek kwijt. Hortend en stotend werd na 7.09,77 de finishlijn gevon den. Niets te verliezen Ondertussen kreeg Zandstra ook nog te maken met concur rentie uit onvex-wachte hoek. Jan Nijboer. een provinciege- noot uit het nabij Leeuwarden gelegen Warga, had de 500 me ter reeds gewonnen (38,84) en bevestigde die vorm ook op de vijf kilometer (7.13,87). Met de oppositie van Nijboer had vrij wel niemand rekening gehou den. De 20-jarige Jong Oranje klant wist zelf ook niet wat hem overkwam. „Ik heb niets te ver liezen", zei hij daags voor het NK. „Niemand kent me. Of ik nu goed of slecht rijd, het valt niemand op." Toch viel het talent, kind van een Srilankaanse moeder en een Friese vader, Zandstra wel de gelijk op. Tijdens een directe confrontatie op de 1500 meter bleek Nijboer ook nog sneller: 1.57,56 tegen 1.58,50. Na drie afstanden stond hij zei fs tweede zodat hij heel even aan deelna me aan het F.K mocht denken. Op de tien kilometer bleek Nij boer echter nog niet mee te kun nen komen. Hij realiseerde de tiende tijd: 15.20,48. „Maar dit is de tweede keer in mijn leven dat ik een tien kilo meter rijd", reageerde Nijboer „Het is ook niet erg. Ik heb toch een fantastisch toernooi gere den. Het was een geweldige be levenis, zoiets heb ik nog nooit meegemaakt. Toen ik die 500 meter had gewonnen, kon het toernooi al niet meer stuk. En die tien kilometei'? Ach, dat is eigenlijk mijn afstand niet." GPD Zie ook pagina 15 we ons in de winterstop maar op gaan voorbei-eiden. Met plezier hoor." Voor Ajax rest niets anders dan de Champions League. Slechts winst in het Europese bal om de miljoenen verzekert de Amster- dammers van een nieuw toe gangsbewijs. Frank de Boer: Kiki Musampa van Ajax troeft PSV'er Vampeta af. foto Dusan Vranic/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 13