Machtblok Milosevic brokkelt af Major verliest meerderheid PZC Di Pietro is plots een staatsvijand Annan en Al-Ghabed strijden om hoogste post bij de VN Hutu's vluchten naar Kisangani buitenland Montenegro distantieert zich van Belgrado; Europees handelsakkoord opgeschort Onderzoek naar corruptie politie van Antwerpen Irak hervat olie-export dinsdag Ambassade CAR in Parijs bezet Algerijnse dorpelingen vermoord Russische Playboy valt verkeerd Van Zweden Duits dirigent Vrouw burgemeester van corruptie beticht Gifgas Irak kwam vrij bij sloop wapendepot Mijnwerkers geloven regering Rusland niet Getuige van verdwijning meisje gepakt zaterdag 7 december 1996 van onze correspondent Hans Gertsen BELGRADO - De Servische president Slobodan Milosevic is gisteren verder in het nauw ge komen. De regering van 'zuster staat' Montenegro heeft zich ge distantieerd van de 'absoluut ondemocratische praktijken' van Milosevic. De Verenigde Staten eisen bovendien dat de Servische president Slobodan Milosevic een dialoog begint met de oppositie. Als klap op de vuurpijl schort ten de Europese ministers van Buitenlandse Zaken het han delsakkoord met Servië voor onbepaalde tijd op. De Servi sche oppositie staat ondertus sen klaar om Milosevic te ver vangen en nieuwe verkiezingen uit te schrijven. Zij heeft giste- ANTWERPEN - Tegen diverse hoge officieren van de politie in Antwerpen, onder wie een com missaris. loopt een onderzoek wegens corruptie. Dat heeft de Belgische minister van Binnen landse Zaken Van de Lanotte gisteren bevestigd. In ruil voor de diensten van prostituees zou den de politie-officieren Ant werpse seksbazen hun gang hebben laten gaan. De politietop in de Antwerpse binnenstad zou ook banden hebben met drugshandelaren. Het comité P, dat in opdracht van minister en parlement toe zicht houdt op de Belgische po litiediensten, is inmiddels een officieel onderzoek gestart. Volgens de minister loopt het onderzoek al ongeveer een jaar. Het zou gaan om feiten, die zich over een reeks van jaren hebben afgespeeld. De namen van de betrokken politiemensen zijn in het verleden ook al genoemd in verband met vrouwenhandel. Van de Lanotte zegt dat eventu ele tuchtmaatregelen niet zul len uitblijven, als het comité P de beschuldigingen onder schrijft.ANP ren een 'democratische regering en een staatsraad' gevormd. In Belgrado en andere steden gin gen gisteren opnieuw tiendui zenden mensen de straat op om te protesteren tegen het ongel dig verklaren van de verkie zingsuitslag. Angst voor sancties lijkt vooral de reden dat Montenegro zich gisteren in ongekend harde be woordingen distantieerde van Servië. Volgens een verklaring die werd uitgegeven door de Montenegrijnse missie in Was hington behoort het annuleren van democratische verkiezin gen tot 'de praktijken van tota litaire regimes'. Montenegro vormt samen met Servië de Fe derale Republiek Joegoslavië. Storen Milosevic verloor gisteren bo vendien een minister van zijn regering. Informatieminister Aleksandar Tijanic diende zijn ontslag in wegens het uit de lucht halen van de populaire on afhankelijke radiozender B92 en het storen van de uitzendin gen van twee andere, kleinere stations. Tijanic gaf aan dat dat besluit buiten hem om was ge nomen en zei dat hij als vroegere journalist tegen het muilkorven van de pers was. Tijanic uitte eerder al kritiek op het annule ren van de verkiezingsuitslag. De oppositie in Belgrado houdt ondertussen al rekening met een gedeeltelijke overwinning in het conflict over de ongeldig verklaarde lokale verkiezingen. Het opperste gerechtshof van Servië doet mogelijk dit week einde nog een uitspraak over de rechtsgeldigheid van het annu leren van die verkiezingen door een lagere rechtbank. President Milosevic lijkt bereid Belgrado alsnog aan de oppositie te gun nen in de hoop dat de massale protesten tegen hem daarmee ophouden. Oppositie Maar de oppositie neemt geen genoegen met een gedeeltelijke overwinning. Die wil dat ook de uitslagen van de verkiezingen in Nis en diverse andere grote ste den erkend worden. Net als in Belgrado boekte de oppositie daar historische overwinningen en net als in Belgrado wordt ook in die steden al wekenlang gede monstreerd. GPD Italiaanse politiemannen blokkeren de weg die leidt naar het huis van Di Pietro. fotc van onze correspondent Eelco van der Linden ROME - Antonio Di Pietro is sinds giste ren staatsvijand nummer een. Dat althans moet wel de conclusie zijn nadat 300 agenten gespecialiseerd in anti-mafia- operaties de twee woningen, het ouderlijk huis en enkele kantoren van het symbool van het 'eerlijke Italië' een hele dag heb ben doorzocht. Een vijftigtal panden, kantoren en fabrieken, eigendom van vrienden van Di Pietro, kregen een soort gelijke behandeling. Italië is een soort shock-toestand geraakt door de apotheose van de op de kop af twee jaar durende campagne tegen de ex- magistraat en ex-minister. Het parket van Bresica beschuldigt Di Pietro van corrup tie en afpersing. Di Pietro ligt met het openbaar ministerie van deze stad in de clinch sinds hij op 6 de cember 1994 geheel onverwacht het Mila nese anti-corruptieteam 'Schone Han den' verliet en vervolgens a ftrad als magi straat. De magistraten openden vorig jaar een onderzoek naar het waarom van het afscheid, maar konden niets ten nadele van Di Pietro vinden. Toen drie weken geleden bekend werd dat er een nieuw onderzoek tegen hem begon nen was, sloegen bij Di Pietro de stoppen door. Hij trad af als minister van Openba re Werken en schreef premier Romano Prodi een brief waarin hij acht keer 'bas ta' zei tegen de lastercampgane die gaan de was tegen hem en ook zijn vroegere col lega's van 'Schone Handen' Centraal in het laatste onderzoek staat de schimmige bankier Francesco Pacini Bal- taglia, twee maanden geleden door het parket van La Spezia gearresteerd omdat hij het brem bleek van een gigantische corruptiezaak rond de Italiaanse Spoor wegen Het hek was van de dam toen de magistra ten op de tapes met afgeluisterde tele foongesprekken Battaglia hoorden zeg gen dat hij Di Pietro had betaald om bui ten de onderzoeken van "Schone Handen' te blijven en dat Di Pietro en de advocaat Lucibello - vriend van Di Pietro - hem hadden 'uitgekleed'.GPD BAGDAD - Irak hervat dinsdag om zes uur 's ochtends de olie; export, zo heeft het officiële Iraakse persbureau INA bekend gemaakt. Irak, dat voor de Golfoorlog één van de grootste olie-exporteurs ter wereld was, heeft zes jaar geen olie mogen uitvoeren De Iraakse minister van Olie, Amer Mohammed Rachid, zei dat „de olie-experts hun inspectie van het hele controle-sys teem langs de grens tussen Irak en Turkije succesvol hebben afgerond". De Iraakse olie-export kwam stil te liggen nadat de Verenigde Naties in augustus 1990 een embargo hadden af gekondigd wegens de Iraakse inval in Koeweit AFP PARIJS - Twintig Centraal-Afrikanen houden sinds gister middag de ambassade van de Centraal-Afrikaanse Republiek (CAR) in Parijs bezet. Zij eisen het ontslag van president An- ge-Félix Patassé en wijzen de Franse 'interventie' in de vroe gere Franse kolonie af De bezetters zeggen dat zij bij hun ac tie geen geweld hebben gebruikt. Op 15 november begon een muiterij van een deel van de strijd krachten van de Centraal-Afrikaanse Republiek. Aanvanke lijk eisten de muiters meer soldij, maar nu verlangen zij het vertrek van de gekozen president. AFP/RTR ALGIERS- Onbekenden hebben donderdag 19 inwoners van Benachour, een dorp ten zuiden van de Algerijnse hoofdstad Algiers, onthoofd of de keel doorgesneden In het gebied waar Benachour ligt zijn de afgelopen twee maanden meer dan 300 mensen vermoord. Volgens bronnen werden de moorden van donderdag waarschijnlijk gepleegd door leden van een fundamentalistische moslimgroep die ri valiseert met de Gewapende Islamitische Groep (GIA), de ge welddadigste van de gewapende Algerijnse moslimgroepe ringen. AP MOSKOU- De Russische Academie van Wetenschappen heeft een proces aangespannen tegen de Russische editie van Playboy omdat deze Katherina de Grote en andere beroemde dames uit de Russische geschiedenis in min of meer naakte, erotische poses heeft afgebeeld. De Academie eist 100 miljoen roebel (30.000 gulden) van Playboy voorde schade die volgens haar met de publicatie is toegebracht aan de 'eer, waardigheid en professionele reputatie' van de vrouwen in kwestie De Moskouse kunstschilder Dmitri Vroebel snapt volstrekt niet waarom de door hem vervaardigde portretten aanstoot gevend zouden zijn. „Als ik ze nou lelijker had geschilderd dan had ik het kunnen begrijpen", zei hij. „Maar Katherina de Grote was lelijk: ik heb haar mooi gemaakt."AP REUTLINGEN - Jaap van Zweden krijgt in zijn tweede loop baan nog meer armslag. De dirigent heeft ja gezegd op een aanbod uit Zuid-Duitsland. Van Zweden wordt met ingang van het concertseizoen 1998/1999 chef-dirigent van de Wiirt- tembergische Philharmonie Reutlingen. Van Zweden, die zoals eerder bekend werd komende zomer definitief een streep zet onder zijn loopbaan als eerste con certmeestervan het Concertgebouworkest, is ook chef van het Orkest van het Oosten en daarnaast vastegastdirigent van het Brabants Orkest. Incidenteel werkt hij ook met andere orkesten samenHet 120 man sterke symfonieorkest van Buenos Aires heeft na een eer ste serie optredens in Argentinië de wens uitgesproken vaker met Van Zweden te willen optreden. GPD n. van onze redactie buitenland 3n 3n LONDEN - De regering van de 8 Britse premier John Major is gisteren haar meerderheid in 'st het 651 leden tellende Lager- ,7 huis kwijtgeraakt. Parlements- ijk lid John Gorst stapte uit de Con- j servatieve fractie. Die actie be an tekent een forse tegenslag voor }r- Major, wiens partij intern ern stig verdeeld is over toetreding I tot de Europese eenheidsmunt. Groot-Brittannië heeft nu voor het eerst sinds 1979 een minder heidsregering. De meerderheid van 21 zetels van de Conserva tieven is sinds de verkiezingen van april 1992 steeds meer afge brokkeld doordat de partij bij tussentijdse lokale verkiezin gen zetels kwijtraakte. Labour-leider Tony Blair zei dat „de regering voor onze ogen uit eenvalt. Zij drijft van de ene cri sis naar de andere. Hoe eerder we de gelegenheid krijgen ons van deze kwelling te bevrijden, hoe beter", voegde hij eraan toe. Het verlies van de meerderheid heeft in het Lagerhuis niet ge leid tot een stemming over het vertrouwen in de regering-Ma jor en het is ook geen voorbode van een spoedig aftreden van het kabinet. Dat heeft ook nog de steun van negen unionisti sche afgevaardigden uit Noord- Ierland. John Gorst ligt met zijn partij overhoop over plannen om de 24-uursdienst voor de EHBO van het ziekenhuis in zijn kies district te sluiten. Hij maakte van onze redactie buitenland NEW YORK -De Organisatie voor Afrikaanse Eenheid (OAE) heeft voor het eerst schriftelijk twee kandidaten voorgedragen voor de opvolging van Boutros Boutros Ghali als secretaris-ge neraal bij de Verenigde Naties. De formeel voorgedragen kan didaten zijn de Ghanees Kofi Annan, die al plaatsvervanger van Boutros Ghali is, en de Ni- gerese ex-premier Hamed Al- Ghabed, die momenteel secre taris-generaal van de Organisa tie van de Islamitische Confe rentie is. De Senegalese president Diouf heeft gisteren laten weten dat hij van plan is zijn minister van Buitenlandse Zaken Mousta- pha Niasse (57) voor te dragen. Volgens Diouf heeft een aantal van zijn collega's hem tijdens de (Advertentie) VEILINGHUIS B. WITTE vraagt inbreng van kunst en antiek voor de speciale kerstveiling. Bij inbreng gratis veilingtaxatie. Gegarandeerde opbrengsten! Inbreng: dinsdag/zaterdag van 10.30/12.30 en 13.30/17.00 uur. Kijkdag: 18 december van 14 tot 21 uur. Veiling: 19 december vanaf 13.30 uur. Kijkdag/veilinglocatie: Stadsschouwburg, M'burg. Voor info: B. Witte, Vlasmarkt 11- M'burg Tel/Fax: 0118-614105 Frans-Afrikaanse top in Ouag adougou gevraagd Niasse kan didaat te stellen. Zuid-Afrika zei gisteren dat het zijn steun zou geven aan de kan didatuur van de voormalige Tanzaniaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Salim A Sa- lim. Die is nu secretaris-gene raal van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid. Volgens de Zuid-Afrikaanse vice-presi dent Mbeki ontstaat er onder de Afrikaanse landen overeen stemming over de kandidatuur van Salim. Nog twee Afrikanen, die nog niet officieel kandidaat zijn ge steld bij de Veiligheidsraad, zijn de Ivoriaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Amara Essy en de Mauritaanse oud-VN-ge- zant voor Burundi Ahmedou Ould Abdallah. De zittende secretaris-generaal Boutros Ghali blijft voor een tweede ambtstermijn beschik baar, ook al wil de Egyptenaar voorlopig niet dat over zijn kan didatuur wordt gestemd. De Amerikanen hebben de herver kiezing van Boutros Ghali, wiens ambtstermijn op 31 de cember afloopt, door een veto onmogelijk gemaakt. De tradi tie van de een halve eeuw oude volkerenorganisatie wil dat ie dere regio twee keer achter el kaar de secretaris-generaal mag leveren. Daarom wordt naar an dere Afrikaanse kandidaten gezocht voor het geval de her verkiezing van Boutros Ghali onmogelijk blijft. DPA/ANP PARIJS - Xavière Tibéri, de echtgenote van de burge meester van Parijs, is giste ren in staat van beschuldi ging gesteld. Zij zou een bedrag van tegen de 65.000 gulden hebben opgestreken voor een nietszeggend rap port van 36 pagina's dat zij schreef in opdracht van een bestuur van een departement in de Parijse regio. Het ver slag over Franstaligheid, een onderwerp waar zij niets van weet, zit bovendien vol tik fouten en is grotendeels overgeschreven. De corruptie onder hoogge plaatste Franse politici lijkt ditmaal serieus te worden aangepakt. Twee dagen gele den arresteerde de politie de oud-penningmeester van de RPR, de partij van president Chirac. Louise-Yvonne Ca- setta zou zich hebben laten betalen door aannemers voor bouwprojecten in Parijs. Het geld ging naar de kas van de gaullistische partij. De jongste arrestaties kun nen leiden tot nieuwe be schuldigingen aan het adres van premier Juppé en presi dent Chirac. Vlak na de pre sidentsverkiezingen vorig jaar werd bekend dat Chirac, diens medewerker Juppé en Tibéri en familie van hen bij na voor niets in panden van de gemeente woonden. AFP zijn besluit enkele minuten na afloop van het debat over deze kwestie in het Lagerhuis be kend. Gorst zei dat minister van Volksgezondheid Stephen Dor- rell in juni nog had beloofd dat hij de EHBO-afdeling open zou houden. Zijn opstappen komt op een mo ment dat de onenigheid binnen de Conservatieve Partij en het kabinet over de Europese een heidsmunt een nieuw hoogte punt heeft bereikt. Premier Ma jor en minister van Financiën Kenneth Clarke verschillen steeds meer van mening. Clarke zou zelfs gedreigd hebben af te treden als de regering zich har der zou opstellen ten opzichte van de eenheidsmunt. Clarke is volgens de Euro-sceptici in zijn partij veel te pro-Europees. Een andere klap voor Major is een nieuwe opiniepeiling die aangeeft dat de steun voor La bour met 4 tot 59 procent steeg. De Conservatieven daalden 6 procent tot 22 Major moet voor 22 mei volgend jaar parlements verkiezingen uitschrijven. AN- P/RTR/AFP John Gorst. die gisteren uit de Conservatieve Partij stapte. van onze redactie buitenland BUTEMBO - Meer dan hon derdduizend Rwandese vluch telingen, verzwakt door honger en malaria, trekken in westelij ke richting naar de Zaïrese stad Kisangani. Velen van de vluch telingen werden geruime tijd vermist sinds zij in westelijke richting de jungle introkken bij de opmars van Zaïrese Tutsi-re- bellen. De menselijke stroom die door Oost-Zaïre loopt, is 300 kilome ter lang, zeiden hulporganisa ties gisteren. ..Er zijn er nu 100.000 in Walikale en de kolon- ne strekt zich uit over 300 kilo meter", zei Nicholas Louis van Artsen zonder Grenzen. Op ze ker moment arriveerden 20 vluchtelingen per seconde in Walikale. Sinds donderdagochtend loopt een voorhoede van enkele dui zenden vluchtelingen via Lubu- tu, 180 kilometer westelijk van Walikale, op de weg naar Ki sangani. „Veel vluchtelingen zijn zeer zwak en ze sterven langs de weg. De meest voorko mende doodsoorzaak is mala ria", zei Louis. Ramingen over de aantallen lopen uiteen van honderdduizend tot vierhon derdduizend. De vluchtelingen verlieten toen de kampen met 1,2 miljoen inwoners in Oost- Zaïre. Meer dan een half miljoen Hutu-vluchtelingen keerden te rug naar Rwanda. Van de Tutsi-rebellen was in het gebied niet veel te zien. Dat zij Walikale in handen hebben, zo als zij vorige week zeiden, klopt volgens inwoners niet. Een re- bellenwoordvoerder zei dins dag dat de rebellen optrekken van onze redactie buitenland WASHINGTON - Er is een be wijs gevonden dat het gifgas sa rin is vrijgekomen toen Ameri kaanse soldaten aan het einde van de Golfoorlog een Iraaks wapendepot vernielden. Dat heeft Bernard Rostker bekend gemaakt. Die onderzoekt voor het Amerikaanse ministerie van Defensie het 'Golfoorlogssyn droom'. De commissie die Rostker voor zit, heeft echter geen bewijs kunnen vinden dat Amerikaan se soldaten ook inderdaad zijn blootgesteld aan het gas en dat zij de daarvoor typische symp tomen vertoonden. Amerikaanse troepen bliezen in maart 1991 Iraakse wapende pots op vlakbij Kamisiyah. Zij verkeerden in de veronderstel ling dat er alleen conventionele wapens lagen opgeslagen VN- inspecteurs hebben ter plexke echter inmiddels beschadigde Iraakse raketten gevonden die ooit sarin hebben bevat. Ondanks het feit dat na het op blazen sarin in de lucht was. heeft het Amerikaanse leg,er bij zijn soldaten geen verschijnse len geconstateerd van blootstel ling aan het gas. Volgens Rost ker ligt dat aan de windrichting op het moment van het opblazen van de depots Honderden soldaten die in Ka misiyah aanwezig waren, kwa men echter later in de media met merkwaardige nieuwe ziekte beelden die inmiddels Golfoor logssyndroom zijn gedoopt. Het ministerie van Defensie wilde dat in eerste instantie niet er kennen als mogelijk gevolg van de oorlog. De militaire dagboe ken waarin de Amerikaanse ac tiviteiten in Kamisiyah in de ge wraakte periode zijn beschre ven, zijn verdwenen. Dat heeft in de VS de speculatie versterkt dat het leger iets te verbergen heeft. RTR/EFE naar Kisangani, een grote stad en belangrijke basis van Zaïrese regeringstroepen. Een kleine internationale troe penmacht is bijeengekomen in het buurland Uganda met als opdracht de vermiste vluchte lingen te vinden en bij te staan. Maar politiek gesteggel verhin dert nog steeds dat zij hun laak kunnen beginnen. RTR/AFP MOSKOU - Mijnwerkers in Rusland hebben zich niet laten paaien door beloften van de re gering dat er geld onderweg is om hun loon te betalen, maar hun staking gisteren voortgezet. De stakers eisen niet alleen uit betaling van de lonen, maar ook een oplossing voor de financiële problemen die de voortdurende achterstand veroorzaakt. De Russische dienst voor kernener gie wist gisteren een staking in een kerncentrale in Sint Peters burg af te wenden. Ook hier speelde salarisachterstanden een belangrijke rol AP BRUSSEL/HUY - De politie van het Waalse Huy heeft een vrouw uit die plaats gearres teerd, op verdenking van het af leggen van valse verklaringen over de verdwijning van het Ma rokkaanse meisje Loubna Be- naissa in 1992. De vrouw beves tigde eerder het alibi van een man, die als hoofdverdachte gold. Ze zou die verklaring ech ter willen herroepen. De vrouw zei dat de hoofdver dachte zich niet had vertoond in een Brussels café, in de buurt waar hel meisje voor het laatst werd gezien. Vanuit het café zou de hoofdverdachte volgens an dere getuigen het meisje hebben bespied. De vrouw uit Huy ont kende dat echter. De politie twijfelde echter aan haar ver klaringen en vaardigde een op sporingsbevel tegen haar uit. Na haar arrestatie heeft ze haar eerste verklaring weer inge trokken. In september van dit jaar, na het losbarsten van de zaak- Dutroux, werd een link gelegd tussen de vermissing van Loub na Benaissa en de Belgische ze denzaak. Justitie heeft echter al enige maanden een andere ver dachte op het oog. Het is niet be kend of er een direct verband bestaat tussen Dutroux en deze andere verdachte. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 5