Van sportkanaal tot rampkanaal m Derks geeft topclubs de schuld Jorien van den Herik niet verrast PZC I Bijltjesdagen in Antwerps hotel Ivanisevic breekt grens 1500 aces Nieuwe gesprekken over uitzendrechten Consequenties opheffen Sport 7 nog niet te overzien sport zaterdag 7 december 1996 43 RKC juicht weer te vroeg Krajicek niet naar Australië imm d Tovaal speelt voor beker Schipper stopt bij Arendskerke Zegers blijft trainer bij Axel Numan verlengt contract bij PSV Schorsing Blinker opgeheven Abdoesjaparov naar België Stanic definitief naar Parma Van der Louw: kijker mag niet de dupe worden van onze verslaggever Gijsbert Spierenburg ZEIST - 'De absolute macht in het voetbal ligt bij het publiek'. Jos Staatsen zei het in mei 1995, lang voordat hij de betaald voetbalclubs uit naam van de KNVB niet zonder optimisme aan Sport7 koppelde en vervol gens vrolijk met de hele handel in het ravijn stortte. Had de voorzitter van de sectie betaald voetbal maar naar zichzelf ge- j luisterd. Zijn positie, alsmede 1 die van het sportkanaal, zou nooit zo ter discussie hebben ge staan. Zondagavond om 24.00 uur, amper vier maanden na de eer ste uitzending, is Sport7 al ter ziele. De risico-dragende aan- deelhouders zagen gisteravond geen heil meer in het rampka- naai, de schuldenlast was tot i onverantwoorde hoogten opge- I lopen, zelfs in de ogen van KPN en Philips. De consequenties zijn nog niet te overzien. Er zijn voorlopig I uitsluitend verliezers: de aan- deelhouders, het sectiebestuur, I de kijkers en de clubs. In elk ge val de toekomst van de kleinere is serieus in het geding. Zonder een aandeel in de tv-rechten I (2,9 miljoen gulden) hebben ze nauwelijks bestaansrecht meer. Voor het debacle kan mr. A AM.E (Jos) Staatsen persoon lijk verantwoordelijk worden gesteld. Het is zijn KNVB zelf geweest die het mechaniek in werking heeft gebracht, in zijn spoor de moneymakers van de bond. Ze roken het grote geld en wilden de macht. De val van het sectiebestuur, dat gisteravond onmiddellijk haar zetels ter be- I schikking heeft gesteld, was lo gisch en onvermijdelijk. Iets nieuws doen Het prestigieuze project met Sport7 is goedbeschouwd mis- I lukt, omdat het volk het niet pruimde. Dadelijk tijdens de presentatie van de nieuwe plan- I nen, op die gedenkwaardige za- I terdagmiddag in februari in Amersfoort, ging het in wezen al mis. 'We gaan iets nieuws doen', zei Staatsen. 'Iets dat nog nooit is vertoond'. De voorzitter be sliste óver ons en zónder ons. El ke huishouding kon het voor twee gulden per maand via de van onze sportredactie WAALWIJK - RKC juichte gis teren opnieuw te vroeg. In de wedstrijd tegen Willem II ston den de Waalwijkers een minuut op 1-1, daarna schoot Van der Vegt de Tilburgcrs weer op voorsprong. Twee weken gele den dacht RKC tegen Fortuna Sittard de eerste zege te hebben gepakt toen in de laatste minuut gelijk werd gemaakt. Nu ging het dus opnieuw mis. De doelmannen speelden in het duel een fatale rol. Bij de eerste treffer van Konterman had Van Dijk de hand aan de bal, maar niet klemvast. In de tweede helft toonde RKC-trainer Bert Ja cobs een gelukkige hand van wisselen te hebben. Hij haalde Wijnhard eruit en bracht de En gelsman Starbuck. Die stond koud in het veld toen aanvoer der Brands hem bediende, de Brit haalde uit en scoorde. Van I Fessem leek de bal te kunnen stoppen, maar een stuitje in het schot bleek te veel. De thuisclub, die nog maar één thuiszege hebben geboekt, vier de feest. Te lang, want de Finse aanvaller Kolkka slalomde vanaf de aftrap langs de verde digers. Hij legde de voorzet af gemeten op het hoofd van de meegekomen middenvelder Van der Vegt. Willem II juichte. RKC deed dat ook, maar te vroeg. RKC - Willem I11-2 (0-1). 44. Konter- man 0-1, 76. Starbuck 1-1, 77. Van I der Vegt 1-2. Scheidsrechter: Van Dijk. Aantal toeschouwers: 5.300. I Gele kaarten: Wijnhard (RKC), Van der Vegt. Loeffen, Prommayon (Willem II). Eerste divisie: FC Zwolle - Go Ahead Eagles 2-0 (0-0). 54. Van Tui nen 1-0, 65. Boekweg 2-0 (straf schop). Scheidsrechter: Reygwart. Aantal toeschouwers: 6700. \rv\J - MVV 2-0 (1-0). 45. Pieren 1-0, 88. Van Appelen 2-0. Scheidsrech ter: Jol. Aantal toeschouwers:^147. Gele kaart: Janssen (MVV). Bijzon- derheid: De Wolf (VVV) mist straf schop in 70e minuut. ANP DEN HAAG - Richard Krajicek zal in januari niet deelnemen aan de Australian Open. De ten nisser ondergaat maandag een kijkoperatie aan de knie in het Dijkzigt-ziekenhuis in Rot terdam. „Er moet een wonder gebeuren, wil ik in Melbourne spelen", aldus de Wimbledon- kampioen. Krajicek wil in alle rust revali- I deren. Hij laat het toernooi van Doha, de exhibitie in Melbour ne en de Australian Open lopen I Eind januari wil hij in Zagreb zijn rentree maken. ANP decoder gaan bekijken. Een zakje patat per maand, méér kostte het niet. Zoveel arrogan tie van de macht maakte boos. De volkswoede keerde zich van meet af aan tegen het sportka naal en het is nooit meer goed gekomen. Er keek geen hond. Intuïtief voelde de kijker goed aan dat er iets niet deugde. Het erfgoed van de NOS was ver kwanseld, een traditie verkocht aan de commercie. Het was een houding, kortom, die getuigde van minachting. De mensen willen op zondagavond om kwart voor zeven Mart Smeets zien en, in samenvatting of live, de wedstrijden van PSV, Feye- noord, Ajax en het Nederlands elftal. Niet die eeuwige Koos Postema of RKC-Roda JC. Voetbal is emotie, net als de po litiek soms. Als leider van de sectie betaald voetbal van de KNVB had Staatsen dat beter moeten inschatten Waarom was vorige week woensdag de Champions League-wedstrijd Grasshoppers-Ajax zozeer het aankijken waard? Omdat Ro nald de Boer een clubvoetballer is, niet in de eerste plaats een broodvoetballer. Met zijn overrompelende keuze voor Sport7 negeerde Staatsen met alleen het volk, hij misleid de ook de clubs De meeste voor zitters wisten niet hoe gauw ze ja moesten zeggen tegen de nog in zoveel mist gehulde onderne ming die ieder van hen jaarlijks bijna drie miljoen gulden zou opleveren, zeven jaar lang. Bij na niemand in de zaal die de moeite nam de kritiek van Feye- noord-voorzitter Van den Herik serieus te nemen. Amper vier maanden na de start zitten de penningmeesters dus al met de gebakken peren. Er is door aandeelhouder ING een bankgarantie van 180 miljoen gulden verstrekt. Daarmee kan men voorlopig vooruit, maar niet meer dan een jaar Terug bij de KNVB zijn na zon dagavond de tv-rechten. Vol gens een tussenarrest van de rechter van het gerechtshof in Amsterdam horen deze daar niet thuis, maar zijn ze het on vervreemdbare eigendom van de thuisspelende clubs. Het is een uitspraak met grote gevol gen. Top drie Na de crisis in het bestuur, dreigt stilaan ook een breuk in de profsectie. Alle (financiële) macht is binnenkort aan de top drie die hun tv-rechten zelf zul len gaan verkopen. De kijkcij fers wijzen het uit: alleen de gro te (Europa Cup-)wedstrijden zijn in trek. Voor de kleintjes is geen belangstelling. De w/?g naar een Europese competitie ligt voor PSV, Feyenoord en Ajax open. "Ik ben hier te hard van stapel gelopen', zei Jos Staatsen in mei 1991 na zijn vertrek als burge meester van Groningen. De ge schiedenis heeft zich herhaald. GPD van onze sportredactie ANTWERPEN - De diep gele gen kelder van het Sofitel in Antwerpen doet bij het derde toernooi om de wereldbeker driebanden dienst als graftom be voor de top. Na de uitschake ling van Raimond Burgman op de openingsdag sneuvelden gis teren koploper Italiaan Marco Zanetti in de tweede ronde te gen de Amerikaanse Koreaan Sang Chun Lee (0-3) en nummer twee Dick Jaspers in de kwartfi nales tegen de Turk Semih Say- giner (1-3). Door het verlies van de top-drie van de eerste twee evenementen krijgt het wereld bekerklassement na de finale van Antwerpen een volledig nieuw gezicht. Vier toernooien kent de wereld bekercyclus van de professione le driebandenorganisatie BWA dit seizoen. Bij de eerste twee heersten de Nederlanders. Jas pers won het openingstoernooi in Oosterhout, Burgman het tweede in Taegu(ZKo). Deltali aan Zanetti sprokkelde door tweede en derde te worden de meeste punten bij elkaar. Burgman begon aan Antwerpen met één punt achterstand op de Zanetti, Jaspers met vijftien. Na Antwerpen volgt nog het slot- van onze sportredactie MÜNCHEN - Goran Ivanisevic heeft de beste opslag van de we reld. Als eerste tennisser slaag de hij er in meer dan 1500 aces in één seizoen te slaan. De 25-jari- ge Kroaat brak het record vrij dag in München. Mister Ace sloeg er zestieri in de kwartfinale van de Grand Slam Cup tegen Mark Woodforde. Daardoor kwam zijn totaal op 1511. Hij won de partij in 66 mi nuten en twee sets, 6-4 6-4. In de halve eindstrijd staat hij tegen Kafelnikov, die Courier uit schakelde in drie sets, 6-2 4-6 8- 6. De andere halve finale gaat zaterdag tussen Becker en Hen man. Ivanisevic, vorig jaar winnaar van de premie van 1,5 miljoen dollar, trok 10.400 toeschou wers naar de Olympia Halle in München. De opslag van de toernooi in Istanbul, dat door de ontwikkelingen in de Belgische havenstad het karakter zal krij gen van een loterij. Het aantal kanshebbers zal, gestimuleerd door de extra te verdienen we- reldbekerpunten, voor het eerst in jaren ongekend groot zijn Jaspers liet na de vroege uit schakeling van Burgman en Za netti een goede mogelijkheid liggen straks in Istanbul de meest serieuze kandidaat voor de officieuze wereldtitel te zijn. De Brabander, in Nederland als nummer één afgelost door Burgman, sleepte zich gister morgen moeiteloos langs Henk Habraken (3-0). De Turk Saygi- ner bleek daarna echter een te moeilijke tegenstander. Wereldbekerhouder Torbjöm Blomdahl kwalificeerde zich moeizaam voor de kwartfinale. De Nederlander Bert van Ma nen weigerde zich te laten af slachten. Vijf sets duurde het duel. Voor de 39-jarige Edenaar een waar genoegen. ,,Ik heb er van genoten. Als ik met 3-0 had verloren, met een gemiddelde van 0,700, zou ie dereen dat normaal hebben ge vonden. Het is echter een echt duel geworden. Blomdahl ver liest alleen bijna nooit een vijfde set." ANP Kroaat was onleesbaar voor de linkshandige Woodforde, de nummer 27 van de wereld. „Zijn opslag is een fenomeen in het tennis", aldus de Australiër met appartementen in Florida en Monaco „Er bestaat geen stra tegie tegen. Gokken waar die komt, is het enige." Kafelnikov, de winnaar op Ro land Garros, sloeg in de eerste tien games 34 afzwaaiers Hij stond achter met 2-6 0-2 voor dat hij het ritme vond. Courier, die in München zijn voorberei ding op 1997 begon na een lange blessurepauze, gaf de tweede set af, maar bleef in de derde lang op de been. De partij werd met 2 uur en 2 mi nuten de langste in de Grand Slam Cup 1997 en groeide lang zaam naar een climax. Pas in de- veertiende game verwierf Ka felnikov, de nummer drie van de wereld, het eerste matchpunt Hij sloeg direct toe. RTR De direkteur van Sport7 Henk Kievits en ex-Philips topman Jan Timmer tijdens de persconferentie in De Hoefslag. foto Ed Oudenaarden/ANP van onze verslaggever Marcel van der Kraan ROTTERDAM - Frans Derks, voorzitter van Dordrecht'90, verwijt de topclubs in Nederland dat zij schuld hebben aan de vroege dood van Sport7 en het vertrek van het sectiebestuur betaald voetbal. „De rijke clubs wilden nog rijker worden. Zij bleven vechten over de televisierechten met de KNVB en hebben daardoor een flink steentje bijgedragen aan het ter ziele gaan van de sportzender." Derks vindt dat een trieste en kwalijke zaak. „Daarom is het uit de lucht gaan van Sport7 en het vertrek van het sectiebe stuur een klap voor de minder rijke clubs. Wij hebben met z'n allen geprobeerd het voetbal naar een hoger niveau te halen. We hebben de kans aangegrepen om stadi ons te verbouwen en te verbeteren, spelers voor langere tijd onder contract te nemen etc. De vraag is hoe dat nu verder moet." Derks hoopt dat er snel een nieuwe zend gemachtigde opstaat die het pakket tv- rechten koopt en net als Sport7 bereid is via de KNVB de nodige miljoenen naar de clubs door te schuiven. Sparta-voorzitter Peter van den Burg zegt dat de clubs van de KNVB garanties hebben gekregen. „Dat is maar goed ook, want alle clubs zijn inderdaad nogal wat verplichtingen aangegaan. Maar toch vraagt iedereen zich nu opeens af of er in derdaad geld blijft stromen naar de pen ningmeesters. Ik vrees dat we toch een zeer onzekere periode tegemoet gaan." De bewindvoerder van Sparta rekent erop dat er op korte termijn door de clubs een nieuw bestuur wordt geformeerd en dat er daarna ook een oplossing voor de proble men rond de tv-rechten komt. „Want," zegt hij met enige stemverheffing, „het betaalde voetbal mag niet naar de blik sem worden geholpen." Frans Derks noemt het afhaken van het huidige sectiebestuur een uiterst treurige zaak. „Waarom? Omdat dit een sectiebe stuur was met een heleboel 'know-how'. En al die kennis gaat nu verloren. In de besprekingen met Feyenoord en Ajax heeft het sectiebestuur zich bovendien zeer netjes opgesteld. Ja, ze hebben zich waardig gedragen. Maar door de topclubs is daar niet altijd even netjes op gerea geerd. "GPD VLISSINGEN - De rugbybond heeft het programma voor het Goese Tovaal gewijzigd. De ploeg speelt morgen, zondag, geen thuiswedstrijd voor de competitie tegen LSRG, maar in Schagen een uitduel voor de beker tegen Rush. De Goesena- ren bereikten de tweede ronde dank zij een reglementaire overwinning op Hookers. 'S-HEER ARENDSKERKE - Voetbalvereniging s-Heer Arendskerke (tweede klasse zaterdag) en trainer Jack Schip per gaan aan het eind van dit seizoen uit elkaar Het contract van de Vlissingse trainer loopt dan af en wordt na onderling overleg niet verlengd. Schipper overweegt zijn trainerscar rière na afloop van de competitie af te sluiten AXEL - Rinus Zegers traint ook volgend seizoen de eerste se lectie van voetbalvereniging Axel De oefenmeester uit Zaamslag, die bezig is aan zijn vierde seizoen bij de derde klasser, verlengde zijn verbintenis met de Zeeuws-Vlaamse club voor één seizoen. EINDHOVEN - Arthur Numan en PSV hebben gisteren over eenstemming bereikt over contractverlenging. De linkerver dediger (26) tekent bij tot 30 juni 2002. Zijn huidige overeen komst loopt eind volgend seizoen af. Ook AS Roma had belangstelling voor de international, die echter koos voor een langer verblijf bij PSV. Hij staat sinds 1992 onder contract bij de Eindhovense club. ANP ZURICH - De wereldvoetbalbond FIFA heeft de wereldwijde schorsing van Regi Blinker opgeheven. De speler mag weer uitkomen in wedstrijden van zijn club Sheffield Wednesday. De aanvaller werd onlangs geschorst, omdat hij twee contrac ten zou hebben getekend, bij Udinese en Sheffield Wednes day Maar de reglementencommissie van de FIFA concludeer de dat de schuld niet alleen bij Blinker ligt. maar ook bij de Italiaanse club. Udinese verzuimde, nadat het een akkoord had bereikt met de voetballer, diens club Feyenoord in te lich ten. Bovendien heeft het zich nooit op de hoogte gesteld met Sheffield Wednesday toen Blinker daar eveneens een contract tekende. Dat gebeurde pas veel later. AFP BRUSSEL - De Oezbeekse wielrenner Abdoesjaparov heeft een contract van een jaar getekend bij het Belgische Lotto. De 32-jarige sprinter behaalde het afgelopen seizoen slechts vier overwinningen, waaronder de 14e etappe in de Tour. Abdoe moet bij Lotto het vertrek compenseren van Wilfried Nelis- sen, die overstapte naar de Belgische formatie van Palmans Nelissen ontbrak in het jongste seizoen door een ernstige val in Gent-Wevelgem. AFP BRUGGE - Mario Stanic is definitief in dienst getreden bij de Italiaanse voetbalcub AC Parma De Kroatische spits van Club Brugge mag met onmiddellijke ingang uitkomen voor zijn nieuwe werkgever. Parma speelt morgen, zondag, tegen Atalanta Bergamo. Stanic werd een paar maanden geleden al vastgelegd, maar de Italianen maakten aanvankelijk de transfersom niet over. BELGA van onze sportredactie ROTTERDAM - Voorzitter Jorien van den Herik van Feye noord zegt totaal niet verrast te zijn door het vroegtijdige einde van Sport? en het opstappen van het sectiebestuur betaald voetbal. De man die de afgelo pen maanden voortdurend' overhoop lag met de leiding van de voetbalbond, die wei gerde te erkennen dat de tv- rechten van voetbalwedstrij den toebehoren aan de thuis spelende club, zegt nooit oppo sitie te hebben willen voeren tegen de sportzender zelf. „Dat hebben we ook niet ge daan," zegt Van den Herik. „Wel tegen de manier waarop alles door de KNVB tot stand is gebracht. Het is 'hals over kop- werk' geweest. Het betaalde voetbal heeft geen tijd geno men om zaken voor te berei den. Men is alleen op basis van het bedrag dat Sport7 de heren voorhield in zee gegaan met iets nieuws. Ach, als er dan mensen zijn die beweren dat van onze sportredactie HILVERSUM - De NOS wil, net als de commerciële omroe pen, zo snel mogelijk zaken doen met de KNVB over de uit zendrechten van voetbalwed strijden. „Want de kijker en het voetbal mogen niet de dupe worden van het verdwijnen van Sport7", aldus NOS-voor- zitter André van der Louw in Studio NOS. „En ik heb er alle belang bij dat het voetbal weer bij de publieke omroepen komt." Van der Louw zei te willen aan sturen op voorlopige afspra ken tussen de NOS en de KNVB. „We zullen het tot de winter stop (over twee weken, red.) op een nette manier moeten rege len, zonder daarbij allerlei prestige-overwegingen te be trekken." De kritische woor den die beide partijen begin van het jaar tegenover elkaar hebben geuit, is Van der Louw bereid te vergeten. „Ik streef er naar om daar een streep onder te zetten en opnieuw te begin nen met de KNVB", aldus Van der Louw. GPD Feyenoord heeft bijgedragen aan het ter ziele gaan van de zender, dan begrijpen ze de za ken niet en kunnen ze ook niet rekenen." Frans Derks van Dordrecht'90 is een van de partijen die Feye noord een kwalijke rol in de he le affaire verwijt. Van den He rik: „Als Derks zijn woorden in de vergadering betaald voet bal herhaalt, zal ik hem vertel len dat hij echt niet kan reke nen. Wat is een groter risico? Een profclub leiden met een begroting van zes miljoen of een begroting van veertig mil joen? En laat echt niemand roepen dat hij toch verrast is door deze ontwikkelingen, want dan is hij het niet waard om op dit moment een voetbal club te leiden..." Geweigerd De Feyenoord-preses zegt wel de teleurstelling van een groot aantal voetbalclubs in de PTT- Telecompetitie en in de eerste divisie te begrijpen. „We ver liezen allemaal die 2,9 miljoen gulden per jaar. Dordrecht'90, Sparta, maar ook Feyenoord. Maar wij, Feyenoord dus, zijn er altijd vanuit gegaan dat de rechten bij ons zouden blijven. In de hele periode hebben we slechts een keer geweigerd om een wedstrijd rechtstreeks uit te zenden. Dat was het compe titieduel met NAC in de Kuip. Verder hebben we niemand schade berokkend." Van den Herik ligt niet wakker van het vertrek van Jos Staat sen en zijn makkers. Hij blijft van mening dat de heren in Zeist verantwoordelijk zijn voor de chaos die nu is ont staan. Het sectiebestuur heeft de komst van Sport7 doorgezet en niemand anders. „Maar," zegt de Feyenoord-voorzitter cynisch, „er zal morgen (van daag, red.) wel weer iemand opstaan in Zeist die, als de por tefeuilles beschikbaar worden gesteld, om applaus voor de in spanningen van dit sectiebe stuur vraagt..." GPD Feyenoord-voorzitter Jorien van den Herik en manager Nicole Edelenbos tijdens de KNVB-vergadering van november, waar de uit zendrechten van voetbalwedstrijden centraal stonden. foto Cor Vos/GPD van onze sportredactie DEN HAAG - De NOS. de Holland Media groep (RTL4 en 5), SBS6 en Filmnet willen volgende week gezamenlijk met de KNVB gaan onderhandelen over de rechten op de uitzending van voetbalwedstrijden. Zij hebben dit gisteravond besloten nadat de opheffing van de sportzender Sport7 met ingang van komende maandag bekend was gemaakt. Voorlopig zijn de uitzendrechten weer ge heel in handen van de KNVB. Het is zo goed als zeker dat de onderhandelingen over de uitzendrechten van KNVB-zijde zullen worden gevoerd door een vandaag te vormen interimbestuur van de sectie betaald voetbal. Verklaring SBS6 gaf gisteravond een verklaring uit waarin de zender het betreurt dat de aan deelhouders van Sport7 niet op korte ter mijn tot overeenstemming hebben kunnen komen over het voorstel van SBS6 om in tensief met de sportzender te gaan samen werken. „Bij uitvoering van dat voorstel zou het merendeel van de werknemers van Sport7 zijn baan hebben kunnen behou den", aldus de verklaring Het verdwijnen van het sportkanaal heeft dit weekeinde geen consequenties voor de uitzendingen van NOS Studio Sport, dat de beelden van Nederlandse voetbalwed strijden van Sport7 ontvangt. De aangekondigde samenvattingen van voetbalwedstrijden uit de PTT Telecom- petitie zullen gewoon in Studio Sport te zien zijn. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 43