Kruisboogschutters rukken op Nieuwe ambulancepost Zierikzee Hervormde kerken Goes beurtelings dicht Vlissingen verklaart duiven vogelvrij Goes in gesprek over gevolgen vroegere sluiting asielcentrum zeeland zaterdag 7 december 1996 s 20 weekenddiensten kerkdiensten Eerste Schouw en-Duiv elands e vereniging onder dak in Brouwershaven Molest moeder bestraft met week voorwaardelijk van onze verslaggeefster Caroline Moerland GOES - Goese hervormden kunnen vanaf januari 1997 voor hun kerkgang nog maar kiezen uit twee locaties. Van de drie ge bouwen waar het kerkgenootschap nu ge bruik van maakt, blijft er beurtelings één onbenut. De situatie blijft zo tot septem ber volgend jaar. Daarna is het de bedoe ling dat de Nederlandse hervormde gemeente gaat samenwerken met de gere formeerde kerk in Goes. Mislukt dit zoge noemde Samen-op-Weg-proces, dan zal één van de drie gebouwen moeten sluiten. De Grote of Maria Magdalenakerk, De Hoogte in Goes-Zuid en De Spinne in De Goese Polder gaan vanaf januari beurte lings één of twee maanden dicht. De ach tergrond van deze regeling is onder meer dat er te weinig predikanten zijn om iede re zondag drie diensten te kunnen hou den. Verder zijn er relatief weinig kerk gangers en veel gebouwen. Daardoor is de financiële situatie van het kerkgenoot schap niet al te rooskleurig. Volgens pre dikant E. van der Linden gaat achter de regeling echter vooral een principiële kwestie schuil. Hij vindt samenwerking tussen Nederlandse hervormden en gere formeerden een goed streven. Het af en toe sluiten van de gebouwen heeft niets te maken met de geplande res tauratievan de Grote of Maria Magdalen akerk. Voorzitter J. R. de Boer van de gelijknamige stichting verwacht dat de subsidie hievoor het eerste kwartaal van 1997 beschikbaar komt. Een architect legt momenteel de laatste hand aan de res tauratieplannen. Verder werkt het kerkbestuur van de Gro te of Maria Magdalenakerk aan de over drachtvan het beheer van het gebouw aan de stichting. Het beeldbepalende Goese monument moet een cultureel centrum worden. Dit was een dringend advies van subsidiegever staatssecretaris Nuis. 7 en 8 december 1996 CENTRAAL ALARMNUMMER 06-11 Huisartsen: Zierikzee, vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: C. H. G. Daniëls, Kievitstraat 2, Zie rikzee, tel.(0111)413410. Spreekuur van 11.00-11.30 uur. Schouwen-Westhoek en Brouwer shaven, vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: L. A. M. Bruel en J. J. Roth, Markt 32, Brouwershaven, tel. (0111) 691280. Zat. locatie Scharendijke, zon. loca tie Brouwershaven. Spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur. Bruinisse, Nieuwerkerk en Ooster- land, vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: M. v. d. Berg, Weth. van Klinken- straat 10, Nieuwerkerk, tel. (0111) 641810. Zondag 8 december 1996 Brouwershaven Nederlandse Her vormde Kerk 9.30 ds Buijs;Gerefor- meerde Kerk 10 ds Spaa, 18.30 ds Lingen; Gereformeerde Kerk Vrij gemaakt 9.30-17 ds Roose (HA); Bruinisse Nederlandse Hervormde Kerk 10 ds Smit; 17 ds Bevelander; Gereformeerde Kerk 10 past. Hon- dius, 17 ds Ridder; Gereformeerde Gemeente in Nederland 10 en 17 leesdienst; Burgh Nederlandse Her vormde Kerk 10 ds v.d. Deijl; Dreischor Nederlandse Hervormde Kerk gez. dienst te Noordgouwe; Haamstede Nederlandse Hervorm de Kerk 10 ds Nauta, 19 ds Kansen- -Brasz;Gereformeerde Kerk 10 ds Lingen, 19 ds Graafland; Christelij ke Gereformeerde Kerk 10-18.30 ds Hardeman; Gereformeerde Ge meente 10-18.30 leesdienst; Rooms-Katholieke Kerk 11.30 dienst; Kerkwerve Nederlandse Hervormde Kerk 10 ds Baks (HA); Christelijke Gereformeerde Kerk 10-18 ds Korving; Nieuwerkerk SOW-Gemeente 10 ds Knoop (HA- (Gereformeerde Gemeente 9.30- 15.30 leesdienst; Gereformeerde Gemeente in Nederland 9.45 en 15.30 leesdienst; Noordgouwe Ne derlandse Hervormde Kerk 10 ds Eekhout (HA, gez.dienst met Dreischor); Noordwelle Nederland se Hervormde Kerk 11 ds Goodijk; Oosterland Nederlandse Hervorm de Kerk 10 ds Kansen-Brasz, 18 ds de Haan;Gereformeerde Gemeente 10-14.30-18.30 leesdienst; Oud-Ge reformeerde Gemeente 9.30, 14 en 18 leesdienst; Ouwerkerk Neder landse Hervormde Kerk 10 ds v.d. Beukei; Renesse Nederlandse Her vormde Kerk 9.30 ds Goodijk; Se- rooskerke Nederlandse Hervormde Kerk 10ds de Kievit, 19 ds den Otter; Scharendijke SOW-Gemeente 10 da Graafland, 19 ds Spaa; Sirjans- land Nederlandse Hervormde Kerk 10 (HD) en 18.30 ds Boer; Zierikzee Nederlandse Hervormde Kerk Gast- huiskerk 9.30-18.30 ds v.d. Pol; Vrij- Tandartsen: H. B. Geleijnse-Szitajtis, Noord- j straat 12, Burgh-Haamstede, tel. I (0111)652698. Spreekuur 16.30-17.30 uur. Apotheken: Apotheek "Zierikzee", Dam 18, tel. (0111) 412906, geopend za. van 09.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Zo. van 12.00-12.30 uur en 18.00-18.30 uur. Wijkverpleging: Schouwen-Duiveland: Tel. (0113) I 251177. Dierenartsen: (vanaf zat. 09.00 uur): E. Wonder- gem, Zonnemaire, tel. (0111) 401880. zinnige gemeente (Gasthuiskerk) 11 ds Hendrikse; Zweeds Rode Kruis Ziekenhuis 11.15 mevr. Lingen; Corneliastichting 10.15 mevr. Lin gen; Gereformeerde Kerk 10 ds Jobsen Christelijke Gereformeerde Kerk 10-18 ds Oosterbroek; Gere formeerde Gemeente in Nederland 10 en 18 leesdienst; Leger des Heils 10 samenkomst; Pinkstergemeente 10 samenkomst; wo 20 samen- komst;Evangelisch Lutherse Gemeente 10 ds Roskam; Rooms- Katholieke Kerk 9.30 zat. 19; Zon nemaire Nederlandse Hervormde Kerk 11 ds Buijs; Hoog tijd voor jongerenbeleid Reimerswaal KRUININGEN - Beter laat dan nooit. Zo reageren verschillen de ingewijden op het voorne men van Reimerswaal een jon gerenbeleid voor twaalf- tot twintigjarigen vorm te geven. De gemeente heeft de indruk dat zij een deel van de jeugd onvol doende bereikt. Met alle gevolgen vandien: ver veling, vandalisme en in geringe mate drugsgebruik. Inwoners die actief zijn in het jongeren werk willen de gemeente één ding op het hart drukken: ver geet vooral niet naar de jeugd zelf te luisteren. Een beleidsnotitie vervaardigen waarin de huidige situatie in kaart wordt gebracht. Wensen en problemen inventariseren en op basis daarvan plannen ma ken. Dat is de eerste stap die de gemeente wil zetten. van onze verslaggeefster Mariëtte Hitzert BROUWERSHAVEN - Ze kon den gisteren, vrijdag, voor het eerst oefenen. De banen van de handboogverenigingen in Het Tonnenmagazijn in Brouwer shaven waren voor de gelegen heid omgebouwd in kruisboog- banen. Volgende week, vrijdag de dertiende, wordt het eerste officiële schot gelost door de wedstrijdleider van de landelij ke kruisboogbond. De datum is bewust gekozen. „Als het dan goed gaat. gaat alles goed", zegt voorzitter R. Wcssels Boer van de eerste Schouwen-Duive- landse kruisboogvereniging 't Overschot. Kruisboogschieten wordt, be halve op Tholen, in Zeeland nauwelijks beoefend. ..Het is hier nog een betrekkelijk onbe- Vuur verwoest kamer tehuis in Middelburg MIDDELBURG - Een kamer in een tehuis aan de Abeelseweg in Middelburg is vrijdagochtend totaal uitgebrand. De brand weer schat de schade op onge veer 10.000 gulden. Het vuur is waarschijnlijk ontstaan in een radiocassetterecorder die op ta fel stond. De bewoner van de kamer was op het moment van de brand niet thuis. De brand werd om 8.30 uur ont dekt door een medewerker. Door de deur te sluiten, kon hij voorkomen dat het vuur zich verspreidde. De brandweer, die uitrukte met een tankautospuit en een ladderwagen, wist het vuur snel te blussen maar kon niet voorkomen dat de kamer volledig uitbrandde. In het te huis, een dependance van de Veersesingel, wonen licht ver standelijk gehandicapte jonge ren. Eerder die ochtend moest de brandweer uitrukken voor een brandje in een toilet van het NS- station. De schade bedraagt on geveer tienduizend gulden. Door het vuur ontstond veel roetschade. De politie vermoedt dat er sprake is van brandstich ting en heeft een onderzoek in gesteld. kend fenomeen. Voor Noord- en Midden Zeeland is onze vereni ging uniek", vertelt Wessels Boer. „In Brabant is het een ech te volkssport. Het plaatsje Zun- dert telt bijvoorbeeld drie ver enigingen met tweehonderd wedstrijdschutters." De zeven leden die 't Overschot telt heb ben zich afgescheiden van een vereniging op Goeree- Overflakkee. Elke vrijdag avond trainen ze in het Tonnen magazijn op de banen die de rest van de week in gebruik zijn bij de handboogverenigingen. De kruisboog, 'een soort ge weer', is volgens Wessels Boer een heel ander wapen dan de handboog. Wordt de handboog met de hand gespannen, bij de kruisboog komt er een pen aan te pas. Hierdoor wordt de pijl met veel meer kracht afgescho ten en kan preciezer worden ge mikt. Wordt bij het handboog- schieten de pijl opgevangen in strobalen, bij het kruisboog- schieten komt de pijl terecht in een kleibak. „Wij zouden dwars door het stro heenschieten", verklaart clublid Daan Bree- derveld. Daarom bouwen de schutters elke vrijdag opnieuw hun mobiele baan op. Nooit meer Hoewel de wapens en de pijlen er gevaarlijk uitzien, komen blessures volgens Wessels Boei en Breederveld nauwelijks voor. Zij kunnen zich slechts één inci dent herinneren: een man die zich tijdens een wedstrijd door zijn hand schoot. Het was zijn eigen schuld, want hij wist dat zijn wapen kapot was. De onfor tuinlijke schutter hebben ze nooit meer terug gezien. De schutters van 't Overschot (de naam is ontleend aan het schot dat het doel, de blazoen, niet treft) doen mee aan de com- petie die in maart weer begint. Het presteren noemt de voorzit ter één van de leukste elementen van de sport. Maar het is vooral ook gezéllig. „Ik doe ook aan pistoolschieten", vertelt Bree derveld. „Maai- dit is veel gezel liger. Kruisboogschieten is een echte teamsport." Op de eerste thuiswedstrijd moeten de leden nog even wachten. Die wordt pas op 7 september gehouden. De schietbanen in Het Tonnen magazijn worden vrijdag 13 de cember om 20 uur geopend. De kruisboogschutters van 't Overschot konden zich vrijdagavond voor het eerst uitleven in Het Tonnenmagazijn. foto Pieter Honhoff Ziekenhuisdirecteur Bouman tijdens de officiële opening van de ambulancepost in Zierikzee. foto Pieter Honhoff van onze verslaggeefster Mariëtte Hitzert ZIERIKZEE - Door de verzelfstandiging van de ambulancedienst zijn de aanrijtij- den van de ambulances op Schouwen- Duiveland aanmerkelijk bekort. De ploe gen, die altijd paraat staan, kunnen im mers onmiddellijk vertrekken 'en dat scheelt minuten bij spoedritten' aldus di recteur P. C. Bouman van de Oosterschel- deziekenhuizen. Vrijdag opende hij de nieuwe ambulancepost bij het Zweedse Rode Kruisziekenhuis in Zierikzee. Omdat de ambulancedienst in Zierikzee bovendien nauw samenwerkt met die in Goes, kan het personeel van Schouwen- Duiveland zijn vaardigheden beter op peil houden. Bij de ambulancedienst in Zie rikzee zijn tien mensen in vaste dienst, in Goes 34. De provincie streeft naar één am bulancedienst voor Walcheren, de Beve- landenen Schouwen-Duiveland. De wettelijke kwaliteitseisen die volgend jaar ingaan, staan niet meer toe dat men sen hun werk voor de ambulancedienst combineren met werkzaamheden in het ziekenhuis. Omdat de elfhonderd ritten die de ambulance op Schouwen-Duive land maakt te weinig zijn om genoeg praktijkervaring op te doen, is een gere gelde uitwisseling met de medewerkers op de Bevelanden opgezet. De rest van de tijd die het ambulancepersoneel paraat staat, wordt doorgebi-acht met bijscholing en onderhoudswerkzaamheden Kritiek Bouman uitte vrijdag kritiek op de ge meenten die klagen over de lange aanrij- tijden van ambulances. „Diezelfde gemeentebesturen leggen overal ver keersdrempels en rotondes aan. Dat be moeilijkt de doorstroming van het ver keer en beïnvloedt de aanrijtijden." Toch lukt het volgens hem na een spoedmelding vrijwel altijd binnen een kwartier aanwe zig te zijn. van onze verslaggever Rolf Bosboom VLISSINGEN - De jacht op de duiven rond het Scheldeplein in Vlissingen wordt heropend. De gemeente begint volgende week met het vangen van de dieren, die te veel overlast zouden ver oorzaken. De bedoeling is de po pulatie. nu geschat op 100 tot 150 duiven, te halveren. De ge vangen dieren worden waar schijnlijk afgemaakt. Begin juni heeft de gemeente ook al een poging gedaan om de duivenoverlast in de Vlissingse binnenstad aan te pakken. Dat gebeurde na klachten - met na me van fotozaak Verschoore - dat de dieren met hun uitwerp selen de luifels vervuilen en de goten doen verstoppen. Op het dak van Verschoore werden daarom 54 vangkooien ge plaatst. De bedoeling was de ge vangen duiven 'op nette wijze' af te maken. De duivenjacht ontlokte een storm van protest. Omwonen den begrepen niet waarom de dieren op zo'n rigoureuze wijze moesten worden aangepakt. De Dierenbescherming en vogelop vang De Mikke in Middelburg vonden het bovendien een kwa- lij ke zaak dat het vangen juist in het broedseizoen gebeurde. De Vlissingse wethouder H. J. M. de Haas besloot daarom de jacht op te schorten en ondertussen naar andere oplossingen te zoe ken. Vooral het overmatig voederen van de dieren, wat dagelijks ge beurt op het Scheldeplein, bleek een probleem te zijn. „In die zes maanden is er hele maal niets gebeurd", zegt M. Drijgers. die in juni een massaal Werkstraf voor terughalen bromfietsen TERNEUZEN - Een 19-jarige inwoner uit Sas van Gent moest zich vrijdag op de zitting van de Terneuzense politierechter ver antwoorden voor het terugha len van bromfietsen die de poli tie in beslaggenomen had. Hij knipte in oktober en novem ber vorig jaar het hekwerk ach ter het politiebureau in Temeu- zen los om zijn eigendommen terug te halen. De man stond ook nog terecht voor mishande ling van een plaatsgenoot op 18 juni vorig jaar. Politierechter mr. R. C. P. Rammeloo legde de Sassenaar 40 uur werkstraf op. gesteunde actie tegen het doden van de duiven op touw zette. Ze heeft haar verontwaardiging over de hervatting van de dui venjacht vrij dag in een brief aan alle raadsleden kenbaar ge maakt. Daarin verzoekt ze de raad de wethouder op diens ver antwoordelijkheid te wijzen. Volgens M. Marinisse van de ge meentelijke sectie afvalverwij dering zit er niets anders op dan duiven te vangen „De klachten blijven. De winkel van Ver schoore zit er niet meer uit. De overkapping zit onder de dui- venstront.Een gesprek met de genen die de dieren voederen haalt volgens Marinisse weinig uit. „Dat zijn van die stugge ty pes. Die blijven dat doen. Op een of andere manier lukt dat niet." IJzeren draad Het weren van de duiven door bijvoorbeeld over de dakgoot een ijzeren draad te spannen, zoals Drijgers heeft voorge steld, verplaatst het probleem maar. Marinisse: „Als ik bij het Scheldeplein begin, dan eindig ik bij de Nieuwendijk. Dus dat is voor mij geen optie. Bovendien kost dat al duizenden guldens." Voor de duiven die de gemeente vanaf volgende week gaat van gen, ziet het er somber uit. „Als er maar een kleine mogelijkheid is om ze in leven te houden, zul len we dat zeker niet nalaten. Maar ik kan me heel goed voor stellen dat niemand ze wil heb ben", aldus Marinisse. De bedoeling is het aantal dui ven rond het Scheldeplein te halveren tot enkele tientallen. Marinisse: „Het is zeker niet de bedoeling dat elke duif wordt gearresteerd en opgebracht." De duiven die de jacht overle ven, krijgen mogelijk een speci aal voer waaraan een stof is toe gevoegd die de duiven onvruchtbaar maakt. Daarmee moet de het aantal duiven bin nen de perken blijven. „Alsjenu niets doet, heb je hier over een paar jaar honderden duiven en daar heb ik geen zin", zegt Mari nisse. Klopjacht De dierenrechtenorganisatie PETA (People for the Ethical Treatment of Animals) in Den Haag noemt de klopjacht op de Vlissingse duiven 'te gek om los te lopen'. „Laat ze nou toch eens ophouden met die moordpartij en", zegt Lisett van Steeden van PETA. „Het gaat eigenlijk maar om één winkelier die klaagt." PETA bereidt plannen voor om op koxte termijn actie te voeren op het Scheldeplein. TERNEUZEN - De Terneuzense politierechter mr. R.C.P. Ram meloo veroordeelde vrijdag een 21-jarige man uit de Sehelde- stad voor mishandeling van zijn moeder conform de eis tot een week voorwaardelijke gevange nisstraf, proeftijd twee jaar. De verdachte had op 29 april dit jaar zijn moeder - na een ruzie thuis - geschopt en geslagen. De vrouw liep daarbij blauwe plek ken en ontvellingen op. De zoon gaf slechts toe dat hij zijn moe der te hard in de arm geknepen. „Ze krijgt altijd snel blauwe plekken", probeerde hij de mis handeling te bagatelliseren. De man toonde zich enigszins verrast dat hij op de zitting moest verschijnen. „Ik heb net zes maanden voor hasjsmokkel in de gevangenis in Spanje geze ten. Ik ben op borgtocht van 40.000 gulden vrijgekomen. Heeft ze de aanklacht niet inge trokken?", vroeg hij zich af. Het slachtoffer bleek al meerdere malen door haar zoon te zijn mishandeld, maar op 29 april was de maat voor haar vol, Volgens het proces-verbaal had de zoon aan haar om een auto gevraagd. Dat was niet de eerste keer geweest. Hij had eerder al een auto doorverkocht, en de tweede auto geraakte bij een eenzijdig ongeval totaal ver nield. De politierechter wees de ver dachte erop dat hij zijn moeder met rust diende te laten. van onze verslaggever Frank Balkenende GOES - De partijen die betrok ken zijn bij de gevolgen van de sluiting van asielzoekerscen trum Bergzicht scharen zich volgende week aan de onder handelingstafel. Dat is de ge meente Goes na enige druk ge lukt. De vervroegde sluiting van het AZC kost banen in het on derwijs en bedreigt de bezetting bij de vreemdelingenpolitie. Bovendien loopt de gemeente rijksvergoedingen mis die tot nu toe per asielzoeker werden uit gekeerd. De derving bedraagt drie tot vier ton. Goes wenst dus een goede afdoening. Bergzicht was het eerste asiel zoekerscentrum in Nederland. Het voormalige ziekenhuis werd in 1987 in gebruik geno men voor de eerste opvang van vluchtelingen. Goes stak daar mee zijn nek uit. Het verlengde contract met de gemeente liep tot 1 januari 1998, maar enkele maanden terug werd duidelijk dat het asielzoekerscentrum een jaar eerder de deuren moest sluiten. Alle partijen waren het erover eens dat Bergzicht niet meer voldoet voor de huisves ting van asielzoekers. Was de wachttijd negen jaar geleden nog zes tot negen weken, de laatste jaren verbleven vluchte lingen er anderhalf tot twee jaar in afwachting van een beslis sing op hun asielaanvraag. Financiën Uit humaan oogpunt juichte Goes een vervroegde sluiting toe. Bij de financiële afwikke ling en de personele gevolgen (bij de politie en op basisschool Tweemaster waar asielzoekers- kinderen les kregen) stuitte de gemeente in Den Haag echter op ambtelijke muren. De Centrale Opvang Asielzoekers (COA), die landelijk de huisvesting van asielzoekers regelt, verwees op enkele belangrijke onderdelen door naar de ministeries van Onderwijs, Cultuur en Weten schappen en Binnenlandse Za ken. De departementen schoten de bal weer terug naar de COA De gemeente voelde zich van het kastje naar de muur gestuurd, schreef een brandbrief en scha kelde een jurist in. Dat heeft er toe geleid dat de partijen, waar- bi] ook Justitie als baas van de COA is betrokken, de gevolgen in der minne regelen. „Wij zullen de gemeente in dat overleg goed rugdekking geven want we zijn in ere gekomen en willen ook in ere gaan", sprak directeur uitvoering E. F. Stoo- vé van de COA vrijdag verzoe nende woorden tijdens een af scheidsreceptie voor personeel, vrij willigers en andere genodig den in het nu lege AZC Berg- zicht. Stoové zei desgevraagd dat zijn organisatie zich tot nu I toe correct heeft opgesteld. „Ik denk dat er wat onduidelijkheid was over het contract. Daarin is alles op zich wel geregeld, maai er zijn twee partijen die buiten om die overeenkomst de afwik keling willen regelen. Dat zijn OC&W en de korpsbeheerders. De Goese burgemeester drs. DJvan der Zaag hoopt een be- vredigende afloop. „Anders houden er toch een beetje wran- j ge smaak aan over." PvdA-delegatie positief kritisch over schets N-Beveland WISSENKERKE - De struc tuurschets Noord-Beveland kan de gemeente uitstekend helpen bij het vinden van een ei- j gen identiteit. Tot die conclusie komt de PvdA-statenfractie na een werkbezoek vrijdag aan Noord-Beveland. Met de in houd van de planologische toe- i komstvisie kunnen de sociaal democraten echter niet geheel instemmen. De vrees bestaat i onder meer dat Noord-Beve land op recreatief gebied teveel wil. „Als buitenstaander denk je al snel: Noord-Beveland zal wel een sterke eenheid zijn. Een ei land dat geografisch zo duide lijk is afgebakend", aldus frac- J tievoorzitter in de staten D. J. Holtkamp. „Dat het absoluut geen eenheid is, wekt verbazing. De voormalige gemeenten Kort- gene en Wissenkerke zijn 'geen twee zielen met één gedachte. We hebben vandaag begrepen dat het een moeizaam proces is om Noord-Beveland een eigen identiteit te geven. Het feit dat I het een relatief kleine gemeente I is met veel politieke partijen I kan daarbij een rol spelen." I Holtkamp denkt dat de struc- I tuurschets uitstekend kan die nen als bindmiddel. „Noord- Beveland is op de goede weg."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 52